NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 1 JULI 1925 OUDE TABAKSDOOZEN. Nederland is, van ouds reed9 be kend als het land, waar wel het meest tabak gebruikt wordt en het i9 dan ook daaraan toe te schrijven, dat er nog zoo vele rookersbenoodigdheden uit vroegere tijden zijn overgebleven. Tabakskomforen, tabakspotten en ta- baksdoozen, van af de eenvoudigste van tin of koper tot de fraaiste gecise leerde zilveren exemplaren, zijn nog in vrij grooten getale voorradig. Jaren lang zijn ze, wanneer ze ten minste niet te gelde gemaakt zijn, in kasten opgeborgen gebleven tot dat, nu de mode meebrengt om het oude huis raad van vroeger weder te gaan ge bruiken d,e zilveren tabakskomforen niet zelden de salontafels als bloem bakken sieren, de tabakspotten dienst doen als beschuittrommels en de ta- baksdoozen als lepelétuis op de thee tafels prijken. Laatstgenoemde, de tabaksdoozen zijn typische voorwerpen van gebruiks kunst. In de laatste jaren der zestiende eeuw werd het rooken van tabak bij ons te lande meer algemeen. De Fran- sche gezant, Jean Nicot, die haar om streeks 1560 te Lissabon leerde kennen bracht haar naar Frankrijk over, en van daar deed zij spoedig haar intocht in ons land. Jacob Cats was een der eerste, die haar lef bezong. In zijn „Zinne- en minnebeelden" zegt hij: Al heeft matroos alleen een pijp toe- bak gedronken, Hi; krijgt een vroolijk hart, als waar hem wijn geschonken, Dat het „toebak drinken" zooals men In zijn tijd zeide, door hem geenszins versmaad werd, blijkt uit zijn „Mengel dichten", waarin hij rijmt: Wat mag er eehig volk spek, vleesch of hammen wens chert, Al dat maakt drabbig bloed, en onver- noegde menschen Voor mij, ik weet een spijs, die ik al beter hou: Die draag ik In mijn zak, of in mijn wijde mouw. Kom let op mijn bedrijf, 'ten zijn geen slechte zaken, De kok, dien ik gebruik, dat zijn mijn eigen kaken, Mijn keuken is een pijp, een doos mijn schapperae Die draag ik altijd met, waar dat ik henen ga. Uit dit versje .blijkt tevens, dat het reeds in Cats' tijd. de gewoonte was, om de tabaksdoozen in den zak te dra gen. Een zeventiende eeuwsche doos, vervaardigd van de schalen van ee« schildpad, die door zilveren randen vereenigd zijn, waarop het gegraveer de opschrift: Mijn lichaerri is vernielt Mijn wooning is gebroken Dat draeght men in den sack Om 't indeiaensche smoken komt dit nog bevestigen evenals het veelvuldig voorkomende opschrift op koperen doozen; waarop een eeuwig durende almanak gegraveerd was: Die deese doos draagt in de sakheeft nooijt geen ander almanak. We kunnen de tabaksdoozen in twee hoofdgroepen verdeelen, de uit de hand gegraveerde doozen, die het veelvul- digst voorkomen en de met stempels vervaardigde, die meestal in het mid den der 18e eeuw in Westfalen ge maakt zijn. Beide soorten: de gegraveerde en de geslagen doozen vertoonen voorname- lijk voorstellingen, ontleend aan den bijbelsche geschiedenis en het huise lijk leven. Namen van vervaardigers van ge graveerde doozen zijn zoo goed als niet bekend, en is er soms een enkele van die doozen voorzien van den naam van den maker, dan is dit toch eene uitzondering. Speciale graveurs voor dat soort doozen schijnen dan ook niet vcor te komen. Het is echter waar schijnlijk, dat vele koopers de doos on versierd van den koperslager kochten en er dan zelf hunne versieringen op aanbrachten, met welken arbeid de ko perslagers zelf zich ook wel zullen be- Ja' t hebben. Dit wat betreft de eenvou dige figuren en opschriften, de dik wijls zeer fraaie en gecompliceerde voorstellingen ziju natuurlijk 't werk van bekwame graveurs, die de graveer naald goed wisten te lianteeivn. De doozen waren van goud, zilver, van geel of rood koper en ook wel ge deeltelijk van \geel, gedeeltelijk van rood koper. Ook komen zij voor van koper met zilver ingelegd of wel vau zilver met deksel en bodem van ivoor, perïe d' amour of schildpad. De oudste waren eivormig, later, vooral in de 18e eeuw, kwamen zij meest langwerpig voor, met afgeronde hoeken. In de binnenzijde van het deksel was soms e n oog bevestigd, waarin de pijpen- w'oetor. een instrumentje, waarmede do verbrande tabak uit de pijpenkop we:d verwijderd, paste. De oudste doozen waren waarschijn lijk glad en onversierd, of wel voor zien van eenvoudige figuren. GEMENGD NIEUWS. Onder de tram geraakt. De Rozen gracht, ter hoogte van de tweede Bloem dwarsgraoht te Amsterdam is Zondag middag het tooneel geweest van een ernstig ongeluk. Omstreeks drie uur stak een 8jarig meisje, dat daar in de Bloemstraat woont, de trambaan over, nadat juist een tram gepasseerd was. De kleine beging de onvoorzichtigheid niet uit te kijken en zag niet, dat van de andere zijde een tramtrein van lijn 14 naderde. De bestuurder kon niet bijtijds stop pen, en ofschoon de tram bijna onmid dellijk tot stilstand werd gebracht, ge raakte het meisje onder de wielen. Het zware rijtuig moest worden op gevijzeld en toen pas kon men 't slacht offertje bevrijden. Haar toestand was hopeljoos en tijdens het transport naar 't Wilhelminagast- huis blies zij den laatsten adem uit. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat den bestuurder geen schuld treft. Een groot smokkelcomplot. Het ijibe- slagnemen ter hoogte van de kust van Maine van de Fransche schoener „Che- ne" heeft de politie op de hoogte ge bracht met het bestaan eener Britsch- Fransche financieele combinatie, welke met behulp van rijke Amerikanen een groote smokkelbeweging organiseerde. De waarde der dranken aan boord van de „Cheri^" wordt |geschat op 100.000 pond Sterling. De namen van de Ame rikanen, voor wie de dranken bestemd waren, zijn in handen der politie. De kapitein en de bemanning konden geen borg storten en bevinden zich in arrest. Ernstig tramongeval. Drie personen zijn gedood en 35 gewond, waarvan ver scheidene ernstig, bij een tramongeval in de Pavonia Avenue te Jersey City. Sterke .aardbeving. Het Kon. fiederl. Met. inst. te de Bildt deelt ons mede: In den morgen van Zondag 28 Juni om 1 uur 3 min. Tijd van Greenwich, werd aan het Meteorologisch Instituut te de Bilt een vrij sterke aardbeving üpgeleekciiu, ai.taiid 7000 K.M. oor sprong in of nabij Westelijk Noord- Amerika. Vergiftiging? In tegenwoordigheid van de justitie te Leeuwarden is te Koo- ten opgegraven (jet lijk van den 47- jaxigen arbeider T. Rintjema, die 15 Mei j.l. overleed. Vermoedt wordt, dat de man vergiftigd is. Dr. Mieremet uit Groningen verrichtte de sectie. De vrouw van Rintjema is kort na de be grafenis naar Holland vertrokken. Autobus-ongeluk. Zondagavond wilde te 'sGravenliage in De Heemstraat een autobus uitwijken voor den 23jraigen motorrijder W. G. Ter T., die de bus passeerde. Bij deze manoeuvre kwam de autobus met een groote vaart tegen een boom terecht. Door den schok braken eenige ruiten waardoor twee der inzittende passa giers, de 26jarige vrouw M. H. De la Reijkaue en de 6U-jarige H. v. d. K. geb. H. uit de Oranjerivierstraat licht ge wond werden. De eerste werd naar huis, de laatste door den G. G. D. naar liet ziekenhuis gebracht. De chauffeur is naar huis gegaan. Scheepsramp. Uit New York wordt gemeld dat het stoomschip „Tuscaenia" ten Oosten van Halifax den schoener „Rex" heeft overvaren. 15 koppen van de bemanning van de „Rex" verdron ken. Tragisch ongeval. Bij het karnerschie ten op het Schuttersfeest te Roermond, De „Tuscania" liep geeil schade op. werd de jongeman Leveroy deerlijk aan de hand gewond. De hand moest tot op den duim na, afgezet worden. De man is naar het Louisehuis vervoeri. Abuizen zijn menschel-ijk. Te IJzen- dijke is gebleken,' dat de stemkaarten foutief gedrukt zijn. Lijst 20 en 25 kwa men er tweemaal op voor, met telkens verschillende namen, minagasthuis Gbgrbrflbf txLijh8 rahah Moordaanslag Na afloop van de turn wedstrijden te Purmerend kwam Zon dagavond in da balzaal een Geldersche maaier binnen, trok een mes en stak dit zonder eenige reden in den rug van een der gymnasten uit de Wormer, en daarna gaf hij hem een snede in den nek. Da getroffene is per brancard weg gebracht. Zijn toestand was gistermor gen ernstig. Pistolen onder een kleed. Mej. van O. te Almkerk vond bij liet opruimen van een zolder twee geladen pistolen onder een kleed. Een der pistolen ging af, met het gevolg, dat zij in liet rechterbeen werd getroffen. Inbraak. In de Stoomzuivelfabriek te Peize is ingebroken. In het kantoor van den directeur werd eenig geld ont vreemd en alles overhoop gehaald. Men heeft gepoogd dea brandkast te forcee- ren, doch zonder succes. Overreden. De 57-jarige gemeente werkman H. v. R., te Heerlen geraakte onder een tramwagen van de E. T. D., Deerlijk gewond werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. Wederom pelgrims naar Mekka. Dank zij liet feit, dat onlangs het beleg van Dzjeddah door de VVahabieten werd opgeheven, konden dri stoo—booten met pelgrims naar de Heilige plaatsen haar passagiers te Rabigli aan land zetten en aldaar regelingen getroffen worden voor de verdere reis door de woestijn per. karavaan. lJ Moord op de lore straat. Een brutale overvui imu plaats in een der uruKste wijken \uu Soutien in de nabij heid van het Charing Cross station. ben man sionu dij een omnibus- liahe niet een name te praten toen plot seling een andere man op hem toeliep, en hem met een scheermes de keet door sneed. De aangevallene viel teerstond neer. De dame trachtte den aanvaller- te achtervolgen doelt deze verdween in den menschenstroom, die juist den schouwburg verliet. Het schijnt hier. een daad van jalouzie te betreften. Vrijgesproken. De jury, te Chicago lieeftf .William D. Shephard vrijgespro ken van den ten laste gelegden moord op den schatrijken wees William N. Mc. clintock. Shephard was er van beschul digd, den jongen, die zijn stiefzoon was, typhusbacilien te hebben toegediend, teneinde zijn dood te veroorzaken en daardoor tiet beheer te krijgen over. zijn vermogen, Shephard moet zich nog verantwoor den inzake den moord op de 17jarige Emma Mc. Clintock. Hagelstorm in de omstreken van Brescia. Een hagelstorm welke ruim. een uur met hevigheid heeft gewoed, heeft groote verwoestingen aangericht in de wijngaarden en graanvelden. De schade m dit gedeelte van 't platteland van Piemont wordt op verscheidene millioenen geschat. Uit verschillende dorpen komen be richten over slachtoffers. Tramontsporing. Door een niet vol doende functionneering van 'n automa- tischen wissel, ontspoorde gistermorgen de Geldersche stoomtram bij den over weg Gons. De machine kwam dwars over de spoorlijn te slaan, waardoor de lijn naar Winterswijk werd versperd. De treinen moesten via de lijn voor Ruui'lo passeeren. Er ontstond geen vertraging in den spoordienst. Het tram verkeer werd door autobussen onder houden. De whiskeg-klopjacht in Amerika. Zes duizend kisten whiskey en andere alcohol zijn te Mobile (Alabama) door den kustwachtkotler „Saukee" in beslag genomen, benevens een schoener en zes kleine booten. Drie en twintig man werden gearres •teerd. De tol van het snelverkeer. Zondag hebben in Engeland talrijke auto-onge vallen plaats gehad, welke met elkaar vijf personen iieï leven hebben gekost. Een locomotief mei 20 wielen. Onder de nieuwe locomotieven welke Donder dag ter gelegenheid van het eeuwfeest der Britsciie Spoorwegen op de oude Stockton en Darhngtonlijn langs den hertog van York zullen rijden, is e. een niet 20 wielen. Deze machine werd gebouwd voor de London and Northeastern Railway voor zware hellingen. Zij weegt 178 ton en zal alleen hetzelfde kunnen presteeren ais twèe locumotieven. Sprinkhanenplaag. Men heeft te Vera Cruz (Mexico) vuurwerk afgestoken ten einde de groote zwermen sprinkhanen te verdrijven, welke boven de stad hingen. De sprinkhanenplaag dreigt in onge veer een derde gedeelte van den staat Vera Cruz den oogst te vernielen Een moordenares ter dood veroor deeld. D# juryrechtbank te Rostock heeft het dienstmeisje Bertha Lasse ter dood veroordeeld. Het meisje had, om voor het plegen van diefstallen in het bezit van valsche papieren te komen, pogingen tot moord op twee andere dienstmeisjes gepleegd. Een van deze aanslagen had den dood van het slachtoffer ten gevolge. De moordenares bekende in beide ge vallen. Het voormalig slachtveli. In den Yzer tusschen Nieuwpoort en.de Fran sche grens, wordt thans fel gebaggerd teneinde de rivier weer bevaarbaar te maken voor gewone binnenschepen. Dit werk gebeurt met de grootste om ■ichtigheiid daar allerlei oorlogsmate riaal en veel munitie, vooral schiet- en handgranaten, worden opgehaald. Ook komt het vrij vaak voor, dat menschen schedels en ander menschelijk gebeente voortkomend van aldaar gesneuvelde Belgische en Duitsche militairen, wor den teruggevonden. Verbouwen in den burgervader. De voorzitter van liet Stembureau te Loos dreciit, tevens burgemeester, ontving van een vrouwelijke ingezetene, die dopr omstandigheden verhinderd was, Woensdag aan de stemming deel te nemen, een briefje, inhoudende het ver zoek voor haar te willen stemmen. Vriendelijk voegde zij er bij: „Die U stemt is goed." DE AARDBEVING IN AMERIKA. De aardbeving, welke gewoed heeft in de steden van Californië en Mon tana, heeft vooral aan de Califomi- sche kust groote schade aangericht. Santa Barbara op 100 mijlen van Los 'Angeles, heeft het ernstigst geleden Deze stad, die om haar ligging het Napels van den Stillen Oceaan wordt genoemd, telt 20.000 inwoners, fioch werd druk bezocht door badgasten en heeft tal van groote hotels. Ook in de omgeving van dit stadje liggen verscheidene plaatsen, welke vooral door millionnairs worden be zocht en alle ernstig hebben gelen den. Tot ver buiten Amerika was Santa Barbara beroemd om het oude missie huis der Franciscanen, dat een van de eerste gebouwen is, door Euro peanen in .West-Amerika gesticht. Dit missiehuis is volkomen verwoest, de groote hotels zijn ingestort en men is nog niet in staat het aantal slachtof fers te gissen of de schade te schat ten. Het Cabrillohuis, een nieuw ho tel, dat op 300 gasten berekend is, spleet eerst in tweeën en stortte ver volgens in. De meeste huizen zijn van hout en het gevaar voor brand was groot, doch werd voorkomen door het scheu ren van een dam, waardoor de stad werd overstroomd. Enkele berichten .zijn reeds ingel komen omtrent het heldhaftig gedrag van hen; die zich aan het reddings werk wijdden. Met bijzonderen lof, wordt melding gemaakt van de doods verachting van de katholieke zusters van het weeshuis van St. Vincentius, die 150 weeskinderen in veiligheid brachten. Soortgelijke heldenmoed werd aan dén dag gelegd door verpleegsters van het gemeente-hospitaal, die steeds opnieuw het instortende gebouw bin nen drongen, tot zij alle patiënten in veiligheid hadden gebracht. Vier der verpleegden werden gewond, van wie een doodelijk. Ook te Los Angeles werden ernsti ge schokken waargenomen bij tus- schenpoozen van een minuut. De schokken waren langzaam, regelmatig en golvend. In een bericht wordt Los Angeles dat met een ruim half millioen in woners de grootste stad van hef Wee-, ten is, het centrum van de aardbeving genoemd, doch dit wordt niet beves tigd in andere telegrammen, waarin algemeen Santa Barbara als middel* punt der verwoesting wordt aange- geven. In San Francisco, dat bijna twintig jaar geleden door een. ontzettendë aard beving voor een groot deel met den grond werd gelijk gemaakt, werden volgens sommige telegrammen de schokken zeer duidelijk gevoeld. Vol gens andere berichten werd de aard beving er niet waargenomen. De aardbeving was voorspeld door Bailey Willis, seismologeet van de uni versiteit te Stanford, die had gecon stateerd, dat binnenkort een groote storing in deze streek zou plaats vin den. DE BOEKENPRODUCTIE IN NEDERLAND. Het „Nws'ol. v. d. Boekhandel" drukt een uitvoerige statistiek over de Ncder- landsche boekenproductie in 1924 af. Ter vergelijking wordt vastgesteld, dat in 1923 het aantal nieuwe uitgaven 2645 bedroeg, benevens 1319 herdrukken, 630 vertalingen en 1028 tijdschriften. Voor 1924 is het totaalcijfer voor nieu we edities 3050, herdrukken 1315, vertalin gen 588, tijdschriften 1170. De onderverdeeling, die hier ver door gevoerd is, is interessant. Het krijgswe zen is met 23 uitgaven de minst gedrukte wetenschap, de letterkunde (romans en novellen) wint het met 664 zelfs van de rechtsgeleerdheid, staatkunde en staathuis houdkunde met 626. Daarbij zijn dan tot de eerste rubriek! nov niet gerekend de tooneelstukken eat voordrachten met 178 en gedichtbundels met 52- Van de romans zijn 255 oorspronkelijk, 379 vertaald. In volgorde van aantal zijn de eind cijfers voor schoolboeken 545, voor han del, scheepvaart, nijverheid, geldwezen 524, godgeleerdheid, kerkgeschiedenis en stichtelijke lectuur 504, schoon© kunsten kunstnijverheid e. d. 424, kinderboeken 321. De rubriek Ned. taal en letterkunde, studies etc. brengt het tot 515. Met herdrukken, vertalingen, tijdschrif ten en alles meegerekend, is het totaal voor 1924 dan 6123 uitgaven.... DE VROUW VAN LOT EN DE ZOUTZUIL. In de „Maasbode" schrijft Pater J. Kroon S. J. van Maastricht, een interes sant artikel over bovenstaand onderwerp. In Baedeker's reisgids voor Palestina en Syrië staat de volgende beschrijving te lezen van het gebergte Usdum aan den Zuid Westkust der Doode Zee, in welks nabijheid eens Sodoma lag en waarheen Lot op Gods bevel vluchtte: „Een geberg te van 11 K.M. lengte, waarvan de hoog ste top 180 M. boven de Doode Zee uit steekt. Tot een hoogte van 30—45 M. bergzout van blauwachtige tint. De volksverbeelding heeft versteende menschengedaanten willen zien in de zui len en piekfen van zout, die daar door erosie gevormd zijn. Vandaar ook de legende, dat er het beeld te zien is van de vrouw van Lot". Aldus in de Fransche uitgave, blz. 171. Deze beschrijving zou misschien ten onrechte aanleiding kunnen geven tot de onware opvatting, dat het bekende verhaal van de vrouw van Lot maar .een legende of een fabeltje was. Hoezeer zulke opvatting en verklaring in strijd is met het waarheidskarakter der H. Schrift, is zonder meer duidelijk. De Bijbel verhaalt het voorval der veraride ring van Lot's vrouw, in een zoutzuil als historisch, als eoht en .waar gebeurd; en, wat de H. Schrift als geschiedenis biedt, moet ook werkelijk geschied zijn en nog wel, zooals' de geïnspireerde tekst het ver haalt. Met andere woorden: de vrouw van Lot is inderdaad in een zoutzuil ver- anderd. In het kamp der vrijzinnige Bijbeluitleg gers is het de gewoonte, om al wat in de H. Schrift naar een wonder zweemt,, of zelfs volgens onze berekeningen min of meer onwaarschijnlijk gelijkt, als on historisch af te wijzen. Waarom In hoofdzaak 'om' deze rèdeii, dat de ongeloovige wetenschap, die .ons. steeds vooroordeel en vooropgezette dogma's ver wijt, zich herhaaldelijk zelf aan de weelde van een vooroordeel schuldig maakt, de vooropgezette meening n.l., dat wonderen niet bestaan, en dat Bijbelverhalen, die vreemd klinken, daarom reeds alleen on waar moeten zijn. 1 Van de verandering van de vrouw, van Lot iri een zoutzuil verklaart een der voort- mannen in de rationalistische Bijbelverkla ring, Prof. Herman Gunkel: „Een geologische sage, die een vreemd so-ortigen, op een vrouwengestalte gelij- kenden zoutzuil aanduidt als een ver steende vrouw. Deze zuil kan op het gebergte Usdum gestaan hebben; een kolom van 40 voet hoog, welke daar thanp nog aangetroffen wordt, draagt den naam van „de dochter van Lot". Het oude' volk beweert, 'dat deze figuur de vrouw van Lot is, die om haar zonde in steen veranderd zou zijfl. Het verande ren van menschen in steen is een gewoon, sagenmotief". (Genesis Kommentar blz. 213). Zoo eenvoudig kunnen we ons evenwel niet van de zaak afhelpen; te meer, daar, het bijbelverhaal veel van zijn schijnbare wonderlijkheid verliest, wanneer men den tekst in zijn samenhang slechts even aan- dachtig beschouwt. Wat is er volgens het Schriftverhaal met de vrouw van Lot eigenlijk voorge-1 vallen Is geheel haar lichaam in zout ver anderd Is zij daar versteend, in den vorm van een standbeeld blijven staan? Nog eeuwen lang misschien? Veilig kunnen deze laatste vragen ont kennend worden beantwoord. Immers zie hier, al wat het boek der schepping verhaalt en wat bijgevolg historisch is: Lot moest op Gods bevel piet zijn gezin Sodoma verlaten, daar God besloten had, deze stad om de grove zedeloosheid der, inwoners te verdelgen en Hij Lot wilde sparen. „Red uw leven en zie niet ach ter u om en sta niet stil, opclat gij ook niet tegelijk omkomt"En Lot's huis vrouw zag achter zich om en veranderde in een zoutzuil. (Génesis 19, vei% X7. 26). Ziehier nu de eenvoudige uitleg: Ook tegenwoordig nog, wanneer een storm wind het zoutrijke water der, Doode Zee oei aagt, wordt her strand en de steile rotsmuur met zouthoudend schuim be- spoeld en dientengevolge met een korst van zout overdekt. Op groote schaal heeft zich dit verschijnsel voorgedaan bij de geweldige aardbeving en vulkanischen vuurregen, die het gebied van Sodoma ten. "tijde van Lot verwoestten, Het noordelijk gedeelte der tegenwoor dige Doode Zee bestond reeds; ten Zui den daarvan lagen de schuldige steden die door een bijzondere strafbeschikking van God door een aardbeving met vul kanische 'uitbarstingen verwoest, en door, hst aanstroómende water verzwolgen wer den. Lot's vrouw vluchtte mede, doch niet snel genoeg. Zij bleef een weinig ach ter om te zien, wat er met Sodoma ge schiedde. Het gevolg was, dat zij tot straf harer overtreding van het gegeven bevel door zwaveldamp bedwelmd, door het aanrollende schuimendezoutwater over dekt werd, neergeslagen werd tegen do aarde en in het zoutwater omkwam. Later, toen he» water zich van het strand teruggetrokken had, trof men fangs de zee allerlei brokstukken aan met een zoutkorst. Daartusschen moest ook het lijk der vrouw zich bevinden, pfschoon het, zoover we weten nfcoit teruggevonden is. Wat de H. Schrift met zekerheid ver klaart, en leest, is dus niets anders dan het feit, dat Lot's vrouw op bedoelde wijze voor straf om het leven gekomen is. Is dat nu zoo wonderbaar, dat. geheel het verhaal naar het sagen en sprookjes- rijk verbannén moet worden Wel heeft de volksverbeelding het Bij bels ch...relaas later opgesmukt, doch het gewijde ver haal zelf is opvallend sober. Dat de vrouw geheel in zout veranderd zou zijn, h.eeft de volksmond er bijge- 1 voegd. Welke volksmeening intusschen een niet te versmaden bewijs aan de hand doet voor de geschiedkundige ze kerheid van het feit zelf, want, hoe zou den de bewoners der streek er toe over gegaan zijn een der bestaande zuilvormige zoutrotsen naar de vrouw van Lot te noemen, alsdie vrouw nooit bestaan had of althans niet op de wijze van het Bij belverhaal gestorven was Omgekeerd ligt dé verwachting voor de hand, dat diezelfde menschen door hun kennis van het Lot-verhaal in ".een of andere dier zoutzuilen de vrouw, 'van Lot zouden meenen te herkennen. Het geschiedkundig karakter dezer ge beurtenissen wordt overigens bevestigd door den Zaligmaker, waar hij ons allen tot waakzaamheid maant en tot voor bereiding op het stervensuur met de kor te woorden: „Herinnert u de vrouw van Lot". (Lucas 17,32). De waarschuwing zou natuurlijk alle overtuigingskracht wissen en zelfs Christus onwaajr.djg schij nen, als de vrouw van Lot niet in wer kelijkheid, doch enkel in de lichtgeloo- vige volksverbeelding gestraft en in een zoutzuil veranderd was. Christus' haalde geen fabeltjes als 'waarschuwing aan. Onze conclusie is derhalve, dat de be schrijving van den dood der vrouw van Lot historisch juist is, niet enkel, om dat het verhaal door. God ingegeven is en derhalve aan de werkelijkheid beant woorden moet, doch ook', dat het ver haal op zichzelf volgens de letter der H. Schrift niets onwaarschijnlijks inhoudt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6