bhHW bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. DE UITSLAG. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Bleangrijkste nieuws in dit Nummer Se JAARGANG WOENSDAG 1 JULI 1925 NUMMER 1553 IEDWE LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 10.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 De uitslag der Tweede Kamer verkiezing voor Leiden, zal hedenavond op ons bekende VERKIEZÏNGSBORD voor ons gebouw worden be kend gemaakt. Een speciaal daarvoor ingerichte dienst zal de uitslagen der 46 stem- bureaux, zoo snel dit mogelijk is, ons toezenden, waarna onze bekende Schilder hei met bekwamen spoed den volke zal verkondigen. Ook van verschillende dorpen uit deze omgeving krijgen wij den uitslag, dien we eveneens zullen puMiceeren. Voor behoorlijke verlichting wordt gezorgd, BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 "J" Om het Recht. 't Gaat met de Christelijke vakbewe- ging', voor het eerst sedert tal van ja ren, weer in voorwaartsche richting. De ledentallen der bijAhet C.N.V. aan gesloten vakbonden beginnen zich weer in opwaartsche lijn te bewegen, zij het nog aarzelend. Dit is een verheugend teeken. Het bewijst, dat de geest van moede loosheid, die zich de laatste jaren van de arbeiders had meester gemaakt (en die psychologisch heel verklaarbaar is, hoewel daarom nog niet goed te keuren) begint te wijken. Er komt weer meer geestdrift voor den strijd, die immers niet slechts gaat om materieele belangen, maar die in eerster instantie is een rechts- strijd. Dit Is het waj de christelijke vakbe weging van de moderne en syndicalis tische onderscheidt, die op het stand punt van den klassenstrijd staan en bij wie het gaat om de macht. 'tGaat bij ons om het recht. Ging het om de macht, dan is het slechts de vraag, wie toevallig de bo vehliggende partij is en dus het heft in handen heeft. Laten ook de patroons, onder wie zeker niet minder dan onder de arbei ders klassenstrijders gevonden worden dit bedenken. Daar zijn er onder hen velen, die. thans, nu zij de sterksten zijn, de ar beiders hebben teruggedrongen tot een peil beneden wat voor een schepsel Guds een menschwaardig bestaan kan genoemd worden en die dit trachten goed te praten met een gewoonlijk niet te controleeren „economische noodza kelijkheid." Maar bedenken dezulken wel, wat van zulk een machtsstrijd de gevolgen zullen zijn, indien hetgeen toch vroeg of laat geschieden zal de rol len weer omgekeerd zijn? Dat zij dan van den wind dien zij gezaaid heb ben, storm zullen oogsten en de arbei ders op hun beurt van hun overmacht misbruik zullen maken? Dat daarom van beide zijden de strijd op sociaal gebied niet gevoerd worde in de sfeer van de macht, maar In do =feer van het recht. Ook hier geldt: Sion zal door recht verlost worden. STADSNIEUWS. HET LEIBSCHE DIERENASYL. Wij ontvingen het jaarverslag over 1924 an bovengenoemde vereeniging, waar- n wij het volgende ontleenen: De werkzaamheid van ons asyl bleef k in 1924 toenemen. Zoowel het.aan- 1 dieren als het aantal verpleegden vva- 1 weer grooter dan in 1923. Wij verpleegden 551 dieren met 24.035 pleegdagezi (vorig jaar waren deze ge lle!t^73 en 20.748). Dit totaal over .1924 as verdeeld als volgt: ondenkostgangers 114 m. 1137 verpl.d. nndenzwervers 142 m. 7840 verpl.d, at ten kostgangers 100 m. jaojj verpl.d. Kat t enz wervers 195 m. 13883 verpl.d. Bij het talfsluiten van het jaar .waren in het asyl aanwezig: m Pensionhonden - ■- 1 Zwerfhonden J 9 Pensionpoezen J 4 Zwerfpoezen 35 In verpleging en voeding der dieren kwam niet veel verandering; énkele les sen uit de practijk namen we ook dit jaar weer ter harte. De gezondheidstoestand was over het algemeen bevredigend, den laatsten tijd zelfs zeer goed; de dieren, die bij hun aankomst in het asyl als levensvatbaar werden geaccepteerd soms ondanks een zeer verwaarloosden toestand kon den we dan ook voor het groote meeren- deel door verpleging en medische be handeling na korter of langer tijd ge nezen van de kwaaltjes, waarmee bijna alle Leidsche zwerfdieren behebt zijn. Hoe langer hoe meer werd ook onze hulp ineroepen voor overreden of op andere wijze verwonde dieren, die wij altijd ten spoedigste deden afhalen en .ook alweer als volkomen genezing niet was buitengesloten met zorg en aandacht verpleegden. Meerdere malen behandelden wij v<yr onvermogenden de huisdieren gratis of tegen een zeer kleine vergoeding, ook werden voor dergelijke dieren telkens mid delen verschaft tegen huid- en andere ziekten, waarmee de Leidsche achterbuur ten in hooge mate besmet zijn. Hier gaat onze hulp aan net dier onge twijfeld samen met de bevordering van de hlygiène onder de menschen. Bij uit alles bieef de heer Ho.sheimer, dierenarts, onze trouwe medewerker, die door de practijk steeds tegen meer ge beurlijkheden gewapend wordt. Proi. de Biieck, de directeur van het Instituut voor parasitaire- en infectie- ïekten te Utrecnt, deed ons, na onder zoekingen op de aan. de z.g. kattenziekte overleaen aieren, een serum tegen de2e 2iekte aan de hand, waarmede we al en kele malen een gelukkig resultaat be reikt hebben. Met zeer veel aandacht en voortvarend heid heelt genoemde professor deze voor ons asyl, zoo belangrijke kwestie in studie .nomen. Begin Februari zonden we 19 asylpoe- zen in naar de kattententoonstelling, die de pluimveevereeniging in de staaszaal hield. Al deze poezen kregen een eervolle vermelding, terwijl ons voor de geheele inzending naderhand een zilveren me daille werd gestuurd. Het was voor het asyl een mooie re clame meer dan de helft van de tentoon gestelde poezen werd in de daaropvolgen de week verkocht aan goede tehuizen. Enkele oudere leden van de jeugd groep maakten zich tijdens de tentoon stelling verdienstelijk met het verkoopen van speldjes en propaganda-artikelen, waarmede ruim f 90 voor het asyl werd opgehaald. Het geheele jaar door werd door eenige leden van de jeugdgroep controle uit geoefend op de afgeleverde dieren. De asylbewaarders, die juist voor den aanvang van het jaar in functie traden, zijn tot genoegen van het asylbestuur er tot op heden werkzaam gebleven en geven steeds blijk, veel te voelen voor de aan hun zorgen toevertrouwde dieren. Het echtpaar de Leeuw bleef assisteeren bij de 'voedering, verpleging en vervoer der dieren. De geldmiddelen geven ons bestuur aan houdend veel zorg; de inkomsten van de dieren stijgen wel, doch te' langzaam, en ook het ledental neemt niet genoeg toe. Giften van beteekenis voor het asyl komen nog niet binnen. Een instelling als de onze moest veel meer vrijwilligen steun van de .burgerij ontvangen, zoodat niet alles aan blijft komen op getrouwe medewerkers aan de jaarlpjksche Najaarsacties. 'Met erkentelijkheid gewagen wij van de toezegging van mejuffrouw van Spall om haar renteloos aandeel van f 50 aan de vereeniging te schenken, en van het cadeau van een der andere aandeelhou ders, die 5 aandeelen. van f 100 aan den' penningmeester voor de vereeniging toe zond. Over het algemeen ondervinden wij van het publiek veel blijken van waardeering voor ons werk. Toch zijn ex twee .cate gorieën van personen, die een verkeerd; opvatting hebban van het doel en de capaciteit van het asyl. De eersten meenen, dat het asyl er is, om hen goedkoop en gemakkelijk van de verplichtingen jegens hun huisdieren te ontslaan. Zij komen hun eigen poes als zwerver aanbrengen of bedenken allerlei verhalen orn hun huisdier voor wat pf niemendal tijdelijk onder dak te brengen, Het zijn lang niet altijd de onvermogen den, die op zoo'n .wijze het asyl willen uitbuiten. Terwille van de dieren gaan wij soms op hunne verhalen in, maar wij doen een ernstig beroep op onze leden en op de pers om dienaangaande juistere begrip pen bij te brengen; het asyl heeft om de werkelijke zwervers te helpen reeds te veel last op de schouders, en ieder, die voor een huisdier, dat hij langer of kor ter tyd het zijne noemt, van het. asyl diensten vraagt, is moreel verplicht, daar voor naar billijkheid te betalen. Wij gaan zelfs verder en meenen, dat, wanneer iemand, die het even kan bekos- tegen, als eerst-belangstellende 'n „ech ten" zwerver onder zijn aandacht neemt, en daarvoor een beroep op het asyl do-et, hij of zij toch ook wel iets kan bijdragen voor de kas van de inrichting, die ge heel' van giften moet bestaan en een chronisch tekort heeft. Het asyl is er niet, om deri dierenvrienden alle moei ten en kosten te besparen, maar om in noodgevallen hen bij te staan en aan te uilen wat zij onmogelijk kunnen doen. Als vanzelf komen wij zoodoende op de twpede categorie van personen, <ie die renvrienden. die meenen, dat de capaci teiten van het asyl onbegrensd zijn en die soms op grond van een jaarlijksche bijdrage aan Dierenbescherming het recht meenen te hebben, naar goedvinden on gelimiteerd over het asyl en zijn werk krachten te beschikken. Een telefoontje: „We hebben hier een zwerfhond of -poes opgenomen, en als u het dier niet direct laat halen, zetten we het weer buiten", komt herhaaldelijk oor, en als wij bij het aanbrengen van een zwerver zeggen, dat er helaas geen plaats is, dus dat de brenger althans eenige dagen geduld moet hebben, dan wordt ons vaak toegevoegd: „Waar is het asyl dan voor? Dan moeten ze het root genoeg maken". Het asyl is nog lang niet zoo ver, dat het maar alles uit ruime beurs kan bekos tigen en zonder overleg alle verlangens kan voldoen. Als wij aan het eind van ons jaarver slag uitspreken onze groote waardeering voor den steun en de sympathie, die .wij an zeer velen ondervinden, dan voegen, wij om bovenstaande redenen daaraan toe den wensglj, dat het rechte begrip omtrent het werk en de bestaansmoge lijkheid van onze inrichting steeds meer verbreid zal worden, zoodat geleidelijk ieder dierenvriend ons naar vermogen zal gaan steunen. De inkomsten over 1924 bedroegen: Contributie en giften f 690,0s Dieren 1 pension en zwervers) 1730,29 Diversen 129,76 Overgen. v. Dierenbèsch. 1100, Verbruikte reserves 5°8»591- Opgenomen voorschot 555, f 47i3,721/2' De uitgaven bedroegen: Loonen, enz. f 1278,09 Huish., voedsel, verpleging 3336,03VV Verg,, drukkosten, adv., enz. 99.60 f 4713,72V2 De begrooting 1924 luidt aldus: Inkomsten Contributies en giften f 800, Dieren (pension en zwervers) 2000, Diversen i34>89 V2 Van Dierenbesch. en acties 2400,— f 5334,89V* Uitgaven j Loonen, enz. f 1275, Huisversting, voedsel, verpl. 3200, Verg., drukkosten, adv., enz. ico— D iversen 204 fiyVfe Kasvoorschot 1924 555>— f 5334,SsV* BURGERLIJKE STAND. Geboren: Abraham Gerardus, z. v. P. Fakkel en M. v. d. Hoed; Cornelius Hermanus Petrus Josephus, z. v. A. J. Somani en M. H. E. Klaverwijden; Hen drica, d. v. P. Massaar en C. Uljee; Jo- ahnna Hendrika Maria, d. v. H. F. v. d. Eshof en C. v. d. Zon; Willerii, z. v W. Immink en J. C. C. Hille; Caroline Catharina Jeannette, d. v. C. W. Oost veen en H. M. Segaar; Sara Maria Louisa, d. V. B. Dreef en C. v. d. Berg; Johannes Hendrikus, z. v. C. J. v. Veen en C. Barendsen; Judith, d. v. J. de Roode en M. B. Staal; Maria en Pie- ternella, d.s v. L. Tol en E. A. de Jong; Anna Petronella, d. v. P. J. v d Hengst en A. C. Maas; Me int je Elisabeth, d. v. P. D. v. d. Berg en E. v. Weeren; Jo hanna Cathraina, d. v. D. J. Fasseur en J. C. Stouten; Jacobus, z. v. F. v. d. Steen en C. Woltres; Maarten, z. v. T. Lepelaar en H. Boelee; Susanna, d. v. M. F. de Koning en H. Scheurwa ter; Willem, z, v. W. Sjardijn en A. M. Bergman; Suzanna, d. v. A. Paddist en S. J. Prins; Wilhelmina Johanna, d. v. J. Ridder en J. E. B. Zitman; Willem, z. v. W. v. Mestbroek en D. v. d. Voord Wilhelmina, d. v. P. A. de Jong en C W. Verhaar; Martinus, z. v. J. Thelen en W. C. Litzadth; Catharina Jacoba, d. v. P. Laterveer en A. v. d. Burg; Ma ria. d. v. A. Siera en W. C. v. Ros9um Cornells Dirk, z. v. D. J. Dubbelaar en C C. Karreman; Hendrik, z. v. A. J, Ehrenhard en P. Dijkman; Gij9bert, z v. I. Sloos en C. Petit; Johannes, z. v H .v. d- Lucht en S. v. Poelgeest; Adri- aan Willem, z. v. J. v. Egmond en M. v. d. Meer; Izak, z. v. J. C. Selier en A. Helpensteijn; Johannes, z. v. J. y. d. Leek en J. Smits; Jan, z. v. L. A. Truijers en A. Robbers. Overleden: G. A. Eggink—Wesselink vr .67 j; J. v. 't Zelfde, zn. 6 j; W. Ver- weij, m. 45 j; J. A. Platteel, m. 7& j; A. C. Rodenburg-v. d. Valk, vr. 51 j; A. M. v. d. Reijden, wed. J. Nievaart, 85 j; J. M. Br&kelGorree, vr. 61 j; M. C. v. d. KrogtVogels, wed. 79 j; M. P. Bergers, m. 60 j. Vóór den slag. Het is een goede gewoonte van Anti revolutionair Leiden, om, wanneer aan den vooravond der verkiezingen het pro pagandawerk is afgeloopen, een oogen- blik' bijeen te komen om te overzien wat er gedaan is, of eventueel moet worden gedaan, en vooral ook, om over het ver richte werk Gods zegen af te smeeken. Het was te verwachten, dat in verband met de bijzondere beteekenis van den thans geëindigden verkiezingsstrijd, en de warmte, waarmede ook van onze zijde dit maal is gestreden, velen lust zouden too- nen, om ook nu elkander aan den voor avond nog eens te ontmoeten en met elkander de kansen en de omstandig heden te bespreken. Een talrijke schaar van flinke propa gandisten, vrouwelijkè zoowel als man nelijke, vonden gisteravond elkander 11a het uiteengaan voor den grooten ver- ;cieLngstocht weder in de tjokvolle Nuts- zaal. De gezonde geestdrift laaide er ge durig hoog op, en goede moed kenmerk te aller houding: zelfs ging die even over tot „stoutichheid", toen cp 's voor zitters vraag, of speciaal de jonge garde dezen nacht bij de lectuurverspreiding als weleer de geuzen er neus en ooren «oor over hadden om te midden van de patrouilles der tegenstanders het propa gandawerk te voltooien, een eenparis ge- even ja-woord de wanden deed schud den. De leiding van deze kostelijk geslaag de bijeenkomst berustte in de bekwaam gebleken handen van Ds. H. J. Kou enhoven. Een overzicht van den tot heden ver richten a£>eid, waarin een woord van zachte critiek niet werd gemist, deed hij volgen door een woord van oprechte en diep gevoelde waardeering, voor den wak keren kring van propagandisten, die in de laatste weken, b'y dag en nacht in touw was geweest, om de candidaten der Antirevolutionaire partij aan de kiezers oor te stellen, en onze beginselen te erdedigen. Ieder kwam onder den indruk, toen de spreker het schoone teekende van den beginselstrijd, zooals wij dien in ons land kennen, en het groote voorrecht, dat wij hier partijen en bewindsmannen hebben, die op het terrein van de staatkunde geen anderen leiddraad kennen, dan de Schrif ten als Gods geopenbaarden wil, terwijl anderzijds 2ich weer voortdurend de trek ken ontspanden en een hartelijke lach de zaal vulde, wanneer een geestig gezeg de daartoe prikkelde. Na een schoone, principiëele perora tie van den leider, .ging deze voor in dank- en smeekgebed, waarna men als één zjan 'staande deed wat anderen, die even te voren de radio-rede van Min. Colijn hadden gehoord, op zijn verzoek reeds hadden gedaan, uit volle borst den strijdpsalm van wijlen Dr. A. Kuyper: „Gij toch, Gij zijt de roem, de kracht van hunne kracht...." aanheffen. Inmiddels was ook de voorzitter der A. R. Kiesvereeniging, de heer Zuidema, vanuit Hazerswoude, waar hij op den radio-avond de geestverwanten had tos gesproken, gearriveerd, die in een kern achtig slotwoord de vergadering toe sprak en Ds. Kouwenhoven dankte voor zijn bezielend optreden. Onder luiden bijval deelde spr. tevens mede, dat tijdens de vergadering nog bijna f 40 was ontvangen voor de strijd- kas. Hoewel er onder de aanwezige werkers en „werksters" waren, die tamelijk hun eerenaam nu) waren, die tamelijk hun beenen zullen hebben gevoeld, was, toen het op de verdeeling van het laatste .werk aankwam, van eenige verslapping geen spoor meer te ontdekken. Alle hens aan 't dek, en vele handen maken licht werk, was de eene gedachte, die allen vervulde, en eer de gewichtige dag van 1 Juli was aangebroken, waren allen reeds weer op weg om met de laatste loodjes af te rekenen. Inderdaad, deze arbeid adelt, zelfs al zou het resultaat zich aanvankelijk laten wach' ten. Gewone advert en tién per regel 227» Ingezonden Mededeelingen, dnbbeJ tarief, Bif contract, belangrijke redactie. Kleine adrertentiên bij voorrritbetaHng van ten hoogste 30 woorden, 1 lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland Minister Colijn en Jhr. de Oeet aan de radio. Jaarverslag van de Ned.* Bank. "jj Buitenland. Naar verluidt zal onmiddellijk met de geleidelijke ontruiming van hBt Roer gebied begonnen worden. De vrijko mende Fransche troepen zonden in Marokko worden gebruikt. De Belgische Min. van buitenL za ken acht een accoord met Rusland noodig. De nota der Ambassadeursconieren- tie betreffende de luchtvaart. De aardbeving in Amerika. BINNENLAND. DE TWEEDE KAMERVRKIE- ZINGEN. De politiek per Radio. Gisteren aan den vooravond van verkiezingen hebben de leiders van verschillende partijen per radio nog kiezersvolk toegesproken. Nadat eerst de heer Wibaut het woord had gevoerd, waarbij hij in 't bijzonder den heer Colijn aanviel, was het woord 1 aan den heer Colijn: De heer Colijn, wiens stemgeluid 1 forsch door den loudspeaker klonk, be- 1 gon met te zeggen, dat hij in geen pole- 1 miek met den heer Wibaut, die van te voren door de radio zijn politiek had aangevallen, treden wilde. Hij heeft dezen reeds in de Tweede Kamer beant woord. De lieer Wibaut zegt wel, dat het financieel beleid verkeerd was, maar hij is in gebreke gebleven om te vertellen, hoe het dan wel moest. Ik wil, aldus de heer Colijn, voor antirevo lutionairen spreken. Waarom dan anti revolutionair? De partij heeft een lei dend beginsel, dat onveranderd is. Een leidend beginsel is een groot goed, voor, al in dezen tijd van jagen en haken naar verandering, de groote ellende in Rusland is daar -een bewijs van, het experiment is daar mislukt. Men wil vrij zijn, alle gezag van zich afschudden Geen gezag op school, in den staat, en geen moraal in het huwelijk. Hiertegen komt de antirevolutionaire partij in ver j zet, stelt ze haar program tegenover. Daarin staan geen onvervulbare ei9chen. I Dit zou ook fataal zijn. Telkens immers ontvangt 'de revo lutie nieuw voedsel door niet vervulde stembusbeloften. Het leidend beginsel van de anti-TCVO lutionaire partij, het vaste fundament, stelt u in staat een vaste lijn te'trekken. Het is niet aan de aardsche overheid gegeven, de geesten der menschen te veranderen, maar het doel van allen staatkundigen arbeid moet er op ge richt zijn den Christenen gelegenheid te geven, in eerbaarheid, stil en gerust te leven naar den eisch van Gods woord Alles wat dit belemmert moet door de overheid worden opgeheven, maar ver der gaat het doel der overheid niet. Wat het Christendom leert over het gezag, de eerbaarheid, de gewetensvrij heid, de opvoeding der jeugd etc. moet algemeen worden erkend. De kleine te kortkomingen in deze leiden tot groote afwijkingen. Het is hierom dat gewerkt moet worden voor de handhaving van den Christelijken grondslag, waarop het Nederlandsche volksleven rust. Dat .an het leidend beginsel aanvaardt, partij op staatkundig gebied als eisch is de taak, die de anti-revolutionaire Het leidend beginsel éischt, dat er, waarheid zij bij de stembus, klaarheid in onze voorlichting van de kiezers. Daarom beloven wij geen ontwapening, hoe begeerenswaardig dit ook zou zijn zoolang de internationale toestand het niet toelaat. 1 Daarom kunnen wij geen staatspen sioen toezeggen, omdat er geen geld voor aanwezig is, ter zijde gelaten de andere bezwaren. In de eerstvolgende jaren moet: ge streefd worden naar voortzetting van wat in 1922 begonen is, naar voortzet ting van de herstelpolitiek, consolidatie, derhalve geen terugkeer naar tekorten etc. Voortzetting van de herstelpolitiek om ons volk van zware lasten te bevrij den. Het is een volstrekte onjuistheid dat de tot dusver gevoerde politiek al leen aan de rijken ten goede zou zijn gekomen. Integendeel. i De spreker eindigde met een beroep* op steun voor het program der anti re volutionaire partij, hetwelk een waar borg geeft, dat in 1929 wederom tot de kiezers gezegd kan worden, dat is gege« ven, wat bij de verkiezingen werd be- loofd. Tenslotte verzocht spr. de antirevo lutionaire luisteraars door beal hef land God de eere te rmv n tev*--

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1