CHRISTELIJK DAGBLADvoorLEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Bleangrijkste nieuws in dit 16e JAARGANG tHNSDAG 30 JUNI'19'25 EUWB LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 bti nummer bestaat uit TWEE Biaden. EERSTE BLAD. Een laatste Woord. De eigenlijke verkiezingsarbeid is nu achter den rug. Het werk dat gedaan moest worden is gedaan of ook niet gedaan en we wachten nu af wat van al dien arbeid het resultaat zal zijn. Wij spreken ons door onze stem uit tikelen meer, maar wijzen nog alleen met een enkel woord op de groote be- teekenis en den hoogen ernst van het werk dat morgen verricht moet wor ien. Wi* worden geroepen onze stem uit ie brengen en daarmee uit' te spreken naar welke beginselen wij wenschen dat in de naaste toekomst ons land zat worden bestuurd. Mij spreken ons door onze stem uit over de financieele politiek, over het vraagstuk van de weermacht, over de sociale wetgeving en zooveel andere dingen meer. Maar voor en boven alles spreken wij ons toch uit over deze vraag, wel ke normen voor de regeering des lands en voor onze wetgeving zullen gelden. Daarbij is voor ons het Woord van God beslissend. Het Woord van God, dat van ons eischt absolute onderwerping aan de wet Gods; dat ons leert dat de Heere der heeren, de Potentaat der potenta ten, de souvereine God is, wiens or dinantiën beslissend zijn ook op het terrein van den Staat en van de Over heid, Zijn wet is de hoogste. Zijn wil moet gehoorzaamd. De eenige zuivere grondslagen voor een gelukkig volksleven zijn de begin selen die Hij heeft geopenbaard in zijn getuigenis. Hieruit vloeit onmiddellijk voort dat een Christen bij de stembus geroepen is alleen die mannen te kiezen, welke zich voor dat Woord onvoorwaardelijk buigen en die persoonlijk overtuigd, dat 't geheim van allen zegeni in den dienst des Heeren gelegen is, niet an ders willen dan ook op staatkundig ge bied met Zijne ordinantiën willen re kenen. Daarom zijn de verkiezingen van zoo groote beteekenis. Daarom is het uitbrengen van onze stem een zoo hoog ernstige zaak. En daarom is het ook zoo noodig te stemmen op de candidaten van de An tirevolutionaire partij. Zij wil pal staan in den strijd voor 's Heeren ordeningen. Zij wil ijveren voor de beveiliging van de Christelijke grondslagen van ons maatschappelijk en staatkundig leven. 1 Dat heeft zij, de historie bewijst het, altoos gedaan. Zij bindt zich aan dézen plicht ook voor de toekomst. Daarom durven wij er met vrijmoe digheid op aan te dringen haar candi daten te verkiezen, en dus Uw stem uit te brengen op No. 1 van de anti revolutionaire lijst, lijst 27 op den heer H. COLIJN. V Tijdig en goed. Met grooten nadruk willen wij de Antirevolutionaire kiezers opwekken, aan den dag van morgen, t ij d i g en goed te stemmen. Het is altijd verkeerd te wachten tot het laatste oogenblik. Alles is mogelijk. Men kan, wanneer men wacht tot aan het tijdstip van de sluiting, onver wacht verhindering krijgen en dan is het telaat. Bovendien bemoeilijkt men ook de ontrole. Daarom hoe vroeger gestemd, hoe heter. Maar dan ook g o ed gestemd. Alleen het hokje voor den naam .an den candidaat rood gemaakt. Dus geen eigen potlood of pen ge buikt, maar alleen het r o o d e pot end dat in het stemhokje aanwezig is. En dan ook van dat potlood een oorzich" dvruik gemaakt. Geen of krassen of wat dan nok, mai 11 een gezorgld dat het witte 1' i i/oor den naam van den lieer 'cod gemaakt wordt. Ti temd en goed gestemd, ge- n op H. COLiJN, No. 1 van 7ij "oor morgen ons parool BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 29 STADSNIEUWS. Chr. Hist. Kiesverepniging. Gisteravond trad in de Stadsgehoorzaal voor de afd. Leiden der Ghr. Hist. Unie op Jhr. Mr. D. J. de Geer, oud-mi nister van financiën. De Voorzitter, de heer J. B. Meynen, opende de vergadering, en ging voor in gebed. In zijn openingswoord wees hij er op, dat sommige al te ijverige propagandis ten tegen de menschen gezegd hadden: „Ds. Schokking is ziek, daarom moet je dezen keer maar op Colijn. stemmen; het spreekt vanzelf, datspr. zich daar niet mee kon vereenigen. Hij leidde vervol gens den spreker, die no. 2 staat op de lijst der Chr. Hist. Unie, bij de vergade ring in en deelde o.m. mede, dat Jhr. de Geer vroeger minister van financiën geweest was en ontslag als zoodanig nam, omdat hij zich niet met de indiening der vlootwet kon vereenigen, op welke laat ste mededeeling eenig applaus volgde. Jhr. Mr. D. J. de Geer, aan het woord komende, begon met te wijzen op een groot voordeel van het stelsel der even redige vertegenwoordiging, n.l., dat iedere partij voor eigen beginsel kan strijden van het begin tot het eind, zonder .com promissen aan te gaan met andere par tijen. Dat was vroeger, bij 't districtenstel sel, anders, vooral bij de herstemmingen, wanneer het dikwijls ging, om van twee kwaden het minste te kiezen. Vervolgens ging spr. na, vrie door hun mentaliteit tot de Chr. Historischen be- hooren. Dat, zijn zij, die het Protestantsch Christelijk volkskarakter willen handha ven zonder eenige benadeeling van anders denkenden en zonder eenige bevoorrech ting van medestanders, ten zegen van de heele natie. In vroeger eeuwen is er tegen deze beginselen veel gezondigd, in beiderlei opzicht. Trouwens Vinet heeft terecht ge zegd, dat bevoorrechting en vervolging loten zijn van één stam. De Unie bedoelt alzoo niet de belangen van een bepaalde groep, doch van het geheele volk. Dit is Christelijk-Nationale politiek, want de inslag van ons natio nale leven is christelijk. Bestaat er in ons land behoefte, een dergelijke staatkunde uitdrukkelijk naar voren te schuiven? Er zijn landen, zooals Engeland, waar het Christelijk) karakter -van den staat als een feitelijk en historisch'gegeven wordt beschouwd, ook door hen, die persoon lijk den zegen van het Christendom mis sen. In zulle een land is partijvorming op Chr. basis niet noodig. In ons land daarentegen is dit niet zoo; hier wordt, vooral sinds het midden der vorige eeuw, het Christelijk karakter van ons volksbestaan wel bedreigd. Er zijn kleine partijtjes, zooals de Herv. Staatspartij en de Prot. Volkspartij, die, vreezende voor de macht van Rome, geen beter middel weten, om de R. R. eenheid en macht te breken, dan door de Prot. kracht in scherven te slaan: de Room- schen immers zullen door, hun agitatie geen stem verliezen. Wat de beschuldiging betreft, dat door de samenwerking der Chr. partijen Rome in aanzien zou hebben gewonnen, wees spr. er op, dat in ons land nooit tusschen. de Chr. partijen een ruilhandel van be ginselen is gevoerd. Er is slechts samen gewerkt, waar de wenschen van de R.K. en de Prot. Chr. partijen parallel liepen, b.v. inzake het onderwijs, de huwelijks wetgeving, de zedelijkheids we tge\ing, de ezagshandhaving. Wanneer echter in welke richting het drijven der genoemde kleine partij tjes gaat de katholieken met uiterst links een coalitie zouden aangaan, zou er wel sprake van een ruilhandel van wen schen zijn. Dan zouden wenschen, waar wij niet van weten willen, uitgeruild wor den tegen andere wenschen, waar wij ook niet van weten willen. Het is onjuist, wanneer men. zegt, dat wij achter Rome aanloopen. Integendeel, worden de katholieken in ons land juist beïnvloed door de puriteinsche omgeving, waarin zij leven en waardoor bij hen meer dere levensernst is dan bij hun geestver wanten in de katholieke landen. Spr. besprak tenslotte nog de financi en en de aefensie, twee zaken, die meer in een neutrale zone liggen, hoewel do laatste niet geheel. Wel is onze begrooting sluitend, maar zij sluit nog op een te hoog niveau. De belastingen van Rijk en gemeente zijn zoo hoog, dat er niet voldoende marge is is voor besparing en dus voor kapitaal vorming, wat vermindering der productie en vergrooting der werkloosheid ten ge volge heeft. Daarom moeten we den kant uit van voortgaande bezuiniging, teneinde tot ver mindering van belastingen te komen. Wat de defensie betreft, gaan er stem men op, niet voor internationale oiitwape- ning, want daar zijnwe allemaal voor, maar voor eenzijdige nationale ontwape- ning. Na de ervaring van 1914, toén ook de soc. dem. voor de 50 millioen mobiiisal.e- crcdieten stemden omdat d?:c imbi i ar. cr op g..richt was, ons buiten den oorlog te houden, en nu uit de g: denkschriften van Ludendorff gebleken, is, dat deze mo bilisatie ons land inderdaad buiten den. oorlog gehouden heeft, is ontwapening wel niet zooals Troelstra het in een. tijdens den oorlog verschenen brochure genoemd heeft „pure demagogie", maar .wel een zeer gevaarlijke vergissing. Wij moeten doen naar het woord: „Ora et Labora", bid en werk. De eenzijdige nationale onwapening moe ten wij alzoo afwijzen, maar wel moeten wij alles bevorderen, wat kan leiden tot internationale ontwapening, althans be perking van bewapening en het scheppen van een internationale rechtsorde. Komt deze' niet, dan krijgen .we een nog veel erger, herhaling van de wereld ramp, die wij beleefd hebben en waardoor onze Europeesche guituur zal ondergaan. De beide factoren, die den oorlog zoo verschrikkelijk gemaakt hebben, (de groo te ontwikkeling der techniek en de sa mengesteldheid van het wereldleven) ne men nog dagelijks toe, zoodat een herha ling van den wereldoorlog zou tenge volge hebben, dat de ondergang der West Europeesche cultuur zeer intens zou drei gen. Men sta daarom niet cynisch en scep tisch tegen de komst eener internationale rechtsorde, maar hebbe daar geloof in: het is noodig onze cultuur te redden en ook mogelijk, gezien de historie, waarin de famiüewraak immers oop plaats heeft gepiaakt voor een nationale rechtsbedee- üng. Ook' een klein land als het onze yerf- mag veel in dit opzicht. Voor, de gedachtenwisseling, die op de rede van Jhr. de Geer volgde, gaven zich op de heeren Kukler en Tjalsma. De heer Ru kier vroeg, of het niet gewenscht was, dat er onder de Protesr tantsche partijen meer eenheid kwam, omdat door al die kleine partijtjes zooveel stemmen verloren gaan, hetgeen de spre ker toestemde. De sociaal-democraat Tjalsma be sprak de volgende punten: het beroemde art. 40, de vlootwet, de samenwerking met Rbme, de belastingverhooging, de ka pitaalvorming en de ontwapening. Hij werd uitvoerig en afdoende door den spreker beantwoord, waarna de Voor zitter een woord van dank tot Jhr. de Geer sprak, die vervolgens, in dankgebed voorging. Spontaan werd den spreker de zegen bede Ps. 1343 toegezongen. Staatk, Geref. Partij- De Afd. Leiden der Staatk. Geref. Partij vergaderde gisteravond in de groote zaal van ,,'tNut"'. Na het zingen van Ps. 63 17, voor gaan in gebed en het lezen van Ex. 17 vanaf vers 3 opende de voorz. de vergadering, heette de aanwezigen welkom en zette uiteen waarom deze verg. was belegd, o.m. om gelegen heid te geven tot het stellen van vra gen Vervolgens werd den spreker, den heer Kuijk van A'dam het woord ge geven, die begon met er op te wijzen, dat we donkere tijden beleven, waarin de machten van ongeloof en revolutie zich openbaren en de menschelijkq rede op den voorgrond wordt ge plaatst. Doch God heeft de Overheid ingesteld om het gezag te handhaven naar Zijn \V,oord en wij hebben ons te gedragen als Zijne getuigen en Zijne geboden te onderhouden. Gods recht is: de natie te verplichten als een Christen-natie te leven, en de Over heid, buigend onder Gods Woord, heeft te regeeren naar hetgeen in Zijn Woord is vervat. Vervolgens schetst spr. den tijd van af de Middeleeuwen met priesterheer schappij, toen Gods Woord niet werd gebracht en waaruit eindelijk een ge loofsstrijd i? geboren en ons volksbe staan is ontstaan en bevestigd. Spr. ging vervolgens na, waarom de S. G. P. reden van bestaan heeft en herinnerde aarr de vele protesten, die in den loop der tijden zijn gedaan, doch welke niet gebaat hebben, tot dat het psychologisch moment geko men was om een partij te stichten, die afzonderlijk werkt. Spr. herinnerde nog aan dè besprekingen welke te L'trecht gehouden zijn tusschen de Chr. Geref. en de A.-R. partij, en spr. waardeerde het dat zoovelen trouw ge bleven waren aan de A.-R. partij, maar er is toch ook een grens, en daarom kon hij zich aan laatstge noemde partij niet geven. Spr. verweet den A.-R. kamerleden hun houding tegenover het gezant schap bij den Paus, vrouwenkiesrecht, verzekering, enz., benevens enkele Chr Geref. predikanten en Mr. Dambrink, die in een door hen uitgegeven blad, valsche getuigenis zouden hebben ge geven van Ds. Kersten c. s. Van de gelegenheid om vragen te s tellen werd door 3 personen gebruik •r.ackr, welke door spr. z*:er u.t voerig werden beantwoord. Na het zingen van Ps. 25 6 sloot de voorz. de vergadering en .ging de heer Kuijk voor in dankgebed. A. R. Kiesvereeniging. Wij brengen in herinnering dat he denavond na afloop van de verkie- zingswerkzaamheden een samenkomst wordt gehouden in de groote zaal van het Nut, waar Ds. H. J. Kouwenhoven een korten bidstond zal leiden en een opwekkend woord spreken. Wij wekken alle propagandisten op deze samenkomst, die ongeveer te half tien aanvangt, bij te wonen, temeer waar nog enkele werkzaamhe den moeten worden besproken. Ook de stille" propagandisten zij die opeigen gelegenheid hebben gewerkt, worden verwacht evenals allen die in den verkiezingsarbeid belang stellen. Voor de verkiezingskas, waaraan in deze dagen hooge eischen worden ge steld werden nog de volgende bedra gen ontvangen: één gift van 110 en t.wee giften van f5 en een van fl, to taal f21. Wie voigt? Van H. S. werd nog ontvangen een bijdrage van f 10. Onze propaganda. Ook gisteravond is de propaganda voor,de A. R. lijst krachtig voortgezet. De huisbezoekers waren, voorzoover noodig, allen aan het werk en boven dien werd vanaf eén versierde boot, bemand met een muziekcorps, voort durend op den naam van onzen eer sten candidaat de aandacht gevestigd. Ook het kleine bootje wist heel den avond de aandacht te trekken en daar door voor de A .R. candidaten propa ganda te maken. Hedenavond zal de bootpropaganda worden voortgezet, waarbij opnieuw een muziekcorps medewerking zal ver leenen. Schaken. Zomerwedstrijd Leidsch Schaak'genootsch. ie groep: W. H. v. d. Nat Jr., remise met C. H. Hins. W. Demmendal, remise met G. Bosscha. 2d egroep: H. N. Francois wint van M. M. Segaar. W. de Bruin en M. M. Segaar, afgebroken? 3de groep. J. D. v. Mijpe wint van D. de Jong, de tweede partij tusschen de zelfde spelers werd afgebroken. 4de groep. Ph. S. de Laat de Kanter wint van G. Schoppen. D. Beuth verliest van M. J. Dieben. Th. A. M. Couwenberg verliest van F. Nieuwold, de partij G. Schoppen en de Laat de Kanter is af gebroken. Leidsche schaakclub „Philidor". Aan den zomerwedstrijd in deze club namen deel de heeren: C. P. Blauw, ,G. Bosscha, H. I. de Nie, W. Segaar, \V. T. Sneeder, P. J. v. d. Zeeuw en na 1 Juli de heer W. H. v. d. Nat Jr. De volgende partijen werden hier reeds gespeeld: C. P. de Blauw verliest beide partijen van W. F. Smeder, G. Bosscha wint er twee van W. Segaar en een van P. J. de Zeeuw en PI. I. de Nie, W. Se gaar wint van W. F. Smeder en speelt de tweede partij remise. De wethouder van Onderwijs, de heer J. B. Meynen zal morgen (Woens dagsmiddag geen spreekuur houden, aan gezien hij dan zitting heeft in het stem bureau. BINNENLAND. DE KONINKLIJKE FAMILIE OP BEIS Men meldt uit Genève: De Koningin, de Prins en de Prinses Juliana waren Zondag door de slechte weersgesteldheid gedwongen te Zermatt te blijven, waar het 'smorgens zelfs sneeuwde, 's Middags klaarde het weer wat op en werd in de onmiddellijke na bijheid van het dorp gewandeld. Prins Hendrik is voornemens zoodra 't weer wat bestendiger zal zijn, den Roffelhorn te bestijgen. De koninklijke familie zal tot aan staanden Donderdag te Zermatt blijven. De Kamerverkiezingen. De voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de le den van de Tweede Kamer der Staten Generaal, maakt bekend,, dat, indien het noodzakelijk mocht blijken, dat voor de vaststelling van den uitslag der verkiezing moet plaats vinden een loting, als bedoeld in artikel 102, vier de lid, der Kieswet, deze loting zal ge schieden in een zitting van het Cen traal Stembureau, te houden op Za terdag 4 Juli, des namiddags te 5 uur in het lokaal van het gemeentehuis te 's-Gravenhage, voorheen voor de ver ge 'ringen van don raad bestemd; dat de zitting, bedoeld in artikel 107 Gewon, advertentiën par ragal 22V. Ingezonden Mededeetingen, dubbel tliled Bij contract, belangrijk* redactie. Kleine advertentiën bij Totmxitb^aöng Tan «en hoogst. 30 woordwo, «in den da#»- lijks geplaatst ad 40 cent Blnnonlan^ f Da Leidsche raad besluit tot vorbree ding van den Rijnsburgerweg tussohen de Poelbrug en den Spoorwegovergang en tot het doen aanvangen vaa den aanleg der centrale rioleering. Het ontslag dar beznlaiglngacom- missie. Buitenland. Het werkloosheidsdebat in het En- gelsche lagerhuis. Een motie van wan tronwen verworpen Frankrijk heelt het protocol inzake den chemischen oorlog onderteekend. der Kieswet, tot bekendmaking van den uitslag der verkiezing zal gehou den worden op Zaterdag 4 Juli, des namiddags te hall 6„ in hetzelfde lo kaal van het gemeentehuis. Minister H. Colijn. Dezen morgen zoo schreef gisteren' de Standaard bereikten ons per tele foon vragen naar den gezondheidstoe j stand van den heer H. Colijn; zelfs dei mededeeling, dat onze Leider zou zijn j overleden. Er schijnen kwaadwillige i geruchten verspreid te zijn, dat no. li van lijst 27 in minder goede conditie! zou zijn. We kunnen deze berichten uit "de beste bron tegenspreken. Onze Leider staat, Gode zij dankl, nog in volle kracht en met Gods hulp hoopt hij hedenavond per radio nog eens heel het land, waar ook maar een ontvang station is, te bereiken. Laat men Woensdag maar frisch op, ter stembus trekken en zorgen, dat tot den laatsten Antirevolutionair man, èn vrouw zijn stem uitbrenge op den heer H. COLIJN. De uitsluiting te Den Haag. In den Haag is gister de uitsluiting in de bouwvakken begonnen, welke i verleden week door de patroons i3 aalt- gekondigd. Naar schatting bedraagt het aantal j uigeslotenen 2000, onder wie begrepen zijn ongeveer 500 stakende metselaars, i opperlieden en voegers. De geheele woningbouw en alle an-', dere bouwwerken liggen thans volko-t men stil. Het Kamerlid Feber. Naar men aan de Rsb." meldt, zal de heer Feber, fhans Kamerlid voor den kieskring Tilburg, waarschijnlijk toch weer in de Kamer terugkeeren. De heer Van Rijzewijk n.l. i9 ernstig aangezocht] zich beschikbaar te stellen voor wetbou der van Tilburg, welke vacature binnen' kort zal komen. Detze is bereid dan zijn Kamerzetel voor den heer Feber open te laten, hetgeen heel makkelijk kan, wijl de heer Feber daar no. 5 op de lijst is. De Bezuinigfngscommlssie. Thans zijn op hun verzoek eervol ont slagen, onderscheidenlijk als voorzitter ondervoorzitter, en leden der bezuiai- gingscommissie de heeren mr. Rink, lid der Eerste Kamer; baron De Vos van'l Steenwijk, lid der Eerste Kamer; mr. Oud, lid der Tweede Kamer; Zuyderhot lid der Algemeene Rekenkamer; ir. Fruytier, lid der Tweede Kamer, en' M. G. de Bloeme met dankzegging voor de vele en gewichtige diensten den lande bewezen. Benoemd is tot lid en ondervoorzitter der bezuinigingscommissie de heer W- F. Pop, oud minister van oorlog. Actie tegen het stemman. Zondag zou er te Bilthoven in de buurt van het Broederschapshuis een openluchtmeeting gehouden worden tegen het stemmen en den stemdwang. Vooraf was aangekondigd, dat de be kende Urechtsche anarchist Henk Schuurman een offer zou brengen, nl. stembiljetten zou verbranden. Om de meeting bij te wonen, waren Zaterdag reeds uit verschillende plaatsen Vrije Jeugdbondsleden overgekomen, die in tenten overnachtten. De Biltsche politie was versterkt met rijkspolitie uit Utrecht en stond onder leiding van den inspecteur Van Duist uit De Bilt. Voor de meeting zou beginnen wer(l vermoedelijk uit een der tenten «en nagemaakte stembus van brand bare stof naar buiten gebracht en over goten met bussen benzine ot petroleum en toen aangestoken. In verband met de BiUscbe politie-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1