NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 27 JUNI 1925 Op 't Schip van Sta: V XX. De „Minister-President", ons uitstapje in de parlementaire ge- scniedenis deed ons in den persoon tan Munster Heemskerk Sr. ais net w„re aeu woordvoerder van den toenmalige» ministerraad zien en hem als vanzeii reeds ais _de „premier", als den eersten minister beschouwen. Practisch moge hij dat als zoovele anderen voor en 11a hem geweest zijn, toch kennen wij in ons staatsrecht geen eersten mil.. De betiteling en de gedachte daaraan zijn afkomstig uit de Engelsche parle mentaire geschiedenis. Wat toch op par lementair gebied in Engeland voorviel is van grooten invloed geweest op de parlementaire vorming van meer dan een land in ons werelddeel. En nu kende men in Engeland op staatkundig gebied hoofdzakelijk twee stroomingen, welke de namen droegen van de Tories en de Whigs. De eerste strooming kunnen we aan duiden als de conservatieve, de Whigs als de liberale partij, al beteekenen die namen ook weer niet geheel wat ze bij ons aangeven. We behoeven slechts den naam van den beroemden Glad stone te noemen, als leider der En gelsche liberalen, om van Engelsch liberaal een ander idee te krijgen dan van Nederlandsch liberaal. Wanneer nu door een verkiezing beslist was Welke der twee hoofdstroomingen overwonnen had, werd uit de overwin naars een ministerie gevormd. Die Overwinnaars mochten al één hoofd- Strooming vertegenwoordigen, één partij waren ze ook al niet, al was er meer samenhang tusschen ver wante partijen dan ten onzent. Naar Engelsche parlementaire zede, trad dan als Eerste Minister op de leider van de grootste politieke groep, ©n al was dit niet volgens geschreven recht, deze gang van zaken was in Engeland de eenig aangewezene. T>ie eerste minister, ook kabinetsforma teur, was als vanzelf ook de presi dent van den ministerraad. Als we nu eens bij ons zien, springt al dadelijk in het oog, dat hier diei jweg niet gevolgd kan worden, althans iniet in dien zin, dat de leider van jde sterkste groep ter rechter- of ter linkerzijde steeds als vanzelf de kabi- hetsformateur zal wezen. .Wel hou den we ons hier ook wel nabij dien •regel, maar wij kennen zelfs onze mi nisteries wel, waarvan de formateur jzelfs niet eens lid van de Sta ten-Ge neraal was, b.v. Cort van der Linden. ;Ook zelfs de gevallen waarbij de Iformateur zelf geen deel van het door ïiem gevormde ministerie uitmaakte zooals bij de vorming van het minis terie De Meester (190519081 de 'heer Goeman Borgesius, als forma teur buiten dit kabinet bleef. Zoo is er dan ook van een Premier of Minister-president in Engelschen |Zin ten onzent geen sprake. Het reeds i genoemde Reglement van Orde voor den ministerraad onderstelt zulk een tninisterieelen voorman ook niet. Bekend is wel de term „tijdielijk voorzitter van den ministerraad", een j [benaming, welke wel een wat vreem- den indruk maakt, als men denzelfden voorzitter niet tijdelijk, maar gedu- rende een geheel leven van eefi mi nisterie dezen post ziet bezetten, 't [(Tijdelijke zit hem dan ook riïet in (den duur van het presidentschap, •maar wel in de bepaling, dat, zoo lals thans het geval is, de Voorzitter en ook de onder-voorzitter, telkens maarvoor één jaar worden ge'kozen. Bij vroegere reglementen was zelfs een termijn van drie maanden daar voor geateld. Een afwijking van die regels werd in 1901 door het Ministerie-Kuyper aangenomen, toen bepaald werd, dat de Voorzitter voor bepaalden of on- bepaalden tijd werd benoemd. Dat liet. dus de mogelijkheid open, dat de eens gekozen voorzitter ook zond-er herkiezing praeses bleef. Een minis terie^ eenmaal onder de leiding van zulk een geniaal voorzitter als Dr. Kuyper was, dacht er natuurlijk we. het allerminst aan een anderen pre sident te kiezen. 't Is ook in die periode 19011905 geweest, dat we zeker het Engelsche stelsel van een Minister-president het dichtst benaderden. Dr. Kuyper heet te ook werkelijk Minister-president en naar men zegt bedoelde hij daarmee ook meer en meer het Engelsche voor beeld van Kabinetsvorming bij ons ingang te doen vinden. Zoover is het niet gekomen. Reeds onmiddellijk na het aftreden van het Ministerie-Kuyper werd de bepaling betreffende het voorzitter; schap bijna weer in den ouden zin hersteld. Van een verplichte kabinets vorming door den leider der grootste partij van de overwinnende groep, bleek ook niet veel te komen. Zooals we reeds opmerkten bleven zelfs for mateurs als Goeman Borgesius en Nolens buiten heldoor hen gevormde Kabinet. De gang vin zaken bij ons gelijkt er' wel wat op in zooverre, dat wie cnmaai tijdelijk voorzitter is, dat tot heden ook bleef en ook meestal dan rptrefed'. als de leider en woordvoer der van liet geheele ministerie, maar dat beteekent nog niet, dat deze Mi n s'er van welk Departement hij ook ■j, zulk een leidende positie heeft, als Snc, ue Engelsche Premiers het geval is. Daarvoor ontbreekt hier te lande dikwijls nog te veel aan 'de eenheid, zelfs in een ministerie. Toch is overeenkomstig het regle ment van Orde zekerheid noodig om trent de eenheid in -de toepassing der leidende beginsel-en van een minis terie. Daarvoor dient het onderling' overleg in den Raad der Departe mentshoofden. Het huidige Ministerie Ruys de Berenbrouck gin£ zelfs nog iets verder en benoemde een Secre- a r i s-Gene r aal in algeme.e- nen d ie n s t. Deze functie thans waargenomen door den heer Mr. J. B. Kan, ba- doelt den tijdelijken voorzitter bij; te staan in zaken, welke een bepaald departement betreffen, bij welke het algemeen beleid is betrokken, maar welke daarom nog niet dadelijk in den ministerraad behoeven te komen. De betrokken minister pleegt dan |Overieg met den voorzitter. Deze moet daarvoor kennis nemen van alle stuk ken, deze zaak betreffende, om dan te beslissen. Lukt dit niet, dan gaat de zaak voor, behandeling naar den ministerraad, waardoor dus niet de eigenlijke beslissing bij den voorzit ter, maar bij den geheelen raad komt te liggen. SCHAAKRUBRIEK Redacteur: J. Verstoep Jzn. Fred. Hendrikstraat 37, Delft. Alle correspondentie, betreffende de ze rubriek te richten aan bovenstaand adres. Boekbespreking. Van de uitgevers van Goor Zonen te Gouda kregen we ter beispreking: Schaakmeesters Biograpbieën en partijen van groote Meesters, samenges^ld door G. W. Kloosterboer (met 8 geteeken-de por tretten van Anny Leusink). Een prettig geschreven werkje voor Schaakliefhebbers, die gaarne eens wat willen lezen over bet leven en de behaalde triomphen van groote schaak sterren, zooals een Paul Morphy, Louis Paulsen, Wilhelm Steinitz, José Raoul Capablanca, Emanuel Lasker, e.a. Bij elke biographie zijn hun meest beroemde partijen afgenomen. De schrijver zegt in zijn inleiding: „Wie een schaakpartij goed begrijpen wil, diene de personen te begrijpen, die baar scheppen. Ook omgekeerd geldi: uit een schaakpartij leert men de lei dende personen kennen. De ideeën in een schaakpartij ont staan als vonken, die uitslaan bij de botsing van de twee karakters, die bet ispel leiden I We bevelen het leerzaam werkje gaarne onzen schakers aan. We laten hier een gedeelte uit de biographie van Morphy, het lichtend wonder en exempel aller tijden, volgen Paul Morphy. „Vreugde en smart zult gij hun bereiden, Die gij aan uw harte sluit." Als een meteoor hebt gij geschitterd, o Morphy! Slechts luttele jaren, maar nalatend 'n eeuwige herinnering Want de schoonheid en diepte van uw spel zijn in de analen van het schaakspel nauwelijks overtroffen! Paul Charles Morphy werd den 22ra Juli 1837 in New-Orleans geboren. Zijn moeder was een creoolsohe met groote begaafdheid voor muziek en begiftigd met rijke fantasie. Zijn vader, lid van bet opperste gerechtshof in den st Louisiana, leerde reeds jong zijn kin deren naast de muziek ontspanning zoeken in het schaakspel. Het onder wijs van zijn vader en van zijn oom valt bij onzen jongen held op vrucht baren bodem. Spoedig overtreft leerling zijn beide leermeesters. Na voltooide rechtsstudiën neemt hij in 1857 deel aan bet schaakcongras te New York. De roem snelt hem voor uit. Reeds zijn uiterlijk wekt aller be langstelling: glanzend zwarte oogen en hoog voorhoofd doen zijn groot in tellect vermoeden. Hij beschaamt de verwachtingen niet: -met spelend ge mak komt bij als eerste uit. Het wordt het keerpunt van zijn le ven. Want de vonk van zijn geest ontvlamt met elementair geweld; bij volgt de verleidelijke sirene, werpt zich in haar (Caissa's) armen en ver mag zich niet weer van haar kluis ters te bevrijden! Na New York volgt Europa: Londen, waar hij Löwenthai, dan Parijs, waar hij Duitschland's kampioen, -den groo ten Anderssen, verslaat. Kort daarna keert hij naar zijn va derland terug, als een veldheer gepre zen en vereerd Maar zijn rol in het schaakleven is uitgespeeld. Bezoeken aan Parijs her halen zich (1682 en 1867), hij wijst ie dere ernstige uitdaging af. In New- Orleams terug, leeft hij afgezonderd en eenzaam tot zijn vroegen dood (10 Juli 1884). Het schaakspel was de oorzaak van zijn roem, maar ook van zijn tra gisch lot. De schoonheid van het spel en de bewondering der geheele wereld verblindden den jongeling, doch man geworden, bemerkt hij met ontzetting, dat het noodlot hem heeft gosla'gen! Tot ernstigeu beroepsarbeid kon bij niet meer komen en steeds meer kwelt liem de ge-dachte, dat zijn leven zon der nut geweest zou zijn. En hij, wiens helder en diep verstand zooveel bewon deraars telde, leeft de laatste jaren van zijn leven jn somberen geestes- naclit. •Naar Géza Maroczy. „Een goede schaakpartij is een ge dicht." (Lasker). De volgende fraaie partij werd ge speeld tijdens een opera in de loge van den hertog van Brunswijk te Parijs in October 1858. Wit: Morphy. Zwart: Graaf Isouard en Hertog Karei van Brunswijk, in consultatie. Verdediging van Philidor. 1 e2—e4 e7e6 2 Pgl—f3 d7—d6 3 d2d4 Lc8g4 4 d4 x eö Lg4 x f3 (bij d6 x e5 zou wit na dameruil pion e5 kunnen winnen): 5 Ddl x f3 d6 x e5 6 Lflc4 (dreigt mat op f7) 6 7 Df3b3 (bedreigt nogmaals f7) 7 8 Pblc3 (Db7: zou zwart dwingen tot Db4f en dameruil, welke een combinatiespeler als Morphy tegenover een zwakkere tegenpartij liever vermijdt). 8 c7c6 9 Lel—g5 b7—b5? (Dat is den goden verzoeken!) Pg8-f6 Dd8e7 Zwart. Wit. c6 x b5 Pb8—d7 Ta8d8 10 Pc3 x b5! 11 Lc4 x b5f 12 0—0—0 13 Tdl x d7f (Het slotspel is een schitterend schaak vuurwerk). 13 Td8 x d7 14 Thl—dl De7—e6 (Er is geen redding meer). 15 Lb5 x d7f Pf6 x d7 16 Db3b8f Pd7 x b8 17 Tdl—d8 Mat. GEMENGD NIEUWS. Ongeval met doodklijken afloop. Te Zaandam heeft aan de gemeentelijke gasfabriek een ernstig ongeval plaats De electricien Piet van der Zee, een gehuwd man van ongeveer 30 jaar, had juist een staaldraad, waaraan ijzeren cocesbakken hangen, gerepareerd, en zou deze beproeven, toen plotseling de draad afknapte, en een ijzeren cokes- bak trof hem. De dood trad spoedig in. Italiaansche Kanunnik vermoord. Te Bari is een kanunnik, terwijl hij de H. Mis las, door een Albanees van goede familie geworgd. Een bloedverwant van den Albanees uit een vrouwenklooster had hem on dersteuning geweigerd en nu was de moordenaar van meening, dat de ka nunnik. die bestuurder van het nonnen klooster was de Zuster tot deze houding had aangespoord. De dader is gearresteerd. Overstroomingen. De stad Forbes in Nieuw Zuid Wales is geheel over stroomd. 1500 inwoners zijn dankloos. Een Chinees is verdronken. Ketelontploffing. In de nabijhëïU van Kingston aan de Sint Laurensrivier (On tario) had aan boord van een pleizier Stoomboot een ketelontploffing plaats, waarbij 15 personen zwaar gew werden. Eenige van hen zijn overleden. Antuierpsche diamanthandelaar ver dwenen. De „Libre Belgique" bevate een bericht uit Antwerpen, dat aldaar een groothandelaar in diamanten, ge naamd V., verdwenen is, een tekort na latend van meerdere millioenen. De slachtoffers van deze krach zijn talrijk. Het is niet onmogelijk, dat de familie fan den voortvluchtige de geld kwestie in der minne zal regelen, maar het parket heeft op zijn bezittingen be slag gelegd, omdat er wellicht fraude in het spel is. Er is een bevel tot inhechtenisneming tegen den handelaar uitgevaardigd. Bergstorting. Reuter seint uit Chey enne (Wyoming): Bergrotsen zijn neergestort en heb ben verscheidene troepen vee bedolven en vele gebouwen weggevaagd. Een gat van 7 mijl lang, een mijl breed en honderden voeten diep, is door de bergstorting ontstaan. Brand-. Woensdagmorgen is brand uitgebroken op de derde verdieping van liet Welfenkasleel te Hannover- Minden, waar zicli het chemische insti tuut van de volksuniversiteit bevindt. Dit instituut is gedeeltelijk uitgebrand. De verzameling van het geologische in stituut dat zich op de tweede verdieping bevindt, kon worden gered. Bloedig drama. Naar de „Messagero" bericht, heeft in een dorp nabij Messina een krankzinnige 6 personen gedood en gewond. Tenslotte werd hij zelf door een bloed verwant neergeschoten. Een oude dief. Te Londen is in de Old Bailev Charles Crank Sharman, een bekend 75jarig procureur uit Stratford en West Ham tot drie jaar tuchihuis- sraf veroordeeld, Hij was de me'deplichtige geweest van een zeer gevaarlijke dievenbende, die de post beroofde. De effecten enz., die zij in brieven aantroffen, waren door Sharman over heel Europa en in Amerika voor de dieven op valschen naam verkocht, en zoo noodig pleegde hij daartoe valsch- heid in geschrifte. Zijn belooning was een aandeel in de buit. rai==«===s==is=s==!^ I Ons Babbelhoekje. S? Sgf11 g—=3C Beste jongens en meisjes, Jullie hebt mijn verwachtingen over troffen. Ik vreesde n.l., "dat het raadsel een beetje moeilijk zou zijn, praar 't is blijkbaar nogal meegevallen, misschien ook, doordat het ging over dingen waar je thuis zéker wel veel over hoort spreken, 't Is nu een tijd van spanning, daar de olgende week zal worden beslist, welke mannen straks onze geliefde Koningin zul len helpen ons land te besturen. Daar hangt zoo heel veel "van af, en daarom zijn in vele gezinnen de vajders en moeders en de oudere broers en zusters ook druk in de weer om de verkiezing van A. R. candidaten te bevorderen. Hebben jullie gelezen, dat de Koningin een ongeluk heeft gehad? Wat prettig, dat het nog zoo goed ajgeloopen is en dat er niets ernstigers is gebeurd. Ik denk niet, dat ik de volgende week zal kunnen schrijven, daar 't dan juist de tijd is, dat de uitslag van de verkiezingen bekend gemaakt wordt, wat voor mij ook heel wat drukte meebrengt. 'n Week later hoop ik dan prijsraadsels te geven, waarvoor we ons dan eens extra gaan inspannen. Hier volgt de oplossing van de raad- ls. 1. Ieder kiezer kieze een man, waar hij vertrouwen kan. Onderdeelen: Tweede Kamer, A., R., Kiezer, Nummer één, Vader Moeder, Zij Winnen, Volk, K, H, P, I. O. 2. Daarom kiest elke A. R. man of vrouw Colijn. Onderdeelen: Ramen, Kamer, Lid, Co- lijn, Voor, Fout, Kieswet, A, A. Nu volgt weer eerst de correspondentie „Breistertje", Lisse. Ik was blij, dat ik weer wat van je hoorde. De vaste oud© klantjes verlies ik niet graag uit het <öog. Ja, er is nu heel wat te doen. „Sneeuwwitje", Lisse. Dat is een heele verandering voor je. Is die naaischool overdag of alleen 's avonds? „De Germaan", Leiden. Nee, erg mooi is het niet, maar ik denk, dat er toch al heel wat menschen naar regen verlangden. „Drki III", Leiden. Voor de studenten was het, denk ik, wel een kleine tegenval ler. Maar 't had toch nog wel heel wat slechter gekund. „Blondine", Koudekerk. Wel bedankt hoor voor je mooie ansicht. Ben je soms met een vereeniging uit geweest „Koekeroe", Leiden. Dat vind ik aar dig, dat je nu eens een langen brief hebt geschreven. Ben je nu weer heele maal beter „Eekhoorntje", Leiden. Wat een leuk antwoord was dat. Je hebt er zeker .wel heel wat werk aan gehad, om 't zoo uit te zoeken. Hartediefje", Leiden. Heb je dat rijmp je zelf bedacht bf een van je zusjes. Ik vond het erg aardig. „Vaders Jongste", Leiden. Ik vind het aardig, dat je broer ook al zoo flink1 mee doet. En heb je nog geholpen Zaterdag? „S. en C. W.",Woubrugge. Ja, het is nu alles Colijn wat de klok slaat. Ik zal eens goed opletten, hoe de uitslag in Woubrugge is. „Rugby", Leiderdorp. Zoo, dus je hebt je thuis verdienstelijk gemaakt. Flink zoo. Ik hoop, dat je maar goed overgaat. „Waterlelie", Lisse. Ja, ik hoop wel, dat jullie allemaal later beginselvaste A.R. kiezers wordt. „Boschviooltje'V Lisse. Dat was zeken- wel een prettig werkje. En heb' je nog veel plaatjes kunnen ruilen? „Junior", Ik heb nu geen tijd om' het na te kijken, maar je hoort er binnenkort wel weer van. Is 'tbij jullie ook druk? „Pionier". Ja, ik vond het zeker prettig wat van je te hooren. 't Is altijd jammer, als er zooveel zijn, die 't vergeten. „Maurits", Leiden. Dat zijn dus drukke weken voor je, maar ik heb zoo'n ver moeden, dat het best in orde zal komen. „Tommy", Leiderdorp. Heb je veel moeite met de raadsels gehad? Ja, het is nu een drukke tijd, maar 't duurt niet lang meer. „Jan van Schaffelaar", Leiden. Ja, ik heb het ook gelezen, Maar ik geloof niet alles wat er in de couranten staat. „Heidebloempje", Leiden. De meeste menschen vinden dit weer niet mooi. Maar iki vermoed, dat je vader er wel anders over 4?nkt. Hier volgen de nieuwe raadsels: i. Mijn geheel bestaat uit 45 letters. Het 5. 7. 20. 22. 9 is vaak scherper dan. het zwaard. Een 29. 22. 13. 34, 32 is een vervoer middel. Een 33. 44. 17. 29 dient tot verlichting. Een onbewaakte 6. 26. 41. 8. 5. 24. is gevaarlijk. 8. 27. 38. 45 is het sein yotor 2. 35. 19. 28! 10. '15. 10 1. 4°. 31- 35- 36- 42 is een ander .woord voor vast. Een 18. 30. 37 neemt een hooge plaats in. Een 43. 16. XL 4. IB- a® gebruikt de teekenaar. Een 3. 7. 2,1. 4 dient tot bewaarplaats. 23. 14 zijn medeklinkers. 2. Mijn geheel bestaat uit 28 letters. Een ió, 23. 5. 17y 21. 15. 3 draagt een toga. 6. 22. 24. 13. 3. 8. 28 de tweede voor naam van een prins. Een 14. 12. 24. 20. 2. 16 is een lichaams deel. Een 9. 18. 24. .13. 4. 27 is een vaartuig. Een P5. J9- 1. n. 27. heeft voeren, io. 26 is een uitroep. 17 is een t. Hartelijke grpeten van OOM FELIX, On a wand ah. Toen de dag aanbrak was alles voorbij en de Roodhuiden voeren in hun kano's de rivier af met verscheidene gevangenen en alles wat zij in de verlaten huizen maar hadden kunnen vinden. Niet voordat alle vrees voor den terug keer hunner vijanden geweken was, durf den de menschen het fort verlaten en hun leeg geplunderde woningen in oogen- schouw gaan nemen. Toen kwamen zij tot de ontdekking, dat Becky en de beide kinderen van den pre dikant verdwenen waren, en de droefheid daarover was groot, want de goede do- miné Bain stond hoog aangeschreven bij zijn kléine gemeente. Eensklaps' hoorden de buren, die de pastorie waren binnengedrongen, Becky's jammerende stem uit een bedstee komen: „Och, vrienden, helpt mij toch. Help mij er uit. Ik ben half dood van angst en stik haast onder die kussens". De oude vrouw werd spoedig uit haar schuilplaats te voorschijn gehaald en ver klaarde nu met den. mees ten nadruk, da t zij Onawandah herkend had, hoewel hij zich, volgcqs de gewoonte der Indianen, wanneer zij ten strijde trekken, met aller lei kleuren beschilderd was; hij had de kinderen uit haar armen gerukt, voordat zij het huis kon ontvluchten. „Hij heeft zijn tijd goed gekozen.", ver volgde zij, „hij wist, dat er niemand yas om de arme schapen te verdedigen, In weerwil van mijn herhaalde waar schuwingen bleef onze dominé hem ver trouwen en dit is nu onste dank. O, mijni arme meester; hoe zal ik hem die vree- selijke tijding mededeelen". Dat was niet eens noodig, want terwijl Becky daar bij den uitgedoofden haard zat te-'kermen en te Magen in het bijzijn der medelijdende buren, hoorde men de hoef slagen naderen. Het was de predikant, die met lossen teugel over den heuvel- achtigen weg kwam aanrijden. Hij had uit de verte den rook gezien en de droevige waarheid geraden; nu vond hij zijn huis vernield en de eerste blik op de angstige gezichten der verza melde buren, zeide hem, dat zijn kinderen erdwenen waren. Toen hij zoo goed mogelijk omtrent de toedracht der zaak was ingelicht, zette hij zich op den drempel zijner halfverbrande woning neder, en zijn gelaat met beide handen bedekkend, smeekte hij God hem' kracht te geven om .dezen vreeselijken slag te dragen. De vermoeide en gewonde mannen trachtten hem moed in te spreken; de vrouwen schreiden met hem, terwijl zij haar eigen hevelingen nog vaster aan het hart drukten en beMaagdein de arme ver loren kinderen. Eensklaps kwam er beweging in de groep, toen Onawandah met een jonge reebok op zijn schouders uit het bosch terugkeerde en vol verbazing het tooneel der verwoesting gadesloeg. Hij liet zijn last op den grond vallen en een toornige gloed flikkerde in zijn oogen Toen snelde hij naar hen toe zonder zich te liten terughouden door den argwaan en de verbittering, die duidelijk op de gezich ten te lezen s tond. Hij had zijn speelmakkertjes gemist en* deed maar één vraag: „De jongen? De kleine squaw? Waar?"-, Het antwoord was niet bijzonder vrien delijk, want de mannen grepen hem, ver telden wat er gebeurd was en verweten hem op strengen toon zijn trouweloosheid en ondankbaarheid. Stilzwijgend, maar met fier opgericht j hoofd hoorde hij alles aan; hij was te' trotsch om op dergelijke beschuldigin gen te antwoorden. Maar toen men hem wees op den armen vader, wiens stomme smart welsprekender was dan hun stortvloed van woorden, werd de gloed in zijn oogen door opwellende tranen verduisterd. Hij rukte zich los en zich voor zijn vriend nederbuigende, sprak hij met hartstochtelijken ernst: „Onawandah geen verrader. Onawandah vergeet niet. Onawandah dankbaar. {Ge looft goede vader hem?" De arme man sloeg de oogen op en kon niet aan de waarheid twijfelen; oprechte hef de en bittere smart gaven aan het don ker geMeurde gezicht een zoo edele uit drukking en op een leugen had de pre dikant hem nog nooit betrapt. „Ik geloof en vertrouw u, mijn jongen, maar de anderen doen het niet. Ga heen gij zijt hier niet langer veilig en ik kan u geen woning" meer aanbieden, zei de pre dikant somber. Hij voelde, terwijl hij die woorden uitsprak, dat hem alles onver schillig was, zoolang hij zijn kinderen niet terug had. „Onawandah niet bang. Hij gaat, maar hij komt terug en brengt jongen en klei ne squaw terug". Het waren slechts een paar woorden, maar zij werden op een zoo'n plechtigen toon uitgesproken, dat zelfs de ongeloo- vigsten er door getroffen werden; de knaap had zijn linkerhand op het diep gebogen hoofd van den beroofden vader geled en de rechter naar den hemel opgeheven, alsof hij den grooten geest 1 £*firiep tot getuige van qjn ©od.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7