CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws w dit Numnt ui. summer bestaat uit TWEE Biadeo. EERSTE BLAD. uir*h^t~Sociale~Leven] Be JAARGANG Saterdag 27 jw? 1925 nümmér CHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS - In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Franco per post per kwartaal 1 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 *4. ADVERTENTIE-PRIJS i contract, belangrijke redactie. iijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland De koninklijke familie te Zerznatt Het antwoord van den hees H. DU mei aan den heer Eikerbont. Buitenland. Caillaux' financieele voorstellen zijn door de Fransche Kamer aanga' nomen. Bnitschland zal aan Frankrijk na dere inlichtingen vragen inzake da nota over het Veiligheidspact. De Zeppelin bocht naar de Noordpool Hoog de Banier. Bij sommige menschen leeft de ver wachting dat de Antirevolutionaire partij aan de eene zijde wel heel wat s'emmen zal verliezer?, dank zij de voortdurende hetze tegen Minister Co- lijn en de afbraakipogingen van de kleine partijen, maar dat daartegen over een niet onbeduidende aanwinst zal staan van stemmen uit het libé rale of ook wel uit het onverschillige kamp. Tal van kiezers, zoo oordeelt men, wier vertrouwen in de leiding van mannen als Mr. Dresselhuijs hopeloos is geschokt, zullen ditmaal aan don lieer Co lijn hun stem geven, omdat ze in hein zien den man die den moed heeft de werkelijkheid onder de oogon te zien niet alleen, maar die ook de geestelijke kracht bezit om daarnaar te handelen. Men ziet in den heer Co- lijn een loods, aan wiens leiding het schip van staat met gerustheid kan worden toevertrouwd. Onze verwachtingen in dit opzicht zijn niet hoog gespannen. Als hot puntje bij paaltje komt. dan zal het getal vrijzinnigen die aan den heer Colijn hun stem geven, wel heel gering zijn. Omdat tenslotte het beginsel be slist. Dit blijkt wel uit de houding door de liberale pers en met name door het Handelsblad aangenomen. Aanvankelijk wist dit liberale 01- jaan van den heer Colijn nog wel iets roeds te zeggen, had het nog wel woor den van lof. Maar naarmate de verkiezingen na deren, werd ook de toon anders en scherper en het eerste advies door dit blad gegeven, luidt dan ook: .,in geen geval rechts 11 De houding van een orgaan als het Utr#echtsch Dagblad is niet anders. Min:ster Colijn mag dan groote ver diensten hebben en de houding van de mannen van den Vrijheidsbond tsn op zichte van het bezuïnigingsvraagstuk mag dan alles te wenschen hebben overgelaten, dit neemt toch niet weg dat men zich unaniem keert tegen de rechterzijde. En zoo zal het wel over heel de li nie gaan. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid, dat er zijn die de zijde van den heer Colijn kiezen omdat ze zich onder zijn leiding het meest veilig achten. Hiervan moeten we echter niet te veel verwachten en in geen geval mag dit onze actie beïnvloeden. Bij alle actie moet op den voorgrond staan, dat we zijn en willen blijven, antirevolutionair, principieels tegen standers van de revolutiebeginselen,, in welken vorm ze zich dan ook mo gen openbaren. Ook hier is van toepassing, dat all Jem wie bereid is zijn leven te ver liezen het zal behouden en dat omge keerd, wie zijn 'leven wenscht te be houden, het zal verliezen. Wanneer onze actie er op gericht zou zijn de tegen/standers in het gevlij te komen, dan zou dat beteekenen den dood voor onze partij. Een partij, die 'om politieke winst te behalen hare beginselen zou prijs geven of haar program verdoezel m, is tot ondergang gedoemd. Wanneer kiezers., van welke rich ting dan ook onze candidaten wen schen te steunen, dan bestaat daarte gen geen bezwaar, mits ze goed weten wie we zijn en wat we bedoelen. Fn het doet ons genoegen dat hierop onlangs door Minister Colijn zoo sterk rie nadruk is gelegd. De A R partij, zoo verklaarde de heer Colijn te Groningen, erkent, dat ~ns nationale leven geregeld moet wor 'en naar de goddelijke ordinantiën. De ■Tondslag van ons nationale leven ligt n het Christendom. Die grondslag moet gehandhaafd blijven. Daarvoor ebben we pal te staan. We zijn niet bevreesd voor Moskou, vaar de muren van het Kremlin lee- en, dat de godsdienst opium voor het olk is. Als hier plakkaten door de "a'en gedragen worden, weg met het hri sten dom. dan reageert gelukkig 7 heel het volk. Ook zijn we niet bevreesd vopr de revolutie van de daad, al zijn yve 1903 dan ook nog niet vergeten. Wel zijn wij bevreesd voor de on dermijnende krachten, die werken in ons volksleven. Daarentegen willen we optreden met alle kracht, die het kie zersvolk in staat en maatschappij kan uitoefenen. In dit verband werd gewezen op het zoo velerlei gif, dat de huiisgezinnen wordt binnengedragen, o.a. op de mo derne huwelijksmoraal, die gepredikt wordt. Daartegen zullen wij met alle kracht, die in ons is, optreden. En als er getracht wordt de autori teit van het gezag te 'ondermijnen, dan zullen wij ons daartegen verzet ten, want juist de autoriteit van het gezag houdt onze menschen bijeen. Daarom zullen we het geestelijk weerstandsvermogen versterken. De invloed, die er op gericht is den samenhang van ons volksleven te ver nietigen, werkt ontbinding, werkt de revolutie. Want een maatschappij die innerlijk weerstandsvermogen mist, wordt ge makkelijk een prooi der revolutie. Wie antirevolutionair stemt, en ie dereen is welkom, die vergdte niet, dat hij meteen stemt op een partij; die dat alles wil tegenstaan." Zoo moet het ook zijn bij onze pro paganda. Wij stooten niemand af. Maar hoog voor ons uit, dragen we voor ieder zichtbaar de Antirevolutio naire banier, waarin met gulden Iet teren het Soli Deo Gloria is geschre ven. Alleen onder die banier zullen we kunnen overwinnen. V Het christelijk beginsel. Altijd weer kan men het verwijt beluisteren, dat de A.R. partij en dat met name Minister Colijn, wel oog heeft voor de stoffelijke dingen, maar dat de geestelijke goederen op den achtergrond geraken. Wat zoo vraagt men, heeft het werk van Minister Colijn nu toch met de Christelijke beginselen uit te staan? Die vraag werd ook gedaan in de Eerste Kamer. En het kan zijn nut hebben het toen door Minister Colijn gegeven ant woord hier te herhalen: Ik stel er prijs op, hier te verklaren, dat ik geen behoefte gevoel om aan te toont n. dat die maatregelen niet in strijd zijn met het Christelijk begin sel, omdat ik ze juist ondernomen heb als uitvloeisel van mijn Christelijk be ginsel. Dat Christelijk beginsel eischt, dat de Overheid ziet naar heel het volk en niet alleen naar een enkele groep in het volk. Dat Christelijk beginsel eischt o.ik, dat de Staat orde heeft in zijn huis houden en dat die orde in het huis houden van den Staat voorrang heb- be, evenals in het particuliere huis houden. Dat Christelijk beginsel geeft mij ook de kracht om onaangename maat regelen te nemen vlak vóór de stem bus; maatregelen, waarvan men weet, dat zij ook in eigen kring ontevreden heid brengen en zullen leiden tot ver lies van kiezeis. Di» zelfde Christelijke overtuiging doet mij met 'n gerust geweten de taak vervuilen, ondanks de bezwaren, die er aan verbonden zijn. Wat ware 'tniet gemakkelijker voor de Regeefcing geweest, om dat alles na te laten! Wanneer zij den raad van den heer Wibaut gevolgd had en dit jaar was gekomen met een tekort van eenige tientallen van millioenen, door geen salarisverlaging toe te passen, door geen nieuwe belastingen op te leggen! Dan had zehandgeklap gekregen van die zijde? Ik weet het niet; ik geloof het ten slotte ook niet. Maar in elk geval, dan had ze niet de critiek te hooren gekregen, die ze nu te hooren kreeg. Dan had zij door onaangename maat regelen niemand ontstemd; dan had ze evenwel aan een volgend Kabinet de zorg overgelaten om de zaak in het reine te brengen. Maar dat was niet naar de opvatting, die dit Kabinet van zijn taak en van zijn plicht jegens land en volk had." Wij behoeven hieraan niets toe te voegen. Juist zijn vasthouden aan de Chris telijke beginselen heeft den heer Colijn kracht gegeven om ondanks de tegen hem ontketende hetze die maatrege len te nemen die in 's lands belang noodzakelijk waren. En diezelfde Christelijke beginselen moeten ons nopen a.s. Woensdag te stemmen op DEN HEER H. COLIJN. No. 1 VAN LIJST 27. V Stemplicht- Ons werd gevraagd hoe het nu staat met den stemplicht en of het juist is, zooals sommigen rneenen, dat bezwaar den niet meer behoeven te stemmen. Het antwoord luidt, dat de stem plicht onverzwakt is gehandhaafd. De Regeering heeft wel gepoogd voor gemoedsbezwaanden vrijstelling te verkrijgen, maar de Eerste Kamer heeft het betreffende ontwerp ver worpen. De wettelijke stemplicht blijft dus en het zelfs in de bedoe ling de toepassing van de wettelijke be palingen te verscherpen. Van meer beteekenis dan deze wet telijke plicht is echter de z e de 1 ij k e plicht, die op iederen kiezer rust om van het gegeven kiesrecht gebruik te maken. Geen oogenbHk mag worden verge ten, dat we verantwoordelijk zijn voor de wijze waarop wij deze functie uit oefenen. Vergeten mag ook niet worden, dat niet stemmen beteekent de tegenpartij te steunen. Wie van zijn stemrecht geen gebruik maakt, versterkt de kansen van de revolutionaire partijen. Hij laat onge bruikt een wapen dat God hem heeft geschonken om het in Zijn dienst te gebruiken. Kiesrecht is kiesplicht. Niemand blijve thuis. Niemand late zijn biljet ongebruikt. Een ieder stemme a.s. Woensdag op H. Colijn, den eersten candidaat van de Antirevolutionaire partij. STADSNIEUWS. Kamerkioskring „Leiden." Partijdag te Gouda. De gisteren te Gouda gehouden partij dag, georganiseerd door het Kamerkies kringoestuur, is schitterend geslaagd. In de middagvergadering, welke geleid werd door den heer Wamaar, te Sas- senheim, traden als sprekers op Dr. J. Severijn, Ned. Herv. Pred. te Dordrecht en het Kamerlid Th. Heukels te Rotter dam. Beider redevoeringen werden met groote belangstelling gevolgd. Des avondU toen Minister Colijn het woord voerde, was de toeloop enorm. Geen plaatsje bleef onbezet in de groote Schouwburgzaal „Ons Genoegen"; het podium, de gaanderijen, alles was vol. Deze vergadering werd geleid door den Sclen Voorzitter van het Kamerkies- kringbestuur, den heer P. v. Nes Cz. te Bodegraven. Onder het zingen van Psalm 68:17, werd Zijne Excellentie naar het podium geleid door den heer Warnaar. Nadat de voorzitter een woord van welkom tot den spreker had gericht, ving deze zijn rede aan. Onder groote stilte, herhaaldelijk on derbroken door daverende toejuichin gen, werd de rede gevolgd. De vergadering was één en al enthou siasme. In zijn redevoering releveer de de minister dat hij dezen avond het genoegen had, voor de 34e maal voor het antirevolutionaire volk te mogen spreken, waarvan alleen deze week 8 maal. Een daverend applaus volgde op deze mededeeling, waarmede de vergadering op ondubbelzinnige wijze te kennen gaf, hoe het optreden van den heer Colijn in dezen verkiezingsstrijd door ons antirevolutionaire volk wordt ge waardeerd. De vergadering werd door den Minis ter met dankgebed gesloten, waarna door de saamgestroomde menigte spon taan werd aangeheven: Een vaste burcht is onze God". De Gouwenaars hebben gisteren een goeden dag gehad. DE LUSTRUMFEESTEN. De Lustrumfeesten zijn gisteravond besloten, nadat des middags op den Burcht nog een tweede opvoering van bet Levende Schaakspel had plaats ge had, en de Amsterdamsche Senaat in Central had gerecipieerd, met een di- üer in het Palace-hotel te Noordwijk gevolgd door een bal met souper, aan geboden door de vereenigingen „Pro Patria en „Njord." Na afloop van de herbaalde opvoe ring van bet A. Z. spel aan de Zoe- terwoudsche Singel, hadenavond zul len extra trams loopen naar den Haag en Noordwijk. Een commissie uit de burgerij zou heden aan de studenten en oud-stu denten een boottocht aanbieden. De Rijnsburgerweg. Bij den Gemeenteraad is bet volgen de voorstel ingediend: Ondergeteekenden, zich niet kunnen de vereenigen met bet op de motie van de raadsleden Huurman, Zuidema en Spendel uitgebracht prae-advies in zake de verbreeding van bet gedeelte van den Rijnsburgerweg tusschen den Spoorwegovergang en de Poelbrug, hebben de eer den Raad voor te stel len tot de uitvoering van dat werk te besluiten en daartoe een bedrag van f42.500 ter beschikking van B. en W. te stellen. Dit voorstel is onderteekend door de heeren Huurman, Zuidema Spendel en van Hamel. De lichtfabrieken. De heer Van Eek heeft het volgend voorstel bij den Gem'enieraad ingediend met cle bedoeling, om daaromtrent een beslissing van den raad uit te lokken voor de behadeling van de gemeente- begrooting. „De Raad besluit lot bet vormen vai> een reservefonds voor elk der gemeente bedrijven waarin jaarlijks wordt ge stort het bedrag, hetwelk elk e r?jf meer aan winst heeft opgeleverd, dan op de begrooting voorkomt en waaruit jaarlijks worden betaald: ie. de gelden die noodig zijn om het verschil aan te zuiveren tusschen de finan'.ieele inikom sten van het bedrijf en het bedrag dat op de begrooting voor winst wordt uit getrokken en 2e. cle sommen vereischt voor de bekostiging van daarvoor in aanmerking komende buitengewone uit gaven; en verzoekt Burgemeester en Wethou ders de daarvoor noodige bepalingen te ontwerpen". Examens Krankzinnigenverpleging. De examens zijn voortgezet met de candidaten uit Endegeest enz. te Oegst- geest. De uitslag is als volgt: Eerste overgangsexamen, 15 candi daten, afgewezen 3, geslaagd: J. C. Amersfoort, W. A. van den Berg, E. Th. J. Dieltjens, F. van Dijk, F. van Ham, C. H. Hettema, C. Kloot, B. Mo lenaar, J. Th. C. van Schie, G. Schut, J. Simons en M. J. Thomassen. Tweede overgangsexamen, 10 candi daten, afgewezen 1, geslaagd: F. Briër, H. J. Brouwer, G. A. Carstens, W. Eikel, H. G. Hemmen, E. A. Klienban- nink, A. H. Kneijnsberg, A. Steekelen- burg en D. Wesseling. Derde gedeelte (oud) 8 candidaten afgewezen 3, geslaagd: M. J. Koke laar, G. van Oosten, G. Smit, C. Voor- douw en M. E. Witmond. Bovendien slaagden: G. W. Broek- huijsen en P. J. Thomas se, beiden van St. Bavo te Noordwijkerkout. De examens worden voortgezet. Ter navolging. In „Het Zoeklicht" is een gift van f 2 voor de verkiezingskas verant woord. Nadien werd nog een gift van f25 ontvangen. Wie volgt? Men leze het „Zoeklicht"- van gis teren. Ver. „Het Leidsche Dierenasyl" Bovengenoemde vereeniging zal op Dinsdag 30 Juni 1925 n.m. 8 uur in zaal 11 van het Nutsgebouw een le denvergadering houden, waar de vol gende punten behandeld zullen wor den: 1. Notulen, Ingekomen stukken en Mededeelingen. 2. Jaarverslag. 3. Verslag Penningmeester en be grooting 1925. 4. .Verslag Commissie tot nazien der rekening en benoeming nieu we Commissie. 5. Bestuursverkiezing. Aftredend ds. Prins en mr. Nord Thomson. (6. Mededeelingen over de najaars actie 1925. 7. Wat verder ter tafel zal worden gebracht. Rondvraag. Doordat de heer 'A\ van der Meer deze gemeente metterwoon heeft verlaten, is in de Commissie tot Wering van Schoolverzuim eene vacature ontstaan. In verband met de vervulling dezer j vacature bieden B. en W» de volgende aanbeveling van twee benoembaren aan: lo. J. L. van Heteren, hoofd detf bijzondere school aan de Haarlemmer straat 240; 2o. N. B. M. Vreeburg, hoofd der bijzondere school aan de Caecilia- straat II15. Gisteravond heeft op den hoek' van de Maresingel en den Haarlem merweg een aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een wielrijder. De auto, een luxe, bestuurd door den' heer V. kwam van den Haarlemmer-* weg en reed in de richting van de Mare voorbij de Trekvaart-brug, toen juist een wielrijder, K. van den Rijns- burgersingel komende, van deze brug kwam afrijden Door de gladheid van den weg kon hij niet tijdig stoppen, zoodat hij tegen den auto aankwam. Zelf kwam de wielrijder er zonder let sel af, maar het rijwiel werd ernstig beschadigd. Hier zijn gistermiddag drie jon gens aangehouden, terwijl zij bezig wa ren om koperdraad te verkoopen, af komstig van de bovenleiding der N. Z.H.T.M. onder Oegstgeest, en aldaar door hen ontvreemd. De jeugdige overtreders zijn ter be schikking gesteld van de Qegstgeesteï politie. DE HOUDING DER CHRISTELJKE WERKGEVERS. Het antwoord van den heer H. Diemer Naar aanleiding van het antwoord van, den heer Eikerbout schreef de heer H. Diemer onder den titel: „Allen de hand in eigen boezem", het volgende: Geachte Heer en Vriend Eikerbout, Voor Uw antwoord op mijn vraag, U, nader te willen verklaren, omtrent de door u geuite beschuldiging aan het adres der Christelijke werkgevers, zeg ik y dank. Ik betreur het echter zeer, dat uw ge heugen u parten heeft gespeeld en gij in mij zaagt den voorzitter der Christelijke! Werkgeversvereniging, die als het warel uit den hoek was gekomen, om deze or ganisatie te verdedigen. Ofschoon gij gansch geen vreemdeling; zijt op het terrein der Christelijke actie, is het u geheel ontgaan, dat ik vóór jaren reeds, wjjl er toen te veel verbintenissen voor mij liepen, als voorzitter der Chris-, telijke Werkgeversvereniging heb be dankt. Als gij even had nagedacht, wie, uit hoofde van die functie de laatste jaren meer dan eens de vergaderingen van het Christelijk Nationaal Vakverbond bij woonde, waart gij beter georiënteerd ge weest. Uw antwoord bedoelde blijkbaar de Christelijke Werkgeversvereeniging als onsociaal voor te stellen, waarmede mij dan tegelijk een antwoord op mijn vraag: zou zijn gegeven. Maar zóó staat de zaak niet. Opzettelijk heb ik in mijn „Open Brief'1 deze organisatie verzwegen, opdat wij ons op ietwat breeder terrein zouden kunnen, bewegen. Echter, nu u mij abusievelijk aanziet voor de incarnatie dezer patroonsoiganU satie, wil ik toch niet tot u zeggen: „Kom* eerst terug uit het slop, waarin gij zijt vastgeloopen". Uw brief bevat aanknoo- pingspunten genoeg, om u op het terrein te brengen, waar gij en ik, ja, wij allen moeten zijn. Met de Christelijke Werkgeversvereeni ging, waarvan ik inderdaad na het vertrek van den heer Colijn naar Engeland, ceni* gen tijd voorzitter ben geweest, mag niel de Christelijke werkgeversstand in Neder^ land worden vereenzelvigd. Van de dui zenden patroons, die hiervoor in aanmer-4 king komen, zijn er een paar honderd lid. De wijze, waarop de Vereeniging den laatsten tijd naar buiten optreedt, juich ik niet ten volle toe.' Mij en allen overigen Chrisftehjken pa troons het aangehaalde Program voor da voeten gooien en dan hieruit te constat ee- ren, dat zij zich „alleen door materiëde overwegingen lieten ksdco", aiet fip,

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1