j* binnenland. gemengd nieuws" NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 26 JUNI 1925 f TWEEDE BLAD. IWat de bladen zeggen. Ds. Kersten en de vrouw. Het is, cshrijt „Het Friesch Dagblaa", j inderdaad merkwaardig. Ds. Kerkten is tegen het vrouwenkies j recht, evenals wij, en hij neemt het ons zeer kwalijk, dat wij onze vrouwen, nu i zij het toch yerkregen hebben, opwek ken om het ook te gebruiken tot Gods eer. Wat zou men dus mogen verwach- i ten? Dat Ds. Kersten, die dan, naar hij zegt, van geen halfheden houdt, en die zoo absoluut voor den dag kan komen flinkweg zal zeggen: „Geen rok in het stemlokaal!" - Maar dat doe? hij niet. Afgeloopen winter zagen we door zijn partij nog heel enkele vergader'.n- I gen aangekondigd: „Géén toegang voor vrouwen!" j j Nu zien we dat niet meer. Integendeel, van meer dan een plaats j lezen we, dat er wel degelijk vrouwen onder zijn gehoor waren, i Waar hij dan ook niets van zei. Ja, sterker en krasser nog. I Tegen ons lieét het dan: die antl-revo lutionairen wekken de vrouwen op, om te gaan stemmen. Rn van zichzelf: dat doen wij niet. Maar tot de vrouwen zeggen, dat ze zich buiten de stemmerij moeten hou den, dat doet hij ook niet! En als op 1 Juli idem zooveel vrouwen op. hém hun stem uitbrengen, clan neemt hij dat in «Jank aan en laat zich netjes méé door f vrouwenhanden naar zijn zetel dragen. Van iemand, die dan zooveel; te zeg gen heeft over de „halven", mocht men toch wel evrwachien, dat hij wat ste. viger „heel" zou zijn. Ziekte- en ongevallenwet 1925. De sociaal-hygiënische commissie van de Maatschappij tot bevordering der geneeskunst heeft aan het hoofd- j bestuur een prae-advies uitgebracht Over het ontwerp Ziekte- en Ongeval- lenwet 1925. De commissie komt daarin tot de I gevolgtrekking dat zij het betreurt dat niet een grpotere vereenvoudiging der i sociale verzekering in haar geheel 'door de regeering is voorgesteld en dat 'ook het wette.tik onderscheid tu^schen invaliditeit ingevolge bedrijfsongeval en invaliditeit ontstaan door ztekte, bestendigd zal worden. De commissie had verder gaarne ge- j zien dat gelijktijdig met deze wet en i de Ziekenfondswet ook een uitgewerk- 1 te regeling der geneeskundige con- trole zou zijn voorgesteld en voldoende waarborgen zouden zijn gegeven, dat 'het verkregen peil der geneeskundige 'behandeling der ongevalspatiënten niet zal dalen. Tenslotte acht de commissie de be langen der losse arbeiders in het ont werp niet voldoende verzekerd en acht zij verplichte aansluiting bij een zie- kenfonds van alle tegen ziekte verze- j kerden noodzakelijk. De commissie geeft de Maatschappij in overweging |haar invloed aan te wenden, dat het wetsontwerp in den bovenaangegeven zin wordt gewijzigd en aangevuld. Militaire Pensioenen. Zooals bekend is, meldt het Hdbl., zullen de wijzigingen in de militaire pensioenregelingen op i Juli in wer king treden. I In verband met daaromtrent gedane vragen vernemen wij, dat gewezen mili tairen, die op wachtgeld zijn gesteld en die hun aanspraken om pen sioen nog wenschten te doen gelden, zullen moeten zorg dragen, dat hun tot de Koningin gericht verzoek om pen sioen vóór genoemden datum bij het departement van Oorlog is ingekomen. Daarbij moet tevens het verzoek wor den gedaan om gelijktijdige intrekking van het wachtgeld. f FEUILLETON. Een doornig pad (LJit het Engelsch). 117) „U hebt mijn leven gered, juffrouw Clack", zeide vrouw Watson op zeke ren dag met zwakke stem, „maar a!s het niet om de arme kinderen was, zou ik even gaarne zijn heengegaan. Ik weet niet waarvoor ik in 't leven zou willen blijven en ook niet waar om ik zou willen sterven; maar als je op het kerkhof ligt, is het ten min is te uit." „Stil, stil", antwoordde zijl, „men kan voor Jezus Christus leven, ja, eu ook voor hem sterven; daar heb ik dikwijls aan gedacht, terwijl ge ziek waart." Hare stem beefde een weinig, ter wijl zij dit zeide, maar zij vatte ai haar moed te zamen en werd beloond dooi' een belangstellenden blik uit de oogeu barer buurvrouw. „Ik heb wel eens van Hem gehoord" zeide deze. -jnaar ik weet er toch zoo Zuld-Hollandsche Waterschapsbond. In de te Gouda gehouden algemeene vergadering van den Zuid-Hollandschen Waterschapsbond, is in beginsel be sloten, leen excursie te organiseeren naar de Zuiderzeewerken, in 1925 of 1926, naar gelang van de inlichtingen die .door het bestuur daaromtrent zul len worden ingewonn'en. Het wegenvraagstuk gaf aanleiding tot een vrij uitvoerige discussie. In het antwoord op een vraag van dan heer Aantjes (Bleskensgraaf), of windrecht kan worden gehandhaafd, zeide de heer Zaayer, dat dit wel dege lijk mogelijk is, indien het gebaseerd is de op de keur: De uitvoer van Friesch vee. Dat het Friesche vee over de geheele wereld gezocht en gewaardeerd wordt, is bekend. Uit Amerika wordt herhaal delijk geschreven, dat sedert 't Friesche vee daar is ingevoerd, ook de zuivelbe reiding haar intrede heeft gedaan. Tot voor enkele jaren was b.v. in Da kota het veehoudersbedrijf uitsluitend gericht op het klaarmaken voor de slachtbank. Nu vindt men daar echter ook reeds vele zuivelfabrieken. Behalve naar Amerika gaat er ook veel Friesch vee naar andere deelen van de wereld. Zoo gaat er b.v. nu a.s. Vrij dag een transport van het allerbeste vee beÏÏoorande. tot de le klasse van het Friesche Rundvee-stamboek, naar Ar, gentinië. Het is een aantal van 55 stuks, schen 1 en 2 jaar oud, dat door de fir ma Schaap te Deersum voor een ven nootschap uit Argentinië is aangekocht. Dat vee, 4 stieren en 51 dieren van het vrouwelijk geslacht, staan thans in quarantaine te Leeuwarden. Door den hygiëne, consulent van het Friesch Rundvee stamboek, die levens veearts is, wordt het Vee stuk voor stuk getuber culineerd. Na de inspuiting, waaraan 'n oogreaclie voorafgaat, wordt gedurende 24 uur eenige malen de temperatuur op genomen. Mocht een der dieren koorts achtig zijn, dan heeft dat ongeschiktver klaring voor den uitvoer tot gevolg. Ook worden de dieren ingespoten met serum, tegen mond en klauw zeer, waardoor ze gedurende 14 dagen immuun voor die ziekte blijven. De waarde van deze bezending is plm. f 50.000.De 4 stieren alleen wer den aangekocht voor f22.500. Nacht en dag wordt het vee bewaakt en verzorgd door twee oppassers. De Argentijnsche vennootschap heeft 4 voor het veehoudersbedrijf opgeleide en met de Friesche veefokkerij bekende personen voor den tijd van 4 jaar in diertst genomen om het vee op de reis te begeleiden en op de plaats van be stemming verder te verzorgen. Het nut van den radiorichting zee her. Een voorval, dat zich kort geleden af speelde, illustreert duidelijk het nut dat de aanwezigheid von peilinstallaties op schepen kan hebben. Eeu Engelsch schip ontving in de Golf van Biscaye noodseinen van den Italiaanschen stoomer „Cita di Elena". Daar men met zeer slecht weer te kam pen had was men op beide schepen niet •in staat geweest, dien dag nauwkeurig bestek te maken. Toen het noodsein ontvangen werd, besloot de Kapteiij van het Engelsche schip de peiling van den richtingzoe ker aan te houden. Het Italiaansche schip werd, zonder de minste moeité gevonden op een af stand van 26 zeemijlen van het punt waarop de kapitein van dit vaartuig zich dacht te bevinden. Dit bestek was ook eerst wel opgegeven, maar wijselijk door den Engelschen gezagvoerder ge negeerd, daar deze zijn eigen peilinstal- latie méér vertrouwde. De hulp, die onverwijld geboden werd, wasi ongetwijfeld aan het draad- looze kompa: te danken. De bést uitgeruste brandweer( De Londensche brandweer, welke reeds lang bekend stond als de meest volle dige brandweer organisatie in de weinig van. Mijn broeder heeft mij eens een heel mooien brief over Hem geschreven, maar ik kon er niet goed uit wijs worden. U kunt zoo goed met de pen terecht, en misschien zoudt u wei eens aan Jem willen schrijven om hem te vertellen, dat ik zoo ziek ben geweest. Mogelijk vraagt hij dan wel of ik een poosje bij hem kom, als ik. weer sterk genoeg bon om to reizen. Ik snak naar een mondjevol frissche buitenlucht." ,.Ik zal schrijven", zeide juffrouw Clack vriendelijk.* Zij was nog te be schroomd om ronduit met iemand te spreken over de verandering, die er in hare ziel had plaats gegrepen, en vond het vèeT gemakkelijker hare buurvrouw een dienst te bewijzen. De brief wend geschreven, en spoedig kwam er een antwoord, waarin een sommetje geld was ingesloten voor de reiskosten naar Reading. Ook word juffrouw Clack uitgenoodigd om de zieke te vergezellen. Vrouw Watson, die nog zeer zwak was, smeekte haar mede te gaan en ook eens een paar dagen vacantie te nemen. „Dotje kan bij onze kinderen blij ven". hield zh aan: ..Peggy houdt meer Wereld, is thans met twee nieuwe toe voegingen verrijkt. De eene is een groote motor schuim tender voor het blusschen van olie en petroleumbranden Deze tender bevat een groote hoeveel heid vloeistof, welke door automatisehë vermenging een dik wit schuim op levert, dat brandende olie van de bui tenlucht afsluit. Het schuim kan 50 meter uit den tender worden geslin gerd. De andere toevoeging is een gewei dige auto, voorzien van electrische snij apparaten, teneinde door ijzer, staal en dergelijke stoffen heen te kunnen ■komen. Zware brand. Uit Calcutta wordt ge meld, clat een hevige brand gewoed heeft in een katoenspinnerij in een voorstad van Calcutta. Een vrouw is in de vlammen omge komen, terwijl zes mannen levensge vaarlijke brandwonden opliepen. Kruiswoordraadsels. Het Australische Departement van Justitie heeft bepaald, dat Crossword prijsvragen in strijd zijn met de loterijwet en beschouwd zullen worden als „geluksspelen". Keizer zonder geheugen. Uit New York wordt gemeld, dat de keizer van Japan zijn geheugen geheel he.eft ver loren, zoodat hij niet meer in staat zal zij~i, de regeeringszaken te leiden. De Zwolsche gevangenbewaarder. De vroegere gevangenbewaarder uit de strafgevangenis te Zwolle, beschuldigd brieven en boodschappen van verdach ten, zoowel betrokken bij' den moord te Houtdorp, als bij de inbraak te Kam pen, overgebracht te hebben, is veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf, con form den eisch. Gevlucht. Eenige dagen geleden werd te Veeuendaal, waar hij zich op de brui loft van zijn broeder waagde, gearres teerd iemand uit Opheusden, die naast andere misdrijven ook verdacht werd van diefstal von een rijwiel. Ter onderzoek in deze zaak werd hij naar Opheusden overgebracht en in het arirestantenlokaal opgesloten. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is hij daaruit ontvlucht, döor een gat in den mbuur te breken. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat hem daarbij hulp van buiten af ver leend werd. Nasporingen hadden tot nu toe geen resiultaat. Overreden en gedood. Nabij den spoor overweg aan den Molenweg le Amstel \een, is de i9jarige v. d. B. Amsiel veen door den trein overreden en ge dood. De machinist treft' in dezen geen schuld. Droevig ongeval. De echtgeiioote van den heer S. te Leeuwarden viel gisteren met haar rijwiel van de kademuur bij de gasfaibriek in een schip. Mét inge drukte borstkas werd de ongelukkige opgenomen. Zij is aan de gevolgen overleden. Verdacht sterfgeval. Door de jDolitie te Roosendaal is het lijk in beslag ge nomen van een ongehuwde vrouw, wier overlijden onder verdachte om standigheden had plaats gehad. Uit het sectieonderzoek is gebleken, dat de dood vermoedelijk het gevolg is gewees van daedn in strijd met de art. 295 —297 W. v. S. Door den trein gegrepen. Gistermor gen zijn nabij 't station Oldenzaal twee Rijkstelegraafbeambten, die met lier sitellingen bezig waren, gegrepen door den van Duitschland komenden snel trein. Meyer uit Zutphen werd vermorzeld, Ylander uit Hattem werl zwaar, doch niet levensgevaarlijk gewond. Beiden werden naar het R. K. ziekenhuis tv Oldenzaal overgebracht. De stoker van den sneltrein trachtte nog te remmen, doch te iaat. De moedermoord te Peper ga. Jan van Capelle te Peperga, is wegens doodslag zijner moeder, gevolgd door berooving, door het Hof te Leeuwarden, tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. De eisch luidde 20 jaar gëvangenis- van haar dan zij zeggen kan, en een beetje rust en frissche lucht zou u ook zoo goed doen. O juffrouw Clack, u bent zoo vriendelijk voor mij geweest; u kunt mij nooit alleen laten trekken, eh u zoudt zulke goede vrienden zijn met mijn broer! Zondags preekt hij hier en daar, hoewel hij maar een ge ling man is en nooit veel geleerd heeft, toen hij nog een jongen was. Misschien zal hij mij wel kunnen ver tellen, waarom het de moeite waard is te leven." Maar wie zal voor Don zorgen, als hij thuis komt, terwijl ik weg ben?" Peggy zal dat wel doen", antwoord de vrouw Watson, „als zij hem zoo gauw uit het gasthuis laten gaan Maar wij zullen niet langer dan een week wegblijven, en zoodra ik weer sterk genoeg ben om uit werken te gaan, zal ik uwe onkosten terug beta- Ipn." Het zou een groote tractatie voor haar zijn, een bijzonder groote trac- tatie. weer eens buiten te zijn, nadat zij zooveel jaren niets anders had gezien dan Londensche straten en Lon "denscheh rook. Dotje was heel eigen met de kin- straf. De rechtbank veroordeelde hem tot 20 jaar BehoudenHet te Danzig opgestegen en sedert dien vermiste passagiersvlieg tuig van de Aero Lloyd, waarnaar reeds schepen op de Oostzee zochten, is met groote vertraging, doch behouden te Stockholm aangekomen. Een dichte nevel hield het vliegtuig op. Wapendepot ontdekt. Bij een hu'S zoeking heeft de politie te Dresden in het huis van een communist een geheel wapendepot ontdekt, dat bestemd was om een communistische militaire orga nisatie van wapenen te voorzien. Tevens werden talrijke verboden com munistische pamfletten ontdekt. De man is gearresteerd. De eigenaar van de woning is Onderchef van de militaire organisatie. RECHTSZAKEN. KANTONGERECHT ALPHEN. Wegens overtreding der plaatselijke politieverordening stond terecht A. D. te Ter A a r, terzake dat hij op Zon dag op den openbaren weg aldaar ijs wafelen had verkocht; De ambtenaar van het O. M. vraagt een geldboete van f 1 subs. 1 dag hechtenis. J. M. te W:oubrugge had een scnuur gebouwd zonder schriftelijke vergunning1 verkregen te hebben van B. en W. dier gemeente. Bekl. zeide tot zijn verweer, dat 't slechts ees ver bouwing was. De verbalisant T. H. deelde hier omtrent mecfe, dat het een kleine hou ten schuur betrof deze werd geheel afgebroken en dè nieuwe, die geheel van steen is'opgetrokken, is van veel grooter afmetingen. Eisch f10 of 5 dagen. De kanton rechter 'üïïspraak doende, veroorcfeel- de bekl. [ot f5 subs. 5 dagen. A. v. D. te Alp hen a. 'd. Rijn had, rijdende met paard en wagen op den Steektenyeg, niet uitgeweken voor een auto, die wilde passeeren en iliertoe voortdurend signalen had ge geven. Bekfaagcfe was niet' versche nen. Getuige S. V. deelde mede dat beklaagde hem toegevoegd had dat indien hij naar Zvvammerdam ot ver der had gemoeten hij hem er ooïc achter liad gehouden. Als de zaak voor het gerecht behandeld zou wor den zou hij V. eens thuis komen op zoeken om hem de hersens in t-e slaan, daar had hij wel 5 jaar voor over etc. Bovendien ging deze toespraak verge zeld van de noodige krachttermen. Een tweede getuige in deze zaak gehoord deed dezelfde verklaring. De ambtenaar vond de harde wijze van bekl. hoogst ergerlijk en verzocht te gen bekl. een geldboete van f50 subs. "60 dagen. De kantonrechter kan zich geheel met het requisitoir van den ambtenaar vereenigen en veroordeelde bekl. con form den door het O. M. gestelde eisch. T. V. O. te Den Haag, stond te recht terzake dat hij te Alphen h. d. R ij n het verkeer in gevaar had ge bracht door met zijn auto tusschen een tweede en een passeereïndën wa gen te rijden, zonder dat hiertoe vol doende ruimte was. Beklaagde voerde aan, dat hij den tegemoetkomenden wagen niet eerder had gezien dan. toen het ree'Üs te laat was om te stop pen en indien hij dat had gedaan was de achter h!em rijdende auto op zijn wagen gereden. De file aeuto's die hij moest passeeren deed zich voor als een militaire colonne dcor het zwaaien met vlaggen; dit belette hem om tus schen de colonne te gaan rijden daar dit strafbaar is. Onder meerdere getuigen werd ook J. H., de commandant der afdeeling gehoord. Deze ontkende ten sterkste dat met vlaggen was gezwaaid; wel waren er vlaggen, doch deze stonden voor op de auto's bevestigd. Hij had order gegeven dat de wagens onder ling 35 k 40 M. tusschenruimte moes ten bewaren om passeerende auto's juist, gelegenheid te bieden om tus schen cfe dienstauto's te kunnen rij- deren en Peggy, en Don zou misschien in geen veertien dagen thuis komen. En zoo stonden een paar dagen later juffrouw Clack en hare bleek uitge teerde buurvrouw naast elkander op het platform van het station Padding- ton ontsteld en verbijsterd te kijken naar al de drukte rondom haar heen. Juffrouw Clack verloor al haar moed en werd zoo zenuwachtig, dat alles voor haar oogen scheen te dansen en rond te draaien, totdat iemand haar met een vriendelijke stem aansprak, hetgeen hare hoop weer verlevendigde. „Waar moet u heen?" vraagde de conducteur. „O, als 't u blieft, naar Reading", zeide zij, beschroomd opziende tot een langen man, die glimlachend op haar neerkeek. „Nu, wees dan maar niet ongerust", zeide hij vriendelijk, ,,ik ben conduc teur of) dezen trein, en zal u wel in een waggon zeiten en zorgen dat u cp de rechte plaats er weer uitstapt. U bent zeker niet gewoon te reizen? Nu, dat hindert niet; ik zal zoo goed voor u zorgen alsof ge zoo teer waart als kraakporselein. En u bent nog Aan het Zoeklicht. Leiden, 26 Juni 1925. Met onze verkiezingsactie loopt het nu prachtig. Er wordt, voor zoover ik na kan gaan hard gewerkt. Heel wat propagandisten hebben deze week een flink deel van hun nachtrust er aan gegeven, 't Is een genot om te zien, hoe er geijverd wordt om onze A.R. beginselen te propageeren en den naam van onzen candidaat, den heer H. Colijn bekend te maken. Nu is er echter één maar. Aan werkkrachten ontbreekt het niet, over de persoonlijke toewijding valt niet dan te roemen, maar met de finan ciën wordt critiek. En er mogen natuurlijk geen schul den worden gemaakt! Daarom zou ik in de eerste plaats, hen die niet zelf mee kunnen werken, maar verder allen die iets kunnen missen, willen opwekken een kleiner of grooter bedrag te offeren. Vrouwen, spreekt er eens over met uwe mannen. Mannen, pleegt eens even overleg met uw vrouwen. Jongelieden, offert een paar siga ren, jongedoihters, tast eens eenmaal in uw beurs. Deze oproep geldt ook voor vrienden in de buitengemeenten. Helpt mee Leiden te ontzetten! Allemaal eenmaal in de beurs getast en dan Woensdag as. gestemd op H. C o ly n. OBSERVATOR. (Mijn adtes is: Bur. Nieuwe Leidsche Courant, Hooigracht 35). deh in geval van verstopping. Toen bekl. wilde passeeren was er absoluut geen ruimte voor met het gevolg dat een der auto's werd aangereden en tegen een boom opreed. De ambte* 1 naar achtte het feit voldoende van 1 wettig .bewijs bewezen en eischte f 50 subs. 10 dagen hechtenis. Conform j den eisch werd bekl. door den kan tonrechter veroordeeld. J. T., te A1 p h e n a. d. R ij n was destijds niet opgekomen om als ge tuige gehoord te worden. Bekl. zeide dat zij wel was geweest doch dat de zaak toen reeds behandeld was ge worden. In hjaar werkhuis had men gezegd* dat ze wel kon wachten; an ders ging er te veel mee verloren. Vonnis f0.50 of 1 dag. C. v. R., te Alphen a. d. Rijn, had een hond die erg lastig was en voortdurend voorbijgangers aanvloog. Dit was ook weer het geval geweest met A. S. Deze verzocht toekenning van een civiele toekenning van f25 wegens het totaal vernielen van zijn jas. Het dier had al verscheiden an dere menschen aangepakt. Dit laatste gaf bekl. toe; hierop had hij het dier vastgelegd, doch hij v/as op dien bewusten dag losgebro ken. Ook had deze zaak niet voor het gerecht gekomen, wanneer S.niet met zulk een onbillijke eisch van f25 had gekomen. Ook den kantonrechter wilde het voorkomen dat de vergoeding over dreven was en veroordeelde bekl. tot f 10 of 5 dagen en ontzegde S. de civiele vordering. Bij D. J. B. te Alphen a. d. Rijn waren deelen van een gedood varken aanwezig geweest welke niet aan keuring onderworpen waren. Ge zien de .knoeierijen van bekl. en het feit dat hij reeds meerdere malen voor iets dergelijks werd veroordeeld, acht te de ambtenaar hechterósstraf beter op zijn plaats dan een geldboete ea verzocht een hechtenis van 14 dagen. De kantonrechter kan zich hiermee vereenigen doch gezien de omstan digheden waarin bekl. verkeert, ver oordeelde de kantonrechter hem tot 14 dagen voorwaardelijk met een tijd van, 2 jaar. Veroordeeld zijn nog: H. J. K. f8 of 8 dagen; W. P. f5 of 5 dagen; M. S. fl of 1 dag; C. V. 2 maal f 10 of 15 dagen; A. v. B. f 5 of 3 dagen. veel teerder dan kraakporselein" voeg de hij er bij weder glimlachend om haar ontsteld gelaat. „U bent wel vriendelijk, mijnheer", antwoordde zij bevend, „en ol als wij ook maar weer met u terug konden komen. Ik en mijn buurvrouw gaan voor een week naar buiten, bij Rea ding. Wij zijn in geen jaren op dc spoor geweest. Als wij maar weer met uw trein konden terug komen." „Wel", zeide hij. „als u weer op deze lijn komt, vraag dan maar aan 't station naar Abbott. Zij kénnen mij allemaal; en als ik er ben, zal ik wel voor u zorgen. In de volgende week ga ik naar Londen op Maandag, Woensdag en Vrijdag. Ik zal het voor u opschrijven, met het uur van den trein, en kijk dan maar te Reading naar mij uit, als u op een van die da gen terug komt. U zult mij toch wel herkennen?" „Ja, of ik u herkennen zal! mijn heer. God zegene u", zeide juffrouw Clack. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5