CHRISTELIJK DAGBLADvoor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Belangrijkste nieuws in dit Nummer =5e JAARGANG VRIJDAG 19 JON I 1925 NÜMMER 1542 IEDWE LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 M s/aze sciioien. Dat de komende verkiezingen voor het Chris ie. ik onderwijs niet zonder bei.eeK.enis zijn, is dezer dagen weer op nieuw door niemand minder dan Prof. Ltrlimans in het licht gesteld. Wij hebben de gelijkstelling gekregen Het recht en de vrijheid van het Christelijk onderwijs zijn na jarenlange worsteling erkend. Maar van harte is het niet gegaan, u.cp m a mi iiaiü leen dij veie vrij— z.iii gen tii socialisten de begeerte om terug ce keeien tot den tijü toen de fca^cussühuol vertroeteld werd ten koste van ue bijzondere school en toen in pi&cJjk werd gebracht het woord dat ue minderheden r aar onderdrukt moe ten woruen. Zieh.er wat Prof. Eerdmans daarom trent in een politieke red,e te Amster dam opmerkie: „Een van de ergste dingen, well"; dit gansche streven in het leven heeft geroepen, is dat men het Nederland- scne volk gebeerd heeft, dat de staat kunde een ding is, waarmee men voorueel moet behalen voor zich en, zijn groep. Dat komt omdat men be- geerig .s geweest naar macht en m- vioea ten eigen vooraeele Het publieke geld, zoo hebben wij geleerd, is beschikbaar voor allen, die er het hardst in w.llen graaien voor hen en hun groep. Het sterkste hebben wij dat in de onderwijswetgeving gezien. Hoe lan ger hoe meer vindt men hei een heel gewone gedachte, dat gemeente, pro vincie of staat bijspr.ngen voor din gen die alleen zijn voor een kleine groep. Wordt dat eenmaal groot, dan richt het poli ^ke leven z en daarop in; en dan komen er zaken in gevaar, die behoord hebben tot de zuilen van ons staatsbestel". Het is duidelijk wat hier bedoeld wordt. De voorstanders van het Christelijk onderwijs die niet anders verlangen dan hun recht en die in geen enkel op zicht ook maar eenige bevoorrechting wenschen, worden hier ten tooneele gevoerd als de menschen, die ten eigen voordeel met een zekere wellust in de schatkist graaien. Het is den professor een doorn in het oog, dat zij, die Christelijk onderwijs voor hunne kinderen begeeren, niet alleen den plicht hebben om belasting te betalen, maar dat zij daarnaast ook zekere rechten genieten. Zijn ideaal is en het is het ideaal van den Vrijheidsbond en van andere vrijzinnige grospen tevens dat de publieke geiden alleen gebruikt wor den voor de z.g. neutrale scholen. Hij acht het een misstand dat voor d.ngen, die alleen zijn voor een kleine groep alsof het Christelijk onderwijs slechts voor een kleine groep bestemd is gelden uit de publieke kas beschik baar worden gesteld Wij welen dus wat ons te wachten staat, als de linkerzijde in de meerder heid mocht komen. Want evengoed als het de A. R. partij ernst is met haar streven om geen perioden van tekorten meer te krijgen, is het den Vrijheidsbond ernst met zijn pogen om aan dat „graaien" van de bij zondere scholen een einde te maken. En zoo heeft Prof. Eerdmans opnieuw bewezen hoe noodzakelijk het is, dat alle krachten worden ingespannen om te voorkomen, dat de linkerzijde in de meerderheid komt en hoe noodig het is dat onvermoeide propaganda wordt gemaakt om de verkiezing te bevorde ren van den heer H. COLIJN, No. i van lijst 27. STADSNIEUWS. A. R. Kiesvereeniginfl. De gisteravond gehouden propaganda vergader.ng van de A. R. Kiesvereeni— ging was zeer druk bezocht. De groote zaal van het „Nut" was tot in alle hoeken gevuld en er heerschte een zeef geestdriftige stemming. Nadat de vergadering op de gebruike lijke wijze was geopend, en de voor- z tter een kort openingswoord had ge sproken, w:rd mededeeling gedaan van de wijze waarop ditmaal de propaganda gevoerd zal worden. 't Is niet noodig alle9 wat gedaan zal worden, hier te vermelden, maar wel Kan worden geconstateerd, dat een flinke actie zal worden ontwikkeld en dat niets zal worden nagelaten wat die nen kan om den naam van onzen can- didaat en het nummer od onze lijst bü BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Gewone advertenties per regel 22% cent Ingezonden Mededcelingen, dubbel tasleA Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, 1 lijks geplaatst ad 40 cent. de kiezers bekend te maken. Vervolgens werd het huisbezoek ge regeld; 't meest belangrijke, maar in verband met de groote uitgestrektheid van Leiden ook het moeilijkste werk. Toch gelukte het de 46 bureaux behoor lijk te bezetten en als allen die zich voor dit werk gaven, hun plicht doen, dan zal ook nog veel bereikt kunnen worden. Voor enkele zwak bezette bureaux zijn nog helper(stersj noodig. Wie in de gelegenheid is, nog iets te doen, gelieve zich daarom ten spoedigste bij het be stuur aan te melden. De druk bezochte en uitstekend ge slaagde vergadering werd door den heer Lambooy met dankzegging gesloten. De inzet van den verkiezingsstrijd is zeer goed geweest. Laat er naar het woord van den voorzitter zoo gewerkt worden, dat hoe ook de uitslag mag zijn we straks na de verkiezingen bijeen kunnen komen, om God te danken. Ons werd nog verzocht, er de aan dacht van hen die in het bezit zijn van plakmateriaal op te vestigen, dat niet mag geplakt wordne bij hen van wie verwacht kan worden, dat ze dit onaan genaam vinden. Dit geeft slechts aan leiding tot moeillijkheden, terwijl de naam van de A. K. partij daardoor ge schaad wordt. „Zomerzorg." Zomerzorg is hedenmiddag officieel in zijn geheel heropend. 't Heeft heel wat van het doorzet tingsvermogen van opdrachtgevers en uitvoerders geëischi om het voordat dc J ustrumfeesten beginnen zóóver te krijgen, maar dank zij de uinemende samenwerking is het geslaagd. Slechts wacht hier en daar nog een klein on derdeel op voltooiing, maar in hoofd zaak hebben de belangrijke 'uitbrei ding en vernieuwing haar beslag ge kregen. Wij kunnen het publiek geluk wen schen met bet nieuwe Zomerzorg. Het vindt er in de koffiekamer met zijn gezellige serre, zoowel als in den tuin, in eetzaal zoowel als in den Foyer, een allerkeurigst zitje. Na wat wij reeds over de plaats ge had hebbende veranderingen in „Zo merzorg" hebben geschreven, mag bij deze gelegenheid in de eerste plaats de koffiekamer (wat 'n huiselijke be naming eigenlijk voor dit chique apar- tement) onze aandacht hebben. De architect, de heer Heuvelink uit Apeldoorn vond een o.i. zeer gelukkig motief, dat ook goed werd uitgewerkt. Hoewel in alles modem, wiist de ont werper te ontkomen aan alle overdrij ving. Betrekkelijk eenvoudig, maar zeer volledig, harmonieus en fijn af gewerkt zijn de meubelen en vooral de bekleeding. De rieten meubelen aan de straat zijde, waar men door de keurig afge werkte vensters 'n mooi uitzicht heeft op het stationsplein, zoowel als de in tiemer stemmende zitjes in de boxes, eveneens smaakvol uitgevoerd, bieden .een rustig plekje, waar men zich vol komen op zijn gemak kan gevoelen. Aan het buffet, dat een flinken om vang beeft, is architectonisch en prac- tisch veel zorg besteed, en het is van alle gewenschte attributen voorzien. Verder wordt het interieur gevuld door een tweetal billards, en een goed voorziene leestafel. In het architectonisch geheel van de koffiekamer nemen het mooi afge werkte plafond, de bovenlichten en de kunstlichtinstallatie een beduidende plaats in. Een en ander harmonieert uit stekend. Voor we den tuin betreden, worden we er opmerkzaam op gemaakt, dat de groote vergaderzaal links een afzonder lijken ingang heeft gekregen, zoodat het vergaderpubliek niet meer de eigenlijke „zaal" behoeft te passeeren. Ongetwij feld een reusachtige verbetering. Voorts zal de vergaderzaal worden voorzien van een nieuwe vloer, die zich voor zekere voetbeweging beter leent, dan de huidige. De aangrenzende tuinzaal staat nog te worden gemetamorphoseerd. In een foyer, ,en vis-a-vi9 aan de andere zijde van den tuin komt een welingerichte clubzaal te liggen. Nu de tuin zelf. Eigenlijk moesten we van achteraf beginnen, want dan kunnen we het eerst een van 3e Belangrijkste verbete ringen besoreken. n.l. cfe algeheele ver- grooten vijver. Daar is nu werkelijk iets moois van gemaakt. Behalve dat de bodem radicaal werd gereinigd, en aan gevuld, en de glooiingen van den gras kant werden gerestaureerd en smaakvol beplant, is ook 'n heel bedrag ten koste gelegd aan visschen en watervogels, dia er nu in huizen. De koepel moest aanzienlijk worden uitgebreid. Ook die kwam tot stand op een wijze die geheel kon bevredigen. Zonder den stijl te kwetsen, werd een belangrijke ruimte aan de beschikbar toegevoegd, en overdekt. Er is nu plaats voor een flink orkest, zooals Zomerzorg er voornemens is verscheidene te arran- geeren. De keurig, afgewerkte veranda voor het restauran tvormt thans een waar dige omlijsting, waarbinnen een ruim en rein grintveld, voorzien van een rijke collectie tuinmeubeen overvloe dig plaats biedt. Het geheel wordt aan genaam afgewisseld door artistieke tuinlampen die op onzichtbare wijze met de electrische leiding verband houden, en onder wier met smaak ont worpen zijden kappen, bloemen en planten des avonds met een fantas- tischen lichtschijn worden overgoten. Denk u daarbij nog slechts da plan- tcnweelde om den vijver, en de lok kende muziek in den koepel, en Maar genoeg, de ondernemende ge rants, de heeren Batenburg en Helman die zich te Apeldoorn reeds een repu tatie hebben verworven door de ex ploitatie van het Hotel Bloemink, zul len ook hier wel den weg vinden, die hun inrichting tot het publiek en het publiek tot de inrichtng moet bren gen. Maandagavond geeft reeds het Leidsche Symphonie-orkest oen con cert in den tuin, waarmede de offici- eele opening voor bet publiek wordt ingeluid. Ter navolging. Bij den penningmeester der A. R. Kiesvereeniging kwam uit een der dor pen in de omgeving een gift in voor de verkiezingskas van f25. Ook had de penningmeester nog een gift van fl in ontvangst te nemen. Door den voorzitter van de Kiesver eeniging werd een gift ontvangen van f 1 en van een onbekende een gift van f5 met bijschrift: „Voor den strijd om de eere Gods op bet staatkundig erf des levens." Waterpolo. Gisteravond speelde de Poloclub De Zijl een vriendschappelijken wedstrijd tegen de L.Z.C. III, welke wedstrijd eindigde in gelijk spel 11. Leidsche Orkesttvereeniging. Naar we vernemen, is in de plaats van den heer M. Koupri tot secreta resse van de Leidsche Orkest-Vereeni- ging benoemd mevrouw W. Groot Balfoort, Nassaulaan 27, Oegstgeest. Op den Hoogen Rijndijk werd gis termiddag een loopjongen van de fa. v. Z. met zijn transportfiets, door een rukwind omver' geworpen, juist op 't moment dat een tram in aantocht was. De jongen kon niet meer verhinderen dat de fiets, die over de rails lag door de tram werd aangereden, zoodat het voertuig mitsgaders een gedeelte van de lading zwaar werd beschadigd. De berijder kwam er zonder letsel af. BINNENLAND. WIJZIGING DER LAGER ONDER WIJSWET. Fransch op de lagere school. In de memorie van antwoord voor de Eerste Kamer zegt mej. Wester man van oordeel te blijven, dat de af schaffing van het onderwijs in een vreemde taal bij de L.O.-wet 1920 een fout is geweest en in geenen deele strookt met wat tal van ouders van schoolgaande kinderen in Nederland voor die kinderen wenschen. Wederinvoering van bet onderwijs in een' vreemde taal zal in de voorbe reiding tot het middelbaar onderwijs weer meer eenheid brengen, daar de leerkrachten bij het lager onderwijs er rekening mee zullen moeten houden, dat ook elementaire Nederlandsche taalbegrippen zullen moeten worden onderwezen. Verwerping van het thans ingedien de voorstel zal JQooit doen bereiken dat het onderwijs in een vreemde taal zal worden stopgezet. Langer doorwerken van den-thans ontstanen toestand kan naar de over tuiging van de voorstel ster slechts tot schade van het onderwijs zijn. Dat de uitbreiding vaji het onder wijs met één* en meer der vakken van L—U zelfs waar daaraan behoefte bestaat, verboden is, is de groote grief van veel ouders en de voorstelster be oogt met haar voorstel, dat het onder wijs in een vreemde taal daar zal wor den gegeven, waar gemeente- en sch.- besturen, rekening houdende met de practijk en met de wenschen der ou ders, dit nuttig en noodig zullen oor deel en. Waar slechts enkelen het begeeren, moet het onderwijs niet worden inge voerd. Het is voor mej. Westerman een te leurstelling geweest, dat enkele over tuigde voorstanders van het onderwijs in een vreemde taal hun stem in de Tweede Kamer aan haar voorstel heb ben onthouden, omdat dit onderwijs facultatief was gelaten en niet ver plichtend zou zijn voor alle leerlingen van alle scholen. Dit bezwaar veriiest echter, naar het haar voorkomt, een groot deel van zijn beteekenis, waar de overgang van scholen, waar de vreemde taal niet wordt onderwezen, naai* die waar zij wèl zal worden ge- leerd, mogelijk wordt gemaakt zonder verhooging van leergeld. Een impera tieve bepaling zou het doel voorbij schieten en niet in het belang van het onderwijs in het algemeen zijn. Dat voorts de grens tusscben lagere en ulo-scholen zooals de wet die thans kent, door bet mogelijk maken van onderwijs in een vreemde taal in de lagere school zou verflauwen, kan mej. Westerman moeilijk als 'n groot bzewaar voelen. Ten slotte merkte de voorstelster op, dat aanneming van dit voorstel zou vastleggen het beginsel van dé weder invoering en zou voorkomen dat thans ontijdig een eind zou komen aan wat hog bestaat. Het Dultsche tarief-ontwerp. Op het departement van binnenland- sche zaken en landbouw heeft een be spreking plaats gevonden tusschen de directie van den landbouw en de ver tegenwoordigers van verschillende land- en tuinbouworganisaties over het nieuwe Duitsche tarief-ontwerp en de gevaren, welke vooral onzen groen ten- en fruit aanvoer dreigen vanwege de nieuwe Duitsche tariefbepalingen. Invordering van Pcstqnitantöën. De directeur-generaal heeft bepaald, dat quitantiën, waarvan het in te vor deren bedrag alleen in cijfers vermeld is, slechts ter invordering door de post kantoren mogen worden aangenomen, indien 1. de quitatntiën in rekening-vorm zijn opgemaakt en bet in te vorderen bedrag daarop langs mecbanischen weg is ingevuld; 2 de aanbieder van de quitantie het Rijk vrijwaart voor alle schade, welke Let govo g mocht zijn van de omstan digheid, dal het bedrag alleen in cij fers is vermeld. De restanten van de bloemententoon stelling. Gistermorgen zijn te Heemstede open baar verkocht de verschillende gebou wen, die voor de bloemententoonstel ling hebben dienst gedaan. Het admi nistratiegebouw bracht f850 cup, bet regeeringsgebouw f750, het gebouw van bet postkantoor enz. f415, de an dere gebouwtjes en kiosken kleinere bedragen. De totale opbrengst was f5167. Het restaurant werd opgehou den voor f2000, de groote kiosk voor f 350. Het groote tentoonstellingsge bouw is niet geveild. K. Meima. Na afloop van 8e eerste String van de jaarvergadering van 8e Chr. Mid- denstandsvereeniging te Arnhem j. Dinsdagavond, werd de voorzitter, de 'heer K. Meine uit Sneek, tijdens het gezellig samenzijn plotseling onwel. 'Hij1 werd naar zijn hotel vervojefd, waar de ongesteldheid vrif ernstig 'toenam, zoodat des nachts een arts werd ontboden. Naar we vernemen, is de heer Meima bereidt opgeno men in het Diaconessenhuis te Arn hem, waar hij minstens een week zal moeten verpleegd \vorden. De vergadering, die met leedwezen vgn deze ongesteldheid kennis nam, zond haren voorzitter een hartelijke betuiging van sympathie. Het orgaan van de Aktualisten te koop? Men schrijft aan „Het Volk": Het schijnt met het orgaan van het Verbond van Aktualisten, „De Vader lander", ndet naar aktualistischen wensch te gaan. Niet dat het doel en streven van de ze misgeboorte niet voldoende erin tot zijn recht zouden komen. Maar het schijnt met de financiën, die toch de uitgave mogelijk moeten maken, te nijpen. Binnenland Een klein ongeluk mok den lijken auto. Mr. Kooien over de verkiezingen. Een advies van den loonraad voov spoorwegpersoneel. Het Fransch op de lagere schooL Buitenland. Dreigende politieke crisis in Frank rijk. De socilaisten maken zich los van het cartel. De nota's Inzake het veiligheldspaet gepubliceerd. Amundsen en zijn metgezellen op Spitsbergen teruggekeerd. De heeren Haighton c.s. moeten reeds zooveel hebben voorgeschoten, dat zij er bleek van zijn geworden en dezer dagen meoten zij in een confe rentie, waarin het over den verkoop van het orgaan ging, hebben gezegd, dat zij zich zouden laten failliet ver klaren, als niet spoedig hulp kwam opdagen. De verkoop schijnt intus- schen nog niet te hebben plaats ge vonden, doch dit kan nog gebeuren. Maar dit is intusschen voor de in gewijden wel komen vast te staan: dat óf „De Vaderlander" gaat in an dere handen over, óf ze zal springen, waaruit in beide gevallen mag worden geconcludeerd, dat de heeren actualis- ten geen duim breed gronds hebben weten te veroveren Roodp jeugd en roode sport. De Nationale Bond tegen Revolutie deelt het volgende mede: In de Instructies uit Moskou met be trekking tot de voorbereiding van de jeugd van alle landen voor do wereld revolutie, komt o.m. het volgende voor: De Communistische Internaition&le zal gaarne behulpzaam zijn bij het or- ganiseeren van de internationale sport ten einde de verschillende vereenigin- gen van proletarische sport bijeen te brengen met het oog op een aanstaan-" de revolutionaire worsteling. De leden van de Communistische jeugd-Int er- nationale moeten zich toeleggen op li chamelijke oefening en schietoefenin gen, die noodig zullen zijn in d. strijd van de verdrukte klasse. Zij moeten sportclubs vormen, die wanneer bet uur van den opstand ge slagen is, zich zullen ontpoppen als evenzoovele staf-eenbeden, belast met het mobiliseeren der roode honderd- schappen. Zij moeten ook cellen vormen in de sportclubs van de bourgoisie ten einde deze te bolsjeweeren. De communistische Jeugd-internatl- onale is de groote reserve van het Roo de Leger en alle daarbij aangesloten vereenigingen vormen het geraamte van het leger in de verschillende lan den. Uit het Sociale Leven. Al gem. verb, van vak vereenigingen. Het op 15, 16 en 17 Juni in Musis Sacrum te Arnhem gehouden congres van den Centralen Bond van P.T.T. personeel besloot met algemeene stem men tot afscheiding van het Neutraal Vakverbond en tot bevordering van de stichting van een drie-vleugel vakver bond (Hand- en Hoofdarbeiders en Overheidspersoneel) in den geest van bet door het N.V.V. ontworpen plan. Georganiseerd overleg. In verband met het verbreken van bet contact met den C.B.P.T.T. door de Regeering, is die bond niet langer vertegenwoordigd in de postale com missie voor georganiseerd overleg. In de laatste vergadering van deze commissie nu werden besprekingen gevoerd over een voorstel luidend„De C v. O. advjseere de Regeering met klem, om den C.B.P.T.T. wederom tot bet georganiseerd overleg toe te laten.' Over dit voorstel staakten de stem men. Hetgeen vóór en tegen het voor stel werd aangevoerd, wordt nu ter kennis van den Minister gebracht. De moderne vakbeweging. Volgens de Vakbeweging is het aan tal leden xm frftMedert. Verbood, van

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1