CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS fee JKaWAMO DONDERDAG 18 JUNI 1935 MJMMER 1541 NIEUWE L COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Lelden waar agenten gevestigd lijn Per kwartaal 2.50 Per week li 0.19 franco per post per kwartaal 1 2.90 bit uuffliM bestaat uit IYIEE Bladen. EERSTE BLAD. |Y isaar net „iSuf'J Wij herinneren nogmaals aan de ver- gaueiuig van ue Antirevolutionaire ivieoveieenig-iig, cue vanavond te 8 uur ia het Nuisgeoouw worut genouden en waar ue v eikieznigs vverKza&müeden na^er zuilen woruen geregeld. Wie op die vergadering verwacht woruen 7 in de eerste plaats natuurlijk de man nen en de vrouwen, en hun getal is niet gering die rich reeds voor dezen arue.d kwamen aanmelden. Maar verder worden verwacht ailen, die iets kunnen doen en die het met hun geweten niet, overeen kunnen brengen, anderen te laten Werken en zeif rustig fie blijven zitten. Zulk een houding zou te rechtvaardi gen zijn, indien het ging om persoon lijke of groepsbelangen. Zulk een houding is ook te rechtvaar digen als het bij de komende verkiezin gen alleen ging om bepaalde personen. Maar zulk een houding is nooit te verantwoorden nu het gaat om beginse len, nu moet worden besl.st of bij het 'bestuur van ons land ai dan niet met 'de goddelijke ordinantiën zal worden gerekend. Op die vraag geven alle antirevoluti onairen een toestemmend antwoord. Zij staan op het standpunt dat God moet worden ged.end ook in het Staat kundige leven, dat het daar gaat om de eere van Gods heiligen Naam. En nu moet uit de daden van ons antirevolutionaire volk blijken, of het met die belijdenis ernst is, of het bij ons inderdaad gaat om de verheerlij king van Gods Naam. Ook de vrouwen mogen ditmaal niet achterblijven. Helder en klaar is Maandagavond door mej. Kuyper aangetoond welke groote belangen, ook voor de vrouwen, bij deze verkiezingen op het spel staan, en welk een ernstige plicht hierbij op onze vrouwen rust. Wanneer dit woord verstaan is en begrepen, dan blijven ook de vrouwen niet thuis maar dan gaan ze met hare mannen' aan het werk en doen ee wat fiare hand vindt om te doen, om de aan plagen op ons volksleven af te wenden, Pn de doorwerking van de A. R. begin- eien te bevorderen. Van de tegenstanders leeren Wij kunnen ook van de tegenstan ders leeren. I 't Is daarom dat wij het volgende jericht omtrent de Socialistische actie b Leiden hier laten volgen. liet vader Van Eek aan 't hoofd trokken we er den eersten avond voor het Verkiezingshuisbezoek op uit. De geest was goed en de stem ming, welke voor een opgewekt huis bezoek toch ook een behoefte is, ont brak allerminst. Met een 50-tal werkers, die dra over een groote wijk waren Verspreid hebben we Ze opgezocht, de mannen eh vrouwen, die aan hét socialis tisch woord behoefte hebben. En we zijn doorgedrongen tot «e intieme sfeer van het gezin in een rustig ge sprek van man tot man en vrouw tot vrouw. Ze hebben geluisterd, die zelfde mannen en vrouwen, naar het rustige maar tevens bezielende woord van het socialisme. Ook katholieken en anti-revolutio- mairen wisten niet beter te'doen dan van het aanvankelijk voornemen, om de deuren gesloten te houden voor die roode rakkers, terug te ko men en toch maar te luisteren naar al de zonden, welke Coiijn geduren de zeven(?) jaren op z'n arm hoofd gestapeld heeft. Makkers De Inzet was goedl Want na het rustig gesproken woord ver- amelde zich de roode garde op de 'gesproken plaats en daverden on- e liederen door de lucht. Ramen en deuren gingen ook toen 'alistisch geluld enthousiast binnen 'e popelende harten van de velen 'ie ook het socialisme schoon vln- 'en. Op tot huisbezoek, makkers- Het oren is rijp om'te oogsten. Zoo wordt er door de Socialisten ge- erkt. Door de Socialisten die alleen tfve- BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Gewone advertentiën per regel 221/» «ent Ingezonden Mededeelingen, dtfbbel tarfei- Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling i ten hoogste 30 woorden, worden dege lijks geplaatst ad 40 cent. ren voor klassebelangen, dié ons niets anders hebben te bieden dan bolle leu- zen, die alleen oog hebben voor de dingen die van. deze aarde zijn en die geen hoogere wet kennen dan de wil van de meerderheid. Bij ons gaat hem om hoogere din gen. Om de vraag, niet wat de menschen willen, maar wat God van ons vraagt. Daarom moet ook onze ijver grooter zijn, onze inspanning sterker. Uit het bericht van „Het Volk" blijkt wel dat men zich*als altijd, in de eer ste plaats keert tegen de A.R. partij. Van het Socialisme, de socialisti sche beginselen wordt niet gerept. Dat kan ook niet anders, al9 men bedenkt dat ,»vader van Eek" reeds lang geleden constateerde dat er bij de socialisten zoo weinig geloof is in het Socialisme. Heel de roode actie draagt een ne gatief karakter. Men heeft niets te brengen en weet niets te vertellen dan van de gefanta seerde zonden van Coiijn. Hier is een nuttig werk te doen. Nuttig^ maar ook noodzake- 1 ij k. Laat daarom niemand zich onttrek ken. STADSNIEUWS. Leger des Heils. Zooals aangekondigd, sprak in de groo te Evangelisatietent gisteravond Ds. Joh. Rauws, Zendingsdirector te Oegstgeest. Een groote schare bsiangs'.ellenden was opgekomen. Na het gemeenschappelijk ge bed en nadat het zangkoor zich had laten hoeren, bepaalde de spreker de aanwe zigen bij een Schriftgedeelte' uit Hand. 4. Daama liet het zangkoor zich nogmaals hooren en werd de welgeslaagde bijeen komst door Ds. Rauws met dankzegging gesloten. H.T.M. Naar wij vernemen, zal binnenkort de HaagSche Tramvvegmaatschappij het tra ject van haar voormaligen autobusdienst Leiden-Haagsche Schouw verlengen naar Katwijk aan Zee en zoodoende een auto- busdienst Katwijk aan Zee-Leiden instel len, via de gemeente Valkenburg. Be tol bij het Haagsche Schouw. Gemeld wordt, dat de bekende tol in den straatweg Duivenvoorde, tusschen Val kenbürg en de Haagsche Schouw door de gemeente Valkenburg is afgekocht, en dooir deze zal worden opgeheven in verband met éen aan de H. T. M. gedane concessie voor een nieüweii autobusdienst. De lasten van het onderhoud van dit weggedeelte worden gezamenlijk gedragen door de gemeenten Voorschoten en Val kenburg. Prol. A. Eekhof. Prof. Dr. A. Eekhof is naar Enge land vertrokken ter vertegenwoordiging van de Synode der Ned. Herv. Kerk op het internationale congres van de „Re formed Churches holding the Presby terian System", dat te Cardiff zal .worden gehouden. Geslaagd. De heer A. v. Laarhoven alhier slaagde voor de akte van bekwaamheid in de gemeente-administratie vanwege de Ned. Vereen, van Gemeentebelangen. De Commissaris van Politie te Lei den geeft in overweging bij hem inlich tingen in te winnen, alvorens in handels relatie te treden met Willem Vermeulen, geboren te Bodegraven, 14 Maart 1895 wonende te Leiden, Kooipark No. ï6 of 's Gravenhage, Amstelstraat No. 34. Niet onmogelijk is, dat hij in betrekking staat tot A. Stigter, wonende Kooipark No. .16 te Leiden. Tegen beiden moest reeds eer der, Worden gewaarschuwd. Het rijwiel van den student J. H. P., wordt sinds eenige dagen vermist uit de gang van de Sociëteit Minerva". k t" Gisteravond om half acht trof den schipper G. T., uit Haarlem, die hier met zijn schuit in de Oude Singel ligt, een on geval. Terwijl hij bezig was met het voor- warmen van den motor, kreeg de vlam van de lamp die hij gebruikte verbinding met gas uit den motor, waarbij de uit slaande vlam hem in het gelaat trof, en daar eenige brandwonden veroorzaakte. Na door den Eersten Hulpdienst te zijn verbonden, werd hij naar zijn -woning te Haarlem overgebracht. De wonden waren niet van gevaarlijken aard. Het Bestuur van de Ver. voor Chr onderwijs alhier, verzoekt ons te willen melden, ter voorkoming van misverstand, dat de extra bijdrage, zijnde 15 gld. per jaar niet is per kind, maar per gezin, en dat deze bepaling alleen geldt voor de Opleidingsschool aan het Noordeinde 40. Lijst van vestiging en vertrek. Ingekomen. C. S. de Hengst, Bethaniehof 12 lP. G. Schmidt en gezin, 'Kantoon- bediende, Haarl.weg 53a. M. Ko\- vacie, dienstbode, Oude Rijn 6 C. B. Kamphuisen-Cornet, Heerenstr. 116 C. de Vrindfv. d. Kroft, .Voor straat 56 H. F. Buurman, handels vertegenwoordiger, Hartesteeg '5 A. Laman, tuinder, Oude Singel 232a M. Pluijmers, constructiewerker, Acaciastr. 15 J. P. P. Putman, klerk, N. B., Koninginnelaan 12 J. Pauls-Kamphausen, Botermarkt 3 V. Ostrychartz, dienstbode, Groen oordstraat '16 L. J. P. Herrendorf, bankwerker, Gasstr. 34 L. A. van Leeuwen, buffetchef, Breestr. 152 L. Heinen, monteur, Driftstraat 35 F. Nekeman en giezin, arbeider, .Waardstraat 65 G. E. E. Kuijrit- jes en gezin, dir. Amb.School Haagj- weg 2 Wl Boerhof, dienstbodte, iHaagweg 2 J". A. de Haas, t£br. arb. Leliestraat 10 A. S,. Vermij', huishoudster, Molensteeg 14 C. P. (Vlieland, N Rijn 50 .P. Jansen |melkkneclit, O. Vest 97 J. Por tier, boekhandelaar, Haarl. straat 31 J. H. Belgraver, Zoefcervv.weg 13 H. Havers en gezin, zendingscoF [porteur, Utr. Veer 11 J. J. F. A. Reimk, Schelpenkade, 33 A. van Kooij, dienstbode, Warmonderweg 43 v— G. H. de Haas, dienstbode, Hooi gracht 51 A. Geerlings- v. d. Berg, Maredijk 93 \V. Brouwer en gezin H. Morschweg 51 A. Pielanen en gezin, zadelmaker, Heerensteeg 25 F. W|. J. Strubbe, ambt. Post. W. Rozenstraat -22 PI. L. Baas en gezin, bewaker Museum v. O. L. Stii- rumstraat 16 J. H. van Os, kek, J. v. Houtkade 23 A. ide Beer, rijks- Ambtenaar, Hooigracht 42 E. J. ^Vijntjes en gezin, steenkolenhandel laar, Haven 14 a. C. J. Mulder, dienstbode, Rijnsb.weg 11. Vertrokken. i'H. J. de Graaf, Rotterdam, Mathcf- ïiesserl. 244b. A. Prins, Zaandam, Oogenaarstr. 35 J. G. M. v. Wab sem, Heemstede, Cronskeerweg 15 Chr. W. Simonis, Voorhout, Teyliiv gerlaan 44 C. Collëe, Rotterdam, 'Haarkade 25 Mej. A. C. v. §chaik Hazerswoude, Groenendijk 13 J. de Zwart, Den Haag, Schouwstr. 6 A. G. S. M:. v. Dijk,Rotterdam, Schipperstraat r6 Adr. Zamvrier, Den Haag, Goudriaankade 11 W|. A. v. d. Heuvel, Amsterdam, Saffin- straat 64 I A. Sloos, Amsterdam v. Remingpl. 15 W). F. Movch, Rotterdam, Speelmanstraat 135b. IN. O. Carstensen, Delft, Koormarkt '35 Mej. A. Snir, Nunspeet, Grooto- weg L32 P. C. Verloot, Schagen, N. Laogzijde^ B103 J. J. Smit, iNoordwijk aan Zee, Pension Ozon. Chr. J: van Deventer, Den Haag, 'Ged. Burgwal 12 M. de Vries, 'Amsterdam, Maanestraat 3 Mej. H. Rutter, Noordwijk, Voorstraat B3 IMej. E. Hommes, Den Haag, 't Hoenstraat 15 Mej. W. Stroink, Rotterdam, Avenue Concordia 42 J. Lasschuyt, Schoten, Spaansche Vaartstraat 52 Hï Heeresma, Den Haag, v. Boetzelaerlaan 237 W:. F. H. Somer, N.-O. Indië, Tj and jong (Priok J. M. v. d. Weg, Dordrecht Singel 27 J. Ph. Nikkel, Gouda, [Wijdstraat 4 Mej. M. Laszlo, Den Haag, Daendelstraat 64 W:. Koore man, Alblasserdam, bij A. de Lange, baker J. J. Stikvoort, Zeist, Mo lenweg 19. BINNENLAND. WIJZIGING VAN DE KIESWET. De Stemplicht. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het wets ontwerp tot aanvulling van de kies wet* verdedigt de minister van Binnen landsche Zaken het ontwerp tegen de in het voorloopig verslag daarop uit gebrachte critiek. Der overheid kan, naar hij meent, kwalijk een grief worden voorgewor pen, dat ze zooveel mogelijk met ge wetensbezwaren rekening houdt, te Ainder, wanneer degene, die zich daarop beroept, de normale verplich tingen nog verzwaart. Nu is het waar, dat een surrogaat voor de vervulling van den stemplicht zich niet laat vinden; dit ligt echter in den aard der zaak, en kan ook, nu zooveel mogelijk tegen misbruik ge waakt wordt. n gegronde reden tot ergernis geven. Het is toch van algemeene bekend heid, dat veler godsdienstige overtui ging zich verzet tegen deelneming, al thans van de vrouw, aan het staat kundig levan, of zelfs maar tegav op treden binnen het stembureau. Dat alleen met godsdienstige bezwa ren rekening wordt gehouden, ge schiedt, naar de minister nogmaals betoogt, omdat de controle op andere bedenkingen onmogelijk zou zijn, en metterdaad zou, werd ook daarmede rekening gehouden, de stemplicht fei telijk worden opgeheven. Dat op den burgemeester wederom een taak wordt gelegd, valt niet te weerspreken, maar de krachtens dit wetsontwerp te verrichten werkzaam heden verlichten zijn bemoeiing an, waar het geldt de achterhaling van nalatige kiezers. De minister erkent* dat ook bij be trachting van den noodigen spoed, de wet niet tijdig genoeg in werking zal kunnen treden om nog invloed uit te oefenen voor de verkiezingen van 1 Juli. Men mag echter aannemen, dat de burgemeesters, komt de wet tot stand, in afwachting van haar werking, eer lijke godsdienstige gewetensbezwaren zullen aanmerken als gegrond, om de najatige kiezers voor strafvervolging te vrijwaren. Stellig kan aan het verstrijken van den tijd geen argument ontleend wor den, om het wetsontwerp aan te hou den. Het streven naar een generale oplossing van het vraagstuk der gewe tensbezwaren zal weinig anders zijn dan het zoeken naar den steen der wijzen. De Glindhorst. Ons volk, zoo schrijft men ons, wordt wakker over deze stichting. Na liet schitterend voorbeeld van Sassenheim is in Delft op één avond f 1600 ingeza meld voor De Glindhorsl; welk bedrag wel zal groeien tot f2000.— Bovendien werd bij Ds. Hagen in de bus een gift van duizend gulden gevonden van een onbekenden gever. God zelf maakt de beurzen los en open. Eveneens onge vraagd uit Amsterdam een gift ingeko men van f 100. Ook zeer veel kleinere giften en collecten. En velen zijn bezig om groote giften te verzamelen. Het is is of heel ons land nu wil mee werken om onzen smaad weg te nemen en die te veranderen in eere. Uiïsluiimg te 's-Gravenhage. In verband met de thans bijna ne gen weken durende staking van de metselaars, opperlieden en voegers te 's Gravenhage, besloten de samenwer kende patroonsorganisaties in haar vergadering van gisteravond, waar ook een groot aantal ongeorganiseerde patroons aanwezig was, op Maandag, - 29 Juni a.s. de uitsluiting te doen in gaan voor alle vakgroepen, in het per 28 Febr. j.l. afgeloopen landelijk col lectief contract genoemd. Demonstraties van handels- en kan toorbedienden. Een nieuwe wijze van demonstree- ren past tegenwoordig de Alg. Ned. Bond van Handels- en kantoorbedien den toe. Vóór het gebouw van de af- deeling Amsterdam in de P. C. Hooft- straat, kwamen n.l. reeds een paar avonden achtereen groepen werklooze bedienden bijeen en gezamenlijk trok men dan de stad in. Op strooibiljetten, welke kwistig uit gereikt werden, stond te lezen, dat er duizenden werklooze handels- en kan toorbedienden zijn. En terwijl er zoo- velen werkloos rondloopen, zijn er werkgevers* die hun bedienden ook op deze zomeravonden laten overwerken. /De Bond vraagt nu wettelijke rege ling van de werktijden, afschaffing van het overwerk en daarvoor in de plaats tewerkstelling van de huidige werkloozen. Tot zooverre de inhoud van het ma nifest. De demonstranten hebben, om hun betoog kracht bij te zetten, op him rondgang eenigen tijd verpoosd, voor enkele kantoorgebouwen in de binnen stad, waar overwerk verricht werd. Een en ander trok nogal belangstel ling. Da maandkaarten en de verkiezingen. In tegenspraak met een dezer dagen in de pers gepubliceerd bericht, meldt Het Volk thans, dat het Partijbestuur der S. D. A. P. mededeeling heeft ont vangen, dat de directie der spoorwegen bereid is, de maandkaarten op 1 Juli Belangrijkste nieuws in dit Nummer Binnenland De Jaarvergadering van de Chris te lijke Middenstandsvereeniging. De opvolger van Mr. Dn pare. Het waarborgfonds voor de bloemen tentoonstelling te Heemstede. De opbrengst der Rijksmiddelen. Buitenland. Da conferentie te Genève inzake den handel in wapenen is geëindigd. Het nieuwe kabinet—Poullet in Bel gië gevormd. Abd el Krim geïnterviewd. 1925 op de heenreis geldig te verklaren tot en met den eersten trein behalve D-treinen welke na 10 v.m. vertrekt van het station, vanwaar de kaart gel- dig is. Opbrengst Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben, wat de gewone bronnen betreft, in Mei 1925 f43.642.000 opgebracht, of f3.647.000 meer dan verleden jaar. Sedert 1 Jan. was de opbrengst 189.597.000 gulden oi f 15.172.800 meer. Tot laatstgenoemde stijging heeft de verleden jaar nog niet béstaande rijwielbelasting 6033.00C gulden bijgedragen. Ambtenaarszaken. Dinsdag, 9 en 16 dezer, vergaderde de Centrale Commissie voor georganiseerd Overleg in Ambtenaarszaken. Door de sub-commissie voor de behan deling van het Bezoldigingsbesluit 1925 werd mededeeling gedaan van den stand harer werkzaamheden. Daaruit werd ver nomen, dat met de Regeering besprekin gen zijn gevoerd om in afwachting van de herziening van het besluit, die be zwaarlijk vóór 1 Januari 1926 haar beslag kan verkrijgen voor 1925 te koimen tot een voorloppige voorziening van gene ral en aard. Ofschoon bij de Regeering erkenning vond, dat onder omstandighe den voor het in overweging nemen van een zoodanige voorloopige voorziening aan leiding kan bestaan, achtte zij, ook na her haalden aandrang van de zijde der orga nisaties om ten deze reeds nu tot meer dere preciceiering te komen, vooral ook met het oog op de moeilijke Kabinetswis seling deze zaak niet voor het najaar rijp üpor beslissing. Inmiddels zal door die subi-commissie aan de voorbereiding der herziening van het Bezoldigingsbesluit wof den voortgewerkt. oorts werd in deze vergaderingen be handeld de door de regeering, toede in het bijzonder in verband met de 1 Juli a.s. in werking tredende wijzigingen van de Pensioenwet bij de Commisse gig gemaakte herziening van het YVaqht- geldenbesluit voor de Rijksambtenaren. Aan de hand van een, door een daartoe ingestelde sub-commissie, uitgebracht rap port ter zake,m aakten verschillende pun ten, waarbij van organisatiezijde op verben tering en aanvulling werd aangedrongen eèn onderwerp van uitvoerige bespreking uit. BUITENLAND. HET EINDE SER BELGISCHS CRISIS. Het nieuwe kabinet—Poollet. Na 73 dagen crisis heeft Belgis gisteravond eindelijk een regeering g» kregen. Deze is als volgt samengesteld: Minister-president en minister van eoononi'ische zaken: burggraaf prof. dr. Poullet, katholiek. v Justitie: mr. Tschoffen, katho liek. Koloniën: mr. Carton, katholiek. Landbouw: .Van de .Vijvere, Tea. tholiek. Financiën: prof. dr. Janssen, ka tholiek. Buitenlandsche zaken: prof. dr. IV and e r v eld e, socialist. Spoorwegen en marine: An see la socialist. Nijverheid en arbeid: JVjauters, socialist. Openbare werken: Laboulle, so cialist. Binnenlandsche zaken: mr. baron Roilin- Jacquemins, extra par lementair, neutraal. Landsverdediging: generaal Kea tens, extra-parlementair, neutraal. Instemming der socialisten. De algemeene raad van de socia listische partjj heeft gistere» den g»

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1