IA NIEUWE'tËTgSCHE COURANT VARTwOENSDAG' 17 JUNi 19251 TWEEDE BLAD. fF/at de bladen zeggen. Gevaarlijk en onjuist Het Algem. Weekblad voor Chris tendom en Cultuur bevat teg]enwoói> [dig politieke confidenties van een z.g. gepensionneerde bode van dp TvveeHe Kamer I Deze overzichtschrijver, aldus lezen wij; in de Ne der la n de r Weet zijn jgeachten vriend, den professor-rédac teur, over het sterven van den heer :De Monté verLoren en het optreden van zijn opvolger, niets te schrijven dan dat de overledene „zo.ó'n naam had alsof-ie stotterde" en „dat ie ook een knap man geweest, moet zijn; /maar dat ze dat nou pas ontdekt hebl- jben; vóór zijn dood hoorde je daar zoo niet van". t Van den «opvolger van den heer De Monté verLoren weet de heer Joste precies uit te rekenen hoeveel gulden hij tot September als schadeloosstel ling geniet, en dat hij dat sommetje jnobi in drie dagen verdiend heeft. 'Minister Colijn had tot hem moeten zeggen„Jongen, blijf jij nou thuis". Ten slotte wordt „meneer de profest isor" onthaald op het verhaal, dat er „voör zoo'n baantje altijd liefhebbers Wij hebben deze beschouwingen in een weekblad*, dat eenigszms een dehde positie wenscht in 'te nemen, met verbazing gelezen. Voelt men dan niets van het gevaar, dat ligt in een spettend omlaaghalen van de Volks vertegenwoordiging, in welker mid den ten slotte toch over de hoogste levensbelangen van ons volk wordt beslist? Men vraagt zich af hoe ern stige menschen kunnen mededoen aan Izulkëfi nietj-ongevaarlijken boert, die van de bittertafel is overgenomen. In de aanwijzing van de motieven, welke den opvolger van den heer De Mcrfté verLoren bewogen gedurende de laatste dagen van het samenzijn der Kamer nog zitting te nemen, tast de vriend van den geachten professor mis. De heer Warnaar deed ten deze niets dan zijn plicht tegenover het fvaderland. Kn de kiezers, die stem den op de lijst, waarop tie liqer War- jnaar voorkwam, hadden het recht van ihem te verwachten, dat hij; zoo spoe- jdig mogelijk zou zitting nemen, "om jmede te werken aan de te nemen be slissingen. Enkele minuten na zijn be lediging kwam in stemming het be- üangrijke amendement/Trianus op de militaire pensioenwet. Het werd ven* worpen met 34 tegen 26 stemmen. 'De wet zelf werd aangenomen met 35 tegen 31 stemmen. Voorts werden in' deze drie dagen zeer belangrijke bq- .slissingen genomen in zake de pensi- pnneering van'het spoorwegpersoneel. fTen slotte kwam de kwestie van de (kweekschool voor vroedvrouwen te [Heerlen. .Waarom moet men nu, in een Chris telijk weekblad, lagere motleven ón derstellen tot schade van den goeden .naam van het lid en van de geheele Kamer, terwijl het deugdelijk en eer biedwaardig motief vlak voor de hand ligt? Een bevoorrechte positie. Er zijn in de laatste dagen belang rijke cijfers verschenen, die aantoonen [Welke bevoorrechte positie nog altijd jde Openbare School bij het Lager On derwijs inneemt, zegt „de Waarheids vriend." In Amsterdam vermeerderde» het aantal leerlingen bij de Openb. school in het tijdvak van 31 December 1916 tot 31 December 1924 met ruim 3000 leerlingen, terwijl bij de geringe stij ging het aantal scholen van 199 tot 324 klom. i In Rotterdam viel in hetzelfde tijd vak zelfs een achteruitgang van het leerliügengetal met bijna 4000 kinde ren te constatoeren; toch klom Jiet aan FEUILLETON. Een doornig pad (Uit het Engelsch). f} J Want waartoe zou het dienen, zoo 'had zij hem glimlachend gevraagd, of hij hare japonnen en doeken en ondergoed al bewaarde, totdat alles verteerd en door de mot opgege ten was, terwijl er zooveel behoeftigen waren, die ze nood ig hadden, en dit te meer nu de winter voor de deurstond? •Toch deed het Abbott smartelijk aan toen hij. op een Zondag den hoed en omslagdoek van zijne moeder voor zich uit zag gaan, gedragen door een vrouw, die„ zooals hij bij zich zeiven !dachtf~niet meer op zijne moeder ge leek dan onkruid op een lelie. Hij had hooit kunnen denken, hoe vreeselijk hij haar missen zou. Als hij om den anderen dag naar Paddington terugkeerde, ging hij zon der missen vragen in het gasthuis daar dichtbij naar de onbekende arme ,vrouw, die hier zoo lang den strijd jiusschen leven, dood kampte. Zij had eene hersenschudding gehad en was éenige dagen bewusteloos geweest. iZelfs toen zij eenigszins bijkwam, wil- tal scholen van 171 tot 319. (Jok in s-Gravenbage wordt een zelfde verschijnsel waargenomen. In die gemeente heeft liet Bijzonder On derwijs de overhand. Op de Openbare School gaan 26.897 kinderen; op de Bijz. school 27.265 leerlingen. Echter is 't aantal Openbare scholen grooter dan het aantal Bijz. scholen. Er zijn 150 inrichtingen van Open baar onderwijs, tegen 119 instellingen van Bijzonder onderwijs. En wat nu in de drie groote gemeen ten valt op te merken, is ook regel voor het geheele land. De bevolking der Openbare school bedroeg op 1 Januari 1920 570324 leer lingen. Dit getal stond op 1 Januari op ruim 40000 minder. Bij dezen ach teruitgang steeg echter 't aantal scho len van 3437 op circa 3800, Bij een geringer aantal leerlingen van 40000, een toename van het aan tal scholen met 360. Het Chr. Onderwijs, dat met 43000 leerlingen vooruit ging, kreeg slechts 460 scholen meer. De positie van het Openbaar onder wijs is, wat men ook klagen moge, nog altijd een bevoorrechte. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Nes en .Wierum, 'J. Wi. v. d. Goes te Brielle. i GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Burum (Fr.)-, W. Doo- renbos te Midwolda en S. van Leeuwen te Franeker. Beroepen: Te Aalsmeer, Anna Ja- cobapolder en 's Graveland, W. H. Gis pen, cand. te Schevennigen. CHR. GEREF. KERK. T weetal! Te Zaandam, G: Salomons te Amersfoort en C. S. van der Ven te Lisse. Bedankt: Voor Steenwijk', J. de Bruin te Maassluis. Voor Franeker, A. H. Hil- bers te Enschedé. Emeritaat. Ds. J. Dijk te Slolerweg (Haarlemmer meer, heeft tegen i Juli a.s. emeritaat aangevraagd. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Zondag werd Ds. S. Gov erts, over gekomen van Lexmond, tot zijn dienst werk bij dc Ned. Herv. Gem. te Oldebroek broek ingeleid door Ds. Klomp, met een predicatie over Jesaja 52 7. Na d$ bevestl ging rong de gemeente hem de zegenbede bede toe. uit Ps. 134:3. 's Namiddags hiftd Ds. Goverts zijn intreerede en sprak over Hoogl. 4:12a. Ds. Klomp riep hem namens dan Kerlce- raad het welkom toe en verzocht de ge meente te zingen Ps. 20:1. Namens den Ring sprak Ds. van Amstel. Cand. L. J. Cazemier deed Zon dag j.l. zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Gieterveen, na bevestigd te zijn! door Dr. B. Gemser, van. Lutjegast, met een predicatie over 2 Cot". 8 9. De nieuwe leeraar deed zijn intrede met een predikatie over Rom. 116, waar na hij werd toegesproken door Ds. van Dijk en door Ds. Straling. Herst. Evang. Lu'Jh. Kerk. In de dezer dagen gehouden 90ste alge- meene kerkelijke vergadering van het Hersteld Evang. Luth. Kerkgenootschap werd tot \oorzitter gekozen Ds. C. F. Wes termann, tot vice-vcorzitter Ds. K. P. C. A. Gramberg; als secretaris is volgens reglement aangewezen de tweede predi kant-afgevaardigcle van Amsterdam Ds. Klinkenberg J. A. Z„ terwijl tot adjunct secretaris werd benoemd de heer J. C. Londt. - Naar Palestina. Naar men verneemt, hopen D.V, Ds. R. E. van Arkel en Dr. G. P. Marang, resp. Geref. en Herv. pred. te Utrecht en Prof. Dr. A. Noordtzij, van Drieber gen, hocgleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, volgend jaar een reis naar Pa lestina te maken. Nieuwe predikantsplaats. - Ten behoeve van de vestiging eener vijfde predikantsplaats in de Ned. Herv. Gem. te Apeldoorn, werd door leden dier gemeente reeds voor een bedrag vain f25.000 ingeschreven. Ook van H.M. de Koningin werd een aanzienlijke gift ont vangen. Geref. Siudenienccngres. Het voorloopig programma van het Geref. Studentencongres in September is als volgt: 's Avonds 8 Sept. hoopt Ds. K. Schil der van Delft, te spreken over Activiteit en bewustzijn in het geloofsleven. .Woensdag 9 Sept. spreken Prof. Dr. J. Ridderbos van Kampen over: De Hei lige Schrift, en Ds. J. Ubëls van .Varsse- veld pverDankbaarheid. Donderdag 10 Sept. hoopt Ds. S. G. de Graaf van Amsterdam te behandelen: De plaats \an de Kerk in ons leven. Des avonds zijn er sectievergaderingen. Den laatsten dag, 11 Sept., hoopt bur gemeester Joh. W. Klein van Ridderkerk te spreken over: Het weermachtsvraag- stuk en. Ds. H. S. Bo.uma van Leeuwarden over Het volgen van Jezus. Hoogleeraarsbenoeming. Tot hoogleeraar in de economie, In het bijzonder het munt-, crediet- en bank wezen, de handels- en verkeerspolitiek, aan de Ned. Handelshcogeschool te Rot terdam is benoemd Mr. Dr. G. M. Venijn Stuart. Prof. V. S., die reeds vroeger .buiten gewoon hoogleeraar is geweest aan de Ned. Handekh00geschool, is twee jaar geleden naar Batavia gegaan hls lid van de hoofddirectie van de Bank voor In- dië. Hij heeft zich als economist bekend heid verworven door verschillende ge schriften waaronder „Inleiding tot de leer, van de waardevastheid van het geld" dat in 1919 bij Mart. Nijhoff verscheen en reeds is herdrukt. Prof. G. M. V. S. is de zoon van den Utrechtschen hoog leeraar in de economie Prof. G. A. Verrijn Stuart. ii. Schoolverzuim. Het Bijv. „Ned. Staatscourant," van 12 en-13 Juni 1920 geeft aan, dat het on geoorloofd schoolverzuim per, 10.000 schooltijden in 1924 was: Openbare scholen 1 40 Bijz. Prot. scholen 37 Bijz. R.K1. scholen 32 Bijz. Israël, scholen 1 Bijz. niet godsd. scholen 5 Het gezamenlijk aantal schoolt ij den be droeg 4774.992.467 waarvan verzuimdwer den, geoorloofd en ongeoorloofd, samen 24.084.421 of (ruim 5 pet. In het totaal had den per 10.000 schooltijden het grootste verzuim (geoorloofd en ongeoorloofd sa men) de bijzondere Prot. scholen voor eigei#rekening, n.l. 661. Daarop volgen de Bijz. scholen, niet gebonden aan be paalde godsdienstige beginsel met 596. Het gunstigste totale verzuim hadden de R.K. scholen voor eigen rekening, n.l. 35 per 10.000 schooltijden. Het gelukkige" heidendom. De hoefijzer-correspondent van het „Hbld" maakt een reis door Ned.-Indië, waarvan hij nu en dan een en ander mede deelt. Wat vooral treft of eigenlijk ontroert bij dezen vrijzinnige is zijn bewondering voor het heidendom. Deze uitte hij bij zijn bezoek aan Bali en nu wèer aan; het land der Toradja's op Celebes. Hij schrijft hierover het'volgende: „Hier is nu animisme. Geen. godenver- eering. De Toradja's gelooven wel, dat er goden en geesten zijn èn zelfs, dat er één oppergod is, maar zij dienen en ver eeren die goden en geesten niet. Zij ver eeren alleen hun dooden. En zij gelooven, dat er tweeërlei ziel in den mensch is: de „levensziel", (die van het aardsche wezen) welke nog eenigen tijd na den dood van het lichaam daarin blijft en dan oplost, en de eigenlijke ziel die gaat naar „het land van het Zuiden". Ziedaar nu animisme. „Heidendom". Maar is dit geen religie Is dit geen even diep religieus gevoel, d.w.z. het besef van eeuwigheid, als dat van welken niet „heidenschen"' godsdienst ook En met welk recht pogen wij deze lieden te be- keeren tot een Christendom, dat wij zei ven al lang aan stukken hebben geslagen zoodat er honderd verschillende gelooven uit gespat zijn en dat de levenseenheid die deze menschen nu nog hebben, onvermij delijk moet breken? Trouwens, het gaat niet hard met de bekeeringen onder de Toradja's. Mijns in ziens: gelukkig". De redactie van het „Hbld" plaatst hieronder als een soort rectificatie het volgende Blijkens bijlage Q van het Kol. Verslag van 1924 bedroeg het aantal Protestant- sche inlanders in Loewoek en Mamassa meerendeels onder de Toradja's, op uit. die er een blauwen Maandag vertoef de. Zoo gelukkig is de heidensche To- radje niet mei al zijn „levenseenheid". 1923 reeds meer dan S6.000. Dr. Alb. Kruyt, de kenner van de To radja's, weet over dit volkje heel wat an ders te vertellen dan deze correspondent Uit het Sociale Leven. Chr. Nationaal Vakverbond. In de avondvergadering van Maan dag klaagde de Secretaris ten aanzien van de samenwerking met de Christ, politieke partijen over het niet beant woorden van brieven door de A.R. par tij, voorts het feit, dat verschillende daden er op wijzen, dat men geen re kening houdt met hetgeen dezerzijds op de conferenties met de fracties be toogd werd. Spr. wijst b.v. op de hou ding bij de pensioenwet en het perma nente comité. Spr. citeert een verslag, waarop te lezen staat, dat de heer Co- lijn betoogd had, dat de arbeid voor de sociale wetgeving tien jaar zou dienen stopgezet. Spr. kan niet geloo ven, dat hetgeen hier staat, Juist is, want dan zou de heer Colijn het stem busprogram van de A.R. gehzel ver loochenen. De Chr. Vakbeweging moet tegen een dergelijk streven met kracht stelling nemen. De heeren F. Elkerbout en J. Nauta werder. heide bij acclamatie als leden van-het dagel. pestuur herkozen. Begonnen werd met de discussies over het volgende voorstel van het dagel bestuur: „Met ingang van 1 Jan. 1926 worden de centralisatie van de financieering der besturenbonden door het C.N.V. losgelaten; in overeenstemming daar mede besluit de algemeene vergade ring met ingang van 1 Januari 1926 tot opheffing van het fonds tot finan cieering der besturenbonden." De discussies hierover werden voort gezet in de vergadering van gister morgen. Een aantal afgevaardigden spraken tegen het voorstel, dat verde digd werd door den penningmeester, den heer J. S. Ruppert, die zelf tegen stander is, en door den voorzitter. Na heel wat heen en weer praten wórdt het voorstel verworpen met 38 tegen 56 stemmen. Vóór stemden de organisaties van Ambtenaren, Belas tingambtenaren, Houtbewerkers, Land arbeiders, Mijnwerkers, Opzichters en Teekenaars, Postpersoneel, Sigaren makers, Textielarbeiders en Verzeke ringsagenten. In de middagvergadering werden behandeld voorstellen van den Chris- telijken Metaalbewerkersbond en van den Ned. Chr. Bond in de Kledingin dustrie, bedoelende om de contributie aan het C.N.V. te verlagen van 80 op 60 cent per lid en per jaar en voor de Besturenbonden van 52 op 40 cent per lid en per jaar. Het voorste] inzake de contributie van het C.N.V. werd met 7 tegen 13 stemmen verworpen. De andere voorstellen Werden Inge trokken. Met algemeene stemmen werd aan genomen een voorstel van het Dage- lijksch Bestuur om wijziging te bren gen in het Huishoudelijk Reglement en te bepalen dat de kennisgeving voor beëindiging van 't lidmaatschap drie maanden voor 1 Januari v. eenig jaar bij het Dagelijksch Bestuur moet zijn ingekomen. Het laatste voorstel, dat in behande ling kwam, was dat van den Nederl. Chr. Textielarbeidersbond „Unitas", luidende: De algemeene vergadering spreekt de w?nschelijkheid uit, dat een cen traal weerstandsfonds wordt opgericht waaruit bij eventueele stakingen en uitsluitingen de aangesloten bonden volgens vast te stellen regelen kun nen worden gesteund; draagt het Da gelijksch Bestuur van het C.N.V', op, zoo spoedig mogelijk een onderzoek in Mij komen, want hunner is het ko ninkrijk der hemelen." Uw kindje, is in den hemel." Hagar sprak noch weende; zij was te zeer vervuld met hare gedachten om te kunnen spreken of schreien. Het kindje was dood en in den hemel; maar waar waren haar oude blinde vader en Dotje? Een zeker iets weer hield haar, de verpleegster daarnaar te vragen, die, nadat zij nog 'n oog-m- blik was blijven staan, naar een an dere patiënt ging, die haar luide riep. Hagar ging in gedachten terug naar het oogenblik, toen zij was gevallen en de paardehoeven op zich liad ge voeld, nog verder terug naar den lan gen schrikkelijken nacht in Ivensing- ton-park, En toen scheen het haar plotseling, als een flikkerende bliksem straal in den nacht, dat zij haar vader en Dotje hulpeloos en verlaten onder de kale boomen zag staan, gelijk zij hen het laatst aanschouwd had „Ik verliet hen!" riep zij uit, in bed overeind-vliegend, op luiden bitteren toon. „Ik verliet hen, en nu ben ik verlaten. God heeft mijn kindje weg genomen, en ik ben alleen overgeble ven!" Toen Abbott den volgenden dag naar haar kwam vragen, zeide men hem, Aan het Zoeklicht. Leiden, 17 Juni 1925 Als ik zoo het politieke terrein in m'n naaste omgeving overzie, dan zijn) er naar 'tmij voorkomt verblijdende verschijnselen. Uit verschillende dorpen komen goe de berichten. En in Leiden zelf valt een opgewek te actie waar te nemen. Telkens komen zich nieuwe werkers en gelukkig ook „werksters" aanmel-, den. De vrouwen willen niet achterblij ven ditmaal. Ze beginnen te begrijpen dat ze niet mogen thuisblijven. En daareven hoorde ik van den voor zitter van onze Kiesvereeniging, dat zich ook een groep Leiderdorpers be schikbaar heeft gesteld om mee te doen. Zóó moet het gaan. Leiden is het meest bedreigde punt. De Socialisten hebben er alles op ge zet om Leiden nu eens en voorgoed rood te kleuren. Daarom moet nu alles meehelp#», om dit bedrijf tegen te gaan. Mannen en vrouwen, verstaat uwe roeping! Werkt, zoolang het dag is- OBSERVATOR. welks onderzoek een beslissing over te stellen naar de mogelijkheid der oprichting van een dergelijk fonds, na het al of niet oprichten van een weer standsfonds aan het algemeen bestuur van het C.N.V." wordt voorgelegd. Het Algemeen Bestuur adviseerde zich in principe vóór dit voorstel te verklaren. Het werd echter, na am pele discussie, verworpen met 5737 stemmen. De heer J. Hofman hield daarna een inleiding over het onderwerp. „Hoe vermeerderen wij den invloed onzer vakbeweging naar buiten en hoe ver sterken wij onze vakbeweging organi satorisch en financieel." De vergadering werd te ongeveer vijf uur op de gebruikelijke wijze ge sloten. DE VERGETEN SCHOOLKINDEREN. Minister de Visser over 'i schoolblijven Op de schriftelijke vragen van den heer Ter Hall betreffende afschaffing van de straf van het schoolblijven van kinderen, heeft de heer De Visser, mi nister van Onderwijs,, K. en W. hef j volgende geantwoord: De wet geeft den ondergeteekende r geen bevoegdheid om maatregelen te nemen, waardoor gelijk wordt ge- •vraagd een radicaal einde gemaakt zou worden aan toestanden, zooals in 1 October 1924 te Delft en in begin Mei 1925 te Dordrecht voorkwamen, waar- I bij schoolgaande kinderen, die voor straf moesten nablijven in de school, 1 door vergeetachtigheid van het onder- J wijzend personeel in 't verlaten school I gebouw achterbleven. De straf van het schoolblijven be hoort tot het tuchtrecht van het hoofd der school, en onder zijn verantwoor delijkheid kan, zij mede worden opge legd door de(n) klasse-onderwijzer(es). Het nablijven van leerlingen kan op zich zelf natuurlijk niet als een ge vaarlijke straf worden aangemerkt, en zeker niet, indien «deze, gelijk het be hoort, onder toezicht wordt toegepast. Tot het doen afschaffen Hier straf ontbreekt den ondergeteekende de be voegdheid, maar hij kan er de noodza kelijkheid ook niet van inzien. Zelfs een wenk, dat de n^blijvers steeds on der toezicht moeten zijn, acht hij over bodig, eenerzijds omdat deze beide be treurenswaardige gevallen een zóó zeldzame uitzondering op het geheele aantal openbare en bijzondere lagere scholen zijn, en anderzijds, omdat juist die gebeurtenissen zelf de beste waar schuwing zijn, om het noodige toezicht in het vervolg ook In andere scholen' niet' te doen ontbreken. dat de ongelukkige onbekende vrouw ijlende was, en dat er zeer weinig hoop op»haar levensbehoud restte. Moest het armbestuur haar laten be graven, in geval zij stierf? Hij was de eenige; die belang in haar stelde; daar om kwam men met die vraag tot hem. „Ik heb haar nooit gezien", zeide hij, „het arme schepsel! Misschien is het dwaas van mij. Maar peen, ik kan haar niet laten begraven als een ge vonden hond, dje niemand toebehoort. Ik zou wel iets aangaande haar willen weten, want als ik dien morgen geen rijtuig genomen had, zou zij misschien nog in leven zijn. Laat het maar aar. mij over; ik zal wel zorgen, dat zij fatsoenlijk begraven wordt." Maar 'Hagar werd weer beter, hoe wel hare herstelling de tweede maal nog langzamer en moeilijker ging dan de eerste maal. Heel zachtjes sterkte zij aan, en bijna al de bedden in dc kamer verwisselden meer dan ééns van patiënten, voordat zij wel genoeg was om een bezoek van Abbott te ont vangen, wiens geregelde navraag, die haar getrouw overgebracht werd, haar vertroostte door liet gevoel,, dat zij nog een vriend bezat in de buitenwereld. [(Wordt vervolgd). de de dokter niet, dat men haar zou verontrusten door haar vragen te doen of haar den dood van haar kindje me de t-e deelen. Er was nog geen sleutel gevonden tot haar naam en geschie denis. „Zeg haar, dat Abbott naar haar gevraagd heeft", sprak hij, 2oodra men hem zeide, dat zij weer bij kennis was. Zij kent mij wel niet, maar zal het toch pleizierig vindén, dat iemand er om geeft, hoe het met haar gaat. Er is niemand anders, dig naar haar kan vragen, en zij is niet geheel een vreemde voor mij, nu haar kindje in mijn moeder's kist is begraven." Het duurde verscheidene dagen voor dat Hagar de boodschap kon verstaan, die haar zeer langzaam en duidelijk door de oppasster werd overgebracht. Zij lag doodstil, antwoordde niets, en zag met doffe oogen hare verpleegster aan. „Abboth heeft naar u gevraagd", dat waren de eerste woorden, die weer eenigen zin voor haar verward brein schenen te hebben. Toen zij ster ker werd en haar geheugen terug keerde, begon zij langzamerhand af gebroken herinneringen samen te voe gen, zoodat zij begon te begrijpen, dat zij een ongeluk had gekregen en dat zij in een gasthuis lag. Maai* wtp Ah* bott was, wist zij niet. Evenwel gaf het gedurig oiitvangen van zijn vrien delijke boodschap haar een aangena me gewaarwording. Zij was een zeer stille patiënt. Uren lang kon zij onbewegelijk en sprake loos liggen, met de donkere oogen bij na gesloten, zoodat zij meer op een dbode dan op een levende geleek. Maar intusschen was haar geest druk be zig met het onderzoeken van al de verduisterde schuilhoeken harer her innering, en langzamerhand kwam haar weer alles voor den geest wat er gebeurd was vóór dat lange tijdperk van bewusteloosheid. „Ik had een kindje", fluisterde zij half hoorbaar; en de oppasster, die dicht bij haar was, verstond haar toe vallig. „Ja, arme ziel", antwoordde zij vrien delijk; „toen ge door het rijtuig werd overreden en u zoo bezeerdet, hadt ge een kindje op den arm." „Waar is het?" vraagde Hagar. „Het is, waar het nooit meer gebrek zal kennen", antwoordde de verpleeg ster, terwijl zij zacht hare hand op Hagar's bonzend voorhoofd legde, „waar het nooit meer koud of honge rig zal zijn. Het is bij Jezus, die ge zegd heeft: „Laat de kinderkens tot

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5