CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer Se jaargang ^WöENSDfiGlT JÜNTÏ925 TTOWWÊR *40 SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 bit duim beslaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. De Antirev. Onderwijzers. Onze aandacht werd getrokken door het volgende bericht in „Het Volk": Vrijdagmiddag hield de heer Co- lijn te Veendam een politieke rede in de openlucht. De christelijke scho len hadden aan den Inspecteur van het Lager Onderwijs te Groningen vergunning gevraagd om de kinde ren Vrijdagmiddag vanwege de po litieke rede huns Meesters vrij te mogen geven. De Inspecteur weiger de dit. Toen heeft men de kinderen om 3 uur toch laten loopen, van wegede hitte. Donderdag was het zoo heet geweest en daarom kregen de kinderen vrij van school. Een teekenend berichtje is dat. Mocht men „Hét Volk" gelooven, dan zou de heer Colijn. het bij de Christe lijke ambtenaren en bij de Christelijke onderwijzers zóó hebben verbruid, dat ze er niet meer aan dachten hun stem op <de Antirevolutionaire lijst uit te brengen. De ambtenaren en onderwijzers zou den van de beteekenis van het werk van Colijn niets hebben begrepen, maai* alleen op eigen belang of wat zij 'voor eigen belang aanzagen beducht, den leider van de A.R. partij den rug hebben toegekeerd. Maar nu komt weer dit bericht, waar uit moet blijken dat er bij de Christe lijke onderwijzers zooveel belangstel ling is voor den heer Colijn, dat ze ten koste van alles onder zijn genoor wil den zijn. Wij weten niet of het bericht in „Het Volk" juist is, of dat het een beetje gekleurd is. Maar de ervaring van de laatste maanden heeft ons wel geleerd, dat de hoofdzaak wel juist zal zijn. Zeker, er is in de kringen vaq onze onderwijzers wel eenige ontstemming geweest. Het zijn óók menschen, menschen met vaak heel wat zorgen. Maar dat neemt niet weg, dat ze on danks het gestook van de S.D.A.P. zeer goed inzien de groote beieekenls van het werk van Minister Colijn. Dat neemt niet weg, dat ze uit be ginsel de A.R. partij steunen en dat ze, zooals we dat ook in onze omge ving kunnen zien en zooals het ook te Veendam bleek, in het voorste gelid staan, nu het gaat om het behoud en de bevestiging van de Christelijke grondslagen van ons volksleven. STADSNIEUWS. POLITIEK LEVEN. Een paar maal hebben wij melding Semaakt van ontvangen giften voor de itrijdkas der A.R. Kiesvereeniging. Thans hebben we een niet minder verblijdende tijding. Uit Leiderdorp kwam de toezegging dat een aantal personen zich ter be schikking stelt van het bestuur der A ,R. Kiesvereeniging alhier. Zij hopen op de morgenavond te houden propa- gandavergadering present te zijn. Laat dit voorbeeld ook de Leidsche mannen en vrpuwen prikkelen om zich te geven voor het hoogstnoodzakelijke verkiezingswerk. Er is veel te doen. Maar vele handen maken Het werk gemakkelijk. Ds. W den Hengst. In *de gisteren alhier gehouden ver gadering van de classis Amsterdam der Gereformeerde Gemeenten heeft Ds. W. den Hengst zich naar aanlei ding van uit de vergadering op hem geoefenden drang bereid verklaard, z'n emeritaats-aanvrage voorloopig op te schorten. Hoewel Z.Eerw. eerst Don derdagavond definitief uitsluitsel zou geven, schijnt er toch veel kans, dat de Geref, Gemeente haren leeraar voor looplg nog behoudt, welk bericht door velen met blijdschap zal worden ont vangen. Zendingssteun In natura. Bovengenoemd comité, secretaris de Wr H. Schilp, Morschweg 94, Leiden, meWr on. het volgende: He» Comité voor Zendingeateun ïn na- tor» ontving de Koninklijke goedkeuring op apv. Kantten. De rechtspersoonlijkheid wat -iret geworden, nu 't comité zijn wwfcmemhedee aak uitbreidde tot het vormen 'M een waarvan de to» geheel Ire fcaaa Want van da ZoJr B URE AUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ding. Uit het jaarverslag van den Penning meester bleek, dat het comité in J9J4 meer succes op zijn werk zag dan in het daaraan voorafgaande jaar. Ontvangen werd f 471,35 V2, met een batig saldo van f 175, is 646,351/2- In contanten werd f 400 aan de Zendingscorporaties afge dragen, terwijl f 160,70 voor levensnode delen, vooral aardappelen, werd besteed. De tjnkosten beliepen f 5, zoodat er een batig saldo is van. f 80,651/2. Het comité gaat voort met het propageeren van het denkbeeld, dat ieder iets van zijn per soonlijken arbeid afstaat aan de Zending. Het roept aller medewerking daartoe in. Verantwoording van giften: Naaikrans te O. f 40, voor Zondags- eieren van J. H. d. R. te D. f 15,Mevr. T. K'. te O. f 1, voor mederijdenMevr. te U. f 1P. v. S. te O., gecollecteerd: op feestavond £6,321/2, J. D. te O. f 12 voor gegeven onderricht I. S. te L. achter eenvolgens f5, f15 en f42,50; N. N. f 100, zijnde de o-pbrengst van een ouder- wetschen doek; d. ,H. te K'. f8,24 voor geitemelk, enz.; C. W. te W. verkoop kalenders f 18,50 en collecte f 32,25Me vrouw R. te O. f 5 voor geschreven ar tikel; E. te D, f 18 voor privaatlessen; W. te N. f 35 van Zendingsschapen; N. N., provisiepostje f 7,871/2. Burgerlijke stand. Geboren: Arie, z. v. J. Peters en M. Kranenburg; Petrus Domjnicus Jozef, z. v. H. S. J. Snijers en C. P. M. van Gaaien; Martinue Theodoras, z. v. T. v. d. Zon en C. Borst; Johanna Cor nelia, d. v. W. G. Droogh en W. M. Renner; Franciscus, z. v. J. C. Kasteel en G. Ouwerkerk; Marinus, z. v. L. Cerdijn en C, J. v. den Hoek; Maria, d. v. P. Verhoeven en M. Molet; Fran- cisca, d. v. J. de la R-ie en W. Krom hout; Daniel, z. v. J. v. d. Steen en M. C. Verplancke; Gerrit, z. v. J. Hop penbrouwer en E. v. Putten; Teunis, z. v. J. C. v. d- Stoom en J. M. Teske; Catharina, d. v. F. W. H. Raank en C. Pon; Gerardus, z. v. L. de Jong en A. v. d. Bosch; Johannes Pieter, z. v. H. J. v. Barneveld en W. J. Meershoek; Anna Maria, d. v. P. de Jong en W. F. Hofkes; Elizabeth Johanna, d. v. J. W. Steenbergen en J. Voorend; Annie, d. v. J. Wolt en E. Onderwater; Helena d. v. J. Borst en G. M. Akerboom; Hen- drika Antonia, d. v. A. J. H. Keiler en N. Berk; Willem Adrianus Jacobus, z. v. P. A. Harteveld en J. Smit; Pietër, z. v. L. Leemans en M. v. d. Laken; Hermanus Jacobus, z. v. H. J. Chou- four en C. Fakkel; Arie Nicolaas, z. v. A. v. d. Bijl en M. M. Zekveld; Geer- truida Cato, d. v. F. G. Scheltema en H. J. H. Schonfeld; Jacobus Johannes, z. v. A. M. Veeren en E, P. Ammerlaan Overleden: J. Ilaneveld, dr. 2 nmd; G. L. J. Kloos, m. 52 j; A. Timmer, m. 69 j; C. ElionBlauw, wed. 70 j; W. F. Lith, zn. 3 d; M. Jansen, m 43 j; J. Labordus—Gordijn, vr. 60 j; C. Wil brink, zn. 10 j; J. M. Spruijt, zn. 9 mnd W. M. Faas—v. d. Linden, vr. 2S j; A. M. D. v. EsBrandse, vr. 64 j; P. Theu rik, m. 39 j;.W. Langeler, dr. 13 j; D. M. Scheepers, zn. 4 j; J. A. Croan, m. 54 j; L. R. Wentholt, zn. 6 d. „Het Groene Kruis." Onder voorzitterschap van dr. H. Schreuder, hield gisteravond de Zuid- Hollandsche vereenigtng tot bestrijding der t.b.c, „Het Groene Kruis" alhier, haar jaarlijksche algemeene ledenver gadering. Uit het jaarverslag van den secreta ris, den heer H. Filippo W.zn. bleek, dat de toestand van de vereeniging over 't algemeen reden tot tevredenheid geeft. Woorden van waardeering werden gewijd aan mej. v. Rijn, die aftrad als bestuurslid, en wie het eere-lidmaat- schap werd aangeboden. Dr. M. D. Horst ging heen als secre taris, doch bleef in het bestuur zitting houden. In functie werd hij opgevolgd door den heer W Filippo W. F.zn. Tevens werd met groote erkentelijk heid gewaagd van den arbeid van de Wijkverpleegster, Zustor W. Th. v. Bot- tenïmrg en die van haar assistente, mej. Goddijn, alsook van de medewerking van den heer v. Egmond, congierge van het gebouw. In totaal werden verpleegd 1777 pa tiënten, waaronder- 60 leden van het ziekenfonds Boerhave. Zuster van Bottenburg legde dit jaar 3284 bezoeken af, haar assistente 438. Het ledental bleef stationair. Hoewel niet meer behoorend tot de gebeurtenissen van 1924, waar eerst dit jaar overeenstemming werd bereikt, maakte het verslag toch melding van de overdracht van het gebouw Pieters kerkgracht aan de gemeente. De gemeente stelde prijs op hel bezit van dit gebouw, en het bestuur meende in het belang der vereeniging te hande len, dooi; op de na veel oonfereeren vastgestelde voorwaarden, tot den .ver koop over te gaan. De gemeente heeft nu op zich geno men te zorgen voor een goede huisves ting voor de vereeniging, terwijl de laatste daarvoor een jaarlijksche vergoe' ding van f 100.— zal hebben te betalen. Hierna volgde hef financieel verslag, uitgebracht door de penningmeesteresse mej. Ie Poole. De ontvangsten bedroegen f 6995.93, w.o. aan Zusterhulp f 1625.aan con tributie f 4129.50, en aan interest 1343.88 Daartegenover stonden de uitgaven, tot een bedrag van f5721.79. Hieronder was voor salarissen 13068.voor onder houd van het materiaal f182.86; voor algemeene onkosten £506.72 en voor verzekeringspremie van het personeel f214.—; terwijl een bedrag van f519.72 werd gebruikt voor de aanschaffing van nieuw materiaal. Het batig saldo van f 1274.14 werd geheel gebruikt voor afschrijving. Bij de bespreking van algemeene zaken werd nog gesproken over de mogelijkheid om te besparen op het hooge bedrag dat thans moet worden uitgegeven aan inningskosten van de contributiegelden. Het bleek n.l. dat de leden die niet bij eerste aanbieding, en meer nog die in het geheel niet de kwitantie accepteeren, de vereeniging op veel onkosten brengen. Met een woord van dank aan de functionarissen en de aanwezigen, sloot de voorzitter hierna de vergadering. —Gistermorgen heeft een 15-jarig meisje J. L. in een woning aan de Bin nenvestgracht ernstige brandwonden bekomen, doordat zij den inhoud van een nog gedeeltelijk met kokend water gevulden ketel, welken zij leeg waande over de voeten kreeg, terwijl zij het voorwerp van een gascomfoor nam. De Eerste Hulpdienst verirende ge neeskundige hulp. BINNENLAND. DE KONINKLIJJKE FAMILIE. De Zwitsersche correspondent van de „Maasbode" seinde d.d. 16 Juni: De Kon. familie, die nog steeds te Ghamonix verblijf houdt, hoopt over enkele dagen weder in Zwitserland terug te keeren. Prins Hendrik maakte beden een uitstapje van Chamonix via Evian-les- Bains naar Montreux. Koningin Wilhelmjna en de onzede lijke mode. Men schrijft uit Rome aan de Maas bode. De „Osservatore Romano" van de zen avond bevat een bericht uit Den Haag onder den titel: „Koningin Wil- helmina en de onzedelijke mode." De schrijver daarvan zegt een ge sprek bijgewoond te hebben, dat liep tusschen twee dames van het corps diplomatique. De eene dame, die eerst kort geleden was aangekomen, vroeg de ander, die reeds lang in den Haag verbleef, naar de gebruiken omtrent kleeding aan het Nederlandsche Hof. „Indien gij werkelijk genoegen wilt doen aan Koningin Wilhelmina", zoo verklaarde de laatste, „dan moet gij vooral niet meedoen aan de moderne mode. De Koningin houdt heelemaal niet van sterke decolleté's, van bloote armen en heeft een uitgesproken anti pathie tegen korte rokken. Daarom zal eene dame, Hollandsche zoowe 1 als vreemde, die der Koningin aangenaam wil zijn, en door Hare Majesteit geacht wil worden, ook bij gelegenheid van een bal zich wel wachten zich te ver- toonen in een toilet al te zeer conform aan de mode. De Koningin geeft het voorbeeld van een ernstige kleedij en, hoewel zij zich steeds elegant kleedt, is hare kJeeding altijd zeer correct. Hare Majesteit, die door haar voorbeeld en wenken in Hollandsche gezelschapskringen dezen zin voor ernst en smaak voor welvoe- gelijkheid in het kleeden der dames heeft bijgebracht, acht zich als het ware beleedigd, indien eene vreemde dame zich niet houdt aan deze gezon de en zedige gewoonten van het land, waar zij gastvrijheid geniet. Men ver telt in de salons te den Haag, dat de Koningin den vreemden dames streng verzocht heeft, den rechten en gezon den zedigheids-zin van het Nederland sche volk niet te bederven door bare al te vrije manier van kleeden." De vroedvrouwenschool te Heerlen. Bij het afdeelingsonderzoek der Eer ste Kamer van het wetsontwerp aanvulling en vervolg van hoofdstuk X der Staatsbegrooting (Arbeid) voor het dienstjaar 1925 meenden verschil lende leden, uiting te moeten geven aan hun afkeuring van de door den minister gevolgde gedragslijn in zake de subsidieering der kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen. Zij konden niet begrijpen, hoe het den minister mogelijk is, met f40.000 genoegen te nemen, waar hij f80.000 noodig achtte; of f80.000 aan te vragen, waar f40.000 voldoende is. Anderen konden zich niet vereeni gen met de houding van den minister» die f 80.000 aanvroeg zonder overleg ging van eenig rapport. De vraag werd gesteld, of het rapport van de commis sie tot onderzoek naar den toestand van de school voor vroedvrouwen te Heerlen wel op onpartijdigheid aan spraak kan maken, wijl, naar verluidt» het bestuur der inrichting niet door die commissie gehoord is. Vrij algemeen wenschte men nader te worden ingelicht. Is, zoo vroeg men, het aan de commissie-Josephus Jitta gevraagde nader rapport reeds inge komen? Zoo ja, dan werd overlegging daarvan gevraagd. Ook was men ver langend te vernemen, wat zal geschie den, indien vóór 1 Januari 1926 geen nadere voorziening zal zijn getroffen. Verscheidene leden achtten een sub sidie van meer dan twee ton te hoog en gewaagden van een bodemloozen put, waarin, ook met het oog op de zoo noodige bezuiniging, niet meer geld mag worden geworpen. Groot Amsterdam. Op 1 Mei j.l. telde Amsterdam 713.923 inwoners, n.l. 343.231 mannen en 370, vrouwen, tegen een totaal van 712,222 op 1 Januari 1925. Wijziging van de Kieswet. Verschenen is het voorloopig ver slag der Eerste Kamer over het ont werp van wet tot aanvulling van de Kieswet. Het ontzien van gewetensbezwaren ten aanzien van het naleven van de in het tweede lid van artikel 72 der Kies wet gevorderde verplichting, konden eenige leden niet goedkeuren. Zijde lings wordt hier aan den stemplicht getornd. Bovendien wordt langzaam aan het bestaan van gemoedsbezwaren van verschillenden aard, om aan de vervulling van wettelijk opgelegde ver plichtingen te ontkomen, zoodanig overdreven, dat men ten slotte bij de anarchie zal zijn aangeland. Men vroeg, welke de gewetensbezwa ren zijn, die men kan hebben, tegen net zich aanmelden aan het stembu reau? Men wordt niet gedwongen om te stemmen. Daarentegen werd door anderen op gemerkt, dat de overheid bestaande gemoedsbezwaren in het algemeen juist meer moet ontzien, en zich daar bij niet behoort te bepalen tot uitslui tend godsdienstige bezwaren, betgeen een te eng beperkt begrip is. Betwij feld werd of deze wet, ook bij het be trachten van allen spoed nog effect zal kunnen hebben bij de komende verkiezingen. In verband hiermede werd gevraagd, of daarom uitstel niet gewenscnt zou zijn, ten einde 't vraag stuk der tegemoetkoming aan gewe tensbezwaren tegen de vervulling van staatsburgerlijke plichten nog eens al gemeen en principieel te overwegen. Verandering in den loodsdienst. De reeds eerder voorgenomen veran dering ter bezuiniging op den loods dienst is gisteren in werking getre den. Behalve een viertal loodsen, die voor den loopenden dienst te IJmui- den gereed moeten zijn, werden alle te IJmuiden gestationneerde binnen loodsen naar Amsterdam verplaatst om de van daar en van Zaandam af varende schepen tot in zee te brengen, terwijl de zeeloodsen van gisteren af de binnenkomende schepen uit zee tot op de losplaats begeleiden. Pro Re ge. In de te 's-Gravenhage gehouden ver gadering van het algemeen bestuur van de provinciale Zuid-Hollandsche afdeeling der Nat. Vereeniging Pro Rege, werden de nieuwe bestuursleden de heeren adj. A. T. v. Oosterom van Delft en J. de Groot van Boskoop door den voorzitter, ds. L. J. Crousaz van Strijen, geïnstalleerd. Na eenige discussie werd besloten om dit jaai* wederom een lan ufeg i houden in het Westland c f '.i en dan zoo mogelijk ach> .i tus of begin September. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22% eené Ingezonden MededeeHngen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij voorrritbetaHng van ten hoogste 30 woorden, worden dege» iijks geplaatst ad 40 Binnenland De reis van de Kondnkltjlm Familie. Minister de Visser over het school blijven van kinderen. De wijziging van de Kieswet. Buitenland. Poullet kabinetsformateur in België. Een ernstige treinramp in Amerka. Weer een communistische aanslag. De Fransch-Spaansche samenwer king in Marokko. Es-Keizer Wilhelm. Ter bevoegder plaatse is niets be- kend van een voornemen, dat de ge wezen Duitsche keizer zich te Noord-1 wijk zou vestigen gedurende het bad-| seizoen. De ambtenaars-salarissen. Onlangs is in de bladen medegedeeld, dat de minister van Financiën aan de hoofden der Departementen van Alge- meen bestuur een rondschrijven had ge zonden, waar'n hij hun verzocht, onvol doende regelingen, uit het nieuwe Be zoldigingsbesluit voorn-loeiend, te zijner 1 kennis te willen brengen. In sommige ambtenaarskringen schijnt J men dit te vollen opvatten als een aan- wijzing voor een - komende betere alge meene salarisregeling. Het „Hbld" verneemt echter, dat een wijziging van het niveau der salarissen vastgelegd in het nieuwe bezoldiging*- besluit, niet in de bedoeling ligt. De Mi- nister van Financiën beoogde met zijn rondschrijven alleen kennis te krijgen van grove onrechtvaardigheden door de nieu- j we regeling veroorzaakt, welke noodza- kelijk behooren te warden weggenomen. Dat is dus, wat de ministers Ruys en Colijn reeds eerder in de Tweede Kamer i noemden: „het gladstrijken van eenige plooien". BUITENLAND. DE KABINETSCRISIS IN BELGIë. Poullet weer formateur. De Belgische kabinetscrisis is weer in een nieuw stadium gekomen. Het !gisteren door ons geopperde vermoe den schijnt juist te zijn. De koning1 heeft n.l. een vrij langdurig onder houd gehad met Toullet. Deze heeft (opdracht gekregen een nieuwe poging te doen, een einde te maken aan dé crisis. Zijn taak zou daarbij bestaan in de vorrritng van een ministerie, sa* ïnengesteld uit 5 Katholieken, 5 So(- Cialisten en 2 extra-parlementaire Li- beralen. Deze twee liberalen zouden dan zijn generaal Kestehs (Landveë- dediging) en baron Rolin Jacquemyns iCBinnenlandsche Zaken). Baron Rolin is Belgisch Hooge Commissaris te iCoblenz. Hij heeft de benoeming nog (niet definitief aanvaard. De liberale afgevaardigden beschou (wen de bovengenoemde combinatie tniet als een drie-partijen- KabinetZij Verklaren, dat de twee liberale minis ters „slechts zichzelf zouden vertegen woordigen" in het Kabinet. De hbo rale linkerzijde behoudt zich dus alle vrijheid van handelen voor. De partijraad van 'de socialistische - partij en de leden der liberale linker zijde vergaderen opnieuw. Voor heden avond zal men' geen zekerheid hebben over de nieuwe combinatie. De rechterzijde zal ditmaal niet vetv gad eren vóór de eventueete voïmïng van het mirustenet-Pouflet. De stem ming onder de conservatieve elemen ten van rechts is daardoor zeer onbe hagelijk geworden. De demissionaire Belgische regeo- ring heeft besloten de Kamers tegen 23 dezer bijeen te roepen ten einde de voorloopige credieten aan te ne men. De regeering heeft goedgekeurd dat een aantal communistische studen ten over de grens wordt gezet. FRANKRIJK EN MAROKKO Een krachtig Ingrijpen De Parijsche bladen wijzen er op, dat de terugkeer van Painlevé uit Marokko een beslissende politieke po riode inluidt, waarin drie groote pro blemen ter sprake zullen komen:, de tMarokkaansche kwestie, de financi- eele toestand en de wijziging van het kiesstelsel. De „Ere Nouvelle", liet orgaan van het linker bloc, schrijft, dat geheel mblikeinsCh Frankrijk achter Pain- levé staat met uitzondering van efelüge

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1