abonnementsprijs CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN advertentie-prijs stadsnieuws. Belangrijkste nieuws in dit Nummer JAARGANG rDfN^^lT9jON"ri92S NUMMER 153' IEDWE LEIDSCHE COURANT In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Êil nummer bestaal uii TWEE Bladen. eerste blad. BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 V drie weken. Geven we er ons wel voldoende re kenschap van, dat morgen over drie weken de stembusstrijd reeds beslist en dat het dan te laat is begane fou ten goed te maken en wat verzuimd wo d te herstellen? D ie weken met slechts 18 werkda gen, 'tis een bijna angstig korte tijd Want er moet nog zoo heel veel ge daan worden. Nu is het ons bekend dat er door de besturen van de verschil lende kiesver- ornïp-ïngen in den omtrek hard ge werkt wordt. Mn ar dat is niet voldoende. Ook de leden moeten zich geven en het hunne doen om tot het welslagen van de verkiezingen mee te werken. Maar al te velen wachten tot ze ge vraagd worden In dat geval zijn ze nog wel bereid mee te doen, maar wor den ze nle4 speciaal gevraagd, dan blij -en ze rustig thud's en maken er dan later den besturen een verwijt van, dat ze niet in den strijd betrokken werden. Natuurlijk is dat niet in orde. Wij hebben vrij will-'gers noodig- Mannen en vrouwen die zich geven voor den propaganda-arbeid, omdat n innerlijke drang ze drijft, omdat ze niet anders kunnen. Dat geldt vooral vooi een plaats al Leiden, waar het aantal kJezers zoo groot, is en het terrein zoo ui+gestrekt. Alleen een massale actie zal hier vrucht kunnen afwerpen. Daarom wekken wij alle mannen en vrouwen d?e ernst maken met bet be lijden en de belev'ng van onze heer lijke antirevolutionaire beginselen op, niet te wachten tot ze gevraagd en misschien vergeten worden, maar om vrijw-'llig hun schouders te zetten on der het g^oote werk. Wanneer allen die daartoe in staat zijn straks ook maar enkele avonden mee gaan werken, dan zal 't mogelijk zijn vruchtbaar werk te verrichten er zullen de resultaten niet uitblijven Niemand blijve dus achter. Laten we er aan denken: Nog slecht? drie weken! V In de Graanbeurs. Met groote voldoening kan do A.R. Kiesvereeniging te Leiden terugzien op de Zaterdag gehouden vergadering. De opkomst was, gezien het warme zomerweer en den minder geschikten vergadertijd ,zeer bevredigend. De rede van den heer Schouten was een kostelijk stuk werk: helder, klaar en overtuigend. Het debat was zakelijk. Er werd geargumenteerd. En het had tevens dit voordeel dat het den heer Schouten in de gelegen heid stelde -opnieuw een bezield en be zielend pleidooi te leveren voor de A.R. politiek en de A.R. beginselen. 't Was een heerlijke avond. Er kwam weer geestdrift in onze ge lederen. De strijdlust werd weer wakker. Maar daarbij mag het natuurlijk niet blijven. Want dan zou het een verloren avond zijn geweest. Wat door den heer Schouten gezegd werd, moet worden uitgedragen onder de kiezers. De geestdrift daar gewekt, moet oor zaak worden dat ook anderen worden verwakkerd en bezield. Daartoe moet een Ieder in zijn of haar kring medewerken, eerst per soonlijk en dan georganiseerd. Misschien zullen we straks naar de vooispeiling van de Soc. Democraten geslagen worden. Maar laat het dan niet zijn door onze schuld, door onze nalatighaid en onze onverschilligheid. Antirevol. Kiesvereeniging. (Slot). Voor de gedachtenwissellng gal zich op de heer T j a 1 s m a (S.D.A.P.) die rianme.king maakte op de wijze waar- ip Minister Colijo in de dekking van iet tekort heeft voorzien. Spr. meende lat het denkbeeld van de S.D.A.P.'ers om de crisis uitgaven te dekken door en heffing ineens, in een tijd dat het kapitaal sterk toenam, toch niet zoo dwaas was, gelet op het feit dat zelfs een indusrieel als Stork er iets voor voelde. Uit een uitlating van den heer Smeenk leidde spr. af dat ook deze een heffing ineens toen het tijd was, wel mogelijk had geacht. Spr. noemt een drietal fabrikanten, dat 14 maal zooveel verdiende als hun 257 werklie- dem.Zouden zij niet in de eerste plaats aangewezen zijn om een noodig gewor den offer te dragen? Waarom moesten juist de menschen die in 's Rijks dienst waren, dat offer' brengen. Min. de Geer achtte ook in trekking van art. 40 niet geoorloofd. Ve. der maakte spr. aanmerking op het gemis aan progressie in de indirecte belastingen, als rijwiel- en theebelas ting. Per hoofd wordt thans per jaar f 30 indirecte belasting betaald. Wat de ontwapening betreft, vroeg spr. of de groote wereldoorlog aan den spr. niets heeft geleerd. Wij kunnen, ge zien de moderne verdelgingsmiddelen, ons landje toch niet verdedigen. De landsgoedren zijn ook spr. heilig maar hij acht het middel waarmede de rechtschen ze willen beschermen niet goed. Spr. meende dat wanneer weer een Europeesche wereldoorlog mocht uitbreken, zouden zij die de wapenen hebben weggeworpen kunnen zeggen: Ons geweten is rein. Spr. achtte ver schillende passages in de rede van den heer Schouten niet duidelijk en meen de dat Minister Heemskerk had ver- ltlaa d dat de Bijbel geen regel kon zijn voor practische staatkunde (vroo- lijkheid). Spr. pleitte ten slotte voor het standpunt, dat zich keer tegen deze productiewijze, die de schuld is van de groote tegenstellingen in de standenve: houdingen. Het woord was hierna weer aan den heer Schouten. Het is' spr. een genoegen- met den heer Tjalsma te debatteeren. Het was zakelijk. Zoo'n debat 'mint spr. Echter Om de beteekenis van een heffing- in-eens te demonstreeren, is het niet genoeg een drietal groote inkomens te stellen tegenover een aantal kleinere. Daarmede is niet alles gezegd. Men moet niet een heffing-in-eens van f 250 mlllioenbespreken, zooals de heer Tjalsma deed, maar moet een veel grooter bedrag noemen. Deze 250 m. zouden voor dit oogenblik geen beteekenis hebben gehad, omdat daar voor in de plaats is gesteld de verde digingsbelasting. De achteraf noodig gebleken heffing van 1000 millioen, welke spr. heeft be sproken zou,, wanneer zij ineens was toegepast, tengevolge gehad hebben verlaging van de vermogensbelasting, de inkomstenbelasting, de verdedi gingsbelasting, de opbrengst der op centen ten bate van het Ieeningfonds, de successiebelasting, de directe belas tingen van de provinciën, de directe belasting van de gemeenten. Spr. zou den heer Tjalsma den vriendelijken raad willen geven om .zoo spoedig hij er de gelegenheid voor heeft, eerlijk de gevolgen van 'n heffing ineens te becijferen. Hij zou dan beseffen, dat hij (in wiep spr.' meent te doen te hebben met een S.D.A.P.er, die in zijn standpunt ge looft,) beseffen, dat hij slechts staat voor een vraag van practisch beleid. Men zegt: er is zooveel verdiend. Maar er is ook zooveel verspeeld. Aan Russische en Oostenrijksche fond sen bijvoorbeeld. 'Voor een bedrag, waarvan men schrikt. Kapitaal ligt niet beschikbaar. Het is belegd in bedrijven, in fabrieken en installaties. En een heffing ineens zou aan de industrie een kapitaal hebben onttrokken, dat onmogelijk kon worden gemist. De heer Stork is het geheel met den spreker eens, en de andere fabri kanten-voorstanders (van een heffing van 250 millioen) zouden, indien zij waren blijven leven, ook zoo hebben geoordeeld. De knappe koppen onder de Sociaal Democraten in Engeland en Duitsch- land denken hier dan ook heel an ders over dan de Nederlandsche So cialisten er vaak op volksvergaderin gen over denken. Het kan voor den arbeidenden stand in zekere omstandigheden be slist noodzakelijk zijn, de grooten te ontzien, omdat kapitaalvorming een eisch is van de voorziening in le vensbehoeften voor de geheels? bevol king. De bevolking breidt zich gestadig uit. Wanneer er nu niet meer geprodu eeerd wordt, beteekent. dit, dat het beschikbare onder een grooter aantal personen moet worden verdeeld. Om die productie uit te breiden is kapitaal noodig, en dat moet worden gevonden uit hetgeen overblijft. Wanneer nu de groote inkomsten worden bijgehouden door de belasting heffing heeft dit beslist daling van het volkswelvaartspeil ten gevolge. De heer Tjalsma kan dat vinden in de officieele statistische gegevens, en ook in de conclusies van den socialist v. d. Tempel over votksinkomen ën volkswelvaart, welke, ofschoon met 'n S.D.'sch sausje overgoten, materieel gelijk zijn aan die van den spreker. Artikel .40. Min. de Geer achtte intrekking mo reel niet, juridisch wel geoorloofd. Maar Min. de Geer heeft niet en Min. Colijn heeft wel het fin. evenwicht hersteld, (applaus). Spreker: heelemaal niet noodig! Toen Min. Colijn in den zomer van '23 optrad was de begrooting van '24 onder leiding van Min. de Geer reeds geheel gereed gemaakt. 't Liep over een tekort van 90 mll lioen. Het vertrouwen in den gulden was geschokt. Wij moesten het graan op de Amert» kaansche markt duurder betalen en dus ook het brood. Voor den arbeidersstand was het van de grootste beteekenis als het ver trouwen in onze geldmiddelen ten spoedigste werd hersteld. Wibaut heeft immers zelf de betee kenis van het werk van Min. Colijn erkend. Officieel. In de Eerste Kamer. Hij maakte slechts aanmerking op het tempo (ge lach). De Amsterdamsche roode wethou- 'dei s hebben het heel anders gedaan I Een stem: u hebt'in Rotterdam aneen de salarissen verlaagd Schouten: die meneer weet er niets van, want ik beb in R'dam de belasting moeten verboogen (daverend applaus). De financieele politiek der S.D.'en heeft in Rotterdam de boel in de war gestuurd. Een stem: zal nog moeten blijken. Schouten: Dat is al gebleken. De hooge tonen van enkele weken geleden verschilden al heel wat met het zwak, lepelend geluid van thans! (daverend applaus). Het heeft spr. gesmart, de salaris sen te moeten verlagen. (De heer Tj. lacht). De heer Schouten, u moet niet lachen mijnheer Tjalsma, u moet mij daarin gelooven. Wij kunnen over die dingen we! spreken in het volk, maar we moeten het doen op één grondslag. Op dien der verantwoordelijkheid tegenover ean geheel volk. In die overtuiging voelt spr. zich sterk. En np wordt de heer Wibaut be streden door sommige zijner partijge- nooten. Het is waar, maar zij stellen liem toch weer No. 1 op de lijst. Dit noemt spr. inconsequent, en in- fideel tegenover politieke tegenstan ders (daverend applaus). Min. Colijn zou heel wat argumen ten kunnen gebruiken, die „het Volk" indertijd aanvoerde om de politiek v. Wibaut te verdedigen. Maar hij mag ze niet gebruiken, want hij is niet Mi nister Colijn, (krachtig applaus). Hierna gaf spr. betreffende het ove rige van ons belastingstelsel den heer Tjalsma 'n uitvoerig en buitengewoon zaakrijk antwoord, waarvan het ons spijt het hier niet in zijn geheel te de door Min. Colijn gewenschte wljzl- kunnen opnemen. Bewezen werd, dat gingen in de Successiewet uitsluitend bedoelen ernstige misstanden weg te nemen betreffende de waardeering van onroerende goederen. Vervolgens behandelde spr. de ont wapeningskwestie. De dierentuin-vergadering heeft be wezen, dat de „ontwapenaars" niets anders willen dan „vrede" door macht. De macht van de herriemakers (vroo- lijkheid). De heer Tjalsma: is u er ge weest? De hjer Schouten: ik lees maar de woorden van den heer Albarda, die in „het Volk" zijn verschrikkelijke af keuring, uitte over de wijze waarop dit debat werd gesmoord (daverend applaus). Waar de bee'- Stenhuis en andere socialisten openlijk verklaren, dat een socialistische staat zich wel zou mo gen wapenen tegenover een bourgeoise staat, is elk beroep .op het geweten ongeoorloofd om de ontwapening te steunen, en wat spr. bijzonder leed doet, is dat wij in het politieke leven niet kunnen komen tot die eerlijkheid, die deze dingen juist tegenover elkaar stelt (voelbare stilte). De leuze van eenzijdige ontwape ning moet inderdaad, naar het woord van Mr. Troelstra pure demago- g i e zijn (applaus). Hierna besprak spr. bet door den beer Tj. aangehaalde woord v. Heems kerk. Die aanhaling getuigt van be gripsverwarring. Wij maken onderscheid tusschen den invloed van den godsdienst op de staatkunde, en den Bijbel ais wetboek. De bijbel is geen woordelijk toe te passen wetboek, maar een openbaring van Gods wil voor het geheele leven. In uw ontkennen van de beteekenis van den Godsdienst voor het publieke leven, uw ontkennen v. de universeele beteekenis van den Godsdienst en van de souvereinitet Gods voor alle levens terrein ligt het groote principicele verschil tusschen de geheele linker zijde en ons. God is geen God voor het private leven alleen, want dan is Hij geen God De heer Tj. heeft dus slechts op nieuw bewezen dat hij een god 'heeft van eigen makelij, wiens zeggenschap hij wil beperken tot het private leven. In alle partijen openbaart zich dit verschil. In de S.D.A.P. trachten de leiders elkaar in de Kamer te vinden, omdat zij een oppositie-partij vertegenwoordi gen, maar principieel en practisch oor- deelen zij over tientallen van dingen zeer verschillend. Het is volstrekt onmogelijk om met uitzondering van den godsdienst be tere toestanden te scheppen op maat schappelijk en staatkundig terrein. Spr. eindigt met den wensch, dat alle anti-revolutionairen van Leiden- zul len werken als de sterkste paarden om den invloed van de A.R. partij te ver sterken. (Daverend applaus). De voorzitter dankte onder ap plaus der vergadering den heer Schou ten en den debater. Het beeft spr. groote voldoening ge geven dat we hier in weerwil van de warmte drie uren lang een volle zaal hebben gehad. Er is voorspeld dat wij in den ver kiezingsstrijd zullen worden geslagen, en als net moet zijn dat de tegenpartij zich ditmaal niet vergist, laat het dan niet onze schuld zijn. Laten wij dus met alle kracht aan het werk gaan. (krachtig applaus). En laten wij op 1 Juli toonen dat wij „an-alphabeten" toch den naam van Colijn goed kunnen spellen! De heer Schouten eindigde met dank gebed. Piinses Juliana naar Lalden? In de T e 1 e g r. kon men gisteren het volgende bericht lezen: Het staat nu vast» dat Prinses Juli ana met ingang van den nieuwen cur sus als studente in de rechten aan de Rijksuniversiteit alhier zal worden in geschreven en zich in Leiden zal ko men vestigen. Een groote villa, gelegen aan de Oegstgeesterlaan no. 4. vroeger be woond door den heer ,W. J. J. C. Bijle- veld, is reeds aangekocht. Dit buis zal als verblijf voor H.K.H. worden inge richt. Naar aanleiding hiervan schrijft de Leidsche correspondent van de N. R. Crt.: „De Tel. van hedenavond bracht het bericht dat Prinses Juliana te Lei den als studente zou worden ingeschro ven en dat met het oog hierop was aangekocht het huis Oegstgeesterlaan 4 te Leiden, bewoond door den heer Bijlevelt. Nieuw ls dit gerucht niet. Reeds eenige maanden geleden heeft dit te Leiden de ronde gedaan. Wij kunnen evenwel uit de beste bron mededeelen, dat het huis van den heer Bijlevelt niet alleen niet is verkocht, doch dat de eigenaar er zelfs niet aan denkt het te verkoopen. Het bericht is afkomstig van een speculant in huizen, die ook getracht heeft ons dit bericht op te dringen met de mededeellng erbij dat er op het oogenblik over den verkoop van een hem toebehoorende, naast de ze woning gelegen autogarage, die dan voor de Prinses moest dienen, werd onderhandeld. Achteraf blijkt» dat hij dit gerucht heeft verspreid om te Gewone advertentifn per engel 22*/, cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel tarief, Bi) contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogeta 30 woorden, t lijka geplaatst ad 40 cent Binnenland Hoogleeraarsbenoeming aan had Lit thersch seminarium. Bnltenland. Overeenstemming tusschen Frank rijk en Engeland inzake hei antwoord aan Dnitschland betreffende het Vei ligheids pact Het arbeidsconflict in Denemarken geëindigd. Het nlenwe kabinet In Balgijl. trachten aan andere speculanten In huizen deze auto-garage voor een hoo- gen prijs van de hand te doen. Heden is ons uit ingewonnen Infor maties van ten deze bevoegde acade mische onderwijskringen gebleken, dat daar van een voorgenomen inschrij ving van Prinses Juliana als studente niets hoegenaamd bekend Is." Vadezlandsch Verbond. In de Stadsgehoorzaal was gister avond een vergadering belegd, uitgaan de van het Vaderlandsch Verbond, een van de nieuwere politieke lichamen, in oud-liberalen geest. Als sprekers traden op de hoeren dr. J .S. van Braam en Jhr. Mr Dr W. D. de Jonge. Waarschijnlijk om meer dan een oor zaak was het auditorium niet groot. Wij telden buiten pers en suppoos ten 8 belangstellenden. Eerste spr. was Jhr de Jonge. Deze begon met erop te wijzen dati n verge lijking met 'n 25 jaar geleden 't inte resse van bet volk voor de staatkun dige gebeurtenissen, veel kleiner is. wat voor een groot deel zijn oorzaak vindt in het verslappen van den band tusschen kiezers en gekozenen: een gevolg van de nieuwe Kieswet. Ook Min. Colijn heeft dit feit geconstateerd Het Vaderlandsch Verbond, aldus de eerste spreker, wenscht niet alle an dere partijen als tegenstanders te be schouwen, met uitzondering alleen van de anti-vaderlandsche, de revolu- tionaire partijen. Het acht het vooral noodig zich te stellen tegen de uitge breide overheidsbemoeiing, vooral te gen die op 't gebied van de tariefwet geving. Het wenscht niet te worden in-1 gedeeld bij rechts of links, en gelooft zeker, dat de antithese als politieke scheidslijn niet lang meer zal duren. Met de bevrediging op onderwijsge bied acht spr. de grond verdwenen waarop eenmaal de samenwerking tus schen protestantsche en R.K. partijen werd gebouwd. Dat die samenwerking nog bestaat, schreef spr. voor 'n groot deel toe aan de geestelijke wet van de traagheid, al koestert het V.V. groots waardeering voor den godsdienst als zoodanig. Het Verbond wil vasthouden aim het Huis van Oranje, met groote dank baarheid gedenkend wat het voor het Vaderland heeft gedaan. Het ia niet voor ontwapening, omdat het over tuigd is van de groote verdiensten van leger en vloot en de overbodigheid om in ons land tegen zuiver militairisms te strijden, ómdat het hier eenvoudig niet bestaat. Met alle waardeering voor den Volkenbond kunnen wij hem onder deze omstandigheden de bescher ming van onze onafhankelijkheid niet toevertrouwen. Evengoed als wij als land een betee- kenende rechtsmacht zijn in de wereld moeten wij ook onze koloniën die eere, dat aanzien en geluk verschaffen J door een hechteren band met bet va-' derland. Uitvoerig stond spr. stil bij de na-| deelen van de tegenwoordige Kieswet voor zoover zij inbreuk maken op de vrijheid van den kiezer om zelf den candidaat aan te wijzen dien hij in de Kamer wil hebben. Spr. protesteerde tegen den grootien invloed welken thans de partijbesturen hebben op de| samenstelling van en rangschikking! op de candidatenlijst, waar het thansi vrijwel' onmogelijk is om Iemand meti voorkeurstemmen te kiezen, tenzijj de candidaten vooraf overeenkomen om met negeering van de uitspraak' van het stembureau alleen dan de be noeming te aanvaarden wanneer men het grootst aantal stemmen heeft ge kregen. In de laatste richting zoekt blji de huidige situatie het V.V. de op lossing. De spreker wok te <9 tot hand-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1