NIEUWE LE1DSCHE COURANT VAN WOENSDAG 3 JUNI 19251 Da Staatkundig Gereformeerden en hef peneicen. In ,.De Rotterdammer" verschenen dezer dagen een tweetal artikelen van den heer W. v. d. Have, te H llegers- berg. Deze schrijver is lid der gercfor meerde gemeente (oud gereformeerden) te Rotterdam. Zijn opmerkingen heb ben derh l" wel eenige waarde. Zijn laalste artikel moge hier een plaats worden ingeruimd. In mijn laatste ingezonden siuk schreef ik over de Staatkundig Gerefor meerden en de Pensioen wetgeving. Ik meen er in geslaagd te zijn, om aan te toonen, in welk een penible pos tie zich de St. Geref. bevinden. Ze ijveren zeer tegen de „zegeltjesplakkerij", ingevoerd om aan invaliden en ouden van dagen een bescheiden rente, een pensioentje te kunnen uitkeeren. Ze-verklaren zich hij monde van hun Kamerlid tegen de Pensioenwetgeving, die invaliditeits-, ouderdoms weduwen en weezenpensioen regelt voor ambtenaren in dienst van Rijk, provincie, gemeente, waterschap en polder en daarmee gelijk gestelde instellfhgen. Maarwat het laatste betreft, tege lijkertijd hebben leden van de S. G. P. en menschen die met de haar leidende gedachten sympathiseeren jarpn en ja ren geleefd onder die Pensioenwetge ving, daaraan allerlei pensioenaanspra ken ontleenende, in vooruitzicht of reeds in de practijk, zonder eenig ge moedsbezwaar, maar veel meer zich ver heugende, omdat ze tot een positie waren gekomen, die zoo zeker leg op dit woord nu eens nadruk moge lijk is, zoowel voor de toekomst als voor het heden. Nu zegt de S. G. PIk ben niet tegen pensioen, maar tegen het stelsel waardoor het pensioen tot stand komt". Die uitspraak moest noodzakelijk ko men, maar., maakt de positie van de S. G. P al moeilijker. Ze verzuimde er van het begin af op te letten, dat Invaliditeits, en Ouder domsrente een anderen naam is voor pensioen,, gevolg van hare onbekend heid met den stand van onze huidige maatschappelijke ontwikkeling en het daarin aan de orde zijnde zeer belang rijke vraagstuk van de ..reeh'spóritie van den vierden stand". Dak de overheid aan hare dienaren bij ft intreden van invaliditeit of ouderdom pensioen geeft, was, lang voor het be - staan der S. G. P., óók in de kringen waaruit zij is voortgekomen, een zaak, zóó vanzelfsprekend, dat daarover nim mer is nagedacht, of het moest zijn om juist daarom den Rijks en Gemeente dienst vooral,, voor zich en de zijnen te verkiezen, boven arbeid in dienst van particulieren. Wat de gemeente betreft, vóór 1 Oct. 19j.3 was voor haar het pensioenvraag stuk niet wettelijk geregeldl Onder de ruim 1100 gemeenten, die er toen in Nederland waren het aan tal zal de 1200 destijds zeer sterk zijn genaderd had een betrekkelijk klein aantal, denkelijk nog geen vijfde deel, eigen pensioenverordeningen. Van het overgroote deel verleende een aantal bij invaliditeit of ouderdom grat ficatiën, telken jare opnieuw vaslgesteld, dus van allerlei omstandigheden, sympathie of antipathie, samenstelling van den gemeenteraad, enz., afhankelijk. De wetgever heeft, ook gelet op dezen toestand, ingrijpen noodzakelijk geacht. De pensioenwet 1913 \ooi de gemeente ambtenaren, en hunne weduwen en weezen is er gekomen en alle gemeen ten zijn daaronder gebracht, met de noodige overgangsmaatregelen voor de gemeenten met eigen vorderingen Voor de gemeenten zonder pensioen verordeningen, béter, voor 't personeel n dienst van zulke gemeenten, was dat een aanzienlijke verbetering. Er ont stonden voor dat personeel wettelijk ge regelde aanspraken. Het was van sym pathie, en antipathie, van allerlei lui men en bekrompen inzichten niet lan ger afhankelijk. Er is dus in 1913 met de gemeenten en het rijkspersoneel iets soortgelijks geschiedt als later met de particuliere werkgevers en werknemers, toen ze onder de Invaliditeits en Ouderdomswet zijn gebracht. Een principieel onderscheid bestaat er ten deze niet. De gemeenten en het gemeentepersoneel kwamen onder wet lelijke verplichtingen Ze kwamen on per een stelsel van pensioen verzeker ng grehdel gebouwd op verzekeringskun dige gronden. Zij, die afstand doen van uitzicht op weduwe en weezenpensioen, waartoe de mogelijkheid bestond, veran derden voor zich aan dat stelsel daar mee niets, omdat ze daaronder toch ble ven voor invaliditeits err ouderdomspen sioen. Alleen door aigeheelen afstand van alles gesteld dat dit mogelijk ware zouden ze zich hebben vrijgemaakt. Principieel op dezelfde wijze ik herhaal: er is alleen technisch verschil zijn later particuliere werkgevers en werknemers gebracht onder de Invalidi teits en Ouderdomswet, die ten doel heeft, om menschen niet in Overheids dienst, te stellen in het genot, van pen sioen, in deze wet „rente" genoemd. Om tegen dit laatste te protesteeren is de S G. P. opgericht.maar in 1913 is uit de kringen waaruit deze partij is samengesteld, en in de kerken waarin voornamelijk haar geluid wordt gehoord geen enkel protest, geen enkel bezwaar ernomen. En de S.G.P. is in 1917 opgericht 't zou 1925 worden eer 'het tot deze partij eenigermate was doorgedrongen, dat de grondslqgen van beiderlei wetten principieel volmaakt dezelfde zijn, zoo dat hij, die zich tegen de ééne stelt, nood wendig de andere niet kan aanvaarden. Me dunkt, dat ik hiermede hc)b waar gemaakt, mijn opmerking hierover, dat de S.G.P. onbekend is met den stand van onze huidige maatschappelijke ont wikkeling. Ik schreef ook, dat de verklaring van de S.G.P. dat ze niet tegen pensioen als zoodanig is, haar positie al moeilijker maakt. Dat ligt voor de hand. „Niet tegen pensioen" moet noodzakelijk gevolgd worden door „niet tegen invaliditeits en ouderdomsrente" (dit is óók pensioen). Endan vervalt het grootste deel van de bestaansredenen van de S.G.P. die 2ich tegen deze rente richt, als tegen een verzekering. Het stelsel, dat die rente mogelijk maakt, is van onderges^h-Kt belang. De uitspraak: Niet tegen pensioen is dan ook zeer ondoordacht. Ik 9chreef de vorige maal, dat pensioen in zich zelf een verzekering is, aanvaard door talrijke tegenstanders van elke andere verzekering. De S.G.P. bestrijdt de Invaliditeit», en Ouderdomsrente als 'n verzekering in zichzelf. Hare uitspraak kan dus zijn: „T^gen Invaliditeits- en ouderdoms rente en niet tegen pensioen", maar moet zijn: „Tegen invaliditeits- en ouder domsrenfe en ook tegen pensioen". Ze moet dat aandurven, niet aanmer kende de belangen van de pensioenge rechtigden die ze onder hare leden telt of die met haar sympathiseeren. HEEFT JEZUS GELEEFD? De Vrijdenkersvereeniging ..De Da geraad" maakt den laatsten tijd, voor al in het Zuiden van ons land, pro paganda voor de geschiedkundige leu gen, dat Christus in werkelijkheid nooit geleefd heeft. Ook in Duitschland maakt de Mo- nistenbond er een relletje van: ,.Hat Jesus gelebt?" staat er op groote plak katen met vlammende letters. En daar onder: ,.D!e Pfaffen sagen: ja; die Wissenschaft sagt: nein!" .Prof. Dr. J. de Zwaan, hooglee raar te Groningen, schrijft in het Al gemeen Weekblad voor Christendom en Cultuur" een geharnast artikel te- gén het praatje, dat Christus nooit heeft geleefd en dat het Christendom maar de voortzetting zou zijn der ver eering van een mysteriegod* Hij geeft een viertal bewijzen daarvoor, die hij aldus formuleert: lé. In de geheelé oudheid is ner gens eenige aanwijzing te vinden, dat er onder de Joden een mysteriecultus is geweest. Van een goddelijk wezen „Jehosjoe- ah" dat naast Jehova zouzijn ver eerd, nergens een spoor te vinden. Noch Plr'lo noch Flavius Josephus weet e" iets van. Terwijl wij van de Joodsche secten overigens wel wat af weten Hoe zou die vereering dan op eens uit de lucht zijn komen vallen? 2e. De inhoud van Jezus' prediking zooals ze ons in het Nieuwe Testa ment wordt verteld; kan onmogelijk door Joodsch-Grieksche philosophen in Alexandiv'ë zijn verdicht. Want waarom zouden ze er dan bij hebben gefantaseerd de geheel eonfilosofische voorstelling van Jezus' latere weder komst op aarde, en van het laatste oordeel, dat dan plaats hebben zou? En geheel onmogelijk is, volgens prof. De Zwaan, de gedachte, dat ooit door filosofen zou zijn bedacht, hoe er bij dat laatste oordeel „opstanding des vleesches" zou zijn, terwijl toch in aller wijsgeerèn oogen ,,het vleesch" slechts de kerker is der ziel. 3e. Tacitus schrijft omstreeks 115 na Christus' geboorte over de Christen vervolging onder Nero, in het jaar 64, en vertelt daarbij dat Christus een Jood was, die onder Pilatus 19 ter dood gebracht, en dat de Christenen gehaat waren om hun schanddaden. Dit bewijst wel, dat er in die dagen geen sprake van was* om het Chris tendom al9 mysteriegodsdienst te zien, nocli van het idee* dat Jezus 'n mysteriegod zou zijn geweest. Bovendien: Wie zou het In zijn hoofd halen, zich zulk een mysterie god uit te 'denken, die een Jood zou zijn geweest, en dan nog wel een ge kruisigde Jood? 4e. In het heele Nieuwe Testament vindt men niet den „god" der philo- sofen, de „Eerste Oorzaak", het „Eerst Bewegende", het „Opperste Goede", het Denken dat den Kosmos denkt", de „Rede En de mensch is niet een „fragmentje van den Algeest", In hem is niet een „goddelijke vonk" gedaald, die men rein bewaren moet. Neen, in het Nieuwe Testament is er een persoonlijk God, een iemand, een Wil. En de mensch is eveneens eep persoonlijkheid, die onder het Oor deel valt, tegenover den Vader staat en den Rechter. UIT DE OMGEVING. RUPWETERING. Bij de onlangs gehqüden aanbesteding voor het bouvyen van een acLuut voor re kening van den heer J. van Benten, werd als volgt ingeschreven: S. Strijk, aannemer f 2080, C. P. Jansen, timmerman 1972, A. A. Brand, timmerman 1679, Allen zijn hier woonachtig. Het werk werd gegund aan A. A. Brand als laagste inschrijver. i ZOETERWOUDE. Ingelanden van den Oost- en West-' broekpolder alhier waren in Café Dolle in de Weipoort bij elkaar geroepen ten einde hun voorzitter, de heer J. v. d. Poel te huldigen. Van der Poel was namelijk 40 jaren in 't bestuur, waarvan 25 jaren voorzitter van die polders. H)em werd een kunstvoor werp door de ingelanden aangeboden uit blijk van waardeering. Zekere R. timmerman te Wad dingsveen diende bij den veldwachter een klacht in dat hij met zijn rijwiel is aangereden door den auto H,41 die achter hem aankwam. Het rijwiel was een weinig beschadigd en R. was met den schrik vrij gekomen. Zondagmorgen is bet 16-jarig dochtertje van den Petroleumventer v. d. B. alhier weer eens op stap gegaan. Toen zij des nachts niet was thuis ge komen, is de politie een onderzoek Jn gaan stellen. Het bleek dat zij zich met een vriendje te Alphen had opge houden. De veldwachter Schaap van Leiderdorp heeft haar weer aangehou den en zij is ter beschikking van haar vader gesteld. ROELOFARENDSVEEN. Donderdag had in het café van den heer Bakker alhier de vergadering plaats van stemgerechtigde ingelanden van den Veender- en Lijkerpolder buiten de be dijking. Nadat door den voorzitter, den heer S. van Ruiten, de vergadering met een woord van welkom was geopend, las de secretaris de notulen der vorige verga- dering voor, welke onder een woord van dank werden goedgekeurd en vastgesteld. Hierna was aan de orde de rekening over het dienstjaar 1924. peze rekening werd vastgesteld aan uitgaven tot een bedrag van f 19.774,58V2 en aan ontvang sten tot een bedrag van f 23.763,44' i-, alzoo sluitende met een sa do vau f 3993,S6. Naar.aanl iding van dit saluo deelt de voorzitter mede, dat dit zijn oorzaak vindt in het feit dat de laatste ter mijn van de levering der motor, en pomp alsook het honorarium van dm ingeni eur nog niet zijn betaald, en dit zoo on geveer hetseifde bedrag za» ui: a.t.n ais het saldo aanwijst. Voorts ver.ei' arde de commissie van onderzoek tot nazien der rekming bij mopde van dm héér W. v. d. Z vei a'.l s in orde t.- heobeti be ouden. De begroot.:ig 1925 s ou: me. een be drag aan oat, ang.ten en uitgaven ad f 10.703,41. Alvorens de bégrooting werd goed k_urd optstoud xiog een zeer la'.ge ds cusria b-trexfende h.t u.ac..i :e. maai. Orn reden, dat de ...a.nme me dj au :oo.e.l gebreken vcitooiit en z L. .an dien aard, dat voor eenigen tijd' bj hé.ug.a r gen val en buitenger,'ooa hoog water zj ge heel,haar uien -1 v. e.gerdc kwa a de vra. g naar voren vat het Pestuur peegt te dom niét het batig saldo. Algemeen a d - geest der ve.gadmmg mm betaling van den- laatsten tmni.jn nog t^ wachten en nLt .0, b-taring o.er te gaa.. ai-crens biijtct, dat d. machine ge~cei aan xiaur ei- schen voldoet. Door d.n voorzitter werd rnedeg-derid dat het bestuur uimaang. and-- e.n con ferentie heeft gehad me. d.n laverancur en den ingenieur en eerstgenoemde zicli bereid heeit verklaard, den garantie rijd met een ha^ jaar te vei lengen ond.r tour- waarde, dat de beaiening der machine dan geschiedt door een deskundige. Na nog een zeer lange discussie komt tenslotte het voorstel ui. de vergadering dat, wanneer van de z.jde der ingelanden voor i Januari 192U g en vergadering op geroepen woidt, het Bestuur gemachtigd wordt, de laatste termijn, alsook het ho norarium uit te betalen. Dit voorstel werd door het bestuur ge- aacepteerd en werd vervolgens de be grooting goedgekeurd. De omslag per H.A. wordt bepaald op f 18. Het bestuursvoorstel om den molenaar J. Cozijn voor het jaar 1925 nog zijn halve tractament te geven' benevens vrij wonen, onder voorwaarde, dat Cozijn ma len moet, wanneer het bestuur dit noodig oordeelt, werd met algemeene stemmen aangenomen. Tot leden van de Comm. van onder- derzoek der in het volgend jaar af te leggen rekening, werden benoemd de heeren W. J. I. Ami, P. v. d. Meer, en v. d. Meer en tot plaatsvervangende leden de heeren G. Termcuien, E. Eist- geest en P. Huigsbat. Daar de rpnavr^ag niets belangrijks opleverde, werd hierna de vergadering gesloten. HAZERSWOUDE. De Harmonie van Hazerswoude, direc teur de heer Bolderdijk van Leiden, be de Tweede Pinksterdag op het gehouden concours te Dordrecht in de Marsch- wedstrijd den eersten prijs in de 2de a.{- deeling en in de con.certwedstrijd den 2den prijs in de 2de afdeeling met 48 punten. Op den middag van den Tweeden Pinksterdag werd vanwege het Leger des Heils op het erf van de Wed. van Rooien een groote openlucht-samenkomst gehou den, onder leiding van Ensign J. U. C. Stastra en Kapiteine van Oudheusden, bij gestaan door Luitenante Franken en Lui tenant v. d. Ven, de Korpscadetten-bri gade, candidaten en een groot aantal heilssoldaten, muziekkorps, en Zangbri gade, waarbij vele belangstellenden te genwoordig waven. Door de drie landbouworganisaties is alhier een commissie benoprnd, bestaan de uit de heeren C. A. van Dam, J. Mosters. P. de Ton£, L. Lammerse, <3. Carts, en Jac. Reijneveld, tot het houden van een Kaasdag te HazerswoudeKou dekerk in de maand September a.s. Burgerlijke Stand. Bevallen: Chr. W. F. A. van Hoven, geb'. de Cler, dochter. Overleden: H. Ammerlaan, geh. piet M. P. J. Pijnak'er, 53 jaar. Ondertrouwd: I. C. Overbeekë, jm. 25 jaar en M. Verkerk, jd. 22 jaar. G. O. Gelijn, jm. 23 jaar en A. B. Bos, jd. 26 jaar. W. C. van Velzen, jm. 32 jaar en A. Beuk, jd. 31 jaar. De uitslag van de aanbesteding voor het maken van een. paalfundeering en herstellingswerken aan de Ned. Hwv. Kerk alhier is als volgt: %N.V. Aannemersbedrijf, v.h. Van Dongen en v. Hoven, D.ordt f 32.900 L. F. Kruyt, Leiden 29.880 VV. Oudshoorn en Zn, Leiden 28.742 G. W. Proper, Oegstgeest 26.700 N.V. tot aanneming van Werken v.h. H. J. Nederhorst, Gouda 24.943 Fa. Gebr. Dekker, Hazerswoude 20:995 N.V. Aannemersbedrijf v.h. P. A. Wijnen, Dordrecht 19,900 Firma L. J, Zitman, Leiden 18.000 WOUBRUGGE. Zondagmorgen deelde de Kerkeraad der Geref. Kerk tijdens de Godsdienstoefening mede, dat de Eerw. heer Houtzagers voor het beroep heeft bedankt. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. W. Luijencujk, burgemeester van A- rpeide en Tienhoven werd benoemd tot gemeentesecretaris van Ameide. GEMENGD NIEUWS. Motorongeval. Zondagavond iaat kwam een motorrijder met duo-rijder in snelle vaart van Zandvoort de Zand voortschelaan te Heemstede oprijden. Hij zag blijkbaar niet dat de boomen van den spoorweg gesloten waren, en reed tegen een atax op, die vóór den overweg wachtte. De motorrijders sloe gen beiden door de bots.ng tegen den grond en werden ernstig gewond op genomen en naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. Een dramatische redding. Te Antwer pen heeft een ernstige brand gewoed in het magazijn der vroeger firma Stry brechts en Leider aan den Jezuitenweg. Het gebouw is thans een magazijn voor conserven fruit etc. In het huis bevonden zich behalve een werkman, drie meisjes van om en bij de twintig jaar; die met de grootste moeite en niet zonder ongelukken zijn gered. De 25jarige Bertha Janssens kon zich zelf beveiligen, maar liep hierbij zeer er. s ige brandwonden op. De twee andere meisjes bevonden z ch echter nog op de tweede verdie 'ping en schreeuwden doordringend om h Zij hadden de ensbers openge gooict en het vuur had reeds hun ktee ren aangetast. Plotseling klom Adeline de Bie uit het venster en trachtte zich langs de draden aan den muur n veiligheid te brengen. De draden braken echter af en zij viel van een flinke hoogte op de slraff neer Zwaar gewond, in als uit wendig, werd zij naar een ziekenhuis getransporteerd. Thtusschen bevond ich Louise Jans sens nog in het brandende gebouw. In aller'.'! hield men op de straat een laken gereed, als geimprovis erd spring ze'l, en beduidde haar zich naar bene den te laten vallen. Hetgeen het meisje deed, doch het laken scheurde en met een geweldigen slag sloeg het arme kjnd op het trottoir. Ook zij was ernstig gekneusd aan voorhoofd en beenen en men constateerde reeds ter plaats een Moordaanslag op zijn moeder. In den nacht van Donderdag op Vrijdag, om streeks half een, is de 15jarige scholier J. A. B., die te Amsterdam bij zijn vader woont, welke gescheiden leeft van zijn moeder, naar Haarlem geko men, waar hij bij zijn moeder, die in een perceel aan de Kleverlaan woont, aanbelde. Toen de moeder de deur opende, heeft de jongen een revolver op haar afgevuurd, met het gevolg, uao de kogel in de kaak drong. Op het hulp geroep is de jongen, hoewel de moeder probeerde hem vast te houden, door het achterhuis gevlucht en heeft zich naar den Kloppersingel begeven, waar hij een bootje vond. Daarmee probeerde >hij het Spaarne over te steken. Door den zijwind gelukte hem dit niet en hij dreef tegen de dukdalven van de spoor brug aan. Hij trachtte tegen een van deze op te klimmen, met het gevolg, dat hij in het water viel, Eenige visschers haalden hem weer op en brachten hem •naar het bureau van politie. Bij het verhoor zeide de jongen, dat hij opzettelijom zijn moeder te dooden uit Amsterdam was Tekomen. Hij had een hekel aan haar. Hij heeft geen spijt van zijn daad. In de gang van het perceel, waar de aanslag plaats vond, heeft de politie 'n geladen revolver, klein kaliber, met 5 patronen gevonden, en in beslag geno men. De dokter achtte overbrenging van het slachtoffer naar het ziekenhuis noodzakelijk, daar de kogel misschien nog in de kaak zit. De toestand is niet levensgevaarlijk. De jongen is in verzekerde bewaring gesteld. Vechtende P inks ter vis seïiers. Twee den Pinksterdag kreeg te Nieuwer Am stel een gezelschap visschers, dat te veel aan Bacchus geofferd had, ruzie over het betaalde gelag. De penning meester, die beschuldigd werd te veel in rekening gebracht te hebben, werd hard gevallen en het duurde niet lang, of er ontstond een formeele vechtpartij waarbij de hengelstokken als wapen werden gebruikt. Een hunner kreeg daarbij een vischhaak in het oog. Toen werd de vechtpartij gestaakt. De ge troffene zal echter het oog moeten mis sen. Doodelijke val. Te Den Bommel viel het vijfjarig ventje J. Meijer van een wagen met het noodlottig gevolg, dat hij terstond overleed. Ernstige val. Vrijdagmorgen is de Bel gische arbeider K. op de Steenfabriek Belvedere te Maastricht van enkele meters hoogte naar beneden gevallen. Ernstig gewond is K. per auto naar het ziekenhuis overgebracht. Onvoegzame kleeding. Naar gemeld wordt, is Vrijdag aan een vrouwelijke leerlinge van een onderwijsinrichting te 'sGravenhage, waar zoowel jongens als meisjes worden toegelaten, de toe gang ontzegd wegens onvoegzame kJee ding. Oude munten. Te St. Maartensvlot brug, gem. Zijpe is bij het afgraven van een Nol, een collectie van ruim 400 stuks oude munten gevonden. Er zijn er bij van het jaar 1300 en ze zijn van verschillende grootte. Land- en Tuinbouw. Het Invoerverbod op Hollandsche narcissen. Men schrijft uit New-York aan de N. R. Ct.Zooals men weet gaat op 1 Januari 1926 het invoerverbod van narcissen in. E11 nu we de pracht die de bloeiende narcissen bieden net ge noten hebben, is het protest tegen dat verbod van alle kanten buitengewoon sterk. Een belangrijk artikel bevat de At lantic Monthly, waarin wordt verze kerd dat er hoegenaamd geen reden voor is, den invoer van narcissen te verbieden, daar er wel degelijk een middel bestaat de insecten die deze plant heet te verspreiden, te bestrij den. In Nederland immers, zoo zegt het artikel, blijft de narcis geheel zuiver. Maarwanneer geen narcissen meer ingevoerd mogen worden moeten liefhebbers van narcissen het stellen met de in dit land geteelde bollen. Die komen van Oregon. Het noodlot wil, dat alle 'n Oregon gekweekte narcis sen geïnfecteerd zijn soms door meer dan één ziekte. De eenige reden dat de regeering 'n verbod op den invoer van narcissen gelegd heeft is dat de inheemsche bol- len-kweekerij beschermd moet. wor den. Dit is een vaststaand feit, dat némand meer tracht te loochenen. Of ds protesten van narcissen-Lefhebbers helpen zullen? Haast dagelijks zijn een of meer ingezonden klachten over dit verbod in de kolommen der dag bladen te lezen. Vereenigingen. parti culieren -pi an ten-kenners, allen uiten zich in verontwaardigde klachten. Mevrouw Wheeler H. Peekkam,, ei genaresse van een buitengoed bij New P.ochelle en voorzitster van vele bota nische vereenigingen. betreurt 't zeer dat de narcis, die door zijn goedkoopte binden het pereil^ lag van den minder gegoede, weldra van de markt verdwe nen zal zijn. Van regeeringswege is toegegeven dat de hier in het land gekweekte bol len niet in de groote navraag kunnen voorzien. Tot nu toe waren alle inge voerde en inheemsche bollen haart on voldoende voor de groote navraag. „Het is een verbod dat ten onrechte ingevoerd is", klaagt deze dame, „en het moet worden beschouwd als een manier -om de binnenlandsche bollen- kweekers tevreden te ^tellen." In dien geest spraken op hun jaar- lijk.sche vergadering de leden van de Federated Garen Clubs of New York State, die 'n resolutie'aannamen tegen het invoerverbod Van planten op grond van infectie, wanneer de reden werkelijk elders te zoeken is. In de New York Times vind ik o.a. een langen brief van het secretariaat van de „National Association of Gar deners" waarin gezegd wordt: „Ieder mensch met gezond verstand wil tegen gevaren gevrijwaard worden: Maar dit neemt' niet weg dat ieder mensch roet gezond verstand, protes teert wanneer er dwaasheden worden begaan. Geen bollen, die nergens in de Ver. Staten zoo goed gekweekt kunnen worden als dit elders het geval is, mo- goii meer worden ingevoerd. Geen wel ingelicht mensch kan er iets op tegen hebben dat volmaakt gezonde bollen uit Holland hier worden ingevoerd. In Holland wordt al het mogelijke gedaan de plant gezond te houden. En men slaagt daarin. Inspectie bij het inladen en uitladen is een andere voorzorgs maatregel die genomen kan worden. Waarom gezonde planten buiten slui ten? De regeering zegt dat het verbod enkel op narcissen slaat. Maar in de practijk komt het er op neer dat ook andere, hier in het land minder be kende bollenplanten onder dit verbod vallen." Het is nu maar de vraag of de pro- testeerende menschen voldoenden in vloed hebben om in dit verbod veran dering i>j*$igen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6