NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERD'AG 30 WEI f923 TWEEDE BLAD. I? Uit de Schriften. Om bij u ie wonen. ja, ook de wederboorigea om bij u te wooes, o Heere God. Pa. 68:19b. Pinksteren is het feest der inwoning Gods. Dan daalt de Trooster neer, in Wien de Heere woning maakt onder Zjjn volk. Dan komt de Geest, door Wien de kerk van Christus een woonstede Gods mag zijn. Dan vervult de verheerlijkte Hei land, Die de stroomen des Geestes uitstort, Zijn belofte aan de jonge ren: zoo iemand Mij liefheeft, die zal Mijn woord bewaren; en Mijn .Va der zal hem liefhebben, en wij zul len tot hem komen, en zullen wo ning bij hem maken. uok van die inwoning zingt Israels psalmodie. God is niet alleen opgevaren in de Hij heeft niet alleen gaven geno men om uit te deelen. Maar Hij deed dat alles, opdat zelfs 't wederhoorig kroost, altijd bij U zou wonen. Dat is het slot van den jubel. Daarop loopt alles uit. Om dat wonen bij den Heere gaat het. Voor het volk is er geen grooter heil dan bij zijn Koning te wonen, en om die woning beweegt zich Israels geschiedenis. De Heere had dit volk verkoren om Zijn woonstede te zijn. In zijn midden wilde Hij zegenend verkeeren» Daar moest de plaats Zijner rust we zen. Daar liet Hij tabernakel en tem pel bouwen, en daar is Hij in de wolk- kolom neergekomen tusschen de che rubijnen op het verzoendeksel. En daarom kunnen wij het zoo uit nemend verstaan, hoe het hart van Israels vromen juichte, toen na een l^nge scheiding en nadat de ark tij denlang niet onder het volk ver toefd had, die ark naar Sions top werd gevoerd. Toen hield de breuk op. Toen had het volk zijn God weer in het midden, want als 's Heeren troon op Sion rust, woont Hij zelf weer bij Zijn volk en Zijn volk bij Hem. Hij, Die als de Heere hen met Zijn genade en ver bond sw.el daden zegenen wil, en als de almachtige God hen redden en helpen kan. Wat liggen er in dat wonen rijke zegeningen opgesloten! 1 Alle goedheid, die God ons in onze aardsche woning bereidt, verheft zich in dit geestelijk wonen tot veel en veel rijker genade, en wat is die goe dertierenheid veelvuldig. Uw woning is immers die plek, waarop, de gemeenschap hoogtij viert, en de wederkeerigheid der liefde tot uiting komt. Daar ontmoet ge elkaar. Daar ver- eenigt ge u aan den disch. Daar is de gemeenschap van het gezin. Daar wordt door de kinderen de liefde van vader en moeder genoten, en daar ontvangt ge ook degenen met wie uw leven nauw verbonden is. En niet alleen komt in de woning het sociale tot zijn rijkste openbaring, maar in de tweede plaats vindt daar het individueele, het persoonlijke zijn levenssfeer. In uw huis kunt ge uzelf zijn. Daar komt het eigene van uw leven tot zijn recht. Daar behoeft ge u niet al- rijd te tooien en te sieren, maar kunt ge voor den dag komen, zooals ge zjjt, en heel gewoon doen. Daar tre den ook uw gebreken het scherpst aan het licht, want als ge menschen wilt leeren kennen, moet ge hen in hun huiselijk leven gadeslaan, en hier ziet ge het leven, zooals het werke- ljjk is. En ten derde: de woning is ook de plaats der rust. In uw huis rust ge uit van alle vermoeienissen. Daar kimt ge den arbeid neerleggen. Daar her wint uw leven zjjn krachten weer. Daar gevoelt ge u ook veilig, en de rijkste schatten van ons natuurlijk menschenleven worden in de inthni- teit van de eigen woning genoten. Dat alles vindt gij geestelijk in het wonen bij God. En dan veel en veel rijker. JVie bij Hem woont geniet met Hem de zalige gemeenschap der lief de. .Wie bjj Hem woont, kan tot Hem komen, zooals hij is, en de Heere weet wat maaksel wij zijn. Wie bij Hem woont, smaakt de rust derziel, en is veilig geborgen onder Zijn vleugelen, en die weelde geeft God aan Israel. Dat heil daalt van Sion op het volk neer. In die weldaden mogen zelfs weflerhoorigen deelen. „Ge- Joofd rij de Heere; dag bij dag over laadt Hij ons. Die God is onze za ligheid". Ook dat wonen is in .Christus ver vuld. Hij neemt de scheiding tusschen God en mensch weg. Door Hem is het mogelijk, dat we derhoorigen bij den Heere wonen. En dat wonen is tweeërlei. Het js eerst, dat God woont onder ons. Hij moet eerst tot ons neerdalen, en Hij doet dat in Christus, Die onder 05s heeft gewoond, en in den Hei ligen Geest, Die de andere Troos ter is. Die Geest wordt uitgestort op den pinksterdag, om in de gemeente te blijven. Hij keert niet weer tot den hiemel weer. Hij blijft wonen. In Hem is het geestelijk Israel de plaats van Gods rust. In Hieiri is de kerk het waarachtig Sion, waar Hij met de Zijnen gemeenschap oefent en in die gemeente wordt ook iedere ziel herschapen tot een heiligdom, waarin de Heere woont. En zie, door die inwoning Gods moogt gij wonen bij Hem. Door die genade wil Hij, de eeuwige God, u ter woning rijn, en alle weldaden en alle zegeningen van de woning, gelijk we die 2iooeven overdachten, worden uw deel. Gij vindt in die woning de heerlijk ste gemeenschap met Hem. Gij mocigt tot Hem komen, zooals gij zijt, en Hij houdt rekening met uw zwakhe den. Het eigene van uw leven komt in die woning tot zijn volle recht, en bij Hem smaakt ge rust en rijt ge veilig en vervult uw ziel zich ffiet den vrede, die alle verstand te boven gaat. Woont gij reeds bij den Heere? Woont Hij door den Geest in uw ziel? Is uw hart reeds Zijn tempel? Dat is alleen mogelijk, wanneer gij inziet, dat uw hart van nature een wo ning is der zonde, waarin enkel on vrede en ellende heerscht. Dat kan alleen, wanneer gij u overgeeft aan de genade Gods, en u door den Geest laat verbrijzelen. Dat kan alleen, wan neer Jezus intrek heeft genomen in uw ziel. Dan moge deze wereld u geen wo ning bieden, en uw aardsche huis wor den afgebroken, maar de eeuwige God is en blijft u ter woning. „Wel gelukzalig zijii zij', die in .Uw huis wonenzij prijzen .U. gestadig. Dat wonen is hier nog onvolkomen. Het werk des Geestes voltooit zich pas in den dag der dagén. De volmaakte samenwoning tus schen God en Zijn volk toeft nog. Maar ze komri Jezus Christus is naar den hemel glevaren om die gemeenschap voor u in gereedheid te brengen. Uw hart *401x16 daarom rivet ont- roefd door alle gebrek en onvolmaakt beid hier; „gijlieden gelooft in God, gelooft ook in Mjjj. In het huis Mjjns (Vaders zijn vele woningen; anders zins zou ik het u gezegd hebben: Ik ga been om u j5aats te bereiden: en zoo wanneer Ik heen zal gegaan zijn, en u plaats zal bereid hebben, zoo kom Ik weder, en zal u tot Mij nemen, opdat gij ook zjjn moogt, waar Ik bten". Daar wacht ui eeuwige gemeen schap. Daar ontplooit uw leven zich tot volle heerlijkheid. Daar smaakt ge de volle sabbats- rust, en o, nog blijder verschiet opent zich voor uw oog. Eenmaal valt alles weg wat ten deele is. „Deze Jezus, Die van u op genomen is in den hemel, zal alzoo komen, gelijkerwijs gij Hem naar den Kernel hebt zien henen varen"-, i Ajj-00 komen. 1 X- Zegenend voer Hij öp. i Zegenend komt Hij weer. Mjelt al Zijn gaven. Miet de volkomen samenwoning, want: „Zie, de tabernakel Gods is bij de menschen, en Hij zal bij hen wonen, en zij zullen Zijn volk zijn, en God Zelf zal bij hen en hun God rijti." DE GEEST GODS. Toen God Zijn aarde uit Zich open baarde, De weTe!d stelde in 't ongemeten diep. Toen waart Gij God, die over de aarde waarde En kruid en boom uit woesten bodem schiep Toen God Zijn aarde 't leven op - - baarde, Zijn offer baar tot zegen was ge bracht, Kwaamt Gij tot haar, die naar den hemel staarde; Nu 'tLam ging, werd uw Scheppings woord vernacht. Hoe zou de wereld 't leven kunnen lerven. Haar vloeiend van een bloedend Gol gotha Zoo Gij niet kwaamt om baar de kracht te geven, Het leven te doorleven uit gena? Gij waart; Gij zijt; Gij blijft in eeuwig heden; Wat heil uit 's Vaders hand Zijn aard genfet. Het is door U in uw almogendheden, Die vruchtbaarheid aan woesten bo dem biedt. Wat wijsheid ooit de wereld zal be treuren, Wat schoons de lento in rijken sier baar geeft, Zij dankt het aan Uw flikkerende vuren. Die zweven op. wat in en door U leeft J, P. VERGOUWEN. Pinksteren 1925. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Ber.oepen: Te .Wadenoyen, D. J. Vo'ssers, cand. te Utrecht. Te Jutphaas, J. Hengeveld te Schipluiden. Te Benne- k'oin, J. S. Klomp te Oldebroek. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Aalsmeer, E. de Sank te Nieuwe Pekela. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Aangenomen: Naar .Winterswijk, C. C. de Maar, te Burgh op Texel. Ds. O. Woutmau f Te Hilversum is in den ouderdom van '68 jaar overleden Ds. O. Woutman, Her vormd em.-pred., die de kerk gediend heeft achtereenvolgens te Arkel, Berk hout, Boskoop, Aartswoud, Enschedé, Breda, Oisterwijk" en van 1980—1933 te Hilvarenbeek. Reorganisatie Ned. Herv. Kerk. De Amsterdamsche reorganisatiecom- missie heeft besloten, een vergadering sa men te roepen van affntsdragers en ge meenteleden der Ned. Herv. Kerk op Donderdag 11 Juni te Utrecht, waarin de volgende drie referaten zullen gehou den worden: ie. Kerkontbinding of kerkherstei, door Dr. J. P. Kronsigt te Amsterdam. 2e. Kerk of Evangelisatievereeniging, en Hoe beroken wij de massa door Ds. W. J. de Wilde van Koudum. 3e. Eenheid in Christus, door Ds. L. D. Poot te Amsterdam. Geen kinderkerk. Op de jongste te Utrecht gehouden ver gadering van Gereformeerde predikanten heeft Ds. H. S. Bouma van Leeuwarden, gerefereerd over: „De bediening des Woords en onze kinderen". Naar aanleiding hiervan schrijft Ds. W. H. Gispen in de „Geref. Kerkbode van Scheveningen" Wat mij bijzonder getroffen heeft, is, dat uit de vergadering van ongeveer 300 predikanten niet één stem is opgegaan tot aanbeveling of verdediging van de „kinderkerk". Toch^ is er zoo bij oppervlakkige be schouwing veel voor te zeggen. De kinderen zijn er veilig geborgen als moeder geen tijd en vader geen lust heeft naar de kerld te gaan. Daar kan gesproken worden tot kin deren alleen en op kinderlijke wijze. Daar vervelen de kinderen zich niet. En nog meer dei-gelijke dingen kunnen er voor aangevoerd worden. Toch was er niet één van alle predi kanten op de vergadering te Utrecht, die er een goed woord over sprak. Ik denk, dat daar meer de zaak bezien werd uit het oogpunt van de Kerk dan van de kinderen. Ook treedt zoo langzamerhand aan het licht, dat het ook met die kinderkerk niet altijd goed gaat en de uitkomst er van ook dikwijls teleurstellend is. Men houdt er van, voor allerlei soort menschen godsdienstoefening te houden: kinderkerk, jeugddiensten, studenten-gods dienstoefeningen of academische preeken, .maar de vraag zal zijn of men het opkomend geslacht niet aan de Kerk en haar godsdienstoefeningen ontwent en op den duur zelfs geheel van de Kerk ver vreemdt. Of er dan geen bezwaren zich voordoen als men de kinderen medeneemt naar de gewone godsdienstoefeningen in de kerk Zeker, en vooral als het geschiedt gelijk het dikwijls het geval is. Op de meeste plaatsen wordt er over geklaagd. Ieder kerkganger weet het. Maar toch schijnt het ons toe. dat het niet alleen uit het oogpunt van beginsel doch ook met het oog op de toekomst beter is, er geen kinderkerk op na te houden en liever de kinderen mede naar DE Kerk te nemen. Zendingsoffers. Ds. A. B. te Winkel van 's Graivenhagie ahrijft „Pinksteren en Collecte. Zijn dat geen vreemdsoortige zaken Pinksteren is zoo geestelijk' en een collecte vraagt om iets stoffelijks. Alles aan Pinksteren, is gees telijk'. Het is Gods Geest zelve, die komt Aan bet Zoeklicht. Leiden 80 Mei 1986 Met veel belangstelling heb ik gele zen wat Prof. Eerdmane in heiotgaan van het Genootschap vota* zedelijke volkspolitiek schrijft over verantwoor delijkheid. 't Is waarlijk interessant De aandacht wordt er op gevestigd dat de leiders van den Staat niet *1- le*n regeeren over geestverwanten, maar ook over andersdenkenden. Verder: men moet rich niet afvra gen, wat xou ik willen dat mogelijk ware, maar: wat is mogelijk met Set oog op het geheel. Voorts: dat men geen leuzen moet opheffen die men niet waar kan nrn- ken. Men zou zeggen, aldus de professor, deze dingen zijn klaar als de dag. Dat dacht ik ook. Maar de liberalen hebben deze klare dingen, denk aan hun onverdraagzaam optreden in het verleden, nooit begre pen en him beloften inzake het verlee- nen van staatspensioenen bewijzen, dat zij ze nog niet begrijpen. Maar ik geef den moed nog niet op. Wie weet wat het Genootschap bo vengenoemd, nog weet te bereiken. OBSERVATOR. wonen in de harten der menschen. In- plaaits van den tempel 6e Jeruzalem, kdant het geestelijk gebouw zan des Heeren Kerk. De Pinkstermannen gaan met niets an- ders uit dan met de geestelijke macht van het woord. En een collecte? Zou het, wel zoo zijn? Allereerst, laan er in het geven niet veel geestelijks ver borgen zijn? Is een offer niet iets gees telijks? Wat kan er een liefde zitten ach ter een gave. Geven kan een daad zijn van geloof. Een daad van gehoorzaan^ heid. Dan is het alles toch geestelijk. Sterker, dan is het vrucht des Heiligen. Geestes. En nu wordt op Pinksteren gevraagd een gave voor de Zending. Deze twee, Pinksteren en Zending, hooren toch bij een. De Geest van Pinksteren zendt. En wie echt gezonden wordt, wordt door den Heiligen Geest gezonden. Wat'heeft de Zending meer noodig dan den Pinkster- Geest en een Gemeente, welke leeft uit de Pinksterkracht. 3 Daarom zij ons Pinksterfeest een feest waarop Gods Geest cms drijve tot een gave. Een rijke, stoffelijke gave. De ge meente versta haar Pinksterroeping. Al is het nog maar weinig, de band russchen Kerk en Zending moge de Zending ge voelen en de Kerk beseffen op 't Rfold- sterf eest dat komt. Kerk en pers. De generale synode van de EvangeÜ sche kerk in Oostenrijk nam oca. de vol* gende merkwaardige besluiten: 1. De generale synode A. B. (Augsbuzw^ sche belijdenis) betuigt aan allen, die in onze kerk op het gebied der pers arbei den, haar warme sympathie en dankt hun vo°* «k wezenlijke hulp, die zij met hun arbeid aan onze gemeenten en aan de kerk tot dusver betoonden. De generale synode erkent onomwonden, dat die ker kelijke persarbedd een deel van de mo derne verkondiging des Woords is en alzoo een plicht der gansche kerk. 2. Daarom verzoekt de generale snyode aan de opperste leiding der kerk, oan na- nadrukkelijk de geestelijken en auderi»- - gen op dezen plicht opmerkzaam te ma- IS?-,? hen te moedigen door gel delijke ondersteuning en door verbreiding van de bestaande kerkelijke pers alle hulp te bewijzen en aan nieuw ontstaande bla den den weg te helpen banen. 3- De generale synode juicht toe, dat een Oostenrijksch Evangelisch persvejv bond bezig is te ontstaan, alsmede, dat dit persverbond zich aan zal sluiten bij de bestaande Evangelische pers verbonden In het Duitsche rijk. Leidsche Penkrassen. Amice, Als het Pinksterfeest achter den rug is, begint een tijdperk van spanning en emotie voor velen. De Junimaand is toch de laatste maand voor de ver kiezingen en als nu de Zondagen niet meetellen zijn er na Pinksteren nog slechts 25 dagen waarop aan de ver kiezingen gewerkt kan worden. Op 't oogenblik is het In den poll- t eken winkel nog tamelijk rustig, maar dat zal binnenkort wel anders worden. Alle partijen zullen dan hun best doen de kiezers te bewerken en ze te overtuigen, dat alleen door ha re candidaten te stemmen de belangen van land en volk behoorlijk gediend unnen worden. Geloof maar dat het er spoken zal. Nu is dat opzichzelf beschouwd niet 700 erg en al gaat 't wel eenns wat al 'e warm toe, het heeift zelfs zekere vnorrdeelen. 't Dwingt n.l. vele men schen die gewoonlijk maar zoo'n beet- e schijnen voort te soezen, om zich j rekenschap te geven van hunne over- u ging en zooal niet in het openbaar, rlan toch voor zichzelf kleur te be kennen en zich ernstig de vraag te tellen, welke beteekenis de. politieke 'rijd heeit en welke houding wij als Christenen daartegenover hebben aan te nemen. En dan hoort men wel eens ven verrassende resultaten. Zoo vernam ik dezer dagen van iemand die zoo langzamerhand wateren verzeild was. Hij had zich een tijdlang door de Banier laten voor lichten en was tot de overtuiging ge komen dat er aan de Antirevolutio naire partij toch eigenlijk niet veel goeds was. En het gevolg van een en ander was dat hij onlangs naar Alfen trok om daar het driemanschap Ds. Kersten, Ds. Barth en Ds. Zandt te hooren spreken. Nu gaan, zooals ge weet amice, de ze predikanten op een geweldige ma nier tegen de A.R. partij te keer, zóó erg, dat vrijzinnigen en socialisten zich daarover verkneuteren. Ze vin den het prachtig wanneer zoo in het openbaar de A.R. partij door „broe ders van hetzelfde huis" wordt uitge kleed en in al hare naaktheid te kijk gesteld. Mooier kan het al niet. Jarenlang hebben zij tegen deze partij en hare beginselen gastreden. De Antirevolu tionairen, dat waren immers de las tige menschen die altijd met Gods Woond komen aandragen, die ons volk naar de oude paden van dat Woord terugroepen en die er steeds op uit zijn de goddelijke ordinantiën ook in het staatkundige leven tot toe passing te brengen. Als gepoogd werd en Het wordt voortdurend beproefd de Christe lijke grondslagen van ons volksleven loa te wrikken en het specifiek Chris telijke uit het volksleven weg te doen, dan stonden daar de Antirevolutionai ren gereed om dergelijke booze aan slagen af te wenden. .Toen gepoogd MMd heel het yollt op te voeden in een school waarin van den Christus Gods, als in strijd met de neutraliteit niet gesproken mocht worden, toen wa ren het de Antirevolutionairen die van geen wankelen of wijken wisten en die in samenw-erking met andere par tijen tenslotte het recht en de vrijheid van de Christelijke school wisten te verkrijgen. Het was inzonderheid aan de 'Anti revolutionaire partij en hare voorman nen te danken, dat aan het onver draagzame vrijzinnige bewind een ein de werd gemaakt en dat achter de re- geeringstafel mannen geplaatst waren die leven uit de overtuiging dat de Overheid een dienaresse Gods is die in de eerste plaats naar Gods Woord en Gods wil heeft te vragen. En dat vergeeft men die Anti's nooit. En daarom is men sinds jaar en dag onvermoeid bezig om de kracht van de Antirevolutionaire partij te breken. Maar tot nu toe heeft al dat pogen gefaald. De liberalen hebben hun vuis ten stuk geslagen, maar de A.R. partij is gebleven en zij Is geworden een macht in het iand waarmee tenslotte ook de vrijzinnigen rekening moeten houden. En het is daarom dat men zich nu de handen wrijft van pleigier omdat wat men zelf niet heeft kunnen doen thans door Ds. Kersten en zijn vrien den, en misschien met succes beproefd wordt. Want zelf hebben ze van deze partij weinig last Zij heeft het veel te druk met het bestrijden van vrienden en broeders, dan dat de vijanden daar voor zouden moeten beven. En vol be langstelling wacht men af. of het nu eindelijk misschien gelukken zal de A.R. partij uit elkaar te slaan en zoo de vrijzinnigen en hunne geestver wanten weer vrij spel te geven. En dat begreep nu ook onze vriend, waarvan ik sprak en die naar Alfen getrokken was om daar Het Staatk. Geref. driemanschap te Hooren. Zijne oogen werden plotseling voor de wer kelijke beteekenis van deze actie geo pend Hij begreep dat hier geen b o u- w e r s aan het woord waren, maar b r e k 0 r s. Het werd Hem duidelijk, dat Hier wapenen gebruikt werden, die In een eerlijken strijd nooit gebruikt mogen worden, dat hier, zondor dat gelegenheid werd gegeven tot tegen spraak omdat men terecht de roskam schuwt, een valseH getuigenis werd gegeven, en dat deze actie alleen ten gevolge kan Hebben, dat de vijanden van God en den Christus juichen, dat in ons land voor de revolutionaire pas tijen de deuren wagenwijd worden opengezet. vanaf dat oogenblik was zijn be sluit genomen. Wat tot nu toe meer onbewust bij hem leefde stond hem nu met groote duidelijkheid voor den geest, n.l. dat do AR. partij, al is ze dan niet feilloos, toch van groote be teekenis is geweest en nog Is voor onB volksleven, dat wa in en door die par tij rijke zegeningen hebben ontvangen en dat hij ook behoorde mee te wer ken om den afbraak van deze partij te voorkomen en haar invlood te ver stel ken. Tot die bewustwording kan de poli tieke strijd zeker meewerken en zoo is er aan dezen strijd die vaak meer de hartstochten prikkelt wel wen- schelijk is, ook nog een goede kant. Het deed me heel veel genoegen ln de Nieuwe Leidsche te lezen dat Hier binnenkort een partijdag zal worden gehouden en ook, dat op Donderdag i 11 Juni voor de A.R. Kies vereenig iT*g alhier zullen optreden Mr. Dein brink' een van onze candidaten en D». Jon- geleen, Chr. Geref. Pred. te Hilversum, die speciaal hierheen komen om da beschuldigingen van Ds. Karaten e*. te weerleggen. Ik kan niet verwachten dat Da. Jco-i geleen en Mr. Damhrink een even i groot gehoor zullen hebben als eerst-1 genoemde toen hij onlangs voor de Radio sprak, maar ik vertrouw wel. 1 dat Het aan belangstellenden niet zal ontbreken en dat we een hemelende'; en bemoedigende vergadering zullen hebben. We staan nu weer voor het Pink-, sterfeest, het feeet waarop wa weer tn tbijzonder herdenken de uitstorting; van den H. Geest. Als we aan le te behoefte Hebben in onze dagen amice, dan ia het zeker; wel hieraan, dat we bezield worden; met den Geest Gods, dat we worden aangedaan met kracht uit de hoogte en dat de werkingen des Geestes ln ons openbaar worden. Ik hoop van harte dat het zoo bij ons mag zijn, opdat we een waarlijk gezegend Pinksterfeest mogen vieren. VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5