In de Nieuwe Zaak: Kousen - Schorten - Corsetten Ondergoederen - Sokken Overhemden - Dassen - Boorden Hoofdpijn NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 30 MET 1925 Dag-Agenda. Ie Pinksterdag. Stads-Evangel. „Je- ruSl" le Groensteeg 16, vm. 10 uur mi p.m. lialf 7. Spr. de heer E. den Adel van Beverwijk. le Pinksterdag. Stads-Evangel. „Je- ruël" Middelstegracht 3. 's Morgens 10 rtiur de heer Sevensma van A'dam. 's Av. 7 uur de heer J. de Lange van Rotterdam. 2e Pinksterdag. 'sMorg. 10 uur de beer v. d. Horst. 2e Pinksterdag. Nam. 3 uur Speel terrein Zoeterwoudsche Singel. Ver- 'schillende sprekers. Maandag 1 Juni (2en Pinksterdag) Zendingsfeest op het Landgoed „Raa> horst" gelegen onder Wassenaar. Dinsdag 2 Juni 'sav. half acht jGroote zaal „Prediker". Openb. Verg. Staatk. Geref. Partij, afd. „Leiden.' Sprekers: Ds. Kersten, Ds. Barth en Ds. Zandt. Vrijdag 5 Juni 'sav. 8 uur Pieters kerk. Uitv. „Sursum Corda." Vrijdag 5 Juni, 'sav. 7.30 uur in de Stads-Gehoorzaal. Alg. Verg. Genoot schap „Mathesis Scientiarum Geni- trix." De avond- nacht- en Zondagsdienst :der apotheken wordt van Dinsdag 2 Juni tot en met Zondag 7 Juni waar genomen door de apotheken van de H.H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en P. du Croix, Rapenburg 9. telef. 807. A.s. Zondag 31 Mei 192v zal de Zon dagsdienst der Huisartsen te Leiden iWorden waargenomen door Dr. Horst, Janssens, Weebers en Overwater. A,s. Maandag 1 Juni 1925 zal de dienst worden waargenomen door Dr. Boonacker, Overwater, Rassers en v. Voorthuysen. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt le Pinksterdag waar. genomen door Dr. Varekamp, tel. 1916; !2e Pinksterdag door Dr. Timmermans, tel. 390. tal kinderen, hetwelk thans van een 7e leerjaar verstoken blijft, niet zoo groot is, dat hun opname de onder wijskosten in belangrijke mate zou vergrooten het dringend noodig is, de wet van 30 Juni 1924 (St.bl. no. 319), waardoor de invoering van het verplichte 7e leerjaar, tot 1 Januari 1930 is uitgesteld, in te trekken. Een ander deel van den Raad is met de bijzondere commissie van „oordeel, dat de Raad' zich van het uitspreken van een oordeel omtrent dit onder- werp dient te onthouden, omdat zulks .niet is gevraagd en omdat de Raad j te dien aanzien niet competent is." De Commissie komt tot de vojgendo conclusies: 1. Wijziging van artikel 9 van de Arbeidswet is niet gewenscht. 2. Het is echter gewenscht artikel 88 van de Arbeidswet in dien /in te verruimen, dat de daar gegeven uit zondering voor ambacbtsscholen en vakscholen ook zal gelden voor den arbeid, welke wordt verricht krach tens leerovereenkomsten als geregeld 'in den tweeden titel van de Nijver heidsonderwijswet en krachtens ande re vormen van vakopleiding, welke aan de sociale en paedagogische ei- schen die hierboven worden aangege ven, voldoen. 3. Intrekking of wijziging van de wet van 20 Mei 1922 (St.bl. no. 369- is niet noodig. Jhr Mr. W. Roëll. Naar wij vernemen heeft jhr. mr. W. Roëll, hofmaarschalk van de Ko ningin-Moeder in het Roode Kruis- Ziekenhuis te Den Haag een ernstige buikoperatie ondergaan. Ér is evenwel hoop op volledig herstel. Christelijk Politiepersoneel. Met voldoening ponstateeren wij, dat ie Bond van Chr. Politieambtena ren in Nederland ook op het terrein van de opleiding niet stil zit. Zoo is er thans een schriftelijke op leidingscursus tot stand gekomen, van den bond uitgaande,, die tot doel hepft, jonge mannen, die de Christelijke le vensbeschouwing zijn toegedaan, op te leiden voor het ambt van agent van )olitie, veldwachter, enz. ondersteunen het verzoek van 't hoofd- Het behoeft wel geen betoog, dat wij bestuur, om onze jonge mannen, die n de aangeduide richting wenschen le gaan, op dezen cursus opmerkzaam le maken. Wij zagen de eerste (proef)les in en kwamen tot de overtuiging, dat dege lijk onderricht wordt gegeven, dat liet boven het gemiddelde bevattings- /ermogen gaat. Het hoofdbestuur van genoemden ui, waar men kan kennis maken dezen cursus en verdere inlichtin- inwinnen, is gevestigd Keizers- ht 3571, Amsterdam. BUITENLAND. I;ST FRANSCHE KAMERDEBAT OVER MAROKKO, e moti: van vertrouwen aangenomen De Fransche Kamer heeft de motie in vertrouwen in de regeering ten zichte der Marokkaansche politiek RECLAME. met 687 tegen 29. stemmen aangenor men. De tekst der motie luidde als volgt JDe Kamer, getrouw aan de vre despolitiek, welke het land den Hen iMei 1924 zoo krachtig heeft goedger keurd en den 3cn en lOen Mei ^1926 (opnieuw heeft bevestigd; besloten de veiligheid onzer troepen in de Maxok kaanscbe gebieden en de krachtens de internationale verdragen onder on- zp bescherming geplaatste stammen te verzekeren; volstrekt gekant, in naam van de menschheid en het natio naal belang, tegen elk veroverings- en avontuurlijk imperialisme; de verkla ringen der regeering goedgekeurd, spreekt haar vertrouwen in de regee ring uit om zoodra aan deze voor waarden is voldaan, den vrede in Ma rokko te verwezenlijken, en zendt haar dankbaren groet aan de dappere Fran sche en inlandsche troepen, die het werk van Frankrijk verdedigen." HET VEILIGHEIDSVRAAGSTUK. Het gaxantieverdxag. De FraAsche minister van buiten- landsche zaken Briand, heeft gister morgen in de kabinetszitting een over zicht gegeven van den stand der inter- geallieerde onderhandelingen over het veiligheidspact. Hij deelde mede, dat er tusschen Frankrijk en Engeland geen verschil van meening bestaat over den grond slag van het antwoord van f rank- rijk op de Duitsche voorstellen. Gisteren heeft de Engelsche; gezant aan Briand de Britsche nota in zake het veiligheidspact overhandigd. In bevoegde Fransche kringen wordt verklaard, dat het antwoord het Fransche standpunt op alle essentieele punten bevredigt, doch dat het en kele nadere toelichtingen vraagt om trent de arbitrage verdragen, welke het Rijnpact zullen moeten comple- teeren, ter waarborging van den vrede in de andere gedeelten van Europa. Duitschlands ontwapen'ng. De gezantenraad jal vandaag de de finitieve bewoordingen vaststellen van de antwoord-nota betreffende de Duitsche ontwapening. De nota zal binnenkort bij gele genheid van een collectieven stap der gealllieerde gezanten te Berlijn aan de Duitsche regeering aangeboden [worden. AMUNDSEN's POOLVLUCHT. Nansen niet ongerust. In een onderhoud dat Nansen, die op het oogenblik te Berlijn vertoeft, met een persvertegenwoordiger had, uitte de Noordpoolreiziger zich zeer optimistisch over het lot van Amund sen en zijn kameraden. „Amundsen heeft den tijd," zoo ver klaarde hij. „Hij is naar de Noord pool gevlogen met het doel de Pool ook werkelijk te bereiken. Zijn na dere plannen ken ik niet, maar het is onmogelijk, van een vliegtuig pre cies te bepalen, waar men zich op een gegeven oogenblik bevindt. Amundsen heeft moeten landen, toen hij zich in de nabijheid van de pool meende te bevinden. Daarna heeft hij waarnemingen moeten doen om die plaats te bepalen waar hij zich bevond. Daarvoor zijn noodzake lijk zonnewaamemingen vereischt, wel ke minstens twaalf uren in beslag nemen, want hij moet den laagsten len hoogsten stand van de zon op denzelfden dag afwachten. Wanneer het donker weer is, kunnen de waar nemingen ook langer duren. Wanneer Amundsen nu op deze wijze heeft vastgesteld waar hij zich bevindt, zal hij; het vliegtuig verlaten hebben om te trachten de Pool te bereiken. De duur van zijn tocht over het ijs hangt natuurlijk af van de vraag, hoievefc van de Pool hij' geland is. Biereikt hij dan de Pool zelf, dan zal hij ook daar verschillende waar nemingen en metingen verrichten. Deze kunnen weer eenige dagen du ren. Dan moet hij weer over het ijs naar zijn "vliegtuigen terug keeren, •waarna hij den terugtocht kan aan vaarden. „Ik geloof, dat wij ons voorloopig dan ook niet bezorgd behoeven te maken. Bij helder weer is het landen en opstijgen op het ijs niet gevaarlijk. Amundsen zal terugkeeren". De klassenstrijd der ondernemers. t)e Vorwarts publiceert een geheim gehouden memorandum van de Duit sche ondernemersbonden aan de re- e'ing, waarin als uitweg uit de huidige moeilijkheden een langere ar beidstijd en loonsverlagingen voorge steld worden. .Tevens "^rden scheme piaatregelen tegen de vak vereen igin,- gen aangekondigd KORTE BERICHTEN. iHiet gevaar voor het uitbreken ,der verkeersstaking te Berlijn is weer toegenomen De autobujdiensten zjjn feeds stopgezet. De graanoogst in de Ver. Staten is zeer slecht in tegenstelling met het ,vorig jaar. Het verluidt, dat Mussolini d' Annunzio aangeboden heeft, het mo- reele leiderschap te aanvaarden van de fascistische vakvereenigingen. Een groote brand heeft gister avond een rubberfabriek te Antwer pen verwoest. De schade bedraagt 2 tot 3 millioen francs. Bij het red dingswerk werden twee personen ge wond. De Belgische socialisten hebben besloten een algemeene vergadering te organiseeren tegen a.s. Dinsdag om den politieken toestand te bespre ken. Gisteren is overeenstemming be reikt tusschen de Zweedsche zeelie den en scheenpvaartvereenigingen, zoodat de boycot van de I. T. F. van Zweedsche schepen opgeheven is. Binnenkort zullen Belgisch-Ame- rifcaansche besprekingen geopend wor den in verband met de kwestie der Bielgische oorlogsschuld aan de Ver- cenigde Staten. DRINKWATERVOORZIENING IN DE BOLLENSTREEK. Als over eenige dagen het pompstation van de drinkwaterleiding te Hillegom zal worden beproefd, dus' schrijft men aan het „Hbld", zal daarmee voor het grootste deel van de bollenstreek zijn ingeluid de eigenlijke voorziening van dat ruim be volkte gebied met ruim drinkwater. Jaren lang is de noodzakelijkheid van die voor ziening betoogd. Het drinkwater, dat ten gevolge van de zware bemesting van het land, van de toenemende bebouwing en van andere oorzaken steeds slechter en dus schadelijk voor de gezondheid werd, is al vele jaren beschouwd als niet meei voor het gebruik geschikt. Maar toen eindelijk te Hillegom een b-?- grooting" werd opgemaakt voor een ge meentelijke waterleiding, waarvan de kos ten van aanleg op f 125.000 werden geraamd, heeft het toch nog veertien jaar geduurd, voordat men tot den opzet var thans is- gekomen. Het aanvankelijke plan was, dat Hille gom alleen de eigen ingezetenen van wa ter zou worden voorzien. In 1921 nam de raad daartoe een. be sluit. Toen echter Lisse en Sassenheim even eens besloten de mogelijkheid na te gaan van een gemeentelijke watervoorziening, trachtten de drie gemeentebesturen tot sa menwerking te komen. Deze poging had geen gunstig resultaat. Hillegom besloot nu "een eigen bedrijf te stichten, maar van zoo groote capaci teit, dat waterlevering aan Lisse en Sas senheim mogelijk zou zijn. Toen mengden Ged. Staten zich in de zaak, en zij voeg den ook Warmond bij het complex, dat door een Hillegom sche waterleiding zou moeten worden bediend. Gevolg van deze inmenging was, dat een commissie uit de vier gemeenten werd benoemd, de z.g. Comm. voor het pomp station, waaraan het opmaken van een plan werd opgedragen. Besloten werd, dat elk der vier gemeenten de grootte van haar eigen buizennet zou bepalen en de kosten daarvan dragen zou. Verder werd in overleg met het bureau Hederik te Rotterdam, waaraan de uitvoering op gedragen werd bepaald, dat twee water torens zouden worden gebouwd: een op de grens van Hillegom en Lisse en een op de grens van Sassenheim en War mond. Het werk werd aanbesteed en het bleek, dat de kosten voor Hillegom ongeveer f óbo.ooo bedroegen. Daarvoor werd twee jaar geleden een geldleening gesloten, waarvoor de gemeente een hooge rente moet betalen, die zij bovendien in haar ge heel moest opnemen, zoodat Hillegom er niet voordeelig is afgekomen. Bij de uitvoering van het werk onder vond men herhaaldelijk moeilijkheden. Het loopzand bleek sterker te zijn, dan men verwacht had. De buizen, die op een be paalde diepte onder de oppervlakte van den weg moeten liggen, mochten aan vankelijk alleen in den berm van den weg worden gelegd en niet in den Rijksstraat- Tenslotte werd toch toestemming gege ven tot het gebruiken van den weg, zoo dat de weigering een noodeloos ophouden yan het werk was geweest. Nu het werk gereed is de prise d'eau ligt aan den Loostenveg, onder Hille>- gom zal het gemeentebestuur van Hil legom zijn aandacht aan de exploitatie moeten wijden. De aanleg van het bui zennet in de verschillende gemeenten en de voorwaarden voor waterlevering moe ten die exploitatie wel zeer duur maken. In de eerste plaats is het buizennet in geen der betrokken gemeenten groot ge- g, dat alle inwoners op het net kun nen .worden aangesloten. -- I11 Hillegom, waar het net hel uitge breidst is, worden toch van verplichting tot aansluiting vrijgesteld de huizen, die op meer dan 40 Meter van de hoofdbuis gelegen zijn; en in de andere gemeenten zijn alleen in de hoofdwegen buizen ge legd. Niet alleen zal men door deze'rege ling dus niet bereiken de bewoners, die goed drinkwater het meest noodig hebben, maar de exploitatie zal er niet loonend door kunnen worden. Men be rekent dan ook, dat in totaal niet meer dan 20 pet van de bewoners zullen aan sluiten. Art. 2 van de Hillegomsche verorde ning om ons tot deze gemeente te be palen, voor de waterleiding zegt: „de eigenaar yan een tot woning bestemd per ceel of dat perceelgedeelte, is verplicht zorg te dragen, dat deze .woning aan het net van de waterleiding wordt aangeslo ten ,wanneer de hoofdbuis daarvan niet verder is gelegen dan 40 meter uit de as van den weg. Huiseigenaren, die ten ge- noege van B. en W. kunnen aantoonen, dan hun woningen van goed drinkwater zijn voorzien, worden van deze verplich ting tot aansluiting vrijgesteld". Er is dus gelegenheid genoeg om aan de voorziening van goed drinkwater te ontkomen. Maar het gevolg van deze beperkte le vering is ,dat het tarief zoo hoog moest worden gesteld, dat het gebruik van drink water door de gemeente geleverd, feitelijk een luxe wordt. Er is een progressief ta rief vastgesteld, berekend naar de huur waarde der perceelen. Zoo betaalt de be woner van een onbelast perceel f 2,50 per 3 maanden voor een. verbruik van hoogstens 10 kub. M. dus f 10 per- jaar voor 40 kub. M. water; een perceel van f 300 huurwaarde (de prijzen zijn per drie maanden berekend; f 46 per jaar voor 78 kub. M. water-een perceel van f 500 huurwaarde f 87 per jaar voor 120 kub. M. water; een perceel van f 1500 huur waarde of hooger f 240 per jaar voor 300 kub. M. water. Het is waar, men krijgt water voor zijn geld, maar welke bewoner van een zeker niet groot perceel van f 500 huurwaarde zal in een jaar 120 kub. M. water ver bruiken. Het gebruik van goed drinkwater moet worden bevorderd, maar niet bemoeilijkt. En zulk een tarief, naast de geldende voorwaarden van levering en de beper king van het buizennet, zijn een bemoeilij king van het waterverbruik. Dat men ondanks dit hooge tarieLver- wacht, dat de exploitatie de eerste vijf jaar verlies zal opleveren, bewijst dat die exploitatie fe duur is. Maar die verwach ting lijkt bovendien te optimistisch. Met een zoo beperkt buizennet is de aanslui ting van een groot aantal ingezetenen in de vier gemeenten niet te verwachten, omdat ze niet mogelijk is. Nu berekent men in Hillegom wel, dat na die 5 moei lijke jaren 90 pet der bevolking zal zijn aangesloten; maar dergelijke berekenin gen blijken met de werkelijkheid vaak niet te kloppen. Intusschen zal dit binnenkort bereikt dat in de bollenstreek goed drinkwater verkrijgbaar is. En dat is zeer veel ge wonnen. Het overige: de distributie van het water aan allen, zal na dit bereikte de eerste zorg moeten zijn. RECLAME 3200 bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten» 60 c.. UIT DE OMGEVING. KOUDEKERK. Gemeenteraad De Gemeenteraad vergaderde gister middag, onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer J. M. E. Kwint, Alle leden waren aanwezig. Nadat de vergadering met ambtsge bed was geopend, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Betreffende de in de vorige vergade ring besproken geldleening deelde de voorzitter mede dat bet thans mogelijk is geworden deze leening af te sluiten tegen een koers van 99® procent bij 5V4 procent rente. Dit jaar wordt nog 4400 afgelost. Hierna werden eenige mededeelin- gen gedaan betreffende de onderhan delingen met Leiden over de levering van electriciteit. Leiden bleek niet bereid het te ga randeeren aantal K.W.U. te verlagen; maar wel, om er 2x 400 of 800 M. kabel te leggen, waardoor de a,fname grooter zal kunnen zijn. Wordt dit aan vaard, dan zal de kabel zich uitstrek ken van Molenzicht tot bet Postkan toor. Billijkheidshalve, aldus merkte de beer Oppelaar hierbij op, zou bet inderdaad beter zijn de bijkomende 800 M. te verdeelen over de beide einden aan de Lage zijde» maar in het belang van de afname zou aanleg in de Hoo- gewaard wellicht meer rendabel zijn. Volgens den voorzitter had deze reeds dezelfde opmerking gemaakt te genover den techn. adviseur, maar de ze verwachtte van aanleg in de Hoo- gewaard niet zóó veel, omdat er heel wat minder groote afnemers wonen. Daarbij beeft spr. wel moed dat het bij deze 800 M. niet zal blijven. De beer Reyneveld weth. toonde zich niet gerust over het aantal aan sluitingen. Spr. zou tegen aanleg zijn, wanneer de gemeente groote kans loopt> te moeten bijpassen. Ook de 'heer Oppelaar "wilde een herhaald onderzoek. De voorzitter bleek daar niet veel voor te gevoelen. Men moet nu pijkers met koppen gaan slaan. Wan neer thans een beslissing kan worden genomen, komt de aanleg nog .voor Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5.30 NSF (Hilversum, 1050 M.) Concert orkest onder leiding van F. Lupgens; 5.35 (FL Parijs, Eiffeltoren, 2650 M.) Causerie, daarna concert. 6.aLO en 5XX. Muziek. 6.20 2LO (Londen, 365 M.) en 5XX (Chelmsford, 1600 M.). Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuws. 6.35 (Munchen, 485 MJ. Concert. 7.35 (Munchen, 485 M.j Solistenconcert. 8.05 SFR, (Radilo-Paris, 1780 M.) Concert. 8.20 2LO. Concert, oude populaire num mers. 9.20 2LO en 5XX. Tijdsein van G:een rich, weerbericht, nieuws. RECLAME den winter gereed. Het is met nieuwe dingen als deze zoo, dat de menschen het eerst moeten zien, al vorens zij zich tot aansluiting verbinden. Verschillen de personen hebben aanvankelijk aan sluiting toegezegd. Die zullen er toch geen grapje van maken? Spreker wil de in elk geval deze garantie aanvaar den, en dan verder onderhandelen. Aldus werd besloten. Hierna werd bet verslag van den toestand der gemeente in 1924 aange boden. Zal bij de leden circuleeren. De voorgestelde wijzigingen in de begrooting werden goedgekeurd, even als een wijziging in de verordening op de keuring van vee en vleesch, waarbij de plaats voor keuring 't per ceel van den heer Dalebout wordt aan gewezen in plaats van dat van den heer Cuypers. Vervolgens bracht de voorzitter een voorstel ter tafel, om mede naa.r aan leiding van talrijke verzoeken die ge durende den laatsten tijd het gemeen tebestuur bereikten, over te gaan tot de aanschaffing van een sproeiwagen, die momenteel van de gemeente Den Haag kan worden overgenomen voor den prijs van f 275. Een ingezetene bleek bereid een pand voor dit doel te verburen voor 0.75 per uur, en bovendien den wagen zomer winter kosteloos te stallen. Men zou kunnen beginnen met geregeld de Hoo- gewaard te -besproeien, eens of twee maal per dag, waarvoor de betrokken bewoners dan ter evrgoeding van den waterprijs l6 cent per keer zouden kun nen storten. De wagen zou verder door gemeente werklieden kunnen wor den bediend. Het sproeien is, o.m. ge wenscht om bet verstuiven van den weg tegen te gaan. De heer de Jong, die niet veel ver trouwen had in de dekking van de kos ten, werd gerustgesteld. De heer Op-i pelaar en de voorzitter merkten op, dat een belangrijk voordeel zal worden verkregen op de post onderhoudskos ten. De weg is momenteel erg scherp door de voortdurende verstuiving an. Dat kan dan worden voorkomen. In antwoord op den heer v. d. Berg gaf de voorzitter als zijn meening te kennen, dat ook de Lagewaard wel in de besproeiing zou kunnen deelen. Ds wagen zou met een lus kunnen om rijden. Met 2 st. tegen werd tenslotte tot aankoop besloten. Tegen weth. Reij- neveld en de heer v. d. Berg. In bespreking kwam hierna het voor stel van de meerderheid van B. en W. om de Lagewaard in bijzondere geval len weer open te stellen voor auto's. De heer Reyneveld, die aanvan kelijk ook tegen openstelling was,- is er thans voor, omdat door Ged. Sta ten aan den arts dr. Vlaanderen een vergunning is verleend en er nu dus bevoorrechting zou ontstaaan. De heeren Oppelaaren v. d. Berg verklaarden zich st,erk tegen openstel ling. De heer Corts steunde het voor stel van de meerderheid van B. en W. om in bijzondere gevallen toe te staan De heer de Jong achtte den weg voor algeheele openstelling voor auto's 1 absoluut niet geschikt. Wel zou spr. een enkele uitzondering willen toe staan, wanneer niet het gevaar bestaat dat ook particulieren daarvan gebruik gaan maken. De heer Dorrepaal, weth. acht het door sommigen naar voren ge brachte gevaar niet aanwezig. Sur is nog steeds voor openstelling. De heer v. E g m 0 n d kan alleen zijn voor openstelling voor luxe auto's, De voorzatter, hoewel zelf be oefenaar van de autosport, zei mede op grond van persoonlijke ervaring geen motjef voor openstelling te kunnen aanvoeren. Dr. Vlaanderen beeft gedu rende den tijd van zijn vergunning er maal gebruik van gemaakt, eenvou dig omdat de weg bijna niet te berijd 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2