CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 8<5 JAARGANG ZATERDAG 30 MEI 1925 NUMMER NIEUWE LEIDSCHS CODRANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden TeL 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 bii itumiiier bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Volksschool oi Staatsschool. up uil belangrijke probleem is in de OuiUiigo geiiuuueu veigauer.ng van het Uüieioixxxeciu ücnouiverDanu opnieuw ue auiiuaoiii. geve^ugd aoor u»n heer J. van Anuei, te aürav ciihage, uie de oude teuze. ue nijzonaere' senooi regel, de opennare schooi aanvulling, weer op uen vouigronu stelue. net aainrekkeiijK.e in cLt referaat is, dat wei op ue beginselen de nauruk worut geiegd en uat voor de gevaren die hier ure»gen met ernst werd ge waarscnuwu, maar dat toen ook over wat verkregen werd, niet uit de hoogte de staf wera gebroken en aan de eischen van de practijk. ue noodige aandacht werd geschonken. „De taak der lagere school aldus de referent is die kennis en persoon lijkheidsvorming bij te brengen, die voor het latere leven van den mensch als onmisbaar moet worden geacht. Naar Christelijke opvatting is opvoe ding de taak der ouders, allereerst en allermeest. Niet alleen op grond der H. Schrift, maar ook dank zij het na tuurnjk besef, dat God in het ouderhart heeft gelegd, en dat alleen door een averechtsch staatsbegrip wordt ver knoeid. De opvoeding aan de ouders betee kent dus ook, de lagere school als een belangrijke factor in de opvoeding aan de ouders, niet alleen in den zin van vrije keuze, maar terdege in den zin van persoonlijk er bij betrokken zijn. De meest principieele vraag in deze is: Wie sticht een lagere school en wie beheert haar? Het antwoord op deze vraag beslist over de geheele schoolwet geving. Voor onzen tijd en voor ons land is dan de vraag in het geding: Zullen de ouders 't doen of zal de Staat het doen? De moderne staatsidee, ten volle be heerscht door de revolutionaire grond gedachten betreffende mensch j en ge meenschap, aanvaardt eigenlijk alleen den Staat als opvoeder en hierin bgt de diepste oorzaak van alle geschil. De moderne Staat, die geen hooger gezag kent dan 't Staatsgezag, is in zijn wezen onverzadigbaar, trekt alles aan zich, heerscht als alvader over alle ver houdingen, regeltsteeds meer op scci aal gebied, ook op onderwijsgebied en dregt alle waarachtig leven der maat schappij te verstikken. De leuze onzer vaderen: De school aan de ouders, blijve onze leuze, niet als een bedwelmende phrase, maar als een levenwekkend beginsel; nieet alleen van de ouders, die met Gods Woord rekenen maar voor alle ouders. En mochten er dan ouders gevonden worden, die de belangen van het onder wijs -hunner kinderen niet voldoende kunnen of willen behartigen, dan zijn er tal van kringen in de Maatschappij, die de verzaakte oudertaak kunnen overnemen en pas in de laatste plaats trede de Overheid op.: De openbare school heeft ons volks leven veel kwaad gedaan, niet alleen door wat zij, in haar z.g. neutraliteit, aan goeds heeft onthouden, maar mee door de ondermijning van het besef, dat de opvoeding de eeretaak der ouders is. Is het niet droef, dat in ons land dui zendtallen van ouders de opvoeding hunner kinderen in de school toever trouwen aan ambtenaren, aan de school waarin zij rechtens niets te zeggen heb ben, terwijl zij toch even goed in staat moeten worden geacht, de rechte school belangen hunner kinderen te beharti gen als zoovele anderen dit doen. Dit nu is ons be2fwaar tegen de hui dige lager onderwijswet, dat zij in be ginsel heeft gebracht de algem^ene staatsschool. In 1920 is die bijzondere school georienteerd naar de openbare en dit beteekent „gelijkstelling", maar het had ook anders gekund, n.l. de openbare school was georiënteerd naar rle bijzondere, met name voor zoover hetreft haar financieele voorziening. Niet de Staat betale alles, maar de •Haat trede slechts aanvullend op en ga it van het juiste beginsel, dat opvoe fl ng n et minder dan voeding allereerst taak der ouders is. I Wij breken niet den staf over wat in 'O gebeurd is, aanvaarden dit veeleer a's een noodzakelijke schakot in de ont wikkeling der dingen, maar wij achten ons niet verantwoord den huidigen toe stand als den meest gewenschten te aanvaarden. Is men eenmaal op verkeerd spoor, dan weet niemand, hoe verder de gang zijn zü. De wet is nu gegeven door een Rechtsch Ministerie, maar de politieke wind kan draaien en de geest van het departement van onderwijs wordt straks wellicht in andere richting ge stuurd dan nu en zijn dan onze vrije Christelijke scholen nog veilig? Dus: een nieuwe lager onderwijswet? Wij meenen van niet. Onder wijswetgeving is, vooral in ons land, een moeilijk bedrijf en verre boven het omkeeren van wat beste at, verkiezen wij de methode van verbete ring, door aansluiting aan 't bestaande. Wij achten het ongewenscht de vrije school,, zooals wij die voor ons zelf ver langen, door wetgeving op te leggen aan geheel het volk en daarom lijkt ons wijziging der wet gewenscht, waarbij bestaande ontwikkelingsmogelijkheden kunnen worden uitgebreid en nieuwe er in gebracht. Nu in de wet te willen schrijven, dat de Staat alleen onderwijs doet geven aan de kinderen dergenen, die opzet*e 1\jk nalatig zijn in de zorg voor het onderwijs hunner kinderen, lijkt on9 ongewenscht ien practisch, d.w.z. poli fclek ook onuitvoerbaar. Neen, de wet worde aldus gewij zigd, dat gevaar, dat niet ondenkbaar is, worde afgewend en een gezonde op vatting van de oudertaak inzake de op voeding worde bevorderd". Het valt toe te juichen, dat dit vraag stuk opnieuw aan de orde is gesteld en vooral dat het op deze wijze werd ge daan. „De school aan de ouders" is een mooie leuze, maar terecht werd gewaar schuwd voor het gevaar, dat ze wordt tot een bedwelmende phrase, inplaats van een levenwekkend beg.nsel. Tot nu is in de practijk de tegenstel ling geweest: Staatsschool of vrije school; neutfaal of christelijk onder wijs. Maar ten opzichte van de leuze: de school aan de ouders, hebben wij ons teveel in de ruimte gehouden. Er is te weinig gedaan om dit begin sel ook in de practijk terealiseeren. Ook onder de voorstanders van het christelijk onderwijs is de opvattmg dat de ouders hier een taak hebben, nog veel te weinig doorgedrongen. Als er maar een of andere organisatie is die zorgt dat er een christelijke school is, waarheen men kinderen kan zen den, dan vinden velen het al lang mooi, en omgekeerd zijn er ook heel wat be sturen, die de ouders maar liefst op een afstand houden. Daarom verdient het toejuiching, dat op dit onderwerp opnieuw de aandacht is gevestigd. Als nu ook maar een stap verder wordt gegaan en duidelijk gemaakt, hoe deze leuze in de practijk is te ver wezenlijken. Vrijheidsbond. De Vrijheidsbond is er tot nu toe niet in geslaagd het vertrouwen van de kiezers te winnen. Dat kan ook wel niet anders. Wie zelf een zig-zag-koers volgt kan niet verwachten dat anderen in zijn leiding vertrouwen zullen stellen. Men denke'slechts aan het bezuini- gingsvraagstuk. Eerst moesten, bevangen als men was door de revolutiekoorts, de mil- lioenen bij handen vol worden wegge gooid. Daarna werd op hoogen toon bezui niging geëischt, maar toen Minister Colijn daadwerkelijk ging bezuinigen, had men weer niet den moed mee te werken en vond men het verstandiger dezen bewindsman op alle mogelijke wijzen te bemoeilijken. Een soortgelijk verschijnsel doet zich nu weer voor ten opzichte van het staatspensioen. Een redacteur van het „Utrechtsch Dagblad" had een vraaggesprek met den heer v. Gijn, den eersten candidaat van den Vrijheidsbond, waarvan hij o.m. het volgende vertelt: De interviewer kwam met een be zwaard gemoed, hij vroeg hoe het mogelijk geweest was, dat de Vrij-- heidsbond op het punt van Staats pensioen zoo zijn eigen beginselen had verloochend. Maar de heer Van Gijn aarzelde niet met zijn antwoord. Hij wees op de vrijheid in den liberalen kring, welke vaak groote verschillen van inzicht medebrengt, maar hij verze kerde met stelligheid, .ik ben van premievrij Staatspensioen geen voor stander. En het zou mij hard ver wonderen, indien de candidaten, die na mij komen op de Utrechtsche lijst speciaal Mevr. Wynaends Francken en de heer Kettlitz, over deze zaak niet evenzoo zouden denken als ik." Dat is toch wel een heel merkwaar dige tactiek. Op het stembusprogram wordt pre mievrij staatspensioen in uitzicht ge steld. Maar een der leidende figuren ver klaart met nadruk dat hij er niet aan denkt dezen wensch te vervullen en hij vertelt er meteen bij dat meerdere candidaten hierin met hem eenstem mig zijn Is het wonder dat de kiezers in den Vrijheidsbond, die zich aan zoo erger lijk kiezersbedrog schuldig maakt, niet het minste vertrouwen stellen? STADSNIEUWS. Prof. Blok's opvolger. Naar de „N.R.Ct." meldt, is binnen kort de benoeming te verwachten van dr. N. Japikse, leeraar aan een H.B.S. te 's-Gravenbage, tot opvolger v. Prof. P. J. Blok als hoogleeraar in de vader- landsche geschiedenis aan de Univer siteit alhier. Prof. Dr. D. A. de Jongf Hedennacht is op 60-jarigen leeftijd in het Diaconessenhui9 alhier overle den Prof. Dr. D. A. de Jong, hooglee raar in de vergelijkende ziekenkunde en parasitologie aan de Universiteit alhier. Geslaagd, i .Voor het examen Boekhouden, afge nomen door het instituut „Mercurius" te Amsterdam, slaagden Mej. Clara v. Ronkel en de heeren J. H. Koning H. P.zn., W. F. Lefeber en D, v. d. Wil den alhier. De Leidsche Winkelstand. Een goed glaasje wijn het vindt nog altijd in breeden kring daadwer kelijke waardeering. Een bewijs daarvoor is de ontwikke ling van den handel in het kostelijke natuurproduct die nog geregeld blij ken van voortgang geeft. Als was er geen sprake van een blauwe week of iets dergelijks, is de zer dagen aan het begin van den Sta tionsweg een modem ingericht pand gereed gekomen,,.dat naar het kenne lijk voornemen der ondernemers ge heel aan den verkoop van 't kostlik nat zal worden gewijd. De bekende Amsterdamschë wijn handel van de firma Kasper Hid- dink is het, die hier haar elfde fili aal gaat vestigen. Wij hebben aan de geheel gerestau reerde, en inwendig nieuw ingerichte zaak een bezoek gebracht, en konden daarbij niet anders dan prijzen wat hier binnen korten tijd onder leiding van de architecten Mugge en v. Kla veren werd tot stand gebracht. Niet alledaagsch is zeker de stijl en vorm van den winkelopstand die hier uit kostbare en solide materialen ge bouwd werd. Maar daarom des te be ter typeerend de bedoeling die zij heeft en te geschikter om het product zoo veel mogelijk naar zijn aard te ver handelen. Te roemen valt vooral de installatie van de stijlvolle etalages,- met den modernen onder-bouw, waar door het mogelijk is een speciale licht reclame te maken, en bepaalde voor werpen stofvrij te houden. Een en an der is keurig afgewerkt. Zoo ook de ruime doelmatige vitrines, die een groote verscheidenheid van geestrijk nat bevatten, waar het behalve een goede bewaring ook een sprekende ex positie geniet. Het interieur dat een mooie karak teristiek heeft, harmonieert heel goed en doet den ontwerpers eer aan. Hedenmorgen, zooals een adverten tie In het nummer van gisteren meld de, is de zaak geopend. Gedistilleerd, wijnen, advocaat, fijne en dubbele likeuren, limonade-siropen enz. enz. wachten nog slechts op de afnemers, die in deze keurig ingerichte zaak een prettige bediening kunnen verwachten. Gistermiddag trof den 19-jarigen A. Br. werkzaam in de drukkerij der fa. Sijthoff aan de Doezastraat een ernstig ongeval. Bij het bedienen van een papier-snijmachine geraakte een zijner handen onder het mes, tenge volge waarvan hij twee vingertoppen verloor. Vanmorgen is het 6-jarig zoontje van de fam. P. aan een groot gevaar ontkomen. De jongen speelde met zijn vliegende Hollander in de Sint Jacobs straat ter hoogte van 'tBirand- spuithuisje, toen een met een paard bespannen wagen passeerde. De knaap kwam te dicht bij het paard, dat daarop achteruitsloeg en den jongen tegen den muur van het brandspuit huisje wierp. Aanvankelijk werd gedacht dat de knaap beduidende verwondingen had waarom de Eerste- Hulpdienst werd ontboden. Deze kon echter na onder zoek vaststellen dat behoudens enkele ontvellingen aan de beenen geen let sel was toegebracht. Wel een zeer gelukkige afloop. Op de Scheepswerf „de Hoop" v. h. Gebroeders Boot aan den Lage Rijn dijk had hedenmorgen de leerling- bankwerker C. Sp„ het ongeluk zijn rechterarm te breken, doordat hij over een op het terrein liggend voorwerp struikelde. Na door den Eerste Hulpdienst in het kantoor te zijn verbonden, werd hij per auto ter verdere behandeling overgebracht naar het St. Elisabeths- gesticht. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is gisteren met hare werkzaamheden gereed gekomen, of liever, zij heeft er 'n einde aan ge maakt, zoodat nu de politieke heeren de handen ruim hebben voor de verkie zingscampagne. De pensioenwet #voor het spoorweg personeel werd ondanks de vele amen dementen van de heeren Wijnkoop en v. Braambeek, op één ondergeschikt punt na, ongewijzigd aangenomen. Die eene wijziging, welke op voorstel vaa den heer v., Braambeek werd aangeno men, was dat geen pensioenkorting zal wordten toegepast bij cumulatie van pensioen en inkomsten genoten in dienst van publiekrechtelijke lichamen Voor de burgerlijke ambtenaren geldt de dienst bij de spoorwegmaatschappijen niet als overheidsdienst in geval van pensioenkorting bij cumulatie van pen sioen en andere inkomsten uit overheids dienst; derhalve was er wel iets voor te zeggen om in het omgekeerde geval ook geen pensioenkorting toe te passen. Mi nister van Swaay erkende de billijkheid van dit voorstel en nam dit amende ment van den heer v. Braambeek over. Verder kreeg nog de heer Suring de toezegging van, den minister, dat hij1 met de directie der Spoorwegen zou overleggen, of er nog iets zou zijn te doen voor een uitgesteld pensioen van hen, die vóór i Juli 1925 met eervol zijn ontslagen. Hieronder zou dan ook val len het bij de staking van 1903 ontsla gen spoorwegpersoneel. Een ander punt dat nog de aandacht vroeg, betrof een voorgestelde wijziging van het reglement van orde. Na verdediging door den heer Rut gers wetd het voorstel, dat bedoelt de instelling van vaste commissies voor het onderzoeken van wetsontwerpen, aangenomen. Het laatste punt dat aan de orde kwam betrof de subsidie voor de kweek school voor Voedvrouwen te Heerlen. Daar ajwijzen/ van de subsidie zou beteekenen sluiting van deze zeer be langrijke onderwijsinrichting, terwijl men toch ook de subsidie niet wilde toestaan eer het toegezegde rappert van een ingesteld onderzoek naar het be heer van die school was ingekomen, werd met 42 tegen 18 stemmen beslo ten, de helft van het gevraagde bedrag, n.l. f40.000 te voteeren. De Bioscoopwet kwam niet meer in behandeling; het was reeds te laat ge worden, en er was nu eenmaal bepaald dat de Kamer gisteren op reces zou gaan. Met een „prettige vacantiel", hun door den voorzifter toegewenscht, gin gen de dames en heeren, waarvan meer deren straks niet zullen terugkeeren, naar huis. BINNENLAND. Arebeidswet en Onderwijswetten. De Hooge Raad van Arbeid beeit aan den minister yaa arbeid, handel. ADVERTENTIE-PRUS Gewone adrerientiéa per tegel oeat Ingezonden MededeeHngen, dobbel U/ld. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij voornttbetaBng ▼an ten hoogste 30 woorden, usilie il^gt lijke geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in dit Nnnur ninwan,,.^ a De Tweede Kamer op reeee. De opvolger van Prol. Blok. Pi of. de Jong, hoogleeraar aan de Universiteit alhier, hedennaoht over-' leden. Buitenland. De Transohe Kamer heelt een me; titf aangenomen, die de Marokkaan-' sche politiek der regeerlng goedkeurt, De Britsohe nota Inzake het veilig-, heddsverdrag aan Frankrijk overhan.' digd. Nanaen over de NoordpooMnebt van Amundsen. en nijverheid den volgenden brief ge-[ richt: De Hooge Raad van Arbeid heeft ia zijn 9 Mei j.l. gehouden vergadering' de door uwe Excellentie aan den Raad voorgelegde vragen betreffende bet doen aansluiten van de bepalingen van de Arbeidswet aan die van de on langs gewijzigde Onderwijswetten be-i sproken. De raad vond daarbij voor lichting in een praeadvies van een daartoe ingestelde bijzondere commis sie uit zijn midden, waaraan enkele leden buiten den Raad, deskundigen op dit gebied, waren toegevoegd. Het praeadyies van die commissie is als bijlage bij dit advies gevoegd. De Raad beeft er zich, na bet prae- advies te hebben besproken, toe be paald, omtrent de conclusies, welke de commissie aan bet slot van baar praa- advies beeft geformuleerd, uitspraak I te doen, terwijl aan die conclusies op I verzoek van een deel van Raad nog een andere uitspraak van dat deel van den Raad is toegevoegd. De opvattin gen van de leden, welke aan die be spreking hebben deelgenomen, zullen uwe Excellentie hijken uit de notulen van de vergadering van den Raad, wel-1 ke bij dit advies worden, overgelegd. De Raad vereenigt zich nagenoeg geheel met bet praeadvies der com missie.- Vrijwel eenstemmig is de Raad van oordeel, dat wijziging van artikel 9 van de Arbeidswet niet gewenscht is. Evenals in de commissie bleek slechts één lid een andere opvatting toege daan. Een meerderheid in den Raad acht het echter wel gewenscht artiksl 84 van de Arbeidswet in dien zin te ver- ruimen, dat de daar gegerven uitzon dering voor ambachtscholen en vak scholen ook zal gelden voor den ar beid, welke geregeld in den tweeden titel van de Nijverheidsonderwijswet en krachtens andere vormen van vak opleiding, welke aan bepaalde sociale en paedagogische eischen voldoen j Omtrent die eischen werden in de. vergadering van den Raad in aanslui- i ting van het praeadvies der oommie- sie verschillende wenschen uitgespro- kén. Eenige leden gaven als hun oor- deel te kennen, dat kinderen beneden 11 jaar ln geen geval, ook niet voor het ontvangen van een vakopleiding, i langer dan I' uur in een fabriek of werkplaats mogen vertoeven en dat het aanvullend theoretisch onderricht in de daguren moet worden verstrekt. Ook spraken eenige leden den wensch uit, dat het aangaan van leerovereen komsten ten behoeve van kinderen be neden 14 jaar slechts sou worden toe gestaan voor kinderen voor wie geen gelegenheid is onderwijs te genieten. Intrekking of wijziging van de w«tf" van 20 Mei 1922 8tJ>l. no. 300). hou-1 dende goedkeuring van de eonventie L- van Washington betreffende de vaet- 'j stelling van den leeftijd, waarop kin deren mogen worden toegelaten tot het verrichten van arbeid tn nijver heidsondernemingen, acht de Raad, evenmin als de commissie, nooddg. j Enkele leden maken echter bezwBar tegen een zoo ruime .opvatting van het begrip „écoles professionnellee" als de commissie en de Raad aanbe velen. Ten slotte acht een deel van dent Raad het gewenscht uitdrukkelijk als zijn oordeel uit te spreken, dat - waar uit de door de commissie uit den raad bijeengebrachte gegerven» blijkt, dat er voldoende schoolruimte voor een 7de leerjaar aanwezig is. dat over een; voldoend aantal leerkrachten beschikt - kat) wonden aa

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1