MODE-RUBRIEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 29 MEI 1925 DE VOORGESTELDE BELASTING WETTEN. De Memorie van Antwoord. Verschenen is de Memorie van Ant woord betreffende de wetsontwerpen betreffende de Weeldebelasting, de wijziging der Successiewet en de In komstenbelasting. Minister Colijn berekent allereerst dat de opbrengst der middelen voor 1926 ongeveer 10 millioen hooger kan worden geraamd dan thans. Daarnaast staan echter noodzakelijke nieuwe uit gaven tot een bedrag van 25 millioen. Verlaging der uitgaven blijft dus 1 noodig. Gelijk de Minister reeds eerder heeft te kennen gegeven, zal de verlaging der I uitgaven voor het belangrijkste deel verkregen worden door wijzigingen in de organisatie van land en zeemacht. Met alle krachten zal er naar ge streefd moeten worden, om den schul denlast te doen dalen; niet alleen door zoo mogelijk versterkte aflossing toe te passen, maar vooral ook door het aan gaan van nieuwe leeningen tot het Uiterste te beperken. Alleen voor de uitgaven, welke on middellijk tenminste even groote inkom iten voor den Staat ten gevolge hebben als de voor de leening verschuldigde rente, zooals bijv. met het woningvoor schot het geval is, is dekking uit geld 'leening verantwoord. In verband hiermede en ook omdat voorkomen tnoet worden, dat door de voorgestelde weeldebelasting enkele .groepen der bevolking tot de minst draagkrachtigen behoorende, te zwaar zouden worden gedrukt, waarom ver schillende wijzigingen noodig zijn, wordt het wenschelijk geacht, het wets ontwerp tot wijziging der wet op de i inkomstenbelasting 1914 In dien zin 1 nader te wijzigen, dat de opbrengstver mindering van f12 millioen op f7,5 a 8 millioen wordt teruggebracht. Daartoe moet de verhooging van den kinderaftrek, die in het aanvankelijk ontwerp op f300.was gesteld, terug gebracht worden op f200. Wat overigens de Weeldebelasting betreft, toegegeven kan worden, dat er een groote categorie personen bestaat, die, tengevolge"van diverse omstandig heden genoodzaakt zijn hun toevlucht te zo'eken In goedkoopere pensions. Voor dezulken zou de voorgestelde belasting te drukkend kunnen worden en om dit te voorkomen heeft de minister een aanvulling ontworpen van artikel 12K, tengevolge waarvan dat artikel ook toe passelijk wordt verklaard op die hotels en pensions, waar de prijs voor volledig pension met algeheele verzor ging voor één persoon per week niet plattelanders, die naar de steden moeten meer dan f17.50 bedraagt. Om bovendien tegemoet te komen aan de bezwaren, geuit tegenover de 'reizen en tegenover de handelsreizigers 'die genoodzaakt zijn voor hun nacht verblijf en hun maaltijden gebruik te maken van zeer eenvoudige inrichtin gen, is artikel 12K bovendien nog aan gevuld door het trekken van een ver 'dere grens. Deze grens bestgat hierin, dat in eet gelegenheden voor een volledigen maal tijd fl,25, voor nachtverblijf zonder ont bijt f 2en 12.50 voor nachtverblijf met pntbijt kan worden berekend, zonder heffing van recht. Verder meent de minister niet te kun nen gaan. Ten overvloede stelt hij voor, het in artikel 81B genoemde minimumrecht van 10 cent terug te brengen op 5 cent. Om tegemoet te komen aan het be zwaar van vele leden, die het niet ver dedigbaar achten, dat de hotels en eet huizen, welke reeds zoo zwaar door personeele belasting worden getroffen, met een nieuwe belasting worden be zwaard, is in het ontwerp een bepaling opgenomen, waarbij die personeele be /lasting wordt verminderd. Bij nadere overweging is de minister (Voorts tot de gevolgtrekking gekomen, dat er ernstige bezwaren bestaan, tegen het opnemen van dit ontwerp van de volgende zaken: a. Antiquiteiten en kunstwerken; b. Taarten enz. en vruchten. Vooral omdat een goede naleving dezer wet ten aanzien van die voorwer pen uiterst moeilijk zal zijn. Hij heeft overwogen, of door een be lasting aan de bron, hierin verbetering ware te brengen, doch ook bij het het ten van een zegelrecht, van de facturen van fabrikanten en importeurs, blijven er tal van bezwaren bestaan, niet het minst omdat de hoedanigheid van fa jbrikant en kleinhandelaar dikwijls in een hand is vereenigd. Inmiddels stelt hij zich voor nader ;te onderzoeken of aanschaffing van deze zaken niet beter op *n andere wijze kar worden retroffen. Met betrekkino- tot de wijziging der ruccessiewet merkt de minister op, dat bij tot een verdere verlaging van het tarief voor echtgenooten en kinderen, if tot een uitbreiding der te hunnen aanzien bestaande vrijstellingen, thans, niet kan medewerken. Dit zal moetan geschieden ten koste ?an de vermindering der tarieven in de iverlge gevallen en dit acht hij niet Afb. 4. Sierhanddoek met knoopwerk. Deze sierhanddoek vertoont het thans weer zoo gewil de knoopwerk. Het vormt een breed inzetstuk aan den dwarsrand en een breede ingeknoopte franje- Voor deze sierhanddoek, welke van wit linnen gemaakt is, gebruikt men wit knoppgaren. Men kan het patroon ook heel goed voor een handwerktatelkleedje gebruiken. Men past dan het materiaal aan in den kleur van het kleedje en maakt het inzetstuk aan beide kanten. Afb. 5. Handtasch met Richelieuwerk. Bij een luchtig zomertoiletje hoort de daarbij pas sende handtasch, die men als het mogelijk i9 van hetzelfde mate riaal als het costuum maakt of van het allerfijnste wit batist en die men met Richelieuwerk versiert Het model op ons plaatje loopt naar be neden spits toe en het borduurwerk loopt naar boven. De bovenste rand is gefestonneerd, de splitjes zijn omgewerkt De gekleurde voering moet natuurlijk met de tint van het toilet overeenstemmen. Afb.6. Bedgarnituur met open zoom en borduurwerk. Dit garnituur, dat uit bovenlaken, hoofd- en voetkussen bestaat, heeft als versiering open zoomen en een weinig borduurwerk, hetwelk in kleine takpatroontjes uitgevoerd wordt. Het voetkussen wordt hier mede rondom gegarneerd, terwijl het hoofdkussen alleen aan den bovenrand geborduurd wordt. De in het midden gebogen rand van het bovenlaken is gefestonneerd. Afb. 7-9. Drie zakdoekjes met handborduursel. De drie zakdoekjes hebben een verschillen de garnering. Het bovenste doekje is met gefestonneerde bogen afge werkt en in een hoek met borduur sel versierd. Het middelste doekje van fijn batist is met een breeden open zoom afgewerkt waarbij zich nog kleine hoekfignren, eveneens in open zoomwerk, aansluiten. Het dei de doekje is versierd met een voudige festons en een aparten hoek van Richelieuwerk. Afb. 10. Rond kussen met borduursel in platten steek. Het ronde kussen, welks buiten rand nog door een pouffe betoond wordt, heeft een geborduurd ge deelte in vijfhoekigen vorm. Het motief van het borduurwerk is een bloeiende roos met knoppen en bladeren, welke men in natuur lijke kleuren, rose en groen in ver schillende nuances, werkt. Al naar het doel neemt men wol of zijde als materiaal. Het middengedeelte wordt door gespannen koordjes met het kussen verbonden. Bij het maken van het kussen hecht men het geborduurde middendeel op het glad overtrokken gedeelte. Dan maakt men de pouffe, die aan den onderkant aangenaaid wordt en die men van boven met een klein kopje aanzet. De pouffe moet twee keer zoo lang zijn als het kussen rondom meet. Tenslotte verbindt men het middengedeelte met de pouffe. Afb. 11. Naaitafelkleedje van Hardangerwerk. Om Har- danger heel mooi en gelijkmatig te werken, neemt men congres- stof, die dicht geweven is. Op onze afbeelding bestaat het bor duurwerk uit een groot boekfiguur, zoo dat de beide figuren in hel midden elkaar treffen. De breede franje i9 uit het borduurmateriaal gevlochten. HET AGCOORD MET BELGIë. Een Belgisch oordeel. De XX Siècle, het voorloopig verslag der Nederlandsche Tweede Kamer in zake het verdrag met België bespre kend, begrijpt de algemeene tevreden heid in Nederland over het feit, dat het verdrag kon worden gesloten zon der voor Holland verplichtingen van militairen aard mee te brengen. Wij moeten evenwel zeker zijn, al dus iegt het blad, dat in geval van 'n Duitschen inval Nederland de Lim burgs che gang zal verdedigen. Dat het schenden van Nederlandech grondgebied als een casus belli zal be sehouwd worden, acht het blad een natuurlijke en noodzakelijke verbinte nis. Zou Holland weigeren zich op dit punt te verbinden, dan zou, naar het blad zegt, gewettigde zorg ontstaan, welke de betrekkingen tusschen Ne derland en België niet zeer gemakke lijk zouden maken. Het blad voert verder aan, dat het niet de eerste maal is, dat een inter nationaal verdrag voor een land ge volgen van binnenlandschen aard me debrengt. Een onzijdig Holland moet zijn on zijdigheid kunnen verdedigen, vooral, zoo wordt gezegd, waar de verdedi ging van het grondgebied, waarover het zijn souvereiniteit in rechte en in feite wil bewaren, ten zeerste onze eigen veiligheid betreft. Wat het niet-oplo9sen van de Wie lingen-kwestie aangaat, en het wegblij ven van bepalingen, omtrent de vaart van Belgische oorlogsschepen op de Schelde in vredes- en in oorlogstijd, oordeelt het blad, dat België wellicht meer gerechtigd zou zijn om opmer kingen te maken. Het blad hoopt, dat het verdrag zal worden geratificeerd. Het zal nader hand des te gemakkelijker zijn, ver klaart het, om een economisch ac- coord te sluiten, dat voor heide landen zeer voordeelig zou zijn. RECHTSZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN. iVoor de openbare ritting staan .73 zaken op de rol. In de eerste zaak van H. JVl T. conservenfabrikant te L e i de n, fun geerde Mr. Nord Thompson als Kan tonrechter, om voor een arbeidswet overtreding vroeger reeds behandeld als getuige te hooren den bedrijfslei der van Santen, die verklaring gaf, dat degene, die de arbeidslijst bij hield! n.l. getuige v. Staveren, geen kennis had van den toen verrichten ar beid, en dit een gevolg was, dat ge tuige het' vergeten had, hem dit te zeggen. De Ambtenaar blijft er bij dat be klaagde niet de schuld kan afwente len op zijn bedrijfsleider getuige van Santen én eischt f5 of 2 dagen. /Hierna worden éenige getuigen- ge hoord in een aanrijdingsgeval door auto's te Sassenheim, waarvoor Mr. M. B. Vos als kantonrechter op treedt. D. Hi K., architect te Dordrecht, is te Sassenheim aangeredendoor den auto van den adjunct-directeur van de sociëteit te Leiden. Gehoord wordt nu de Burgemeester van Sassenheim, die noch in 't voor deel nochin 't nadeel van beklaagde iets kan verklaren. Hij kwam eerst toen de aanrijding had plaats gehad. J v.an Zonneveld, bloemist te Sassen heim, was direct op de plaats geko men na de aanrijding. Uit hetgeen hij daar te zien kreeg, en den stand van de auto, was z.i. niet anders te concludeeren, dan dat de auto van bekl. aangereden was en niet had aan gereden. De chef-veldwachter Posthu mus kon niet vertellen, althans niet meer dan getuigen hem hadden ver klaard en hij in het proces-verbaal had medegedeeld. De ambtenaar kon uit de soms zeer vage getuigen niet de onschuld van beklaagde bewezen achten en eischte flO of 5 dagien. De verdediger van beklaagde achtte de. zaak van belang, omdat aan deze strafzaak een civiele vastzat. Gewoon lijk, zoo ook hier, geven partijen el kaar de schuld, en nu tegen zijn cliënt proces-verbaal is opgemaakt staat deze in de minst gunstige con ditie. Dat beklaagde's wagen is aange reden staat vast, en dat kan niet an ders dan door de andere gebeurd zijn van welke auto de bestuurder alleen verklaart dat hij niet heeft aangere den. Daartegenover is de getuigenis van Zonneveld en den wielrijder v. d. Ploeg even pertinent dat de Leidsche auto moet aangereden' hebben. Niemand der overige getuigen beweert ook het tegendeel. Zelfs de getuigenis van ge tuige P. Westerhoven te Voorhout, 'die den wagen naar links heeft 2ien gaan, kan nog bevestiging geven om dat dit juist door de aanrijding plaats vond, waarom pleiter een gunstig von nis tegemoet ziet. Door denzelfden kantonrechter werd nog gehoord de brievenbesteller Boon in de zaak van A. L., die beweerde^ een aangeteekend schrijven van den Raad van Arbeid niet ontvangen te hebben, wat getuige verklaarde bij hem aan huis na afteekening van de kennisgeving* afgegeven te hebben. Zoner te kunnend zeggen wie in huis de kennisgeving had geteekend. Eisch f10 of 10 dagen. Voor de behandeling van de ove rige Cp de rol voorkomende zaken, kwam Mr. Klein als Kantonrechten. J. J, v. Wi., koopman te Leiden, wiens zaak een te kleinen hond als trekhond gebruikt en vorige week reeds voorkwam, kwam weder aan de orde om getuige Wjtteman Rijks veldwachter te hooren. Getuige Wr bevestigde zijn verbaal, al had hij1 wer kelijk met een defecten duimstok op gemeten. De Ambtenaar eischte f3 of 3 da gen. Eveneens kwam de zaak van G. v. D., veehouder te K a t w ij k, weer voor om als getuigen te hooren de politiemannen Elferink en te Brake, resp. gemeente en Rijkspolitie. Deze hadden werkelijk ruige mest gezien op het erf en varkens gehoord wat hij niet mocht. Beklaagde wilde wedden dat hij een goede mestput had en wat de politiemannen gezien hadden was stroo, al kWam het uit den stal. De Ambtenaar zag geen verschil in droge of natte mest, 'twas mest. En, zijn onbehoorlijke houding in aanmerking nemend, achtte deze een eisdh van 'flO of 10 dagen op zijn plaats. En jk ben er nog niet eens aan gebon den, zegt de Kantonrechter, ik kan nog hooger. A. Hl. A. V., expediteur te LI ei- den, heeft een autogarage onvoldoen de ingericht al had hij een voorloopige vergunning van B. en W|. Het was een heel lijstje zegt de Kantonrechter, doch beklaagde voert aan, dat het Zooveel kost. 'tKon wel f300 zijn. Nadat getuige v. Lith gehoord was, eischte de Ambtenaar f20 of 20 da gen. Beklaagde gaat dan maar de ge vangenis in, zegt hij, op zijn ouden dag. Dat heeft hij nog niet gehad, len hij heeft daar toch een poosje rust, want nu wordt je als 'tware vervolgd, dan voor het een en dan voor het ander. 'H. P;. Zw. te Lis se, is te Noord- wijk bekeurd voor het niet hebben van een fabrieksmerk en plaatje ge wichtsaanduiding, vermelding van cy- linderboring, paardenkracht enz. van .een vrachtauto. Beklaagde beweerde dat het een Ford was, en zóó als j ief~ 3Ö.Ö00 in Holland rijden, zonder dat er aanmerking op gemaakt werd. ;U. kunt er op dit oogenblik 30.000 j auto's door bekeuren. Ik denk er niet over, zegt de Kantonrechter. Nadat de chauffeur J. v. Amster dam gehoord was, werd f4 of 4 da gen geëischt. G. v. d. L., schilder te Noord- wijk, is ten laste gelegd, dat hij een voor schuur gebouwd perceel in ge zonder vergunning. Beklaagde neefi "bruik genomen heeft voor woning bet al 10 jaar bewoond, als hij in den zomer zijn voorkamers verhuurde. Gok heeft hij destijds nog eens aange vraagd, doch nooit geen antwoord van B. en !Wj. ontvangen. En boven dien is het geen schuur, doch wel de gelijk een z.g. zomerhuis. Eisch f 10 of 10 dagen. J. G. te Katwijk is iets desgelijks ten laste gelegd. Hij had het wel ge daan doch niet aan de in ie dagvaar ding genoemde Het was zijn nichtje die nergens een woning kon vinden, en wie hij alzoo een vriendendienst bewees. Aangevraagd bij' Bi.enW]. had hij geen vergunning gekregen, dochde verzekering dat hij geen last zou krij gen. Eisch flO of 10 dagen. H. R. chauffeur te Leiden, heeft >te Noordwijk met een zware auto ge reden, waarvoor 2 X f 4 werd geëischt. 'Hierna kwamen nog een groot aan tal leerplicht zaken aan de orde, welke het gewone verloop ge van, waar bij veel ziekte, groote gezinnen-geval len, enz. aangevoerd werden, en waar des Kantonrechters vonnis, van de viele gevraagde drie guldentjes wel een aardig staartje zal afhakken. UIT DE .OMGEVING. KATWIJK AAN DEN RIJN. Financiëel verslag van de Coop, Boe renleenbank. Spaargelden, Spaarboekjes. Het saldotegoed van de inleggers vas bij het begin van het jaar f 43334,52. Iti 1924 is ingelegd f 44.878,92. In 1924 is terugbetaald f 40.961,75. Het totaal der spaargelden bedraagt nu f 47.251,69. Aan rente is bijgeschreven en uitbetaald f 1586,61. Voorschotten. Het saldo bij het begin van het jatt I was f 39.075. Aan 9 leden is verstrekt aan nieuwe voorschotten f 12.072,0. Door 21 leden is terugbetaald f 12.45a Aan interest is ontvangen f 2020. Aan provisie is ontvangen f. 64,05, zoo dat op 31 December 1924 nog uitstan den f 38.697,08. Loopende rekeningen. Deze bedroegen op 31 December aan saldo f 45.596,97. - In 1924 is uitbetaald f 38.252,67., Terugontvangen f 25.844. Aan L. R. staat dus nog uit f 58.668,1$ Aan interest is ontvangen 2664,36. Aan kosten en provisie is ontvangen f 33,31- Centrale Bank. Bij het begin van dit jaar bedroegen de schulden aan de C. B. f 42.281,02. Aan de C. B. is uitgegeven f 38.343,2a Van de C. B. is ontvangen f 44.507,95. Op het einde van het jaar is dus een schuld van f 48.445,77. Aan kosten aan de C. B, is uitgege ven f 35,07. Aan rente aan de C. B. is uitgegeven f 2130,68. De ontvangsten bedroegen in totaal f 176.585,97. De uitgaven f 173.39,26. 8 Op 3 1 December was dus in k& f 3187371. Totalen omzet f 276.130,85. In 1923 f 167.000 ruim. De winst bedroeg f 423,71. Het reservefonds f 3964,29. Het reservefonds steeg dus tot 4388. Het aantal leden op 31 December was 71, waaronder 13 nieuwe. Met ingang van Maandag 1 Juni zijn tot tijdelijk agent van politie alhier be noemd: E. Rous en Joh. van Vliet, beiden wonende te Katwijk. Beide benoemden zijn in het bezit van het politiediploma. Woensdagavond werd in de Consisto riekamer der Geref. Kerk een gecombi neerde vergadering gehouden van de A. R. Kiesvereeniging en de A. R. Propa gandaclub. Het eerste deel der vergade ring stond onder leiding van den voorzit ter der Kiesvereeniging, den heer ,W. Schoneveld. Deze opende de vergadering met het laten zingen van Ps. 43:3, het lezen van Ps. 20 en ging daarrfh voor in gebed. Voor zes leden van het Centraal Q* mité werden gekozen de heeren War- naar, Zuidema, de Wilde, Smeenk, Hof stede en van Grieken. Nadat de dames een kopje koffie had den gepresenteerd, werd de leiding ave* gedragen aan den Voorzitter van ae Prc- pagandaclub, den heer G. v. Perky <lic vervolgens het woord gaf aan den heer J. den Kort, die een inleiding gaf <*r*r „De grondslag der S.D.A.P."; Inl. begon met te schetsen den strijd die er is tusschen kapitaal en arbeid. Hoe het kapitaal leeft in weelde en overvloed en den arbeider uitbuit, hoe het sooiali* me de grondslag is van het geloof efl alleen dit redding kan brengen vooi d«*r. arbeider. Het bleek wel terdege, hoe de inleider geheel op die hoogte was van de S. D. A. P. Hij wist den juisten toon aan r-, 1 slaan en de gevoelige plekken te rake 1 zoodat meinigeen zich waande ver«.e. I te zijp geraakt in een vergadering, waai de beginselen der S.D.A.P. werden aaa- ge prezen. Om met den inleider van gedachten 'e wiMdea aMfap aan de heeren 1. f

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6