CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN bii nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer JAARGANG Vrijdag së mei mss nummer 1525 IEDWE LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advert en tiën per regel 221/» cent BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58935, Postbox 20 Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, werden dege lijks geplaatst ad 40 cent. V Zondagsrust en spoorwegen De Telegraaf bevatte dezer dagen een beschouwing van haar Utrecht- schen correspondent over bovenstaand onderwerp, dat ook in verband met de komende verkiezingen niet zonder lee ring is Er wordt, zoo zegt hij, in ons land veei geklaagd over de wijze, waarop de spoor weg-maatschappij en het Zon- dagsverkeer bedienen; er rijden 's Zon dags een minimum aantal treinen, dat naar veler meening niet voldoende is om het bestaande verkeer behoorlijk te bedienen. De autobus- en bootonder nemingen weten hiervan te profiteeren ten koste van de spoorwegen, die er financieel toch zeker niet zoo rooskleu rig voorstaan, dat zij ter wille van de Zondagsrust mogen nalaten het ver keer dat er is, te bedienen." Maar nu loopen er geruchten, zoo schrijft hij, dat de Regeering voorne mens is de Zondagsdiensten nog rneor le beperken, waaraan dan de volgende opmerkingen worden toegevoegd: ,Dit lijkt ons werkelijk zonderling, vanneer men in 't oog houdt, dat het verkeer op Zondag er nu eenmaal is en dat de spoorwegen dus feitelijk niets anders doen dan In hun welbe grepen belang en ten gerieve van het ubliek dit verkeer niet geheel te doen bedienen door boot- en autobusonder nemingen. Het is o.i. uiterst onbillijk on onjuist gezien, om van de spoorwe- een te vergen, dat zij des Zondags zul len nalaten, hetgeen elke andere ver- voersondérneming natuurlijk wel doet. Over de Zondagsrust moge. men den- ken zooals men wil. het blijft een. feit, dat de meeste stadsmenschen nu een maal des Zondags gaarne de stad wil len ontvluchten om aan zee of in bosch en,heide te bekomen van de beslom meringen van de afgeloopen week. Autobus- en bootondernemingen stel 'en de menschen daartoe volop ïn de °elegenheid, en de spoorwegen zouden dit niet mogen doen? Het publiek za-1 dan toch terecht vinden, dat de spoor wegen in dezen in hun plicht te kort schieten. Het zou dan ook zeer onjuist zijn in dien de Regeering de spoorwegen aan banden zou willen leggen ten aanzien, van de wijze, waarop deze het verkeer des Zondags meenen te mojeten bedie nen. Men moet de spoorwegmaatschap pijen in deze volkomen vrijlaten^ wat vanzelf ook in zich sluit dé toepassing van concurreerende tarieven, zooals men dat ook doet ten aanzien van de autobus- en bootondernemingen, die met de spoorwegen concurreeren ten nadeele van de schatkist. Het is te hopen, dat de Regeering dit zal inzien en de spoorwegen niet in. de verkeerde richting zal drijven; om de Zondagsrust gaat 'tniet, want het verkeer is er toch en wordt indien de spoorwegen gedwongen worden thuis 'e blijven, geheel bediend door andere 'keersmiddelen. Het is dan ook te wenschen, dat de 'ederlandsche Spoorwegen dezen ver eerden weg niet zullen inslaan, om dat het tegen hun belang en zeker te gen het belang van het publiek zou in gaan. Integendeel, de spoorwegen moe ten meer dan tot nu het geval is, alles in het werk stellen om zich door het rijden van meer treinen en vooral door het invoeren van concurreeirende tarie ven het verkeer op Zondag niet te la ten ontgaan. Het gaat hier zeker om een groot al gemeen belang." Het is duidelijk in welke richting ier gestuurd wordt en het is eveneens uidelijk waar 't heen gaat als straks laar den wensch ook van sommige echtsche groepen de Regeering tot ft reden wordt genoopt. Dan krijgen de vrijzinnigen de han en ruim en dan zal een der eerste •aatregelen zijn, de Zondagsrust te verminderen en het aantal Zondags- treinen uit te breiden. Dit moge vooral worden bedacht dooir hen die zooveel critiek hebben op 'e A.R. partij en het mede op haar '-mnende Kabinet. Er wordt thans en er kan thans niet naar A.R. beginselen worden gere geerd. Maar wel kan veel worden gedaan en is veel gedaan om met onze opvat tingen ook ten opzichte van de dagarast rekening te houden. STADSNIEUWS. Leidsch Drankweer Comité. Gisteravond werd door het L. D. C. de derde propagandaavond gehouden, in de KoningLnne- en Stadhouderslaan. Het publield was nog in grooter getale opgekomen en luisterde aandachtig eerst naar den 70-jarigen heer De Clercq uit Zandvoort. De jeugd was, zeker uit respect voor dien leeftijd, zeer rustig. Spr. schetste, hoe hier en in Zwitserland voor een 50 jaar overal alcohol werd ge bruikt. Nu is het anders. Nu toonen de geheelonthouders, dat men zonder drank vroolijk kan zijn en beter geschikt voor werk en sport. Kon men vroeger in Zwitserland met drank nooit de berg toppen bereiken, de geheelonthouding- heeft dè bergziekte verdreven en het vro? ger onmogelijke mogelijk gemaakt. Ni schrijven dokters zelden alcohol meer voor Meer en meer raakt men overtuigd, da het voor gezonden venijn is, dus zooveel te meer voor zieken. Hij wekte op 0:1 mee te helpen Nederland als Amerikr droog te leggen, dan zou de millioen gul dens per dag aan drank besteed, ander., worden uitgegeven, waardoor de werk loosheid verminderen zou en plaats ma ken voor voorspoed. Mevr. Geys uit A'dam sprak voor een nog grooter schare, die ademloos luis terde naar de levensschets, die zij gaf van haar en haar gezin. Roerend verhaa.de ze de ellende, door haar vader over zijn groot gezin gebracht, eerst als matigheidsman, later als dronk aard. Haar moeder, jong van verdriet en ellende gestorven, liet haai* vijf kinde ren, die van de twaalf waren overgeble ven, beloven, nooit alcohol te gebruiken. Dit deden ze en ze hielden woord, maar toch, hoewel zij en haar gezin nooit al cohol dronken, was hun derde kind, het slachtoffer er van.' De zonden der vaderen worden bezocht aan het derde en vierde geslacht. Ze waren uit Heerlen naar A'dam ge trokken, om hem op een school voor ach terlijke kinderen te kunnen doen. Treffend schilderde ze het verdriet der ouders, dat dit arme kind moest boeten voor de zonden der grootouders en ze hoopte, dat enkelen der aanwezigen door haar woord gedrongen zouden worden niet meer te drinken ter wille van het nage slacht. „Maakt Nederland veilig voor ons" roepen de kinderen, dus: „Strijdt mee achter de blauwe vaan". Een warm applaus volgde op deze gloed- en gevoelvolle woorden. Het muziekgezelschap „Nieuw Leven" hielp weer mede om dezen avond tot een goeden avond te maken voor de drank bestrijders in Leiden. Hoofdstembureau Tweede Kamerver kiezing. Bij Kon. besluit van 26 Mei is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan W. C. Hemerik als lid van het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer detr Stateri^Generaal in den kieskring VII, met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten; is bij voormeld hoofdstembureau benoemd: tot lid J. A. Bots, thans pl. vervangend lid; tot plaatsvervangend lid mr. D. A. van Eek, lid van den raad der gem. Leiden. Politieke actie. Op Donderdag 11 Juni a.s. 'hopen voor de A.R. Kiesvereeniging alhier1 op te treden Mr. H. A. Dambrink, Utrecht en Ds. J. Jongeleen, Christel. Geref, Predikant te Hilversum. Armenraad. Door het Burg. Armbestuur zijn als vertegenwoordigers in den Armen raad benoemd Mej. D. M. J. Coebergh, de heer J. Karstens en mej. M. de Vries Secretaresse van het Burg. Armbest. Zendingsdag. Dit jaar zal de classicale Zendings dag der Geref. Kerken, worden gehou den op Woensdag 15 Juli, op het land goed Oud-Poelgeest. Aangezien dit de 25e Zendingsdag is, wordt aan dien dag een eenigszins feestelijk karakter gegeven. Bijzonderheden daaromtrent volgen nog. Op het terrein zal o.a. een bazar worden georganiseerd, waarvan de opbrengst komt ten bate der zending. Zooals bekend is, mochten deze Zen- dngsdagen zich steeds in groote be langstelling verheugen, zoodat te ver wachten is, dat het bezoek aan den a.s Jubileum-zendingsdag enorm zal zijn Examen Godsdienstonderwijzer Bij het Classicaal Bestuur van Leiden werden geëxamineerd en toegelaten tot het geven van godsdienstonderwijs de hee- ren: H. W. van den Berg, Amsterdam; N. Bergstra, Abbega, (Fr.); A. Boeken Kruger, Amstelveen-Amsterdam; D. J. v. Dijk, Veenendaal; H. v. d. Linde, Char- lois-SchöninghsdorfS. v. d. Linde, Fra- nekerLW. Offringa, Alpihen aan den Rijn H. J. v. Weerden, N. Pekela-Onstwedde; allen leerlingen van de Ned. Zendings school. De heeren H. v. d. Linden en WS. Of fringa zijn werkzaam bij de Inw. Zending. De anderen zijn bestemd voor Zendeling. Niemand werd- afgewezen. Nieuwe ziekenauto, Door de fa. Gebrs. Josemans, Beestenmarkt alhier is voor rekening van de fa. Dieben aan de Binnenvest gracht een pracht model van een zie kenauto gebouwd, die hedenmiddag zal proefrijden. Door bouwer en eigenaar daartoe in de gelegenheid gesteld, bezichtig den wij heden het vervoermiddel. Het maakte onze oprechte bewondering gaande, zoowel om de bijzonder fijne Afwerking, alsook om de superieure constructie. Onmiddellijk ziet men dat het hier de vakman is geweest, die een origineel denkbeeld heeft uit gewerkt. daarbij toch rekening hou dend met alles wat de ervaring te dezer zake Jieeft geleerd. De auto, gebouwd op een speciaal chassis van he't bekende Cadillar-fa- brikaat i9 opgetrokken in een sierlij ken en voornamen stijl, met prachtige evenredige verhoudingeq. Het boven lichaam is gdheel massief hout, en volgens een. bijzonder systeem, zonder gebruikmaking van nagels, ineenge zet. De inrichting van het interieur is voortreffelijk. Naast een geheel nieuw geconstru eerde brancard die zeer gemakkelijk is uit te rollen, en veert op een kost bare, maar eenig werkende olie druk- inrichting bevinden zich een mooie fauteuil en een r opvouwbare zit plaats voor een tweede begeleider-. Verlichting, verwarming en venti latie zijn prima in orde. Alle 'dlrie kunnen van een geheel nieuw systeem vanuit de zitplaats van den palfrenier die altijd meegaat, worden geregu leerd. Aan de afwerking zijn noch, moeite noch kosten gespaard, waar- va no.m. de drie dubbele sluitingen en de nikkelen instijgbeugels blijk geven. Het geheel is een prachtig stuk werk, dat den ontwerpers-uitvoerders bepaald eer aandoet, en een aanwinst mag worden genoemd voor het ver voer van onze zieken. Ernstig orn^Iuk. Gistermiddag heeft bij een in aan bouw zijnd perceel aan de Kaiser- straat een ernstig ongeluk plaats ge had. De 52-jarige loodgieter J. D., wonende in de Heerenstraat viel vah •een 10 M. hooge stelling naar be neden, waar hij met het bovenlijf op een teenemmer terechtkwam. )Na door dr. S|. van den Eerste 'Hulpdienst te zijn onderzocht is hij in bedenkelijken toestand per brancard vaA de politie naar het St. Elisabeths- gesticht overgebracht. Gevreesd werd voor zware inwen dige kneuzingen en een schouder fractuur. I De Leidsche Winkelstand. De heer W. Zaalberg, die reeds een goed bekende zaak in huis houdelijke artikelen in de Haarlem merstraat heeft, opent hedenavond Nieuwe Rijn 24 (hoek Burgsteeg) een filiaal, We brachten een bezoek aan deze nieuwe zaak en toen viel ons al dadelijk op, welk een mooie etaleerge legenheid deze biedt. Er zijn niet min der dan 6 ramen: 4 in de Burgsteeg en 2 op den Nieuwen Rijn, en het publiek kan dus goed zien, welk een verschei denheid van artikelen hier te koop wordt aangeboden. En al 8 men den winkel binnentreedt ziet men nog beter, welk een voorraad huishoudelijke aritkelen hier te beko men is, van goede kwaliteit en tegen goedkoope prijzen. Wie trouwplannen heeft, moet er vooral maar eens heen gaan om zijn inkoopen te doen. Ook in lampen en lampekappen van diverse kleuren, in electriciteitsartl- kelen, ja wat niet al, is de firma heel goed gesorteerd. En als de zomer voor bij is, zullen kachels een artikel wor den, dat dan meer gaat dan in deze maanden, en ook daarvan zal men dan een goede keus kunnen maken. We twijfelen niet of deze zaak zal toonen in een behoefte te voorzien. Het verfwerk in den nieuwen win kel werd verricht door den heer Poe- liejoe. Nader vernemen wij, dat de toe stand. van den h| eer D. thans naar omstan digheden redelijk wel is. Levensgevaar is er op dit oogenblik niet. Overigens moe ten nog de resultaten van een nader on derzoek worden afgewacht, dat tot heden niet kon plaats hebben. Zekere v. E., tegen wien, zooals wij gisteren meldden, door de W. een aan klacht was ingediend wegens het ont vreemden van jonge seringenplanten, heeft nu op zijn beurt bij de politie aan gifte gedaan, dat de W., ten zijnen na deele omstreeks het laatst van Maart een hoeveelheid slaplanten zich wederrechte lijk heeft toegeëigend. Aangehouden is G. B., die nog 30 dagen hechtenis moet ondergaan. Gistermiddag om kwart over twee, werd op de Breestraat ter hoogte van café „In den Vergulden Turk" door de stadstram een handwagen aangereden, bestuurd door L. H. S., en geladen met kisten verpakte flesschen. Oorzaak was, dat de bestuurder van den handwagen, die langer dan wenschelijk was in de rails was blijven loopen, op het laatste oogenblik nog omkeek) waar bij hij de wagen in een verkeerde richting duwde. Een deel van de lading kwam op den grond terecht, waarbij een aantal fles schen in scheren vveranderde. De wagen werd niet beschadigd, terwijl ook de be stuurder er zonder letsel afkwam. BUITENLAND. DE FRANSCHE KAMERDEBATTEN OVER MAROKKO. De rechterzijde steunt Painlevé. Het karakteristieke van de gister voortgezette Kamerdebatten over den strijd in Marokko waren de toejuichin gen, welke de rechterzijde aan Pain levé heeft gebracht. Eensdeels waren deze toejuichingen zielf oprecht gemeend, maar ander deels hebben zij toch „ook zeker de politieke bijbedoeling gehad, om de socialisten in een scheeve positie te plaatsen. Deze houding der rechterzijde ten gunste van £e regeering werd duide lijk gemaakt door M.aginot, oud minister van Oorlog in het kabinet Poincaré, die gistermiddag het eerst het woord voerde. Hij zeide niet als^ rr.ijman te ^pre ken, doch als Frauschman en ver klaarde dat de door het Cartel inge diende motie zoo waardig, zoo gema tigd en zoo in overeenstemming met het nationaal belang was, dat hij en zijn vrienden er voor zouden stemmen. .Spreker zeide, dat het verkeerd was het voor te stellen, dat Frank rijk verantwoordelijk is voor den aan val der Riffi. De waarheid is volgens hem, dat jAbd el Krim, die op het oogenblik ook van Spaansche zijde stevig in be dwang wordt gehouden, het noodig achtte, ten einde de stammen voor zich te kunnen behouden, deze tegen den nieuwen tegenstander ten strijde te voeren. •Maginot besloot met te zeggen, dat de Franschen tegenover den vijand een gemeenschappelijk front moeten stellen. De tweede spreker was L'eotn Bai- rety, eveneens van de rechterzijde, die in denzelfden zin sprak aïs Ma ginot. Hij' vroeg of de communisten wel wisten, wie AWd el Krim is. Zijn vader notaris, zijn broeder ingenieur. [Hij zelf is voor alles zakenman. Ge durende den oorlog was hj^ volgens spr., eerst in dienst van een Duitsch agent en daarna liet hij zich opnemen in den Spaanschen inlichtingendienst. De stammen van Abd el Krim zijn voor alles uit krijgslieden samenge steld. Voor het organiseeren daarvan heeft hij; de hulp van verschillende kapitaalkrachtige persoonlijkheden, die hun bijzonder oogmerk met het Rifgebied hebben. Voorts steunt hij op een active pro paganda, waarvan het doel is overal opstand te verwekken. Barety meende, dat tegenover de zen agitator niet streng genoeg kan worden opgetreden en hij eindigde zijn rede met de verklaring dat hij vertrouwen in de regeering stelde Painlevé verdedigt het regeorinp- beleid. Na deze beide sprekers was het zwoord aan Painlevé. Hij zette uitsluitend het ,plan uiteen om den Rïfs een les te geven, zonder op verovering uit te zijn, en daarna vrede te sluiten. J Pndanks de interrupties^ Binnenland Het wetsontwerp in zake den arbeid Jn brood bakkerijen ingetrokken. De Memorie van Antwoord omtrent de wetsontwerpen tot aanvulling van de Zegelwet en de wijziging van de Successiewet en de Inkomstenbelas ting. De invoering van de nieuwe Tarief- wet. Buitenland. De voortzetting der Fransche Kamer debatten over Marokko. Painlevé door rechts en links (met uitzondering der communisten) toegejuicht. Debatten op de Internationale Ar- beidsconferentie tusschen Britsch-In- dië en Japan over den 8-nrendag. munisten verzekerde hij dat geen en kei koloniaal werk boven dat der Franschen in Marokko staat, waar de bevolking beschaving en bescher ming geniet. Painlevé sprak zijn afschuw over den oorlog uit, maar drong op de noodzakelijkheid aan een door de af schuwelijke communistische propa ganda gesteunde anti-Fransche cam pagne te verhinderen. Hij gaf cijfers van de tot dusver geleden verliezen: 400 dooden, en 1100 gewonden. De communisten riepen: „(Eenmooi begin, weg met den oorlog!" Painlevé noemde dit schijnheiligheid van een partij, die den burgeroorlog voorbe reidt. Ten slotte zeide Painlevé, dat Frank rijk alles zal doen om het aanbreken van den dag te verhaasten, dat Frank rijk en Marokko vredelievend naast elkaar zullen leven, waarbij de inwo ners van Marokko voordeel zullen trekken van de weldaden welke Frank rijk in Marokko brengt. Indien Frank rijk in oorlog is, zeide Painlevé, dan heeft het daarmee geen doel dan den vrede. De rechterzijde stond hierbij op. om Painlevé staande een ovatie te bren gen. De radicalen wisten aanvankelijk niet goed, wat zij moesten doen, doch toen Painlevé veer naar zijn zetel ge gaan was, en de rechterzijde was gaan zitten, stonden de radicalen en een deel der socialisten op, om ook op hun beurt Painlevé een ovatie te bren gen. Van communistische zijde werd geprotesteerd. DE INTERNATIONALE ARBEIDS- CONFERENTïE. Debat over den achturendag. De gister gehouden zitting van de Internationale Arbei^conferentie was gjewijd aan de sociale zorgen en be zwaren der Aziatische landen. Die arbeiders-, werkgevers en re- geeringsgedelegeerden van Britsch- Indië en Japan, de beide voornaamste staten van het verre Oosten, namen de geheele zitting door het spreek gestoelte van de conferentie in beslag. Zoowel de Britsch-Indische arbei- dersgedelegeerde, Joshi, lid van liet Britsch-Indische parlement, als ook de werkgeversgedelegeerde van ge noemd land met den minder echt In- dischen naam sir Thomas Smith, we zen er beiden op dat de conventie van Washington, inzake den achturen- dag reeds sedert 1921 door $ritsch- Indië is geratificeerd. Indië, 200 verklaarde beiden, heeft den achturendag werkelijk doorge voerd terwijl de groote concurrent. Japan, de conventie van Washington nog steeds niet heeft geratificeerd. De Britsch-Indische gedelegeerden verklaarden verder, dat de katoen-in dustrie te Bombay, het centrum der Britsch-Indische katoeliindustrie. de vermindering van den werktijd in over eenstemming met de bepalingen van 'die conventie van Washington, als een zeer verstandigen maatregel be schouwt en dat de andere indus" eelen oan deze reden reed* voor 'dr ratificatie der conventie dit voor beeld hadden gevolgd. Japan daarentegen, hoeweirhet door een uit zonderingsclausule der con ventie begunstigd i*, heeft de conven tie nog niet geratificeerd, en ook de jgjggg

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1