IN DE NIEUWE ZAAK: ZOMERSTOFFEN CORSETTEN KOUSEN 3.22 BKBfiRTIKELEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 27 MEI 192® Dag-Agenda. Dinsdag 2 Juni 'sav. half acht. G-roote zaal „Prediker". Openb. Verg. Staatk. Geref. Partij, afd. „Leiden." Sprekers: Ds. Kersten, Ds. Barth en Ds. Zandt. Vrijdag 5 Juni 'sav. 8'uur Pieters kerk. Uitv. .,Sursum Corda." De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Mei tot en met Zondag 31 Mei (le Pinksterdag) waargenomen door de apotheken der h.h. D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406 en W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594 en Maandag 1 Juni (2e Pinksterdag) door de apo theek van den heer C. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 523. In den vergulden Turk. Mijnheer, is hier een bloemententoon- öeze vraag, welke gistermiddag een be zoeker van het jubileerende restaurant ont glipte, verwonderde ons heelemaal niet, itoen we gistermiddag even naar de bloe men zijn wezen kijken. Over weinig belangstelling behoeft de heer Gouwen berg tenminste niet tz klagen. Het aantal bloemstukken, dat in lange rij en stond opgesteld, en het gezellige inte rieur met zijn heerlijke floralische geuren vulde, was moeilijk te schatten. Daarbij verhoogde een goed strijkje het aangename karakter van een zitje tusschen de bloemen, zoodat er een recht feeste lijke sfeer heerschte. Gistermorgen is een in aanbouw lijnde Rijnaak op de scheepswerf van den ïeer van Ulden aan het Utr. Jaagpad brand uitgebroken. Men was bezig he. rooronder te betimmeren, terwijl op h.t dek met gloeiende bouten werd g.werkt. i Door eigen personeel werd het vuur g. bluscht. Door een met 3 paarden bespannen verhuiswagen is op den Rijnsburgerweg een mast van het electrisch net aangera den, 'waardoor deze scheef kwam te staan. Ongelukken kwamen niet voor. Door de recherche alhier zijn gis teren aangehouden G. v. d. L. en Gh. v. d. K., verdacht van diefstal van rijkstele foondraad onder de gemeente Stompwijk Hun aanhouding geschiedde naar aan leiding van een telegrafische mededeelmg dat de telefoon langs den electr. spoor weg VoorburgRotterdam was gestoord, doordat draad gestolen was. Het ontrveemde is bij een opkooper hier ter stede in beslag" genomen. De aangehoudenen, die hier woonach tig zijn, zullen ter beschikking van den burgemeester van Stompwijk worden ge steld. BINNENLAND. Ned. Herv. Jongeiingsver. op Geref. grondslag. De Vijftiende Bondsdag van den Bond van Ned. Herv. Jongelings-Ver- eenigingen op Gereformeerden grond slag zal op Maandag 1 Juni 1925 (2en Pinksterdag) te Utrecht in het „Jaar beursgebouw" gehouden worden. De morgen vergadering vangt te 11 uur aan. Na het openingswoord van den voorzitter, Ds. G. Lans, v. Ouder kerk a. d. IJssel, bet uitbrengen der verslagen en afdoening van andere huishoudelijke zaken, hoopt Ds. W. J van Lokhorst, van Delfshaven. een re de te houden over „De snede gesle pen." In de middagvergadering, die te 2 uur begint, hoopt de Eere-Voorzitter, ds. M. van Grieken, van Rotterdam, een rede te houden. Staatscommissie Burgerlijke Wet geving. Bij Kon. Besluit van 19 dezer zijn benoemd tot lid der Staatscommissie, ingesteld bij Kon. besluit van 13 Sep tember 1919, voor de Nederlandsche Burgerlijke Wetgeving: mr. C. O. Segers, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, te Den Haag, en prof. mr. F. G. Scheltema, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Verkeer motorrijtuigen. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben opgeheven de gesloten-verk.'aring van de in de gemeente Nieuwland ge legen wegen, genaamd' de Breezijde, cle Smalzijde en de Klinkert, voor het Tebruik van motorrijtuigen. De Koninklijke familie naar Mecklenburg. De Koninklijke Famliie zal des mor ons 28 Mei per D-trein naar Dobbin Mecklenburg) vertrekken en dan, na Idaar een drietal dagen te hebben ver jefd, naar Zwitserland afreizen. Onderwijzers aan Kweekscholen. In de memorie van antwoord aan iie Tweede Kamer betreffende het retsontwerp tot verleening van toe- igen aan hoofden, onderwijzers en ndierwijzeressen, die in het tijdvak an 1 Jan. 1920 tot en met 31 Decem- sr 1924 werkzaam zijn geweest, aan m openbare of bijzondere leerschool elke als eenige leerschool was ver- mden aan een gemeentelijke of bij- ndere kweekschool voor onderwij- rs en onderwijzeressen, zegt de mi- ster van Onderwijs, dat hij zich niet n vereenigen met het oordeel van 3 leden, die meenden, dat dit wets- twierp zich niet behoorde te be ien tot de leerkrachten, werkzaam "i een school, als eenige leerschool RECLAME. verbonden, aan een kweekschool, ook van toepassing zou moeten zijp op de leerkrachten van alle scholei\ waar kweekelingen practisch oplei ding genoten. Dit wetsvoorstel beoogt de gelijkheid te herstellen tusschen het pprsoneel der Rijkskweekscholen, en dat der gemeentelijke en bijzondere leerscholen. Daar nu aan een Rijkskweekschool niet meer dan één leerschool is ver bonden, kan de gelijkstelling ook D?jt verder gaan, dan ten aanzien van één leerschool, verbonden aan een ge meentelijke of bijzondere kweekschool Aan het verzoek van sommige le den, dat de besturen van gemeenten en scholen, bij de uitbetaling van de toelagen niet zullen worden uitgescha keld, kan de minister niet* voldoen, waar het wetsvoorstel een Rijkstoe lage toekent aan iederen onderwijzer die daarvoor in de termen blijkt te vallen. Ook kan de minister niet voldoen aan het verzoek om wijziging te bren gen in de voorgestelde wijze van uit betaling der toelage. Volgens de door het Rijksschool- toezicht verschafte gegevens, zullen globaal genomen, ongeveer 45 leer scholen onder de werking van dit wetsontwerp vallen. Jhr. Dr. de Geer Kamerlid. Het Centraal Stembureau heeft in zijn zitting van gisteren, ter voorzie ning ip de vacature, ontstaan door het ontslag nemen als lid der Tweede Kamer van den heer B. J. HGerret- sou, benoemd verklaard als Tweede- Kamerlid, den heer jhr. mr. D. J. d e Geer, oud-lid dier Kamer en oud minister van Financiën. De Eerste Kamer. De Eerste Kamer hield gisteravond een korte openbare vergadering, al- 1 vorens zich in de afdeehngen te be geven, tot het onderzoeken van ver schillende wetsontwerpen. Mededeeling ^werd gedaan van een ingekomen bericht van afwezigheid, heden en volgende dagen, wegens ver blijf in het buitenland, van den heer Dobbelman. Daarna begaf de Kamer zich in de af deelingen en werd de zitting ver daagd tot hedenochtend 11 uur. BUITENLAND. POLITIEKE MOORD TE PARIJS. De penningmeester der „Action Frau- gaise doodgeschoten, Gistermiddag om half een is te Pa rijs de heer Berger, penningmeester van de „Action Frangaise", toen hij van zijn bureau in de Rue de Rhone komende, zich naar zijn woning in Montmartre wilde begeven, door een revolverschot ernstig gewond. De heer Berger wilde gebruik ma ken van den ondergrondschen spoor weg en ging daartoe naar het sta tion St. Lazare. Toen hij de trap was afgedaald en z'ch in de ga g naar den trein begaf, werd een revolver schot op hem gelost, zoodat hij neer viel. De voorbijgangers, die den heer Berger in een plas blfoed op dejn grond zagen liggen, meenden eerst met een zelfmoord te doen te heb ben, doch de verslagene had nog de kracht om te zeggeai, dat een aanslag op hem was gepleegd. Hij werd onmiddellijk naaf een zie kenhuis gebracht. Daar heeft hij nog medegedeeld, dat hij den moordenaar niet heeft gezien, en ook geen dreig brieven heeft ontvangen. Daarop verloor hij het bewustzijn welke toestand voortduurde, totdat om 5 uur de dood intrad. - Het slachtoffer was 35 jaar oud en vader van twee jeugdige kinderen, terwijl het derde binnenkort te wach ten is. De daderes. De daderes, van den moord heeft zich gisteravond naar de prefecluur van politie begeven om zich in hech tenis te doen stellen. Het is een vrouw uit Nice geboor tig, Bónnefoi genaamd en die volgens de politieverklajingen teekenen van waanzin geeft. Zij zeide de gelegenheid te hebben gezocht om met de heeren Mauras ;en Léon Daudet in correspondentie te treden en zich te hebben willen wreken over het feit, geen antwoord te hebben ontvangen en daarom de danecteuren van de „Action Fran chise" te hebben willen dooden. Zij had den heer Mauras opgewacht •en gemeend hem te zien vertrekken uit de bureaux van de „Action fran cais e". Zij was hem gevolgd en had hem op de trappen van de Nord-Sud neergeschoten. Daarna was zij den heel en middag in het station gebleven en toen zij uit de dagbladen had gezien, dat zij een ander dan Mauras had gedood, had zij besloten zich gevangen te ge ven. Het geval wordt doqr deze aanmel ding niet minder duister. Het is wel merkwaardig, dat dergelijke waanzin nigen juist altijd bij de „Action fran chise" terecht komen, zooals nu al ftenfige malen is gebeurd. Het onl- derzoek zal moeten uitmaken, in hoe verre de moordenares uit eigen bewe ging gehandeld heeft. HET FRANSCHE GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS De handhaving verzekerd. Bij de voortzetting der begrootings behandeling, was de Fransche senaat gisteren genaderd tot dat deel der be grooting van buitenlandsche zaken, dat betrekking heeft op de handha ving van het gezantschap ten Vati can e. Tal van sprekers waren voor het debat ingeschreven, doch daar de be doeling van Briand, om het gezant schap te handhaven bekend was, had den de meeste sprekers zich terug getrokken. j^e linkerzijde van den senaat, die tegen dat gezantschap is, had beslo ten zich van stemming te onthouden. De heer Cheron herinnerde eraan, 'dat de commissie het crediet voor het gezantschap met duizend francs had verminderd, als aanwijzing, dat zij het gezantschap ten Vaticane ge handhaaf d wilde zien. Waar de nieu we regeering in deze een andere hou ding heeft aangenomen dan het ka binet Herriot en waar de minister van buitenlandsche zaken dat gezant schap wenscht gehandhaafd te zien, daar behoefde die vermindering niet gehandhaafd te blijven, doch de oppo sitie heeft in haar aanvaarding van art. 9 de beteekenis van dat gezant schap blehcuden willen zien. Briand verklaarde dat de credieten, waarover hij beschikt, voldoende voy hem zijn om het gezantschap, waarvan hij steeds een voorstander is, te hand haven. De heer Jonnart kwam zijn voldoe ning uitspreken over de houding van Briand, waarna Bienvenue Martin na mens de radicalen kwam verklaren, dat zij als tegenstanders van het ge zantschap tietn Vaticane fisich van stemmen zouden onthouden over art. 9. Dit artikel werd daarop aangeno men met 16,3 tegen 12 stemmen, ter wijl een aantal leden van links zich onthield. De gang, van dit debat is uiterst merkwaardig. Briand heeft door het crediet, door de kamer toegestaan, te aanvaarden en daaruit tevens het ge zantschap Vaticane te dekken, weten te vo omen, dat de zaak op nieuw voor de kamer zou komen. Het is n.l. wiet de gewoonte van de Kamer artikelen, die door den senaat ook aanvaard zijn, opnieuw in discussie te brengen. Geen verheoging der Dnitscha ambte naarssalarissen. Begin April hééft de Duitsche rijks dag een resolutie aangenomen, waar in die rijksregeering werd verzocht, nog eens na te gaan, of de salarissen van de rijksambtenaren niet ^erhoogd dienden te worden. Hierop heeft de regeering geant woord, dat de salarissen van het rijks personeel niet onderdoen voor die van bet bureaupersoneel in particulieren dienst en dat een algemeene verhoo ging van het salarispeil een stijging van de prijzen tengevolge zal hebben, waardoor de lotsverbetering weer il lusoir zou worden. KOIU^ BERICHTEN. -1- De wapenconferentie te Genève heeft als onpractisch Amerika's vool stel tot verbod van den handel in stikgassen verworpen, en een reso lutie aangenomen, strekkende tot het bijeenroepen eener int. conferentie voor het tot stand brengen van een algeheel verbod van stikgasoorlogen. De Italiaansche fascistische ar beidersgedelegeerde is na langdurige debatten met 66 tegen 31 sdemmen tot de Internationale Arbeidsconfe- nentie te Genève toegelaten. Dr. Luther dreigt met het af treden van zijn kabinet, indien de Rijksdag het Duitsch-Spaansche han delsverdrag verwerpt. In België is nog geen oplos sing in het zicht. Men verwacht, dat Max heden de kabinetsopdracht aan den koning zal teruggeven. - President Coolidge heeft te ken nen gegeven, dat de Vereenigde Sta ten niet behporen deel te nemen aan de onderhandelingen tusschen Euro- pêesche staten over een veiligheids- verclr V olkenbondscommissie ad hoe „.l aan den Volkenbondsraad voorstellen doen tot stichting van een internationaal fonds voor hulpverlee ning aan door natuurrampen getroffen, 'fen volken. De Zweedsche Rijksdag heeft het wetsontwerp op de landVerdedi- ging, dat de defensie-kosten van 13S tot 105 millioen kronen per jaar ver mindert, aangenomen. Het Berlijnsche autobusperso- neel heeft zich vóór staking verklaard Gistermiddag seinde de Farm draadloos van Spitsbergen dat de toe stand onveranderd was. zoodat van Amundsen nog geen bericht is ont vangen. Het weer in het Poolbékken is nog goed voor vliegtuigen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Rotterdam, J. J. Staui te-Amsterdam en \V. C. Posthumus Mey- es te Nijmegen. Bedankt: Voor Klaaswaal, P. N. Gijs man te Oostkapelle. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Schoonhoven- WiUige-Langerak, J. C. Aalders te Bata- viaj met verlof te 's Gravenhage. Bedankt: Voor Aarl ander veen, J. C. Aalders te 's Gravenhage. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Baarn, K. Groen te Zwijndrecht en A. Zwiep te Hillegom. Beroepen: Te Steen wijk, Jac. Bruin te Maassluis. Bedankt: Voor Zaandam, J. F. Mey- ering te Nieuwpoort. Vandaag herdenkt Ds. O. de Roos, predikant bij de Geref. kerk te Rinsuma- geest den dag, waarop hij zijn gemeente 25 jaar heeft gediend. De jubilaris is 6 April 1865 geboren, studeerde aan de Theologische School te Kampen en werd in 1889 candidaat en op 12 Jan. 1890 te Oudega (W.) bevestigd. RECLAME ZONNEBRAND in aeiaat en hals komt veel vuldig voor bij wieirijden en andere openlucht-sport. On middellijk is dit te verzachten en spoedig te genezen door Doos 30 ets. PUROL UIT DE OMGEVING, KATWIJK a. d. RIJN. Gemeenteraad Vergadering van Dinsdagmorgen 10 uur. Voorzitter de heer J. H. de Waal Malerijt, burgemeester. Aanwezig, alle leden. De voorzitter opent de vergade ring met ambtsgebed en doet daarna mededeeling van eenige ingekomen stukken, waaronder goedkeuringen van genomen raadsbesluiten door Ged. Staten. Bericht is ontvangen van Ged. Sta ten dat voor den Wassenaarschen weg een subsidie van 60 pet. tot een maxi mumbedrag van f99000 is toegestaan, alsmede dat de weg over- den Molen- tuin in eenigszins andere richting zal geleid worden; gevraagd is aan Ged. Staten om subsidie voor de meerdere kosten daarvoor. De voorzitter deelt voorts mede, dat de kwestie met den heer B. v. d. Laan na een bespreking met den directeur der gasfabriek tot een oplossing is ge komen. Op een adres van het bestuur der R.K. Politieschool te 's-Hertogenbosch om subsidie wordt afwijzend beschikt. Over bet voorstel inzake „het Cal- iao", waarover de stemmen den vori- gen keer staakten, heeft stemming plaats. De heer D. C. van Leeuwen zal dezen keer tegenstemmen en moti veert zijn stem. Hij wist niet, dat we al zoo dicht aan belastingverhooging toe waren, doch heeft dat gezien in verband met de vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer. Het voorstel wordt met 10 tegen 5 stemmen verwor pen. Voor stemden de heeren Kruyt, Ouwehand, Meerburg, v. d. Perk en Grimbergen. Tot leden der Commissie van toe zicht op de bewaarschool te Katwijk- aan-Zee worden herbenoemd Mevr. F. E. Meerburg—Velders en Mevr. J. NautaMans, en voor de Bewaarsch. te Katwijk-binnen Mevr. M. L. H. Eerd- beek-Claassen en Mevr. C. M. J. van Maanenv. d. Meer. De benoeming der leden v. d. stem- bureaux heeft plaats, tot voorzitter van het 6de stembureau wordt be noemd do heer v. Dalen, tot aanv. lid de heer v. d: Zwan. Dispensatie van art. 22 Verordening bouwen en sloopen tot het bouwen van een hooitas ten behoeve van P. v. d. Gugten Johz. te Katwijk a. d. Rijn, wordt verleend aan den heer Jac. Haasnoot Nz. aannemer. Een voorstel tot het maken van een gelegenheid voor den verkoop van voorwaardelijk goedgekeurd vleesch te Katwijk aan Zee komt in behandeling. De heer W o u d a vraagt of het niet billijk zou zijn, dat ook Rijnsburg zijn igon vleesch terugkrijgt in plaats dat het hier geconsumeerd wordt. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. reeds stappen hiertoe gedaan hel ben bij bet gemeentebestuur van Rijnsburg. Tot dusver konden alleen de bewoners van Katwijk a. d. Rijn van bet goedkoope vleesch profiteeren voortaan zal dit ook door de talrijke bevolking van Katwijk-aan-Zee ge kocht kunnen worden. Het voorstel wordt aangenomen. Een voorstel tot het sluiten eener overeenkomst met de Thermo-Chemi- sche Fabrieken inzake het onbruik baar maken van ondeugdelijk vleesch op meer volmaakte wijze wordt na e'enige discussie goedgekeurd. Met dè N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten te 's-Gravenhage zal een Rekening- Courant overeenkomst worden aange gaan met een maximum credit van f 100.000; de rente bedraagt 45 pet Aan eenige straten zullen nieuwe namen gegeven worden, n.l. le Vuur baakspad, Blommersstraat, 2e Vuur baakspad en 3e Vuurbaakspad. Dit ge schiedt om vergissingen te voorko men; de huizen zullen in verband hiermee opnieuw genummerd worden. Het rapport der commissie van Ad vies, benoemd in vde vergadering van 24 April j.l. inzake het voorstel tot wijziging van art. 1 der Verordening, jaarwedden politiepersoneel stelt voor, dat de vergoeding voor kleeding wordt gebracht op f200, doch aan da jaar wedde niets te veranderen, maar daar mee te wachten tot de begrooting. De heer P r 1 e v 1 i e t stelt voor, den inspecteur zijn maximum salaris toe te kennen en verder geen wijzigin gen in de verordening aan te brengen. De heeren Wouda en Meerburg kunnen zich met het voorstel der com missie vereenigen. De heer Ouwehand, weth. verde digt het voorstel der Commissie. Het: is logisch dat iemand die oen fijner pak moet dragen dan een gewone po litieagent, ook meer kleedgeld moet hebben. De heer van Duyn gaat niet ac-i coord met bet voorstel van den heer' Parlevliet; als iemand na 3 mnd. zijn maximum al krijgt, behoeven we geen ambtenaren op aanvangssalaris aan té! stellen. De heer van Tongeren is er te-1 gen, het salaris van een titularis, die' nog geen half jaar in dienst is, te ver- hoogen omdat hij er om vraagt. Dan scheppen we een gevaarlijk precedent. Het voorstel van den heer Parlevliet wordt met 10 togen 5 stemmen verwor pen (voor de heeren W. v. Beelen Czn. j Parlevliet, Houwaart, v. d. Zwan en W. v. Beelen Wz. Het voorstel der com missie, het kleedinggeld van f100 tot f200 te verhoogen, wordt aangenomen met de stemmen van de heeren van Leeuwen, v. d. Zwan, van Tongeren en Parlevliet tegen. B. en W. stellen voor, dat tot ver sterking der Politie tijdens het bad seizoen twee tijdelijke agenten wor- den aangesteld, waarvan de kosten zullen bedragen f 1100. De heer van Duyn is er tegen, de kosten der politie nog weer te verhoo gen met f 1100: dat geld kan wel beter gebruikt worden. De beer van Tongeren 9luit zich bij den heer van Duyn aan, hij is tegen iedere uitbreiding der politie. De beer Wouda is ook tegen die uitbreiding, omdat we ons die niet kunnen permitteeren. De voorzitter heeft al eens meer gezegd, dat het aantal politie-agenten te klein is voor een behoorlijk toezicht. Bij het thans door B. en W. gedane voorstel is de uiterste zuinigheid be tracht. In een gemeente als Zandvoort, die kleiner is dan Katwijk zijn 26 politie agenten, hier zijn er slechts 10. De heer Wouda is van meening, dat met het bestaande personeel nog niet gedaan is wat gedaan kon wor den; daarom is hij tegen aanstelling van nieuw personeel. Het voorstel wordt aangenomen met de stemmen van de heeren W. v. Bee len Czn. v. Tongeren, v. Leeuwen, Wou da en van Duyn tegen. Aan de N.V. Visscherij Mij. „De Voor uitgang" zal voor den ditur van 5 jaar een stuk grond worden verhuurd voor I een prijs van f20. Aan den heer A. Parlevliet wordt voor f4 per M2 een stuk grond aan de Roest van Limburgstraat verkocht. Van den Düinoordweg naar de Mie- renweide zal een rioleering worden ge legd in verband met de afwatering voor de Leidsche Buitenschool, terwijl tevens het Ziekenhuis en andere pan den zullen worden aangesloten. De kosten bedragen f1800, waarvan f500 komt voor rekening van de Buiten- school. Door de Vereeniging „Het Wit-gele huis" is een subsidie gevraagd van f300. De Katwijksche ziekenverpleging geniet een subsidie van f1000; aange zien het aantal katholieken in de ge meente 1/13 Is van dat der andersden kenden, stellen B. en W. voor het be drag der toe te kennen subsidie te be- l palen op 1/13 x f 1000 f76.92, in ron de cijfers f80. De heer Houwaart vindt derge lijke verbrokkeling niet noodig. De Katw. ziekenverpleging helpt alles zonder onderscheid. De heer Grimbergen vreest vont achteruitzetting der katholieken or. stelt voor het subsidie te bepalen op f150. De beer Ouwehand, weth. vindt het recht, dat de katholieken hier in

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2