1®en- NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 26 MEI f925 Dag-Agenda. Dinsdag 26 Mei 's av. 8 uur. Stads- Svangel. „Jeruël" Groenesteeg 16. Bijbelbespreking. Dinsdag 26 Mei 's av. half 8 uur Café de Bruin. Spr. Ds. v. Lummel voor de Antirevol. Kiesvereen. Dinsdag 2 Juni 'sav. half achh Groote zaal Prediker". Openb. Verg. Staatk. Geref. Partij, afd. „Leiden." Sprekers: Ds. Kersten, Ds. Barth en i Ds. Zandt. Vrijdag 5 Juni "sav. 8 uur Pieters kerk. Uitv. „Sursum Corda." De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Mei tot en met Zondag 31 Mei (le i Pinksterdag) waargenomen door de I apotheken der h.h. D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406 en W. Pelle, Kort {Rapenburg 12, tel. 594 en Maandag 1 Juni (2e Pinksterdag) door de apo theek van den heer C. B. Duyster, N- Rijn 18, telef. 523. De provinciale fascistische vereeni- ging van Ferrara heeft een boycof van alle oppositiebladen gelast. De aardbeving in Japan. Inzake het aantal slachtoffers van de aardbeving worcn nog nader ge meld, dat er in de provincie Hyogo 278 dooden zijn, terwijl er 127 lijken gevonden zijn te Kinosaki en 48 te iTokyoka. Het marinestation Sasebo heeft zes torpedobootjagers met leeftocht ge zonden. Uit Osaka is gisteren een hulpexpeditie van 1500 man vertrok- Die zijdeindustrie schijnt van de aardbeving weinig nadeel te hebben ondervonden. Russische Kroonjuweelen. Het officieele sovjet-orgaan ,,Kras- uija Gazeta" meldt, dat de financi- I eele commissie besloten heeft alle be zittingen van den vroegeren tsaar te verkoopen. Een commissie zal spoedig naar de Vereenigde Staten gaan om de kroon en den scepter te verkoo- pien. De laatste is versierd met de "beroemde Orloff-diamant, en wordt 'geschat op 300 millioen goudroebel. Hevige onweders. Uit het Saksische Ertsgebergte wordt gemeld, dat daar hevige on weders vergezeld van hagelbuien, heb ben gewoed. Bij Dipoldiswalde lag de hagel op sommige punten 30 c.M. hoog. De böomen zijn geheel van hun loof ontdaan. Door het smelten van den I hagel zijn verschillende bergstroomen sterk gestegen, waardoor op verschil lende plaatsen overstroomingen ont stonden. Tie Buckaw zijn drie' jonge Ber- lijners door een onweder overvallen en door den bliksem getroffen. Twee 'hunner bekwamen lichte brandwon- den, terwijl de derde zoo ernstig is troffen, dat hij spoedig daarna over- j leed. Wervelstorm in Angora. Na een regenval gedurende drie da gen brak Vrijdag een ontzettende storm boven Angora los. De telegra fische verbindingen zijn drie dagen gestoord geweest. De wind woedde met zulk een he vigheid, dat van verscheidene huizen de daken zijn weggeslagen; menschen ien dieren werden in de lucht opge nomen en een eind verder neergewor pen. De gebouwen der nationale ver gadering en het ministerie van buiten- landsche zaken zijn ernstig bescha digd, sommige moskeeën met den grond gelijk gemaakt. Omtrent het verlies aan menschen- levens zijn nog geen cijfers te geven. BERICHTEN. Woensdag en Donderdag zal het pfersoneel van de Berlijnsche hoch- bahn een eerste stemming over een eventueele staking houden. De avond bladen verwachten, dat een meerdet 'heid zich voor de staking zal uit spreken. De Rheinisch Westf. Zeitung is wegens een op 11 Mei gepubliceerd artikel: Hindenburg en Turkije dooi de bezettingsoverheid verboden. Te Parijs zijn meer dan vijfdui zend Amerikaansche juristen aange komen. Een Belgradosch blad meldt uit Skoetari, dat in Zuid-Albanië nieuwe onlusten zijn uitgebroken. Volgens de Ekon. Sjisnj is de werkloosheid in de sovjet-unie dalen de. Op het oogenblik bedraagt hét totaal aantal werkloozen ongeveer 9oo.ooo, waarbij 26o.oooo induyjfcfcje- arbeiders. Op 1 Jan. j.l. was dit ge- getal ongeveer l.OOO.ooo, waarbij 3Qp.ooo industrie-arbeiders. Trotski is, aldus de correspon dent van het Berliner Tageblatt, be noemd tot leider van wetenschappe lijke technische afdéeling van den Russischen oppersten economischen .aad. Henry Barmat is in voorloopige rijheid gesteld, na een borgsom van 0.000 mark te hebben gestort. -7- Wolff meldt uit Praag, dat het ">uitsch-nationale parlementslid dr. Baeran, die indertijd wegens hoog verraad veroordeeld was (hij had ge- ïwlezen op misstanden bij het Tsje chische rechts- en gevangeniswezen) uit de gevangenis is ontsnapt. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Putten, N. Warmolts te Wezep. Te Ee bij Dokkum, W. G. G. Beerekamp te Leeuwarden. Aangenomen: Naar Nieuwkoop, W. J. Keiler te Scherpenisse. (Z.) Naar Kerk- driel, J. J. van der Grient te Maassluis. Naar Steenwijlc, K. de Bel te St. Nico- laasga. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Groningen, Dr. J. C. de Moor te Utrecht. Te Hazerswoude en te Giessen O.- en N.-kerk, cand. W. H. Gispen, te Scheveningen. Te St. Laurens (Z.), J. H. Kroeze te Leidschendam. Te Oud-Vossemeer J. Hoekstra te Dalfsen. Bedankt: Voor Tholen, F. A. den Boeft te Kruiningen. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Werkendam, N. Bijde- mast te Rotterdam en J. Jongeleen te Hilversum. Bedankt: Voor Boskoop, N. Bijde- mast te Rotterdam. DOOPSGEZINDE GEM. Aangenomen: Naar Boven-Knijpe (Fr.), J. Wuite te Leiden. Gemeenteraad Leiden. (Vervolg). Prof. Eerdmans (V.B.- constateert dat hier van arbeiderszijde de arbei dersbelangen op een sprekende manier in het gedrang worden gebracht. De voorzitter merkt nogmaals op dat B. en W. louter zelfstandig ge handeld hebben. De heer Dubbeldeman '(S.D.A.P.) noemt de vrees, van de organisaties, dat de Zondagsrust der brugwachters wordt aangerand, volkomen gegrond. De Voorzitter: U hebt de stukken niet gelezen. De heer Dubbeldeman: U moet ook eens lezen wat er niet in staat, (ge lach). De motie wordt in stemming gebracht en aangenomen met 1714 stemmen. Voor de S.D.A.P., de V.D., de D.P., de C.H. behalve de heeren Meynen en Splinter, en de heeren Zuidema en Eiker bout. 1. Aanwijzing van leden van den Ge meenteraad, om, zoo noodig, als plaats vervangers op te treden van den Burge meester, als Voorzitter van het stembu reau in het eerste stemdistrict voor de stemming ter benoeming van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. Met algemeens stemmen worden be noemd de heeren v. Hamel en Sijtsma. 2. Benoeming van leden en plaatsver vangende leden van het stembureau in het eerste stemdistrict en van voorzitters, le den en plaatsvervangende leden van de overige stembureau's voor de stemming ter benoeming van de leden van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, -de Pro vinciale Staten en den Gemeenteraad. Alle voorgestelde leden worden met al gemeene stemmen benoemd. 3. Benoeming van leden en plaatsver vangende leden van het Hoofdbureau in Kieskring I en van de voorzitters, leden en plaatsvervangende leden van de hoofd- stembureau's in de Kieskringen II en III, voor de verkiezing van. de leden van den Gemeenteraad. De benoeming heeft weer geheel plaats conform de aangeboden lijsten. 4. Benoeming van een Regentes van het 'PI. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. Benoemd wordt Mevr. G. J. Nauta-Bur- gersdijk. Van de 32 biljetten werden er 13 blanco ingeleverd. 5. Benoeming van een tijdelijk 'leeraar in het Hoogduitsch aan het Gymnasium. Benoemd wordt de heer B. H. D. von Arnim, overeenkomstig de voordracht van Curatoren. 5 blanco stemmen. 6. Benoeming van een tijdelijke leerares in het Fransch aan de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus. Benoemd wordt Mej. G. J. Fermin te 's Gravenhage. 3 blanco. 7. Benoeming van een onderwijzeres in het hand teekenen aan de Meisjesschool voor U.L.O. Benoemd wordt Mej. E. PI. W. Bres- ser, leerares in het teekenen aan de Vak school v. Meisjes v. Leiden en omstreken alhier. 8. Benoeming van een Adjunct-Direc teur van den Markt- en Havendienst. De heer Zuidema vraagt het woord en verzoekt een geheime zitting. De vergadering gaat over in een zitting met gesloten deuren. Na heropening wordt met 17 van de 32 st. benoemd de heer Kooiman. Op den heer Klein waren 1$ st. uitgebracht. 9. Praeadvies op het verzoek van Dr. E. de Vries, omeervol ontslag als ge neesheer aan de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest". Goedgekeurd. 10. Voorstel om aan Mej. W. H. Neder- hoed, tijdelijk leerares in de Engelsche taal aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes een studieverlof te verkenen tot 15 Juli a.s. Goedgekeurd. 11. Voorstel tot aanvaarding van de voorwaarden, waaronder door Gedeputeer de Staten vergunning is verleend voor den aanleg en de exploitatie van een hoog spanningslijn van het transformatorstation voor den Wassen aar schen Polder in Lei- muiden tot aan het transformatorstation te Nieuwveen. Goedgekeurd. 12. Vaststelling van het aan Gedeputeer de Staten uit te brengen verslag aangaan de de wijze, waarop het op de gemeentebe grooting voor 1924 voor schoolkindervoe ding en -kleeding toegestaan bedrag is besteed. .Goedgekeurd- 13. Praeadvies^ op het verzoek' van de N.V. Wernjnk's Beton-Maatschappij, om vergunning tot demping van een gedeelte sloot langs den Hoogen Morscbweg, Sec tie P. No'. 867. Goedgekeurd. 1 i 14. Voorstel tot verkoop van een ge deelte berm langs den Haarlemmer- trekvaartweg onder Noordwijkerhout, Sec tie B no. 811 ged., aan L. M. van Noort. De heer Eerdmans (V. B.) vindt het niet verstandig zulke stukken grond voor een klein beetje te verkoopen. Wellicht kunnen we den grond later goed gebrui ken. Weth. Mulder (A. R.) meent dat het meer tijd wordt, dat de gemeente geheel van het onderhoud van dezen weg afkomt, dan om den grondmin bezit te_ houden. De tijd, dat de gemeente speciaal belang had bij het in bezit houden van den weg is voorbij. De heer v. Hamel (V. B.) is het met 'den heer Eerdmans niet eens. De heer Oostdam (R. R.j: U moet voortaan fractievergaderingen houden. Het voorstel wordt aangenomen. 15. Verordening, houdende wijziging der verordening van 29 Augustus 1921, rege lende de heffing van schoolgelden aan het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool voor jongens en de Hoogere Burger school voor meisjes (Gemeenteblad no. 19) Goedgekeurd. 16. Voorstel om aan het Leidsch Stu dentencorps vergunning te verleenen tot in gebruik neming van een gedeelte van het Plantsoen en van den Zoeterwoud- schen Singel, ten behoeve van. het in Juni a.s. uit te voeren Openluchtspel. Goedgekeurd. 17. Voorstel om de perceelen gemeente Leiden, Sectie P nos 896 tot en met 903 en 950 (alles oud 815 ged.), te ontslaan uit het hypothecair verband, gelegd tot ze kerheid van de betaling van de kosten van straat aanleg op een terrein tusschen den Rijnsburgerweg en den Warmonderweg door de N. V. „Leidsche Exploitatie-Mij voor Onroerende goederen". Aangenomen. 18. Praeadvies op het adres van de afd. Leiden van den Ned. Bond van - Perso neel in Overheidsdienst, inzake de niet-toe- kenning van periodieke verhoogingen aan los- en tijdelijk personeel. De heer Baart (S.D.A.P.) meent, dat B. en W. 2ich gemakkelijk van de zaak willen afmaken. Indertijd is bepaald, dat alle loonzaken in het Q. O. moesten worden gebracht. Spr. meent, dat de bestaande gewoonte, al wordt zij door B. en W. niet met de verordening in overeenstemming geacht, betreffende het toekennen bij vervroeging van loonsverhoogingen aan personen, dié in vasten dienst zouden worden aan gesteld, rechtsgeldig geworden was. Spr. dient een motie- in, waarin de wensch wordt uitgedrukt, dat deze zaak eerst in het G. O. zal worden gebracht. De heer Wilbrink (C.H.) zal tegen de motie stemmen, al zou hij wel meer overleg gewenscht achten. De heer Zuidema (A.R.) merkt op, dat dit nu in korten tijd reeds de tweede maal is, dat toevallig blijkt, dat hoofden aan takken van dienst op eigen gelegen heid van de gestelde regelen afwijken. Hij prijst het in B. en W., dat zij hieraan telkens, als dit blijkt, een einde njaken en verzoekt maatregelen, opdat zooiets in de toekomst wordt voorkomen. Hij kan zich met het voorstel van B. en W» die niet anders doen dan een raadsbe sluit uitvoeren, vereenigen. De heer v. d. Reyden (C.H.) sluit zich hierbij aan. De heer K'ooistra (S.D.A.P.) meent, dat de bedrijfshóofd?n zich niet hebben te storen aan 'de regeling, wanneer de ar beidsvoorwaarden minder gunstig worden dan onder welke de betrokken personen in dienst zijn gekomen. Zij zullen ook van B. en W. wel een wenk hebben gehad, om hun gang maar té gaan, al staat dit niet in de stukken. De heer W i t m a n s (D.P.) begrijpt niet waarom men menschen, die men niet ge schikt acht om onder het vaste .personeel te worden opgenomen maar niet dadelijk ontslag geeft. Beter dadelijk het mes erin dan de in uitzicht gestelde verhoogingen achterhouden. Met het prae-advies kan spr. zich wel vereenigen. De heer v. Stralen (S.D.A.P.) ge looft niet, dat de zaak zóó staat. Er wer den yhter gedurende de laatste jaren tal van arbeiders voor los aangenomen, wien noch een losse, noch een vaste aan stelling werd verleend. B. en W. hebben het recht wel om die menschen de ver hooging, waarop zij hadden gevlast, te onthouden, maar moreel is het toch min der juist. De heer v. d. Reyden (C.H.) wil in plaats van „waarschijnlijk" en „stille toe zegging" waarover de heer v. Stralen het altijd heeft, eens een positieve verklaring van B. en W. hebben. De heer Heemskerk (R.K.) had lie ver gezien, dat de verordening stipter was gehandhaafd. Of de houding der bedrijfs- hoofden al of niet in het voordeel der arbeiders is, kan de raad toch, niet an ders dan die van B. en W. goedkeuren. De heer Eiker hout (A.R.) acht het steeds maar tijdelijk aanstellen toch af te keuren, 't Is eigenlijk een verkapte loons verlaging. Spr. is er steeds voor geweest, de menschen sa eenigen tijd vast aan te De Voorzitter zegt, dat alles om een categorie draait, die volgens de ver ordening werkelijk niet voor periodieke verhoogingen in aanmerking kwam. Zooeven nam men het B. en W. k'war lijk, dat 2ij tegen een motie ingingen, thans neemt men hun het handhaven van een raadsbesluit kwalijk. De bedrijfschefs zijn wel degelijk buiten hun boekje gegaan Dat heeft niets met het G. O. te maken. Het gaat er om, of men de menschen nog een poosje in loondienst houden, pf ze heenzenden wil. De heer Baart (S.D.A.P.) meent, dat de gemeente het best betalen kan. Spr. pleit nogmaals op wat hij noemt het his torisch recht der arbeiders. De V.oorzitter brengt de debatten van 1920 in herinnering, bij het vaststellen der verordening. Tuist in den tijd van jde foonta dit bgilui: ytnomag, RECLAME Leiden - Haarlemmerstraat 143 zoodat het verwijt, als zouden B. en W. de loonen trachten te drukken, geheel on gegrond is. De motie wordt verworpen met 31;—8 st. verworpen. Voor de S.D.A.P. 19. Praeadvies op het adres vap. H. J. W. Welling e.a., inzake den toestand van de straat vóór hunne woningen aan den Ouden Singel gedurende de veemarkt. Hierbij licht de heer Schüller (S.P. A.P.) een door hem ingediende motie t<>^ waarin de wenschelijkheid wordt uiii. sproken om op sommige punten eenige brandkranen aan te brengen. De heer Wit mans (D.P.) zou willen, dat het te ontladen en te keuren vee op wat grooter afstand van de woningen ge houden werd. De bewoners moeten zon der hinder langs de huizen kunnen loo- pen. Weth. Reimeringer (V.B.) deelt mede, dat B. en W. steeds met ernst naar verbetering staan. Momenteel wordt door den directeur van den Marktdienst een regeling overwogen, waarbij langs de wo ningen aan de Oude Singel afzettingen ge maakt worden, waardoor een vrije passage mogelijk wordt Spr. geeft in overweging de motie van den heer Schüller naar B. en W. te verwijzen om prae-advies. Aldus besloten. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. 20. Voorstel om de Commissie van Be heer over het Openbaar Slachthuis te machtigen tot het doen vernieuwen van den vloer in het gezellenlokaal van die inrichting. Aangenomen. 2.1 Voorstel inzakte den aanleg van stra ten ter verbinding van de Verlengde Mun- nikenstraat, de Verlengde Oosterstraat en de van Speijkstraat met de Waardstraat, met intrekking van het Raadsbesluit van 13 Juli 1924. De heer Schüller waarschuwt tegen het langs den openbaren weg opslaan van bouwmaterialen en tegels, zoolang de be treffende terreinen niet worden bebouwd. De kinderen kunnen er dan spelen en de materialen worden niet vernield. Spr. dient een motie in. De Voorzitter zegt. dat het voorstel slechts bedoelt, het terrein voorloopig niet te verhuren, omdat er eenige opslagruimte moet blijven. Spr. verzoekt den heer S. zijn motie nog wat voor 2ich te houden. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. 22. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de kosten van het opruimen van houtwerken en het uitbag geren van den Heerensingel ter plaatse van de voormalige zweminrichting. De heer Wilbrink acht de2e verbete ring slecht de kosten waard, wanneer niet tevens wordt besloten de schoeiing wat achteruit te zetten. Slechts dan zou een oppervlakte van eenige beteekenis worden, verkregen. Weth. Mulder zegt, dat het o.m. gaat om het opruimen yan een groot aantal oude, half afgebroken palen, welke onder water staan. Die staan daar te gevaarlijk en te lastig dan dat men ze er langer zou mogen laten staan. Wat de heer Wilbrink wil, zou echter wat te veel kosten. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. 23. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de kosten van vernieuwing van de Verversbrug. Geraamde kosten f 62.000. De heer Groeneveld (S.DA.P.)licht hierbij een door hem ingediend voorstel toe, om de brug zóó te maken, dat twee voertuigen er elkaar kunnen passeeren. Nu het toch zooveelkost, moet het maar een goede brug worden. Wat men thans ^il bouwen, is maar een. halve brug. De „hèele" brug, die eenige jaren geleden bij het Utrechtsche Veer is ge bouwd, kostte slechts f 52.000. Waarom moet dan deze „halve" brug f 62.000 kosten Weth. Mulder gevoelt ook' wel veel voor 'n breederen weg. Wat thans echter wordt gezegd over het drukkere verkeer over de Verversbrug, berust alles slechts op mogelijkheden. De Langegraoht zal nog wel een poosje de Langegracht blijven tenzij men mocht willen gaan dempen, maar daaraan is voorloopig nog geen den ken. De hoogere kosten vergeleken bij die van de brug aan het Utrechtsche Veer moet worden toegeschreven aan de meer dere doorvaartwijdte welke deze brug zal hebben. Naar aanleiding van een opmer king van den heer Wilbrink die ontkende dat er op schepen van 600 ton moet worden gerekend, omdat die momenteel Leiden niet eens kunnen bereiken, herin nert spr. aan de pogingen tot verbetering van de dooTvaartwijdten in de Leidsche vaarwateren. Een nog breedere maat van de brug, zooals de heer Groeneveld zou wenschen, zou f 12.000 meer kosten, en daar wil spr. zich voorloopig niet aan wa gen. Dan moeten de auto's op dat punt desnoods maar even wachten, 't Gaat daar beter dan op de hoofdverkeerswegen. De heer Splinter (C. H.) merkt nog op, dat de brug aan het Utrechtsche Veer zooveel minder kostte, omdat daar geen nieuwe onderbouw behoefde te worden gemaakt. De heer Schüller meent, evenals de heer .Groeneveld, dat men hier niet op een paar duizend gulden moet kijken. De heer Wit mans is ook' voor het jrwmiKQrotatviW. Radio-Programma. Wat ar vanavond te hooien is. 5.30 NSF (Hilversum, 1050 M.) Concert orkest onder leiding van F. Lupgens. 5.35 (FL Parijs, Eiffeitoren, 2650 M. Causerie, daarna concert. 6.20 2LO (Londen, 365 M.) en 5XX (Chelmsford, 1600 M.). Tijdsein van Bi» Ben, weerbericht, nieuws. 7.20 2LO en 5XX. Concert. 7.50 (Munchen, 485 M.) Concert. 7.50 (Munster, 410 M.) Symphonie-con cert. 8.05 SFR (Radio-Paris, 1780 M.) Concert. 8.10 NSF. Concert. 9.20 aLO en 5XX. Tijdsein van Green- Wordt aangenomen met 1614 stern men. Voor de S.D.A.P., de V.D., de D.P., en de heeren Heemskerk, Bergers, Deu- mer. Eikerbout, Coster en Sijtsma. D,e kasten worden nu f 74.000. 24. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de meerdere kos ten van verbouwing en inrichting van het schoolgebouw aan de Boommarkt Aangenomen. 25. Bezwaar- en verzoekschriften tegen aanslagen in het schoolgeld Middelbaar- en Hooger onderwijs, dienst 1924'25. Conform besloten. In behandeling komt hierna het adres van den L. Bestuurdersbond, inzake steun verleeningen. De vergadering wordt geschorst tot 8.15. Het verslag van de avondvergadering wordt morgen geplaatst. UIT DE OMGEVING. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad Vergadering van hedenmorgen. Voorzitter de burgemeester, de Heer J. v. d. Meulen. Met kennisgeving afwezig Mevr. v. d. Meulen. Na opening met ambtsgebed worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Mededeelingen. Het rijk. zal voor 1924 f 17,77 bijdragen in de kosten van den Keuringsdienst. Tevens krijgt de gemeente de beschik' king over f 38,83, als te weinig genoten vergoeding in de kosten van het L. O. in 1922. De gemeente zal f 174,26 hebben te bc talen voor een leerling, die de H.B.S. en f 156,02 voor een leerling die het Gymna sium te Leiden heeft bezocht in 1924. De Zomertijd gaat in op 5 Juni. De ge meente zal de ldok moeten verzetten; er zal echter inplaats van te 12 uur te één uur worden geluid, omdat de meeste in gezetenen toch den zonnetijd zullen Wijven volgen. _Een rapport van de geneeskundige com missie van den pensioenraad deelt mede, dat de heer A. H. Goldberg, gemeente opzichter, uit hoofde van zijn gezondheid» toestand voor verdere waarneming van zijn functie niet geschikt is. Agenda. 1 Adres van den heer Koomaïis c.s., me« verzoek om met subsidie van de gebrui kers de losplaats aan den Voorweg te verbeteren, n.l. een betere bestrating en schoeiing aan te brengen. De voorzitter merkt op, dat het niet de bedoeling van adressanten is een gewoon subsidie te geven, maar dat zij een tarief willen zien vastgesteld voor het gebruik van de losplaats, zooals die ook in andere plaatsen bestaat. Tot rieden was de schoeiing in onder houd bij particulieren, die haar echter hebben laten verwaarwaarloozen. Gevolg is dat, ook de weg het niet kan houden. B. en W. hebben nog geen voorstel geformuleerd. Er zijn nogal eenige be zwaren. Wanneer het bietenladen over dit traject wordt in de hand gewerkt, gaat dé geheele weg eraan. Van een opslagplaats kan dan pok geen sprake zijn. De heer v. Beek dacht, dat er wel heel wat bieten konden worden opgeslagen maar zijn meening wordt niet gedeeld. - Besloten wordt, de zaak voorloopig te laten zooals zij is. Ter tafel komt dan een verzoek van den heer C. de Wit, om een dam te mo gen leggen en een overpad, te mogen hebben over een strook gemeentegrond^ thans voor vier jaar in huur bij den heer v. d. Velde, om toegang te krijgen tot zijn perceel weiland tusschen de spoor lijn en' de 'Galgwetering, langs den Ge meeneweg. Besloten wordt op het verzoek gunstig te beschikken. Aangebracht zullen worden 2 dammende Wit 2al zich met den huur der verstaan over de schadevergoeding. De vergunning is persoonlijk. - Ter tafel komt een adres van den keuringsveearts, den heer Holsheimer, waarin met het oog op de vele nood- slachtingen ter plaatse, en de hygiënisch onvoldoende inrichting van de beslaande slachtplaatsjes wordt aangedrongen op de stichting van eenige speciale gelegen heden voor noodslachtingen. Me: het oog op de uitgestrektheid van de gemeen'.e zal met één plaatsje niet kunne.i worden volstaan. Een moeilijkheid is,- da: de gemeente zoo weinig terrein heeft. Aan den H. Rijn dijk b.v. heeft zij niets. De adressant, in^ overleg met den in specteur v. d. Volksgezondheid, geeft i.i overweging bij den heer A. Perijn en een slachtplaats in te richten. Besloten wordt de zcak ter nad r: voorbereiding te stellen in handen vat B. en W, Gunstig word: beschikt op verzc van de heeren A, Kaashoek en C. or- heul om vestiging van erfdienstba op bij hen in gebruik zijnde ovci van de gemeente. Vervolgens wordt uitgebracht h_ slag van de aanbesteding van kra ken en verpachting van gi asgewa Jn ons blad op^enonen a Sommig ters wilden nog geld toe hebDen. De voorgestelde wijziging van d begrootingen over 1924 en 1925 goedgekeurd. ...Vaar /wnldrtte v»n «a Sweko.-ea

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2