I? dierzcu ÜW VOEDSEL ZAL GEEN INDIGESTIE VEROORZAKEN, NIEUWE LEIDSCHE COURANT ^AN ^ATiRDAG 23 MEI 1923 Gemeentelijke Aankondigingen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lfiden brengen ter algemeene kennis, dat de beslissing op het verzoek van de N.V. Nieuwe Leidsche Courant, om vergunning tot oprichting van een drukkerij in het perceel Hooigracht No 35, kadastraal bekend Sectie I No. 572, is verdaagd. Leiden, 22 Mei 1925. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Krooswerken perc. 1 Oostvaart voor f 19 aan P. den Hertog; perc. 2 Schou tienvaart voor f 13 aan D. de Bruin; perc. 3 Gemeenewegsvaaht voor f 35 aan G. van Tol; perc. 4 Dorpsvaart iN.-zijde voor f24 aan Joh. Matze; perc. 5 Dorpsvaart Z.-zijde voor f 20 aan P. den Hertog; perc. 6 Vaart bij; het Spookverlaat f6 aan G. van Tol; perc. 7 Oostbovenvaart voor f48 aan G. van Tol; perc. 8 Lodewijksvaart voor f47 aan G. van Tol; Piefc. 9 iWiestbovenvaart voor f 26 aan P. den Hertog. Grasgewas annex krooswerken perc. 1 Vaart Roemer tot Waddinxveen voor f7 aan J. van der Haven; perc. 2 Vaart Loete tot Middelwegbrug f 10 aan C. van der Kleijperc. 3 Vaart langs de Loet weg voor f5 aan C. van der Kleij'; perc. 4 Vaart ,W!est- jeinde voor fl aan J. Brugman. De echtgenoote van den heer ,C. v. S. had liet ongeluk bij het ver richten van haar werkzaamheden van <een trap te vallen en haar pols te 'breken. Tot brandmeester aan den Voor weg, Roemer en Loetweg is benoemd dje heer Jac. Wezelenburg en tot plaatsvervanger de heer A. v. d. V aart. Predikbeurten a.s. Zondag Ned. Hierv. Kerk half 10 en half 7 Ds. Luuring. Geref. Kerk half 10 (H.A.) en half 7 (H. A. en dankz.) Ds:. v. Herksen van Hillegom. De raad vergadert D.V. op Dinsdag a.s., des voormiddags io uur. 1 Op de agenda staan de volgende pun ten: 1Ingekomen stukken. 2. Adres Koomans en cons., terzake van een losplaats aan den 'Voorweg. 3. Adres de Wit terzake van een over pad over de strook grasland langs den Gemeeneweg. 4. Adres keuringsveearts terzake nood- slachtinggebouwen. 5. Vestiging van erfdienstbaarheid van overpad Zijdeweg. 6. Verslag besteding krooswerken. 7. Wijziging begroetingen voor 1924 en 7925- 8. Ontslagaanvrage van A. H. Goldberg als Gemeente-opzichter. ALKEMADE. Bij de gehouden grasverpachting op en angs de wegen dezer gemeente, werd als ■o'.gt- -ingeschreven Perceel 1. Den weg Oude-Wetering tot aan het spoorviaduct te Nieuwe-Wetering Pachter J. Cozijn te Oude-Wetering voor f o. Perc. 2: den wég achter de N. Wete ring tot de ringvaart van den Haarlem- uicrmeerpolder, pachter J. Remmerswaal oor f 60; perceel 3, den weg Nieuwe \Yetering-Rijpwetering, pachter B. Veir- brugge uit Haarlemmermeer voor f 110. ibrceel 4. den nieuwen weg Rijpwetering- Googmade, pachter B. Verbrugge uit Gaarlemmerme^ voor f 23. Perceel 5, den wég Rijpwetering-Oud-Ade, pachter J. van Rijn, Rijpwetering, voor f 65. Per ceel 6, den weg Oud-Ade tot de Lange of Weesbrug, pachter J. -van -Rijn voor f 40 en den weg vanaf genoemde brug tot den Zijldijk voor f 24, pachter J. van Rijn. Het grasgewas bracht f 65 meer op dan verleden jaar. NOORDWIJK BINNEN. Nied. Herv. Kerk voorm. 10 uur .ds. W. W. van 'Haaften. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. J. Vermeulen. Geref. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5. uur ds. Koers. LEIMUIBEN. Ned. Herv. Kerk Zondag voorm. 9.30 uur Ds. v. d. Flier. Geref. Kerk Zondag voorm. 9.30 uur Preeklezen en nam. 6.30 uur ds. D. Ringnalda. OEG3TGEEST. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur in Irene, Ds. M. j. Pun- selie van Leiden. Des avonds geen dienst. Geref. Kerk'. Voorma 10 en n.m. 5.30 uur in de Rehobothk'apel, cand. W. Tom beroepen pved. te Warns. LEIMUIDEN. Maandag iS Mei herdacht de heer A. v. Loon, dat hij voor 40 jaar als onder wijzer aan de Openb. school in dienst trad. Na korten tijd op een andere plaats werkzaam te zijn geweest, kwam hij naar hier en heeft met lust en ijver aan de school gearbeid. Algemeen bekend en bemind als de jubilaris is, is die dag niet zonder luister "voorbij gegaan. Hem werd op het Raadhüis, waar hij met zijn echtgenoote aanwezig was, een serenade gebracht door h,et muziek korps en het meisjeskoor zong hem; en kele versjes toe. Een der oudste meisjes overhandigde hem namens het koor een bouquet Spaan sche lelies. Daarna sprak' de heer T. de Rijk hem toe namens de oud-leerlingen en over handigde hem een prachtcadeau. Verder werd ds avond met gsneodigde RECLAME als u een half theelepeltje Gebismu- reerd Magnesium in een klein beetje warm water gebruikt na liet nuttigen uwer maaltijden. Door machtig voed sel worden zwakke magen gewoonlijk van streek gebracht, omdat het gaat gisten en zuur en gassen vormt, welke de maag uitzetten en dyspepsia, indi gestie, gastritus en aciditeit veroorza ken. Door Gebismureerd Magnesium worden dergelijke ongemakken echter overwonnen, door bet onmiddellijk on schadelijk maken van het zuur en het stuiten der gisting, en zoodoende wordt uw maag in de gelegenheid ge steld haar werk op een normale, pijn- looze wijze te verrichten. Maak een eind aan de verhongering en aan het lijden; gebruik Gebismureerd Magne sium en geniet van uw leven. Gebis mureerd Magnesium Dépot, Jacob Ma- risplein 23, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogis ten, o.a. bij. REYST KRAK. Weigert alle vervangingsmiddelen. Let er op dat gij bet echte Gebismu reerd Magnesium krijgt. vrienden en kennissen aangenaam door gebracht. Des morgens waren de leerlingen van zijh school getractéerd. Dat de heer van Loon nóg vele jaren mag werkzaam zijn en hij over 10 jaar zijn gouden feest mag vieren, is de wensch van allen, die hem va.n nabij kennen. KATWIJK AAN DEN RIJN. 'Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Vporm. .30 en nam. 6 uur, Ds. Bollee. Geref. Kerk. Vorm. 9.30 en nam'. 6 uur, Ds. Meijering. WOUBRUGGE. Dat de dorpskerken van Oudshoorn en Woubrugge een eerste plaats inne men, werd reeds in de 18e eeuw opge merkt. Jammer, dat het kerkgebouw in den Patriottentijd hier zoo verminkt is. door het aanbrengen van een onooge- lijk'e houten schuur, de z.g. „Oczaal". Veel hoofdbrekens heeft het gekost dfr in stijl te laten veranderen, doch nu zal het herstel plaats hebben, nu het -Prov. bestuur f ioo* heeft toegezegd. De oude 85-jarige heer S. maakte zijn wandeling hier op den achterweg en werd door een onachtzamen knaap met de fiets aangereden. Bewusteloos werd hij huiswaarts gedragen. Dr. Loth verleen de geneeskundige hulp. Plet woeste rijden, vooral ook op onze -voetpaden, veroorzaakt steeds groot ge vaar. Burgelijk'e stand. GehuwdJ. Bijsterbosch, jm. 27 jaar en F. Blank-sma jd. 28 jaar. W. Blariksma, jm. 25 jaar- en M. Bracht, jd. 25 jaar. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 en av. 6.30 uur, Ds. Joh. Kijne. Geref. Kerk'. Voorm. 9.30 uur, Ds. W.ien tjes van Oudshoorn. Av. 6.3o uur, preek lezen. RIJNSBURG. 't Was 11a Hemelvaartsdag wel iets 'bleter dan er voor doch de prijzen zijn toch zeer laag. En de aanvoer Iwordt steeds grooter met het zonnige weer. Hier volgen eenige prijzen. Se- ringieA 2831 p. bos, Pioenen f 4.50 f 6.40 per 100, Irissen f 2.30 f 3.40, Papavers f2 f3, Convalaria's f 0.40 tot f0.60 per 100, Pyrethrums f 0.50 f 1.20, Damast f 5.50 f 6.50 p. 100 bos, Lupinen 30 tot 60 ct. p. 100, Koren bloemen f0.90 fl.10, Margrieten 35 tot 40 ct. Asters f0.30, Elbo plano odorato f0.40 f0.70 per 100, Anjers 31 tot 34 per 100. KATWIJK AAN DEN RIJN. De opbrengst der verkochte bloemp jes ten bate van Herwonnen Levens kracht, vereeniging ter bestrijding der T:B.C, was f 128.69. Ben mooi be- dra£.. Van een betrouwbaar iemand die zich de moeite getroost had eens aan- teekening te maken van het verkeer per fiets door de Kerkstraat, dus naar Katwijk aan Zee en naar de bewaar plaats der rijwielen voor de Meetings bezoekers, vernamen we dat behalve auto's, motorfietsen, autobussen en an dere vervoermiddelen, ruim 12000 fiet sen in deze straat gepasseerd waren. Dit teekent de drukte op Hemelvaarts dag. Naar wijl vernemen is door een paar geachte ingezetenen aan het be stuur der Katwijksche Ziekenverple ging de toezegging gedaan voor de schenking van een klok in de vesti- buLe en een rijwiel rek voor de in stallatie van het nieuwe ziekenhuis. Mochten er nog meer zijn die gaar ne iets voor bovengenoemd doel zou den willen geven, dan zal dit door 'bet bestuur op hoogen prijs worden gesteld. De officieele opening en in gebruikneming zal D.V. plaats heb ben op 3 Juni a.s. Predikbeurten Ned-. Herv. Kerk' voorm. 9.30 (doopen) en nam. 6 uur Ds. Bollee. Geref. Kerk voorm. 9.30 en nam. 6 uur Ds. Meijering. STADSNIEUWS. ,.In den Vergulden Turk" 25 jaar. „De Turk", zooals het overbekende café restaurant in den mond van ons, Leiden&ren doorgaans heet, wordt a.s. Dinsdag 25 jaar, en liet is te verklaren dat deze verjaardag in zeer breedon kring belangstelling ontmoet. Bij sommigen zal 'de vermelding van dit feit mogelijk de opmerking ontlok ken: wat gaat de tijd toch hard, en er zullen onder de joligere generatie even zeer velen zijn, die zich het restaurant reeds een hoogeren leeftijd hadden toe gedacht, eenvoudig omdat voor hen „de Turk" 'n zoo integreerend deel is in het openbare leven van onze goede stad en meer speciaal in 't kader onzer vermaarde Breede straat, dat zij zich de laatste moeilijk zonder een Turk kunnen voorstellen. Er zou over de jarige heel wat zijn te zeggen, maar waar men van een courant verwacht, dat zij in de eerste plaats iets nieuws zal brengen,, kan veel daarvan ter meraorisatie gevoege lijk als overbodig worden geacht, en zullen we ons voor ditmaal bepalen tot het naar voren brengen van eenig oud nieuws, dat zeer waarschijnlijk voor velen onzer nog echt nieuws zal blij ken te zijn. Wij hebbeh meermalen 'n opmerking hooren maken over het ietwat mysteri euse van den naam: in den Vergulden Turk, waarbij dan tevens de oorsprong meer wordt gezocht in de fantasie van den naamgever, dan in mooie geschie denis van het gebouw waarin het res taurant is gevestigd, en waaraan het mooie stuk beeldhouwwerk in den top gevel nog herinnert. Het was in het vroegste begin van de zeventiend© eeuw, dat een Leidsche jongen, evenals zoovelen van zijn land en stadgenooten den aandrang niet kon weerstaan om met cen van c^e jkoop vaarders der bloeiende republiek het' ruime sop te kiezen voor een tocht naar Oost Indië. Helaas echt bereikte hij zijn oor spronkelijke bestemming niet. In de door kapers onveilig gemaakte Alge rijnsche wateren viel het schip in handen van Turksche zeeroovers die het schip met man en muis meenamen naar eigen haven, het schip onttakelden de lading verkochten.... waaronder ook begrepen waren do wakkere Oost injevaarders, die als slaven-w'erden ver kocht naar de binnenlanden. Onze jonge Leidenaar, die goed op de hoogte was met de beroemde laken nering in z'n geboorteplaats, vond een plaats in "de tapijtweverij van een Turk die al spoedig een goed vakman in hem ontdekte. Echter kon deze op z'n beurt minder goed wennen'aan de Turksche wijze van vervaardigen, en de hulpmid delen die hem daarbij ter beschikking stonden. Gedurig .moest de Turksche patroon een minder waardeerende op merking in ontvangst nemen over zijn machines, wier constructie bij die van de Leidsche blijkbaar wat ten achter ,was. De Turk bleek een verstandig man die gaarne van andere leeren en goede denkbeelden overnemen wilde. Hij liet den jongen zijn gang gaan en stelde hem in de gelegenheid om naar Leidsch systeem een stuk laken en later ook een tapijt te weven, waarvan de uitslag hem zoo goed voldeed dat hij zijn Holland schen slaaf tot chef verhief en hem 'n groot aandeel gaf in zijn bedrijf. Het verdere van de geschiedenis laat zich eenigermate denken. De Leidenaar werd langzamerhand een zelfstandig man en deed zijn eigen zaken waarbij hij zeer voorspoedig was zoodat hij zich binnen beperkten tijd zelfs een aanzien lijk kapitaal had eigen gemaakt. Ten laatste vroeg en verkreeg hij de hand van een der dochters van zijn vroege ren patroon met wie hij eenigen tijd als flink koopman in zijn land en ge boortstad terugkeerde. Zijn eerste werk was hier een groot handelshuis te stichten. Hij koos als plaats van vestiging een groot gebouw aan de Breestraat (thans is het verdeeld in meerdere perceelen waarvan de Turk het middel te is) welk handels huis hij den naam gaf van In 'den ver gulden Turk als een herinnering aan zijn Turkschen schoonpapa. Gedurende langen tijd is het gebouw in zijn oorspronkelijk aanzien bewaard gebleven. Nadat het aan den lakenhan del was onttrpkken werd het achtereen (volgens aan verschillende zaken ge wijd totdat er in den loop der 18e eeuw een kleiif café inwerd gevestigd dat be halve van eigenaar ook van gedaante verschillende malen verwisselde. Een evenement in die gedaantever wisseling was 'deverbouw in 1896 waar uit onze tegenwoordige Turk tevoor schijn kwam; maar die grooten tegen stand ondervond bij de bewonderaars van oud stedenschoon waar ten behoeve van den bekenden erker 't karakteris tieke geheel van den. frontgevel moest worden verbroken. Tot 1S99 was het een café van aller eenvoudigste genre. De heer Van Wave ren ljocht het toen en maaktè er een café bierhuis van. Sinds dien echter kwam er geregeld wijziging in het ka rakter van de zaak en de heer Couwen berg de tegenwoordige restaurateur zette gedurende zijn regime dat 15 jaar geleden aanving de kroon op het ver tot wat hij thans is: een eerste klas befceringswerk door de Turk te maken zaak. Zijn aanleg en uitstekende opleiding waarvan een veeljarige praclijk in het binnèn en buh'nland een belangrijk deel vertegenwoordigt vonden hier een uitnemende toepassing. Met hem den restaurateur kan men er zich er over verwonderen dat tot heden van een eigenlijk hotelwezen in de stad geen sprake is. De rijke hotels uit het zoo niet grijs dan toch grijzend verleden en niets wijst er nog op dat hun plaat van onze stad zijn reeds lang ter ziele sen door anderen zullen worden inge nomen. Zooals onze lezers in de advertentie kolommen zullen bemerken, zal de Turksche verjaardag niet onopgemerkt voorbijgaan. Bjelialve dat het verblijf in Het res taurant gedurende de herdenkingsda gen een dubbel genot belooft te wor den, hangen er in den letterleken zin van het woord nog verrassingen van anderen aard in de lucht, waar van onze bescheidenheid voorshands vlerbiédt, melding te maken. ACADEMIE-NIEUWS. LEIDEN, 23 Mei 1925. Geslaagd voor het Doctoraal examen classieke let terkunde de heer C. Ghislain, Rotter dam. Doctoraal examen wis- en natuur kunde de heer A. G. Ploeg, Rotterdam. Apothekers asssitenten examen gr. XII. Opgeroepen 4 candidaten. Afge- wezen 3. Geslaagd Mejuffr. N. C. van Leeuwen, Rotterdam. Bevorderd tot arts de Heeren L. Dooren, Dordrecht en S. Smit, Mep- pel; tot semi-arts de heeren P. F. v. Bemmel en W. de Vletter, beiden* den Haag. TELEGRAMMEN. (Draadlooze dienst,) BERLIJN, 23 Mei (V.D.) Tot dus ver is hier geen bericht ontvangen van Amundsien. Hij; kan echter in Het gunstigste geval eerst gistervoor- 'rpiddag te Spitsbergen aangekomen zijn. Kort voor den start ontving Amundsen een telegram van de Noor- sche regeering met de machtiging om bij' eventueele aankomst het vasteland 'in bezit te nemen voor Noorwegen. Als heden niet teruggekeerd wordt, kan eerst' over enkele dagen de te rugkeer verwacht worden. Eerst als binnjen 14 dagen geen bericht ont vangen is, kan men aannemen, dat de expeditie- te voet is teruggekeerd. CONSTANTINOPEL, 23 Mei (V. D.) Een aantal inbrekers heeft ge tracht een opstand te verwekken in de centrale gevangenis van Stam boel. Zij overvielen de bewakers met messen en vuurwapenen. De wacht Wierd versterkt en - -overmeesterde de gevangenen. Er rijn talrijke dooden len gewonden aan beide kanten. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht in •den morgen van 23 Mei 1925, medege deeld door liet Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. •Hoogste Barometerst.: 769.7 Janmayen Laagste Barometerst.: 745.0 Valentia. Verwachting tot den ajFond v. 24 Mei. Matige oostelijke tot zuidelijke wind half- tot zwaarbewolkt of betrokken, toenemende kans op onweer, aanvan kelijk >varm, later koeler. Barometerstand De stand van hedenmiddag 3 uur is aangegeven door den grijzer. LUCHTTEMPERATUUR. Hedenmiddag 12 uur 22.2 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk. Voorm. 7 uur 195 gr. C. 's Middags 12 uur 20® gr. C. Zweminrichting „De Zijl." 's Middags 12 uur 21 gr. C. Voorm. 7 uur 19® gr. G. 's Middags 12 uur 203 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag 23 Mei: 8.28 n.m. Marktberichten. BOSKOOP, 23 Mei 1925; Rozen per bos van 10 stuks. Ophelia 60. Golden Ophelia 63—80—96, Hadley 110—130, Columbia 70—110, Butterfly 80, Kaise- rin Aug. Victoria 50 ct; Mme Julus Bouché 102, Souv. Cl.. Pernet 120—130 —180, Marcel Royer 130, Polyantba Rozen 37 ct; Lathyrus 1619, Pioenen 36384043, Violieren 90, Pyrethrun 8—10—14, Campanula ,19, Papaver 45, Asparagus 10—32, Seringen 120—150, Rhododendron per tak 2—7 ct. LEIDEN, 23 Mei 1925. Groentenvei- ling „Ons Belang." Sla 37, koolr. 18 —31, kool II 8—18, kool III 3—0, peen 18—28, raapstelen 1—2, rabarber 1.50 —3.10, komkommers 1821, prei 3 3.30, selderie 2.503, pieterselie 3, ra dijs 1.80—4, uien 3—5 per 100 stuks. Perziken per stuk 0.150.35. Aard beien per pond 0.600.90. Spinazie 0.280.79, postelein 0.50 0.71, zuring 0.600.86, stoofsla 0.5o o.9o per kist. LEIDEN, 23 Mei 1926. Botermarkt. prima fabrieksboter 22.05, prima boe renboter 2.052.15, goede boerenboter 1.852. Aangevoerd 7-3, 5-6, 140-8, 20- 16 vaten, wegende 3525 K.g. Handel goed. LEIDEN, Turfmarkt van 1823 Mei 1925. Aanvoer lange turf 200.000. Prij zen per 100 stuks f7—8. ALPHEN AAN DEN RIJN, 22 Mei* 1925. Spinazie 48, postelein 513 per lbO K.g. Radijs 2.30—4.40, selderij 3.60 4, rabarber 640, peen 1319 per 100 bos. Kropsla I 3.706.40, idem II 1.60—2.90, Bloemkool I 16—23, idem II 9—11, idem III 5—7 per 100 stuks. Aangevoerd 9275 eieren. Kipeieren 5.806.60, eendeieren 5.305.40 per 100 stuks. Weiboter 8488 per 100 K.g. LEIDEN, 23 Mei 1925. Eeierenveiling Totale aanvoer 19123 stuks. Kipeieren 6.357, eendeneieren 5.556,-Kalkoen eieren 1400. Handel vlug. ROELOFARENDSVEEN, 22 Mei '23. Sla 2.30—5.50 per 100. Aardbeien 18— 25 cent per doosje. Peen'10c ent per bos. Bloemkool 69 cent per stuk. Peulen 4.60—5.20 per 10 pond. Aanvoer: Aardbeien 24000 doosjes. Peulen 230 zak. Wisselnoteeringen (Amsterdam). Berlijn0.59207* Londen 12.09 New-York 2.487» Parijs V. V12.72 Bru^se^ 12.43 Ziirich 48.10 Rome 10.06 Oslo 41.90 Kopenhagen 46.80 Stockholm 66.55 Weenen (M)035 Praag7.377i Madrid 36,227- Beurso verzicht. De belangstelling concentreerde zich op de effectenbeurs heden in hoofd zaak op enkele specialiteiten. In de allereerste plaats waren het de rubL fbierfond'sejn, die een drukke affaire the ziengaven en zielig weer in oj- gaande richting bewogen in overeen stemming met de prijszetting van Het product. Vast gestemd waren de^ sui- lóerwaardeh, in 't bijzonder H.' V. A; diie een belangrijke köers?winst be haalden. Van de Tabakken werden de Sumatra-aand. meer endeels wat hooger genoteerd. Oliewaarden kalme (markt. Kon en Gec} bewogen zich op ongeveer de vorige prijzen. Scheep vaart stil. Prol. 2Va. Advertentiërh Rijnsburgers. Koopt de door ons zelf van zeer beste katoen en fijne bor duursel vervaardigde lingeries. Dames onderjurken f 3.60. Kin deronderjurken f 1.kinder broekjes, strook en entre-deux f 1.05. D. Goemaat, Rijnsburg. CHIQUE VOILE IMPR1ME met moderne knoopgarne- ring, - in diverse kleuren- kombinaties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3