Mannen! NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 23 MEI 1925 Dag-Agenda. Zondag 24 Mei 's av. half 7. Stads- Svangel. „Jeruël" Groenesteeg 16. Spr. ie heer M. Brussee, van Rijnsburg. Maandag 25 Mei 'sav. half negen Verg. 3 Oct. Vereeniging in zaal Nuts- gebouw, Steenschuur. Dinsdag 26 Mei 'sav. 8 uur. Stads- Evangel. Jeruël" Groenesteeg 16. Bijbelbespreking. A.s. Zondag 21 Mei 1925 zal de dienst der Huisartsen te Leiden worden waar genomen door Dr. Boonacker, dr. de Graaff, Mulder, Muijzert. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Mei tot en met Zondag 31 Mei (le Pinksterdag) waargenomen door de apotheken der h.h. D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 40G en W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594 en Maandag 1 Juni (2e Pinksterdag) door de apo theek van den lieer C. B. Duyster, N. Rijn 18, te lef. 523. De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest woiitt waargenomen door Dr. Timmerman, tel. 390. wen arbeid onder de jeugd mogelijk maakt. Het ledental steeg met en kele honderden, ook het aantal af- deelingen nam toe. Na hét jaarverslag zijn behandeld het verslag van den penningmeester, dat van de redactie van de vijf verschillende bondsorga nen, die samen ong. 20.000 lezers tel len, en dat van den bondsboekhandel. Besloten is de volgende bondsver gadering te Arnhem te houden. 's Avonds is in Kunstmin een drie tal sectievergaderingen gehouden. Als sprekers traden in een sectie vergadering op de heeren H. A. de Boer Azn.. en L. G. James, onder scheidenlijk secretaris en penning meester van het Verbond. In de tweede sectievergadering heeft de heer C. Kijne van Amster dam gesproken over: Bidden en vas ten, een oproep voor geheelonthou ding en ds. G. Koning van Utrecht over: Weersta het begin, een opwek king in den strijd der drankbestrij ding en van den Witte-Kruisarbeid. De derde samenkomst was belegd voor de leiders van het werk onder de meer dan 10.000 jongens in de verschillende afdeelingen georgani seerd. Ds. B. C. Koolhaas leidde deze vergadering, de heer H. Gordeau Jr., algemeen secretaris van het jongens werk, sprak over: Onze knapenver- •eenigingen, in haar verschillende or ganisatievormen: plaatselijk, in ring en in provinciale commsisies. Aan het slot gingen de drie ver gaderingen over in bidstonden, waarin een zegen gevraagd werd voor de vele belangen van het jonge geslacht van Nederland. De tweede dag is begonnen met een ^godsdienstoefening in de Augustijnen kerk. Voorganger was ds. J. C. H. Kamsteeg van 's Heer- Hendrikskin- deren, die sprak over Hand. 1 11 voor een gehoor, bestaande uit ruim duizend jongemannen en vele gemeen teleden. De groote ochtendvergadering werd weer gehouden in de groote zaal van Kunstmin, die tot op de laatste plaats bezet was. Verschillende afgevaardig den hadden op het podium plaats ge nomen. Onder hen was ook de heer P. L. de Gaay Fortman, burgemees ter van Dordrecht. De bondsvoorzitter heeft zijn bonds rede gehouden. Spr. begon met te herinneren aan hetgeen in het afge- 'oopen jaar op het bondsterrein is geschied, de benoeming van een nieuw algemeen-secretaris voor het •.vierk in de steden, den heer C. V. DoQrschodt, de provinciale vergade ringen op den tweeden Paaschdag ge- riouden; den bonds-radio omroep- nvond op 13 Maart en de belangrijke •vierkvergadering te Utrecht, waarin besloten werd tot de nieuwe financi ële actie voor den zendingsarbeid nder jongemannen. De aftredende bestuursleden L. G. ames, dr. W. van Heyningen, P. Sj. .omgiema en ds. C. D. van Noppen /.erden met overgroote meerderheid erkozen. In de vacature mr. Huijs- ian werd dr. J. G. Leibbrandt be- .Oiemd. In de middagvergadering sprak ds. Ie Vey Mestdagh van Rotterdam, ver de beteëkenis van het inter-con- 'sssioneele standpunt van het .Ver- ond. De heer Doorschodt sprak een slot woord. 's Avonds kwamen vele leden die og in Dordt gebleven waren, nog urmaal bijeen in de Groote Kerk aar ds. R. Torenbeek, de heeren 'ordeau en Tabak en ds. Veen het oord hebben gevoerd, id. Herv. J. V. op Geref. Grondslag. Dc Vijftiende Bondsdag van den Bond Ned. Herv. Jongelings-Vereenigingen Geref. Grondslag zal D. V. op Maan- g i Juni 1925 (2den Pinksterdag) te recht in het Jaarbeursgebouw op Vre- burg g*ehouden worden. Ie morgenvergadering vangt te 11 uur fa het openingswoord van den voor- >t. D». G, Lans, vm\ O&dmkmrk a 4 b, h«c dtfaraoKi óm >r-i1f m RECLAME Indien bij het scheren uw ,huid pijn doet of stuk gaat, kunt gij dit voorkomen door uw huid vóór het inzeepen eerst in te wrijven met *en weinig Purol. 3030 afdoening van andere huishoudelijke zaken hoopt Ds. W. J. van .Lokhorst van Delft haven een rede te houden over: „De snede geslepen". In de middagvergadering, die te 2 uur begint, hoopt de eere-voorzitter, Ds. M. van Grieken van Rotterdam, een rede te houden. De vergadering is toegankelijk voor alle Herv. Jongel.-Vereen, op Geref. Grond slag. De Inchtverbdnding met Indië. Op de algemeene vergadering van de Ned. Maatsch. voor Nijverheid en Handel, 26 en 27 Juni te Enschedé, zal op initiatief van het departement Den Haag aan de orde komen een bespreking van het luchtverkeer tus schen Nederland en Indië; inleider zal zijn de heer A. Plesman, directeur der Kon. Luchtvaart Maatschappij. De zittingen der Prov. Staten. Volgens de provinciale wet houden de Prov. Staten slechts twee gewone zittingen; de eene wordt geopend op den eersten Dinsdag van Juni, de 2e op een Dinsdag in October, November of December. Ged. Staten van Zeeland hebben nu aan de regeering gevraagd voor de zomerzitting keuze te laten uit een eenigszins ruim tijdvak, om dat thans meermalen niet tot Juli ge wacht kan worden en dan steeds een buitengewone zitting aan de Koningin moet worden aangevraagd. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Ladbouw heeft nu, naar de „Tel." meldt, aan de colleges van Ged. Staten te kennen gegeven een dergelijke wetswijziging te willen be vorderen. Onveilig strand. Het strand is de volgende week Donderdag en Vrijdag onveilig van Scheveningen tot Katwijk wegens schieten met geschut van 11 uur v.m. tot 2.30 uur n.m. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bet strand eerst dan weer voor het publiek toegankelijk is wanneer de vlaggen, waardoor de onveiligheid aan het strand wordt aangeduid, zijn ingehaald. Een Olympiade-leening. De gemeenteraad van Amsterdam, in spoedvergadering bijeen gekomen ter behandeling van de voordracht van B. en W. tot het aangaan van een Olympiade-premieleening, groot vijf millioen, met de bedoeling een bijdra ge a fonds perdu van f 500.000 aan het N.O.C. te kunnen verleenen. Het voorste] werd met 28 tegen 6 stemmen aangenomen. BUITENLAND. HET KABINET-VANDEVIJVERE AFGETREDEN. De motie van wantrouwen aange nomen. Eet kabinet vraagt ontslag. De motie van wantrouwen in het ka b.netVanuevijvere, ingediend door den liberalen afgevaardigde Max, is gister middag in de Kamer met 98 stemmen der socialisten, liberalen en communis ten tegen 73 stemmen der katholieken aangenomen. Er waren negen onthou dingen. De ministers verlieten de zaal onder de toejuichingen der rechterzijde. Vandevijvere begaf zich onmiddellijk naar het paleis des konings en bood hem bet ontslag van het kabinet aan. Een nieuwe ministerieele crisis is alzoo thans ontstaan; men spreekt over de mogelijkheid van een katholiek socialistisch ministerie onder voorzitter schap van den katholiek Poullet. GENERAAL FRENCHf Veldaarschalk French, graaf van Yperen, is gisteravond om 7 uur over leden, 73 jaar oud. Men zal hem steeds het best herinne ren als leider van het Engelsche expe ditieleger tegen den Duitschen aanval in België en Frankrijk in 1914. Toen was hij nog veldmaarschalk sir John French. De titel van graaf van Yperen die hij aannam toen hij geadeld werd wegens zijn verdiensten, zal steeds in de herinnering blijven in verband met de heldhaftige yerdedigting van Yperen. Vijftien jaar geleden onderscheidde hij zich als cavalerieaanvoerder in den Boerenoorlog. Hij leidde het corps, dat Kimberley heeft onzet, en diende verder bij het leger van lord Roberts dat Bloem fontein en Pretoria heeft, ingenomen. Van 1918 tot 1921 was hij onderko ning van Ierland, in de moeilijke tijden van het optreden van Sinn Fein. Er werd toen zelfs te Dublin een aan slag op hem gepleegd, maar hij opfc snapte er aan. AMUNDSEN's POOLTOCHT Naar de „Vossische Zeitung" uit Kingsbay verneemt, is Amundsen op '20 Mei uit deze plaats vertrokken en is hij waarschijnlijk reeds aan de De meteorologen verklaarden Maan 'dag dat de weersomstandigheden gun stig; waren. Amundsen b'esloot der halve te starten. Men b'esloot echter liiet bericht van de start geheim te houden, totdat de vlucht aangevangen was. De start vond plaats onder ideale omstandigheden. De vliegers zijn waar schijnlijk r eeds aan de Noordpool ge land, of mogelijk reeds op den terug tocht. (Uit Oslo wordt d.d. 22 Mei gemeld: (Volgens de bladen is Amundsen voornemens vanavond de terugreis te aanvaarden. De vliegers zijn voorne mens geen tusschenlanding te ma ken, tenzij zij daartoe gedwongen zou den worden. De „Fram" zal zooveel mogelijk Noordwaarts koersen om de vliegers tegemoet te gaan. De meteorologen verwachten, dat die weersgesteldheid in de eerstvol gende dagen gunstig zal blijven. TROTSKI's POSITIE. Volgens den Moskouschen correspon dent van het „Berliner Tageblatt" ver dienen geen van de geruchten volgens welke Trotzki spoedig weer met een hooge positie bekleed zal worden, geloof Weliswaar zijn zijn tegenstanders in de regeering een toontje lager gaan zin gen, maar na de heftige campagne van verleden jaar is het practisch onmoge lijk geworden, hem plotseling weer in al zijn glorie te herstellen. De figuur, die alle andere voorloopig blijft overheefschen, is die van Stalinin. Deze laatste is wel tot een compromis te vinden en wordt daarin gesteund door Rykoff, Radek en Bucharin. Trofz ki zelf wil de zaken evenmin op de spits drijven, maar de radicale invloed van Zinovieff is nog altijd zeer groot. De mogelijkheid bestaat dat Trotzki directeur zal worden van het electrici te.tswezen, dat sedert den laatsten tijd een groote ontwikkeling heeft onder gaan. De terugroeping van Trotzki moet» vooral te danken zijn aan Stalinin, die zich h"erbij leiden liet door zijn. oppo sit e tegen Kameneff en Sinovieff, Overigens moeten ook de weduwe en de zuster van Lenin hun blijven in de I .rtij afhankelijk hebben gesteld van den terugkeer van Trotzki. DE FRANSCHE SCHULD AAN AMERIKA Heep cp uitstel van totaling. De „Matin" die een beschouwing over de Fransche schuld aan de Ver. Staten bevat, herinnert er aan dat Viviani in April 1921 te Washington Frankrijks trouw betuigde aan zijn financieele verbintenissen. Zij zullen, zoo zeide hij, even stipt zijn op het gebied der schulden als op het slag veld'. „Ons woord geldt zoowel voor het 'geld als voor het bloed." Het blad herinnert er tevens aan dat Amerikaansche vrienden, die met het. volste gezag spraken, in Novem ber 1924 Herriot duidelijk te verstaan gaven dat Amerika wel geneigd zou zijn een moratorium toe te staan, en besluit met te zeggen dat Frankrijk vertrouwen heeft in de vriendschap van Amerika, zooals Amerika vertrou wen had in de vriendschap van Frank rijk na den Onafhankelijksoorlog toen Franklin den Franschen souverein om uitstel van betaling der schuld ver zocht. Nieuwe belastingen in Frankrijk. Nauwelijks zijn de Franschen van den schrik bekomen over de verhoor ging der tabaksprijzen met ongeveer i0%, of een andere verrassing wordt alweer aangekondigd. Het briefport zal namelijk met 20% verhoogd worden, terwijl de telegram men, die pas een verhooging onder gaan hebben, opnieuw zullen worden opgedreven. Daar komt nog bij de bijzondere belastingmaatregelen voor de vreem delingen, waardoor zij alle aanspraken op verminderingen, als: wegens groo te gezinnen, kinderaftrek enz. verlie zen. Zij zullen namelijk en vermoe delijk met terugwerkende kracht voor 1925 alle verzachtingen, in de wet gelegen, moeten missen, zelfs den af trek voor noodzakelijk levensonder houd, wat dus hierop neerkomt, dat bij gelijke middelen, de vreemdeling verscheidene klassen hooger wordt aangeslagen dan de Franschman-celi- batair. Er wordt dan ook door tal van vreemdelingen reeds bij hunne lega ties geprotesteerd en op repressaille- maatregelen aangedrongen. Men zal echter wel genoodzaakt zijn, met de toepassing van dergelijke draconische maatregelen de hand te lichten, aangezien het millioen vreem de werklieden, dat daar te lande ver blijft en dat Frankrijk niet kan mis sen, in die belastingbetalerij wel niet vieel zin zal hebben. De prostitutie in Frankrijk. In de consultatieve commissie in zake den handel in vrouwen en de kinderbescherming heeft de Fransche gedelegeerde, na te hebben medege deeld, dat Frankrijk instemt met de 'internationale conventie van 1921 in zake de onderdrukking van den vrou wenhandel en de kinderbescherming verklaard, dat Frankrijk besloten heeft te begixanen met 15 Juni. uit de bor- 'deelen in geheel Frankrijk de vrou wen van andere nationaliteit uit te sluiten. KORTE BERICHTEN. De Britsche bond van spoorweg- machinisten en -stokers veroordeelt de uitsluiting der communisten door de Labburpartij' en spreekt zich uit voor samenwerking met hen. In de Zweedsche bladen komen berichten voor omtrent plannen voor een bolsjewistisohen opstand in Zwe den. Engeland heeft aan Frankrijk zijn opmerkingen in zake het Fran sche antwoord op de Duitsche waar borgen voorstellen doen toekomen. Spanje zou volgens een Timesb - j-icht voornemens zijn met Abd el Krim vrede te sluiten. In verband met den moord op den sirdar hebben in Egypte weder om arrestaties plaats gehad. De „Matin" verneemt, dat Frank rijk en Spanje overeen zijn gekomen elkaar in Marokko geheel de vrije hand te laten. Het Algemeen Italiaansch Vak verbond en verscheidene neutrale Ita- liaansche Vakvereenigingen hebben verzet aangeteekend tegen de benoe ming van den fascistischen vakver- éenigingsleider Rossoni tot afgevaar digde ter arbeidsconferentie. In verband met het jongste be sluit der conferentie inzake den intern wapenhandel (het niet noodig zijn van Ruslands ratificatie) fiebben Polen en .Roemenië bezwaar gemaakt tegen de publicatie clausule. Een commissie is ingesteld om aan dat bezwaar tege moet te komen. GEMENGD NIEUWS. Verdronken. Uit het Wilhelminaka- naal onder Oosterhout is het lijk opge haald van den heer R„ handelsreiziger, te Utrecht. In den Vliet onder Leidschendam lieten Donderdag twee jongens in een roeibootje zich voorttrekken door een motorschuit. Het bootje sloeg om en een der knapen is verdronken. Bij de Wetsingersluis (Gron.) is Don derdag de machinist .an het Dokkumer beurtschip, de 36jarige Terpstra, wtmen de te Dokkum, over boord gevallen en verdronken. De ongelukk'ge laat een vrouw en drie kinderen achter.. Bij Hooghil, onder Sliedrecht, is het lijk gevonden van den 29-jarigen B. de J., woonachtig te Giessendam. Vermoe delijk heeft de man een ongeval gehad. De roeiboot lag aan' een boem vastge meerd. Ketelcngeluk in een Roermijn. Een ernstig ongeluk heeft plaats gehad in de schacht „Wilhelm" van de mijn Pluto bij Gelsenkirchen. Door een buitenlandsche firma werd aan 'n teerketel een reparatie verricht. Hierbij sprong de ketel, waardoor twee •arbeiders gedood en eenige anderen gewond werden. Ter beperking van den ontstanen brand werden alle brandweerlieden van de omgeving gealarmeerd, die na zwaren strijd het vuur meester konden worden. Watermolen ingestort. Gistermorgen om 9 uur stortte te St. Odenrode, naar de Bossche Grt. meldt, de watermolen, staande op de rivier De Dommel, plot seling ineen. De watermolen dateert ver moedelijk uit de. vijftiende eeuw. omwonenden hadden den geheelen morgen gekraak in den molen gehoord. Persoonlijke ongelukken zijn er niet voorgevallen. Het gedeelte, waarin de graanmalerij wordt uitgeoefend, is be houden. Ernstig auto-ongeluk. Op Hemelvaarts dag heeft te Hirschberg bij Weilheam een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Door het breken van de koppelketting tusschen een vrachtauto en een aan hangwagen, die met plezierrezigers uit Munchen op weg waren naar Oberam- mergau reed de auto zelf aan den eenen kant en de volgwagen aan den anderen kant van den weg tegen een boom, waarbij een twaalfjarige knaap tengevolge van een bekomen schedel breuk onmiddellijk werd gedood, terwijl tien andere inzittenden werden ge wond. Bovendien werd doorden aanhang wagen een student, die per motorrijwiel- passeerde, aangereden en gedood. Èen groote diamant gestolen. Na af lóóp van het diner ter eere van den hertog en hertogin van York te Londen werd Donderdagavond een der dames gasten door een man aangevallen, die haar een in hartvorm geslepen diamant van ongewone grootte, w*elke zij aan een platina halsketting droeg, ontrukte. De diamant is van Zuid-Afrikaanschen oorsprong, en bijna een duim lang, en breed in verhouding. De steen heeft een licht roomkleurige tint. De politie is van oordeel dat de steen naar Amsterdam of Rotterdam is ge bracht. Een vrouwelijke Landru. De sensa- tioneele misdaden zijn na den oorlog in„ alle staten der wereld ontzaglijk toege nomen en hebben vormen aangenomen die alle menschelijke verbeeldings kracht te boven gaan. Het schijnt alsof de criminaliteit bij alle volken steeds toeneemt Radie-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5.30 NSF '(Hilversum", 1050 M.) Concert orkest onder leiding van F. Lupgens. 5.35 (FL Parijs, Eiffeltoren, 2650 M.) Causerie, daarna concert. 5.50 (Munchen, 485 M,j. Concert. 6.20 2LO (Londen, 365 M.) en 5XX (Chelmsford, ióco M.). Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuws. 7.20 5XX, en andere Eng. stations. Con certen. 8.05 SFR1 (Radib-Paris, 1780 M.) Concert. 9.20 2LO en 5XX. Tijdsein van Green wich, weerbericht, nieuws. RÉCLAMÉ Zoo heeft men thans, naar de „Tag." meldt, in Joegoslavië een misdaad ont dekt, zoo afgrijselijk, dat zij nauwelijks haar weerga vindt en herinnert aan de donkerste tijden der middeneeuwen. Voor den rechter van instructie van Groot Berkerekull ün Servië staat de dertigjarige beeldschoone vrouw Renici terecht, onder beschuldiging, twee harer r -htgenooten, haar 10-jarigen zoon, en 32, zegge twtee en dertig minnaars met voorbedachten rade te hebben vermoord door arsenicum in hun eten te doen. De lijken harer slachtoffers verborg zij in tonnen in den kelder van haar huis. Elk dezer tonnen is voorzie.* van een etiket, waarop naam en leeftijd van den vermoorde, alsmede de duur van de liefdesbetrekking tusschen beklaagde en den betrokken persoon vermeld staan. Ds vermoorden zijn bijna alle jonge kooplieden in den ouderdom van 23—30 jaar, waarvan 14 Roemenen. Mevrouw Renici placht haar min naars telkens 6 a 7 maanden bij zich in huis te houden. In dezen tijd leefde het paar in de grootste harmonie en gelukzaligheid tot de niets verrrfbeden- de vriend plotseling verdween. Het was voor de jonge opvallend mooie vrouw, niet moeilijk, de mannén tot zich te lokken. Haar moorden pleeg de zij met koel overleg en geraffineerde handigheid. Zij bekent haa^ misdaden en legt bij het verhoor een weerzinwek kend cynisme- aan den dag. Op een vraag van den rechter van instructie, waarom zij zoovele onschul dige menschen had omgebracht, ant woordde zij: „Uit jaloezie, want ik weet dat zij morgen een andere vrouw na- loopenDaarom heb ik tegen mezell gezegd, dat zij beter Mj mij rustig in den kelder kunnen slapen". Rechter: „Heeft u geld van hen aan genomen?" Bekl.: „O, neen, integendeel, ik gaf". 'Rechtër: „En het kind, waarom heeft u dat gedood?" Bekl.: „Het beteekende voor mij een voortdurend gevaar, ontdekt te wor den". Rechter: „Wanneer de moorden nu niet ontdekt zouden zijn geweest, zou 11 dan nog meer menschen hebben om gebracht?" Bekl.: „Ik geloof yrel, dat ik tot in het oneindige zou hebben voortgezet, wat ik als iets noodzakelijks beschouwde". Het proces trekt natuurlijk in geheel Joegoslavië en ook in Roemenië groote belangstelling. Een deel der Servische bevolking kiest partij voor de moorde nares; overal wordt de affaire harts tochtelijk besproken. De doktoren, die de jonge vrouw heb ben onderzocht en geobserveerd, zijn van oordeel, hier te doen te hebben met een uniek pathologisch geval. De ver- hooren worden voortgezet en brengen dagelijks nieuwe griezeflüge bijzonder heden aan het licht. UIT DE OMGEVING. HAZERSWOUDE Den werkman J. v. O. trof het onge luk bij het afladen van melkbussen He struikelen, waardoor hij viel en leem geladen b!us op zijn been neer kwam. Dit lichaamsdeel werd daar door dermate gewond dat hij genood zaakt was zich onder geneeskundigs •behandeling te stellen en voorloopig zijn werkzaamheden niet zal kunnen rier richten. De heer W. W. Kraajeveld, be- Seller aan het postkantoor op hel dorp alhier, wordt met ingang van l Juni a.s. overgeplaatst naar Gouda. Aan belanghebbenden herinneren we dat Dinsdag 1 Juni a.s. gelegen beid zal zijn tot kostelooze inenting. Men vervoege zich hiertoe des voorm. tusschlen 9 en 10 uur aan de Zie kenbarak en verzuime niet de trouw boekjes mede te brengen. De uitslag van de door B. en W. gehouden besteding van krooswerken *0 «raaverpaohting is als volrt:

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2