CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN nu nummer bestaat uit TWEE Bladen. Belangrijkste nieuws in dit Nummer '3 JAARGANG VRIJDAG 15 MEI 19£9 mjf/MER 1ÖJ3- NIEUWE LEIDSCm COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 227« oent Ingezonden Mededeelingen, dubbel taxieL Bij contract, belangrijke reducüe. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage* lijks geplaatst ad 40 cent. i EERSTE BLAD. Niet in orde. Wat verwacht kon worden, gebeurt. De Olympiade wordt te Amsterdam gehouden, maar zonder dat daarvoor uit 's Rijks schatkist gelden beschik baar worden gesteld. Toen de krukken die de sportlief hebbers meenden noodig te hebben om hun doel te bereiken door de Twee de Kamer werden stukgeslagen, werd het particulier initiatief wakker en hoewel de inzameling nauwelijks be gonnen is kan nu toch wel worden gezegd, dat het benoodigde kapitaal gemakkelijk bijeen zal worden ge bracht. Tegen het pogen van de voorstan ders van de Olympiade om het noo- dige geld bijeen te brengen, kan geen bezwaar worden gemaakt. Niet in den haak schijnt ons echter, wat in verband hiermede door den Commandant van de eerste divisie van Koninklijke Marechaussee te 's-Hertogenbosch werd gedaan. Bedoelde commandant heeft n.l. tot de officieren en manschappen van zijn divisie een manifest gericht, waaraan het volgende is ontleend: .„Ongetwijfeld zult ook gij getroffen zijn bij het hooren van de verwerping van „het millioen voor de Olympiade." De overwegingen der tegenstemmers in de Tweede Kamer buiten beschou wing latende, wil het mij toeschijnen, dat Bezuinigingsoverwegingen in dit speciaal geval misplaatst waren, waar het hier gold den wereldnaam van ons land in den vreemde hoog te hou den. Bezuinigingen, als 's lands brand kast ziek is, zijn goed: moeten zelfs,: maar dan ook daar, waar bezuinigd kan worden, nooit ten koste van 's lands naam of van dienaren van het land, die voor dat land hun plicht vervullen, ja zelfs hun' leven voor dat land veil hebben. Ik beschouw de verwerping van de gevraagde subsidie als een ramp voor het land. Wat heerlijke gastvrijheid had ons land kunnen tocmen in 1928 aan al die duizenden vreemdelingen, die hun geld in ons land zouden laten ten voordeele van zoovelen. Niet alleen voor Amsterdam, maar ook elders, waar ontegenzeggelijk andere gedeel ten van ons land ook bezocht zullen worden. Wat een baten voor spoorwe gen, trams, autobussen, enz. enz. 11; zal niet verder hierover uitweiden Mijn bedoeling is slechts u allen op te roepen, om den naam van ons Ne derlanders hoog te houden, te toonen, dat wij andermaal een offer will'en brengen voor een grootsch goed doel." Het uitvaardigen van zulk een ma nifest schijnt- ons om meerdere rede*- nen afkeurenswaard. Vooreerst toch -- dat kan niet uit blijven wordt op deze wijze de po litiek gebracht in het corps. Onder de marechaussees zullen toch zoowel voor- als tegenstanders van de Olympiade worden gevonden. En nu is het wel waar dat het hier een oproep geldt' voor het offeren van vrijwillige bijdragen, maar wanneer een divisiechef zich op zulk een wijze tot zijne ondergeschikten richt, dan ligt daarin een zekere pressie, die on aangename, gevolgen kan hebben en die o.i. niet toelaatbaar is. Daarbij komt nog dat deze chef zich hier uitlaat over de regeering in ver band met de getroffen bezuinigings maatregelen en de volksvertegenwoor diging op een wijze die naar het ons voorkomt, niet door den beugel kan. De heer Thomson heeft evenals ieder ander burger het recht er een Tigen meening op na te houden, maar het gaat toch niet aan dat een divi siecommandant van een corps dat wei 'n de eerste plaats geroepen is het ge zag hoog te houden en te steunen in officieel stuk, de houding van re- ge ng of volksvertegenwoordiging t beoordeelen of veroordeelen. •s persoon kan deze comman- u veren voor de Olympiade, zoo 'ft verkiest. 'p vanneer een commandant 'cze wijze tot zijne onderge- ■r» richt, dan schijnt ons dat w „jgd, niet in orde. STADSNIEUWS. Leidsche Burgerwacht. Gisteravond hield de Leidsche Bur gerwacht in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal haar jaarlijksche al- gemeene vergadering. De voorzitter, Mr. P. A. Pynac- k e r H o r d ij k, opende de vergade ring en heette de aanwezigen welkom. Bericht van verhindering was inge komen van den burgemeester. De voorzitter deelde voorts mede, dat het in de bedoeling van het be stuur ligt, in het najaar een wedstrijd te organiseeren. Een telegram werd gezonden aan H. M. de Koningin van den volgenden inhoud. .,De Leidsche Burgerwacht, in algemeene vergadering op 14 Mei 1925 bijeen, biedt Uwe Majesteit haar trou we en eerbiedige hulde aan." De notulen der laatste algemeene vergadering werden gelezen en onge wijzigd goedgekeurd. Vervolgens deed de voorzitter mede- deeling van eenige ingekomen stukken w.o. een uitnoodiging van den Ned. Bond van Burgerwachten, haar jaar vergadering bij te wonen. Naar deze vergadering zullen worden afgevaar digd de heeren Steyns en van Stave ren. De secretaris, de heer Steyns, bracht hierna het jaarverslag over 1924 uit. Het aantal leden der burgerwacht bedroeg op 1 Jan. 1924: 725 gewapende, 134 ongewapende en 147 ondersteunen de leden, i Op 1 Jan. 1925 waren deze aantal len: 721 gewaperiden, 129 ongewapen de en 110 ondersteunende leden, alzoo in totaal 960 leden. De heer van ^Staveren won voor de tweede maal den Pynacker Hordijk beker; als hij hem voor de derde maal wint. is hij zijn eigendom. In den wed strijd met de omwonende burgerwach ten won de Leidsche burgerwacht den derden prijs. De Inspecteur der Burgerwachten heeft aan de Leidsche Burgerwacht zijn complement gemaakt over de uit stekende wijze, waarop de wapens on derhouden zijn en alles in orde bevon den is. De voorzitten dankte den secretaris voor zijn keurig jaarverslag en wees er op, dat daaruit blijkt, dat de Leid sche Burgerwacht er goed voor staat, hetgeen vooral te danken is aan den commandant der Leidsche Burger wacht, den heer Steyns. In plaats van den penningm., den heer Suringar, die verhinderd was, bracht de heer H e n n y het financieel verslag over 1924 uit, zijnde in ont vangsten f 4419.66 en in uitgaven f4114.04, alzoo fluitende met een batig saldo van f305.62. De boeken waren door de kascom- missie nagezien en in orde bevonden. Tot leden der kascommissie voor 1925 werden gekozen de heeren Kok, v. d. Steen en v. Leeuwen. De drie af tredende bestuursleden, de heeren Mr. P. A. Pynacker Hordijk, \V. P. J. Su ringar en H. v. d. Velde werden hij acclamatie herkozen en namen de her benoeming aan. De heer Steyns deed voorts eeni ge mededeelingen betreffende de schiet oefeningen te Katwijk, die reeds j.I. Zaterdag begonnen zijn en geregeld zullen gehouden worden des Zater dags tusschen 6 en 8 uur op baan 5 en 6. Het bestuur hoopt dat de schietoefe ningen zich dit jaar door even groote belangstelling zullen kenmerken als de schietoefeningen met marga. Spr. wekte op tot deelneming aan de schiet oefeningen te Katwijk, waarna de lui tenant-instructeur de heer Stee houwer de bepalingen betreffende deze schietoefeningen voorlas. Op aan drang uit de vergadering zeide de voorzitter toe, te zullen trachten het daarheen te leiden, dat dit jaar ook in de maand Augustus zal kunnen wor den geoefend. De commissie voor de in het najaar te houden schietwed strijden werd uitgebreid van drie tot vijf leden. Deze commissie zal bestaan uit den Luitenant-Instructeur, een door, het bestuur aan te wijzen be stuurslid en een op de algemeene ver gadering te kiezen bestuurslid, terwijl deze drie leden tezamen nog twee le den erbij zullen kiezen. Door de algemeene vergadering werd als lid aangewezen de heer Haver- korn, die de benoeming aanneemt. Door het bestuur was de heer van. Staveren aangewezen. De heer Steyns deed nog een me- dedeeling betreffende de Gymnastiek- en Schermafdeeling. Dit jaar is als proef door de burger wacht in het leven geroepen een af- deeling voor gymnastiek en een afdee- ling voor schermen. De leiding der afd. voor gymnastiek berust bij de hee ren Steyns en Verkuyl, van de afd. voor schermen bij de heeren Gijsberti Hodenpijl en Henny. De heer Henny wees op het groote belang der schermsport voor de licha melijke opvoeding en wekte op tot deel neming aan deze sport. Bij de rondvraag wenschte de heer Henny de Leidsche Burgerwacht geluk met het aanblijven van haren voorzit ter; daarna sloot de voorzitter de ver gadering. Na de vergadering had plaats het uitreiken der prijzen van de 1.1. gehou den schietwedstrijden: Vrije Baan (scherp 1924) le prijs Alphenaar, 2e prijs Kok, 3e prijs van Staveren, Ph. v. d. Drift, 2e Vendelpr. (traditioneel aschbakje). Prijzen He Tijdvak Marga 1924-25. lste pr. v. Vliet, 2e pr. v. Benten, 3e pr. C. P. Kok, 4e pr. de Lange. Prijzen Ille Tijdvak Marga '25. (El ven Twaalvenwedstrijd). Ie pr. Haver- korn, 2e pr. de Lange. Veter.afd. lste pr. J. v. Leeuwen, 2e pr. v. d. Velden, 3e pr. Doncker. Afd. A. lste pr. v. Staveren, 2e pr. Brandsma, 3e pr. A. v. Vliet, 4e pr. J. de Lange. 5e pr. Ph. v. d. Drift, 6e pr. W. F. Koorèman. Afd. B. lste pr. de Gunst, 2e pr. v. Bentem, 3e pr. Lindenhof, 4e pr. God- dijn, 5e pr. de Nie, 6e pr. Steyn Kampioen 1925 Marga: Goddijn. Vereen. Chr. Onderwijzers. De afdeeling Leiden van de Chr. onderwijzers vereeniging hoopt Zater dag lp Mei in het ,',Nut" Steenschuur tevergaderen. |üe heer G. Bakema, Hoofd eener Chr. school alhier zal spreken over het onderwerp: „Paulus als mensch." De Firma Pruis zal een demonstra tie houden met liet nieijwe Lasterie Projectie-apparaat, waarmee het mo gelijk is in de scholen bij daglicht te projecteeren. Prof. Keesom. Prof. dr. H. W. Keesom, hooglee raar in de natuurkunde, die zich heeft overwerkt en tengevolge daarvan op medisch advies een rustkuur onder gaat, is naar de N.R.Ct. meldt, bete rende en hoopt binnen Korten tijd zijn ambtsbezigheden te heiwatten. De' hoogleeraar vertoeft thans op Texel. Opleiding van Chr. bewaarschool onderwijzeressen. Door het Bestuur der Vereeniging voor Chr. Fröbelscholen te Leiden is aan de besturen van alle bekende Chr. bewaar- en fröbelscholen in Lei den en omgeving een circulaire ge zonden, waaraan wij het volgende ontleenen. „Evenals het oprichten van scho len met Den Bijbel, voor hen, die zich daartoe gedrongen achtten het vraagstuk opwierp van een opleiding van leerkrachten voor dit onderwijs, welke niet alleen practisch doch ook principieel behoorlijk onderlegd wa ren, zoo is ook voor alle bestuurders van Christelijke bewaar- of fröbel scholen de zaak van de vorming onzer toekomstige onderwijzeressen een zaak van groot gewicht. Niet alleen, dat aan dit onderwijs gaandeweg steeds hooger eischen. ge steld worden waaraan alleen een goe de opleiding kan beantwoorden, de verflauwing der grenzen op velerlei en ook op religieus gebied bedreigt zoo al niet direct dan toch op den duur het Christelijk karakter onzer scholen. Wij kunnen daaraan ontko men, door trouw de wacht te houden bij het beginsel doch dit is niet vol doende. Wij dienen ook de handen uit de niouwen te steken en met elkaar te overwegen of het oprichten eener aan de eischen des tijds beantwoor dende positief Christelijke opleiding voor onze toekomstige onderwijzeres sen niet mogelijk zou zijn. Overtuigd, dat U met ons het Koo- ge belang eener christelijke opleiding van bewaarschoolonderwijzeressen in ziet, noodigen wij LT uit tot het bij wonen eener bespreking over deze zaak op Zaterdag 23 Mei a.s. in 't Nutsgebouw, Steenschuur te 3 uur nam. Gaarne zagen wij Uw bestuur op Aie bijeenkomst, waartoe de besturen van alle ons bekende Chr. bewaar scholen in Leiden en omgeving zijn uitgenoodigd, vertegenwoordigd door één of meer Bestuursleden. Indien .Uw Bestuur mocht verhin derd zijn deze bijeenkomst bij te wo nen doch met ons streven sympathi seert, dan zullen wij daarvan gaarne bericht ontvangen". Daar het mogelijk is, dat geheel -te goeder trouw een Bestuur is over geslagen en geen circulaire heeft ont vangen, kan worden meegedeeld, dat zoo'n Bestuur zich niettemin op bo venbedoelde bijeenkomst kan doen vertegenwoordigen en daar van harte welkom zal zijn. Hoogleeraarsvacature. Curatoren van het Evangelisch- Luth. Seminarium te Amsterdam heb ben, ter voorziening in de vacature ontstaan door het af'treden van Prof. Dr. D. E. J. Völter, als hoogleeraar aan dat Seminarium, de volgende aan bevelingslijst bij deJSynode ingediend: Dr. D. Plooij, Nea. Herv. predikant alhier; Dr. J. A. Rust, Ev.-Luth. pre dikant te Utrecht en Mr. J. Loosjes (cand. Ned. lett.) Ev.-Luth. predikant te NaardenBussum. De Leidsche Winkelstand. Gistermiddag 3 uur is, in tegenwoor digheid van een groot aantal genoo- digden, w.o. ook de vertegenwoordi gers van de plaatselijke bladen F. P i e c k's Manufacturenhandel in de Haarlemmerstraat heropend. De directeur, de heer J. Pieck, hield een rede, waarin hij begon met de weemoedige opmerking, dat de grond vesters dezer zaak geen getuigen van den nieuwbouw konden zijn: voor zijn vader was het een plan gebleven, voor zijn moeder een onvoltooide werkelijk heid. Spr. schetste vervolgens in korte trekken de geschiedenis der zaak. In 1886 werd door zijn inoeder en zuster in het perceel Haarlemmerstr. 263 een zaak in manufacturen geopend zijn vader werkte toen nog ergens anders,,doch gaf spoedig ook zijn volle kracht en tijd daaraan. In 1890 werd op den hoek van dc Leege-Werfsteeg een tweede zaak (in werkmansgoederen) geopend, die de oorspronkelijke weldra boven 't hool'd groeide. De zaak breidde zich uit; einde 1920 kwam de firma door aankoop in het bezit van het perceel Haarlemmerstr. 228, waarna tot nieuwbouw beslot-n werd. In '22 werd de zaak omgezet in de „N.V. Piecks Manufacturenhandel." Spr. bracht hulde aan hen, die deri nieuwbouw op zoo keurige wijze tot stand hebben gebracht: aan de heeren L. en J. v. d. L a a'n, de architecten, voor hun practisch en kundig ontwerp, aan de aannemers van het beton werk W er n ink's Beton Mij.; de aannemers de heeren ('e Later en Meyers, den opzichter den heer Boelhouwer; aan de firma W. Schweitzer uit Amsterdam, die de winkelinstallatie geleverd had. Spr. dankte ten slotte ook het personeel, dat zijn vrijen tijd gewillig ter beschik king had gesteld. In de hoop, dat Gods onmisbare zegen op de zaak zou rusten, verklaarde spr. haar voor ge opend. Nadat de aanwezigen onder bravo geroep hun vreugde over deze herope ning hadden geuit en de heer Bergs- ma den Directeur van de medewer king van het personeel had verzekerd, werden de gordijnen opgetrokken en konden de etalages door het publiek bezichtigd worden. Deze hadden al da delijk veel bekijks, hetgeen niet te ver wonderen is, gezien de groote ver scheidenheid van artikelen, op smaak volle wijze gearrangeerd. Het is dan ook een zaak, die zoowel van binnen als van buiten blijk geeft, aan alle eischen, in dezen veeleischen- den tijd te stellen, te kunnen voldoen. In de benedenverdieping is de ver koopruimte op de eerste etage het rui me magazijn en op de bovenverdie ping het atelier, waar de goederen ver vaardigd worden. Leiden kan trotsch zijn op deze zaak, en de Leidenaars behoeven nu heusch niet te meenen, dat zij elders heter worden geholpen dan in de Sleu telstad zelvel Reclame. Door de fa. Gerzon alhier wordt een prijsvraag uitgeschreven betlreffendc het aantal kousen en sokken in één der etalages tentoongesteld. De mededingers(sters) verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende Binnenland De invoering van den Zomertijd. De Olympische spelen niet te Am- f sterdam? Bnitenland. Naar de behandeling der gebroeders Barmat in het hnis van bewaring zalj een gerechtelijk onderzoek worden in-] gesteld. Litauen heelt zijn gezant bij het Va- ticaan teruggeroepen Hindenburg heelt gisteren het corps diplomatique in audiëntie ontvangen. Lngelsch Lagerhuisdebat over de werkloosheid. advertentie, wplke moet worden uit geknipt en bij de oplossing gevoegd. Op Donderdag den 28en Mei a.9. hoopt - onze stadgenoot de heer W. Broeksema den dag te* herdenken, dat hij voor vijf en twintig jaren als agent van politie bij het politiekorps aihier in dienst trad. Hij had voordien al reeds zeven ja ren bij het wapen der Koninklijke Ma- rechaussee's gediend. Broeksema was de eerste agent van politie alhier, die het politiediploma met aanteekeumg behaalde en we lin het jaar 1962.. Aan mej. E. Funke, directrice van het Leidsche Volkshuis, is tegen 1 Juli op haar verzoek eervol ontslag verleend. ^Tot haar opvolgster is be noemd mej. M. Ruth alhier. DE TRAM DEN HAAG-WASSENAAR —LEIDEN De officieele proefrit. (Slot). Op het gisteren reeds vermelde moge hier een korte aanvulling nog haar plaats vinden. Al is de rit over de Haarlemmerstraat, die eigenlijk voor ons, Leidenaren de groot ste attractie zou geweest zijn. door om standigheden nog een paar weken moeten worden uitgesteld, de tocht van den Die rentuin naar 't Posthof was op zichzelf ook een groot genot, door de wondere schoonheid van de omgeving waar men doorheenrijdtvooral door de schitterende Wassenaarsche villaparken. Met sierlijke bochten doorsnijdt de keu rig aangelegde H. T. M.-lijn parken en wegen, waArop de passagier vanuit de ijk bevensterde en lichtloopende tram wagens een prachtig uitzicht heeft. Men ziet er momenteel, hoe Wassenaar zich geweldig uitbreidtaan den Zijdeweg, waarheen thans ook lijn 3 leidt, wordt villa naast villa gebouwd, rijen aaneen, en iets dichter naar Leiden wijst een schuurtje de plaats, waar dezer dagen zal worden aangevangen met den bouw van 200 mid denstands woningen, van het type-Voor hoeve. Er zit hier waarlijk veel perspectief in de exploitatie van de tram, die, mede door haar billijke tarieven (voor 45 cent kan men thans via de Zijdeweg van uit de Bloemen buurt in 's Grav. naar Leiden, straks naar den Koudenhoek rijden) be stemd schijnt om het veelgebruikte com municatiemiddel voor Wassenaar te wor den. Ten aanzien van het traject Posthof L. Morschweg kan nog worden gemeld, dat achter het anatomisch Laboratorium an het nieuwe ziekenhuis een flinke halte s geprojecteerd, die van rijkswege dooa een toegangsweg met de omgeving zal woi den verbonden. Ook in de stad zelve zijn nog tal van uitbreidingen en verbeteringen te wachten. Zoo ligt het o.m. in de bedoeling om, wanneer de groote havenbrug door een moderne verkeers- en trambrug zal zij'n vervangen, en ter weerszijden van de Zijl poort een flinke verkeersweg zal zijn aan gelegd, het eindpunt van de tramlijn te verplaatsen heel naar de Spanjaards brug waarvoor dan de rij boo men op den Lagen Rijndijk, welke thans den weg, die tot de brug bij den heer Veltman vrij breed is thans nog in tweeën scheidt, zou worden opgeruimd. In afwachting daarvan worden reeds nu speciale dienstregelingen ontworpen voor de aansluiting op de booten, welke 's xo- mers vanaf de Haven naar de Kager- en Brasemermeeren gaan, en op de aufiofau» sen naar de omliggende plaatsen en de treinen naar de Haarlemmermeer. Al dit gewichtige nieuws gewerd den ..proef"-rit-rijdende persmenschen uit d«i mond van den wakkeren H.T.M.-directeui; den heer Weyerman, die niet moede scheen te kunnen worden vap. de vele ia uitzicht gestelde en gedeeltelijk uitgevoer de plannen te ontvouwen. Ook 's mid' dags bij de „eenvoudige" lunch in „Zomerzorg", waar de H.T.M. zich een. uitnemend gastvrouw® toonde, werd nogl

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1