CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN JAARGANG DONDERDAG 14 MEI Ï9Ö^ tfUMMÉR 151 IDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leijlen waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Axoe er geiogen wordt. Eerst een paar cijfers. De uitgaven voor Oorlog en Marine zijn voor 1925 in totaal geraamd- op rond 105 millioen gulden. Daarbij is echter een bedrag van ruim 6 millioen voor burgerlijke wer ken (Loodswezen enz.) en van ruim 21 millioen voor wachtgelden enz. waar op zelfs de meest vurige antimilitarist natuurlijk niet kan bezuinigen. Blijft dus over een bedrag van 77 millioen gulden. Deze cijfers zijn bekend. Vooral bij hen die leiding hebben te geven. Toch verhinderde dit den heer Scha per niet te betoogen dat jaarlijks voor Oorlog en Marine 150 millioen wordt, uitgegeven. Het verhinderde den heer Stenhuis niet te verklaren, dat hij met een be zuiniging van 100 millioen op een totaal bedrag van 77 millioen! voor- loopig tevreden zou zijn. En het was voor het socialistische orgaan ,,Land- en Tuinbouw" dat zijn best doet onze boeren en tuinders om den tuin te leiden geen beletsel te schrijven dat jaarlijks honderden mil- licenen voor leger en vloot worden weg gesmeten. De werkelijke uitgaven bedragen 77 millioen. En dan durft een socialistisch or gaan schrijven dat de jaarlijksche uit gaven honderden millioenen be- loopen. Men moet wel erg zwak staan als zulke brutale leugens noodig worden geacht om de kiezers voor zich te winnen. STADSNIEUWS. Onderwijzersvexgadering. De Vereeniging van Onderwijzers en onderwijzeressen in de inspectie Lei den hield heden in de Stadsgehoorzaal haar vijfde vergadering. De voorzitter, de heer J. Baak Jzn. inspecteur in de inspectie Leiden, heette de aanwezigen hartelijk wel kom. Hij wees er op, dat achter ons ligt een jaar van vele veranderingen op het gebied van het Lager Onder wijs in zijn geheel en dientengevolge ook op dat der vereeniging. In verband met dit laatste heette spreker de leden uit de bijgevoegde gemeenten hartelijk welkom. Dezen kennen bij ervaring samenkomsten als deze, want in het vroegere arrondis sement Alkemade bloeide de arrondis- sementsvereeniging. Het batig saldo dezer in 1920 opge heven vereeniging werd in 1921 aan de thans vergaderende vereeniging af gedragen. Daarentegen moeten wij aldus 'Spr. ook vele trouwe bezoekers in ons midden missen, omdat hun scho len tot een andere inspectie zijn gaan behooren. Spr. richtte ten slotte een woord van welkom tot de genoodigden, in 't bijzonder den heer Meynen, weth. jvan onderwijs. Moge deze vergadering zijn als de dubbelbolle lens, die evenwijdige en zelfs divergeerénde lichtstralen doet BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ombuigen tot een lichtend centrum, waarin het geprojecteerde beeld in scherpte heeft gewonnen. Bij al wat ons scheidt is er toch iets moois, wat ons gemeen is, n.l. de lief de voor het kind en voor onzen arbeid en daardoor arbeidsvreugde. Met den wensch, dat deze vergadering er toe mocht meewerken, dat verschil van inzicht kan samengaan met milde waardeering, opende Spr. de vergade ring. Vervolgens werd aan den- heer J. M. Mazurel gelegenheid gegeven tot het voorlezen der ingekomen stuk ken. Bericht van verhindering was in gekomen van Minister de Visser en den hoofdinspecteur den heer Brants. De rekening en verantwoording van den penningmeester sloot met een ba tig saldo van f230.55. Wegens aftreding van Mej. M. A. Wegbrants en het vertrek der heeren H. H. v. d. Plas, J. v. d. Berg en A. Berkhof had de verkiezing plaats van een viertal bestuursleden. Na de pauze hield de heer F. H. N. B 1 o e m i n k, te Leiden, een cau serie over kinderliteratuur. In de middagvergadering werd door een firma, die in natuurkundige in strumenten handelt, een kleine projec tielantaarn gedemonstreerd, waar door het mogelijk zal zijn, bij daglicht voldoend scherpe beelden te projectec- ren. Dit is vooral van belang voor scholen, die geen donkere kamer heb ben. Vervolgens sprak Prof. Dr. K. H. Roessingh, hoogleeraar aan de Universiteit alhier, over „Amei'ikani- seering des levens." De Leidsche Buitenschool. De vereeniging „De Leidsche Bui tenschool'' hield gisteravond haar jaarlijksche algemeene vergadering, gepresideerd door de eere-voorzitster, Mevr. A. de GijselaarViruly. Aan het jaarverslag van den secre taris, Dr. M. D. Horst ontleenen wij, dat tot hoofd van de Buitenschool te Katwijk werd benoemd de heer J. v. d. Velde uit Boxum, terwijl Mej. C. B. Renaud, die op lofwaardige wijze zoo lang het hoofdschap had waargeno men, vertrok. Haar werd dank ge bracht voor haar vele verdiensten. Aan mej. J. W. Koorenhof werd. we gens huwelijk op verzoek eervol ont slag verleend. Zij werd opgevolgd*door Mej. E. A. Glauner, die met ingang v. 1 Juni vast aan de school werd ver bonden. Tot tijdelijk onderwijzeres werd benoemd mej. M. J. v. Tuyl te Katwijk a. Zee. Het aantal leerlingen moest inge volge de onderwijswet, en kon na aan schaffing van de hiervoor noodige meubileering worden gebracht van 40 op 52. In overleg met mej. H. W. v. d. San- de Bakhuijzen te Leiden werd heil gymnastiek beoefend naar de metho de Hébert, wat heel goed voldoet. De heer J. L. Boer, hoofdcommies der afdeeling onderwijs ten stadhuizc werd bereid gevonden om als 2e pen ningmeester zich speciaal te wijden aan de administratie van de school. Dr. J. Bijtel, die namens de ver. t. b. v. t.b.c. te Katwijk a. Zee zitting liad als bestuurslid, en veel voor de ver een. gedaan heeft moest ontslag ne men. Zijn werk werd met dankbaar heid gememoreerd, evenals het aan vaarden van het eere-voorzitterschap door Mevr. de GijselaarViruly. Het bestuur is thans als voïgt sa mengesteld: Mevr. A. de Gijselaar— Viruly, eere-voorz; Prof. Dr. E. Gor ter, voorzittejr Dr. M. D. Horst, secre taris; Mr. A. v.. d- Elst„ penningmees ter; J. L. Boer, H. A. Vriend, A. Wisse, Groeneveld, Mej. Dr. C. Hovens Grove, Mr. Dr. J. Schokking, Mevr. M. G. SeretFrentzen en Mevr. Pijnacker Hordijk—Pijnacker Hordijk namens de vereen, t. bestr. v. d. t.b.c. te Leiden Aan het jaarverslag van den pen ningmeester, den heer mr. v. d. Eist, is het volgende ontleend: Saldo 1923 f 856.79s, jaarlijksche bijdragen f 932.50 giften f 60, schoolgelden f 339.15, ver- pleeggelden f2383.755, subsidie prov. Zuid-Holland f 6215.95, subsidie gem. Leiden f7500, bijdrage Departement van Arbeid in de oprichtingskosten f6100, rijksverg. onderwijs 13441.84, henevens diverse ontvangsten, totaal f 29800.675. De uitgaven bedroegen: salarissen f 3416.29, schoolbehoeften f 1565.47, schoolgelden van gemeente Katwijk f 3391.15, kosten van uitbreiding enz. f2868.805, salaris verplegend en huish. personeel f 2409, voeding f 6288.49, tramabonnementen leerlingen en per soneel f2668.88, met diverse andere uitgaven, totaal f29800.675, waaronder een batig saldo van f4071.765. Het geneeskundig verslag maakte eveneens met voldoening.melding van het feit, dat in den laatsten zomer 52 kinderen, dus 12 meer, in bijzondere mate van het gezonde buiter.-, .'blijf profiteerden. In lengte gingen de ^inderen goed (van 2—10 c.M.) vooruit, alsook in ge wicht (18 K.g.) Evenals vorige jaren gelukte het, het haemoglobine-gehalte van het bloed, en naar aanleiding daarvan den verkregen vooruitgang vast te stellen. Liet'dit bij den aan vang der behandeling wel eens te wen schen over (5560), het mocht geluk ken deze cijfers gemiddeld te brengen op 60—70. De huishoudster, Mej. T. v. Engel, werd, zoo meldde het verslag van de directrice, helaas door ongesteldheid Kaar m. zooveel gedwongen toewijding verrichte taak neer te leggen, en ver kreeg eervol ontslag. In haar plaats kwam mej. C. C. Platteel, uit Zierikzee Een woord van dank werd gebracht aan de dames Zr. v. Ingen Schenau en Zr. Drayer, schoolverpleegsters te Leiden, mej. W. Wreder, studente, en de dames H. W. Tolenaar en N. On- gerboer, leerlingen van de school voor maatschappelijk werk te Amsterdam, die tijdens de vacantia de plaatsen van het personeel innamen. De school werd meermalen door be langstellenden bezocht. Eenige verbe teringen werden aangebracht. In het vooruitzicht dat de school een volgend jaar zal worden vergroot, werd met dit aantal leerlingen door gewerkt, hoewel het voor dit gebouw eigenlijk te groot is. Een proef om de maaltijden in de openlucht te gebruiken in de dichtst bijzijnde lighal slaagde uitstekend. De eetlust bleek beduidend grooter te wor den hij het dineeren in de open lucht. Vanaf 7 Maart tot begin October werden de kinderen van 8.30 v.m. tot 5.30 n.m. behandeld en onderwezen. Van de 50 bleken 37 in aanmerking te komen voor de behandeling met de hoogtezon. Begin Maart konden weer 16 kinde ren te Leiden naar school worden ge zonden; 24 bleken nog wat te moeten blijven, en 18 werden ingeschreven voor den nieuwen zomerpursus, zoo dat het aantal leerlingen thans 42 be draagt. De medewerking van de zijde der ouders liet niets te wenschen over. De verslagen werden alle goedge keurd, en den samenstellers dank ge bracht voor hun arbeid. Bij de gehouden bestuursverkiezing, werden de beide aftredende leden her kozen. Hoog bezoek. De hertog, de hertogin en de prinses van Saksen Coburgh hebben gister middag een bezoek gebracht aan het rijksmuseum van oudheden alhier. Onder leiding van den directeur, dr. Holwerda en den conservator, dr. van Wijngaarden, hebben zij de Egyptische en de Gi'ieksche afdeeling bezichtigd. De hertogin uitte herhaaldelijk haar bewondering over de verschillende in deze afdeelingen tentoongestelde voor werpen en uitte haar spijt er over dat zij met het oog op den tijd de voor^ werpen slechts vluchtig in oogen- schouw kon nemen. Na het bezoek aan het museum, dat ongeveer een half uur duurde, werd naar het stadhuis gereden, waarvan de gevel werd bezichtigd. Vervolgens omstreeks half vijf Zijn de hertogelijke personen, die per auto van de Koningin-Moeder naar Leiden waren gekomen, naar den Haag teruggekeerd. Benoemingen. Voor de benoeming van een regen tes van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis te Leiden, (va cature Mevr. A. M. C. Muller) worden door het college van regenten voor gedragen de dames Mevr. G. J. Nauta- Burgersdijk en Mej. J. C. van Manen. Voor de benoeming van een Ad junct-Directeur voor d. Markt- en Ha vendienst is door B. en W. de volgen de aanbeveling opgemaakt: 1 D. A. Kooiman, Marktopzichter te Amster dam; 2 A. A. Kleyn, leider van de afd. Binnenscheepvaart te Dordrecht. Ontslag. B. en W. stellen aan den Gemeen teraad voor aan den heer Dr. E. de Vries op diens verzoek eervol onts'ag te verleenen als geneesheer aan d-e gestichten „Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest." Burgerlijke stand. Gehuwd: J. Lasschuijt, jm. en G. den Hertog, jr; J. Th. Tefburgh, jm. en H. J. E. Schouten, jd; E. v. Kem pen, jm. en J. G. v. Rijkom, jd; W. J. H. Langeveld, jm. en J. Keijzer, jd; G. Bontje, jm. en H. Pennenburg, jd; G. P. Onvlee, jm. en I. Zierikzee, jd; M. B. Leuering, jm. en J. Flanderlijn, jd; M. A. v. d. Berg, jm. en L. Ju, jd; M. Overdijk, jm. en J. Kallenberg, Jd; D. ADVERTENTIE-RRUS Gewone advertentiën per regel 221/» oeat Ingezonden Mededeelingen, dobbel UriaA! Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. J. Rooze, jm. en G. E. Verstraten, jd; C. A. Kortekaas, jm. en Q. J. van Eg- mond, jd. Gistermiddag kwart over 4 had ^op het Noordeinde een aanrijding plaats van een vrachtauto van de fa. Koreman en Zn. door een auto, be stuurd door zekeren H. De oorzaak van het ongeval was het plotseling stóppen van den eersten auto, waar door de ander liem van achteren aan reed. Van den laatste bekwamen dè regulateur en de lampen eenige schade De schoorsteenveger W. F. de la R. was gistermiddag 3 uur op het dak van een huis in de De Wetstraat bezig den schoorsteen te vegen. Doordat de ze schoorsteen afbrokkelde, gleed hij van het dak af en kwam in de goot terecht. Hij kneusde zijn rechterdij been en \tard, na door den E.H.D. verbonden te zijn, naar zijn woning vervoerd. Hedenmorgen had een juffrouw op de Lammermarkt, terwijl zij bezig was, kleedjes te kloppen, het ongeluk van een 3 M. hoog plat te vallen. Zi kwam op een binnenplaatsje terech; en werd met een ernstige hoofdwond naar het ziekenhuis vervoerd. DE TRAM DEN HAAO-WASSENAAR —LEIDEN. De oificieele proefrit. De nieuwe brug over den Rijn. Een nieuwe schakel voor de recht streeksche verbinding tusschen de resi dentie en de sleutelstad is gereedgekomen, en heden beproefd. Het is een heel stuk werk geweest, en de medewerking van zeer velen is noodig geweest, om het voor den zomer zoovej te krijgen. Maar het is volkomen geluk', en thans ligt de nieuwe lijn, aansluitend op 't traject Dierentuin-Haagsche Schouw over de geheel voltooide fraaie tram brug over den Rijn, door tot den Lagen Morsei. weg naast een nieuw geconstrueerden be tonnen rijweg, en verder met een aanvan kelijk lichte buiging het land in, over dt overbrugde Endegeester wetering, pm dan ineens met een flinke buiging uit te komen op de lijn over den Rijnsburgerweg, bi, het ,,'t Posthof". Vandaag: waren wij de gasten van d. Haagsche Tramweg-maatschappij, die voo; deze gelegenheid 'n officieelen proefrit ge organiseerd had, waaraan behalve door di directie, werd deelgenomen door een aan tal officicele personen, onder welke vei tegènwoordigers der bij de nieuwe lijn ge interesseerde gemeentebesturen, vertegr. woordigers van waterstaat, enz., neven* aantal andere genoodigden. De rit ving te half twaalf aan bij h. Haagsche eindpunt den Dierentuin, wa;, tegen het uur van afrijden een prettige b: drijvigheid en gezelligheid heerschte, te wijl de tramwagens glanzend in het heej lijke zomersche zonnetije de deelnemei wachtten. Allereerst ging het naar de Haag sche Schouw, waar werd >tii gchoudei en een aandachtige beziclniging gewij werd aan de hier geconstrueerde spot», brug over den Ouden Rijn, naast de oud» houten brug. Het is een ontzagwekkend gevaart. monumentaal van karakter, fraai afg. werkt en van buitengewoon solide coi. structie. De hamei-stijlen aan weerszijden van hc brugdek rijzen als zware torens omhoog de balans torsend, waarop aan eene zijd .rjiiUiiXETON. De Loods van Zwaankreek. Een verhaal uit het verre Westen. „Heeft Bill dus werkelijk zijn aan deel bijeen gekregen? 't Is heel aar dig.' „Ja", antwoordde ik, „maar Bill is slechts het zeer eenvoudige werktuig. De geest, die er leven en beweging in bracht, zat achter de schermen." „Bedoelt gij het meisje, van wie de pony was? Dat is ook iets, waar ik alles van wou weten." „De Prins zou dat beter kunnen ver- ellen, dan ik. Mijne kennismaking da- eeri van zeer kort geleden. Hij kent haar levenslang." „Waarom heb', gij mij nooit over haar gesproken, Prins?" „Heb- ik nooit over Gwen Meredith gesproken? Ik geloof stellig van ja", antwoordde de Prins aarzelend. „Met geen enkel woord, en dat weet ge beel goed. Ik maak er uit op, dat gil heel yeei belang in haar stelt. O, ik ken u! Hij is vreeselijk geheim zinnig vervoigde tij, mij aanziende, „u weoi niet half hoe gesloten hij ia" De Prins glimlachte en zei toen op onverschilligen toon: „Ocli, zij is nog een kind. Waarom zoudt gij belang in haar stellen? Dat deed niemand, tot dat dit ongeval haar interessant deed worden." Mevrouw Ashley's oogen namen een zeer zachte uitdrukking aan; zij Jiet haar schertsenden toon varen, en ver zocht den Prins vriendelijk: „Vertel mij wat van haar." Het kostte hem klaarblijkelijk eeni ge inspanning, maar hij begon zijn verhaal met zijn eerste bezoek aan Gwens vader, jaren geleden, toen zij zich op het erf vermaakte en in en uit liep, dartel en speelsch als een jong hondje. Onder het vertellen werd zijn stem al zachter en zachter; 'twas alsof hij overluid zat te droomen. Zon der het recht te bemerken liet hij veel doorschemeren van wat hemzelven betrof hoe groot de invloed was, dien het kind op hem oefende, en hoe arm aan liefde zijn leven was geweest in dit vreemde land. Mevrouw Ashley luisterde met haar geheele aandacht en zaifs haar goedmoedige echtgenoot begreep dat hier iets ongewoons plaats vond. Nog nooit had do Prins in zijne tegenwoordigheid zijn hooghartige terughoudendheid laten varen. Toen de Prins aan, Gwens noodlottigen val kwam, dien hij op zeer aanschouwelij ke wijze beschreef, vertoonde zich op mevrouw Ashley's bleeke wangen een gloeiend plekje, en toen hij zijn ver haal besloot met de woorden: „dat was haar laatste rit", bedekte zij haar gelaat met beide handen en riep: „O, Frins, het is vreeselijk om in te den ken. Maar welk een ongeëvenaarde moed!" „Een dapper klein ding!" riep jon ker ^rits en gaf een duchtigen schop tegen een knetterend houtblok, dat dreigde naar voren te vallen. De Prins staarde zwijgend in de vlammen.* Hoe is het nu met haar?" vroeg mevrouw Ashley. Hij keek op als uit een droom ont wakend „Vroolijk en opgewekt." In antwoord op haar verbaasden blik voegde hij er bij: „Dat danken wij den Loods. Daar kan Connor u van vertcl- Jen. Ik begrijp er niets van." „Ik ook niet. Maar ik kan u wel ver tellen wat ik zag en hoorde", zeide ik. „Heel graag." Toen verleide ik hoe wij. de een voor en de ander na. schiübreuk hadden geleden en onmachtig waren om haar te helpen, en hoe de Loods op zekeren morgen door de Rotsvallei naar haar toe was gereden, en hoe hij licht in de duisternis had ontstoken en vrede ge bracht had in haar ontrust gemoed, door zijn gloedvolle beschrijving van de bloemen en varens en boomén en al de wondervolle geheimenissen van die tooverachtige Rotskloof. „Maar dat was niet alles", viel de Prins in, toen ik ophield. „Neen", antwoordde ik, „dat was lang niet alles; maar het overige be grijp ik niet. Dat is het geheim van den Loods." „Wat deed hij dan?" vroeg mevrouw Ashley zacht. „Ik zou het zoo graag willen weten." „Ik kan het u niet zeggen. Hij las haai- uit den bijbel voor en praatte tegen haar." Mevrouw Ashley keek teleurgesteld* „Anders niet?" vroeg zij. ,,'tWas voldoende voor Gwen", zei de Prins, „want daar ligt zij nu dag in dag uit, dikwijls met veel pijn, al tijd vol verlangen naar de heuvelen en de frissche lucht, maar met een gezichtje zoo zonnig en fleurig als de bloemen van haar lievelingsplekje, cle vallei in den hollen weg." „Ik moet haar zien en dien buitel gewonen Loods ook", zei mevrou Asliley. „Hij zal u tegenvallen", waarschuw de de Prins. „O, ik heb hem al gezien en gehoon maar ik ken hem niet. Er moet iet in hem zijn, wat men niet zoo dadelijJ. opmerkt." „Tot die ontdekking ben ik ook ge komen", zei de Prins. En daarmede lieten zij het onderwerp rusten, maav niet voordat mevrouw Ashley mij di belofte had afgenomen, dat ik haai bij Gwen zou brengen, want de Prins was, vreemd genoeg, niet gezind om haar hierin terwille te zijn. „Gij zult teleurgesteld zijn", zei hij. „Zij is slechts een eenvoudig kleih mei9je." Mevrouw Ashley dacht er echter anr ders over, en daar zij er nti eenmaal haar zinnen op had gezet, schoof ons, volgens haar man, niets over dan hoe eerder hoe heter te doen wat zij ver-, koo9. En dus verkreeg mevrouw Aehiefti haar zin, hetgeen, zooals later bleekt verreweg het wijste en het beste was.' (W.ordi

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1