NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 13 MEI 1925 TWEEDE BLAD. Wat de bladen zeggen. Belasting-ontduiking. Bij de behandeling van het ontwerp tot bevordering van de richtige hef fing der directe belastingen heeft de minister van financiën nog eens den nadruk gelegd op den omvang, welke de belasting ontduiking heeft verkre gen. Hij zeide o.m. Het kwaad van de belastingontdui king is zoo groot, dat, wanneer dat in zijn vollen omvang bekend kon wor den gemaakt, dit inderdaad groote ver wondering en verbazing, ook bij de le den 'van deze Kamer zou doen ont staan. Ik heb mij veroorloofd in de andere Kamer daarvan eenige voorbeelden te noemen, voorbeelden, die ik eenvou dig heb genomen als typen van de vor men, waarin die belastingontduiking plaats had. Ik zal nu niet op al die voorbeelden terugkomen; ik mag ver trouwen, dat de leden dezer Kamer ook kennis hebben genomen van het geen in de Handelingen van de Twee de Kamer voorkomt, maar ik mag er wel de aandacht op vestigen, dat het feit niet op zichzelf staat, dat men- schen met inkomens, die tegen de f 100.000 loopen, geen cent betalen aan de inkomstenbelasting en verdedi gingsbelasting. Waar de toestand zoo is, ging de minister voort, is het ook buiten twij fel, dat het in het landsbelang is, dat maatregelen worden genomen, om te gen dat euvel op te treden. Want wanneer men de stelling ver kondigt, dat men den fiscus schade toebrengt, dan moet ik eigenlijk die stelling terugwijzen. De fiscus lijdt geen schade, die neemt wat hij noodig heeft, maar de eerlijke belastingbeta ler in Nederland moet meer betalen de millioenen, die langs allerlei om wegen aan den fiscus worden onthou den, want het zijn geen kleine bedra gen. Ik kan niet precies zeggen hoe veel het is, maar ik voor mij persoon lijk ben overtuigd, dat het met twee a drie milligen per jaar niet ophoudt. De minister, zegt het Centrum, heeft hier een opmerking gemaakt, die ern stige overweging en niet minder be hartiging verdient. Ze komt hierop neer, dat, wat door belastingontduiking aan den fiscus: onthouden wordt, moet worden opge bracht door den eerlijken belasting betaler. Beter nog: meer moet worden opge bracht, en ten onrechte meer. En wanneer men verneemt, dat dit bedra'g met 2 a 3 millioen per jaar niet ophoudt en dat er menschen zijn met inkomens van tegen de f 100.000, die geen cent aan de inkomsten- noch aan de verdedigingsbelasting betalen; dan moet inderdaad van een ernstig euvel worden gesproken. Een euvel, waarbij de rechtvaardig heid ten zeerste in het gedrang komt en waartegen het nemen van maatre gelen onafwijsbaar is. Hecht en billijkheid eischen, dat de eerlijke belastingbetalers niet zwaar der worden belast, dan ze reeds zijn, en dat niet te veel door hen moet wor den opgebracht, waar anderen te wei nig betalen, of zelfs in het geheel niet. Bij stukjes en beetjes. Hoe moeilijk het voor de tegenstan ders van de bijzondere school is om in te leven in den geest der pacificatie bleek uit het verslag van de laatste raadszitting tc Arnhem, merkt „De Rot terdammer" op. Daar staakten de stemmen,' 16 tegen 16, om aan 'de gemeentebewaarscholen een schoolgeld te eischen. Tien bijzondere bewaarscholen zijn er, waarop voor de kinderen schoolgeld betaald wordt. Daarnaast bestaan vijf gemeentelijke bewaarscholen die koste loos ter beschikking'staan. Een zeer laag schoolgeld daar ver plichtend te stellen werd afgeketst, om dat de concurrentie met de bijzondere school zou worden.bemoeilijkt. Een ander voorstel van B. en W„ "om han de bijzondere bewaarschool een subsidie van f7 per leerling te verlee- nen, vond bij de socialisten en een deel der vrijzinnigen scherpe bestrijding, maar haalde toch de meerderheid. Merkwaardig was dat zoowel de so cialist als de vrijhejdsbonder.ter bestrij ding het argument aanvoerden: bij stukjes en beetjes trachten de recht- schen de voordeelen der pacificatie bin nen te halen. „Bij stukjes en beetjes de voordeelen binnenhalen" wat een geestesstem ming! „Bij stukjes en beetjes het jarenlang aangedaan onreclV herstellen tegen over palstaanders die weigeren recht te doen" ware juister terminologie! Zou dat gaan? Naar aanleiding der verwerping van het millioen zegt de (liberale) Nieuwe Arnhemsche Courant": Voor ons vrijzinnigen steekt in dit geval deze leering: In Nederland zal het liberalisme, dat zich gezuiverd he eft vane enbenepen a n t i-c 1 e- r i c a 1 i s m e, binnen afzienbaren tijd weer zijn geroepen, om op te komen tegen de zelfvoldane eerzucht en be krompen ketterjagerij. Wij spatieerden, zegt de Zeeuwhier nog eenige woorden. En wel omdat wij nog niet gelooven kunnen, dat het libe ralisme zich gezuiverd heeft van „een benepen anti-clericalisme. Van benepenheid en anti-clericalisme bleek .zelfs daf zelfcTe 'Arnhem, waar de liberale Nieuwe Arnhemsche den toon aangeeft, nog lang niet gezuiverd. Trouwens benepenheid en ariticleri- ealisme waren gedurende drie kwart eeuw een karaktereigenschap van het liberalisme. En een zoodanige eigen schap raakt men stellig in geen paar dagen kwijt. KERK EN SCHOOL. Synodale Commissie Ned. Herv. Eerk. I. De vergadering bestaat uit de heeren Dr. G. J. Weijland, voorz.D. Zoete, vice- voorz.; G. M. Picard, PJ- Veenman, Dr. J. R. Callenbach, Mr. Dr. C. F. Schoch, A. B. te Winkel, Mr. A. J. M. Tijssens, L. W. Bakhuizen van den Brink, secre taris. Na opening van de vergadering wenscht de voorzitter den heer Zoete geluk met het voorrecht, hem ten deel gevallen om zijn 40-jarige ambtsbediening te mogen herdenken, en Mr. Thijssens, die herdacht, dat hij 50 jaar geleden' promoveerde tot doctor in de rechten. De-agenda wordt aangevuld. Verslag wordt uitgebracht over de af gedane spoedzaken. Ds. A. B. te Winkel en Mr. Tijssens worden benoemd in een commissie onv met den archivaris der synode te spreken over bij hem ingekomen verzoekschriften. Naar de vergadering,van de Universal Conference cn Life and Work, dezen zomer te houden in Stockholm, worden afgevaardigdDr. G. J. Weijland, voorzit ter van de synode; Prof. Slotemaker de Bruine, Prof. van Nes, als officieele af gevaardigden. Tot mede-afgevaardigden worden be noemd de heeren Prof. - Cramer, Prof. Knappert, Prof. Aalders, Dr. J. C. Roose, Dr. W. J. M. Engelberts, Ds. H. J. Dijlc- meester, Dr. R. J. v. d, Meulen. Tot leden van den pensioenraad wor den benoemd Jhr. Mr. D. J. de Geer te Velp, Mr. Dr. C. F. Schoch te Amster dam, Mr. S. J. Hogerzeil te 's Graven- hage, Mr. A. A. de Veer te Middelburg, Mr. Th. B. ten Cate te Rotterdam, Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze te Amster dam, en Ds. D. Boer te 's Gravenhage, Besloten wordt een aantal aanvragen uit verschillende fondsen, die te laat in kwamen en dus niet meer behoorlijk kon den onderzocht worden, niet meer in be handeling te nemen. Mr. Dr. C. F. Schoch rapporteert, dat hij, met den heer Picard, de administratie van den quaestor-generaal heeft n'age- zien. De commissie stelt voor, de synode te adviseeren, den quaestor-generaal on der dankzegging voor het gehouden be heer, te dechargeeren. Aldus besloten. Een verzoek om cassatie wordt gesteld in handen van de heeren Dr. J. R. Cal lenbach, H. Veenman en A. B. te Win kel. De rekening van het fonds voor nood lijdende kerken en:- personen wordt goed gekeurd. Van PI. M. de Koningin was ook dit jaar weer een bedrag van f2000 voor dit fonds ontvangen. Confessioneele veieeniging. De 60ste algemeene ledenvergadering van de Confessioneele vereéniging zal op Woensdag 10 Juni te Utrecht worden ge houden. Ds. J. Ch. Kromsigt hoopt dan te refe- reeren over: „De geestelijke achtergrond van den strijd om kerkherstel". Verder zal Ds. R. Dijkstra een- referaat houden over: „Het splitsingsproces in de Christenheid". Wereldcongres van kerken. Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, die als vertegenwoordiger der Synode aan de 'conferentie te Zurich (21 en 22 April) ter voorbereiding van het Wereldcongres der Kerken te Stockholm in Augustus heeft deelgenomen, heeft daarover ver- slag uitgebracht, dat opgenomen is in het „Weekblad der Ned. Herv. Kerk" en waaraan wij ontleenen: De voorbereiding van het Wereldcol* gres der Kerken te Stockholm is opge dragen aan vier secties, waarvan er een gevormd wordt, door de Kerken van het vasteland van West- en Middel-Europa. Tot deze stectie behoort ook de Ned. Herv. Kerk. De samenkomst te Zürich stond onder leiding-van Dr. Nathan Söderblom, aarts bisschop van Upsala, en werd bijgewoond door vertegenwoordigers uit Zweden, De nemarken, Noorwegen, Duitschland, Po len, Nederland, Hongarije, Frankrijk, Zwit seriand, Tsjecho-Slowakije. Het bleek, dat 500 a 600 officieele ver tegenwoordigers van de meeste kerken der wereld worden verwacht. Het gi^ote onderwerp der beraadsla gingen, zcoals dit reeds" veel vroeger was vastgesteld, luidt: de roeping der Chris telijke kerken tegenover het sociale leven. De aanduiding „sociaal" v.ordt hierbij in breeden zin genomen, gelijk uit het pro gram van het congres blijkt. Na een algemeene behandeling immers van het onderwerpt „Het Koninkrijk Gcds cn het openbare leven", zullen vier bijzon dere vragen worden in het oog gevat. Namelijk de roeping der kerk tegenover: 1. het sociaal-economisch leven. a. de weldadigheid en het tegenwoordig ^■ciale vraagstuk. b. de sociaal-economische problemen, waarbij cok het arbeidersvraagstuk op zettelijk behandeling zal vinden. 2. het sociaal-ethische leven. a. beroepskeuze en opleiding. b. gezinsleven en woningvraagstuk1. c. de jeugdige personen; d. de sexueele vraagstukken, - e. de misdadigheid. f. het gebruik van vrijen tijd, 3. het internationale leven. a. het boven-hationale karakter dér kerk. b. de prediking der broederliefde en samenhoorigheid. c. het rassenprobleem! d. de bevordering -van den wrede en de overwinning deroorzaken van den oor- log. e. de wereldbond der kerken in zijn werking. f. rechtsorde inplaats van geweld als grendsiag voor de verhouding tusschen volken en staten. g. de beteekenis van her vaderland. 4. de opvoeding. a-. tot christelijke persoonlijkheid. b. tot-lid der volksgemeenschap; c. tot lid der internationale gemeen schap. Op het congres zal worden voorgesteld om een Kring in het leven te roepen, die tot taak heeit om te doen voortwerken wat door het congres zal zijn verkregen; met name cok om gezamenlijk dë genoem de christelijk-sociale vragen te doen be- studeeren. Examen land- en tuinbouwkunde. In 1925 zullen de examens ter verkrij ging van een acte van bekwaamheid tot het geveii van L. O. in de beginselen der landbouwkunde en in die der tuinbouw kunde worden gehouden in Augustus en zco $00 dig ook in September. Hij, die zich aan een dezer examens of aan beide wenscht te onderwerpen, moet zich vóór 23 Mei aanmelden bij den voor zitter der examencommissie, den inspec teur van het landbouwend er wijs, Dr. IC PI. M. van der Zande, Binnenhof 19, te 's Gravenhagq. Uit het Sociale Leven. Chris lelijk Overheid spers on eel. In de tweede helft van Juli zal de Ned. Chr. Bcncl van Personeel in Pu- blieken dienst zijn 14e algemeene verga dering houden. Op de reeds nu verschenen, agenda komt een voorstel voor van de afdeeling Amsterdam, dat de Bond zich uitspreke voor een ongedeelde Chr. Vak beweging, ondergebracht in het C. N. V. waartoe ook behoort het personeel in publieken dienst. In een toelichting zegt het afd.-bes:uur: Het uittreden van het Chr. Postperso- neel uit de Christelijke Vakcentrale en de uitgesproken wensch, om naast de bestaande Chr. Vakcentrale op te rich ten een centrale van Personeel in Publie ken Dienst, geeft ons aanleiding tot fiet stellen van bovengenoemde uitspraak, om dat wij niet zien, wat ons onderscheidt bij onze particuliere collega's. In een tweede voorstel dringt de afd. aan op meerdere centralisatie va> groepen van personeel in publieken en semi-publie- ken dienst, wier positie gelijk is. Het algemeen bestuur van den Bond, een praeadvies bij deze voorstellen gevend zegt: Onze Bond staat sedert de oprichting van het C. N. V. op het standpunt var* de ongedeelde Chr. Vakbeweging. Hct- Al^emeen bestuur wenscht dit standpunt te handhaven, ook dan, als een andere vorm van het tegenwoordige Permanent Comité aan het C. N. V. en het Permanent Comité noodzakelijk zou blijken. Daarmee zou alleen wijziging in ver houding kunnen komen. B.v.: nu zijn de Bonden van Overheidspersoneel eerst aan gesloten bij het Chr. Nat. Vakverbond, daarna vormen zé het Permanent Comité. Een andere vorm van dit Comité zou tot gevolg kunnen hebben. indien dit naar het oordeel van het C. N. V. en het permanent Comité noodzakelijk zou zijn dat het Comité als zoodanig, als re- presentante van de Bonden, bij het C. N. V. zou aangesloten zijn. Wegens de finan- ciëeel ongelijkwaardige positie der Bon den die het Permanent Comité vermen, acht het Algemeen bestuur een anderen vorm van het Comité nu. niet mogelijk. Dezelfde reden geldt ook tegen de, in het tweede voorstel gewenschte centralisa tie van verschillende groepen, waarvoor beter i> te lezen „concentratie of fusie". Het Algemeen Bestuur wil uitspreken: 1 Dat de organisatie van het Chr. Over heidspersoneel een onderdeel is van de ééne, ongedeelde Chr. Vakbeweging. 2. Dat het ideaal is: één organisatie van personeel in publieken dienst, om vattende ambtenaren en werklieden. Be Arbeidswet ia Rusland. Het Russische commissariaat van den arbeid is op het oogenbuk bezig eenige hbofdstukken van het arb .idswetboek te herzien. Ec-n van de belangrijkste redenen voor de herziening is volgens de „Informations Sodales", de noodzakelijkheid'om de kos ten van de genationaliseerde industrieën te verlichten en. de opbrengst van de be drijven te verbeteren. De directie van de genationaliseerde industrieën' eischt de afschaffing van be taling van het loon gedurende het stopzet ten van het werk tijdens de maaltijden cn gedurende de periode, waarin de arbei ders hun vakvereenigir.gs- o; andere ver plichtingen vervullen, zooals het deelne men aan de verkiezing en of het bijwonen van zittingen van het hof van arbitrage), daarbij wordt de bctaiing van overuren vastgesteld op 1.5 van ds gewone loo- nen, inplaats van het dubbe-ïe loon, dat tot nu toe werd uitbetaald, terwijl de loonen van jeugdige personen verlaagd worden in verhouding tot hun ko.teren arbeidsduur. Tot nu toe werden aan jeugdige per sonen dezelfde Iconen uitbetaald als aan de volwassen personen. Verder wenscht de directie van de genationaliseerde Indu strieën het recht te hebben om ongeschik te arbeiders onmiddellijk te ontslaan. De ze eischen hebben aanleiding gegeven tot heftige protesten in de kringen van de vakbeweging, die sterk tegen een her ziening van het wetboek is. BINNENLAND. DE BLOEMENTENTOONSTELLING TE HEEMSTEDE. Prins Hendrik heeft den wensch le kennen gegeven aan te zitten aan den maaltijd die de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur op Zaterdag a.s. in het Gebouw der Hollanclsche Mij. voor Wetenschappen te Haarlem, aan biedt aan de vertegenwoordigers van 'Amerikaansche Tuinbouwvereenigin- gen en de leden van de Internationale jury der Bloemententoonstelling. Daar de voorbereidende werkzaam heden voor de volgende tijdelijke ten toonstelling op Donderdagochtend ge reed kunnen komen, is bepaald dat de zesde tijdelijke tentoonstelling in het hoofdgebouw reeds op Donderdagmid dag te i uur voor het publiek zal wor-: den opengesteld. Inzendingen uit Duitschland, Frank rijk, en België zullen naast de uitge breide Nederlandche inzendingen aan wezig zijn. Er zullen nieuwigheden op het gebied van hortensia's, rozen, lathyrus, tulpen en vasté planten aan-; wezig zijn. Perkplanten uit de Lentsche cultures, Cyclamen uit Aalsmeer, Rho dodendrons uil Belgib zullen deze ten toonstelling maken tot een waardige opvolgster v. d. vorige en de reeks zal op treffelijke wijze worden gesloten. Hemelvaartsdag, 6 uur 's avonds wordt de geheele tentoonstelling onher roepelijk gesloten. De crisis in de communistische partij. De heeren H. Sneevliet, E. Bouwman J. Brandsteder, H. Menist te Amster dam, P. Harkema te Groningen en N. A. Kooistra te Emmer-Ertscheiderveen hebben bedankt voor het lidmaatschap der Comm. Partij Holland. Zij motiveerden dit schriftelijk al dus: „Na kennisgenomen te hebben van het verhandelde op het antl-N.A. S.congres, en vaststellende, dat er dis ciplinebreuk is gepleegd jegens de Commintern, zeggen wij het lidmaat schap der C.P.H. op." Rechtspraak en vakbeweging. De heer Bulten, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: io. Wil de minister mededeelen, of het juist is, dat de kantonrechter te Terborg ter zitting van het kantonge recht op Dinsdag 28 April '25 aldaar, een in verband met de borstelmakers- staking te sHeerenberg terechtstaanden beklaagde heeft toegevoegd: ..De leiders van den bond, ik zou ze misleiders willen noemen, die m Utrecht zeteleh. jagen jullie mannen in de staking Voor die heeren, zoo zal ik ze maar noemen, docli of ze het zün, weet ik met, ze gedragen er zich niet naar, lijden jullie honger?" 2o. Is de minister, indien bedoélde kantonrechter deze, of misschien woor delijk afwijkende, doch dezelfde of soortgelijke ontboezeming heeft gebe zigd, niet van oordeel, dat deze rech terlijke ambtenaar zich daardoor ern stig hcefl^misd: agon en 't vertrouwen in de onpartijdigheid onzer rechtspraak heeft geschaad? So. Is de minister bereid, mede te deeleii, of en zoo ja, welke maatregelen zjJn Ezcolien'.ie nemen zal om fah-cen- lijke Nederlandsche burgers en daarne vens het vertrouwen in de onpartijdig heid der Nederiandsche rechtspraak, zoowel in dit speciale geval als in het algemeen tegen rechterlijke ambtena ren als den Terborgschen kantonrech ter, in bescherming te nemen. Do vrije tijd der arbeiders. De minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft den voorzitter de* Tweede Kamer een schrijven doen toe komen, waarin hij mededeelt dat de 6e van 16 Juni5 Juli 1924 te Genève ge houden Internationale Arbeidsconferen tie een aanbeveling heeft aangenomen, betreffende de besteding an den vrij en lijd van arbeiders van welke aanbe veling de Fransche en Engelsche tekst, zoomede de Nederlandsche vertaling bij dit schrijven is gevoegd. In deze aanbeveling wordt een aan tal middelen in overweging gegeven, welke het nuttig gebruiken voor arbei ders van hun vrijen tijd in de hand kunen werken. De aangegeven m éde len stemmen vrijwel geheel overeen met wat op dit gebied in ons land ge schiedt, Teggp deze aanbeveling bestaat daarom voor Nederland geen bezwaar. FEUILLETON. De Loods van Zwaankreek. Een verhaal uit hei verre Westen. 42) Ik begon te begrijpen, maar liet niets merken, en vergenoegde mij de opmer king te maken, dat naar ik vernomen bad, de prijs voor een pinto in de laat ste vier weken aanmerkelijk gestegen was. De extra vijf en twintig waren van Bill! Ik was er niet bij, toen het laatste bedrijf werd afgespeeld. Een van de aanwezigen vertelde mij later dat toen Bill zich een weg gebaand liad door de vol ie -vergadering en zijii twaalfhon derd vijftig gld. op den lessenaar legde de uitdrukking van boer Muizerts ge laat allermerkwaardigst was geweest. Ergernis, verbazing, en eindelijk plei- zier, volgden elkander snel op. Maar boer Muizert was op alles voorbereid en telde bedaard vijfhonderd dollar neer. „Zoo, zoo, ventje, je bent niet zoo dom, als je er uitziet", zei hij, hetgeen een uitbundig gelach veroorzaakte. Daarna stond de Loods op. Innig ge lukkig bedankte hij hen allen van harte voor hun bereidwilligheid. En toen hij vertelde, hóe zelfs het zieke meisje de kerk zoo begeerenswaard vond, dat zij er haar mooien pony, haar eenige bezitting voor opofferde, lachten en knikten de aanwezige vrou wen elkander toe, dat het een aard ha'd. De veefokkers en drijvers echter, die de volle beteekenis van haar offer konden begrijpen, en ook de gansche zwaarte beseffen van de^ramp, die haar getroffen had, waren tot in liet diepst hunner ziel bewogen. Toen Bill in een zeer hoorbaar gefluister de op merking maakte: „Al: je 't mij vraagt, dan geloof ik nooit, dat we de centen voor de kerk bij mekaar zouden heb ben gekregen zonder dat zieke meisje" viel dan ook iedereen hem dadelijk bij. Hoewel de Loods nooit het fijne van de zaak heeft kunnen snappen, het geen zeker bevorderlijk was voor zijn gemoedsrust, leed het voor hem geen twijfel, dat Bill zelf een hoofdrol had gespeeld in het bijeenbrengen van „de centen" voor de eerste kerk in Zwaan kreek, al had Gwen den eersten sloot gegeven. In welke meening ik deel. Of Jonker Frits ooit den bijzonderen handel dreef, kan ik niet met zeker heid zeggen. Matfr is hij er achter ge komen, dan heeft hij het mopi weten te verbergen. Buitendien, ik stel mij voor, dat de glimlach op het gelaat zij ner vrouw ;hem nog wel grooter opof fering waard was. Dat zeide ruij ten minste de uitdrukking van trots en van innige liefde in zijn oogen, toen hij zich met haar verwijderde uit de schuur, nadat de koop gesloten was. HOOFDSTUK XVIII. Mevrouw Ashley. De avond waarop de pinto verkocht werd, was een gewichtige avond voor Gwen, want van dat oogenblik dagtee- kende mevrouw Ashley's belangstel ling in haar. Gewichtig ook voor me vrouw Ashley zelve, want die avond was de, aanleiding tot haar kennisma king met den Loods. Aangetrokken door het -eigenaardig romantisch tafereel was ik teruggc keerd naar het vuur, waar de mannen zich weer in greepjes rondom harder, gelegerd cn vermeide mij in hun vrco- lijkheid, toen de.Prins mij eensklaps op den schouder tikte. Mevrouw Ashley wou je graag evi spreken." „Mij? Waarover?" „Zij wou graag wat naders hc. over Bills bemoeiingen in deze zaak." Wij gingen door de keuken naar de ruime eetkamer, aan welker einde een groote steenen schouw .was. Mevrouw Ashley had van den beginne gezegd, dat het haai; onverschillig was welk soort van huis jonker Frits voor haar zou bouwen, als zij maar een' vuur plaat had. Zij was éen mooie vrouw, lang, slank, heel bevallig, en had iets hoogs over zich, dat de menschen op een af stand hield. Ik had ook dat gevoel en zag tegen haar op, maar toen ik de ka mer binnentrad, verwelkomde zij mij met zulk een oprecht gemeende vrien delijkheid, dat ik mij dadelijk thuis voelde. „Kom hier naast mij zitten", zeide zij en schoof een leuningstoel aan bij het vuur. „Ik wilde u vragen ons van allerlei dingen pp de hoogte te bren gen." „Gij ziet wat u wacht, Connor", zei haar man. 't Is niet om mee te spot ten, wanneer mijn vrouw van plan is iemand de duimschroeven aan te zet ten." „Daar weet hij van mee te praten", zeide zij lachend. „Ik ook", beaamde de Prins. „Ach neen, met u kan ik niets aan vangen", zeide zij, zich tot hem keè- rend. „Uw onderdanigste dienaar", ant woordde hij met een diepe, buiging. „Was dat maar zoo", zeide zij met een naar het mij toescheen droeven glimlach, „dan zou ik u van veel heb ben teruggehouden, dat niet voor u deugde. „Zeer waar, Prins", zei de jonker. I „Kijk maar naar mij." De Prins staarde hem. onderzoekend aan. Verwonderlijk!" zei hij binnens monds, „wat een geluk!" „Malligheid", viel mevrouw Ashley in. „Gij zoudt maken dat ik vergat, wat ik zeggen wou." „Geloof je dat dit mogelijk is, Prins?" „Neen, zeker niet. Als mijn onder vinding tenminste mee mag rekenen." Thans keerde mevroAv Ashley zich geheel tot mij en zeide: „Kom, vertel mij nu allereerst van Bills optreden tegen boer Muizert." Ik gaf haar een levendige voorstel-' ling van de weddenschap en bootste zooveel mogelijk de manieren en spreekwijzen van de verschillende men schen na, iets waarin ik het nogal vcf gebracht heb. Dat vermaakte haar zeer en boezemde haar de grootste be« langstellingJn, (W_ordt vervolgd-.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5