CHRISTELIJK DAGBLADvoor LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat rit TWEE Bladen. Belangrijkste nieuws in dit Nummer ~<s JAARGANG ZATERDAG 9 MEI 1925 NUMMER t5C NIEUWE LEIDSCHE COURANT BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week .....a. I 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 EERSTE BLAD. Om de beginselen. Telkens weer kan men de beschuldi ging hooren uiten dat het bij de Anti revolutionaire partij toch eigenlijk in den grond der zaak gaat niet om de doorwerking van de beginselen, maar om de bevordering van materieele be langen. En om die beschuldiging te bewij zen wordt dan herinnerd hoe van deze zijde met name de laatste jaren volle aandacht is geschonken aan de vraag stukken van de landsverdediging en het sluitend maken van de begrooting. Een eerlijke en juiste voorstelling van zaken is dat niet. Deze vraagstukken staan toch niet los van de beginselen.' De Antirevolutionaire partij erkent de leiding Gods in de historie. Zij be lijdt dat het God is die de landpalen vaststelde en dat zijn plicht verzaakt wie terwille van den vrede en welk een vrede het recht laat schen den. Bovendien wie kan aangeven de groote zedelijke en geestelijke gevaren die van een eenzijdige ontwapening het gevolg kunnen zijn? Denken we ons slechts een oogenblik in wat het voor ons land zou betee- kend hebben als we in 1914 onze gren zen onbeschermd hadden gelaten en als Nederland mee was geworden een deel van de slachtvelden van Europa. Het anti-christelijke, het God-haten de Bolsjewisme ziet uit naar een ge schikte gelegenheid om ook andere landen, om ook ons land en onze Kolo niën in den vloek van dat gruwelijke stelsel te doen deelen, om ook hier openlijk den strijd aan te binden te gen het Christendom, tegen het bezit, het huwelijk, het recht en de vrijheid. Een hoog en onverantwoordelijk spel wordt daarom gespeeld door hen die om de gunst van de kiezers te winnen op afschaffing van leger en vloot aan dringen. Dat is niets ander9 dan spelen met de volksbelangen. Dat is spelen met de financieele belangen omdat een dergelijke bezui niging ons ook financieel duur te staan kan komen, en het is niet min der een spelen met de zedelijke en godsdienstige belangen, een spe len met na langen en bangen kamp verkregen goederen: vrijheid en recht. Ui A Daarom is zoo dwaas en zoo onge motiveerd de beschuldiging dat zij die voor een behoorlijke landsverdediging opkomen, daardoor blijk geven de die pere beginselen uit bet oog te verlie zen. En precies hetzelfde geldt ook van, bet financieele vraagstuk. Ook dat is een probleem met een prinoipieelen ondergrond. Een Christen-staatsman in de aller eerste plaats i3 geroepen zijn huis, ook het huis van den staat, wel te verzor gen. Vooral ook, omdat daarmee allerlei belangen van zedelijken en geestelij ken aard gemoeid zijn. Inflatie en tot inflatie had het moeten komen indien geen orde op za ken was gesteld beteekent voor tal loos velen vermeerdering van ellende Om maar iets te noemen: aan tal- looze invaliden en ouden van dagen is door den Staat een kleine rente of een klein pensioentje gewaarborgd. Welnu, laat men zich indenken wat het beteekent als de Overheid welbe wust meewerkt om de waarde van het geld te verminderen en dergelijke in zeker opzicht van haar afhankelijke menschen bedriegt, door ze slechts een deel van de toegezegde en gewaarborg de waarden uit te bteaJen. Wie meenen mocht'dat het hier al leen gaat om stoffelijke dingen, laat hij het oog richten naar Duitschland en andere landen, waar de ontzettende gevolgen van de inflatie ook op zede lijk en geestelijk gebied zoo droevig- duidelijk aan het licht zijn getreden, i Onwaar is dus de beschuldiging aan het adre* van de Antirevolutionaire party, als zou zij door aan deze pro- 1 We&jeu volle aandacht te schevV-rn. haar beginsel op den achtergrond heb ben geschoven. Dat het wel terdege gaat om de die pere beginselen is ten overvloede weer opnieuw gebleken uit de hoog-ernstige rede waarmede de heer Colijn de jong ste Deputatenvergadering opende. De heer Colijn heeft in de practijk getoond met financieele en economi sche zaken terdege op de hoogte te zijn en op dat gebied beter dan iemand anders, leiding te kunnen geven Maar als een goed partijleider beeft hij ook getoond bekend te zijn met de ongeloofstheorieën" en -practijken en met de zeer ernstige gevaren die daar in ook ons volk bedreigen. Helder en klaar werd in het licht ge steld hoe niet gerust wordt voor alle consequentiën uit het revolutionaire beginsel zijn getrokken en hoe het ge volg daarvan is, dat geheel onze cul tuur met ondergang bedreigd wordt. En daarom, zoo werd gewaarschuwd en wij herhalen hier gaarne deze waarschuwing daarom is het onze taak, in diep besef van eigen onbe kwaamheid en ontrouw, maar in het vertrouwen op Hem, wiens kracht in zwakheid volbracht wordt, in heilige, bezieling ons'opmaken om in de hand having van 's Heeren ordinantiën, in het vasthouden aan de Christelijke grondslagen van ons staatkundig en maatschappelijk leven, de beveiliging te zoeken tegen de ontbindende krach ten, die in het leven der volk^r, ock in ons volksleven werkzaam zijn. Nationale problemen. Door den heer Dresselhuys werd er in zijn congresrede terecht op gewezen dat tal van problemen die in dezen tijd de aandacht vragen een nat i o- n a a 1 karakter dragen. „Het zou, zoo betoogde hij, natuurlijk gemakkelijk zijn om zich tegenover de oplossingen, die daarvan zullen moe ten worden voorgesteld, uitsluitend critisch te stellen. Het zou ons gemak kelijk vallen en wij zouden daartoe ons zelf ook geen geweld hebben aan te doen. Maar ik weet dat dit niet onze taak behoort te zijn. Ofschoon zoolang de coalitie werkt, geplaatst in de oppositie, ofschoon niets vragend voor ons zelf, en zonder onze critiek te sparen, zullen wij elke Regeering die zich in ernst opmaakt om te doen wat tot dusver in zoo groote mate is verzuimd, indien het eenigszins moge lijk is onzen steun geven." Een merkwaardige verklaring is dat. Immer9 tot op dit oogenblik hebben de liberalen zich tegenover de oplos sing van nationale problemen uitslui tend critisch gesteld, hebben zij geen enkel onderwerp dat aan de orde kwam van nationaal standpunt bezien en hebben zij de Regeering die een in waarheid nationale politiek voerde al tijd weer bemoeilijkt. En nu zegt de heer Dresselhuys: ik weet dat dit niet onze taak behoort te zijn. Dat is dus een veroordeeling van de houding de laatste jaren aangenomen. Laten we hopen dat in deze schuld belijdenis tevens een belofte voor de toekomst opgesloten ligt. Van zijn vrienden. Van zijn vrienden moet men het maar hebben zegt het spreekwoord. En terecht. De immers „neutrale" Telegraaf is in vele Christelijke gezinnen een huisvriend die eiken dag weer in de huiskamer, waar ook de kinderen van den inhoud kunnen genieten, ontvan gen wordt. Ziehier wat deze huisvriend zooal durft zeggen: „Timotheus! Ik herinner mij de zen naam alleen uit mijn schooljaren. Sieh da Sieh da Timotheus. Die kraniche des Ibykus. Ik weet niet, of het dezelfde Timo theus is, als die waaraan de apostel Paulus schreef: „De lichamelijke oefe ning is van weinig nut." Zie kamer rede dr. de Visser in zijn verdediging van het Olympisch milkoen. Maar ik ben overtuigd, dat ik den kerel, die.mij sedert alleen nog maar één keer passeerde, n.1. op een voor dracht-avond van Wüllner, toen het ook die van de kraanvogels was in den vervolge vaker in mijn leven zal tegenkomen. En dat: terwijl ik mij nooit bezondig aan een kerkgang of het leze? van den Psalmist. Maar ik lees zoo af en toe „De Stan daard"; nu ja enfin; het is me het lezen wel; het is meer een bladeren. En daarin zal ik dezen heer Timo theus vaker tegenkomen; evenals op straat, al weet ik niet precies wie hij is. Hij lijkt me een soort regent, die een deel van ons volk en onze natio nale politiek blijkt te beheerschen. Niet de economische en sportieve argumenten beslissen, b.v. als het om het to be or not to be van een Olym piade gaat. Timotheus doet het. Als onze heele natie een millioen moet talen voor een volle pagina adverle:. tic een maand lang én de woreldpe- tegenover het heele wereldvolk, dan zegt hij: stop. 1 Ach, in veel meer dingen zegt hij stop. Denkt u, dat Gerzon en Hirscli en hun leveranciers da mode lancee- ren. Nonsens! Timotheus doet dat. Hij heeft wel is waar-een smaak van niets; hij voelt voor dikke wollen kou sen, baai en de klepbroek, en naakt heid des vleesches is hem een gruwel. Maar ondertusschen lapt hij het hem maar. Hij., gebiedt." Nietwaar, dat is dan toch maar mooi gezegd door een huisvriend, dien men in de gelegenheid stelt in eigen huis,, zijn beginsel en zijn Koning te laten honen en smaden. Zou het eindelijk niet eens tijd wor den met dergelijke „vrienden" voor goed te breken? STADSNIEUWS. Ned. Chr. Vrouwenbond. Gisteravond was in de Nutszaal de af deeling Leiden van den Ned. Chr. Vrouwenbond in feestelijke jaarverga dering bijeen. De wn. voorzitster Mej. Koekoek opende de vergadering, liet zingen Ps. 68:10, ging voor iij gebed, las Ps. 145 en heette de aanwezigen welkom op dit vierde jaarfeest der afdeeling, o!w. de afgevaardigden van den Meisjes- bond. De Geref. Meisjesvereeniging „V. O.K." had een brief van gelukwensch gestuurd. De presidente Mevr. Schokking, die niet ter vergadering aanwezig was, heeft bedankt als bestuurslid der af deeling. In haar openingswoord wees spr. op het onvolmaakte, dat er steeds in ons leven is, zoowel in het geestelijke als in het stoffelijke. Zoo is het ook met den Vrouwen bond. Het ledental rpoet lilyjebreid worden en het vergaderingbezoek be ter. Het bestuur stelt zich voor, in het komende vereenigingsjaar een 3 of 4- tal lezingen te houden, alsmede een 4-tal ledenvergaderingen, terwijl in het najaar de verbandeürsus zal be ginnen. Spr. hoopte, dat de afdeeling zou groeien en bloeien en wekte op te stre ven naar het volmaakte, niet in eigen kracht, maar in de kracht van Hem, clie krachten geeft. Daarna bracht de secretaresse Mej. van Loon het verslag uit over het afgeloopen jaar. Er was een kern van belangstellen de leden, die ter vergadering kwamen en met de afdeeling meeleefden. Een vijftal lezingen werd gehouden waarvan de eerste twee druk bezocht waren, de drie volgende minder. Spre kers waren resp.: Mej. Heidema en de heeren Ds. Boissevain, Schokking, Meyer en Eggink. Verder hadden nog een tweetal le denvergaderingen plaats. De Donderdagmiddagsamenkomsten waren druk bezocht; deze zijn gewijd aan het naaien van zwachtels, \*oor de verpleging van melaatschen in Suri name en het verklaren van het boek Jozua. Het ledental der afdeeling bleef vrij wel constant en bedraagt thans 113. De bestuursleden Mevr. van Nes en Mej. Kcokoek werden herkozen, in de plaats van Mevr. Groot Enzerink, die zich niet meer beschikbaar stelde werd gekozen Mevr. Roskes. Helaas zag de presidente Mevr. Schokking zich genoodzaakt als zoo danig om gezondheidsredenen te 'be danken. Spr. bracht vervolgens ook het fi nancieel verslag uit over het tijdvak van 1 Mei 1924 tot 30 April 1925. De inkomsten bedroegen f606.48 en de uitgaven f482.12, alzoo is het saldo f 124.36. Mevr. v. d. Steen en Mevr. la Lau werden aangewezen om de boeken na to Metsr. Groan eenige lie deren ten gehoore had gebracht, had de bestuursverkiezing plaats. Als be stuursleden werden herkozen Mej. v. EldinK en gekozen Mevr. den Holder en Mevr. Laman. De beide eersten na men de benoeming aan. Tot presidente werd gekozen Mevr. van Nes. die de benoeming in beraad zal houden. Na de pauze kreeg Ds. J. G. W. Goedhard, Ned. Herv. Pred. alhier, het woord tot het houden esner lezing met lichtbeelden over „Franciscus van Assisi." Een fraaie serie platen werd ver toond, alle fotografieën van fresco'.-, betrekking hebbende op het leven van den heiligen Franciscus. Door de toelichting van den spreker, die tevens in korte trekken het leven en de beteekenis v. Franciscus schets te, kregen de aanwezigen een goed in zicht in de bedoelingen van den Mid1 deleeuwschen prediker, die van 1182 tot 1226 leefde en een huwelijk had gesloten met „Vrouwe Armoede." Het is menschel ij kei'wijs gespro ken mede aan Franciscus te dan ken, dat de christelijke kerk zich in de crisis omstreeks het begin der der tiende eeuw heeft kunnen handhaven. Een gevaarlijke dwaling, o.i. hierin beslaande, dat men de schepping aan den duivel toeschreef, hetgeen allerlei gevaarlijke consequenties voor Lo.' ;m leven met zich meebracht, won des tijds op schrikbarende wijze veld, voor al in Frankrijk, doch ook reeds in Spanje en Italië. Aan deze ketterij zou de kerk na tuurlijk menschelijkerwijs gesproken, te gronde gegaan zijn, indien God niet mannen als Franciscus en Domi- nicus had verwekt, den eerste 'als een ongelserden evangelieprediker, den laatste als een diepzinnigen denker. Ook de door Dominicus in het leven geroepen Inquisitie heeft zegenrijk werk verricht, om aan deze 'ketterij paal en perk te stellen. Ten slotte wees spr. op Franciscus' leerlinge, de heilige Clara, de sticht ster van de orde dor Clarissen, die zich aan liefdadigheid wijdden en uit wel ke orde ook de heilige Elizabeth Js voortgekomen,- naar wie het St. F.lisa- beth-Gasthuis genoemd is. De presidente dankte den spreker in hartelijke bewoordingen voor zijn in teressante lezing. De Leidscïie Winkelstand. In het perceel Botermarkt No. 8 naast het kleedingmagazijn van C. G. A. heeft zich een van oorsprong Duit- sche firma gevestigd, de fa. H. P a u 1 s en Co. welke op het gebied van dc staalwarenhandel en -reparatie een specialiteite is. Na een bezoek aan de zaak.zal men den indruk krijgen, dat deze heeren, uit Solingen afkomstig, en daar in de staalindustrie ontwikkeld, hier uitste kend op hun plaats zijn. Naast een uitgebreide sorteering van uitsluitend staalwaren in alle bestaan de vormen, zoowel voor bedrijfs- als voor huishoudelijke doeleinden, be schikt de fa. Pauls over een electrisch gedreven slijp- en reparatie-inrichting, waar ieder voorwerp naar eigen aard en eisch kan worden bewerkt. Zooals gezegd zijn de firmanten in de fabri catie van stalen werktuigen en voor werpen doorkropen, wat hun in slaat stelde om ook de reparatie-inrichting zoo samen te stellen dat daar in elk geval kan worden voorzien. Het uitwendige van het pand heeft ook een lieele verbetering ondergaan, en is evenals het interieur in moder nen stijl uitgevoerd, en keurig afge werkt. De banketbakkerszaak van den heer P. W. C. Kuysten, patissier en cui sinier, die eerst op de Korte Mare was gevestigd, is dezer dagen meer "naar het centrum verplaatst, waar de eige naar de hand heeft weten te leggen op het pand aan de Lange Mare, -yvaarin tot voor kort de zaak van den heer- Timp was gevestigd. De inrichting van het pand als win kel, met zijn keurig front behoefde weinig aanvulling, maar toch heeft de nieuwe ondernemer er nog een en an der aan toegevoegd, wat met den mo dernen stijl nog meer in overeenstem ming was, zooals het gekleurde boven licht in het etalageraam. Waar verder ook de bakkerij en keu ken hier een plaats moesten vinden, had onder leiding van den heer Vorst een aanzienlijke verbouwing van het achtergedeelte plaats, waar een geheel naar de eischen des tijds ingerichte ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten höogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland De behandeling van de voorstellen inzake den nachtarbeid van broodbak kers geschorst. De Koningin naar Amsterdam. Ds. A. Pijnacker Hordijk overleden. Minister Cclijn te Alfen a. d. Rijn, Buitenland. De Belgische koning heeft Van de Vijvere opdracht gegeven, een kabinet te vormen. Van de Vijvere heeft die opdracht aanvaard. Een docr de Duitsch-nationalen ln dec Pruisischen landdag ingediende motie van wantrouwen is met 222 te gen 216 stemmen verworpen. Caillaux' financieele voorstellen zijn door den Franschen ministerraad goed gekeurd. Ondanks het regesringsverbod maakt Parijs zich op voor den jaarlijkschen Jeanne ti'Arc-opfccht op morgen. plaats van bereiding werd geschapen. Licht en lucht vinden hier, clank zij de plaats gehad hebbende veranderin gen ruimen toegang en doen de hoe- danigheden van de keuken nog meer tot haar recht komen. In het tusschengedeelte werd ten overvloede nog een aardig salonnetje ingericht, zoódnt ook ii Hf opzicht de ze verandering een ven. ing is. Een en ander vormt n waardige omgeving voor de fijne voortbrengse len van "s ondernemers kunst. Het pand Rapenburg 3, waar vroe ger de comestibles-zaak van den heer Koienhof was gevestigd, heeft thans een anderen ondernemer gekregen, in de persoon van den heer L. Bckooy, die er clezelfcle branche zal uitoefenen. Aan de inrichting van deze zaak is alle zorg besteed. Moderne snij- en werktuigen staan ten dienste, waarbij ook het overige is berekend op een prettige bediening. De inrichting on derging een kleine wijziging wat de electrische verlichting betreft, welke door den heer A. Lasschüit, Noordein de, werd gemoderniseerd. Comestibles, Conserven, Confituren, Fijne Vleeschwaren enz. zijn zooals ge zegd,, het voorwerp van den verkoop, die via een keurig verzorgd pand als dit verkooper zoowel als cliënt zal kunnen voldoen. SCHAKEN. Competitie 3de kl. A, district Z. Holland. LeiderdorpResidentie schakclub III. De laatste Competitiewedstrijd in deze groep werd Donderd.-av. te Leiderdorp ge speeld tusschen liet derde tiental der Re- j sidentieschaakclub en de Leiderdorpsche Schaakvereenigmg. Het resultaat was als volgt Leiderd. Sch. Resftientie sch. III. 1. A. v. Klaveren Jr. IT. M. Rijke.pVJ/J 2. H. v. d. Poel. H. Poelman. o 1 3. F. de Bruyn. G. v. de Blom'.-o 1 4. G. de Koning Jz. W. C. Goris 1 o 5. A. v. Klaveren. M. d. Veen o 1 6. J. Boot. J. v. d. Bosch. o 1 7. G. d. Blanken. E. Felz, o 1 8. W. Goethart. W. v. Duijn. o 1 9. M. Splinter. C. Spa. o 1 10. K. Kranenburg. Niet opgek'. 1 o Totaal 2Vt—7i/a' zoodat de Residentieschaakclub III paet 7V2 tegen 2V2 dezen wedstijd won en te vens in deze groep het kampioenschap behaalde. Het comité dat zich ten doel' stolt gelden bijeen te brengen voor de aan schaffing van nieuw meubilair ten be hoeve van het wijkgebouw „Pniël" zal in hqt a.s. najaar een bazar houden. Gistermiddag werd Mej. A. E. F. op het Kort Rapenburg aangereden, doordat de bestuurder van een bak kerswagen in weerwil van een wenk van den verkeersagent niet uitweek, en haar noodzaakte om van haar rij wiel te stappen, waarbij dit werd over reden door een passeerende auto. Het rijwiel werd vrijwel geheel vernield. De auto, een bus van de lijn Boakoop— j Leiden werd bestuurd door v. d. K. de j bakkerswagen, die aanleiding w&e van. het ongeval, door R. wonen® aan 'de\ Oranjegracht. Den 56-jaiügon winketier H. te Oegstgeeet woont en oen zaak beonf in de Morechatraat, overfcwatp BjOïgw e»n einstig aagani.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1