Gebr. Briining I J' SUN WEGEN KINDERWAGENS Dag-Agenda. Vrijdag 8 Mei 'sav. 8 uur. Jaarverg. Ned. Chr. Vrouwenbond, in de Nuts- zaal. Dinsdag 12 Mei, 's avonds 8 uur Hoogl. Kerk. Kerkconcert „Con Amore. Maandag 25 Mei 'sav. half negen Verg. 3 Oct. Vereeniging in Café-Rest. „In den Vergulden Turk." De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 Mei waargeno men door de apotheken van de H.H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tei. 502; en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807 d personen op vrije voeten gesteld. jJq communistische organisatie is „eer wijd vertakt. Zij heeft vertegen woordigers in alle groote steden en dorrpen van Eoelgarije. De autori teiten gelooven echter de hand te •hebben gelegd op bijna allen die aan .de aanslagen hebben deelgenomen. Een paar groepen fanatieke i#commu» nisten worden nog gezocht en "hun herkenning levert moeilijkheden op. Nu, drie weken na de dramatische gebeurtenissen, de stand van zaken kalmer kan worden beoordeeld, kan worden herhaald, dat alle oppositie partijen, de afgescheiden liberalen, democraten, radicalen, socialisten en •gematigde agrariërs, de regeering thans steunen tegen den communisti- schen linkervleugel der boerenpartij [Het land is rustig, maar de hartstoch ten door de gebeurtenissen gewekt, hebben tijd voor kalmeering noodig. De staat van beleg, zal waarschijn lijk nog geruimen tijd worden gehand haafd. De reserve-officieren met de (officieren in actieven dienst, die de regeering bijstaan, halen zich daar door den haat van de communisten en extremisten op den hals. Maar I daardoor wordt de taak van de regee- V ring des te moeilijker, zoodat deze met groote omzichtigheid te werk moet 1 gaan, door niet te zwak, maar ook niet te krachtig op te treden. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJOAft 8 MEI 1925 RECLAME ÉIUShfE KEUZE vanaf f 10.90 Wij ontvingen een groote sorteering merk „PATRIA" In alle kleuren en modellen vanaf f 36.50 NIEUWE RIJN 8-10 HOOGSTRAAT 1-2 De aanslag in de kathedraal. (Het onderzoek in zake' den bom aanslag in de kathedraal wordt, hoe wel het proces tegen de voornaam ste samenzweerders ten einde loopt, voortgezet. I ^Drie priesters van de kathedraal te Sofia zijn in hechtenis genomen. Ze zouden den klokkenluider Sagorski behulpzaam zijn geweest. Gisteren is de officier van justitie zijn requisitoir begonnen, waarin hij den aanslag in de kathedraal een scha jkel noemde in de keten van samen zweringen, welke tegen Boelgarije op touw zijn gezet. Op grond van de wet tot bescher Iming van den staat en van de straf wet eischte de officier voor den klok kenluider Sagorski, alsmede voor de beklaagden Friederrfan, Koef en Das- kalof de doodstraf. Tegen Gamboe- rof werd een zware kerkerstraf ge- leischt. DE a.s. CONFERENTIE DER KLEINE ENTENTE. De agenda. Zaterdag, Zondag en Maandag ko men de vertegenwoordigers van de Kleine Entente, d.w.z. van de Staten iTsjecho-Slowakije, Roemenië en Joe* go-Slavië, in Boekarest bij elkaar. Op de officieele agenda dezer con ferentie staan de volgende punten: lo. Bespreking van den algemeenen politieken toestand. 2o. De betrekkingen der leden van de Kleine Entente tot Hongarije (bud get, ontwapening/. 3o. De betrekkingen der leden van de Kleine Entente tot de andere na- buurstaten. 4o. Speciale kwesties (Roemenië- T sjecho-Slowakije, Roemenië-Joego- 'Slavië, T sjecho-Slowakije-Joego-Sla Ivië). De beteekenis der bijeenkomst. Het dagblad „lTndépendence Rou maine" begroet volgens het „Berli ner Tageblatt", de verschillende ge delegeerden der Kleine Ententë mët hartelijkheid, maar herinnert «er tege lijk aan, dat de dagorde van delverga dering eigenlijk heelemaal niets be vat. De bijeenkomst is niet anders dan een demonstratie, dat de Kleine En tente nog bestaat. Van de toetreding van Polen of Griekenland is op het oogenblik geen sprake. De verhouding met Rusland komt niet ter tafel en elk der drie mogend heden behoudt hierin dé vrije hand. Inmiddels heeft de hernieuwde so lidariteit djer drie staten toch haar nut,, Vooral omdat het Geneefsche protocol niet aangenomen is en men genpver een Duitschland^taat, dat iu zijn onwil om zijn Oostelijke grens te erkennen als een onruststoker aan gezien moet worden. Bovendien is het zaak waakzaam .e zijn tegenover het veldwinnend com munisme in den Balkan en tegenover "en Rusland, dat met den dag raad- elachtiger en gevaarlijker doet. belangrijke kwestie is, wie in: den volkenbondsraad de Kleine En tente voortaan zal vertegenwoordigen. Tot nu toe deed Benes zulks, maar Roemenië en Zuid-Slavië willen ook wel eens een beurt hebben en hier uit voorziet het „Berliner Tageblatt" zekere wrijvingen. Een Fransch oordeel. De „Temps" wijst op het bijzondere belang van dè aanstaande conferen tie der Kleine Entente. Het blad wijst er op, dat de Kleine Entente niet geleid wordt door een geest van ver overing of overheersching en ook geen geheime plannen koestert. Ze is echter wel Van plan, de voordee- len, welke uit de overwinning der geallieerden voortvloeien te behouden. De Temps" is van oordeel, dat de Kleine Entente veel kan doen ter ver dediging der volken tegen hen bolsje wisme. Het blad bedoelt hier niet de Russische Sovjet-regeering, maar de actie van de roode internationale. ■Voorts meent de „Temps" dat er geen herstel van de monarchie der Hab^burgers te duchten is, zoolang in Duitschland de" Hohenzollern en der JWittelbachs niet weer regeeren. Het is dus begrijpelijk, dat de verkiezing van Hindenburg tot president van Duitschland, welke als een inleiding zou kunnen woldèn beschouwd van een1 eventueel herstel der monarchie, |talle volken van centraal Europa ver ontrust. De „Temps" zinspeelt verder op de 'oor aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland gevoerde campagne. Het blad twijfelt echter niet aan de loya liteit van de Oostenrijksche regeering, vreést echter, dat deze door de pan- Germanisten zal worden overrompeld. Ter voorkoming van een dergelijk gevaar is het eenige middel de eco ,nomische groepeering der Donau-lan- den en de "petite entente kan nuttig werk verrichten in deze richting. DE PRUISISCHE LANDDAG. Partijbesprekingen. In den, Pruisis'chen landdag heeft gistermiddag een uitvoerige bespre king plaats gehad tusschen vertegen woordigers der Duitsch-nationalen der Duitsche volkspartij en van het centrum. Het voornaamste punt van bespre king vormde het voorstel van het centrum nopens vorming van een groote volksgemeenschap, een coali tie, als destijds door rijkskanselier Marx werd nagestreefd. Tot een definitief besluit is het bij Ideze onderhandelingen niet geko men, en de besprekingen zullen nog worden voortgezet. De Duitsch-nationale fractie acht het nog steeds de beste oplossing van den crisis-toestand in Pruisen, zoo wordt in parlementaire kringen mee gedeeld, de vorming van een zuiver ambtenaren-kab inet Hedenmorgen hervatten de frac ties haar vergaderingen. 'Vandaag zal ook de uit den minis ter-president en de voorzitters van landdag en staatsraad samengestelde commissie vergaderen, welke volgens artikel 14 van de grondwet over de ontbinding van den landdag te beslis sen heeft. KORTE BERICHTEN. !Het Lagerhuis heeft het voorstel tot wederinvoering der Mc. Kenna rechten aangenomen. Rijkskanselier Dr. Luther zal zich Zaterdag naar Hannover bege ven ten einde met Von Hindenburg het noodige te bespreken met het oog op zijn a.s. ambtsaanvaarding. De Baltische pers maakt mel ding van de ontdekking van omvang rijke monarchistische organisaties te Petrograd. Als de Prins van .Wales zijn be zoek aan Zuid-Afrika teneinde heeft gebracht, zal hij zich naar Zuid-Ame rika begeven, alwaar hij o.m. Chili zal bezoeken. De hem door den Pre sident van dien staat gedane uitnoo- diging, heeft hij thans formeel geac cepteerd. Trotzki heeft een post gekregen in de economische organisatie des lands. I Volgens bericht uit Washington I zal er een nieuwe kabel gelegd wor den tusschen Amerika en Engeland met een capaciteit van 20.500 woor den per minuut. De Duitsche regeering eischt een onmiddellijk onderzoek in zake het spoorwegongeluk bij Stargard. De mijnwerkers-internationale, heeft met algemeene stemmen op dië der Engelsche gedelegeerden na be sloten, om op de in Juni te houden conferentie van het Internationaal Ar beidsbureau van den Volkenbond een onderzoek in zake de wereldkolencri- sis voor te stellen. RECLAME KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Polsbroek c.a., P. Kuijl man te Houten. Té Klaaswaal, P. N. Gijsman te Oostkapelle. Te Kerkdriel, J. J. v. d. Grient te Maassluis.Te Nieuw- koop, \V. G. Keiler te Scherpenisse. Te Kats, H. Hogendijk te Laren. Aan gen omen: Naar Doetinchem G. Groeneboer te Blankenham GEREF. KERK. Tweetal: Te AmersfodPt, J. Hoek te Soest en J. van Herksen te Hillegom. EVANG. LUTH. KERK. Drietal: Te Stadskanaal, J. Bergman te Leeuwarden. Th. Scharten te Nijme gen en H. C. Zwahler te 's Gravenhage. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Ds. J. Bus, gekomen van Vreeswijk, deed dezer dagen intrede te Aalburg e.a. na bevestigd te 2ijn döor Ds. N. C. Bak ker van Benschop. Deze koos als beves- tigingstekt Spreuken 11: 30b: „Wie zielen vangt is wijs". Ds. J. Bus deed intrede naar aanleiding van Joh. 3:14 en ijt Ds. H. HS ch-o e m a k' e r, beroe pen pred. te Epumatil, hoopt 17 Mei a.s. zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk aldaar, na bevestigd te zijn door D.s. H. Scholten, em. pred. te Zuidhorn. Woensdagavond heeft te Utrecht de intrede plaats gèhad van Ds. B. Bate laan bij de Ned. Herv. Gem. aldaar. Z. Eerw. had tot tekst Filip. 3:1014. Na de intreerede richtte 2ich Ds. Ba telaan zich tot zijn collega's, in het bij zonder tot Ds. J. Goslinga, zijn beves tiger, tot de collega's uit'de omgeving, speciaal tot Ds. Bouthoorn, uit Zeist en Ds. Rlomp van Westbroek; tot den Ker- keraad, Kerkvoogden en notabelen, gods dienstonderwijzers -en allen die op eenige wijze in Gods huis dienen en het laatst tot de gemeente, Hét is Spr.'s hartewensch zoo zei hij, haar den vollen raad Gods te brengen. De gemeente zong haar nieuwen leeraar toe Ps. 119 9., De heer A. C. Brörens, godsdienst onderwijzer te Vlagtwedde nam Zondag j.l. afscheid in de' Ned. Herv. Kerk te Veelerveen met een predicatie over Col. 3;i. De naar Vijfhuizen vertrekkende voor ganger werd namens de gemeente door ouderling Geertsema toegesproken. Ds. A. Mulder, die emeritaat aan gevraagd heeft, zal, laat. zijn gezondheid het toe, D. V. 1 Juni (Pinkster-Maandag) 's avonds 7 uur nog een woord van af scheid richten tot de Geref. Kerk van Abcoude. Jubileum. Ds. W. Breukelaar, de bekende Zen- dingsdeputaat, hoopt 13 Mei a.s. den dag te herdenken, "waarop hij 25. jaar geleden bevestigd werd bij de Geref. Kerk van Zaandam. RECHTZAKEN EEN COMPLOT IN JAPAN. Verscheidene arrestaties. De Parijsche bladen publiceeren een telegram uit Tokio, meldend, dat de Japansche regeering een wijdvertakt complot heeft ontdekt tegen het leven van den premier en verschillende an dere leden van het kabinet. Verscheidene arrestaties hebben al plaats gevonden. De samenzweerders wilden aldus protesteeren tegen de invoering van het algemeen kiesrecht, dat naar hun ■zeggen het land ernstig ral schaden. KANTONGERECHT LEIOEN. Slechts 5 zaken voor openbare be handeling kwamen op de rol voor, doch daarom toch wel een belang rijke zitting. .Voor niet openbaar geen zaken. A'oor Ambtenaar van het O. M. fun geert Mr. Coebergh. In de zaak van A. J. B., (veehou der te Oegstgeest, wien ten laste gelegd was het afleveren van melk waaraan water toegevoegd was, werd gehoord J. N.- Verkley van Sas- senheim, hulpchef aan de melkinrich ting „De Landbouw". Getuige kan verklaren, dat hij de melk waar het om gaat in ontvangst genomen heeft, doch dit niet voor hem zelf was, |doch voor de inrichting. Getuige heeft ook niet het leveringscontract aangegaan, dat geschiedt door den Directeur. Bekl. is hem ook niet b'ekend, daar altijd de knecht de melk komt bren- gen. De Ambtenaar eischte f 500 boete. Mr. Briët beklaagde's raadsman, wil in de eerste plaats eenige juri dische bezwaren naar voren brengen. Aan de Ihjand Van de Warenwet, en van een uitspraak van den Hoo- gen raad, merkt spreker op, dat art. ■24 zegt, dat het eerste onderzoek van een monster door een deskundige moet gevolgd worden door een tweede on derzoek door een anderen deskundige. In het procesverbaal zegt Dr. van Dek dat hij op 5 Januari het mon ster van den keurmeester heeft ont vangen, en mej. Snethlage verklaart deze op denzelfden dag van den Di recteur „te hebben ontvangen, daar bij nog verklarend op de zitting dat ier 12 uren noodig zijn voor het on derzoek. Het proces-verbaal is ook door bei den op één datum geteekend, zoodat Jjij de indruk krijgt, dat dit onder zoek gelijktijdig is geschied. Nog ernstiger vindt spreker het feit, dat de wet vereischt voor veroordee ling, ondeugdelijke samenstelling, wat niet ten laste is gelegd. En al zou dit ten laste gelegd zijn, waar melk al 88 pet. water bevat, kan bij toe voeging van zoo'n gering percentage als waar hiervan gesproken wordt, de melk niet ondeugdelijk gemaakt wor den. Verder is de melk verkocht en af geleverd aan de melkinrichting „De Eandbouw" en niet aan de hiervoor npar voren gebrachte hulpchef. Bo vendien was het een veehouder, die een zeer goeden naam heeft. En van een fatsoenlijken boer, als pleiters cli ënt, behoeft men niet te verwachten, dat hij met melk is gaan knoeien. Heel goed is aan te nemen, dat het ge gaan is, zooals beklaagde's knecht ver klaard treeft. Er wordt altijd voor eigen gebruik en voor buren düin- water medegebracht in de bussen, en de knecht onderzoekt door er tegen aan te schoppen, of er nog water in is. 't Is ook 'n manier, doch geen af doende, en het geringe percentage van 9, 9, en 7, spreekt hiervoor. Pleiter komt daarom tot de conclu sie, dat tot niet ontvankelijk verkla ring moet besloten worden, en op grond van de dagvaarding ontslag van rechtsvervolging: moet volgen. En daar de melk niet is afgeleverd aan getuige, evenmin de schuld is bewe zen, vrijspraak zal moeten volgen. Uitspraak over 14 dagen. In de zaak van C. M„ bouwkundig opzichter, te Voorschoten, be klaagd van het in gebruik nemen van een woning zonder vergunning, wordt gehoord de verkooper van de wo ning, Warnaar. Getuige verterit, dat de woning ge heel klaar was, doch nog een kolk moest gemaakt worden, die niets met de woning te maken had, en waar voor nog Rijksvergunning noodig was waarom hem de vergunning werd ont houden. Bekl. zegt, dat als het in Leiden aangevraagd wordt reeds'den anderen dag de vergunning er "is, en hier ma weken nog niet. Maar in Leiden 2ijn heel wat meer ambtenaren, zegt de Kantonrechter. Eisch f10 of 10 dagen. In de eveneens vorige week behan delde zaak van J. Z. te Rijnsburg die met een rijtuig niet genoeg zou zijn uitgeweken voor een auto, wer den de autobestuurders gehoord. M. v. Weezenbeek, koopman te Rot terdam, verklaarde, dat hij tegen een stoep gestopt was, anders waren er ongelukken gebeurd. A. v. -Weezen beek vertelaarde hetzelfde. De Ambtenaar bleef zijn eisch van f25 boete handhaven. Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5.30 NSF (Hilversum, 1050 M.) Concert oricest onder leiding van F. Lupgens. 5.35 FL Parijs (Eiffeltoiren, 2650 M.) Concert. 6.20 2LO (Londen, 365 M.) en 5XX (Chelmsford, 1600 M.). Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuws. 6.35 (Munster, 410 M.). Voordracht .over „De plantenwereld". 7.20 ;2LO en 5 XX. Concert. 7.20 (Berlijn, 430 en 505 M.). Voordracht over „Het Europeesche Statensysteem", I daarna concert. 8.NSF,.Prof. Casimir over: Hoe be grijpen wij onze medemenschen 8.05 SFR (Radio-Paris, 1780 M.).- Frag menten uit Mme Butterfly. 8.20 5XX.' Internationaal concert. 9.NSF. Kwartetmuziek van het H. D. O.-kwartet. 9-2° 2LO en 5 XX. Tijdsein van Green wich, weerbericht, nieuws. leiders dezer partij, en heel haar uiting, doet ons zien, dat" niet de revolutiebegin selen voor hen het grootste gevaar zijn, maar hoofdzakelijk Rome. In hunbeginselen is veel, wat. wij on derschrijven, maar de toepassing van ver schillende punten, b.v. Kerk en Staat één, is niet naar ons standpunt, en door het clericalisme om de kerk in de politiek te brengen, verstrooien en verbrokkelen zij juist de Protestantschë eenheid. Zoo is dan door de valsche voorstelling dezer partij, aangaande de A. R. en G. H. een gevaar ontstaan, dat het Christendom izieh verliezen zal in onderlinge twisten, (en niet als één man. optrekt achter de ba nier „Tegen de revolutie, het Evangelie". De handhaving van het Goddelijk recht, en van het gezag, en van de Chr. zeden, welke nog in ons land heerschen, moét wordén bewaakt en er moet gestreden \Vpr den door allen, die Zijn Naam belijden, te zamen als één man, achter de banier van het Goddelijk recht. Op deze inleiding ontspon zich een druk ke bespreking, waaraan door allen werd deelgenomen. De Voorzitter-dankte inleider voor zijn geleverd werk, en de aanwezigen voor de. aangename bespreking. Hierna wordt het huisbezoek ter spra ke gebracht. Deze maand zal, zooveel mogelijk, iedt ré wijkcommissaris z'n lijst afwerken, door den secretaris hun toegezonden, o:n dezé ook bij het huisbezoek te bewegen, .om een flinke gave voor de onkosten der ver; kiezingsactie of de z.g, strijdkas. T)e heer v. Egmond heeft als „pionier" nog eenige nuttige wenken voor het huis bezoek, waarmede wij allen zooveel mo gelijk winst zullen doen. Nadat nog "enkele kleinigheden bij de rondvraag zijn besproken, sluit de voor zitter deze vergadering en gaat de heer v. Egmond voor in dankzegging. KATWIJK AAN DEN RIJN. De oefeningen der Katwijksche Burgerwacht kullen van heden af .ge houden worden op Maandag avond te 6.30 uur op.de Rijksschietbanéil. Naar we vernemen zal Z.K.H, de Prins der Nederlanden op 22-Mei a.s. zijn jaarlijksche schietoefening houden op de militaire schietbanen alhier. UIT DE OMGEVING. OEGSTGEEST. Woénsdagavpnd j.l. vergaderde de A. R. Prop club „Voor God. Kóningin en Vaderland" in de consistoriekamer dér Re ho both-kapel. De voorzitter, de heer v. Esch, opent de vergadering met gebed, spreekt een kort openingswoord, waarin hij aandringt op intensieven arbeid in den korten tijd die ons nog rest tot den verkiezingsdag. De secretaris ontvangt gelegenheid de notulen voor te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. De Voorzitter geeft hierna het woord aan den heer Hulshoff om een inleiding te houden over het onderwerp: ,Onze houding tegenover de Herv.. (Ger.) Staats )partij". Inleider toont aan, dat de naam dezer partij onjuist moet worden geacht. Zij past in het geheel niet voor «en nartii. De RIJNSBURG. Het is thaus weer aanmerkelijk vlug ger in den bloemenhandel dan vorige weken. Vroege tulpen komen weinig meer en varieeren in prijzen van fl.70 3,20, doch vooi: Darwintulpen uit de koude kassen, waarvan de aanvoer nog wel van beteekenis is, wordt beste prij zen betaald, n.l. varieerende van f4.50 tot f7.20 voor 1ste soort. Er is op. he den échter nogal afwijkend. Margrie ten gaan van f 0.25—0.50 per 160. Ook de laatste Poeticussoorten gaan goed weg, Glorie of Lisse tot f0.90 per 100. WOUBRUGGE. De heer B. Luyt, vertegenwoordi ger van den Raad van Arbeid alhier, heeft ontslag gevraagd wegens de vele werkzaamheden daaraan verbonden. Het ontslag is hem eervol verleend. Woensdagmiddag sloeg de bliksem in het Radio-ontvangtoestel van den heer Bochoven alhier. De knal gaf in de woning groote ontsteltenis, geluk kig was het toestel afgesloten, waar door schade werd voorkomen. Het bestuur der naai- en knip- school, welke gehouden wordt in het V'ereenigingslocaal heeft wegens ver trek van mejuffrouw Zaalberg, die eer vol werd ontslagen, benoemd mejuffr. W. Binnendijk, die de benoeming heef aanvaard. WASSENAAR. Burgerlijke stand. Geboren Adriana Theodora, dochter van J. To- lido en M. A. Dofferhoff. Overleden: G. J. Raaphorst, oud 4 jaar. Ondertrouwd: A. Dons en G. J. Mul der. Gehuwd: J. Borgesius en Th. Blommèrs. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. (Dorp). Voorm. 10 uur, Ds. Troelstra ui( 's Gravenhage. Nam. 6.30 uur, Ds. Döns zelmann. School Zijde weg. Voorm. 10 uur, Ds Donszelmann. Geref. Kerk. Voorm.. 10 en nam. 3 uur. Ds. v. d. Heyden. Bij den heer v. d. B. alhier is een z.g. kunstnioeder in brand gevlogen door onbekende oorzaak. Op dat oog.nblik za ten er 12 kuikens in, die allen in de vlammen omkwamen. Bij een 'militaire oefening op de Gr. Haesebroeksche weg alhier, had een militair het ongeluk van zijn paard te vallen. Dr Lauwerse legde het eerste ver band .en constateerde verwondingen in het gelaat en schouderontwrichting. Per electrische tram is hij naar zijn garnizoens plaats Den Haag vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2