NIEUWE LEIDSCNE COURANT VAN DINSDAG 5 ME! 1925 Dag-Agenda. Jassenheim. Woensdag 6 Mei 'sav. lf negen Geref. Kerk, Orgelconcert. Woensdag S Mei 's av. 8 uur Gebouw „Prediker". Radio-avond, Program N. Chr. Radio Vereen. Donderdag 7 Mei 's av. 8 uur Gebouw 1 Prediker. Radio-avond „Mengelberg 1 Concert." 1 Donderdag 7 Mei 's av. 8 uur Stads- Evangel. „Jeruël" Bijbelbespreking. Dinsdag 12 Mei, 's avonds 8 uur Hoogl. Kerk. Kerkconcert „Coii Amore De avond- nacht- en Zondagsdienst [der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 Mei waargeno men door de apotheken van de H.H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502; en P. uu Cróix, Rapenburg 9, tel 807. te het partijbestuur dan ook zijn par tijbestuursfuncties ter beschikking te stellen, wat het partijbestuur gelijk uit het telegram blijkt dan ook direct ge daan heeft. In aansluiting hieraan kan thans worden meegedeeld, dat indien althans de door het partijbestuur benoodigde 'gelden aanstaanden Woensdag bijeen zijn, het congres der C.P.H. a.s. Zater dag 9 Mei te Amsterdam zal worden gehouden. De staking in het vaenbedrijf. Zaterdagavond is overeenstemming verkregen tusschen de arbeidersorga nisaties en zeven groote werkgevers in de Overijsselsche venen (leden van de V erv enersbonden)Het looncon- tract voor 1925 zal zijn op den grond slag van 90 procent van het loon van 1924 voor persturfwerk, en 95 procent voor ander werk. De arbeid bij die firma's is Maandag morgen hervat. Verwacht wordt, dat de resteerende drie leden van de Ver- venersboncn eveneens het contract zullen aanvaarden. De staking bij hst Maas- en Waal kanaal. Zaterdag heeft onder leiding van den rijksbemiddelaar, den beer Fruy- tler, een conferentie plaats gehad, tus schen de werkgeefster, de firma Den Breejen en v. cl. Bout, en de werkne mers,r in zake de staking aan de wer ken voor het Maas- en Waalkanaal. In deze conferentie is tusschen de partijen overeenstemming bereikt, zoo dat verwacht mag worden, dat de sta king spoedig geëindigd zal zijn. Zijn wij mensêhen cf beesten? In antwoord op de vragen van het Kamerlid Duys, betreffende de aan een kioker der Betonning an Verlichting opgelegde straf, deelt de minister van Waterstaat mede, dat hij in December 1924 een stoker van genoemd personeel op grond van een ter zake ontvangen ambtelijk rapport, gestraft heeft met schorsing gedurende zeven dagen en stilstand van wedde, wegens het, na 't. on'tvangen van orders uiten van de woorden: Zijn wij menschen of bees ten? Op de vraag of de minister ook van oordeel is dat, bij den tegenwoordigen stand der loonen, tot de straf van schorsing met inhouding va; loon niet anders dan bij hooge noodzakelijkheid mag worde overgegaan, en alleen in dien de ten laste gelegde feiten abso luut vaststaan, antwoordt de minister bevestigend. Aangezien de gestrafte c m. schrifte lijk heeft verklaard, de bedoelde in ver band met de plaats, waar er. het tijd stip waarop zij werd geuit verregaand ongepast te achten uitdrukking te hebben gebezigd, bestond er -voor den minister geen aanleiding om in te gaan op verzoeken tot het instellen van een commissie van onderzoek of beroep (i.e. bedoeld als commissie van advies). Nieuwe werfclcezenkas. De minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft krachtens het Werk loosheidsbesluit 1917 goedgekeurd het •eglement voor de werkloozenkas van 'en Nederlandschen Federatieven bond nn Arbeiders, werkzaam in de Fa- iekmatige- bedrijven te Amsterdam, -ubsidie ten behoeve van deze "leend van 27 April '25 at. ov<?r den „Dienst." Het net R. K. Werkl e- enverbonu en met de bestu- en zijner aa o.iden. welke /erkloozenkass Besproken wer-i. orstel aangaan ie steunregeling w vier gróote emeenten des lands "gen de voor- estelde regeling bleken vele bezwa- :n te bestaan, hoewel da vergadering aarde bleek te hechten aan het ver- rijgen van overeenstemming in deze tngelegenheid met de vier groote ge- een ten. Vervolgens werden de verschillende OAilfjkbeden naar voren gebracht, ölke de tegenwoordige regeling'der rkloosheidsverzekering aankleven- Mgemeen bleek er groote ontstem- ng le bestaan over de bedilzucht, van i D:enst der Werkloosheidsverzeke- en ontevredenheid met de huidige 3ÜTtg. an 'erschillende kanten werd be- •d, dat de tegenwoordige regeling. RECLAME Ltiu.. - i.uunemmersuuai 143 welke berust op de vakorganisaties, hoe langer hoe onmogelijker wordt, zoodat de vakorganisaties ernstig clienen na te gaan, of ze op deze wijze de draag sters der werkloozenverzekering kun nen blijven. Aan bet bestuur werd gevraagd om invloed aan te wenden bij de R. K. Kamerfractie of wel bij verschillende R. K. Kamerleden, om aan de moeilijk heden met de werkloosheidsverzeke ring aandacht te schenken en vooral te werken voor een wettelijke regeling, waarbij ook de werkgevers worden verplicht om mede tc dragen. Het stembusprogram van den Vrij heidsbond. Op het Congres van den Vrijheids bond te Scheveningen gehouden, zijn Zondagmiddag de volgende stembus- eischen vastgesteld. 1. Internationale ontwapen mg door versterking van den Volkenbond. 2.'Verdediging der geestelijke vrij heid. 3. Verlaging van belastingen. Ver eenvoudiging van den Staatsdienst. 4. Verhooging van de welvaart van Nederland en de overzeese lie gebieden en versterking van den onderlingen band. 5. Vrijhandel., 6. Vermindering van overheidsbe moeiing. Versterking van het particu lier initiatief. Afbouw en vereenvoudi ging van de sociale voorzieningen voor de economisch zwakkeren, waaronder premievrij pensioen. 7. Verheffing van de openbare school. 8. Versterking van den band tus schen kiezer en afgevaardigde. 9. Vrijheid van arbeid, ook voor cle vrouw. 10. Verhooging der productiviteit van onzen nationalen bodem. Verbete ring van onze verkeerswegen. Meer* waardeering voor den landbouwenden stand. Bij de behandeling van den eisch sub 6 werd op voorstel van den voorzitter mr H. C. Dresselhuys, besloten een commissie te vormen, welke aan het Hoofdbestuur advies zal hebben uit te brengen over de vraag op welke wijze in den tegenwoordigen tijd het denk beeld van een algemeen premievrij staatspensioen zou kunnen worden ver wezenliïkt.x BUITENLAND. DE CONFERENTIE OVER DEN WAPENHANDEL. Qa openingsrede. Gisteren is te Genève de conferentie over den internationalen handel in wapenen en munitie geopend. De Belgische voorzitter der confe rentie Carton de Wiart, hield de ope ningsrede, waarin hij o.a. uiting gaf aan zijn bijzondere voldoening over het feit, dat ook vier piet-leden van den Volkenbond, n.l. dê Vereenigde Staten, Duitschland, Turkije, en Egy.p te op de conferentie vertegenwoor digd zijn, en deze conferentie dus een universaliteit bezit, welke de Volkenbond nog niet heeft bereikt. Zeer belangrijk is de deelneming van de Vereenigde Staten, die tot de gropt ste productie-landen behooren. „Wij wenschen ons echter cok ge luk", zoo zeide de voorzitter, „met de deelneming van Duitschland, dat zich bereid heeft verklaard, hoewel het op het gebied waarover onze onderhan delingen zullen gaan, aan bepaalde verplichtingen krachtens het vredes verdrag gebonden is, ons den steun van zijn waardevolle medewerking te verleenen". Carton de Wiart betoogde, dat het tegenwoordige internationale bewust zijn niet langer kan dulden, dat een handel, die in zoo nauw verband tot den v.olkerenvrede staat, uitsluitend van het standpunt van Commercieel belang bekeken wordt en aan elke re geling in het belang van het univer- seele welzijn ontsnapt. Vooral in het belang van de schepping van het zoo noodzakelijke internationale vertrou wen moet een regeling tot stand ko- ipen, die aan den ongeoorloofden en gevaarlijken handel in wapens een eind zal maken. De moeilijkheden, die de conferen tie te overwinnen zal hebben, zijn vol gens den voorzitter vooral de volgen de punten: Ten le. Hoe moet men het begrip oorlogswapenen defini- eeren? Ten 2e. Wanneer krijgen op- roerigen het karakter van een regee ring, zoodat zij ook wapenen moeten kunnen koopen? Ten 3e. Hoe te ko men tot een stelsel van voldoende openbaarheid, dat zoowel vcor voort brengende als voor niet-voortbrengen- de stalen aannemelijk is? Voorts zal cok het tweede gedeelte van de taak van de conferentie, na melijk het treffen van een regeling voor bepaalde gebieden in Afrika en Azië waar de handel in wapens geheel^ verboden moet zijn. nog wel moeilijk heden opleveren. Yermeldenswaard is nog de zin van Carton de Wiart, dat deze conferen tie op het standpunt staat, dat alle staten niet alleen het recht, doch ook den plicht hebben hun veiligheid af doende te waarborgen door zich vol doende oorlogsmateriaal te verschaf fen, hetzij door vervaardiging daarvan in eigen land, hetzij door aankoop in het buitenland. H2NDENSURGS INTOCHT IN BERLIJN. Een demonstratie tegen de republiek? De voorbereidingen voor de ont vangst van den nieuwen Rijkspresi dent in de hoofdstad van het Rijk worden reeds getroffen. Hindenburg, die op 11 Mei in den namiddag te Berlijn verwacht wordt, zal den trein aan het station Heer- strasse in Charlottenburg verlaten. Vandaar leidt de weg naar het paleis van den Rijkspresident door de Char- lottenburger Chaussee, een via trium- phalis van ongeveer 7 K.M. lengte. De Duitsch-Nationalen en de Va- terlandische Verbande stellen alles in het werk, om bij de ontvangst van Hin denbürg de zwart-wit-roode vlag te doen domineeren. De Reichsbanner zwart-rood-goud wil zich echter bij de ontvangst niet laten uitschakelen, en wil onder alle omstandigheden voorkomen, dat de ontvangstplechtigheid voor Hinden burg van Duitsch-Nationale zijde mis bruikt wordt voor een demonstratie tegen de republiek. Om botsingen tusschen beide groe pen te voorkomen, worden door het Berlijnsche politie-prësidium reeds maatregelen overwogen. De officieels verkiezingsuitslag. Het officieelè resultaat van de rijks- presidentsverkiezingen op 24 April j.l. volgens de berekening van den Reichs wanlieiter is na definitieve telling als volgt: Aantal stemgerechtigden 39.423.655 Aantal ongeldige Stemmen 216.051. Aantal geiciige stemmen 30.351.943. Hiervan zijn uitgebracht op Hinden burg 14.6o5.766, op Marx 13.751.615 op Thalmann 1.931.151, op andere personen 13.416. Het Rijkskiesbureau zal vandaag het definitieve ofiicieele resultaat vast stellen. DE SANEERING VAN OOSTENRIJK. Ocsuenrijks economische moeilijkheden Het volkenbondscomité van verte genwoordigers der staten, die de Oos- tenrijksche internationale leening heb ben gewaarborgcl, heeft in een zitting te Parijs besloten,- de aandacht van den voikenbondsjaad te vestigen op de moeilijkheden, waarin Oostenrijk zich bevindt, doordat er onvoldoencie afzetgebieden voor zijn industrie be staan. Men hoopt, dat, dank zij een onder zoek vanwege den volkenbond, de commercieele betrekkingen tusschen Oostenrijk en zijn nabuurstaten zoo danig zullen verbeterd wórden, dat de thans wel gehoorde opvatting, dat Oostenrijk in zijn tegenwoordigen vorm economisch niet levensvatbaar is, als dan niet langer zal kunnen worden volgehouden. Een Oostenrijksch verzoek om een nieuwe leening ter-wille van een ver dere electrificatie van het spoorweg net meende het comité niet te kunnen aanbevelen, ofschoon het denkbeeld zelf der electrificatie sympathie vond Mr. Zimmerman zal wellicht goed keuren, dat een deel van het over schot der eerste internationale leening voor dit doel zal. woredn 'gebruikt. HET COMMUNISME IN BOELGARUE Ontslag van communistisch personeel. De Boelgaarsche politie heeft een nieuwe communistische organisatie ontdekt te Gebedja bij Warna. Aan het hoofd ervan stond de vroegere burgemeester van genoemde plaats, die een aanhanger was van Stam- boeliïski. Een munitie voorraad als mede een aantal belangrijke docu menten werden in beslag genomen. Volgens een besluit der regeering is aan alle particuliere ondernemingen maatschappijen, banken enz. verzocht de communistisch gezinde beambten te ontslaan. EEN CONFERENTIE VAN DRIE BALKANS,TATEN. Te Athene is een bespreking ge houden tusschen vertegenwoordigers van Zuid-Slavië, Griekenland en Roe menie. Het feit dat de gezantenraad toe stemming heeft verleend tot het ver- hoogen van het Boelgaarsche contin gent is in deze bijeenkomst bespro ken. Men besloot gemeenschappelijk bij de Boelgaarsche regeering slappen te ondernemen en er haar aandacht op te vestigen dat de drie Balkan- staten er groote waarde aan hechten dat de voorwaarden verbonden aan het verhoogén van het ccni'ngent st.pt zullfn worden geëerbiedigd. Aügemeene verkeerssfaMng ts Parijs. De vereeniging van werklieden in de transportbedrijven in Parijs be sloot een algemeens staking af te kon digen wegens de weigering der pa troons om hun toezegging na te ke rnen, dat zij geen strafmaatregelen zouden nemen jegens het personeel, dat op 1 Mei staakte. De Jeanne cl' Arc-sptechi verboden. In den gister gehouden Franschen ministerraad gaf Briand een uiteen zetting van den buitenlandschen toe stand. De ministerraad besloot, met het oog op de herstemming voor de ge meenteraadsverkiezingen, op'.ochten, ter gelegenheid van het nationale Jeanne d'Arc feest,. 10 Mei a.s., te ver bieden. DE DOODSOORZAAK VAN DEN OUD MINISTER HöFLE. Geen zekerheid. In de commissie van den Pruisi- schen Landdag voor het onderzoek naar de doodsoorzaak van den voor- maligen minister der posterijen, Höfle is gisteren het protocol over de. re sultaten der lijkschouwing voorgele zen. Het komt tot de volgefide voor- loopige conclusie: Het onderzoek heeft geen bepaalde doodsoorzaak aan getoond. Het spreekt echter niet de opvatting tegen dat de dood het ge volg van het innemen van een narco tisch middel is. Om dit vast te stel len zijn verschillende gedeelten van het lijk achtergehouden voor chemisch onderzoek. De inhoud der ingewanden doet de geopperde mogelijkheid eener vergif tiging waarschijnlijk zijn. De toestand der inwendige organen, in het bijz. de longen, geven, voor zoover tot dus ver kon worden beoordeeld, geen vol doende verklaring van den dood. GODSDIENSTDRAMA IN SYRIë. Twee families verbrand. Te Alilat, een dorp, nabij Homs, in Fransch-Syrië, had een zekere Ali, die zich uitgaf voor een nieuwen pro feet, onlangs een religieuze secte ge sticht, en was er in geslaagd, de be woners van zijn dorp te bekeeren, met uitzondering echter van twee gezinnen die hardnekkig weigerden, in AH een profeet van Allah te zien. Tusschen de sceptici en de pas be keerde bevolking ontstond scherpe wrijving, die thans tot een drama ge leid heeft, waarin de twijfelaars het slachtoffer werden van den geloofs ijver hunner dorpsgenooten. Deze sta ken het huis van de „ketters" in brand, verhinderden den ongelukki- gen bewoners het te verlaten, en de twee aan hun ouden godsdienst trouw gebleven gezinnen kwamen in de vlammen om. Om de orde in het dorp te herstel len, werden eenige troepenafdeelingen naar Alilat gezonden; de opgewonden bevolking verzette zich tegen haar in tocht, en bij het daarop ontstane ge vecht werden 39 dorpelingen gedood en 27 gewond. KORTE BERICHTEN. Felix Timmermans is gisteren met zijn familie in particuliere Pause lijke audiëntie ontvangen. In den Rijksdag hebben alle partijen, met uitzondering van de com munisten, een voorstel ingediend strek kend tot het verleenen van een pen sioen aan mevrouw Ebert, bedragen de de helft van het pensioen, dat 'de overleden rijkspresident na zijn dienst tijd zou hebben verkregen. Voor het Boelgaarsche gezant schap te Londen hebben communis tische demonstraties plaats gehad, waarbij verschillende personen anti- Boelgaarsche toespraken hielden. De bevolking van Cyprus is niet tevreden met de klassificatie van dit eiland onder de „Britsche Koloniën", en vraagt vereeniging met Grieken land. De Tsjechische minister van Buitenlandsche zaken, Benes, heeft verklaard, dat de Tsjecho-Slowakisch Poolsche overeenkomst een toekoms tige alliantie voorbereid. In België wordt na het echec van De Broqueville's pogingen, par- lementsontbinding de eenige uitweg geacht. UIT DE OMGEVING, SASSENHEIM. Wij willen onze lezers nog even her inneren aan de advertentie in ons nummer van gister betreffende de or gelbespeling die de heer Keuning Woensdagavond half negen in de Ger. Kerk hoopt te geven. Het programma begint met de be roemde Toccata en Fuga (D kleine terts) van Bach, terwijl ook uitgevoerd zal worden de Marche Funèbre et Chant Séraphique van Guilmant. De heer Keuning zal ditmaal improvisee- ren over Psalm 150. Mevr. Muiier—Haitsma Muiier van den Haag treedt ditmaal als soliste op Wat cr VF/.-c-Yia :c:i i. £30 NS F (ïii.>, er;um, 1050 1.7 Coiv orkest onclër lei.ing vai F. i.upyens. 5,35 I-'L Far ijs Ei. f. Muren, 2150 M Caus ik, dr.2r.1t1 r: t. 6.2d ^LO [(Load M. e.i -X (Chelmsford, 160 M Tjcls:- an Bi Ben, weerbericht, r.i u-.vs 7.2o nLO en all? s:a Las. behalvy. Chelmsford, Svm;:h mieconcerr. 7.50 5XX. The faculty o: ar.'s Compa ssr's concert. •8.05 SF F. (Parijs, 17C0 M.). Concert, 8..10 NSF. Concert, o.a. medewerking van dubbel manrfenkwartet cn Hawiian- kwartet. 8.20 5XX. Rede van den Britscheïi 'eer sten minister. 9.20 2LO cn 5 XX. Tijdsein .van G een- wich, weerbericht, nieuws. Nederl. Chris*. Radie-véra sniping Uitzendavond yan cle Ned. Chr. Radio- vereeniging door middel van den z:nder der N.S.F. te Hilversum, golflente, 1050 M., op Woensdag 6 Mei a.s., te S.io .uur. Als spreker zal optreden Dr. J.-. H. Gunning, Em. pred. te Bil'„hoven. De medewerkenden aan het muzikale gedeelte zijn de heeren: R. Karssemeyer te Bussum, piano; C. Mandersloot :Jr te Bussum, viool. Het programma luidt: 1. Inleiding. 2. Vater Unser, Krebs; Viool en piano. 3- Sonate, L. Aubert. Viool en piano. 4. Rede door Dr. J> H. Gunning, Bilt- hoven. Onderwerp: Uit de eerste jaren van het Zweedsche heilsleger, (ie ged.), 5. Nocturne, Chepin. Piano. 6. Fantasie Lohingrin, J. B. Singelee. Viool en piano. 7. Rondo, Beethoven. Viool en piano. 8. Serenade, Boris Lensky. Viool en piano. 9. Dr. J, H. Gunning, Bilthoven. Uit de- eerste jaren van het Zweedsche heils leger. (2de ged.). 10. Serenade, Beethoven. Viool en piano, (Marcia, Adagio, Scherzo, Thema con Variazioni). 11. Celèbre Valse Lente, Chopin. Piano. 12. Sluiting. en zal een zeer mooi programma ten gehoore brengen. We vertrouwen dat zeer veel mu ziekliefhebbers uit Sassenheim en om geving zich morgenavond op zullen maken om te genieten var het schoone dat hun aangeboden wordt. WOUBRUGGE. Vergadering van den raad dezer ge meente op Donderdag 7, Mei a.s., des voormiddags 9.30 uur. Agenda 1. Opening. 19, 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Ingebruikgeving lokaal te Hoogmad aan de naai- en knipcursusr- - 5. Ontslag en benoeming Keuringsvee arts, hoofd van Dienst. 6. Wijziging wedde Herkéuringsveearts 7. Vaststelling heffingspercentage plaat selijké inkomstenbelasting voor het be lastingjaar 1925'26. 8. Verkoop boomen aan J. W. Kee- seu. VOORSCHOTEN. Burgerlijke stand. 'Geboren: Lolke, zoon van R. van Mulligen en J. M. van Winkel. Johannes Petrus Wil helmus, zoon van P. M. Zonneveld en J. Vogelaar. Pieter, zoon van A. Zuyder- duin en E. van Zijll. Pieter, zoon vairi F. Limburg en J. Bourgeois. Ondertrouwd: G. B. C. Schoonhoven. 24 jaar en G. A. Jansen, 24 jaai> Gehuwd: P. Nell en M. van Santen A. L. de Bazel en L. Jos. ALEEMADE. Door Gemeente- en Rijkspolitie zijn ir. den afgeloopen maand 23 processen-ver baal opgemaakt. Bij de gehouden aanbesteding ten Raadhuize alhier voor het schilderen van hetraadhuis, secretaris-, burgemeesters- en conciërgewoning is ingeschreven als volgt: P. v. d. Velden, Oudewetering f 558,60 N. Koot, Rijpwetering 549>—* J. H. Vesseur, Oudewetering 545, C. M. Vesseur, Roelofarendsveen 520, Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De heer A. Raadsen, kommies-dienst geleider bij de Rijksbelastingen alhier, is met ingang van 1 Juni a.s. in gelijke func tie overgeplaatst naar de gemeente Zand- voort. OUDE WETERING. Zaterdagmorgen geraakte de 85-jarige heer A. R., toen hij de kerk verliet, te water. De heer R. is zeer slechifl van ge zicht, zoodat hij den weg niet meey kon, onderscheiden van het water. De heer K., die het ongeluk .zag ge beuren, mocht het genoegen smaken den drenkeling weer op het droge te bren gen. RIJPWETERING. De lieer W. Go edemans, handelaar i comestibles heeft blijk gegeven met z\, tijd weten mede te gaan. Hij heeft n.l. een Ford-auto aan; schaft, waarmede hij zijn 'cliënten in geheele gemeente spoedig zal weten bedienen. Wij wenschen den heer G. veel sue toe met zijn nieuwe onderneming. LISSE. Burg. Stand. Geboren: Wille zv. Wi. van der Beht en J. iVlüg't; j hanna Sophia Hendrika, dv. J. v.. Kampen en J. M. van Munsteren; Pe trus, Rutgerus, zv. van Th. F. van Rijn en C. Th. Huyg. Rijn en C. Th. Huvg.; Johanna Adri- ana, dv. PI. A. van Dril en J. van Opzeelana: Nicolaas, zv. F. J. van deu Dam en M; A. van der Huist; 'Cathar- rina Héndrika, dv. J. Bos en N. Al Duffelsr

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2