CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN bit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer JAARGANGDINSDAG 5 MËlT926NUMMER 15C5 NIEUWE LEIDSCHE COURANT BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2,50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Y Vrijheid. De burgemeester van Zutfen, de heer Mr. J. Dijckmeester, die straks ook een zetel in het parlement hoopt te bemachtigen heeft, naar wij in de bladen lezen, de Gorsselsche kie zers ingelicht omtrent den vrijheids zin der liberalen. Spr. liet daarbij uitkomen hoezeer hij gekant was tegen den geest van dwang die tegenwoordig in ons land zou leven. De vrijheid wordt bedreigd en Mr. Dijckmeester herinnerde o.a. aan de ontworpen bioscoopwet, de plaatselijke keuze, de lijkverbranding, de wettelijke winkelsluiting des avonds en op Zon dag. Ook provinciale colleges misbrui ken hun macht. Spr. wees op het door Ged. Staten van N.-H. niet goedgekeur de meelbesluit van Amsterdam. Als voornaamste bezwaar noemde spr. dat de« geestelijke vrijheid in ge vaar was. De liberale structuur bij het hooger gezag gaat ontbreken en men poogt ons volk aan banden te leggen. Dat bleek toen de regeering de Kon. goedkeuring weigerde aan de statuten van „de Dageraad." Dat komt ook uit in de zucht van burgemeesters om censuur uit te oefenen op tocneeluit- voeringen. Omtrent de houding van den Vrij heidsbond tegenover rechts en rood verklaarde spr. het te bejammeren dat rechts zich altijd principieel tegenover hen stelde. Bij rechts heerscht de op vatting dat elk. die niet rechts stemt, als paganist moet worden buitenge sloten. Spr. betreurde dit gemis aan verdraagzaamheid." Het is wel merkwaardig een libera- list wiens geestelijke voorouders op de meest schandelijke wijze de geestelijke vrijheid van on9 volk hebben belaagd, en dat nog wel onder toejuiching van het tegenwoordige liberalendom op de ze wijze over de vrijheid te hooren spreken. Overigens blijkt uit dit korte ver slag voldoende wat ons te wachten staat als de vrijzinnigen het nogeens voor het zeggen krijgen en gelegenheid krijgen zich uit te leven. De boutade over het paganisme zul len we maar toeschrijven aan de on ervarenheid en de onwetendheid van dezen politieken redenaar. Deden we dat niet, dan zouden we hier van 't opzettelijk verspreiden van val9che voorstellingen moeten spreken STADSNIEUWS. Kamerkieskring „Ledden." Het bestuur van den Kamerkies kring „Leiden", houdt Woensdag 6 Mei a.s. te Den Haag een vergade ring. In deze- vergadering zullen aan de orde komen de regeling der propa ganda en in verband daarmede de financiën. Ook vermeldt de agenda, aanvul ling van de Hoofdlijst in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer F. H. de Monté Verloren, die als no. 6 op de Hoofdlijst stond. Leidsche Marktkoopiiedenbond „Ons Belang." De Leidsche Marktkooplieden, ver- eenigd in de vereeniging „Ons Belang" hebben gisteravond op waardige wijze het 4-jarig bestaan dezer vereeniging herdacht in een feestvergadering, ge houden in de groote zaal van „Zo- merzorg." De zaal zag er, dank zij de goede zorgen van het feestcomité, recht fees telijk uit. Aardige plantengroepen en guirlandes vulden elkaar aan tot een prettig geheel dat, gevoegd bij de op gewekte tonen van het gearrangeerde strijkje uitstekend harmonieerde met de feeststemming die er onder de tal rijke aanwezigen heerschte. Een eereplaats, een met groen ver gierde zetel was in de voorste rij ge- eserveerd voor den heer B. Broers, 'ie in de vorige week zijn zilveren ju- ileum vierde als haven-rechercheur i den Markt- en Havendienst. De vergadering werd geopend door •n voorzitter, den heer H. Zouten- ij k, die een hartelijk welkomstwoord t de vergadering richtte, en zich arbij in het bijzonder richtte tot den er Mennes, dir. v. d. Markt- en Ha- ndienst, tevens beschermheer van steunfonds, den heer Querido uit Utrecht, voorzitter der federatie, den heer v d Veen, dén bekenden monteur van het electrisch licht op de Markt, en de heeren Broers, v. d. Horn en v. d. VQortö havenrechercheurs. Speciaal de heer Broers werd toege sproken in verband met zijn jubileum. Hoewel bij de groote huldiging van de vorige week de Marktkoopiiedenbond niet achterbleef, wil spr. van deze plaats af nogmaals den wensch uitspre ken dat de heer Broers nog langen tijd in staat zal worden gesteld, om met dezelfde oprechtheid, trouw en kame raadschappelijkheid zijn functie te ver vullen. Namens de vrouwen van de markt kooplieden sloot zich hier Mevrouw v. Gelde-ren bij aan, die zich in het bijzonder richtte tot Mevr. Broers, en haar hartelijke woorden onder dave rend applaus vergezeld deed gaan van de aanbieding eener mooie bloemen hulde. De voorzitter, zijn openingsrede voort zettende, releveerde in het kort de be langrijkste gebeurtenissen uit het 4- jarig bestaan van „Ons Belang", zooais de actie voor de verlaging van het marktgeld, die aanvankelijk met suc ces werd bekroond. Echter is 't markt geld nog te hoog, in vergelijking met andere plaatsen. Verder memoreerde spr. 't tot stand- komen der marktverlichting met elec- triciteit, waarbij met groote erkente lijkheid werd gewaagd van de groei ende medewerking der autoriteiten. Zoo gaven B. en W. ook gelegenheid om op Hemelvaartsdag een bloempjes verkoop op straat te houden ten bate van het steunfonds, dat de bestrijding van de tuberculose onder de gezinnen van aangesloten kooplieden bedoelt te steunen. Maar ook de led^n zelf, en dat is de hoofdzaak eigenlijk, toonden voortdu rend groote activiteit waar het betrof de belangen hunner organisatie te die nen. Moge het zoo ook in de toekomst zijn, besloot spreker, die hierna het woord gaf aan den eere-voorzitter, den heer K. Sytsma, die meit applaus werd begroet. Spr. gaf een kprte historische schets van de ontwikkeling van het vereni gingsleven onder ambachts- en koop lieden, waarbij hij de nadeelige gevol gen in het licht steide van een poli tiek, die uitsluitend op het beginsel van de macht is gebaseerd. Komende tot de korte geschiedenis van „Ons Belang" hier in Leiden, me moreerde spreker de tegenwerking waaraan de marktkooplieden hebben blootgestaan, waar hun optreden een gevaar werd geacht voor den midden stand, wat, naar spr. en de heer Wit- mans hebben betoogd, toch een ver keerd begrip is. Gelukkig hebben de marktkooplieden, na eenige malen her en derwaarts verdreven te zijn, weer de beschikking gekregen over hun oude mooie marktterrein, dank zij de voortdurende actie, waarmede spr. hen nog op dit oogenblik wil feliciteeren. Bchter schuilt niet alleen hierin de beteekenis van het organiseeren. Misschien evenveel ligt dit in den verheffenden, beschavenden zedelijken invloed die er van een goed organisa tieleven uitgaat, en waarvan Ons Be lang naar spr. uit zijn ervaring kon zeggen, zelf het bewijs levert. Wat spr. echter gaarne zou willen is de vereeni ging van alle marktkooplieden in één organisatie, wat mogelijk zou zijn door zich op een zuiver neutraal stand punt te plaatsen. Spr. besluit met den wensch dat de marktkoopliedenorganisatie tot groo- ten bloei zal -komen, niet slechts voor haar eigen leden,.maar ook in het be lang van de maatschappij in haar ge heel. Het woord was vervolgens aan den voorzitter van den landelijken Bond, den heer M. de G o e j e, die in gees tige marktkoopliedentermen het goed recht van de marktkooplieden verde digde en den wensch uitsprak, dat ook deze afdeeling die verrassende blijken van activiteit geeft, zal medewerken aan een groote demonstratie van een heid en samenwerking, teneinde het bestaan van den marktkoopman meer zekerheid te geven. Nadat ook op deze speech een krach tig applaus was gevolgd, dankte de voorzitter de beide sprekers, zoowel voor hetgeen zij thans hebben gespro ken als voor het vele dat zij in ande ren vorm voor de marktkooplieden heb ben gedaan. Hierna werd een tooncelstukje opge voerd: „Moeten wij helpen?" ten bate van het steunfonds, dat op waar ".ijk verdienstelijke wijze de beteekenis van de bestrijding der T. b. c. in beeld bracht. De opvoering werd direct ge volgd door een flinke collecte voor het fonds, en een huldiging van den au teur, den heer H. Zoutendijk, wien een bloemenhulde werd gebracht, waarin hij echter zijn mede-spelers, Mej. La- get—Nieboer en de heeren C. J. v. d. Wilk, H. de Water en vooral den heer Blaser, die de hoofdrol vervulde, liet deelen. De heer B. Broer s* nam nog even het woord, om te danken voor de warme belangstelling die ook de markt kooplieden bij zijn jubileum toonden. Spr. eindigde met den wensch dat er nog lang aangenaam zou worden sa mengewerkt. Een paar aardige voordrachten en duetten besloten het officieele program ma, waarvan de uitvoering werd ge volgd door een gezellig samenzijn, dat nog lang duurde. Ons Belang heeft haar 4-jarig bestaan met luister gevierd, wat naast de goe de voorbereiding te danken was aan de massale opkomst. Ned. Ver. van Chr. K. en H.-bedienden. De afdeeling „Leiden en Omstreken" van de Ned Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden heeft gisteravond 'n vergadering in „Prediker" gehouden, waar twee hoofdbestuurders, de hee ren G. Baas Kzn. en J. N a u t a van Amsterdam, resp. voorzitter en secre taris der landelijke vereeniging, het woord gevoerd hebben. Zij wezen op de maatschappelijke be teekenis van den kantoorbedienden stand in het algemeen en van de r .?p christelijk-georganiseerden in het bij zonder. De beteekenis van de administratie in het huidig productieproces wordt in onzen tijd hoe langs zoo meer beseft en het komt er nu maar op aan, dat deze waardeering ook tot uiting komt in het vaststellen van loon en arbeids voorwaarden der bedienden. Helaas is het nog maar al te vaak zoo, dat de bedienden daarover geen medezeggen schap hebben, doch alles door den pa troon wordt uitgemaakt. En dan wordt het loon der bedienden» slechts be schouwd als een post op de onkosten- rekening van het bedrijf, die men uiteraard zoo laag mogelijk moet trach ten te maken. Daar komt nog bij de algeheele be- staansonzekerheid der bedienden, even als van de meeste groepen der overige arbeiders. Zij worden ontslagen, soms in massa, en hebben daar niets over te zeggen. Gelukkig is er eenige ver betering gekomen door het optreden der organisaties. Ook der christelijke organisatie van Kantoor- en Handels bedienden. Er wordt reeds door vele patroons (hoewel nog veel te weinig) met de organisaties rekening gehouden. En ook de regeering, wanneer zij so ciale wetten maakt, vraagt het advies der betrokken vakorganisaties, iets waar 'n jaar of 30 geleden nog geen sprake van was. Toch moet helaas geconstateerd worden dat 't Werktijdenbesluit 1919 nog steeds voor de bedienden niet geldt. Dit komt door de lauwe hou ding der bedienden. Waren de bedien den beter georganiseerd, dan zou niet slechts de achturendag reeds voor hen gelden, doch dan zou ook de invloed der organisatie bij de patroons veel grooter zijn en zouden we dichter zijn bij het ideaal, dat de arbeider een loon ontvangt, waai' hij met God en met eere van kan rondkomen en waarmede hij in het onderhoud kan voorzien van zich en zijn gezin. Aan de discussie over het door de heeren Baas en Nauta gesprokene na men meerderen der aanwezige leden deel, waarna besloten werd een krach tige propaganda-actie voor 'de Ver eeniging te gaan voeren, teneinde door het winnen van nieuwe leden de po sitie der organisatie te versterken en adus mede te werken aan de verhef fing van den bediendenstand. De heer Nauta sloot de geanimeerde vergadering met dankzegging. De electrische tram Den Haag-Leiden. De directie der H.T.M. heeft verzocht aan den minister van Waterstaat om op 16 Mei e.k. het baanvak Haags-.'u Schouw—Leiden open te stellen, zoo dat dan de 'geheels lijn Den Haag Leiden in exploitatie komt. Het ligt in de bedoeling een kwar tier tl lei i:t in te lesten cp werkdag:-.' van 't middags 'i2.5 af, op Zon- en feest dagen van 's morgens 10.5 af tot des avonds 8.35. Op Zon- en feestdagen wordt gedu rende het drukste deel van den dag een 76min. dienst ingelegd tot Den Deijl. Wijdingssamenkomst. Dinsdag 19 Mei a.s. zal onder leiding van Ds. J. Riemens een wijdingsbij eenkomst (zangdienst) plaats vinden in de Hoogl. kerk. De toegang is vrij. Aan den uitgang wordt een collecte gehouden ten bate van de zending Medewerkenden zijn: Kerkkoor „Ex Animo", dirigent W. T. Kools, de heer Tr. Kriek, cello en de heer Koole, orgel. Ambtsaanvaarding Dr. Crommelin. De heer Dr. C. A. Crommelin, be noemd lector in de natuurkunde aan de Rijksuniversiteit alhier, stelt zich voor zijn ambt te aanvaarden op Dinsdag 12 Mei a.s. 's middags te 3 uur in het Klein-auditorium der Uni versiteit met een intreerede. Bezoek van Engalsche geleerden. •Vanwege de Koninklijke Akademis van Wetenschappen zullen dit jaar in samenwerking met de University of Londen weer eenige lezingen van En- gelsche geleerden in ons land worden gehouden. Prof. dr. Gordon Holmes, M.D., T.R.S., hoogleeraar in de genees kunde aan de University of Londen, zal vanavond S uur in de collegezaal van het Acad. Ziekenhuis alhier en Donderdag 7 Mei des voormiddags 4 uur in de collegekamer van prof. Brouwer in het Binnengasthuis te 'Amsterdam, een voordracht houden over de Question of Cerebellas loca lisation in man. Deze lezing is de eerste der wetenschappelijke voor drachten, welke door Engelsche ge leerden in Nederland zullen worden gehouden, volgens het door de Uni versity of Londen en de Kon. Aka« demie van Wetenschappen te Am sterdam voor dit jaar uitgewerkt plan. Nog een voordracht zal in dit jaar volgen, waaromtrent t. z. t. de naders bijzonderheden zullen worden bekend gemaakt. Belangstellenden hebben tot deze voordrachten toegang. Het cryogeen-labaratorlum In het laboratorium van prof. de Haas heeft in de afgeloopen week prof. Becquerel uit Parijs met mede werking van genoemden hoogleeraar een begin gemaakt met de voortzet ting der onderzoekingen over de ab- sorptiebanden bij lagere temperatu ren, in het bijzonder van die der Ver bindingen van zeldzame aarden enz. welke hij vroeger hier met prof." Ka- merlingh Onnes is begonnen. Tegelijkertijd heeft dr. Jackson, ex hibition-scholar aan de Royal Uni versity te Londen, eveneens met me dewerking van órof. de Haas, in diens laboratorium dj metingc over para- rhagnetisme bij lagere temperaturen, waaraan hij hier in 1922 kwam deel nemen en waarop hij hier in 1923 is gepromoveerd, weder opgevat. Gelijk men zich herinneren zal, is bij het emeritaat van prof. Kamer- lingh Onnes de directie van het na tuurkundig laboratorium overgegaan aan de hoogleeraren Keesom en de jHaas, die ieder over een der twee gelijkwaardigcafdeelingen, waarin het toen gesplitst is, zelfstandig het be heer voeren. Dit geschiedde in ver band met de uitbreiding van het la boratorium en de verdere uitrusting ervan tot een voor cryogeen werk gespecialiseerd laboratorium door de schenking van de Rockefeller Inter nationaal Education Board gelijken tred hield. De eene afdeeling van het op de aangegeven wijze gedupliceerde cryo- gene laboratorium van prof. Keesom is meer bepaaldelijk bestemd voor de physica der molequlen en der kernen, de andere, die van prof. de Haas voor de physica der electronen en van het vacuum. Beide afdeelingen werken in harmonisch verband. Prof. Kamerlingh Onnes zet zijn on derzoek met vloeibaar helium in beide afdeelingen \oort, waarbij hij met de beide genoemde hcogleeraren samen werkt. BINNENLAND. DE CRISIS IN DE COMMUNISTISCHE PARTIJ. Het partijleslaar treedt af. „Do T.lLun:" bevat de volgende n.e- dcdeeling vaa het partijbestuur: ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dege lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland De begralenis van het Tweede Ka merlid De Monté verLoren. Het voornemen bestaat, duizend Drentsche arbeidersgezinnen naar En schedé over te plaatsec. De moeilijkheden in de Communis tische Partij. Het partijbestuur treedt af. Buitenland. Gisteren is ie Genève de volkenbond» conferentie inzake den handel in wa penen geopend. De Fransche Ministerraad heeft den Jeanne d' Are optocht op 10 Mei a.s, verboden. Te Parijs is een algemeens verkeers- staking uitgebroken. Bij een godsdienstdrama in Syrië zijn twee gezinnen verbrand. „Het partijbestuur vegaderde Zater dagavond, behandelde het rapport van de delegatie naar Moskou en de inge komen resolutie en besloot daarom trent het volgende telegram naar Mos kou te zenden: Partijbestuur C.P.H. brief Execu tieve ontvangen, is met uitzondering minderheid, met partij-delegatie van oordeel, dat drie organisatorische maatregelen onuitvoerbaar zijn, wijl fractievorming daardoor wordt gesta biliseerd. P. B. stelt daarom partijbe stuursfuncties ter beschikking, op z'n post blijvend tot en op congres. Dit telegram is verzonden. De drie organisatorische maatrege len, dcor het partijbestuur bedoeld, zijn dezelfde waaromtrent de partij- delegatie reeds te Moskou uitdrukke lijk haar voorbehoud maakte, teweten de punten betreffende de Kamerfractie, het partij-secretariaat en de redactie. Het partijbestuur altijd de min derheid uitgezonderd was namelijk van oordeel dat door deze drie gefor muleerde maatregelen de fractie-vor ming in de partij, in plaats van voor goed onderdrukt, juist bestendigd werd. Het partijbestuur heeft legen die maat regelen ook nog andere belangrijke be zwaren zoowel van politieken als van organisatorischen aard, o.a. dat zij de eigenlijke politiek van de Communis tische internationale in verhand met de houding van sommige leidende par- tijgenootëïi in het N.A.S. eer zullen on dermijnen dan ondersteunen. Maar in de woorden „bestendiging (stabiliteit) der fractie-vorming" fractievorming die toch feitelijk hoofdzakelijk tegen de doorvoering der Internationale vak- bewegingspolitiek van Comintern in Hollarïd gericht is meent het partij bestuur zijn' bezwaren tegen het drie tal organisatorische maatregelen, po litiek en organisatorisch, het best te zamen gevat. Wat de politiek van de Communisti sche Internationale aangaat, zoowel voorzoover die op de Wereldcongres sen als in de Executieve, de uitgebrei de executieve en in de brieven der Executieve speciaal aan de Holland- sche partij ook in de resolutie is aangegeven, staat het partijbestuur zonder eenig voorbehoud op het daarin aangewezen standpunt, zoowel wat de algemeene als speciaal wat de vakbe- wegingspolitiek betrcit. Wat de kritiek betreft, in de resolu tie uitgebracht, erkent het parijbestuur derhalve, dat er in den grondslag de zer kritiek, dat wil zoggen in de door de communistische Internationale van al zijn deelen verlangde politiek en organisatie, geen verschil hoegenaamd bestaat tusschen Comintern en de lei ding der C.P.H. En al is het partijbestuur van mee ning, dat desondanks de uitgebrachte kritiek zelve niet volkomen te recht vaardigen is, toch wil het partijbestuur evenals de partijdelegatie te Moskou reeds deed, uitdrukkelijk verklagen, dat het met de geoefende kritiek zon der eenig voorbehoud rekening zal houden. Enkel dus en uitsluitend ten opzichte van het drietal organisatorische mar. regelen moest het partijbestuur or aangegeven gronden zijn uitdrukkelijk voorbehoud maken; maar dit voorbe houd der onuitvoerbaarheid verplicht

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1