CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 6e JAARGAÏÏS 1925 NUMMER 1503 LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Lelden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAU; Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Bit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. De vrouwen en de stembus. 'tZag er donker uit voor de Joden woonachtig in het Perzische rijk in de dagen waarvan het boek Esther ons verhaalt. Aan het hoofd van dat rijk stond de zinnelijke despoot Ahasveros, een man van grenzenlooze willekeur en be kleed met schier onbeperkte macht, maar die in de handen van een eev- zuchtigen en sluwen Amalekiet als Ha man was, kneedbaar was als leem in de handen van den pottenbakker. De ondergang yan de Joden scheen ten volle besloten. Het volk van God moest worden ver nietigd tot den laatsten man en de laatste vrouw. Zoo had de goddeloóze Haman, die bij de vervulling van zijn eerzuchtige droomen een Mordechai op zijn weg vond het bepaald- en het was voor hem, den geboren hoveling, een kléine moeite om den machtigen vorst, die naar welgevallen beschikte over het leven zijner onderdanen, te zetten naar zijn hand. Het kwaad scheen onafwendbaar. Nadat het stellige gebod van den Koning was uitgegaan, scheen niets en niemand meer in staat om het gevaar te stuiten. Haman voelde zich triomfator. Zijn raad zou bestaan. Hij zou doen wat hem behaagde. Nog slechts een korten tijd en het gehate Jodendom zou van den aard bodem zijn uitgeroeid. Een zeker schrijver heeft eens de opmerking gemaakt, dat God den dui vel altijd twee schreven voor is. Wij menschen moeten wachten tot de slag gevallen is, tot het kwaad ge beurd is. Maar God ziet de benauwdheden ko men, eer iemand er nog aan denkt. Eer zijn verdrukte volk gelegenheid heeft om te roepen, ligt het goddelijk antwoord reeds gereed. Dat heeft ook een Haman tot zijn schade ondervonden. Want omdat de Joden in het Perzi sche rijk door den trotschen Amale- kiet belaagd werden, was daar aan het Koninklijke hof reeds een Esiher geplaatst, die was aangewezen als een instrument tot verlossing van haar volk. De geschiedenis een historie u>et meerdere donkere bladzijden is be kend. Vasthi was verstooten en de Jodin Esther was in hare plaats tot koningin uitgeroepen. En toen het gevaar ging dreigen,, toen werd door haren oom Mordechai op Esther een beroep gedaan om den Koning te smeeken en van hem te verzoeken voor haar volk. Esther en dat is volkomen begrij pelijk maakte bezwaren. 't Was niet zoo gemakkelijk wat van haar gewaagd werd. De kans dat hare tuschenkomst ba ten zou was al heel gering en dan, haar leven kon er meer gemoeid zijn. T Maar Mordechai liet niet los. Hjj liet haar weten dat zij zich niet oest inbeelden da zij als de alge- eene slachting begint, zou ontkomen, ^en, zelfs Esther, hoe hoog dan ook ■ilaatst zal niet gespaard worden, fïn bovendien, zoo voegde hij daar- n toe, wie weet, of gij niet om zul- n tijd als deze is, tot dit koninkrijk raakt zijt? Zou het niet kunnen zijn, dat God aar juist in dezen tijd op den Perzi- chen troon geplaatst had, opdat zij 'n des Heeren hand het middel zou tot redding van haar volk? dit argument gaf voor Esther oor slag. oogen werden geopend voor het 1 dat God had met hare verhoo- en na zich met haar volk ge- te hebben in het gebed, ging zij Koning, om daar -de verlossing haar volk en de vernedering van w is belagers te verkrijgen. Iet was niet de eerste mar' en 'zou k niet de laatste maal .t een vrouw, dat vrouwen, tot een grootsche taak werden geroepen. Wij denken aan een Deborah, en andere vrouwen uit de gewijde en de ongewijde geschiedenis, die door God gebruikt werden als werktuigen in Zijne band. Dat mogen ook onze vrouwen in dezen tijd wel ernstig bedenken. Ernstige gevaren bedreigen ons land en volk. Een kleine verschuiving in de stem menverhoudingen bij de komende ver kiezingen kan oorzaak zijn, dat par tijen die met God en zijn Woord niet wenschen te rekenen, de macht in handen krijgen en dat ook in ons land de gelegenheid wordt geopend voor de toepassing van beginselen die voor land en volk noodlottig kunnen wor den. En nu is ook aan onze vrouwen een wapen in banden gegeven. Zij hebben het kiesrecht niet begeerd Zij hebben het niet gewild. Het is haar, tegen haar zin opge drongen. En wat zullen nu onze vrouwen doen? Er zijn er, die bezwaar maken om te gaan stemmen. Die er ernstig over denken om door thuis te blijven de tegenpartij een voorsprong te geven. En er zijn anderen, velen, die zich in elk geval buiten den strijd wenschen te houden. De revolutionaire vrouwen mogen dag aan dag huisbezoek doen om de revolutiebeginselen te doen zegevieren, zij denken er niet aan, zich in den strijd te mengen. En daarom zouden wij onzen vrou wen met allen ernst eenzelfde vraag willen stellen, als een Mordechai tot zijne nicht Esther richtte. Is het ook dat juist in dezen tijd den vrouwen het kiesrecht is geschonken, opdat zij 't middel zouden zijn om ons volk van den ondergang te bewaren? Deze vraag leggen wij aan onze vrou" wen voor, in de hoop dat zij, ieder voor zich, daarop een antwoord zullen geven. Geen regeerkracht. De coalitie, zoo wordt in deze dagen van links betoogd is uitgeleefd en het Kabinet dat op de rechtsche partijen steunt mist alle regeerkracht. Tegenover die bewering kan het geen kwaad even te herinneren aan wat het liberale Handelsblad na de salarisdebatten in de Tweede Kanier, opmerkte: „Wij willen ronduit zeggen, dat deze afloop van het dreigende debat een regeerkracht bij dit kabinet en bij de rechterzijde heeft getoond, die wij niet meer aanwezig achtten. En dat die tot ernstig nadenken moet stemmen over de vraag, of na welhaast zeven jaren bewinds, waar in uitteraard in Regeering en meer derheid een en ander is gehavend, Versleten, verslapt en vermoeid, eenige andere regeeringsconstellatie wel tot zulk een krachttoer in staat zou zijn geweest." Wat hier in vragenden vorm wordt gezegd kan in meer positieven vorm worden herhaald. Geen andere regeeringsconstellatie zpu tot een krachttoer in staat zijn ge weest als waartoe dit Kabinet in staat bleek. Dat is wel zeer duidelijk gebleken uit de houding door de verschillende partijen ten opzichte van het bezylni- gingsvraagstuk ingenomen. En veilig kan worden voorspeld dat het als de rechterzijde in de minder heid wórdt gebracht en de partijen die alleen weten wat zij niet willen en waarin zij het onderling niet eens zijn de meerderheid verkrijgen, onmogelijk zal zijn een regeerkrachtig kabinet te vormen. Buit en huid. Een geliefkoosde bezigheid van velen is reeds voor zij op jacht gaan den buit te verdeelen. Meermalen wordt geprobeerd de huid te verkoopen voor de beer gescho ten is. Tot die „Zondagsjagers" behoort ook het liberale „Vaderland" dat zich tjians reeds het hoofd breekt met de oplos sing van de Kabinetscrisis die na de verkiezingen te wachten is. Het blad is verstandig genoeg om te erkennen dat er van een linksch Kabinet, steunend op de vereenigde linkerzijde geen sprake kan zijn. Die kans is voorgoed verkeken. 'tZal stel dat het gelukte de rechtsche partijen in de minderheid te brengen onmogelijk blijken de diverse linksche partijen onder een hoedje te vangen en zeTot een regeer- krachtige meerderheid saam te snoe ren. Daarop wordt dan ook niet gemikt. De strijd van de vrijzinnigen heeft niet een positief, maar een negatief doel. Afbraak is het ideaal. De rechterzijde moet uit elkaar ge slagen worden. En daarom wordt nu reeds gedecre teerd dat de vorming van een parle mentair kabinet niet mogelijk zal zijn en dat er dus een extra-parlementair Kabinet zal moeten komen, dat in de eerste plaats tot taak zal hebben onze financiën in orde te brengen. Alsof de rechterzijde niet getoond had, daartoe zelfs onder voortdurende tegenwerking van de linkerzijde in staat te zijn. Het „Vaderland" komt een weinig vroeg met zijn adviezen. Beter is eerst het resultaat van de verkiezingen af te wachten. En aan ons daarbij de taak te ijve ren voor zulk een uitslag, dat de vrij zinnigen zich over het verdeelen van den buit niet bezorgd behoeven te maken. STADSNIEUWS. Prof. Athanasue. Sedert eenige dagen vertoeft te de zer stede prof. dr. Athanasue, hoog leer aar aan de Universiteit te Boeka rest, tot het doen van wetenschappe lijke onderzoekingen aan het psycho logisch laboratorium van prof. Eint- hóven. Onderwijzersvergadering. De Vereeniging van Onderwijzers en Onderwijzeressen in de Inspectie Lei den zal haar vijfde vergadering hou den op Donderdag 14 Mei a.s. des voormiddags te 10 urn* in de Stadsge hoorzaal alhier. Op de agenda komen 0.m. de volgende punten voor: Verslag Kascommissie; Rekening en Verantwoording van den Penning meester; Verkiezing van 4 bestuursle den wegens aftreding van Mejuffrouw M. A. Wegbrandts en het vertrek der heeren H. H. v d Plas, J. v d Berg en A. Berkhof. Voorgedragen worden respectievelijk 1. 1. Mej. H. Doove, Leiden; 2 Mej. W. Wijtenburg, Leiden. II. 1. C. v d Zwet, Leiderdorp, 2 J. Holtrust, Katwijk a. Zee. III. 1. F. K. Dankelman, Lisse; 2 E. A. Janssen, Hillegom. IV. 1. W. Lanian, Leiden; 2 C. H. v Ulden, Leiden. Verder, zal de heer F. H. N. Bloe- mink alhier een causerie houden over Kinderliteratuur. Na de pauze volgt een lezing van den heer Prof. Dr. K. II. Roessingh, alhier over het onderwerp: Amerika- niseering des levens. C. J. M. V. Kampen. Voor de vijfde maal zullen dit jaar de Leidsche C.J.M.V.-kampen in Noord wijkerhout gehouden worden. Het mooie „Twistduin", dat ook in 1922 en 1923 als zoodanig dienst deed, zal ook dezen keer als kampterrein ge bruikt worden. Het eerste kamp (van 1421 Juli) is voor jongens van 1720 jaair, het tweede (van 22—29 Juli), voor jongens van 12—14 jaar; het derde (van 30 Juli6 Aug.) tooi* jongens van 15—17 jaar en het vierde kamp (van 7—14 Aug.) voor jongens van 13—15 jaar. Gezien den goeden naam, waarin deze groeiende beweging zich in Lei den mag verheugen, tullen de kam pen ongetwijfeld ook dezen zomer sla gen. Een rijk geillustreerd kampblaad je, dat een dezer dagen in Leiden ver spreid zal worden, zal reeds eenige practische aanwijzingen geven, terwijl „Ons Kampboekje", dat binnenkort voor het derde jaar za. verschijnen,, meer volledige inlichtingen zal ver strekken. De Internationale. In de Maandag gehouden Raadsver gadering bij de interpellatie van den heer van Eck> werd doo.* den inter- pellant medegedeeld dat te Amers foort wel de Internationale door het klokkenspel ten gehoore we.'d gebracht Naar ons echter van uiterst betrouw bare zijde wordt medegedeeld, i9 noch de Internationale, noch de Marseillaise vanaf den Amersfoortschen toren ge speeld. De mededeeling dienaangaande dopr den heer van Eek gedaan is dus in strijd met de waarheid. Mathesis Scientiamm Genitrix. Aan het eindexamen der 5e klasse voor Wis- en Natuurkunde namen 47 candidaten deel, waarvan 16 afgewe zen moesten worden. Aan de 31 ge slaagden kon het betreffende diploma uitgereikt worden:: H. Bakker, Den Haag; C. Bot, idem; A. H. Caron, idem; A. van Delden, Mep pel; P. A. Hartevelt, Leiden; J. Heems kerk, idem; C. C. A. Koop, Schevenin- gen; J. H. A. Koopman, Den Haag; A. W. Meyers, Leiden; E. Muske, idem; P. J. A. Sleyster, Scheveningen; A. J. Solleveld, Den Haag; J. Splinter, Lei derdorp; G. Vischers, Diepenveen; G. A. Annokkee, Leiden; H. S. Fuchss, Leiden; D. W. Gesink, Katwijk a. d. Rijn; J. Richel, Den Haag; P. Sjardijn, Leiden; S. H. Vrijhoff, idem; B. J. B. van Weerlee, idem; J. van Weesel, idem; H. Zaalberg, idem; J. Buys, Kat wijk aZee; A. Gertenaar,, Leiden; P. A. Kouwenhoven, idem; L. Los, Lei derdorp; G. Nasveld, Voorschoten; L. Oudshoorn, Sassenheim; W. Ouwer- kerk, Leiden; A. van Weizen, idem. Aan het eindexamen der 6e klasse voor Beschrijvende meetkunde en Per spectief namen 26 leerlingen deel, waarvan 6 niet aan de gestelde eischen konden voldoen. Aan de 20 overigen kon het diploma uitgereikt woerden, t.w. J. P. de Bree, Veur; J. Buys, Kat wijk a. Zee; D. M. Goenen, Haarlem; P. A. De veling, Leiden; L. A. de Gruy- ter, Den Haag; Th. H. Hermans,, Lei den; A. H. Hooyer, idem; C. Koop, te Scheveningen; G. J. Leusden, Leiden; A. Meenks, Rijssen (O.); K. H. Mugge, Leiden; G. Peusken,, Deventer; J. P. v. Schravendijk, Leiden; J. Schreuders, Haarlem; P. C. van Straaten, Den Haag; F. J. Thomas, idem; P. Tuinhof de Moed, Leiden; J. J. van Ulden, id; W. S. Verboon, Harmeien; C. v. Vliet, Leiden. Voor het eindexamen van den Dag cursus, afd. Werktuigbouw slaagden: C. Koop, Scheveningen; H. P. Min- derhoud, Souburg; K. H. Mugge, Lei den; E. Muske, idem. Jubilea, Er is gisteren in onze goede stad nogal druk gejubileerd, in allerlei tak ken van dienst, in de particuliere en ook in de overheidsbedrijven. Het is een verschijnsel dat niet dan met vol doening kan worden waargenomen, dat er in onzen tijd, die in 'zooveel opzichten reden geeft om te klagen, over egoïsme en individualisme, toch steeds nog velen zijn die zich haas ten hun waardeering en achting te laten blijken wanneer het de huldi ging betreft van een collega of vriend, superieur of ondergeschikte, die zich gedurende een bepaald tijdvak door een trouw waarnemen van het da- gelijksch beroep, dat immers een God delijk beroep is, heeft onderscheiden. Behalve de gisteren reeds vermelde personen, vierden nog de volgende personen een jubileum: de heer Jac. Ank erna, die zijn gouden jubile um vierde bij de fa. F. H. ide Keu- ning, Aalmarkt grossier in waschar- tikelen en zout; de heer J. Derogé, die herdacht, dat hij 25 jaar was ver bonden aan den Rijksdienst der Poste rijen en Telegrafie, en niet te ver getende havenrechercheur B. B r o e r s van wiens zilveren jubileum wij reeds melding maakten, terwijl de heer J. J. H. Pommée den dag herdacht, waarop hij voor 40 jaren in dienst trad van het R.-K. Lager Onderwijs, en de lieer H. W. Metselaar, na 25 jaren dienst, zijn functie neerlegde, en zan zijn werkkring afscheid nam. De heer Ankerna, werd gistermor gen door zijn patroon per auto met zijn echtgenoote van hun woning in de iBakkersteeg afgehaald en door de familie de Keuning te haren huize hartelijk gehuldigd, waarbij bloemen en meerdere geschenken zoowel na mens de zaak als namens de familie werden aangeboden, waarna het ove rige van den feestdag in de eigen wo ning werd doorgebracht, temidden van talrijke bewijzen van sympathie en be langstelling. De huldiging vdn 'den heer Broers begon 's morgens om "10 uur op "het Stadhuis, waar Tin door weth. Reime* ADVERTENTIE-PRIJS Gewone adverientiën per regel 23% cent Ingezonden Me de deelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiên bij too ruit beteüng Tan ten hoogste 30 woorden, werden dege» lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in dit Mummer Binnenland De Olympische spelen in de Tweede Kamer. Buitenland. De Parijsche autoriteiten hebben een commnnistisch revolutieplan ontdekt. Het spoorwegongeluk in den Pool- schen corridor. Hindenburgs ambtsaanvaarding. Het Engelsche Lagerhuis heelt een initiatiefvoorstel der Arbeiderspartij betreffende den achiurendag verwor pen. ringer werd gecomplimenteerd die hem tevens de gebruikelijke gratifi catie ter hand stelde. In het Waaggebouw aan de Aal markt, dat door den Waagmeester, den heer Lamme, daarvoor in een speciaal kleedje was gestoken, had middags de officieele huldiging plaats, waarbij 'de jubilaris werd toegespro ken door den directeur, den heer Men nes, den heer Lamme, waarvan de eerste hem als souvenir een gouden potlood overhandigde; verder door den heer H. Kapaan namens de brug wachters, die als blijk van waardee ring een rookstel en een pendule aan bood, en ten slotte door de heeren H. Zoutendijk, M de. Goeien en J. Jonk namens de Marktkooplieden wier plaatselijke afdeeling hem bij monde van eerstgenoemde een fraai koperen rookstel overhandigde. Ten slotte nam de heer Broers zelf het woord, om allen die hem van hun belangstelling hadden laten blij ken, hartelijk te danken. Vandaag heeft de heer H. Kue- n e n onder veel belangstelling den dag herdacht waarop hij voor 25 jaren in dienst trad bij de Rijkstelefoon. De jubilaris is tegenwoordig chef van den technischen dienst der Rijks telefoon hier ter plaatse. Opgeheven. In verband met het afnemend aan tal bezoekers(sters^ doordat velen weer naar hun land terugkeeren en het niet gemakkelijk gaat geregeld Duitsche sprekers te vinden, heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier besloten, de door haar tijdelijk ingestelde Godsdienstoefeningen in de Duitsclm taal en liturgie met ingang van deze maand niet meer te doen houden. Assistentie. Naar de L. Kerkbode meldt, zal gedurende den rusttijd van Ds. H. Thomas, die zich zooals gemeld ge durende twee maanden van allen her derlijken arbeid moet onthouden, Ds. J. C. Aalders van 's-Gravenhage in zijn plaats hulpdiensten verleenen in de prediking des Woords en het cate- chiseeren. Mooie giften. Naar aanleiding van een aan vrage om geld ter leen, ontving de Diaconie der Geref. Kerk alhier van een broeder buiten de gemeente een vrijwillige gift, welke het gevraagde bedrag, zijnde f1000, nog te boven gaat. Bij het comité, dat zich ten idoel heeft gesteld gelden in te zamelen voor de restauratie van de Marekerk, kwam deze week een gift van f 100 binnen. Voor de benoeming als leeraar aan de 1ste ambachtsschool te Am sterdam, staat als no. 1 op de voor dracht de heer A. Lucas, leeraar in het meubelmaken en houtdraaien aan de Ambachtsschool alhier. Het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente zal 24 Mei vergaderen ten einde te voorzien in de nog bestaande vacaturen in den kerkeraad dier g meente. Verbreeding Lagen Rijndijk In de gistermiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer werd goedgekeurd het wetsontwerp tot ont eigening van perceelen erfdienstbaar heden en andere zakelijke rechten, noodig voor de verbreeding van den Lagen Rijndijk alhier. Van het terrein der Kon. Ned. Grofsmederij aan den Zuidsingel wordt een bos koperdraad, vermist ter waarde van f 40. Het koperdraad, dat' waar schijnlijk gestolen is, heeft een diame ter van .1—8 m.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1