ab o nnementsprijs CHRISTELIJK DAGBLADvoor LEIDEN EN OMSTREKEN advertentie-prijs JAARGANG DINSDAG 28 APRIL 1125 NUMMER 1499 IDSCHE COURANT In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Lu li üiiinwr bestaat uit TWEE Bladeo. eerste blad. V De groote kans. ri.ec revoiut.egevaar blijft ook in ons ianu nog anijd urelgen. i>e oiiistancngneüen zijn op dit oogen blik, met gunsag. Zoolang er een rechtsch kabinet is, dat het gezag weet hoog te houden, om dat het weet te-regeeren bij de gratie Gods, is de kans op een omwenteling niet zoo groot. Maar het verlangen van velen blijft toch uitgaan naar het gebruiken van andere dan parlementaire middelen. Dat is nog weer duidelijk gebleken uit de verzuchting die Mr. Troelstra dezer dagen slaakte toen hij opmerkte: Blijft de toesiand zooals hij nu is dan benijd ik den Kamerleden hun positie met. Ik stel mij zelf de vraag of bij de toenemende ingewikkeldheid der te genwoordige vraagstukken het moge lijk is, dat dit alles zoo maar vanzelf in orde zal komen langs den weg der verkiezingen. Het gaat zoo langzaam. Als wij morgen aan den dag aan de regee- ring komen, zouden wij niets kunnen doen dan het werk der burgerlijken overnemen. Daarom stel ik me ach ter die lieden die hier een groot vraagteeken plaatsen. Dit is geen tijd van groote parlementaire ontwikke ling. Daarom is het zoo noodig dat w^j ons inwendig ontwikkelen. Als eenmaal ons de groote kans geboden wordt moeten wij in staat zijn om die gelegenheid volledig te kunnen benutten. Als eenmaal de groote kans geboden wordt, zooals men meende dat in 1918 het geval was, dan zullen de sociaal democraten voor revolutionaire daden niet terugdeinzen. Wij gelooven het gaarne. Maar die kans moet juist niet gebo den worden. Daarom rust op allen d7e de wet niet voor 't geweld willen inruilen de dure plicht naar vermogen mee te wer ken tot de doorwerking en de toepas sing van de anft'-revolutionaire begin selen. Op allen. Op de mannen zoowel als op de vrouwen. Op de jongeren zoowel als op de ouderen. Niemand mag de weinige weken die ons nog voor de verkiezingen resten, ongebruikt laten. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. In de gisteravond voortgezette verga dering van den gemeenteraad werd het vermenigvuldigingscijfer voor den Hoofdelijken Omslag vastgesteld op 0.9. Dit beteekent een belastingverlaging met 10 pet. De concessie aan de Leidsche Duin watermaatschappij werd met 10 jaren verlengd, onder eenigszins gewijzigde voorwaarden. Verder werd besloten tot den ver koop van eenige perceelen aan de Kore- vaarstraat, waar winkelhuizen geves tigd zullen worden. Na een interpellatie "van den heer van Eek over de weigering om op 1 Mei de roode vlag" op de Stadsgehoor zaal te planten, welke interpellatie een "ecratief resultaat had, werd de verga- opving s-esloten. Breedvoerig verslag volgt in* het vol- rend nummer. Zendingsfeest. Vanwege de Ver. tot bevordering der Zendingszaak voor Leiden en Om- breken zal óp Hemelvaartsdag a.s. 'es namiddags te kwart over één op t landgoed „Oud-Poelgeest", onder gstgeest, daartoe door de Eigena- re welwillend afgestaan, het 15e ■rlingsfeest gehouden worden. Ms sprekers zullen optreden: Prof. H. M. van Nes. openingswoord, J. J. Stam, Ned. Herv. Pred. te sterdam; Ds. T. J. Hagen, Geref. 1. te Delft, onderwerp: ,,Een hand koren op de hoogte der bergen"; I. F. van Hasselt, Zendeling van uw-Guinea, onderwerp: „Van N.- nee's bergen"; H. Bielke, Zende- van Suriname, terwijl Ds. IT. P. vs, Ned. Herv. Pred. te Voor- •oien de slotrede zal hoyden. BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 De Chr. Harmonie-Ver. „Athalia" van Leiden, dirigent de heer J. Noor- danus, zal haar medewerking ver- leenen. Ieder jaar neemt het aantal bezoekers toe. Het vorig jaar bedroeg het aantal circa 4 duizend. Het Be stuur der Vereeniging doet dan ook alle moeite om het Zendingsfeest zoo aantrekkelijk mogelijk te malcen. O.a. zullen dit jaar om het spreekgestoëlte wederom banken worden geplaatst, waardoor aan zeer velen een zitplaats kan worden geboden. Ook is er op het terrein een zeer goede gelegen heid voor het stallen van rijwielen en een cantine ingericht. De Commissie voor het Zendings feest rekent ook dit jaar op een groote opkomst. Leidsche Christel. Oranjevereniging. Prinsessedag genaakt. En daarme de een feestdag voor al wat Oranje mint, Oranje waardeert. De Leidsche Christelijke Oranje- vereeniging, onze altijd waakzame, die in dit opzicht kan wijzen op een schitterenden staat van dienst, toont zich ook nu weer paraat om leiding te geven aan het feest der Leidsche Oranjevrienden. Een mooie vergadering kan dat worden, Donderdagavond in de Stads gehoorzaal. De secretaris zond ons behalve de uitnoodiging een programma in den volgenden t elegramstijl Spreker: Jhr. LW. Roëll. Muziek: „Per aspera ad astra". Gymnastiek: Chr. D.G.Y. „Hestia". Wij behoeven daaraan niets meer toe te voegen. Een ieder oordeele zelf, of dat geen mooie avond kan, moet, zal worden. Dat er geen plaats open blijve. Herdenking opening Hebreeuwsche Universiteit, De besturen van den Ned. Zionisten Bond en van de Nederl. Zionistische Studenten Organisatie, afdeeling Lei den hebben ter gelegenheid van de ope ning der Hebreeuwsche Universiteit te Jeruzalem een bijeenkomst belegd te gen Donderdagavond 30 April a.s. te 8.15 uur in het Klein-Auditorlum der Universiteit alhier, waar de heeren Prof. Dr. D. Cohen, Prof. Dr. B. D. Eerdmans en Dr. E. Slijper de betec- kenis van dit feit uiteen zullen zetten. Deze bijeenkomst is voor ieder be langstellende toegankelijk. Het carillon. Vanaf Donderdag 30 April a.s. des n.m. 12 uur zal het carillon van den Stadhuistoren als voorspel laten lioo- ren Voor heel uur: Liedje uit „Zon neweg" muziek van F. E. A. Koeberg. Voor half uur: Io Vivat. Na afloop der lustrumfeesten wordt Io Vivat vervan gen door het koor uit: „Koninginne" (Cantate). Muziek van F. E. A. Koe berg. Belangrijke arrestatie. Uit een opslagplaats van Gebr. v d P. in de Koensteeg is in den afgeloo- pen nacht een partij ijzer ontvreemd. Doordat een der dieven het gestolene te koop aanbood aan den opkooper K. werd argwaan gewekt, en kreeg de recherche lucht van de verblijfplaats der daders, hetgeen er toe leidde dat hedenmorgen het geheele complot dat aan de affaire had medegewerkt, be staande uit 2 dieven en 6 helers, naar het politiebureau kon worden gebracht Een goede vangst. Jac. S. heeft er zich bij de politie over beklaagd dat hij is mishandeld door F. Ten nadeele van P. v. E. is Zon dagavond, terwijl geen der bewoners thuis was, uit zijn woning een -bedrag van f200 gestolen, dat geborgen lag in een sigarenkistje. Volgens den be nadeelde heeft gedurende zijn afwe zigheid een raam van de slaapkamer opengestaan. Het vermiste geld behoorde voor een groot gedeelte toe aan de Landelijke federatie van Metaalbewerkers. H. E. v H. heeft aangifte gedaan dat hij, en zijn zuster, Mej. V. door de respect. 15- en 18-jarige zoons van laatstgenoemde zijn mishandeld. Gisteravond kwart voor zeven werd een driejarig knaapje A. K. op de Korevaerstraat aangereden door een uit den Haag komende electrischo tram. Gelukkig kwam het kind niet. voor, maar 'naast de tram terecht, waar hij door den motorwagen torzijde van de rails werd geduwd. De Eerste Hulpdienst, die den kleinen patient onderzocht, kon dan ook gelukkig niet meer dan een paar kleine schaafwond- jes constateeren. Uit de Goederenloods van de d. Spoorwegen aan den Haagweg is gis teravond tusschen half zes en kwart voor zes een adresseerm&chine ont vreemd, die gebruikt weed voor het merken van kisten. Op last van de justitfë is bij ver schillende winkeliers hier ter stede onzedelijke lectuur in beslag genomen, BINNENLAND. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. De nieuwe directeur-generaal. Bij Koninklijk besluit ié, met ingang van 1 Juni 1925, aan W.-D. N o 11 i n g directeur-generaal der posterijen en telegrafie, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking, onder dankbetuiging voor de vele in die betrekking aan den Lande bewezen gewichtige diensten, en is, met ingang van voornoemden da tum, benoemd tot directeur-generaal der posterijen en telegrafie ir. M. H. D a m m e te Leiden, oud-hoofd van den dienst der Staatsspoor- en Tram wegen in Nederlandsch-lndië. H. M. da Koningin-Mceder. H. M. de Koningin-Moeder heeft weer incognito een bezoek gebracht aan de Voorjaars-Bloemententoonstel- ling te Heemstede. Het gevolg bestond uit de Hofdames Baronesse van Itter- sum en Jkvr. van de Poll en den ka merheer graaf van Limburg Stirum. De Koningin-Moeder, heeft het voor nemen zich Donderdag voor den ver jaardag van Prinses Juliana naar i. t Loo te begeven en denzelfden avond in de Residentie terug te keeren. Nederland en Rusland. Op vragen van het Tweede Kamer lid van Ravesteyn: Is het den minister bekend, dat de regeering van de Unie der Soc. Sov jet republieken aan haar gezantschap te, Berlijn opdracht heeft gegeven geen visa voor een reis naar haar gebied te verstrekken? Indien dit bericht, dat in de bladen vermeld is, bevestigd wordt, wil do minister dan mededeelen, welke stap pen de Nederlandsche regeering van zins is naar aanleiding van dezen voor de belangen van Nederlanders nadeeli- gen maatregel te or.dernemen? Wil de minister voorts mededeelen, of de Nederlandsche regeering, indien het bovenstaande baTelit juist blijkt, voornemèns is harerzijds geen visa voor een verblijf in Nederland aan per sonen van Russische nationaliteit meer te verstrekken? Heeft de minister van buitenland- sche zaken geantweord; De juistheid van let in de dagbla den vermelde bericht, dat de regeering van de'Uuie der Sociilistische Sovjet republieken aan haar gezantschap te Berlijn opdracht zou hebben gegeven, geen visa voor een res naar haar ge bied meer aan Nederlanders te ver strekken, is den ondei^eteekende niet kunnen blijken. Volgens de door hom .ingewonnen inlichtingen werd neg in het begin dezer maand zoodanig visum aan 2 Nederlanders verleerd. In verband hiermede vervalt de amleiding tot een antwoord op de tweede en derde vraag. Invoering Tadetwet. De inwerkingtredinj van de nieuwe Tariefwet kan vermoidélijk niet eer der dan tegen 1 Juli terwacht worden. Zooals reeds vroege* is medegedeeld zal, ten einde raadjleging van het nieuwe tarief zoowel voor den handel als voor de ambtena'en te vergemak kelijken, vanwege het Departement van Financiën een bewerking der nieu we Tariefwet wordei uitgegeven, wel ke onder meer zal bwatten een lexico grafische lijst, van het meerendeel der goederen, welte in den regel op de groote losplaatsen worden vrijge maakt, onder vernelding of, en zoo ja, welk invoerrecit daarvan bij in voer, verschuldigd :al zijn. Om bij de invoeing der wet vooral op de meer belangrijke kantoren der invoerrechten zo»veel mogelijk een vlotten gang van zaken te bevorderen is het wenschelijl, dat de ambtenaven der invoerrechte! voor het in werking treden der nieiv.c Tariefwet in het bezit zijn gestdd van de hierboven genoemde uitga'e. en dat ook de han del geïogonh:i imebb e, di. wc. k vooraf te raadpler®*» Naar wij thans uit goede bron verne men, zullen met de samenstelling de zer uitgave, welker afwijking niet kon plaats vinden alvorens alle adviezen omtrent de lijst, bedoeld in art. 43 der Wet, ontvangen waren wat thans het geval is nog enkele weken ge moeid zijn. In verband hiermede kan de inwer kingtreding der nieuwe Tariefwet ver moedelijk niet eerdere dan tegen één Juli a.s. worden verwacht. Het proces Inzake art. 40. Op de rol van de zitting van het Haagsche Gerechtshof kwam gister de zaak voor tusschen den heer A. v d Wielen en den Staat der Nederlanden inzake de intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit. Zooals bekend heeft de Haagsche rechtbank de door den heer Van der Wielen ingestelde vordering tot betaling van het volle salaris zooals dat voor de intrekking genoten werd, ontzegd. De zaak is vier weken aangehouden. Kinderarbeid op zeeschepen. Blijkens een mededeeling, voorko mende in de Informations sociales van 20 April, heeft de Nederlandsche re geering van 25 Maart 1.1. door haar ge zant te Bern aan den secretaris-gene raal van den Volkenbond doen mede deelen, dat ons land de ontwerp-con- ventie tot vaststelling van den mini mumleeftijd van toelating van kinde ren tot arbeid op zee heeft geratifi ceerd. Deze conventie werd in de tweede arbcidsconferentie van 15 Juni tot 10 Juli 1920 te Genua gehouden, aange nomen, herinnert de „N.R.Ct." Zij hul digt dezelfde beginselen als het ver drag van Washington, dat den leeftijd vaststelde, waarop kinderen mogen worden toegelaten tot het verichten van arbeid in nijverheids-ondernemin gen. De Geneefsclie conventie van 1924 stelt n.l. den 14-jarigen leeftijd nu ook als limiet voor den kinderarbeid op zeeschepen. De staking in de Venen. Gistermiddag vergaderden te Erica de verveners uit het rayon Barger Oosterveen. Het voorstel van de arbei dersorganisaties om het veengeschil! door arbitrage op te lossen, weïki met algemeene stemmen verworpen. Daar ter plaatse vergaderden gister middag nog#de besturen der vijf ar beidersorganisaties uit het veenbedrijf. Aanwezig waren o.m. de hoofdbéstu- ren der verschillende organisaties. Met algemeene stemmen werd be sloten tegen heden de staking in de venen te proclameeren. Dit geldt voor het. hierboven genoemde rayon. Men meldt aan „het Volk" uit Em- men: In het anarchistisch centrum in de Drentsche venen, n.l. Emmer Com- pascuum, waar de wilde actie nog al tijd werd gaande gehoud is een ra dicale verandering in den toestand in getreden. In een algemeene vergadering van alle betrokken arbeiders, die Zaterdag j.l. plaats had, werd besloten een co mité uit alle richtingen in de arbei dersbeweging samen te stellen, met uitsluiting van de communisten en anarchisten. Constandse noch Brommert mogen meer op de vergaderingen der arbei ders optreden. Voorts werd besloten een conferen tie aan te vragen met de werkgevers. Deze conferentie beeft gistermorgen plaats gehad. De zoogenaamde „revolutionairen", die steeds hebben gepropageerd dat, ook al worden alle eischen ingewilligd de arbeiders dan nog moesten blijven vechten, omdat onder geen voorwaarde met de bourgeoisie overeenstemming mocht woTden bereikt, zijn hun in vloed volledig kwijt. Ook hier is dus spoedig het einde van de anarcho- communistische rel te verwachten. Men 9eint uit Nieuw-Amsterdam aan de Maasbode: In de gistermiddag gehouden verga dering der verveners van het rayon Nieuw-Amsterdam is het arbitrage- voorstel met algemeene stemmen ver worpen. Pe besturen der arbeidersorganisatie besloten met algemeene stemmen op heden de staking voor het rayon N. Amsterdam te proclameeren. Uit het Schildersbedrijf. Gisteren heeft de bondsraad van den Nedterüandschen Schildersgezellenbond le Amsterdam vergaderd. Vertegenwoordigd waren 40 aldee Gewone advertentie®, per regel 22*A cent Ingezonden MededeeHngen, dnbbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentie® bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in dit Nummer Binnenland De heer M. H. Damme te Leiden, be* noemd tot directeur-generaal der pos terijen en telegrafie. De Gemeenteraad van Leiden besluit de plaatselijke directe belasting met 10 pet. te verlagen. De Gemeenteraad van Leiden besluit de Plantsoenschool ter beschikking te stellen v. de Ver .voor Chr. Onderw. en het gebouw Pieterskerkgracht over te nemen. De nieuwe Tariefwet wordt waar schijnlijk 1 Juli ingevoerd. Buitenland. De indruk van Hindenburgs verkie zing in het buitenland. Algemeene ont stemming. Hindenburgs opvatting van zijn taak De bolsjewistische actie in Perzië. lingen. Besproken zijn do stakingen t€ 'sGravenhage, Groningen Wageninger. en Tilburg en in verband daarmede werd de dreigende uitsluitig voor he: geheele land onder de oogen gezien. Een definitief besluit is niet genomen De vraag of de eventueele uitbreiding van de stakingsactie gewenscht is, zal nader worden behandeld in een con ferentie van de hoofdbsturen der drie werknemersbonden. Voor het overige zal worden afgewacht wat de patroons verder zullen doen. ,'ier in Maart. Aan het algemeen overzicht van het Kon. Ned. Met. Instituut is het 'volgen de ontleend: Gedurende de geheele maand werden in den Atlantischen Oceaan ten W. der Britsche eilanden hooge drukkingen aangetroffen en. voorts van 6 tot 15 in het hooge Noorden. Het aantal depres sies, die over W.-Europa trokken was vrij groot. H. t. 1. waren N-lijke tot W.- lijke winden talrijker dan gewoonlijk. De temperatuur gemiddeld over de geheele maand was ongeveer 1.5 gr. lager dan normaal en ook 1 gr. lager dan die van Februari; in Limburg en in het Ö.-lijk deel van Gelderland wa ren de verschillen het grootst. In de tweede dekade was de temperatuur on geveer 3 gr. beneden normaal; 12 Maart was voor het Oosten des lands een ijs dag; te Winterswijk bedroeg toen het maximum 2.4 gr. en het minimum in den nacht daarna il gr. 0. De hoeveelheid neerslag was vrij gelijk matig over tet geheele land verdeeld e nbedroeg 43 mm tegen 46 mm nor maal; van den 8 tot 13 kwam op de meeste stations dagelijk sneeuw voor. Dt vijf hóofdstations hadden gemiddeld 104 uren met zonneschijn tegen 95 uren normaal: de drie dekaden telden resp 38.5 31 en 34.5 uren. DE ARBEID 3N BROODBAKKERIJEN De memorie van Antwoord. In de Memorie van Antwoord merkt de minister op, dat het hem leed heeft gedaan, te vernemen dat de meeste leden ernstig bezwaar tegen het ont werp hadden. Het ligt allerminst in de bedoeling van den minister om een ernstige ver slechtering van de arbeidsvoorwaarden in het bakkersbedrijf te weeg te bren gen, noch om de arbeiders in het be drijf langzamerhand terug te voeren tot de in menig opzicht treurige toestan- dén, die vóór de totstandkoming der Arbeidswe 1919 heerschten,, 'en het is ook naar zijn inzicht geenszins juist dat dit ontwerp zoodanige niet bedoelde gevolgen zal te voorschijn roepen. De directe gevolgen van het ontwerp voor de gezellen zullen bij aanneming de volgende zijn: a. in het grootbedrijf zelf komt gee nerlei verandering. Daar was en blijft het aanvangsuur 5 uur mat 2 uur voor- arbeid; b. in de buiten 75 stedelijke gemeen ten gevestigde broodbakkerijen komt voor de gezellen geenerlei verandering. Daar was en blijft het uur van aanvang 5 uur. c. alleen voor de gezellen in de broodbakkerijen met minder dan 0 ge zellen in 75 stedelijke gemeenten wordt Kat aanvangsuur van 0 op 5 gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1