CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 6e JAARGANG MAANDAG 27 APRIL 192t COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal e i 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advert en tiëa per retfei oent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tariet Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertenüën bij voomitbeteling van ten Hoogste 30 woorden, wonden dage lijks geplaatst ad 40 cent „xxisuge waarschuwing. Mr. P. J. Troelstra, die de vorige »veek ter gelegenhe.d van zijn 65sten verjaardag gehuldigd werd, heelt bij die gelegenheid een rede gehouden, d.e voor ons een zeer ernstige waarschu wing inhoudt: Ik wensch u, aldus Mr. Troelstra, een zelfde succes toe als bij de Bel gische verkiezingen. Het mag ook nog een beetje kleiner Het is de relat'eve beweging die m de verkiezingen zich zal openbaren waar het om gaat, niet de absolute cijfers Als wij maar een kleine bres in de coalitie schieten, kunnen de gevolgen omvangrijk zijn. De coalitie staat niet s-erk. Er hoeft maar weinig te gebeuren of deze laat ste stoot kan gegeven v orden. Mr. Troelstra heeft volkomen gelijk. De kleinste wijziging in de partij verhoudingen kan de grootste gevolgen hebben. Er hoeft maar weinig le gebeuren en het optreden van een reciitsch kabinet is onmogelijk gemaakt. Er hoeft maar weinig ie gebeuren en we krijgen een toestand van verwarring die voor land en volk de meest ernstige gevolgen kan hebben. Er hoeft maar weinig te gebeuren en de bezuinig'.ngsarbeid van Minister Co- Kjn is ongedaan gemaakt en de verwar ring op financieel gebied is niet meer te stuiten. Er hoeft maar weinig te gebeuren en de toepassing van de moderne ideeën, waartegen de heer Colijn in zijn Depu- tatenrede met zoo grooten ernst getuig de. is mogelijk geworden. Er hoeft maar weinig te gebeuren., maar juist daarom is het zoo dringend noodzakelijkdat er door ons zeer veel gedaan wordt, om te zorgen dat een zoo groot mogelijk aantal Antirevolutionai re candidaten naar de Tweede .Kamer worden afgevaardigd; Laat daarom vooral deze ernstige waarschuwing van Mr. Troelstra ter harte worden' genomen. Met verdubbelden ijver moet in de nog restende weken worden gewerkt. STADSNIEUWS. Meubileeringstentoonstelling van „De Eendracht." De meubileeringstentoonstelling van de x Woningbouwvereniging „de Een dracht'1 is een succes gewroden ten opzichte van het doel, voorlichting vooral voor te vormen gezinnen, hoe de woning behoort te worden inge richt om de meestmogelijke doelmatig heid, comfort en gezelligheid te ver krijgen. Gedurende 8 dagen is de tentoonstel ling door bijna 2000 personen bezocht. Een aantal leerlingen van de Prac- tische Ambachtsschool bezochten on der leiding van een leeraar op een apart uur de tentoonstelling evenals 45 leerlingen van de Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg. Het bestuur meent nu te mogen aan nemen, dat alle belangstellenden gele genheid hebben gehad de tentoonstel ling te bezoeken en besloot daarop de ze te sluiten op Dinsdag a.s. te 5 uur. Dezen laatsten dag kunnen dan nog enkel, welke tot 'nog toe verhinderd waren, een bezoek brengen, terwijl de exposanten welke dit wenschen die ar-* tikelen, als vloerbedekking, gordijnen enz. welke door het gebruik iets heb ben geleden, aan de bezoekers van de hand doen. Het bestuur rest nog slechts aan al len, die aan het welslagen van de ten toonstelling hebben medegewerkt, zij nen liartelijken dank over te brengen, inzonderheid aan heeren exposanten en aan de dames, welke gedurende 10 dagen hun dagelijksche belangelooze medewerking hebben verleend, en niet het minst aan de pers welke door het plaatsen van verslagen en mededeeling hare medewerking heeft veiileend. Kinderherstsllingskolonies. Aan het jaarverslag over 1924 van de Leidsche Vereeniging voor Kinderher- stellingskolonies, Afdeeling Leiden van het Centraal Genootschap voor Kinder- lierstellings- en Vacantiekolonies is het volgende ontleend: In het bestuur van de afd. Leiden kwam dit jaar geen verandering. Het ledental,, dat op 31 December 1723, 208 leden bedroeg, was op 31 De- ceihber 1923 afgenomen met 21 leden, dus totaal 187. Op een aanvrage om subsidie aan de Gemeente werd wederom gunstig be schikt, onder dezelfde voorwaarde als het vorig jaar, n.l. 0.50" cent per kind en per dag tot een maximum van f 450. Het eigenaardige van deze subsidiee- ring is dat het bedrag er van rijst, naarmate er meer leden zijn, dus ook meer geld in kas komt, d.w.z. om het geheele bedrag te krijgen, moeten er ongeveer 26 kinderen worden uitge stuurd en daar het ledental helaas weer was verminderd, kon de vereeni ging ook maar 20 kinderen uitzenden met te zamen 682 verpleegdagen. De meeste kinderen gaan bijna ge heel voor rekening van de kas, terwijl nog dikwijls bijvulling der noodige kleedingstukken moet plaats hebben Deze worden dan in bruikleen gegeven De kinderen werden verpleegd in de koloniehuizen te De Steeg, Wijk aan Zee en Egmond aan Zee. De verzorging in de koloniehuizen liet niets te wenschen over, de kinde ren kwamen opgewekt en verbeterd en in gewicht toegenomen terug. Naar de vacantie-kolonie Averden al leen die kinderen heen gestuurd, welke gedurende den winter hetzij door acute infectieziekte, o.a. kinkhoest, mazelen, roodvonk enz. hetzij door zwakte of door andere oorzaken wat achterop zijn geraakt. Deze kinderen komen ge woonlijk door een verblijf van 'n week of vijf buiten weer op hun verhaal. Wij spreken den wensch uit, dat deze vereeniging die werkt voor kinderen van alle scholen zonder onderscheid tot grooteren bloei mag komen. De Lakenhal. In het Stedelijk museum De Laken hal is Zaterdagmiddag een tentoon stelling geopend van Schilderijen en Teekeningen van Chr. Eyck, en van Boetseerwerk, vervaardigd door van Hall. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: A. Kortekaas, jm. 24 j. en Q. J. v. Egmond, jd. 22 j; E. van Kempen, jm 28 j. en J. G. v. Rijkom, jd. 27 j; L. K. J. Scheeren, jm. 26 j. en A. de Heiden, jd. 21 j; L. Vleeland, jm. 28 j. en M. C. Rozier, jd. 22 j; P. Zwaan jm. 26 j. en J Stol, jd. 24 j: S. J. A. Meeuwisse, jm. 22 j. en P. C. Prins, jd. 21 j; J. Th. Terburgh, jm. 29 j. en H. J. E. Schouten, jd. 22 j; .A. Bekooij' jm. 26 j. en G. C. Wielders, jd. 23 j; J. Taffijn, gesch. 44 j. en M. S. Bol- stier, wed. 39 j; J. Lasschuijt, jm. 26 j. en G. den Hertog, jd. 27 j; J. P. Kroon, jm. 34 j. en J. Blok, wed. 30 j. Den opper man A. B. wonende in de 1ste Haverstraat, overkwam heden morgen om 8 uur op een bouwwerk aan den Haagweg een ongeval. Terwijl hij een lading specie langs een ladder* naar boven had gebracht, en weer naar beneden wilde gaan, had hij het ongeluk, op 4C M. hoogte zijnde, mis te stappen en naar beneden te vallen. De JEerste Hulpdienst werd ont boden, die B. daarop onderzocht. Ech ter werd geen beduidend letsel gecon stateerd. Daar de getroffene nogal over pijn klaagde werd hij per brancard naar zijn woning overgebracht. BINNENLAND DE NEDERLAND-INDIë VLIEGERS. De huldiging fe 's-Gravenhage. Zaterdagmiddag zijn de Holland-In- diëvliegers te 'sGravenhage gehuldigd. Reeds om voor éénen was de belang stelling in den omtrek van hotel Pau- lez waar de vliegeniers hun intrek hadden genomen, zeer groot en toen tegen tweeën de met vier paarden be spannen landauer voor reed, was het in het Lange en Korte Voorhout over druk. Onder luid gejubel stegen de lucht- helden vergezeld van den construc teur den heer Fokker in. Geëscorteerd door de eerewacht te paard van de 3 October-vereeniging te' Leiden onder commando van den heer Ch. van Spall, vporaf gegaan door politie te paard, werd de zegetocht aanvaard. Langs den geheelen weg stond een duizend koppige menigte die de vliegeniers luide toejuichte, terwijl honderden en honderden in het Lange Voorhout met den stoet medelieperi. Op den hoek van de Alexandersraat en de Javastraat was de volksmenigte geweldig groot, eveneens bij den Ouue Scheveningscheweg. Bij aankomst van den stoet op Hout- rust* cirkelde reeds een vliegtuig van het type Fokker boven het terrein. Nadat Z.K.H. de Prins om circa kw. voor drie op het- terrein was gearri veerd, groeide zienderoogen de span ning onder de duizenden. Endelijk kwam onder daverende toejuichingen het rijtuig met de vliegeniers het ter rein op. Saluutschoten werden gelost en een Fokker vliegtuig kwam laag over de hoofden der toeschouwers ge vlogen en tijdens den oprit naar de koninklijke loge bleef het over het ter rein cirkelen. Het rijtuig reed rondom het terrein langs de tribunes, die tjok vol met toeschouwers zaten. De har telijke toejuichingen beantwoordden de vliegers met gewuif. Voor de kon. loge, waarin even te voren Z. K. H. de Prins had plaats genomen, stegen de vliegers uit. Zij werden aan den Prins voorgesteld en namen eveneens in de Kon. loge plaats. Onder de autoriteiten die in de gere serveerde loges hadden plaats geno men, merkten we op de ministers Van Dijk, De Visser, Heemskerk en Van Swaaij, den commissaris der Koningin in Zuid-Holland, baron Sweerts de Landas Wyborch, den burgemeester van Den Haag mr. J. A. N. Patijn, den voorzitter van het comité,' generaal Snijders. Verder de voorzitter der Tweede Ka mer dl*. D. A. P. N. Kooien, de wethou ders Drees, Vrijenhoek, Quant en Van der Meulen, jhr. De Gijselaar, burge meester van Leiden, verschillende op per- en hoofdofficierén, alsmede de moeder van Van der Hoop, de zuster van Van Weerden Poelman -en de eclitgenoote van Van den Broeke. Aan deze dames werd een bloemen hulde gebracht. Om 3 uur werd een aanvang gemaakt met het défilé, waaraan ettelijke dui zenden beoefenaars van alle mogelijke takken van sport niet vaandels en ba nieren deelnamen. Vooral de groepen vendelzwaaiers, toerisme, waarbij alle modellen rijwielen aanwezig waren en de ruiters, onder wie eenige deelne mers van de Olympische spelen te Pa rijs, oogstten veel succes. Het défilé duurde ongeveer een uur. Na afloop stelden de deelnemers zich voor de tribune op, terwijl de vaandel dragers zich om het in het midden van het terrein opgesteld podium schaar den. De aanbieding van het huldeblijk. Hierna volgde het uitreiken van het huldeblijk), vervaardigd door de fa. Van Rossum du Chattel te Leiden, be staande uit een zilveren plaat, rusten de op een groen marmeren sokkel. Op de plaat is als landkaart gegra veerd de route AmsterdamBatavia, waarbij begin- en eindpunt en de plaatsen waar geland is, door edel steentjes zijn aangegeven. De route zelf is door een gouden draad aangeduid. Boven de plaat is een reproductie in, zilver van het vliegtuig, de Fokker VII, waarmede de tocht is volbracht, op 1-100 van de werkelijke grootte aan gebracht. De voorzitter van het uitvoerend co mité, mr. P. Droogleever Fortuyn, die hierbij het woord voerde eindigde zijn toespraak met de verzekering, dat Fokker en v. d. Hoop, Poelman en v. d. Broeke, namen hebben geschreven in het geschiedenisboek van Nederland waarin de herinnering aan daden van energie, durf en volharding voor het nageslacht blijven bewaard. De toespraak van den heer Droog leever Fortuyn was door middel van luidsprekers ook te verstaan op de tribunes. De muziek liet vervolgens fanfares hooren en men riep: „Lang zullen ze leven." Het publiek stemde in met luid gejuich. Een 10-tal man den met postduiven werden geopend en de dieren verwijderden zich naar alle richtingen. Na de toespraak arriveerden de •deelnemers aan den sterrit, die geor ganiseerd was ter gelegenheid van de huldiging. In 4 groepen waren de deel nemers uit verschillende oorden des lands gekomen. Te half 4 uur kwamen de deelne mers van dezen rit op het terrein en hielden halt voor de op het veld op geslagen tribune, waar de officieele huldiging had plaats gehad. Daar werden de oorkonden gegeven aan d« heeren v. d. Hoop, v. Weerden Poel man, v. d. Broeke en Fokker. In den loop van den middag waren vijf watervliegtuigen over het terrein' gevlogen. Tijdens de ontruiming zag men vier escadrilles, ieder met vijf landvliegtuigen, voorafgegaan door 'n ander vliegtuig, aan den horizon opda gen. De 21 vliegtuigen vlogen eenige malen over het terrein en verdwenen daarna weder in de richting van Soes- t fb erg. Met verschillende sportdemonstraties vMrd de huldiging besloten. Te 7 uur ongeveer fertrokken de vliegers, luide toegejuicht door de me nigte. INTERN. VOORJAARSBLOEMENTEN TOONSTELLING TE HEEMSTEDE. Vierde tijdelijke tentoonstelling. De voornaaniste bekroningen op de vollegrondstentoonstelling zijn: Een rotspartij, beplant rnet bol- knol- of wortelgewassen. A. Koper, Benne- broek, gouden medaille; H. den Ouden en Zoon, Boskoop zilveren beker. C. G. van Tubergen Jr. Haarlem, tuin aanleg bij Lelivijver, eereprijs ter waar de van f300. Een perk beplant met 300 a 1000 hya cinten eerste soort, van én verscheiden heid, J. C. RoozenHaverkamp. Over- veen Enk. BI. Enschantress, gouden medaille. Een perk beplant met 75 a 150 hya cinten eerste soort, van eei verscheiden heid. Leonard Roozen Nz. Overveen. Enk. Rose l'Ornement, zilveren medaille. Een perk beplant met 200 a 400 hya cinthen, tweede soort (bedding) van éen verscheidenheid. J. C. RoozenHaverkamp. Overveen. Enk. Geel: Daylight, gouden medaille. Een perk beplant met 200 a 400 hya cinthen tweede soort (bedding) van een verscheidenheid. W. van Lierop en Zoon Ben nebroek. Enk. Paars. Conquest, zilv. medaille Een perk beplant met 1000 a 1500 hyacinthen, miniatuur, van een ver scheidenheid. T. C. van der Eijken, Heemstede. Enk. Rood. Scarlet Light gouden med. Een perk beplant met 500 a 800 hya cinthen. miniatuur van een verschei denheid. Roozen van Daalen. Overveen Enk. BI. Enchantress zilv. med. Een groepje perken, een samenhan gend geheel vormend, beplant met hya- cinlhen in verscheidenheden. Gebroeders .van Zanten, Hillegom, zeven perken hyacinthen in verschei denheden. gouden med. Collectieve inzendingen van vereeni- gingen en afdeelingen buiten het pro gramma. Afdeeling Sassenhe im: Nar- cissenbeplanfing vallei kleine vijvep, bestaande uit: 59.050 narcissen in de volgende soorten: Victoria; Sir Watkin: FEUILLETON. De Loods van Zwaankreek. Een verhaal uit het verre Westen. 28) En zij geloofde ons onbepaald. Zij maakte plannen voor de groote na jaarsbijeenkomst, voor de jacht, voor ritjes te paard, totdat wij het bijna niet meer konden uithouden. Wat nu te zeggen van ons bedrog, uit een zedelijk oogpunt beschouwd? Ik zal daar maar niet liever over uitweiden; de straf is spoedig genoeg gevolgd op de misdaad. Haar vertrouwen in ons, haar levendige vaste verwachting, dat zij weldra het gelukkige vrije bui tenleven weer zou kunnen beginnen, brachten ons, die wi9ten hoe onge grond haar vertrouwen, hoe ijdel haar verwachting was, de rechtvaardige «4raf voor iedere leugenachtige belof te, die wij haar deden. Hoe opgewekt en moedig was zij die eerste dagen, hoe vol wilskracht om terug te keeren naar de wereld van lucht en licht 'aarbuiten. Ach, zij had al haar opgewektheid en moed en wilskracht noodig, voor dat zij overwonnen had in den langen strijd. HOOFDSTUK XII. Moeilijke dagen. Gwens hoopvolle blijmoedigheid in weerwil van haar hevige pijnén was bewonderenswaardig; maar al haar hoop en moed en geduld gingen na het doktersconsult uit als een nachtkaars, en lieten de ziekenkamer in een akelig duister achter. De uitspraak was onomwonden en afdoend. De oude dokter, die Gwen liefhad als zijn eigen kind, was ge neigd om te hopen tegen hoop, maar Fawcett, de knappe jonge dokter uit de naarstbij gelegen stad, gaf zijn ge voelens kras genoeg te kennen. Het tooneel staat mij na zoovele jaren nog levendig voor den geest. De twee dok toren en ik zaten in de voorkamer, de Prins en haar vader waren bij Gwen. Zoo ernstig was de bespreking, dat geen van ons de deur hoorde opengaan juist toen dokter Fawcett heel beslist verklaarde: „Neen, ik heb niet de min ste hoop. Het kind zal nooit meer kun nen loopen." Een kreet van ontzetting weerklonk achter ons. „Wat? Nooit meer loopen? Dat is gelogen!" Daar stond de Voortrekker, wit als een laken, in woede ontstoken, bevende over het geheele lichaam. „Ssti" waarschuwde de dokter en wees op de open deur. Te laat echter. Terwijl hij nog sprak drong van uit de binnenkamer een rauwe gil tot ons door, een schreeuw als van iemand in doodsangst, en terwijl wij elkander ver slagen stonden aan te staren, hoorden wij Gwens stem als in felle pijn roe pen: „Vader, vader! Wat zeggen zij daai*? Vertel het mijl 'tls niet waar! Niet waar! Kijk mij aan, vader, laat ik uw gezicht zien!" De vader hief zijn vervallen gelaat op. „O vader, vader! U gelooft dat het waar is! Nooit meer kunnen loopen!" Met een kreet van wanhoop keerds zij zich tot den Prins, die bleek en strak, de armen stijf over de borst ge kruist, aan de andera zijde van het bed stond. „O Prins, heb je gehoord wat zij zei den? Je hebt gezegd, dat ik moedig moest zijn, en ik heb mijn best gedaan, om niet te schreeuwen toen zij mij zoo'n pijn deden. Maai* ik kan niet lan-1 ger moedig zijn! Kan ik wel, Prins?., o Prins, nooit meer rijden!" Zij strekte de armen naar hem uit. Hij boog zich over haai*, heen en. hiald haar handen in de zijne, maar kon niets anders zeggen dan: „Ach, Gwen- nie, liefste Gwennie!" De roerende smeekende stem ging voort: „Zeg,*Prins, moet ik hier altijd blijven liggen? Moet ik?...» Waarom moet ik" „God alleen weet het", antwoordde hij bitter. „Ik weet het niet." Die naam trok haar aandacht. „Weet Hij het?" riep zij levendig. Toen stokte zij eensklaps, keerde zich tot mij en zei: „Weet u nog wel wat hij gezegd heeft? Dat er een dag zou komen, waarop ik niet zou kunnen doen wat ik wil?* Ik wist niet wat zij bedoelde. „De Loods!" riep zij ongeduldig. „Heiinnert ge u dat niet meer? En toen heb ik gezegd, dat ik doen zou wat ik wil, totdat ik ster?:' Ik knikte toestemmend, en zei: „Maar je weet wel, dat je het zoo niet meende." „Zeker meende ik het! En ik meen het nog! Ik wil hier niet op bed lig gen! Ik wil rijden, hoor! Ik wil! Ik wil! Ik wil! Zij trachte overeind te komen, balde de vuisten, en zonk terug in het kus sen, zwak en uitgeput. Het was een h&rUrakend tooneel. k£aar .woede ter. gen den (Geduchten Ongeziene was zoo uitdagend en zoo machteloos. De weken die volgden waren ronduit gezegd verschrikkelijk voor Gwen en voor allen, die hij haar waren. De voortdurende pijn kon haar t.rotschen geest niet breken. Zij stortte geen tra nen, maar zij mokte, of tierde, en werd met den dag onaangenamer veelei- schend. Ponka en Joe regeerde zij als een blankofficier, en zelfs haar vader verbande zij ongeduldig uit de ka mer, zoodra hij niet begreep wat zij eigenlijk wou. De Prins was de eenige, die het haar naar den zin kon maken en afleiding bezorgen, maar toch voel de hij, dat de dag niet ver af was, waarop ook hij te kort zou schieten, en die gedachte maakte hem diep on gelukkig. De pijnen waren zwaar te dragen, maar nog veel moeilijker viel haar Ihet smachtend verlangen naar de vrije lucht, naar den frissschen wind op de uitgestrekte, met bloemen bezaaide prairie. Het smartelijkst van alles waren de dagen, wanneer zij in baar overgroote vermoeidheid en on bedwingbare rusteloosheid smeekte, dat wij haar naai* de RoUvaüei zou den brengen. V TKtpoiad-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1