CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 25 APRR. 1925 NUMMER t497 COURANT AB ONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week .......f 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Lu liuiiimer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Zijne getuigen. 't Schijnt paradoxaal als we lezen dat de Heere Jezus als Hij van de doo- den is opgestaan, zijnen discipelen be veelt heen te gaan in de geheele we reld om te prediken het Evangelie allen creaturen en van Hem te ge tuigen. Want zij, die tot deze geweldige taak geroepen worden, waren dezelfden tot wie gezegd moest worden dat zij wa ren onverstandigen en tragen van hart om te gelooven al hetgeen de pro feten gesproken hadden. 't Waren dezelfde discipelen die, toen Jezus hen sprak van zijn lijden en verheerlijking, onder elkaar twistten wie van hen toch wel de meeste mocht zijn; die, toen de Heiland helleangsten had te verduren en den drinkbeker v. den toorn Gods moest drinken, niet in staat waren geweest ook maar één uur met Hem te waken, en die, toen het gevaar dreigde zonder onderscheid op de vlucht waren geslagen. En onder die discipelen was een Thomas die tot het laatste oogenblik ongeloovig bleef en een Petrus die zich niet had ontzien zijnen Heere en Heiland driemaal te verloochenen. En op dergelijke zwakke en zondige schepselen legt nu Hij, wien gegeven is alle macht in hemel en op aarde de geweldige taak om zijne getuigen te zijn en het Evangelie zijns Konink? rijks allen volken bekend te maken. Dat schijnt paradoxaal. Want Hij, de Koning der eeuwen heeft geen liulp van menschenhanden noodig om zijn Koninkrijk te vestigen en de menschen die Hij daarvoor uit kiest schijnen wel in de laatste plaats voor die opdracht in aanmerking te komen. Maar de Heere Jezus gebiedt en zijne discipelen hebben te gehoorza men. En zij hebben gehoorzaamd. Zij heoben het Evangelie der genade gepredikt, zij hebben getuigd ten aan- lioore van de vijandige menigte en zij hebben 't gedaan ook, toen zij deswege voor stadhouders en koningen gedaagd werden. De zoekers van eigen eer zijn ver waardigd de eere van hunnen ver heerlijkten Koning uit te roepen. De onverstandigen en tragen van hart hebben niet nagelaten met bran denden ijver te betuigen, dat Jezus waarlijk was de van God gezonden Messias. De ontrouwe slapers hebben gewaakt en gebeden en in den nacht de sombere kerkers doen weergalmen van hunne lofzangen. En de man, die .ten overstaan van een eenvoudige dienstmaagd zijn Hei land verloochende, heeft de kracht ont vangen om toen hij met gevangenis en dood bedreigd werd openlijk te betui gen: wij kunnen niet nalaten te spre ken van de dingen die wij gezien en gehoord hebben. En hun woord is uitgegaan over de geheele wereld; uit zwakheid hebben zij kracht verkregen en aan hen is be waarheid het woord, dat Gods kracht in zwakheid wordt volbracht En nu komt dezelfde opdracht die de discipelen ontvingen, ook tot ons. Ook wij, belijders van den Heere Je zus Christus hebben zijne getuigen te zijn. Een opdracht, die al even parado xaal schijnt als toen ze verstrekt werd aan de discipelen. Of zijn ook wij niet onverstandig en traag van hart om te gelooven wat Gods Woord ons leert? Is het ook onder ons niet zóó, dat in de meest gewichtige oogenblikken, vaak niet de eerste vraag is: hoe komt God tot zijn eere, maar wie van ons -al de eerste en de meeste zijn? Gaat ook bij ons niet vaak eigen be lang, de eigen eer voorop en wordt de eisch van het beginsel niet menigmaal op het tweede plan gesteld? Zijn ook wij niet al te gemakkelijk peneigd onzen Heiland te verloochenen on meer te zoeken de eer en de toejui ching van de menschen, dan te vragen wat God wil dat wij doen zullen.? Deze vragen, moeten evenals zoovele andere, bevestigend worden beant woord. En toch, ook'tot ons, onverstandige, zwakke, zelfzuchtige, ontrouwe schep selen, komt niet minder dan tot de discipelen de stellige eisch om heen te gaan en getuigen te zijn van Jezus Christus, die dood is geweest en zie Hij leeft! 't Schijnt onmogelijk. Want groot is de onverschilligheid. Sterk het zoeken van onszelf. Zwak menigmaal de band des ge- loofs en der liefde. Ensterk, beangstigend sterk de tegenstand van hen die 't openlijk be tuigen: laat ons zijne banden versoheu ren en zijne touwen van ons werpen. Maar toch, het woord des Konings is met macht. Het is niet voor tweeërlei uitlegging vatbaar. Gaat dan heen! Zijt mijne getuigen! Verstaan we toch den eisch van dit bevel, ook in verband met de komende verkiezingen. De partijen die verklaren het zonder God wel te kunnen redden en die zijne heerschappij verwerpen, ze rukken aan met opgestoken vaan. Ernstige gevaren men leze slechts de Deputatenrede van den heer Colijn, bedreigen ons volksleven. De zedelijke, de Christelijke grond slagen van dat leven worden onophou delijk aangevallen om ze indien moge lijk onderst boven te halen. Het gaat hierbij om de belangen van land en volk, om de belangen van ons geslacht, om de toekomst van onze kinderen. Het gaat hier om de eere van onzen God. Daaiiom laat het klinken in onze ooren, laat het doordringen in ons hart: Gaat dan heen! Mijne getuigen! V Geen tekorten meer. In de Deputatenrede van den heer Colijn werden aan het financieele vraagstuk geen breedvoerige beschou wingen gewijd. Maar wat-er van gezegd werd was kloek en klaar en duidelijk. „De begrooting voor 1925 sluit, maar op een te hoog peil van uitgaven. Die uitgaven moeten omlaag. Dat kan alleen komen als resultaat van langen en vermoeienden strijd. Men meent dat het altijd ergens elders moet wor den gezocht dan waar men het ge zocht heeft. Alles in aanmerking genomen is het resultaat van den arbeid die tot nu toe verricht is niet onbevredigend. Maar we zijn er nog niet. Voor het komende begrootingsjdar 1926 zullen de uitgaven zelf, in plaats van omlaag te gaan, vooral tengevol ge van uitgaven voor de sociale ver zekeringen, nog een 25 millioen hoo- ger zijn dan in 1925. .,En hieraan vooral houdt spr. èn persoonlijk èn als eerste vertegenwoor diger der A. R. partij vast, en dit werd met verheffing van stem en met groo- ten nadruk uitgesproken: er kome geen periode van tekorten meer!" Dat de partij hierbij achter haren leider staat bleek uit het applaus dat op deze uitspraak volgde. Geen periode van tekorten meer, zie daar den vasten wil van de A.R. partij. 7 Het liberalisme. In een te Arnhem gehouden vergade ring van den Vrijheidsbond betoogde de spreker, Mr. G. A. Boon, secretaris van het partijbestuur volgens het ver slag in het Handelsblad: Het liberalisme gaat langzamer hand veld winnen onder de arbei ders. Het liberalisme is als een stad met vele poorten, die voor allen, ook voor de arbeiders openstaan. Binnen die poorten i9 er Voor het individu gelegenheid om zich uit te leven in een sfeer van vrijheid. Op gezag van den spreker willen we gaarne aannemen, dat er binnen de poorten van het liberalisme voor het individu gelegenheid is om zich uit te leven. Maar om het liberalisme ontbreekt de sfeer van vrijheid waarvan de heer Boon gewaagde. Dat blijkt uit het verleden toen het liberalisme zich trachtte staande te hou den door de onderdrukking der minder hedepr Dat blijkt ook uit het heden nu voortdurend getracht wordt denk aan het rapport-Eerdmans de bijzon dere school aan banden te leggen en de vrijheid van het Christelijk onderwijs illusoir te maken. Dat de vele poorten in de liberale stad voor de arbeiders wagenwijd open staan kan overigens worden toegegeven Alleen, de weinige arbeiders die zich nog binnen hare muren bevinden be nutten de gelegenheid om er uit te trekken. Het liberalsme heeft sinds lang bij de arbeiders en daar niet alleen alle sympathie verbeurd, omdat het zoowel te vrij als te zinnia was. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. 'Aan de agenda van de Maandag te houden Raadsvergadering is*nog het volgende toegevoegd: Voorstel tot verkoop van het per ceel Steenschuur No. 2 en van een 2-tal bouwterreinen aan de Korevaar- straat. Ter toelichting wordt het volgende opgemerkt ïn verband met het in Uwe Ver gadering van 16 Juni 1924 (Ingek. Stukken No. 154; gnomen besluit om het na amotie van de perceelen Hoogewoerd Nis. 5 en 7 vrijkomende terrein, alsmede het perceel Steen- schuur No. 2, in het openbaar of ondershands te verkoopen, is bij ad vertentie in de plaatselijke bladen en in eenige groote dagbladen bekend gemaakt, dat b'ij: ons College aanbie dingen werden ingewacht voor de vol gende perceelen, n.L: f. het perceel Steenschuur '2 met aangrenzend onbebouwd terrein; II. het bouwterrein hoek Hooge- wo er d- Kor e vaar st raat III. het bouwterrein hoek Korevaar straat-Barbarastee£ welk laatste per ceel eveneens voor verkoop in aan merking kwam. Van de voor perceel I ingekomen aanbiedingen waren die van de N.V, Leidsche Eploitatie-Maatschappij' van Onroerende Goederen en van Hen lieer A. van Veen te Leiden evenboog n.I. f 13000. Wij deelden beiden gegadigden me de, dat hunne aanbieding onvoldoen de werd geacht en stelden hen in de gelegenheid een hooger bod te doen. Daarna werd door den heer^van Veen een prijs geboden van f 16026. De Leidsche Exploitatie-Mij', verhoog de haar aanbieding tot f 16100; tevens deed deze N.V. nog een naHer voor stel, hierop neerkomende, dat zij" de 3 perceelen gezamenlijk wilde koo- pen voor f32000. Aangezien het hoogste bod voor perceel II, groot 145 M2, f 65.55 per M2, d.i. f9.504,75 bedroeg en dat voor perceel III f6000, zou het bod in massa dus slechts f395.25 voordeeliger uitkomen, dan wanneer gebruik werd gemaakt van de parti- ëele aanbiedingen. In dit kleine ver schil kan ons College geen aanlei ding vinden, om U tot den verkoop in massa te ad viseer en. Slechts dan, indien het bod in mas sa de partiëele aanbiedingen belang rijk had overtroffen, zou hiervoor ?n dezen stand der zaak wellicht iets 'te zeggen zijn geweest. De Leidsche Ex ploitatie- MrJ. bleek echter niet ge neigd om haar boer in massa te ver* hoogen. Voor perceel I kwam, zooals ge zegd, de hoogste aanbieding in van de N.V. Leidsche Exploitatie-Mij. tot een bedrag van f16.100, welke prijs ons College voldoende voorkomt. Ten opzichte van perceel II, het bouwterrein hoek Hoogewoerd-Kore- vaarstraat, werd de hoogste aanbie ding gedaan door F. L. J. Lourijsen, architect te 's-Gravenhage, namens zijne natie? te noemen principalen, voor een bedrag van f65.55 per M2 d.i. voor 145 M, f9.504.75. Voor perceel III, het bouwterrein hoek Korevaarstraat Barbarasteeg deed weder de Leidsche Exploitatie .Maatschappij van Onroerende Goe deren te Leiden, het hoogste bod, n.I. f6000, d.i. if 30 perMs. Aangezien ook deze prijzen aanne ïnelijk zijn te achten, geven wij .Uwe (Vergadering in overweging zulks overeenkomstig het advies van de Commissie vafn Fabricage en onder verwijzing naar de in de Leeskamer ter visie liggende stukken te beslui ten tot verkoop van: A. het perceel Steenschuur 2 met aangrenzend onbebouwd terrein te Leiden, kadastraal bekend in Sectie D, No. 1595 (ged./ eh groot i 290 .M2, op de situatie nader aangeduid, aan de Leidsche Exploitatie Maat schappij van Onroerende Goederen, tegen den prijs van 'f16100; B. het bouwterrein hoek Hooge- (woerd-Korevaarstraat, groot 145 M2 en op situtatie nader aangeduid, aan de Algemeene Handelmaatschappij v. Onroerende Goederen, te 's-Graven- hage, tegen den prijs van f65.55 per <M2; C. het bouwterrein hoek Korevaar straat-Barbarasteeg, groot 195 M2 en op situtatie nader aangeduid, aan de Leidsche Exploitatie-Maatschappij' van Onroerende Goederen, tegen den prijs van f 6000. Gemeentezaken. B. en W. brengen den Raad in her innering, dat toen vorig jaar door de wijziging der Lager-Onderwijswet 1920 tot inkrimping van het aantai klas sen moest worden overgegaan, door den Raad, overeenkomstig hun voor stel, werd besloten tot opheffing van de scholen in het gebouw aan het Plantsoen, welke scholen in verband met het betrekkelijk gering aantal leerlingen in dat deel der stad zonder veel bezwaar konden worden gemist. Bij hun betrekkelijk voorstel wezen zij er op, dat de opheffing van deze scho len op zichzelf een bezuiniging nog grootere financieele beteekenis verkreeg door de omstandigheid, dat de helft van het vrijkomende gebouw kon worden overgedragen aan de Ver- eeniging voor Christelijk Onderwijs, welke vereeniging had medegedeeld, dat-het gebouw aan de Pieterskerk- gracht, waarin een harer scholen voor gewoon lager onderwijs is gevestigd, reeds geruimen tijd als schoolgebouw niet meer aan bescheiden eischen vol deed en niet door verbouwing in be hoorlijken staat kon worden gebracht. Door de overdracht van de helft van de Plantsoenschool aan deze Vereeni ging zou dus de stichting van een ge heel nieuw gebouw voor de bijzondere school aan de Pieterskerkgracht kun nen wonden voorkomen. Intusschen was B. en W .gebleken, dat het bestuur der stichting „Het Gebouw op de Pieterskerkgracht" in welk gebouw de bovengenoemde school is gevestigd, niet ongenegen was dat perceel aan de gemeente over te dra-' gen, indien de gemeente na de over dracht voor behoorlijke en doelmatige huisvesting van de in dat gebouw ge vestigde vereenigingen, gerechtigd in de stichting, n.I. de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs, de Leidsche Schilder- en Teeken-Academie „Ars Aemula Naturae" en de afdeeling Lei den van de Zuidhollandsche Vereeni ging „Het Groene Kruis" zorg wilde dragen en tusschen de gemeente en deze vereenigingen te dezer zake over eenstemming werd verkregen. Het verheugt B. en W. zeer, dat die overeeenstemming thans verkregen is Zoowel het Groene Kruis als Ars Aemula Naturae verklaarden zich be reid mede te werken tot opheffing der stichting en daarmede tot overdracht van het gebouw aan de Pietetrskerk- gracht aan de gemeente, onder voor waarde, dat de gemeente de verplich ting op zich neemt om na de ovèr- dracht van het gebouw voortdurend voor de huisvesting van die vereeni gingen, hetzij in haar tegenwoordige lokalen, hetzij elders, zorg te dragen, tegen een onderhoudsvergoeding aan de gemeente van f 1000 per jaar voor elke dier vereenigingen en met dien verstande, dat de vereenigingen de thans bij haar in gebruik zijnc^e loka len niet behoeven te verlaten, alvo rens de gemeente andere localiteit (voor het Groene Kruis concierge-wo ning inbegrepen), welke localiteit ge heel te haren genoegen moet zijn, te harer beschikking heeft gesteld en dat de gemeente belooft den geheelen vooi*- gevel aan de Pieterskerkgracht, welke architectonisch van groote waarde is, als zoodanig in stand te houden. Ook de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs is genegen tot opheffing der stichting haar medewerking te verlee- nen. Deze Vereeniging kan echter dub bele aanspraken doen "gelden: le. omdat de Lager Onderwijswet '20 haar los van de overdracht der stich ling recht geeft op beschikbaarstel ling van andere localiteit voor haar school aan de Pieterskerkgracht en 2e. omdat zij aanspraak kaa maken ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeetingen, dobbel tarieL Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage* lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in dit Nummer Binnenland Het Utrechtsch Dagblad over de Deputatenrede. Buitenland. Interpellaties in de Fransche Kamer over een bloedige botsing tnsschen communisten en nationalisten te Parijs Onderhond van Vandervijvere met den Belgischen Koning over de Kabi netscrisis. Het dreigend conflict tosschen Boei- garije en Joego-Slavië uit den weg ge ruimd. De Duitsche verkiezingsstrijd. Cono beveelt Hindenburg aan. Ernstig mijnongeluk in Amerika. op compensatie voor het prijsgeven* van haar rechten in de stichting. Het bestuur, dat zich reeds aan stonds bereid had verklaard voor zijn1 school genoegen te nemen met de over dracht van de helft van het schoolge bouw aan bet Plantsoen, verzocht B en W. het dan nog resteerende deel van dat gebouw als compensatie voor het verlies van zijn rechten in de sticli ting, eveneens aan zijn vereeniging over te dragen om daarin een bewaar school te vestigen. Waar nu het gebouw zich zeer be zwaarlijk leent voor een splitsing ie twee gelijke deelen, kwam aan B. en W. algeheele overdracht der Plantsoen school gewenscht voor, mits het be stuur aan de Vereeniging voor Chris telijk onderwijs een bedrag van f2850 in de gemeentekas stort. Zij stellen den Raad voor in dien geest te be sluiten. De roode vlag. Door het Meicomité van de S.D. [A.P. was een B. en W> vergunning; (verzocht om op 1 Mei vanaf de 'Stadsgehoorzaal, welke dien dag is afgehuurd, de roode vlag te mogen uitsteken. B. en Wi. hebben evenwel bericht, dat zij geen termen vinden het ver zoek in te willigen. Deze weigering is, zegt het Volk, wederom een ergerlijk staaltje van toet twee maten meten. Reeds ver scheidene malen is het voorgekomen, dat vereenigingen, welke de zaal hu ren, hun vlag uitsteken. Eenigen tijd geleden wapperde nog tijdens een missietentoonstelling de gele pausen- vlag lustig vanaf de gehoorzaal. De roode vlag mag echter niet worden uitgestoken. Het is wel kinderachtig. Van Eek zal over deze weigering in Raadszitting van Maandag a.s. in-- terpelleeren. Los en tijdelijk personeel. De afdeeling van den Neder land- schen Bond van Personeel in Over heidsdienst deelt in een adres aan den Raad mede, dat zij met zeer groo te verwondering kennis nam van de mededeeling, door B. en W. gedaan aan de hoofden der bedijjven, „dat er in het algemeen geen aanleiding bestaat om aan het losse of tijdelijke personeel periodieke verhoogingen toe te kennen". Met aandrang wordt den Raad ver zocht het College van B. en vWj. te willen uitnoodigen op bovenbedoeld besluit terug te komen, respectieve lijk wel te willen bevorderen, dat het besluit worde opgeschort en eerst •daaromtrent bjj de commissies van overleg advies worde ingewonnen. Gewestelijke Landstormcommissie. Bijgewoond door een groot aantal land- stormers, veelal vergezeld van hunne vrou wen, ^prloofden en familieleden, nevens vele genoodigden, o.w. tal van autoriteiten en belangstellenden, vond gisteravond in den gezelligen Foyer der Stadsgehoorzaal de aangekondigde feestavond plaats van de Vrijwillige Landstormcorpsen in I.'i- den, Leiderdorp, Zoeterwoude en <*V geest. Naast de flinke opkomst maakte het een moeien indruk, dat de talrijke zetels aan de bestuurstafel alle bezet waren door de verschillende bestuursleden. In hun mid den merkten wij op onzen burgemeester, Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar, kolonel L. F. Duymaer van Twist, den heer J. M. Krijger, en luitenant Van Pelt, resp. voor zitter, secretaris en lid der Nat. Land storm oommissie. Voorts kapitein Linden/ den voorzitter en den commandant der Leidsche Burgerwacht, de hm Mr. Pyn- ackesr Hordijk cn den heer M. A. Steyns, den burgemeester van Leiderdorn, den lieer v. d. Valk Bonman, en yeraer de

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1