CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS 6e JAARGANG VRTJGAfe 2» APRfL 1Ö2S NUMMER t#96 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gévestigA zijn Per kwartaal 9 9 9 f 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 üuiiimer beslaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. V Gemeentelijke vergoediqgen In meerdere gemeenten is de vraag aan de orde of bij de berekening van de vergoeding waarop de bijzondere scholen aanspraak kunnen maken ook een zeker bedrag voor gemeentelijke administratie-kosten in rekening be hoort te worden gebracht- In verband hiermede vestigt de Rot terdammer de aandacht op een adres dat de Bond van Christelijke Schoolverenigingen te Amsterdam aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland zond en waaraan het volgende is ontleend: Het zou in hooge mate onbillijk zijn en in volkomen strijd met de bedoe ling van de L. O. Wet 1920 (beoogende het scheppen van volledige gelijkstel ling' tusschen openbaar en bijzonder onderwijs) indien de administratiekos ten, welke worden uitgegeven voor het openbaar l.o. niet werden meegeteld bij de totaal-kosten van het openbaar l.o. In hun praeadvies, d.d. 16 Juli 1923 op het voorstel Romme, Spier en Von Frijtag Dl'abbe (zie Gemeenteblad 1923, Afd. 1, pag. 779) zeggen weliswaar B. er- W. dat zij el' geen bezwaar in zien, dat de schoolbesturen uit de Gemeen telijke Vergoeding zullen betalen een zeker bedrag voor administratiekosten maar zij weigerden de kosten van ad ministratie. welke worden uitgegeven voor het openbaar onderwijs, In aan merking te doen komen. B. en W zeg gen voorts in bovengenoemd praead vies, dat naar hun meening geen grond bestaat om een deel van de aigemeene bestuurskosten (dus een deel van de jaarwedde van den burgemeester, van de wethouders, van den secretaris enz.) in rekening te brengen Men vergeet daarbij echter dat de schoolbesturen niet vragen naar de bestuurskosten, doch naar de admini stratiekosten. De besturen der bijzon dere schelen doen al het bestuurs- werk gratis, maar voor de vaak om vangrijke administratie wordt vcelai eenige vergoeding gegeven. Het moge waar zijn. dat liet in som mige gemeenten niet gemakkelijk is om precies vast te stellen, welk bedrag aan administratiekosten voor het open baar onderwijs wordt uitgegeven, maar dat mag geen reden zijn om niets ervoor uit te trekken en daarom in dit opzicht de gelijkstelling illu soir te maken. Men zal dart moeten I komen tot een best mogelijke schat- I ting dier kosten." De billijkheid van wat hier gevraagd wordt is door den Minister van On derwijs toegegeven, maar uit practi- sche overwegingen omdat het juiste bedrag nooit is vast te stellen ad viseerde bij de Kroon een beroep waar in uitkeering van een dergelijke ver goeding gevraagd werd, af te wijzen. Het zal daarom noodig zijn, dat door de Regeering want zij alleen kan hier helpen maatregelen worden getroffen, om dezen misstand weg te nemen, opdat de in de Grondwet voor geschreven financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs ook in de practijk kan worden toege past. IDSCHE COURANT STADSNIEUWS. Onderlinge vereemging voer Zieken- huisverpleging. Bovengenoemde Vereeniging hield den 22sten April j.l. in het Nutsge- bouw haar tweede jaarvergadering. Uit liet door den Secretaris uitge brachte jaarverslag bleek, dat de Ver eeniging op 31 December 1924 2347 leden telde, tegen 1125 op 1 Januari 1924. Op 22 April 1925 bedroeg het le dental reeds 2947. Voor rekening der "ereeniging werden in verschillende iekeninrichtingen te Leiden en te -Gravenhage 47 leden verpleegd, met en totaal van 724 verpleegdagen. .De financieele toestand der Vereeni- ing kan gunstig genoemd worden, hoewel met het doen van meerdere uitgaven zeer zorgvuldig te werk ge gaan moet worden. Het bestuur gal hiervan blijk bij de behandeling der genda, waarop onder meer een voor iel tot gedeeltelijke uitkeering bij operatie en bestraling voorkwam. Meer lore leden zagen gaarne (vooral de peraties) geheel vergoed. Het bestuur meende echter, dat de voorzichtigheid BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 eischt, dat een dergelijke, niet te con troleeren, uitgave niet in eens mocht worden gedaan. Wanneer de Vereeni- ging( en dat kan voor Leiden gemak kelijk) een 20.000 leden gaat tellen, is alles mogelijk. Nu echter moet stap voor stap de vergoeding voor opera ties, enz. worden verkregen. Het be stuursvoorstel werd 'aangenomen. Uit de vergadering gingen mede stemmen op meerdere propaganda voor de Vereeniging te maken. Het be stuur zegde dit toe, doch meende, dat ook de leden zelf in hunne omgeving daarin een taak hebben te vervullen. Nadat de Voorzitter, de heer A. J. Schoneveld, onder applaus der verga dering, de heeren Dr. M. D. Horst, Dir. v. d. Gem. Geneesk. Dienst, en Ir. H. A. v. Klinkenberg, Dir. der Lichtfa brieken, Commissarissen der Vereeni ging, dank had gebracht voor hunne uitnemende adviezen, sloot de voorzit ter deze zeer geanimeerde vergadering met den wensch, dat de Vereeniging steeds in bloei moge toenemen. De Leidsche Winkelstand. Hedenavond zal in perceel Boter markt 23, naast de zaak van de fa. Hogendoorn de opening plaats hebben van een geheel naar de eischen des tijds ingerichten winkel in Comesti bles, Delicatessen, Conserven, Fijne vleeschwaren en Fruit van de Wed. S.. P 1 a 11 e e 1. De winkel ziet er uit- en vooral in wendig keurig netjes uit. Een goede bediening wordt zeer in de hand ge werkt door de moderne snij- en weeg- werktuigen, geleverd door de firma Nierstrasz te Amsterdam, waarover de zaak beschikt. De fa. Lezwijn en Veerman gaf het interieur een mooie tint, terwijl de heer M. Koert de verbouwing in zijn geheel leidde en voor zoover noodig, uitvoerde. De verlichting, w.o. vooral die in de etalage dient genoemd, werd geïnstalleerd door den heer'M. Zitman. Gisteravond is door den 3S-jarigen J. F. v. T., een Rotterdammer, bij de politie aangifte gedaan dat hem in een café te dezer stede een bedrag van f195.was ontvreemd. De recherche onderzocht de zaak en wist het bedrag al spoedig op te diepen en wel van een eenigszins zonderlinge bewaarplaats. De man had het geld nl. m zijn sokken geborgen, maar was vergeten dat hij het daar gedeponeerd had. De alcohol speelt in d6ze vergissing, een rol Door J. A. v. D. is bij de politie aangifte gedaan van de ontvreemd'ng van een rijwiel, door hem neergezet in de vestibule van een militair gebouw aan de Morschsingel. Gistermorgen heeft tusschen Alp hen en Boskoop een ernstig ongeluk plaats gehad. De 21-jarige wielrijdster W. J. V., wonende te Reeuwijk, week uit voor een auto en had het ongeluk te slippen. Zij kwam met haar hoofd op den koperen dop van het wiel van de auto terecht en bekwam een groote wond. Per auto werd zij naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar ze bij aankomst reeds bleek overleden te zijn. BINNENLAND^ UIT DE ANTIREVOL. PARTIJ. DEPUTATENVERGADERING. De gisteren #te Utrecht, gehouden De- putatenvergadering van de A.R. partij was buitengewoon druk bezocht. Meer dan een uur voor de vergade ring aanving hadden zich reeds groe pen afgevaardigden voor den ingang opgesteld en toen te tien uur de deu ren geopend werden stroomde de zaal in een oogenblik vol. Tegen elf uur bood de groote Ti- voli-zaal een overweldigenden aanblik. Alle zitplaatsen, zelfs op de galerij en het podium waren bezet en nog steeds bleven de afgevaardigden toe- stroomen, zoodat tenslotte honderden zich met een staanplaats moesten te vreden stellen. Er heerschte een geestdriftige stem ming, die tot uiting kwam in het zingen van het Wilhelmus, en andere liederen. Met een overweldigend applaus werd Minister Colijn bij zijn binnenkomst, begroet en toen het applaus verstomde klonk het uit duizenden kelen: Dat 's Heeren zegen op u daal, Zijn gunst uit Sion u bestraal. Mr. J. A. de Wilde, die de vergade ring presideerde, liet dingen Psalm 68: 14 en 17 en ging daarna voor in gebed. Namens het C.C. riep Spr. vervolgens den Deputaten een hartelijk welkom toe. Wij zijn hier zoo zeide hij op voor onze Partij historischen bodem. Van deze zelfde plaats heeft Dr. Kuy- per zoo dikwijls zijn bezielend woord, sterk door een onwrikbaar geloof, vrucht van een geniale conceptie, tot u, maar ook tot den tegenstander ge sproken. Het was ons steeds of er van de Deputatenvergadering een stuw kracht over heel het land uitging. Het politiek aspect is in de laatste jaren zeer veranderd. De eertijds op permachtige lib. partij is nog slechts 'n schaduw van wat zij eenmaal was. Andere groepen zijn te haren koste in macht en invloed toegenomen. De A. R. Partij heeft in de kwarteeuw, die thans achter ons ligt, een andere po sitie ingenomen, dan in de 25 jaren, die aan 1900 voorafgingen. God heeft haar kennelijk gezegend. Tot belangrijken arbeid is zij geroe pen, haar verantwoordelijkheid is voortdurend verzwaard en de leiden de personen zien zich geplaatst voor een uiterst moeilijke taak. De gevaren, die thans onze actie bedreigen, dragen een geheel gewijzigd karakter. Een krachtig tegenstander, die zijn uitgangspunt neemt in het geen naar den mensch is, is er ruste loos op uit om hen, die naar beginsel en levensbeschouwing bijeen behooren om redenen van matcrieelen aard, uit een te doen gaan. Slaagde hij in dien toeleg, dan zou de kostelijke vrucht van jarenlangen arbeid verdorven wor* den en voor de toepassing der rc :lu- tionaire beginselen ruim baan worden gemaakt. Maar tot op den dag van heden is de energiek voortgezette poging mis lukt. Wij staan hier nog, dank zij Gods genade, als een eenig man, met een eigen program^en een eigen poli tieke pei*s. Bij de voorbereiding van het pro gram van actie en van alles wat met de a.s. verkiezingen samenhangt, is de eenheid duidelijk gebleken. Zij mani festeerde zich op ons Centralen Con vent en zij kwam tot uiting in de hou ding onzer Kiesvereenigingen. Wie zou durven loochenen, dat deze eendracht niet mede het gevolg is van de krachtige leiding, die de heer Co- lijn als opvolger van Kuyper, in har moniserende samenwerking met den heer Idenburg, aan de partij heeft ge geven, toen hij nog voorzitter van het C. C. was. Daarvoor betuig ik zoo zeide Spre ker, zich tot Minister Co-lijn richtend namens het A.R. volk, dat u noode als voorzitter mist, hartelijk dank. Maar die eendracht, is ook een ge volg van de kloeke, heerlijke, uitslui tend op het landsbelang gerichte, po litieke houding, die de heer Colijn als Minister der Kroon van stonde aan heeft aangenomen. Maar toch, hij noch Idenburg zoude eenheid onder ons volk hebben kun nen bewaren, indien het A.R. volk niet was saamgebonden door den hechten hand van éénzelfde geloof. Dat geloof is de wortel onzer eenheid, de bron onzer kracht. Moge op dezen dag ons geloof wor den gesterkt en moge de zielengemeen schap ons aller hart verkwikken. Mo gen wij straks weer naar onze haard steden terugkeenen, brandende van ijver, om achter de A.R. banier met volle toewijding onzen God, onze Ko ningin en ons volk te dienen in de stembus worsteling,, die ons wacht. Hoewel onze statuten den Minis ter Colijn uitsluiten van het voorzit terschap van het C. C. zal de heer Colijn toch straks nummer één zijn van onze lijst als onze aangewezen leider. Den stemsbustrijd maakt hij mee niet ais Minister, maar als de voorman der Anti-Revolutionairen. En zoo spreekt het zoo besloot spr. als vanzelf, dat hij het zelf i9, die op uit- noodiging van het C. C. het woord moet spreken in de Deputatenrede. (Daverend applaus). Nadat vervolgens besloten was een telegram te zenden aan H. M. de Ko ningin, werd het woord gegeven aan den heer Colijn tot het houden van de Deputatenrede, waarvan wij gisteren reeds een uitvoerig verslag plaatsten. De Spr. werd meermalen door ap plaus onderbroken en aan het slot langdurig toegejuicht. In de middagzitting werd het voor gestelde Program van Actie ongewij zigd vastgesteld. Ook de voorgestelde statutenwijzi ging werd goedgekeurd. Alleen werd op voorstel van de K.V. te Leiden een kleine redactiewijziging aange bracht. Tot voorzitter van het Centraal Co mité werd gekozen de heer H. Colijn met 704 van de 866 uitgebrachte stem men. Sommige afgevaardigden bleken niet begrepen te hebben dat de heer Colijn verkiesbaar was. Tot 2den voorzitter wend met 516 stemmen gekozen Mr. J. A. de Wilde. Tot voorzitter en penningmeester van den Raad van Beheer werden ge kozen, resp. de heeren H. Colijn en F. H. de Monté Verloren. Aan het einde der vergadering bracht de voorzitter in herinnering, dat de heer Idenburg, wegens zijn benoeming tot lid van den Raad van State, zich heeft moeten terugrekken uit de lei ding der A.R. partij. Om den band met de partij toch nog zooveel mogelijk in stand te houden stelt het Centi'. Comité voor den heer Idenburg te be noemen tot eere-voorzitter, welk voor stel met een langdurig applaus werd begroet. Ook werd voorgesteld den heer L. C. Verweijck te benoemen tot hono rair secretaris van het Centraal Co mité. De heer Idenburg deelde daarna als onder-voorzitter van de hoofdcom missie voor het bijeenbrengen van het millioen voor de dr. A. Kuyperstich- ting mede, dat f938.000» is bijeenge bracht, waarbij nog komt een gift van den leidei' ten bedrage van f50.000. Wanneer daarbij nog gevoegd wordt, f 19.000, over welke spm met 'n kiesver- eeniging verschil van meening bestaat» dan is daarmee het millioen ruim schoots verkregen. Spr. bracht dank aan allen, die er toe hebben bijgedra gen. Meer dan ooit, zeide spr. hebben wij in dezen tijd de intellectueele mid delen noodig om den bitteren strijd te strijden tegen hen, die het Chirs- tendom in de gekerstende landen be lagen. Wie de rede van den heer Co lijn heeft gevolgd zal erkennen dat dit alles moet uitloopen op haat tegen het Christendom. Spr. uitte voorts zijn dank voor de liefde, trouw en steun, welke hij in de leiding van de partij heeft mogen ontvangen van de leden en zijn bijzon deren dank voor zijn benoeming tot eere-voorzitter. Ook wanneer dit be sluit niet was gevallen, dan nog zou blijven bestaan de band in onze begin selen, de hand in God, de band ook in de trouw aan Colijn, die hoezeer hij ook gesmaad wordt, meer en meer blijkt te zijn een gave Gods voor de partij. Hij hoopte ook,, dat mr. De Wilde in zijn taak rijkelijk gezegend moge worden en hesloc.: met er op te wijzen, dat wij ons één zullen blijven voelen, ook al zouden uiterlijke ban den verbroken zijn, één in den eer bied voor de historie, één in de aan hankelijkheid aan de leiders, één in de zucht om Gods heilige ordinantiën te doen zegevieren tot weer het volk voor God zich buigt. De vergadering zong daarop den heer Idenburg staande toe: „.Dat'sHee ren zegen op .u daal". Een voorstel Zandvoort om een spe ciale studie te nemen van de tegen woordige structuur van het maatschap pelijk leven en daarbij de vraag van de verdeeling van de opbrengst der productie onder de oogen te zien, werd verwezen naar het centraal comité om naar bevind van zaken te handelen. De heer Ziedses de Plantes bracht de grieven der ambtenaren ter spra ke. Spr geloofde evenwel niet, dat er anti-fev. ambtenaren zullen zijn, die bij de komende verkiezingen hun be ginsel zullen verlaten. Als betuiging van trouw aan de voorgangers ver zocht spr. hen toe te zingen, waaraan de vergadering voldeed. Prof. Bouwman (Kampen) sprak na mens een aantal leden den wensch uit, dat de Kamerleden niet zullen stem men voor het millioen voor d.e Olym piade. Aan den voorzitter werd namens de geheele vergadering hulde gebracht voor zijn eminente leiding. De voorzitter antwoordde, dat de anti-revolutionaire ambtenaren, die 'n moeilijken tijd gehad hebben, stellig zullen hebben begrepen, dat de maat regelen, die pijn deden, genomen zijn om hen en het gansche volk van het Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in dit üummei Binnenland Een beslissing inzake de rijwielbe- lasting. De Deputatenvergadering. Het vermenigvnldigingscijfer te Voor schoten blijft bepaald op 1.3. De Gemeenteraad van Rotterdam be sluit tot pensioenaftrek voor het gem. personeel. Buitenland. Ook de Belgische socialisten hebben besloten zich afzijdig te honden. Van- dervelde geeft heden de opdracht aan den Koning terug. De lezing van den gearresteerden kerkbode over de voorgeschiedenis en het verloop van den aanslag in de ka* thedraal van Sofia. Een oproep van Prof. Harnack aan de Protestantsche Duitschers om op Marx te stemmen. verderf te redden. Spr. dankte, dat hem de leiding zoo gemakkelijk is ge maakt. Hij beschouwt deze benoeming als iets tijdelijks. Voor een permanente leiding zijn anderen eerder aangewe-, zen dan hij. Het is een schoone dag, geweest. Al is Kuyper weg zijn geest zeide spr. blijft onder ons leven. Dat wij vergaderingen zouden hebben als deze, zoo groot en zoo eendrachtig, zou niemand hebben durven verwacht ten. Twee duizend mannen zijn hier bijeengekomen en van verschil van meening is niet gebleken. Wij staan nog altijd als één man. Ieder onzer werke dan ook rusteloos voor de ko mende stembus. Moge er een bezie lende kracht van deze vergadering uit gaan, aldus besloot spr. Daarop werd gezongen het laatste vers van Ps. 42, waarna ds. Hofstede met dankgebed eindigde. De vergadering ging daarna uiteen onder het zingen van het bekende lied van Da Costa: Zij zullen het niet heb ben, de goden dezer eeuw. Aangezien honderden de rede van den heer Colijn in de groote Tivoll- zaal wegens plaatsgebrek niet hadden kunnen hooren, heeft deze in een na middagbijeenkomst in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen zijn rede herhaald. De Eerste Kamer. De Eerste Kamer is in openbare ver gadering bijeengeroepen op .Dinsdag 28 April a.s. des avonds half negen. De zomertijd-commissie ontbonden. Naar wij vernemen heeft de minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw thans de commissie, inge steld bij zijn beschikking van 28 Mrt. 1924, aan welke was opgedragen de voor- en nadeelen aan den zomertijd verhonden na te gaan en aan de hand van de inkomsten van haar onderzoek over den wettelijken tijd te advisee- ren ontbonden, onder dankbetuiging aan voorzitter, leden en secretaris voor de door hen bewezen diensten.' De Kamerverkiezingen. Dezer dagen hebben we mededee- ling gedaan van een candidatenlijst van den Plattelandersbond, die voor het geheele land zou gelden. Eerst 1s al gebleken, dat eenige personen niets van hun candidaatstelling afwisten en er ook niet van willen weten. Nu blij ken ook niet alle afdeelingen met de gestelde candidaten accoord te gaan. Tenminste de afdeelingen Groningen en Drente van den Plattelandersbond hebben na gehouden referendum de volgende candidatenlijst voor de Twee de Kamerverkiezing samengesteld: 1 R. F. de Boer, te Siddeburen, lid van de Tweede Kamer; 2 H. Klinge, te Peest; 3 E. Sol te Zuidwolde; 4 J. R. Boerma te Muntendam; 5 H. C. Kroi, burgemeester van Koudum; 6 F. Veld man te Hekkum: 7 B. Schoenmaker, te Wijk-bij-Duiii' Je; 8 W. "Bulk te Alkmaar; 9 A van Lange ad te Ouwerkerk; W. Ding e mans te Rossum; 11 n Dorsen te Hoi- levoetsluis; D. Kaaskooper te Oosthuizen; 13 C. de Vries te Ubbena: 14 M. Kamphuis te Almelo. Wijziging vap de Kleswat De heer Dresselhuis heeft bij de; Tweede Kamer ingediend een voorstel- van wet tot wijziging van de Kieswet,'

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1