NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 23 APRIL 1925 Uit het Sociale Leven. De sociale verzekering. Bij gemeenschappelijke beschikking hebben de Ministers van Arbeid, Han del en Nijverheid en van Financiën ingesteld een commissie tot onderzoek van de volgende vraagpunten: a. of, en zoo ja, op welke wijze het. mogelijk is om, zonder ongeoorloofde verschuiving van lasten naar de toe komst en zonder aantasting van de aanspraken dergenèn, te wier behoeve de betrokken wettelijke voorzieningen zijn getroffen, en met behoud zooveel mogelijk van het stelsel der betrokken wetten, te komen ibt een rationeele verdeeling over de komende jaren van de financiering der Ouderdomswet, In validiteitswet en Pensioenwet, alsme de van de rente en aflossing der cri- sisleeningen, op de staatsfinanciën drukken; b. of, en zoo ja, in hoeverre het op den duur mogelijk is een geschikt beleggingsveld te vinden van de door de Rijksverzekeringsbank, de Rijks postspaarbank, den Postchèque- en Gi rodienst en het Algemeeq Burgerlijk Pensioenfonds te vormen kapitalen en of de behoorlijke belegging dier kapi- taleti door het instellen van een cen- tralen beleggingsdienst zou kifnnen [worden bevorderd. Tot lid en voorzitter van bovenbe doelde commissie werd benoemd de heer A. C. A.' van Vuuren, lid van de Tweede Kamer; en tot leden de hee- ren mr. da*. A. van Doorninck, thesau rier-generaal bij het Departement van Financiën, mr. H. W. Groeneveld, ad ministrateur bij het Departement van Arbedd, Handel en Nijverheid, J. J. Kömdörffer, administrateur bij de Rijksverzekeringsbank, K. Lindner, wiskundig adviseur dier instelling, en dr. D. P. Mo'll, commissaris van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. In April 1924 is de commissie nog met een lid aangevuld met mr. A. G. G. Tydeman, onder-directeur der Rijks postspaarbank. Thans heeft de commissie, naar „De Msb." bericht, haar rapport uitge bracht. Teneinde te komen tot een rationeele verdeeling van de gezamenlijke lasten, welke uit hoofde van de financiering der Ouderdomswet en Pensioenwet, en van de rente en aflossing der cri- sisleeningen op de Staatsfinanciën drukken en ter beantwoording der vraag, in hoeverre het op den duur mogelijk is een geschikt beleggings veld te vinden voor de te vormen ka pitalen, was allereerst noodig de ge zamenlijke lasten te kennen en een ovefzicht te hebben Van de te vormen kapitalen. De commissie was zich van den aanvang af bewust, dat de daarvoor noodigé berekeningen van zeer om vangrijken en tijdioovenden aard zou den zijn en door haar aan de beant woording van, de eerste vraag harer opdracht in maanden niet met vrucht zou kunnen worden gearbeid. In af wachting daarvan lieeft zij zich ge wijd aan het onderzoek van de tweede vraag, die ten deele zelfstandig onder de oogen kon worden gezien. Het komt haar intusschen voor, dat zij in dit verslag zich moet losmaken van de chronologische volgorde, waarin de verschillende vraagstukken door haar in beJaandeling werden genomen, en zij deze in logisch verband heeft te overzieia. Zij heeft daarom gemeend, hare beschouwingen te moeten onder brengen in viertal hoofdstukken. In het eerste heeft zij de vraag onder de oogen geizien, of de verzekeringslasten naar een juist systeem worden gedekt, om, na itot »de conclusie te zijn geko men, dat het stelsel van de dekking der aanspraken moet worden behou den, in.' het tweede een overzicht te geven van de grootte der lasten, welke m het algemeen, met voor de> sociale verzek ering het stelsel van de dekking der aanspraken als maatstaf, op het Nederliandsche volk en in de toekomst zullen, drukken met de gronden, waar op dia berekening steunt. In het derde wordtf behandeld, hoe kan worden ge komen tot een meer gelijkmatige ver- jdeelfftig der berekende lasten, terwijl in Het vierde Hoofdstuk wordt be- profAfd een antwoord te geven op de tweeledige vraag of, en zoo ja, in hoe verre het op den duur mogelijk zal zijiA, voor de verschillende te. vormen kapitalen een geschikt beleggingsveld te vinden, en welke maatregelen ge troffen behooren te worden, om de be zwaren aan het beleggen dezer kapi talen verbonden tot de kleinste afme tingen terug te brengen. De commissie heeft gemeend steeds het voor en tegen in haar rapport naast elkaar te moeten stellen en ge lijkelijk objectief te moeten belichten. 'Voor zooverre zij aanleiding tot h: indienen van een minderheidsnota mochten hebben gevoeld, hebben de leden, onder erkenning, dat aan hun meeningen ten volle recht is gedaan, daarvan afgezien. De Rijksbemiddelaars. Bij de landsdrukkerij is een verslag verschenen van de werkzaamheden der rijksbemiddelaars, gedurende 1924, waarin wordt gememoreerd in welke arbeidsconflicten bemiddeling is ver leend. - Van den 16en April tot den 31sten December hebben de 4 Rijksbenndde- Jaars kennis genomen "vail'56 dreigende of reeds uilgebroken arbeidsgeschillen. In 20 van deze gevallen hebben zij op grond van artikel 3 van üe Arbeidsge- schillenwet bericht ontvangen van een burgemeester, dat in zijn gemeente een staking of uitsluiting was ontstaan. In 18 van deze gevallen hebben de Ryksbemiddelaars uit eigen initiatief meestal op grond van een bericht in de dagbladen aan een burgemeester om inlichtingen betreffende een uitgebro ken conflict gevraagd. In 2 gevallen werd van werkgevers zijde en in 1 geval van arbeiderszijde om bemiddeling gevraagd. In 1 geval werd er van arbeiderszijde cie aandacht op gevestigd dat een con flict dreigde. In 1 geval heeft een Rijksbemidde laar op gemeenschappelijk verzoek van werkgevers- en arbeidersorgansaties partijen bijgestaan in het bereiken van overeenstemming ten aanzien van eenige geschilpunten. In de overige 7 gevallen hebben de Rijksbemiddelaars zich bepaald tot het bijeenbrengen van gegevens, omdat een conflict dreigde. Als merkwaardige bijzonderheid wordt vermeldt, dat op den dag zelf, waarop de wet in werking was getre den, een fabrikant uit Geldermalsen om overkomst van een Rijksbemid delaar tegen 2 uur in den namiddag verzocht, ten einde te pogen overeen stemming tot stand te brengen tus- schen dien fabrikant en zijn arbeiders, tusschen wie een geschil was uitgebro ken, dat tot een staking had gèleid. Een dergelijke bespreking vond inder daad, zij het ook enkele dagen later plaats, en met bevredigend resultaat. Reeds eenige 'dagen vóór de wet in werking was getreden had de Rijksbe middelaar in het 3e district de partijen in het groote conflict in de Twentsche textielindustrie tot een vergadering bij eengeroepen tegen den 47en April. Land- en Tuinbouw. Landbouw Ongevallen Verzekering. Te Amsterdam werd g.steren onder leiding van den heer K. do Goer Czn. uit Assendelft de Algemeene Ledenver gadering gehouden der Centrale Land- bouw-Onderlinge. Aan het ter vergadering behandeld jaarverslag ontieenen wij net volgende: In het verslagjaar dat loopt van 1 November 1928 tot en met 31. October 1924 onderging het aantal aangesloten landbouwers weinig verander.ng. De organisatie telde op 31 October 1924 33991 leden. Het over het verslagjaar verzekerd loon met inbegrip van het bedrag waar voor partóons en inwonende en in het bedrijf medewerkende kinderen vrij willig verzekerd werden, bedroeg ruim 64 millioen gulden. Van de gelegenheid om zichzelven tegen ongelukken te verzekeren, werd door 2555 landbouwers gebruik ge maakt, terwijl op 31 October 1924 voorts 1344 leden hunne inwonende kinderen in de verzekering hadden opgenomen. De Ziekte-regeling voor inwoner.'ie arbeiders breidde zich wederom uit. Zij telde op 31 October 1923 3184 verzeker den. In het verslagjaar werden am -.gege ven 5828 ongevallen, in welk cijfer ue door de Vereeniging met bedrijfsonge vallen gelijkgestelde bedrijfsziekten zijn begrepen. Van deze 5828 gevallen war den er 290 niet als ongeval of als fce- drijfsziekte in den zin van het regle ment erkend. Onder de 5538 overige ongevallen waren 4552 ongevallen als bedoeld in art. 2 der Wet en werden er 968 behan deld uit hoofde van de aanvullende re gelingen. Van de 4552 ongevallen in den zin der wet liepen er 4122 binnen zes weken af, hadden er 20 een doode- lijken afloop en werd aan 6 getroffenen een blijvende uitkeering toegekend. De overige 410 getroffenen waren niet binilen zes weken hersteld en kwamen in aanmerking voor een schadeloosstel ling na bedoelden termijn. Van de 986 krachtens de vrijwillige regeling behandelde gevallen liepen er 914 binnen zes weken af en hadden er 2 een doodelijken afloop. Aan de overige 70 getroffenen moest een voorloopige rente worden toege kend. Het totaal der ongevallen- admini stratie- en andere kosten van de Cen trale Landbouw Onderlinge heeft be dragen over 't verslagjaar f418.540.49,5. De onkosten der Centrale Landbouw- Onderlinge bedragen over het verslag jaar per f100.loon f0.68. Behalve bovenvermelde kosten van de Centrale Landbouw Onderlinge, moeten door de leden bovendien nog worden opgebracht de kosten der onge vallen, die korter duurden dan zes we ken.'De totaalkosien door elk lid alzoo per f100 loon op te brengen loopen uit een al naar gelang van de afdeeling, bij welke het lid is aangesloten. Gemid deld bedragen deze totaalkosten per f100 loon thans fl.18 tegen fl.Tl over het vorige boekjaar. Uit de kostencij- fers blijkt, dat inderdaad de hoogere af- rekeningscijfers van liet voorgaand boekjaar (i Januari t.m. 31 Oct. 1923) uitsluitend waren toe te schrijven aan de hitteperiode van den zomer 1923. „VAN MEET AF WAAKZAAM." In de Memorie van Antwoord op het .V, V. der Tweede Kamer over het subsidievoorstel inzake de .Olympi sche spelen lezen wij: „Ten aanzien van de vrees voor ontheiliging van den Zondag is de Regeering van meet af waakzaam geweest. Zij wenscht, dat tegenover eventueelen Regeeringsstqun deze voorwaarde zal staan, dat in geen geval gedurende den Zondag zal worden gespeeld". .Van meet af waakzaam geweest. Maar waarom, merkt Patrimonium op, bleek dan uit de Memorie van Toelichting niets van die waakzaam heid? En hoe komt het dat ook in het blad De Olympiade nooit iets van deze voorwaarde werd medegedeeld? Daarin toch werd, toen de oppositie sterk bleek te zijn, gepleit voor een „compromis'" als gevolg waarvan op den Zondagmorgen niet gespeeld zou worden Het is jammer, dat de toelichting zóó onvolledig is geweest en de sub sidievoorwaarden aanvankelijk zoo ge heim zijn gehouden. Intusschen is ons voornaamste be zwaar tegen deze subsidie thans ver vallen. Een "beslist oordeel spreken wij nog niet uit. Wel erkennen wij, dat er eenige waarheid ligt in de opmerking van den Minister: „Juist ook om ten aanzien van den moreelen kant me dezeggenschap te hebben, acht hij het verstandige politiek zich van Over heidswege niet afzijdig te houden". Een bezwaar blijft^ dat de Olym-, pische spelen de eenzijdige en over dreven beoefening van de sport, in de hand zullen werken. Maar dit be zwaar blijft, ook al geeft de Regee ring geen subsidie. Gehouden wor den de Olympische spelen in elk ge val, hetzij hier, hetzij elders. Tegenover de directe en indirecte financieele voordeelen van' ons land, waarop de Regeering de aandacht ves tigt, staat het nadeel, dat velen in ver band met hun reis naar Amsterdam, waar de spelen worden gehouden, ver leid zullen worden tot het doen van minder nuttige uitgaven. De Memorie van Antwoord geeft evenwel ook de aanvankelijke tegen standers aanleiding tot nadere over weging. Er schijnt overigens ook alle aan leiding om te verwachten, dat het volle bedrag der voorgestelde subsi die niet zal worden uitgegeven. HINDENBURG GEÏNTERVIEWD. De Berlijnsche vertegenwoordiger van het Reutér-bureau heeft, volgens de Duitsche bladen, een onderhond gehad met den veldmaarschalk, waar in deze de volgen de verklaring af legde: Op de vraag of de veldmaar schalk bereid is den voorgeschreven eed af te leggen op de grondwet, antwoordde deze, dat hij dit natuur lijk was, daar hij anders niet het recht had zich candidaat te stellen. De vraag of hij niet liever den vroegeren keizer weer op den troon zou zien dan zelf president van de republiek te worden, antwoordde Hin denburg, dat de vraag: republiek of monarchie in de Duitsche politiek op het oogenblik nergens aan de orde is persoonlijke wenschen tellen niet mee. Op de derde vraag, nl. of hij be reid is het veiligheidspact te onder teekenen, zeide Hindenburg, dat de quaestie van de veiligheid tegenwoor dig nog in het stadium van interna tionale besprekingen verkeert, zoodat hij niet, door een eigen houding ten opzichte daarvan in te nemen, kon ingrijpen in quaesties, die vooralsnog regeeringszaken zijn. Zooals vanzelf spreekt, volgt Hindenburg de quaestie biet bijzondere opmerkzaamheid. Ten aanzièn van de grenzen in fxet oosten verzekerde de veldmaarschalk 3?at<h Ij het met allé Duitschers eens is, dat deze gewijzigd moeten wor den. "Teneinde den vrede niet in ge vaar te brengen, moet men den weg van onderhandelingen inslaan. Vraag: Zult u als president alles doen wat in uw macht staatom de militaire clausules van het verdrag van .Versailles na te komen? Antw.: Het verdrag van Versailles is zóó lang bindend voor ons, tot het door nieuwe overeenkomsten tus schen de mogendheden veranderd wordt. Tot de vervulling van het ver drag behooren natuurlijk de militaire bepalingen. Vraag: Zal uw politiek ten opzichte van de vroegere vijanden van Duitsch land streven naar verzoening tusschen de volken en naar toenadering? Antw.: Ik heb reeds in mijn Paasch- boodschap gezegd, dat ik den vrede naar binnen en naar buiten dienen wil. Vraag: 1$ het uw meening. dat Duitschland een góede toekomst heeft te wachten uitsluitend van een vrede lievende ontwikkeling naar binnen en naai; buiten, en het dus dwaasheid zou.zijn Duitschland in oorlogsavon- tUren te storten? Antw.: Ik ben inderdaad van die meening. Ik heb mij gedurende den geheelen oorlog verzet tegen oorlogs- avonturen, omdat het verloop daar van voor Duitschland slechts pnge- lukkig kon zijn. Vraag: Is Duitschland volgeiis uw meening in staat een verdedigingsoor log tegen eenigen nabuur te onder nemen Antw.: DuitscMand is volgens mijn meening als deskundige niet eens in staat zich tegen een kleinen nabuur met de wapenen te verdedigen, want ook staten als Polen en Tsjecho-Slo wakije hebben veel grooter legers dan Duitschland, terwijl zij door militaire verbonden zijn beschermd, zoodat wij ons in elk geval tegenover een zeer overmachtige legermacht zouden be vinden. GEMENGD NIEUWS. Dooclelijk ongeval. Bij den bouw eener locomotiefloods op het emplace ment der Spoorwegen te Groningen is de 33-jarige arbeider J. Booij uit Rotter dam in een z.g. aschgat geraakt, waar bij hij 15 M. rail op zich kreeg. Hij werd op slag gedood. Kind verbrand. In het ziekenhuis te Coevorden is overleden het 4-jarig doch tertje van den landbouwer R. uit Sleenwijksmoer, dat eënige dagen ge leden in een pot kokend water was ge vallen en daarbij ernstige brandwon den had opgeloopen. Groole brand. Een ernstige brand heeft gewoed in het dorp Davosplatz op een kruispunt aan den Engadiner- en Flielagweg; 43 huizen en 60 stallen zijn verbrand. De schade wordt op anderhalf mil— loen francs geschat. Vooral minder be- bemicldelde families zijn daardoor ge troffen. Een algemeene hulpactie wordt voor bereid. Momenteel zijn reeds 10 dooden en 30 ernstig gewonde personen van on der de sneeuw te voorschijn gehaald. Groole verduistering. Naar de Dort- munder Generalanzeiger bericht is de groothandelaar in levensmiddelen, Rei- hert te Dortmund van verduisteringen ten bedrage van 120.000 Mark voort vluchtig. Reichert had in het geheim bezittin gen verkocht en heeft sinds langen tijd groote hoeveelheden goederen op cre- diet betrokken die hij ten deele met cheques op te Dortmund eevest'gde banken betaald heeft, waarvoor echter geen dekking voorhanden was. De bedrieger moet naar Frankrijk ge vlucht zijn, waar hij zijn gezin reeds tevoren heen gezonden heeft. Verdronken. Té Baarn is Dinsdagmid dag de 14-jarige dochter var den café houder H. J. Kuyper bij het overzetveer in de rivier de Eem gevallen en ver dronken. Tragisch. Te Maastricht ging een 4- jarig meisje.m een onbewaakt oogen blik op een gloeiend kacheldeksel zit ten, wat de moeder juist up den grond had gelegd. De arme kleine kreeg hevige brandwonden, welke bij den G. G. D. werden verbonden. Vroolijk bruiloft. Terwijl door de fa milie P. te Eden brudolt werd gevierd werd de auto, waarmede het huwelijks- paar naar de kerk was gereden .vóór de woning neergezet. Toen men 'savonds wilde vertrekken,, was de auto verdwe nen. Onbekenden hadden zich daarvan meester gemaakt, maar doordien men in de richting Zedden een verkeerden weg had ingeslagen,, was men bij den molen met den auto blijven steken zoo dat men den auto daar later onbeheerd vond. Uit het raam gevallen. Het 5-jarig dochtertje van den heer L. op de Zaad- markt te Alkmaar viel door een luik van de tweede verdieping van een pak huis van den heer De Vries, op een binnenplaats. Het kind, dat in bewuste- loozen toestand naar het stadszieken huis werd vervoerd maakt het thans vrij goed. Ongeluk bij het voetballen. Een der spelers in den voetbalwedstrijd Sparta IINoptrina I, de 19-jarige S. N. kreeg een hard geschoten bal tegen het onder lijf. Hij verliet een oogenblik het veld, doch keerde spoedig terug en speelde toen gewoon door, 's Avonds echter werd hij plotseling bewusteloos. Zonder nog bij kennis t$ zijn gekomen, is hij 's nachts overleden. Geheimzinnig -pakket. Gistermorgen is uit den trein van 10.04 van 'sHerto- genbosch, bestemd voor Utrecht een groot pakket geworpen op den spoor brug over de Dieze. Dit werd gezien door arbeiders die aan het werk waren. Zij zagen n.l. een manspersoon, die zich ver uit het portier boog en op de brug een pakket weg wierp. Het pakket viel in het water. De arbeiders waar schuwden onmiddellijk de recherche, welke een politietelegram naar Culem borg seinde. De politie'hield aldaar den trein aan en arresteerde daar een bur ger, doch moest deze weer vrijlaten wegens gebrek aan bewijs. De politie te Den Bosch, begon onmiddellijk te dreggen, doch tot dusver zonder resul taat. De uitvoer van apen uil Britsch lndië In lndië is, ten behoeve van de medici in Europa, die gebruik nïaken van de schildklier van den aap vcor de door hen verrichte verjongingsoperaties, een vrij uitgebreide export van apen ont staan. Ofschoon er geen officieele cij fers over dezen uitvoer ter beschikking staan, neemt men als zeker aan dat hij thans enkele honderden apen per maand bedraagt. De correspondent van de „Manches ter Guardian" vestigt er nu de aandacht op, dat zich in de Indische pers een zekere ontstemming over dezen apen- handel openbaart. Alle klassen der bevolking bescher men den aap tegen uitroeiing, en voor den Hindoe is een aap een heilig dier, dat in bepaalde bedevaartplaatsen als Benares en Ajodhia en vele groote ste den, zoo hoog in aanzien staat, dat de gene die een aap doodt zich aan bestraf fing bloot stelt. De pers nu begint hier en daar reed9 een scherpen soms dreigenden toon aan te slaan, en de correspondent verzekert dat wanneer zoo iets niet gedaan wordt om den handel te stuiten of te regelen, de groeiende onstemming in een zeer ernstige agitatie zal omslaan. Niet gauw te oud. Op de vraag, of de 77-jarige Hindenburg niet te oud voor de functie van rijkspresident is. ant woordt de Lokal Anzeiger, dat keizer Wilhelm I 73 jaar was, toen hij in 1870 den oorlog voerde en dat hij nog op zijn 90ste jaar een vorst met een sterken wil was, wiens regeering een zegen voor zijn land beteekende Veldmaarschalk von Maifck? was 70 jaar oud toen hij den slag bij So.-Jan won. Tot rijn 90ste jaar was hij leider van den generalen staf. Paus Leo XIII was nog op zijn 90ste jaar een kerkvorst van groote beteeke- is. Victor Hugo schreef nog een groot politiek drama, toen hij reeds 80 jaar was, en de rol die Clemenceau op 80- jarigen leeftijd speelde ligt nog versch in ieders geheugen. Aanslag op een trein. Naar de Messa- gero uit Bologna verneemt, heeft men getracht een reizigerstrein uit Milaan te laten ontsporen. Een zwaar stuk ijzer was daartoe op de rails gelegd. Auto-ongeluk. Bij Ancona (Italië) heeft een auto-ongeluk plaats gehad. Door al te krachtig remmen sprongen twee banden tegelijk, en sloeg de auto over den kop. Drie personen zijn ge dood, een vierde werd ernstig gewond. Bestolen. Een dame te Haarlem woon achtig bezocht Maandag voor het doen van inkoopen de Nieuwmarkt. Toen zij, zich uit het drukke menschen gewoel wringende huiswaarts wilde gaan, bemerkte zij tot haar groote ont steltenis dat uit haar handlaschje een portemonnaie en een enveïlope waren ontvreemd, waardoor haar een totaal bedrag van f77.50 werd ontstolen. Ernstige val. De omstreeks 50-jarige kraamvrouwenverpleegster W. te En schede viel door het openen van een verkeerde deur in een .diepen kelder, ,en overleed kort daarna. Auto te water. Te Spaarndam ge raakte een v.schauto van' W. de Jong uit Volendam in het kanaal, gelegen achter het fort Zuid aan de,. Nieuwen Rijweg. Van de 13 inzittenden ging 'n gedeelte verloren. Groote brand in Baardwijk. Gister morgen tusschen 11 en 12 uur brak bij den heer Brok in Baardwijk bij Waal wijk brand uit, waarbij de schuur af brandde. Daarna sloeg het vuur over op de boerderij met stalling van atn heer Schoenmakers, welke schuur tot den grond toe afbrandde. Ook de schuur van de wed. Pullens werd door het vuur aangetast en ging eveneens in vlammen op. Vervolgens sloeg het vuur over op de kapitale boerderij met woonhuis van den heer Van Woensel, veike even eens tot den grond toe afbrandde, ter wijl ook de woning van Klerx door het vuur werd aangetast. De oorzaak is onbekend.o Verduistering: Vorige week Donder dag kwam de incasseerder B. W., te Rotterdam bij de politie aangifte doen, dat hij een portefeuille met ruim f1200 was kwijtgeraakt toen hij van de Wll- helminakade naar het postkantoor ging. De man kon niet mededeel en of het geld gerold of verloren was. Al dadelijk vermoedde de politie echter, dat de zaak niet zuiver was en stelde een nauwgezet onderzoek in. Weldra bleek, dat zij juist had gez.-en. Na een scherp verhoor dat den incas seerder werd afgenomen, viel deze ten slotte door de mand. De man vertelde, dat hij den laatsten tijd verschillende bedragen ten eigen bate had aange wend en nu, geen raad meer wetende het genoemde bedrag had gebruikt on? de tekorten aan te vullen De incasseerder is daarop wegens verduistering in bewaring gesteld. Lijk aangespoeld. Aan het strand to Hoek van Holland is aangespoeld het lijk van den op 25 Maart j I over boord van de Soerakarta gevallen kok J. Rof- man uit Maassluis. Het stoffelijk overschot zal op hei. R. K. kerkhof te Naaldwijk worden be graven. Bloedvergiftiging. Een werkman ia de zuivelfabriek te Weststeilingwerf, zekere K., kreeg een puistje in zijn gt- zicht. Hij krabde het open, kreeg bloed? vergiftiging en overleed na vreeselij'. e pijnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6