NIEUWE LEÏDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 22 APRIL 1925 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. DEPUTATENVERGADERING. Het Bureau C. C. verzoekt ons me de te deelen, dat de navolgende voor stellen zijn ingezonden ter behande ling op de Deputatenvergadering: A. Van de K.V. teArn emuiden: bij punt 6 van het stembusprogram (P. v. A. 1922-' onder letter d. op te nemen de wenschelijkheid eener wij ziging Van art. 205 der wet middelbaar onderwijs, in dien zin, dat bepaald worde: „De gemeente waarin een bui tenleerling van een H.B.S. of Gym nasium woont, heeft het recht zelf standig schoolgeld te heffen van de ouders of verzorgers dier leerlingen." B. Van de K.V. te Hoornaar: Is het hoofdstuk „Samenwerking met andere partijen" twee wijzigingen aan te brengen 1. punt a. vallende onder letter h. te laten volgen door eenige woorden, zoodat er staat: a. dat het werkprogramPro gram van Actie, zoodat het ook geen enkel punt bevat, dat maar eenigs- zins tegen onze beginselen ingaat. 2. alinea 2 van punt b., vailende onder letter h. eveneens door eenige woorden te laten volgen, zoodat er staat „De partij spreektdoen gelden, en dat onze ministers als ministers zullen aftreden, zoodra door één der leden' van het Kabinet bij de Sta- ten-Generaal een voorstel wordt in gediend, dat tegen onze beginselen ingaat." C. Van de K.V. te Leiden: in zake het voorstel tot wijziging der Statuten art. 23 te doen luiden: „Bij aftreding van den lsten Voorzitter, dan wel. bij het niet aanvaarden van deze functie, wegens de omstandig heid genoemd in art. 25, 2e alinea. Art. 21: „De eerste en de tweede (Voorzitter benevens een plaatsver vangend tweede Voorzitter worden ge kozen In het laatste geval worden de beide eerstgenoemd en tevens lid van het C.C Art. 23: „Bij aftreding of niet-aan- vaarding van zijn benoeming inge volge art. 25, 2e alinea van den eer sten Voorzitter, dan wel van den tweeden Voorzitter, treedt de tweede [Voorzitter eventueel op als eerste Voorzitter en treedt plaatsvervangend tweede Voorzitter op als tweede Voor zitter. Zoo deze geen lid is van het ;c.c., wordt hij daarvan tevens lid. De gekozen eerste of tweede Voor zitter, die tijdelijk afgetreden zijn, dan wel tijdelijk hun functie niet aanvaard hebben, treden, als de reden van het piet-zitting nemen of hebben is ver vallen ih hup functie. De plaatsvervangend tweede Voor zitter houdt dan op lid van het C.G. te zijn, indien hij daarvan geen lid was uit hoofde van de verkiezing inge volge art. 20. De laatste alinea zou kunnen verval len." D. Van de K.V. te Goes: inzake de Statuten art. "38 aldus te wijzigen dat in de eerste alinea achter „cents" worde gelezen: „met uitzondering van de gehuwde vrouwelijke leden, wier echtgenooten lid der kiesvereeniging zijn." E. Van de K.V. te Zand voort: Onze Partij neme in ernstige studie de vraag, of de tegenwoordige struc tuur van het maatschappelijk leven is te achten overeenkomstig de begin selen, door Gods Woord voor het so ciale leven uitgestippeld en daarmede in verband in het bijzonder of de verdeeling van de opbrengst "der pro ductie in haar tegenwoordigen vorm, wel den toets der rechtvaardigheid kan doorstaan. Bezuiniging o]i den Landstorm. De Staatscommissie, ingesteld bij K. B. van 12 Dec. 1910 (Legercommissie) heeft verslag uitgebracht betreffende bezuiniging op de kosten van den ge wonen vrijwilligen landstorm. De commissie komt daarbij tot de volgende gevolgtrekkingen: 1. Bezuiniging op de kosten van den gewonen landstorm is mogelijk door wijziging van de organisatie en de daaruit voortvloeiende inkrimping van het bij het instituut werkzame beroeps personeel. 2. Bezuiniging op materieel en klee ding is mogelijk. t 3. In de sub 1 bedoelde gewijzigde organisatie en in de bestaande orga nisatie kan een vereenvoudigde admi nistratie worden toegepast, waardoor bezuiniging verkregen wordt. 4. Het is noodig dat in. het VlIIste Hoofdstuk der staatsbegrooting een juist overzicht worde gegeven van de kosten die uitsluitend op den gewo nen vrijwilligen landstorm betrekking hebben. 5. Het instituut van dep/ gewonen vrijwilligen landstorm en dat van den bijzonderen vrijwilligen landstorm be- hóoreri in regeling en uitvoeringsmaat regelen geheel van elkander geschei den te zijn. 6. De benaming „Vrijwillige Land storm" is oneigenlijk en geeft aanlei ding tot begripsverwarring; vervan ging door een andere benaming b.v. „Vooroefeningsinstituut' 'is gewenscht Het Commisariaat in Overijssel. Uit Overijssel ontving „de Tijd" be- verband met de benoeming van een Commissaris der Koningin in die pro vincie een' schrijven, waaruit het blad de volgende zinsneden licht: „Het is hier niet onbekend gebleven,, dat de Regeering vrij wat zwarighe den ondervindt bij de benoeming van een opvolger van den heengaan-den Commissaris. Een bepaald aangewezen persoon is er in de provincie niet. Behalve een bekend katholiek, inge zetene van Zwolle, wiens naam in de- pers is genoemd, hebben reeds ver schillende katholieken voor het aan geboden Commissariaat bedankt. Daar toe behooren onder meer een tweetal, wier namen in de provincie een uit stekenden klank hebben en die per- soonlijk voor het ambt alleszins be kwaam moeten worden geacht.'" De Kamerverkiezingen. In een vergadering van de kiesver eeniging „Vrijdenkers naar het Parle ment" zijn voor het lidmaatschap voor de Tweede Kamer in den kieskring Den Haag candidaat gesteld de hee- ren Jos. van Veen, W. Havers en W. G. Goedman. Uit de Steenindustrie. De Bond van Waalsteenfabrikanten heeft in verband met het conflict in de steenindustrie aan den Rijksbemid delaar de volgende voorstellen gedaan: 1, 5 pet. loonsverhooging over de ge- heele linie; 2. f 1.15 per dagwerk van 8400 steenen voor steenmakers; 3. ver hooging der uurloónen van 30 op 32 en van 32 op 33 cent; 4. dagarbeid 9 uur, weekarbeid 48 uur, eventueel verzuim in te halen binnen de grenzen der wet; 5. geen uitkeering voor feest dagen; 6. verhooging met fl van de basisloonen der ovenstokers; 7. 5 pet. loonsverhooging van de stokers echter zoo„ dat de door de arbeiders gegeven bedragen van 21.25 met en 23 gulden zonder emolumenten niet overschre den worden; 8. einde der overeen komst 31 Maart 1926; 9. het contract gaat jn op den datum, waarop over eenstemming verkregen wordt. Op zeggingstermijn 15 Januari 1926. Al leen voor het steenmaken zal het con tract terugwerkende kracht bezitten, v«or het veldovenstoken zullen de fa brikanten en de arbeiders-organisatie rechtstreeks een regeling treffen. Uit onze Indiën. Bestuur shervorming. De „Sumatra Bode" vernam, dat omtrent de bestuurshervorming van Sumatra nog niet beslist is, of twee dan wel drie gouvernementen inge steld zulen worden. Vast staat, dat Djambi bij het gou vernement van Zuid-Sumatra gevoegd wordt. Overwogen is, om Siak bij de Westkust te voegen, doch van be stuurszijde zijn bezwaren ingebracht tegen het samenvoegen van het zelf- bestuursgebied met het rechtstreeks bestuurd gebied. De quaestie vande instelling van een Minangkabau'schen raad was in advies bidden adviseur van de decen tralisatie en ontmoet talrijke moeilijk heden. De Taugerang-zaak. De landraad te Meester Cornelis, uitspraak doende in de Tangerang- zaak verklaarde alle beklaagden schul dig aan bedreiging met openlijk ge weld, voorts alle, behalve drie schul dig aan wederspannigheid aan de wet door twee of meer personen met ver- eenigde krachten gepleegd. En ten slotte drie schuldig aan het opzettelijk deelnemen aan een aanval. De land raad veroordeelde Merin (den aange wezen legeraanvoerder) tot 8 jaar, 1 beklaagde tot 5; twee tot drie jaar en 6 maanden, een tot .4 jaar en drie maanden, Oemi (de prinses) tot 1 jaar, hadji Ardjari, den aanvaller van con troleur Rhemrev tot 5 jaar en de ove rige dertien beklaagden tot 4 jaar ge vangenisstraf. Al deze straffen met aftrek van preventief. Merin, die voortdurend al wat ge tuigen voor bezwarends tegen hem in brachten, heette liegen, ging in hooger beroep. Plichtsverzuim. De hulp-onderwijzer van de Sarikat Rajatschool te Tjitjalengka is ontsla gen wegens verregaand plichtsverzuim Zoo had hij binnenlandsch verlof ver lof verzocht, dat hij hoogstwaarschijn lijk heeft gebruikt om het communis tische congres te Jogjakarta te bezoe ken. v Postzegels. Volgens het A. T. Dgbl. is sinds eeni- gen tijd een voorstel aan de orde tot afschaffing van al die postzegels, waar van de waarde een breuk bevat, dus b.v. van 25, 125 ct. enz. Hierover is een correspondentie met de regeering gaande^, welke echter blijkbaar), tegenstandster is van het denkbeeld. Zou het tot uitvoering ko men, dan «ouden dus de porti tot heele centen worden afgerond. De Bandoengsche jaarbeurs. Ter Bandoengsche jaarbeurs zal aan wezig zijn, dit jaar voor het eerst, een vertegenwoordiger van circa tien groote Nederlandsche firma's. Fraude en wanbeheer. Te Palembang heeft een postcom- mies een bedrag van f20.000 door mid-, del van valsche postwissels weten te bekomen. Te Padang is op het gemeente-kan toor een fraude ontdekt. Daarmee houdt een poging tot zelfmoord van den kashouder, door middel van su blimaat gepleegd, verband. De toe stand van den 'gemeentekashouder was hopeloos. Het onderzoek der boe ken duurde nog voort. Het tekort bleek voorzoover als het totdusver vasi gesteld kon worden, ruim f4000 groot te zijn. Te Makassar bleek bij een accoun tantsonderzoek, dat de boeken van het gemeente-gasbedrijf over 1924 niet bij gehouden werden. De accountant was niet in staat een verslag over de gas fabriek uit te -brengen. De boekhouder kreeg een maand tijd om de boeken .bij te werken. Ongewenscht bezoek. Naar Aneta uit Bandoeng vernam, had de bevolking van Tasikmalaja, toen haar ter oore was gekomen, dat twee bekende communisten, o.w. de beruchte Goenawan, de plaats wilden bezoeken zich aan het station verza meld, om die .iieden af te ranselen. Het bestuur was onmiddellijk ter plaatse en slaagde erin de menigte te verspreiden, doch de communisten ver schenen niet. Tokobranden. De resident van Palembang seinde aan de regeering, dat te Palembang 25 toko's afgebrand zijn. De schade be draagt een kwart millioen, waarvan f 70.000 verzekerd is. Tijdens het blusschingswerk werd een inlandsch militair zwaar gewond. De oorzaak van dit ongeval is vermoe delijk kwaadwilligheid. Te ^lodjokerto zijn, naar Aneta ver nam, 4 toko's afgebrand. De schade wordt geraamd op f50.000. Een Chi nees, die er van verdacht wordt den brand gesticht te hebben, is aange houden. GEMENGD NIEUWS. De snelheidskoorts. Het Amerikaan- sche Departement van Handel en Ver- ker deelt mede, dat gedurende het af- geloopen jaar meer dan 25000 personen o.w. 10.000 kinderen, tengevolge van verkeersongevallen om het l?ven geko men zijn. Voorts werden er 700.000 personen gewond, terwijl voor 500 millioen dol lar schade werd aangericht. Hoover leidt thans een nationale vei ligheidscampagne en roept gedelegeer den uit alle deelen des lands tezamen voor een conferentie, die dezen zomer gehouden zal worden en plannen zal ontwerpen om dit euvel zooveel moge lijk te beperken. Mo tpr-on geluk. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de slager M. te Wassenaar op den Rijksstraatweg met zijn motor met zijspan tegen een boom gereden. De heer M. werd op den weg aange troffen met een gapende wond aan het gelaat en een verbrijzelde onderkaak. Per auto werd hij naar het politiebu reau vervoerd, alwaar dr. de Haan de eerste hulp verleende.- Voor blijvend letsel aan een der oogen wordt gevreesd. t Tragisch vliegongeluk. Een jacht vliegtuig van het Belgische leger heeft gisteren, naar uit Brussel wordt ge méld, boven Hasselt vuur gevat en is te pletter gevallen op slechts een hon derdtal meters afstand van de plaats, waar de moeder van den piloot, den 23-jarigen sergeant Holm woont. 't Was de broeder van den totaal ver branden loods die het eerst op de plaats van het ongeval verscheen. Valsche bankbiljetten. In verband met de enorme hoeveelheid valsche bankbiljetten, welke bijna niet van de echte te onderscheiden, in Portugal in omloop zijn zijn verschillende types aan de circulatie onttrokken. Even buiten Lissabon heeft de politie in 'n smederij 'n drukpers en 130 pond valsche bankbiljetten in beslag geno men. Verdronken. Te Zutphen is het zes jarig zoontje van den heer V. in den Berkel gevallen en verdronken. Het ouderwetsche leven. In het ge hucht ete Vicenté (Spanje) is Ramon Gomez overleden in den respectabelen ouderdom van 116 jaar. Tot op het laatste oogehblik bleef de man bij volle kennis. Ziek is hij nooit geweest, zijn geheele leven heeft hij op het land gewerkt. Het voedsel van dezen 'ijzersterken man is steeds uiterstsober geweest: maisköe- ken, aardappelen en melk. Van de ontwikkeling der techniek, van het moderne verkeer heeft Gomez in zijn lange leven niets bemerkt. Hij is gestorven, zondernood, een trein of auto te hebben gezien, want verder dan zijn gehucht is hij nimmer geweest. Een zonderling. Een medewerker van de Daily Chronicle" heeft diep ver scholen in het moerasland van Cam- bridgshire een zonderling ontdekt, die daar afgescheiden van de wereld als 'n hermiet met niet minder dan veertig Perzische katten leeft. Deze man, met name William Adams is 71 jaar oud en heeft een buitgenge- woon merkwaardig leven achter den rug. Adams begon zijn leven als student aan de universiteit te Cambridge, maar gaf na drie jaar de brui aan de studie en trok, na een korte poos een schoor steenbouwer te hebben gediend, voor zien van een paar oud-modelgeweren j en dekens als globetrotter de wereld in. Hij trok eerst heel Azië door, waar hij schier geen land oversloeg, en trok vervolgens met twee poesjes, die hij in Perzië ten geschenke had gekregen, te voet door Rusland, Turkije, Oostenrijk Italië, Frankrijk, België en Nederland. Van al zijn reizen moede heeft hij zich tenslotte, nadat hij nog een poösi als schoorsteenveger had dienst gedaan en in die qualiteit dertig jaren nadat hij de unversiteit verliet, den schoorsteen van zijn eigen kamer in de universiteit veegde, met zijn twee poezen tusschen de moerassen van Cambridgeshire ge nesteld. Thans heeft Adams een veertig poe zen om zich heen. Adams leven is nu volstrekt aan deze beesten gewijd, die voor een vreemde schuw d- vlucht nemen. Hij verschijnt er intusschen ge regeld mee op tentoonstellingen, waar hij herhaaldelijk eerste en tweede prij zen wint. Verder houdt hij een „DoodenboekJ' bij waarin hij de geschiedenis heeft ge schreven van 300 katten. Adams leeft van de jacht en van de boschpcoducten, die hij vindt. KoningstrouwEr steekt altijd iets roerends in trouw aan gevallen groot heid. Zoo kan men niet zonder een zekere aandoening lezen dat een Hongaarsche. boer Nikolaus Kovacs, niet minder dan 1600 -K.M. te voet heeft afgelegd vanl zijn dorp in de posta naai* Lequeitio in Spanje, om de ex-Keizerin Zita en den 14-jarigen Koning" Otto te zien. Hij deed er 50 dagen over en werd bij zijn aankomst onmiddellijk door de ex-kei zerin en haar kinderen ontvangen. Hij is van plan de terugreis oak te voet volbrengen. Nog roerender zou dit verhaal zijn, als Kovacs niet gewed (om hoeveel staat er niet bij) dat hij die wandeling zou maken. Immers tempert die wedden schap onze bewondering. Nage/naakle rijwieiplaatjes. Te IVle- demblik zijn eenige valsche rijwiel plaatjes in beslag genomen. Door de ijverige nasporingen der politie zijn in verband hiermede aangehouden twee knechts van het motorbeurtschip _De Onderneming" (Medemblik-Rotterdam). Zij bekenden de bedoelde plaatjes te hebben verkocht vóór fi.50 per stuk. 4000 kuikens verbrand. Te Kampen is in den nacht van Vrijdag op Zater dag de bliksem geslagen in een der nachthokken van het groote hoender park onder IJsselmuiden van de firma Van Oorschodt, waarbij 4000 kuikens in de vlammen omkwamen. Auloongetuk. Vrijdagmiddag reed j ds. Keiler van IJsselmuiden met zijn auto door den Nieuwen weg. Bij het passeeren van een troep m.iltairen had hij het ongeluk een uit tegenoverge- stelde lichting komenden wielrijder, l den heer Van der Linde, zoodanig aan te rijden dat deze met zware in wen- dige kneuzingen naar het z:ekenhuis moest worden vervoerd. Tegen ds. K.. die na hei- gebeurde 1 doorreed, is proces-verbaal opgemaakt, j 4 Mille verdzuserd. Te Amsterdam is gearresteerd de gesalarieerde bestuur der-penningmeesier van d<? afdeelmg Amsterdam van den R K. E'ouw vakar beidersbond, verdacht van verduiste ring van f4528,42 ten nadeele van zijn vakorganisatie. Vandaag woi'dt hij ter beschikking van de justitie rjesfeld Waterreservoir uilcengsspio,:ig:n. Te Skelmorlie nabij Greenock is tengevol ge van den a'onormalcn rcgemval c-eri door cén huis volkomen werd vernield waterreservoir uiteengesproRgr.n, waar en minstens vier personen om liét leven zijn gekomen. Men vreest dat er nog meer slachtoffers rijn. Ontvlucht. Uit het krankzin ligeuge- sliciil St. Anna ie Venraay zijn sedert Vrijdag twee vrouwelijke pcttiëntc-n "ontvlucht. Men vermoedt dat zij -.zich m de bosschen schuil houden. Verdronken. Te Leeuwen bij r.?ie! ;a de 16-jarige dochter van v. Nooient door het omslaan' van een wagen te water en verdronken. FEUILLETON. De Loods van Zwaankreek. Een verhaal uit het verre Westen. 24) De arme Gwen stond met wijd-open oogen dit tooneel aan te zien. Ver wondering en vrees streden in haar gemoed om den voorrang. Zij had haar vader niet zien schreien sinds den dag, dien zij nooit zou vergeten, toen hij in stomme smart naast het ledikant knielde, waarop haar moe der lag, zoo bleek en stil, en hij geen acht op zijn dochtertje sloeg, totdat zij op het bed probeerde te klimmen om haar moeder wakker te kussen. Toen had hij haar in zijn armen ge nomen en haar onder tranen en snik ken aan het hart gedrukt. Vanavond scheen zij te voelen, dat ergens iets haperde. Zij trad op haar vader toe streek hem liefkozend over het grij ze haar en zijde met een argwanenden blik naar den Loods: „Wat scheelt er aan, vaderlief? Maakt hij u aan het schreien?" a „Neen, mijn kind. Kom naast mij zitten en luister naar hetgeen hij ons zal voorlezen". Terwijl de storm buiten loeide, za ten wij drieën te luisteren naar het oude verhaal over een liefde, ondenk baar groot, de vader met oogen, die in een lang verleden schenen te staren, het kind, alles om zich heen vergetende, geheel opgaande in het geen zij hoorde. „Is het een sprookje, vader?" vroeg zij, toen de Loods ophield, 't Is niet waar gebeurd, wel?" en in haar stem was iets, dat den vader pijnlijk aan deed. „Jawel, mijn kind, het is alles waar", antwoordde hij nauw hoorbaar „Zeer zeker is het waar gebeurd!" viel de Loods in. „Morgen zal ik je verder voorlezen, 't Is een heerlijke, mooie geschiedenis". ;>Neen, neen, vanavond nog! Ga gauw door!" riep zij, en stampte on geduldig op den grond. „Lees dan toch door!" De Loods zag haar verstomd aan en zich tot haar vader keerend vroeg hiv „Zal ik verder gaan?" De Voortrekker knikte zwijgend en het lezen werd voortgezet. Dat waren niet mijn beste dagen, en het geloof van mijn kinderjaren was niet meer voor mij \vat het geweest was; maar toch, toen de Loods ons die ongeëven aarde tooneelen van zelfverloochenen de, dienende liefde deed meeleven, toen ik Gwen in gespannen aandacht zag luisteren en zij zich in haar opge togenheid nu eens tot haar vader,, dan weder tot mij wendde met dc vraag: Is dat ook waar gebeurd? is dat alles waar gebeurd? behoefde ik geen oogenblik naar een antwoord te zoeken. En ik was er blij om. dat het mij gemakkelijk viel als mijn vaste overtuiging uit te spreken, dat al dat wondervolle werkelijk gebeurd was. Toen het den Loods meer en meer duidelijk werd, dat hetgeen hij voor las, zoo overbekend aan hem on aan allen met wie hij vroeger had om gegaan, nieuw was voor een zijner toehoorders, geraakte hij in vuur. Dien avond dc-ed hij mij dingen aan schouwen, die ik nooit te voren zag cn na dien avond nooit meer heb ge zien. De groote hoofdpersoon uit de Evangeliën leefde, bewoog zich voor onze oogen. Wij zagen Hem zich neder buigen om de oogen der blinden te openen, wij hoorden Hem spreken, zoo wijs en liefderijk; wij voelden de adem looze stilte onder de schare^ die zich rondom Hem verdrong. Op eenmaal zweeg de Loods, sloeg enkele bladzijden om en begon weder te lezen. „En Hij leidde hen tot bui ten Bethanië, en, zijne handen ophef fende, zegende Hij hen. En het ge schiedde, als Hij hen zegende, dat Hij van hen scheidde, en werd. opgenomen in den hemel" 't Was doodstil in de kamer. Toen zeide Gwen: „Opgenomen in den he mel? Daar is moeder ook!" Haar vader knikte toestemmend. „Weet Hij dat?" „Natuurlijk weet Hij het!" viel de I.pods in. „Zij ziet Hem altijd." „Vadertjelief, is dat niet heerlijk?" Maar de Voortrekker bedekte zijn gelaat met beide handen en steunde, alsof hij pijn had. „Ja", vervolgde de Loods, „en Hij ziet ons ook en hoort ons spreken, en kent onze gedachten." Weder kwam die blik van verwon dering en vrees in Gwens oogen, n laar zij sprak geen woord. Hetgeen zij de zen avond gehoord had, legde een ntieu\ we wereld voor haar open. Alles vas j anders geworden en kon nooit m«ïer vfior haar zijn, wat het tot heden wtis. Wij knielden neder om te bidden, all en behalve Gwen. Niet wetende wat te doen bleef zij verlegen staan, totdat i '.ij naast haar vader op de knieën zonk e <n met haar handen om zijn arm geslti- gen luisterde naar de woorden, d? e werden opgezonden tot Hem, dien gee» a menschelijk oog kan zien, maar vai i wien wij gelooven, dat Hij nabij is ai-- len die tot Hem roepen. Dit was Gwens eerste gebed, dat ech ter grootendeels aan haar voorbijging, daar haar hart vervuld was van vrees en verwondering. Helaas, de dag zou komen, en maar al te spoedig, dat zij haar ziel zou moeten uitstorten onder sterke roeping en tranen. Maar zoover waren wij toen nog niet»- Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5