NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG *1 APRIL 1925 DE DIENSTBODEN. Over de dienstboden wordt vaak en veel geklaaagd. En niet altijd ten onrechte. Maar de zaak heeft ook een anderen kant, die door de Maasb. in het vol gende stukje wordt belicht. Voor de dames, die zich weieens boo9 maken op him dienstboden, kan het nuttig zijn eens te lezen, wat de reden kan wezen, dat haar dienstbo den zich wel eens bobs maken over haar. Het is lhng niet eender om dienst- bodé te zijn of mevrouw-zonder-meid, want niet het werk speelt de grootste rol, maar wel het ondergeschikte zijn, vooral omdat in het huishoifielijke amibt de aard van het werk een zekere intimiteit meerbrengt, veel- meer dan in alle andere beroepen, waarin vrou wen werkzaam zijn, waarbij zij de gren aen weten van hetgeen er van haar geëischt wordt, waar zij op bepaalde uren bepaalde werkzaamheden hebben te verrichten en dan in haar eigen huiselijke omgeving, terugkeeren. Een dienstbode echter leeft steeds in een huiselijken kring, die toch de hare niet is en dat mag ze geen oogenölik vergeten, want al gaat een lieve me vrouw nog zoo vriemdelijk en gemoe delijk met haar meisje om, die gemoe delijkheid mag niet; wederkeerig geuit worden. Zoodra mevrouw haar te „vrij' vindt, dan legt ze zoo iets in haar houding en in haar<nanier van spre ken. dat de „huisgenoot©" binnen haar eigen grenzen terugdrijft en haar de verplichte onderdanigheid drukkend doet gevoelen. Mij dunkt, dat die lieve neerbuigendheid soms haiider te dra gen i9 dan een zakelijke werkregeling, die tenminste een appreciatie inhoudt. Ieder op zijn beurt heeft wel graag een lief of waardeerend-1 woord, behalve de g-LUlijko betaling voor verrichte werk zaamheden, maar de waarde van een vriendelijkheid gaat verloren, als er een cad'eautje van wordt gemaakt zon der dat er persoonlijke gevoelens van Waai deering en achting bij Worden ge schonken. En dat behoort, helaas, tot de zeldzaamheden. Men vindt het zoo vanzelfsprekend, dat het meisje dit en dat en dat allemaal doet, zonder dat er ooit een woord over gekikt wordt, tenzij dat ze eens een fenkele maal bui ten de regelmaat treedt, dan* is wel de beknorring onmiddellijk gereed. Het hcrort, immers zbo dat het meisje het eerst van allen beneden is en de sombere kamers, waar de duffe lucht 1 en de sigarenrook van den vorigen avond nog hangt- en die .er zoo onge zellig en kil uitzien, weer warm e?t hel der en vroolijk maakt, voordat de an dere huisgenooten er aan denken hun warm bed te verlaten. O wee, als zij niet regelmatig de zelf-overvvinning be i-zit» hie de sprong' uit het bed iederen I morden aan iedereen kost. Wie denkt er ooit aan, om de dienstbode ook eens I een ochtend te laten uitslapen tot half jnegen negen uur? En dan begint het meisje hakr dag, zooals wel iedëV zijn dagelijksch werk begint ,doch met dit verschil, dat niet- allecn haar werk toewijding vraagt, maar ook nog een aantal wenschen van mijnheer en mevrouw af tot het jongste kind. Allen meenen persoonlijk rechten te kunnen laten gelden om op iz'n best genomen op verzoekenden toon, maar toch geen weigering ver wachtend,, haar tusschen het gewone work door nog allerlei diensten te vra gen; om eventjes dit te halen er^ even- jtjes dat te doen. Er wondt bijna altijd (vergecen, dat een dienstmeisje ook maar twee handen en twee voeten heeft en ook wel eens moe is gedrib beld, zelfs al neemt ze een „vol" half uur voor koffiedrinken en middag maal, zelfs, al zdu voor de dienstbode "bok de acht-uren-dag gelden. Als het meisje van haar boodschappentocht .tien minuten te laat terugkeert, dan wordt ze knorrig ontvangen, met ver- wijten overladen en voortgehaast orfi het achterstallige in te halen. Als me vrouw is wezen winkelen, dan laat ze zich vermoeid neervallen, belt en ver ziekt het meisje haar mantel boven te brenghaar hoed weg te bergen t-n misschien ook nog wc! om haar schoentjes voor liuissk>fjes te verwis selen. Den meesten tijd zal het meisje al die diensten met voorkoiuQndheid of soms onverschillig bewijzen, omdat zij' d^l uitmaken van het werk, waartoe zij zich heeft verbdnden, maar een dienstmeisje zoo goed als iedep meisje bezit toch eergevoel, eigenwaarde en ook eigenliefde en deze drie komen wel eens in het gedrang, als er dien sten worden* geëischt, zonder dat er ooit iets anders voor in de plaats ge geven wordt dan geld. Geld kan lang niet alles vergoeden-" De Notitie-schrijver van de Nederp merkt hierbij op: Ik ben het volkomen met de dan volgende opmerking eens, dat in de meeste gevallen mevrouw de meest intellectueel ontwikkelde van h^t twee tal zal zijn en dus in alle opzichten het voorbeeld heeft te geven. Dat kan zij doen door in de eerste plaats ver standig te zijn en door haar dienst bode te behandelen niet alleen op men schelijke, maar ook op menschlieven- de wijze en door niet te vergeten, dat een ondergeschikte óók" gevoelens heeft* die gerespecteerd moeten wor den, ook door billijke verlangens lie ver te voorkomen dan te wachten, tot dat ze uitgesproken worden. Zoo goed als de kleeding van me vrouw wordt nageaapt, evenzoo goed maken mevrouw's manieren indruk en, als zij op kalme maar op echt het meisje waardeerende wijze met haar dienstbode omgaat, zonder daar om in uitersten te vallen en haar te verwennen en in alles te ontzien, dan geloof ik, dat er zelfs onder de tegen woordige voor pret levende meisjes waarovet zooveel geklaagdi wordt er toch nog Veel nakomelingen te vinden zijn van het oude ras, waartoe vroeger de echte trouwe oudgedienden behoor den, die als familie-bezittingen wor den geëerbiedigd en gewaardeerd. GEMENGD NIEUWS. Visschersboot gezonken. De visscher J. Gernaat te Finsterwolde, die met zijn boot uit den Dollard bij de zeesluis arri veerde, kon met het oog op den stand van het water niet worden binnengela ten, weshalve de boot met de vangst buiten bleef liggen. Met het opkomen van den vloed geraakte een der kanten van de boot onder een balk van de sluis en Kbn dus met het zeewater niet stij gen, tengevolge waarvan het vaartuig zonk. De vangst ging verloren en de boot werd met groote moeite door 12 mannen weder boven water gebracht. Tragische dood. De bejaarde landar beider Van Dien te Schipluiden, viel gister terwijl-hij op het land aan 't werk was, van een geladen wagen. De wielen gingen hem over de borstkas en de dood trad onmiddellijk in. Een prins klo-pt aan bij 't armbestuur. Bij het armbestuur te Frankfort heeft 2ich volgens e?n bericht in de bladen een der prinsen Von Ho'nenlohe aange meld, en om steüh gevraagd, daar hij onvermogend en dakloos is. Daar men eerst geen geloof kon schenken aan zijn mededeelingen werd hij naar het Polizeipraesidium overge bracht, waaP hij kon aantoonen. dat hij inderdaad een prins Von Hohenlohe was Een liefdedaadDonderdag zakte te IJmuiden J. de L. in elkaar. Hij vroeg een der omstanders, een zeeman, hem naar het station te willen begeleiden. Deze vpldeed dadelijk daaraan, maar 'daar de stationschef en een te hulp ge roepen dokter bezwaren maakten om den patiënt per trein te doen'vervoeren werd De L. per ziekenauto naar Den Haag gebracht. Een hoofdagent en ge noemde zeeman gingen als geleiders mee. Men bracht den reiziger thuis en uit dankbaarheid Wilde de familie den zee man een belooning geven. Deze wei gerde echter beslist met de opmerking dat een liefdedaad niet beloond moest worden. De familie respecteerde dit stand punt, maar zou zeker verwonderd ge weest zijn, als ze even later had kun nen zien dat de zeeman aan den agent een kwartje ter leen vroeg om wat brood te koopen. Want hij was werk loos. Het is wel heerlijk in een tijd van egoisme zulk een staaltje te kunnen vermelden. Het bewijst ook, hoe ongemotiveerd het harde oordeel van velen is over de slachtoffers der maatschappelijke om standigheden, die men werkloozen noemt. Om ovd te worden. Om 90 jaar te worden en dan tevens nog flink te zijn behoeft men volgens dr. Charles S. Thompson slechts zeer matig te wezen, wat eten en drinken betreft maar men mag zich niet te veel zorgen aanhalen. Bovengenoemde doctor, een bekend Londensch geneesheer hield n.l. een rede op de Nationale tentoonstelling van Voedingsmiddelen in de Britsche hoofdstad en verklaarde daarin o a. dat 'n man van 55 niet het recht heeft kaal doof, stijf in de spieren, zwaarlijvig en slëchttandig te zijn. Als de menschen bij het mpderne zenuwsloopende leven dat zij leiden, zich ook nog ie buiten gaan aan éten en drinken, dan hebban deze fouten onvermijdelijk veranderin gen in de organen tengevolge. De volgende regels moeten dan ook nauwkeurig in acht genomen worden: Gebruik slechts eenmaal per dag een warmen maaltijd. Bezoek den tandarts elke 6 maanden. Gebruik nimmer alcohol vlak voor den nacht, en neem steeds zeer geringe hoeveelheden. Een man boven de 40 mag nimmer bier drinken, want dat maakt hem dik. Vast op geregelde tijden en drink uit sluitend minerale waters. Iemand, die met zijn hoofd werkt, mag 'smiddags nimmer e'en warme lunch hebben. Afternoon tea is absoluut verboden aan allen boven de 40. Voor het middagmaal passen hem visch, gevogelte of wild beter dan an der vleesch en vooral varkensvleesch moet zeer slecht geacht worden. Moeder en kind uit den trein. Op 200 meter afstand van het Belgische station Vilvoorde heeft een angstwekkend voor val plaats gehad. Een te Brussel woonachtige dame keerde met haar S-jarig loontje met den trein uit Antwerpen naar haar woonplaats terug. Plotseling viel het knaapje, dat met den rug tegen 't portier geleund stond, uit den met een snelheid van 60 K.M. rijdenden trein. Voor dat de andere reizigers het had den kunnen beletten, sprong de moe der haar kind na. Een broeder van de dame, een geeste lijke, die met haar reisde trok aan de noodrem, waarop de trein dadelijk stil stond. Eenige reizigers gingen met den priester op zoek naar moeder en kind, die zij een paar honderd meters Vërder langs de lijn vonden liggen. Men nam ze voorzicthig op en legde ze in den trein, die daarop doorstoomde naar Brussel. J Een daar ontboden geneesheer con stateerde dat moe'der en kind slechts licht gekwetst waren. HET GEVAAR VAN CELLULOID. In de „Daily Mail" treffen wij een waarschuwing aan van. luitenant-ko« lonel Fox, hoofd van het Londensche „Salvage Corps", van den volgenden inhoud Celluloid is een zeer gevaarlijke stof. Het wordt gebruikt ter vervaar diging van kammen, broches, schoen hakken, gespen, kinderspeelgoed, mes heften. Ik heb zelfs lucifersdoosjes gezien, waarvan het omhulsel met dit gevaarlijk goedje bedekt was. Het zou aan een ieder verboden moeten zijn, artikelen, waarbij cellu loid gebruikt is, te fabriceeren, of te verkoopen, tenzij met het merk: „Celluloid gevaarlijk". Voorbeelden van het gevaar, dat deze artikelen opleveren, zijn mij on langs bekend geworden. Een vtouw was bezig heur haar te friseeren. Zij droeg een groote Spaansche kam, die zij altijd voor een uit schildpad vervaardigde had aan gezien, maar die in werkelijkheid van celluloid was gemaakt. Het heete friseerijzer deed de kam vlam vatten, waardoor zij hevige brandwonden opliep, tengevolge waar van zij overleed. Een andere vrouw zat voor een vuur met haar voeten tegen het haard- rooster aan. De hakken van haar schoenen welke van celluloid vervaar digd waren, vatten vlam, waardoor ook haar rokken en haar verdere kleeding in Corand vlogen, met nood- noodlottig gevolg. Het gevaar, dat het gebruik van celluloid bij het fabriceeren van kin derspeelgoed, vooral poppen, ople vert, kan niet licht te ernstig geacht worden. Ik heb voor mij het beeld van de lichtlooze oogen van jonge meisjes, slachtoffers van het celluloid-euvel, dat nog maar vrijelijk zijn noodlot tige uitwerking mag blijven uitoefe nen. INGEZONDEN. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) Het ingezonden stuk van den heer A. J. de Graaf, veilingleider aan de Houtmarkt, noopt ons, geachte Redactie, een kleine plaatsruimte in Uw blad te vragen; de slotwoorden van het geplaatste „en ik geloo fmet dit. overzicht Uwe lezers volkomen te hebben ingelicht „op wat naar waarheid in strijd is", enz., heeft ons het meest gedrongen die aan gelegenheden naar waar he id «naar vo ren te brengen. In de allereerste plaats het „kringetje" dat zich „Ons Belang" noemt, .werd zeer naief door genoemde de G. opgemerkt. „Kringetje". Zeer zeker is deze groep maar ruim 70 leden sterk', maar ook u weet, dat het de grootste groentenkweekers zijn. Ook u weet, dat het „kringetje" in '23 slechts 20 leden telde, en dat zij voor 1I/2 ton veilde. Ook u weet, dat het „kringetje" in '24 slechts 50 leden telde, en voor 2 ton veil de; en u weet! ook, mijnheer de G., dat hetkringetje" heden in '25 ruim 70 leden telt, en zeer zeker voor 3 ton zal veilen. Het ledental is geen basis, de G., de omzet. Vervolgens de huurprijs van de,Gem. loods. Wat maakt u zich toch ongerust over de huur? Is u geroepen ons huis- hQuden te regelen? Zeer naief bracht u naar voren: „Ik neb mij laten binden om wederom voor f 1500 in te schrijven". Zit u op de Houtmarkt soms te veel uit het centrum van den handel? Bevalt het U daar soms niet erg De schijn is tegen u. Aanvankelijk was het courantengeschrijf ten einde, en als een wonder verschij nen ineens uw ontboezemingen. Vervolgens herhaalt u, wat reeds elk seizoen naar voren ïs gebracht. Straks, als zij aan de fabrieken gaan leveren, komen de restantjes, en dan ge ven de kooplieden er den brui vanwat wordt dit thema afgezaagd. Weet u het niet meer, de G., dat, als de veelheid van het product geoogst kan wor den, dat de eerste nummers aarzelden om te gaan veilen; want dan ging het handje vol kooplieden bij het „kringetje" koo pen? Ook voor dat „laag bij de grondsche gedoe", halen wij medelijdend' de schou ders op. De praktijk' Heeft voldoende be wezen, dat het „kringetje" als de veelheid van het product geoogst gaat worden, haar contract nakomt met de conserven- fabrieken, en absoluut geen minderwaar dig product ter veiling brengt, en dat, zij zelfs in het bezit zijn van de grootste kwantums gr<?enten. Dat wij onze vuile wasch zelf op moe ten knappen Natuurlijk. Uw. ridderlijk aanbod ^dar. als de on dergang van „O. B." daar is (zonder dat daarbij van uwe zijde een kik zal worden gegeven), men u bereid zal vinden, ook' Voor hunne' belangen op te komen, is erg in strijd met de gehouden conferen ce's, U weet toch wel, dat haast een oplossing was gevonden „O. B." zou ontbonden worden en dan en bloc over,komen; toen ging dat niet, persoonlijke ballotage al onze leden wer den gescheiden als schapen en bokken, vindt u niet, dat ge ineens erg soepel bent geworden? Wij raden u aan: gaat „stillek'ens" uw gang, onderschat echter geen mensch. Praat niet meer van een „kringetje", dat zich „O. B." noemt, praat niet meer •van een handjevol kooplieden, praat niet meer van langs verschillende wegen het product van de hand doen. Want u weet, dat deze paden, die nu ieder opgedragen worden, niet bewandeld worden. Het is een leus. Want u weet, dat er een tijd geweest is, dat ge uw eigen geteelde aardappelen uit de hand hebt verkocht; u weet, dat het vorig jaar in den zomer de veldsla ook buiten de veiling om verkocht isu weet ook van de gecontracteerde erwten. Ten laatste het volgende. Uw woorden, gericht aan de Redactie van dit blad, aan kooplieden, 'en aan de Boeren Leenbank, laten wij onbespro ken. Met al hun doen en laten hebben wij niets te maken, en achten de betrokken personen en lichamen capabel genoeg om hunne zaak te verdedigen. Ga voort, mijnheer de Graaf, maak de scheuring grooter. Kweek aan de haat. Viert bot uwe hartstocht in den strijd. Vuurt uwe menschen aan. Dan willen wij óók een voorspelling doen, dat alle tuinders de resultaten zul len ondervinden. Namens het Bestuur der Leidsche Groentenvehing „Ons Belang" M. BINK, Voorzitter. N. BONTENBAL, Secr.-Penn. Hooggeachte redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de Graaf, de z.g. leider der veiling aan de houtmarkt, zij het ons vergund van uwq gastvrijheid, die u in zoo ruime maté aan hem hebt doen genieten, ook te profiteeren. Wij meen den werkelijk, dat het nu wel eens uit zou zijn met het krantengeschrijf en het verblijdde ons, dat in ieder geval in uwe kolommen die laster en onzui vere voorstelling van zaken niet voor kwam betreffende de Westie groen- tenveiling en Tuindersleenbank. Al leen de „Leidsche Courant" stond er nu en dan vol van en het lustte ons niet op al dat geschrijf'te reageeren, temeer daar ons voldoende gebleken was ,dat de redactie van genoemd blad van partijdigheid in deze zaak Piet was vrij te pleiten en daar u uit het opnemen van het bewuste ingezonden stuk bewezen hebt op een onzijdig standpunt te villen staan, wordt het voor ons makkelijker op een en ander te antwoorden. Niet mijnheer de Re dacteur, omdat wij, meenen, dat wij de leider van de vroegere L.T.P.V. hier mede zouden kunnen overtuigen, de ondervinding heeft ons wel geleerd, dat met dergelijke menschen absoluut noch te spreken, noch te handelen valt en hun eigen „ik" het alleen behoort te zeggen en de anderen zich daaraan onvoorwaardelijk hebben te onderwer pen. Ook lust het ons niet met het schrij ven van ingezonden stukken1 te blijven doorgaan om de eenvoudige reden, dat een buitenstaander! deze dingen toch niet kan beoordeelen en omdat-ten op zichte van de verschillende feiten de massa toch niet weet met welk soort menschen de Tuindersleenbank heefl te doen. Wij zuilen geheel niet ingaan op de terechtzetting, die u als Hoofd redacteur krijgt te slikken, daar gij u volgens onze meening wel zoo boven de partijen hebt weten te stellen, dat van partijdig oordeel geen sprake is. U moet echter niet vergeten, dat de schrijver van genoemd stuk iemand is ,die het alleen weet (ten minste meent te wetten) en die ieder, die het durft te bestaan eene andere meening er op na te houden als hy, wordt zoo mogelijk in de hoek geduwd. Wij zou den U daar vele staaltjes van kunnen vertellep, doch daar wij anders gè- heel van de punten afwijken, waarvoor wij plaatsing in Uw blad verzoeken, zullen wij hierop niet verder ingaata. Ook zullen wij het niet opnemen voor de groeten»oo*>lieden, die natuurlijk ook al niet deugen omdat niet naar zijn pijpen wordt gedanst. De Graaf is zoo goed hun nog „hun gang te la ten gaan,"-., dus voorloopig kunnen ze nog gerust zijn. Voor de Veilihgvereeniging „Ons Be lang", die op de bekende wijze wordt bestookt en wier leider op de leugen achtige manier wordt verdacht ge maakt, nemen wij het ook niet opt wij verwachten dat genoemde vereeniging wanneer zij het noodzakelijk acht, ook het hare wel van de zaak zal zeggen, hoewel hij het eigenlijk nier waard is» dat hierop geantwoord wordt. Alleeft willen wij rechtzetten wat van de Tuindersleenbank wordt ver haald. Men krijgt zoo den indruk als de hoüding en handelingen van het bestuur der genoemde Bank wordt be schreven, dat het toch wel bepaald on mogelijke menschen zijn, die daar het bestuur vormen. Ja, het ls een heele toer om bij de Graaf en consorten in de ,uPas" te blijven, daarvoor moet men van hetzelfde type zijn. Wanneer men zich door hen laat dicteeren en hierdoor van een goed beheer der fi nanciën niets terecht zou komen, ten spijt van alle voorschriften der Bank en ten koste van de borgen, dan zou den zij eigenlijk volgens hen voor hun ts^ak berekend blijken. U weet, dat de L.T.P.V. een cerdeiet in loopende reke ning heeft bij de Tuindersleenbank, wij hebben daar vroeger al eens in uw blad mededeeling van gedaan en on danks Gezelle Meerburg, Directeur der Centrale Raiffeisenbank en anderen, waarvan wij toch wel mogen aanne men, dat het fnenschen zijn, die niet de „drijvers" kunnen gerekend worden en als hoofd der meer dan zeven hon derd Boerenleenbanken toch wel be hoorlijke leiding aan de zaak weten te geven, kwam er van 'betalen of nakoj- men van verplichtingen niets terecht. Het was dan ook mede op aandringen van hen, dat tot opzegging van 't cre- diet werd overgegaan. Meent nu niet, dat dit oorzaak zou worden, dat men tot andere gedachten kwam of zou trachten een regeling te treffen, absoluut niet! Men ging door de Bank totaal te negeeren, b.elegde de gelden der vereeniging bij een andere bank en liet ons met de schuld zitten. Zelfs ging men zoover om te trachten onder elkaar enkele bezittingen der vereeniging tè verkoopen, zooals het electrisch mijntoestel en andere din gen, zoodat mede in overleg met de borgen overgegaan werd tot beslagleg ging. De Wé led. Gestr. Heer Mr. Br'iët werd als procureur aangesteld en niets is intusschen onzerzijds onbeproefd gelaten de zaak te schikken. Ons is bekend dat onder de leden der L.T. P.V. verscheidenen waren, die van de ze handelingen van haar# bestuur niet gediend waren, doch de" leiders der vereeniging wisten hun macht zoo te misbruiken vcor hun doel,, dat het tot een overeenkomst niet kwam. Er werd gepoogd verschillende zaken aan den boedel te onttrekken, zoodat de Officier der Justitie nu nog zal heb ben uit te maken, of zulks nu maar onstrafbaar kan blijven en daarom I werd het faillissement aangevraagd. Hierdoor werd bereikt, dat ten minste onze rechtskundige en de curator het recht kregen over alles, wat eventueel kon worden onttrokken. En nu zult u zeggen: gaan met zulk een leiding de leden der L.T.P.V. nu maar accoord. Verscheidene leden zijn er toch, die tot dergelijke dingen niet in staat mo gen worden geacht? Volmaakt waar! doch deze worden gewoon misleid. Wij zijn er zeker van, dat geen vijf procent der leden weet wat de leiders in het schild voeren en wisten ze dit, ze zou den zich met verachting afwenden. Van alles wordt hen wijs gemaakt, zoo ook b.v. dat zoogenaamde aanbeet van 33000 gld. van de schuld te willen betalen en 15000 gld. in enkele jaren af te lossen. Ja, was dat maar waar geweest? U begrijpt toch wel, dat wij zoo een voorstel met beide handui hadden aanvaard! Wij willen u echter nadrukkelijk verklaren, dat zoo'n aan bod ons nooit hoeft bereikt. Nooit is door den leider, al was dat zijne leden aandrongen op een billijke regeling en zelfs meenden dat zulks geschieden zou, een regeling aangeboden, die een grondslag was voor een oplossing. Kwam er wel eens wat, dan waren er zulke slagen om den ?#m gehouden en zooveel rechten voorbehouden, dat van een ernstige bespreking niets kon komen. Dat was dan ook zijn doel. Er moesfen mooie gebaren gemaakt wor den, die zijn weldenkende leden in den waan brachten, dat werd getracht de kwestie op te lossen. In werkelijkheid gebeurde er niets, doch wel zakte door zijn handelingen de zaak nog dieper in het moeras. En nu zult u vragen, hoe men uit dat moeras moet komen. Ja, dat is zoo eenvoudig niet. De tuinders die van goeden wille zijn, worden 2oo verleugend, dat ze achter hem aan loopen. Het is ook het goedkoopste zich onder die leiding te stellen, daar zij alle verplichting tot betalen over boord gooien; de tuinders blijven on der zijn vaan omdat hen wordt voorge rekend, dat zij niet meer aan de schul den der vereeniging behoeven te beta len en wanneer hun eerlijkheidsgevoel nog hiertegen opkomt, dan wordt ai» direct de kop ingedrukt door den lei der, door te beweren, dat zij nu overal van af zijn. Alsof wij allen niet het zelfde künnen zoggen. Er zijn helaas alleen moreele verplichtingen die tot delging der schuld en vrijwaring der borgen kunnen gelden, doch wij gcloo- ven dat zij eerst tot die eerlijke over tuiging zal komen, wanneer men on der den dwang en invloed van dozen dictator en zijne recruten vandaan is. Geachte redactie, wij zullen niet meer van uwe plaatsruimte vergen. Wij hebben u voldoende op de hoogte gesteld met het standpunt der Tuin dersleenbank. Wij hopen dat het voor 1 het laatst zal zijn en door dit schrijven j te hebben bereikt dat de tuinders en allen die in deze zaak belang stellen, beter op de hoogte gesteld zijn en daar door de handelingen van de Aiders der gefailleerde vereeniging, die 11 'ui oigen ondergang hebben bewerkt- hunnen beoordeelen. Met de meeste Hoogachting C. BGEKLr, Secretaris der Tuinder^'""'»a ik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6