NIÉUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 21 APRIL 1925 ïoen hij het hoofd oprichtte," vlamden on der de borstelige wenkbrauwen zijn oogen star cp den dikken vriend, achter wiens circumferentie de bedeesde kapelaan zijn reile gestalte verschool. Ge zit er dik in, naar ik zie, begon Sint PieterJ Maar, was het antwoord van den dik ken vriend, ik deelde mee naar vermogen. Sint Pieter doorliep het open register. Toen verhelderde zijn gelaat, keek den gedaagde in de oogen. Hij stond overeind, drukte op een electrischen knop, en sprak: Het is waar, gij hebt velen door uw onverkwikkelijken. arbeid opgevoed tot ordentelijke leden der samenleving en trouwe kinderen der kerk. Daardoor zijn velen gered, die anders verloren waren Iedere daad was een steen aan uw ge1 uit. In de wereld begrijpen .e uat met. beloo- nen ze dat niet: hier wei en honderd zon dig.... Man, geef me de vijf, en treed binnen in de vreugde des Heerep'hier langs, want ik heb uw vrienden ontbo den We betwijfelen zeer sterk, of alle Room- schen zulke scherts mooi en gepast zullen vinden. Maar hieruit blijkt tevens, dat de vraag van Ds. Lauwers: „Wat dunkt u, is onze Evangelisatie niet broodnoodig met „ja" moet worden beantwoord. BINNENLAND. Geref. Versan. voor Drankbestrijding. Naar de Rotterd. verneemt zal het zilveren jubileum van de Geref. Vereeniging voor Drankbestrijding Woensdag 5 en Donderdag 6 Augustus a.s. te Utrecht gevierd worden. Aan den avond van 5 Augustus zal in een der kerkgebouwen een dank stond gehouden worden, waarbij een tweetal predikanten zullen voorgaan. 6 Aug. zal 'js morgens de gewone jaarvergadering gehouden worden, ter wijl het hoofdbestuur 's middags reci piëren zal. De voorzitter, Ds. W. H. Gispen van Scheveningen zal alsdan een korte historische rede houden. Plet maandblad van Augustus zal in feestgewaad verschijnen en gesierd worden met foto's van wijlen den lieer Minderaa, die de vereeniging ruim 20 jaar als secretaris gediend heeft en van Ds. W. H. dispen, die al dien tijd voorzitter is geweest. De Tweade Kamerverkiezingen. De lijst van den Plattelandersbond, die in alle 18 kieskringen gelijklui dend zal worden ingediend, is als volgt samengesteld: 1 A. Braat, lid der 2e Kamer; 2 A. v. d. Hoven, te AlBlasserdam; 3 Rcits- ma, te Appelscha; 4 Burgemeester Fok ker, van Zierikzee; 5 R. Watjes, Gro ningen; 6 J. Oosterman, te Roklc; 7 Mr. Vervoorn, te Herwijnen; 8 C. in 't Veld, to Almelo; 9 R. Bossinade Hzn. te Oklekerk (Gr.); 10 R. Pruisen; 11 O. Walraven, Nieuwendijk; 32 Ai J. Knophout; 13. J. Mechielen,te Bode* graven; 14. H. de Vries, te Appelscha; 35 Van Hateren te Vlagtwedde; 10 S. Recht te Wissekerke; 17 Mevrouw Bu- waldaTonkens, te Qostèrwokle; 18 F. van. Fessen, te Bruinisse; 19 H. Wal- veïi20 F. Bos te Lonneker. Het conflict in da venen, Zaterdagmiddag hebben te Nieuw Amsterdam de vijf organisaties in het veenbedrijf vergaderd. Be conclusie van deze vergadering is: De loonsver laging wordt verworpen. Den hoofdbe sturen wordt opgedragen nieuwe be sprekingen aan te vragen met de .ver-, veners tegen a.s. Donderdag. Indien te gen Maandag_i>ver een week ge?n be vredigende oplossing is verkregen, wordt de staking geproclameerd. Dit geldt voor het gebied Barger—Ooster veen. Qe Weeldebelasting. De Bond van Nederiandsche Vereen! gingen in den Edelmetaalhandol en -nijverheid (Bond van Edelmetaal-Ver- eenigingen) heeft zicli tot den Minister van Financiën gewend met eni re quest, waarin in verband met liet ontwerp tot aanvulling dei* Z-^gelwet 1917 verzocht wordt, dat: le. van alle voorwerpen, welke uitsluitend ver vaardigd zijn van goud of zilver, geen Aan het Zoeklicht. Leiden, 21 April 1925. De nederlaag van de rood© wethou ders in Amsterdam en met name van den heer de Miranda is wel volkomen. Nadat hij eerst tweemaal door den Raad in den hoek werd gezet heeft hij zich nu blijkens een schrijven aan B. en W. teruggetrokken uit de Commis sie, die de melkvoorziening zou ter hand nemen. Hij is blijkbaar tot alle opofferingen bereid als hij slechts in het college tan B. en W. geduld wordt en als de S'.D.A.P. maar de zoo vurig begeerde wethdfcderszetels kan blijven bezetten. Van het Socialisme blijft op die ma nier hij de roode broederen niet veel over. Tot op zekere hoogte acht ik dit een verblijdend verschijnesl. Maar ook hier blijft van toepassing het spreekwoord van den vos en zijne haren. De Socialistische haren beginnen aardig uit te vallen. Maar het revolutionaire beginsel blijft toch de drijfkracht bij de roode heeren en daarom blijven ze, hoe ver kleurd ook, altijd gevaarlijk. OBSERVATOR. weeldebelasting zal worden geheven: en 2e. van alle voorwerpen van goud of zilver, welke bezet zijn met paarlen, edel of oneaelgesteenten, slechts weel debelasting zal worden gehev?n van de verkoopwaarde na aftrek van de kleinhandelsverkoopwaarde van het edelmetaal. De vaststelling dezer ver- koopwaarde kan jaarlijks geschieden, (b.v. in overleg met de onderteeke- i\aars van het request) en berekend worden naar het gewicht. De A.N.W.B.'heeft aan de Tweede Kamer een adres verzonden, waarin met aandrang wordt gevraagd, in de wet tot aanvulling van de Zegelwet niet op te nemen een zegelrecht voor gewone uitgaven in hotels enz. en voor het aanschaffen van motorrijtuigen on pleiziervaartuigen en van hun onder deel en in cte bouwvakken. Zooals wij destijds reeds hebben ge meld dreigde een nieuw conflict in het Haagsche bouwbedrijf te zullen uitbre ken, ditmaal onder de metselaars, op perlieden en voegers. De vier-bouwar beidersbonden, de R.-KChristelijke, moderne en federatieve wilden een nieuw tarief ingevoerd z:e:i waaraan zoowel georganiseerde als niet georga niseerde patroons zich zou feu moeien houden, Dit nieuwe tarief baseert z.ch in hoofdzaak op dat, wat in 1919 gold doch daarbij het thans geldende uur loon van 80 cent. De patroonsvereenigingen voelden voor een nieuw tarief niets, omdat hun inziens reeds nu behoorlijke loonen ge maakt worden, an f52.50 per week en hooger. Tenslotte zijn zij bovendien van meening. dat de patroons met een nieuw tarief steeds aan het kortste eind i rekken, omdat bij een stijgende con junctuur de arbeiders zich niet aan het tarief houden. De rijksbemiddelaar, de lieer Fruy- tier heeft nog een laatste poging gedaan om partijen tot elkaar' te bren gen en heeft geconfereerd zoowel met patroons als mot bouwarbeidersbonden Beide partijen hebben haar standpunt uiteengezet, en daar is het bij gebleven.. Blijkba&r is de rijksbemiddelaar van mêening dat het conflict niet le voorko men is want een in uitzicht gestelde n cuwe conferentie is niet bijeengeroe pen Waarschijnlijk zullen ettelijke hon derden metselaars, voegers en opper lieden in Den Haag bij de slaking be trokken zijn, naar schatting circa 800 man. Met*de ruim 1000 schilders, die in staking zijn. worut dit dus een 2000 sta kende bouwvakarbeiders. Men begrijpt dat deze Staking in .den woningbouw groole s'agnaiie zal teweegbrengen. TWEEDE BLAD. .i da bladen zeggen. Da zwakke SJ3.A.P. Terecht wijst de Standaard, op de zwakke en slappe houding, door de S.D.A.P.- tegenover de bangmakende cn gêwelddreigende „stakers" in Fries land en Drenthe aangenomen. Het blad zegt er van: Het is zeer opmerkelijk, dat de soci aal-democratie, hoezeer de staking cn de ongeregeldheden afkeurende, zich toch niet kloekweg aan de zijde der Overheid durft scharen. De Overheid wachtte met haar krach tig optreden1 eer te lang, dan dat zij er te gauw bij was. Nu nog mag de viaag gesteld, waarom men in Drente niet heter zorgt voor de vrijheid van den arbeid. Dat rondtrekkende groepen in bree- den kring alle werk kunnen stilleg gen tengevolge van hun dreigement, is toch reeds zoo erg, dat een Over heid, die dit duldt, daarmede toonen zou, haar taak niet te verstaan Het krachtig optreden kon dus niet uit blijven, en had ook aanstonds goede gevolgen. Zelfs de opgezweepten Jovm allicht onder den druk van het ge weld des revolutionairen drijvers. In weerwil van deze feiten schreef „Het Volk" dat de Burgemeesters in Friesland zenuwachtig werden. Van een oproerige beweging was immers geen sprake, van eenigerlei geweld daad evenmin. Slechts had men ge wone vergaderingen, gewone optoch ten, gewone overreding enz. Nu verklaren vele arbeiders, dioden arbeid neerlegden, dat zij zulks ge dwongen deden, omdat een paar hon derd stakers hen uit het werk haal den en zij. niet durfden weiger.en Dit wordt „gewone overreding" genoemd. „Het Volk" komt op tegen 't politio neel optreden en tegen de burgemees- terlijke dictatuur. Als het tussch?n de anarchistische terreur en het optreden van het wettig gezag gaat, dan kan men zien, aan welke zijde de sociaal- democratie gaat staan. Dit belooft veel vooo* de vrijheid van ons volk, als wij socialistische Minis ters kregen. Dan zouden onze Burgemeesters we ten, dat zij op geen steun in de uit oefening van hun taak konden reke nen, en zou de ellende in Friesland en Drente allengs niet te overzien zijn. Het geval is weer zeer leerzaam Tegenover de anarchie en het com munistisch geweld staat de sociaal democratie zeer zwak. Omdat zij 1 ra slotte uit hetzelfde beginsel leeft. Veel macht Geen kracht. De afloop van de wethouders-crisis te Amsterdam, aldus de Ncderba n- der, heeft twee dingen bewezen: 16 sociaal-democraten hebben veel macht althans meer dan hun toekomt en 3 Anti-revolutionairen hebben geen kracht, althans minder dan van hen verwacht mocht worden. De sociaal-democraten bezetten in Amsterdam 16 van de 45 raadszetels. Dit geeft hun nauwelijks aanspraak op 2 van de 6 wethouders-plaatsen. Het bezit van3 plaatsen berust se dert 1923 op geen enkel zakelijk of zedelijk recht.® Nu was in den Raad een votum uit gebracht, dat zeer kennelijk trof het beleid van één der socialistische web- houders, den heer de Miranda. Volko men begrijpelijk was daarom net stre ven van. de rechtsche en liberale raads fracties thans aan bestaande machts overschrijding een eind te maken en de sociaal-democraten terug te bren gen tot datgene, waarop zij aanspraak kunnen .doen gelden, te weten twee wethouderszetels. Maar de 16 sociaal-democraten wis ten hun bestaande machtspositie met talen-t te benutten en te handhaven. Zij eischten alles of niets, drie wet houdersplaatsen of geen plaats,, en dan in de opposftie. En ziet," hunne FEUILLETON. De Loods van Zwaankreek. Een verhaal git het verre Westen. 23) Dit wikkeide hen in. een nieuwen woordenstrijd over de mogelijkheid van al of niet verdrinken, totdat Gwen haar geduld verloor en eerst tot rust kwam, toen de Loods haar oprecht bedankte voor haar tijdige hulp. De Voortrekker was met het geval verle gen. Hij vreesde Gwen te ontstemmen en was toch niet van zins, vriend schappelijk te zijn tegen haar gast. De Loods voelde dit zeer goed en maakte dan ook weldra aanstalten om te ver trekken. Gwen was bitter teleurgesteld „Toe vader, vraag ot bij vanavond bij ons blijft", fluisterde zij. Maar de uitnoodiging, zoo weinig hartelijk, werkte als een zweepslag. De Loods was vastbesloten om heen te gaan. „Er komt een storm opzetten. Ga dan tenminste den hollen weg door. 'tls el een .omweg, maar dan komt u er veilig, want u kunt de Zwaan niet oversteken", waarschuwde Gwen. Dat deed de deur dicht, en niets ter macht deed hen zegevieren. Zij behiel den alles wat zij hadden, d.i een zetel meer, dan hun toekomt; hunne drie wethouders werden herkozen, ook de heer De Miranda, tegen wiens beleid de Raad zich had uitgesproken. 1-let eenig resultaat van de crisis is, dat de Roomsch-Katholiek, de heer Wier- dels, die in den loop der crisis enkele zwakke oogenblikken- had, werd ver vangen door een partijgenoot. De 16 brutalen hielden het veld; hunne macht zegevierde; zij lidenden Raad van Amsterdam voor zich knie len. Hoe kon dit gelukken? Uitslui tend doordat de 3 Anti-revoiutionaire leden van den Raad geen ruggegraat hadden. Toen Wibaut volhieid was hun weinigje kracht verdwenen. De drie zonder kracht bogen voor de macht van cfe 16 en zóó werd voor den heer De Miranda een meerderheid gevonden. Wij aarzelen' niet dezen afloop van de crisis, die principieel ging om zeer belangrijke dingen, zeer bedenkelijk te noemen. Dat een partij van 16 eenvoudig ha ren wil oplegt aan den Amsterdam- schen Raad is ernstig. Dat deze partij langs dien weg een machtspositie ver krijgt, welke de kiezers haar hadden onthouden, "is zeer ernstig. Maar dat dit gelukte door de krachtelooze hou ding van de anti-revolütionairen is 't allerernstigst. Deze machtspolitiek is voor de soci- aal-democrat(en niet nieuw. Zij is in andere gemeenten, met afwisselend succes in practijk gebracht. Dit succes kan echter voor onze grobtè gemeen ten een ernstig gevaar worden. En de A.R., die dit gevaar blijkbaar niet in zien, staan op deze wijze te graven aan hun eigen graf. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Bero epen: Te Amsterdam (vac. Ds. Wiersma) Ds. J. Vermeulen, te Noordwijk aan Zee. A an/g cno m e nNaar Rilland-Bath. J. S. Hartjes te Hall bij Eerdbeek. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Glanerbrug, T. Sap, te Gouda. Bedankt: Voor Bedum, J. de Waard te Bunschoten. Vpor Hendrik-Ido-Am» bacht, J. Meijer te Fijnaart. Voor Kampen, T- Hóek te Soest. Voor Tzummarum; D. G. A. Brouwer te Paesens (Fr.). Aangenomen: Naar Moerdijk, C. Kaptein Dzn., theol. cand. te Oegstgeest. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Soest, J. L. de Vries te Rijnsburg. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Grand Rapids (U. •S. A.), H. A. Mindermah, "te Lis.se. REM. BROEDERSCHAP. A an ge no me n Naar Nieuwkoop. J. JÏ. Smit Sibenga, cand. te 's Gravenhage. EevesUgïng, Intrede, Afscheid. Ds. J. H. van der V/a I, nam afscheid van de' Ned. Herv. Gent' te Papendrecht, wegens zijn vertrek naar Wageningen. Z. Ecrw. sprak r.aar aanleiding van Lucas 24:45—47. Ds. Wormgoor, Ds. de Bel, ouderling Van der Herik en Ds. Heemskerk spraken den scheldenden leeraar toe, u ien tenslotte de- zegenbede uit Psalm 134 door de Ge meent ewerd toegezongen. Ds. J. D. v. d. Veen, die een be roep aannam naar Formerend., nam Zon dag van de Ne ei. I-Ierv. Gem. te Enkhuizen afscheid met een leerrede over 1 Cor. 2:2. Aan het eind van den dienst richtte hij woorden van dank e:i waardeering tot den kerkeraad en tot zijn. collega's. Ouderling P. Visser sprak den scheiden den predikant toe. Ds. D. Hoek. Ds. D. Hoek, Geref. pred. te Enkhuizen heeft j.l. Vrijdag in liet Dlneonc se.ihuis te Amsterdam een lichte operatic onder gaan, die goed geslaagd is. De evolutieleer. De fundamentalisten (orthodoxen) in Amerika hebben weer een overwinning te boeken. De gouverneur van den staat Tenessee, Austin Peay, heeft door zijn handteekening de wet bekrachtigd, waar door de leer der evolutie, voorzoover het wereld zou hem nu hebben kunnen tegenhouden. Wij gingen allen mede om hem het kunststuk te zien volbrengen. Gwen voerde haar pinto aan den teu gel mee. De Zwaan was ver buiten haar oevers getreden, in het midden was de strooming zeer snel. Flip snoof, weigerde, maar ging ten slotte te wa ter. Moedig zwom hij voort, totdat liet hem te machtig werd. Hij ging overzij en wierp zijn berijder af. De Loods verloor echter zijn bezinning niet. Zich aan den stijgbeugel vasthoudende zwom hij naast Flip verder. Halfweg begreep Flip, dat hij geen kans had om den overkant te bereiken, keerde dus als een verstandig paardje om, en zwom terug. Maar op die hoogte was de oever zeer steil en de pony he gon mismoedig te worden. „Laat hem met den stroom meedrij ven!" schreeuwde Gwen den Loods toes zette haar pinto aan om af te dalen tot den waterrand, riep en lokte met vrion delijke woordjes den bijna bezwijken den Flip stroomafwaarts, tot aan een vlak stuk rots, dat nog juist boven het water uitstak. Toen wond zij haar las so af, deed hem neerkomen om Flips hals en om den zadelknop, en hield '1 leerplan der scholen betreft, in den ban wordt gedaan. Gouverneur Peay heeft zijn standpunt o.m. aldus gemotiveerd: „Niemand zal ont kennen, dat cle Heilige Schrift leert, dat de mensch door Ced is geschapen naar Zijn beeld. Deze wc. nu vindt haar grond in de meening, en het geloof, dat de onfeilbaarheid van den Bijbel, in zijn leer van de goddelijke schepping van den mensch, wordt ontkend door elke theorie die leert, dat de mensch afstamt van een lagere orde der dieren. „Wie volgt?" teekend de „Chr. Regis ter" hierbij aan. „Georgia?" Jeugdpretiikanten. In het Alg. Wbl. v. Christendom en Cultuur geeft Reflector bij een waardee- rende bespreking van een jeugddienst in dei Nieuwe Kerk te Amsterdam den vol genden raad aan de jeugdpredikanten: „En de preek Laat ik beginnen met er alles goeds in te waardeeren. Het was in ieder geval een goed en eerlijk; woord cn ik geloof, dat vooral bij.jonge men- schen, die zoo heel fijn voelen op het punt van echtheid en mooidoenerij niet genoeg gewaardeerd kan worden. En vergeet niet, wat een taak het was om voor dezen toch min of meer reclamedienst te moeten voor gaan. Ik kan het natuurlijk als oude wel heele- maal verkeerd zien, maar als ik de jonge menschen op mijn kantoor goed begrepen heb, was er toch iets niet, dat er toch komen moet, zal de zaak niet weer verloo- pen. Ik had zoo het gevoel: Dominee, nu nog iets verder gaan, dé opkomst is bo ven verwachting, de jongelui hebben hun best gedaan, de dienst is best, het onder werp irgt zeker midden in de belangstelling de eerlijkheid en echtheid ontbreken niet, de preek is goed bestudeerd, nu nog een stapje verder. Laat nu ook die woorden eens vallen, die wij al meer dan 300 jaar gebruiken, zeg nu hetzelfde eens in uw eigen woorden, probeer het alles nu eens niet te laten klappen me: een van. te vo ren al v,astgéstelden gedachtengang. Be denk nu eens, dat, althans de besten onder uw gehoor daar of beu van zijn, of het eenvoudig niet begrijpen. Het behoeft niet minder positief te zijn ik zou haast zeggen, voor mijn part, hoe positiever, hoe beter, maar zeg het dan zelf deminé, laat het uit uw zinsbouw, uw woordenkeus, en in ieder geval ui: uw gedachtengang duidelijk zijn, dat er niet een Doraische Bijbelvertaler aan het woord is, maar, waar ik te uwen opzichte graag van overtuigd ben, een levende 20- ste eeuwer, die de moeilijkheden jon gens en meisjes in die jaren staan voor nun bewustzijn niet midden 111 .de vreugde dat was niet juist dis ds moeilijkheden cn de tobberijen van een jongen en een meisje in de buurt van de achttien kent. Is dat nu zóó moeilijk? d spreekt ze in dien vorm toch ook aan in de trarn of aan het loketje op hst postkantoor. Schaf r.u d:e wijze van p.aten een weinig, citeer desnoods telkens de Bijbelvertr.l ng, om dat ze zoo schoen is, maar laat het dan duidelijk citaat zijn. En wees nu niet be vreesd, dat 't dan nipt in cvereens.emmiag zal zijn me; de leer. Dat lean immers niet, als u spreekt uit de volheid van uw eer lijk Christenhart. Let vooral niet op de uudcriingcnbank 0; op den kerkeraad, die u misschien tot .verantwoording gaat roepen, maar denic alleen om dis paar duizend jonge zielen,, die op zoo'n mor gen alles van u verwachten". 2on6i§e sohssis. Cnlangs nam Ds. Lauwers van Brussel in „De Open Poort" uit de „Gazet van Antwérpen" een stuk over, waarin de binnehkcinst van ec-11 kapelaan in den Jjemcl wordt beschreven, en dat wij hier laten volgen: „Met een verneuteld gezicht bekeek de kapelaan ginds aangekomen zijn graatma gere tronie in den diamanten muur vaii^ den hemel: een verschoten toga, een ver frommelde gordel, een boord, waarop de vingers het getuigenis lieten van een kwistig gebruik. Hij aarzelde het portaal binnen te gaan, toen hij zijn ouden dikken .vriend zag komen aanschoddcren. Gij ook hier; hoe vergaat het? bi 1- derde hij. Is de portier goed gemutst? Hm, was het antwoord, van de vier die mij voorgingen, werden er twee buitenge- bonjourd, éen ervan voorgoed, brr, welk een griezelige wanhoop.... Een tweede kreeg tien maanden (vagevuur). Als we er daar mee afkomen, kan het nog al schikken. Binnen, riep een stem, die vervaarlijk dreunde als een schot in het gebergte. Aan een. eikenhouten bureau zat Sint Pieter gebogen over een paar open folian ten, waarin hij met krassende ganzeveer het vonnis* der vorigen ondcrteeken.de. hem stevig vast, totdat#het dier meer dood dan levencl tegen den oever op klauterde, den Loods met zich mee trekkende. „Wat ben ik blij!" zei Gwen, met moeite haar tranen bedwingende „Ziet u nu wel, dat u niet kunt oversteken?" Moore krabbelde weer op, deed een paar stappen, riep: „Ik kan wel" en viel voorover op den grond. Met een gesmoorden gil vloog zij naar hem toe, en draaide hem om, zoodat hij op den rug kwam te liggen. Na een paar minuten kwam hij weer bij, zat overeind, en keek half wezenloos rond. „Waar is Flip?" vraagde hij, den ge zwollen stropm afziende. „Hier, gezond en wel", antwoordde zij, „en u moet met ons mee naar huis Wij krijgen een stortbui." Moore scheen wel bezeten te zijn. „Neen, ik zal het nog eens probeeren", antwoordde hij, opstaande. Nu werd Gwen werkelijk "beuroefd. „En, hoe dan met uw arme pony? Hij is doodmoe zeidc zij, handig van tak- tiek veranderend. Haar vader mengde zich thans in het gesprek en noodigde hem dringend uit in ieder geval te blijven, totdat do storm voorbij zou zijn. Na een laatsten blik op de rivier geworpen tc hebben gaf Moore tce en keerde met ons naar huis terug. Natuurlijk gebeurde wat ik verwacht had. Voordat de avond om was, had •hij' het hart van yader en dochter ge wonnen. Teen hij, na zijn nat pak verwisseld te hebben voor droge klee- ren, in de huiskamer kwam, liep hij dadelijk naar het orgel, dat daar tien jaren gesloten en zwijgend had ge staan, opende hét, en begon te spelen. Onder zijn spel en gezang, het eene lied voor en het andere na, werden de oogen van den Voortrekker vochtig. Maar toen Moore:: Kent gij hot land.... aanhief, haalde onze gastheer diep adem en fluisterde mij met een snik toe: „Dat was haar moeders lievelings liedje." Van dat oogenbiik had de Loods '11 vriend in hem gevonden. De overgang naar het tekende: „Na der mijn Gcd, tot U" wat gemakkelijk genoeg, en teen het lied uit was- zeidc de Loods eenvoudig: „Mogen wij den avond besluiten met cenige verzon uit •den bijbel en' met gebed?" Hij zag Gwen aan, maar zij begreep hem niet en keek verbaasd van den een naar den ander. „Wat bedoelt hij toch, vader?" Ik kreeg waarlijk medelijden met den Voortrekker, toen ik zag, da:, een blos van schaamte zijn gelaat bedekte. „Ja mijnheer, doe dat"' antwoordde hij bewogen. „Sedert vele jaren Is hier niet gelezen of gebedentot onze eigen schade." Langzaam stond hij op ging naar de andere kamer en keerde weldra terug met een bijhei in dc hand, „Deze is neg van haar moeder", ze: hij zacht. „Ik sloot hem weg op d u: dag, toen ik haar begroef onder gind- sche pijnboom en." De Loods ging naai* hem toe en nam het boek cerlpcdig met beide handen aan. Daarop zei hij vriendelijk: „Dat ,was een droevige dag voor u, mar.:' voor haar.... Gjj misgundet het hr. f toch niet?" Xu nietmaar toen wc!. Ik kon haar niet missen. Wij hadden haar zoo noodig." Do tranen vloeiden hem langs de wangen. Dc Loods legde zijn hand e;> Merediths schouder, ;xo loeder, al: i hij zijn eigen vader moest troosten, r»i zeidc: „Gij zult eenmaal tol haar ga:. Wordl verve'(j'f).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5