nieuwe leidsche courant van dinsdag 21 april 1925 Sa^A4éi(k> staag, 31 April: 2—5 uur Meubi- leei ingstento 011 stelling Woningbouw- ver. „De Eendracht." Javastraat, Kooi- park. Dinsdag 21 April 's av. 711 uur: Tentoonstelling van Banket- en Luxe bakkerij. Steenschuur 15. Wcensdag 22 April, 's midd. 25 en 'sav. 711 uur: Tentoonstelling van Banket- en Luxebakkerij. Steenschuur 15. Woensdag 22 April tot en met Zater dag 25 April. Meubil. tentoonstelling. Woensdag 22 April Leiden. Algem. Ledenvergadering v. d. Ver. tot be vordering van Vreemdelingenverkeer, in Café Neuf Breestraat. Aanvang half negen uur. Woensdag 22 April, Stads-Evangel. Midd. grachtt 3, br. Sevensma. Woensdag 22 April 's avonds 8 uur in Prediker, Radio-avond. Spr. Prof. Noordtzij. Woensdag 22 April. Tentoonstelling R.K. Vakschool voor Meisjes, 45 uur en 7—9 n.m. Noordeinde 50. Donderdag 23 April Leiden. Idem. idem, 1012 uur v.m. en 2.305; 7 9 uur n.m. Noord wijk a. Zee. Woensdag 22 April 's avonds 8 uur in de Geref. Kerk Uitv. Chr. Zangver. „Zingt den Heer." Sassenlieim. Dinsdag 21 April 'snam. 2 uur. Jaarl. Tentoonstelling van afge sneden Narcissenbloemen in de zaal v. ih. K.S.A .gebouw. Sassenheim. Woensdag 22 April V.m. 9 uur tot nam. 8 uur Jaarl. Tentpon- stelling van afgesneden Narcissenbloe men in de zaal v.h. K.S.A. gebouw. Sassenheim. Donderdag 23 April. V.m. 9 uur tot nam. 8 uur Jaarl. Ten toonstelling van afgesneden Narcis senbloemen in de zaal v. b. K S.A. gebouw. Donderdag 23 April 's avonds 8 uur. Stads-Evangel. „Jeruël" Bijbelbespre king. Sasscnheim. Vrijdag 24 April. V.m. 9 uur tot nam. 8 uur Jaarl. Ten toonstelling van afgesneden Narcis senbloemen in de zaal v. h. K S.A. gebouw. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 tot en met Zondag 26 April waarge nomen door de apotheken van de h.h. D. J."v. Driesum, Mare 76, telef. 406 en W. Pelle, K. Rapenburg 12, telef. 594. derla'ndsche Regeering heiO bel pro duct laten onderzoeken cloor het Cen trale Laboratorium voor Volksgezond heid te Utrecht en dit instituut heeft vastgesteld dat het product absoluut niet schadelijk is voor de gezondheid. Het wordt op groote schaak uitgevoerd. En in Nederland zelf wordt het overal gebruikt. Tijdens den oorlog was het zelfs zeer gezocht. De firma's die dit vet exporteeren, zijn van goeden naam en faam. Het ministerie van Landbouw is dan ook van meening, dat het be richt van het Dusseldofsche blad niets anders dan een sensatiebericht is. Christelijk sociale conferentie. Naar „De Stand." verneemt besloot de commissie voor samenwerking tus- schen de algemeene Chr. Sociale Bon den en het C. N. V., tot het beleggen van een 5-daagsche Sociale Conferentie in Lunteren. Deze Conferentie zal gehouden wor den van Maandag 21 tot Vrijdag 25 September en kan beschouwd worden als een'vervolg op die, van 611 Juli 1914 in Lunteren gehouden, waaraan Dr. J. Th. de Visser en Ds. A. S. Tal- ma voorzitters waren. Van deze conferentie zal Prof. Slote- maker de Bruine als algemeen voorzit ter optreden. Verlaging posttarieven. Het ligt in de bedoeling het binnen- landsche briefport te verlagen van 10 tot Vl2 cent voor het eerste gewicht van 20 gram. Buitenlandsche posttarieven. Met ingang van 1 October e.k., den dag waarop het nieuwe algemeene post verdrag van Stockholm in werking treedt, zal in overeenstemming met de daar vastgestelde en evenredig vermin derde posttarieven, het port der brieven worden bepaald op 15 cents voor de eerste 20 gram en 71/2 cent voor iedere volgende 20 gram, op 10 cent voor brief kaarten en op 3 cent per 50 gram voor gedrukte stukken, monsters en docu menten. Barmat en de Communisten. Uit het verslag in de N. Rott. Ct. over de jongste zitting der Barmatlfommis- sie uit den Duitschen Rijksdag: Gisteren tyad de soc'aal-demokrali- sche afgevaardigde S chr eek er nog aan herinnerd dat, volgens de uitlatingen van Barmat, Russische kommunisten zich na het sluiten van den vrede van Brest-L:towsk tot hem hadden gewend met het verzoek jhéan loon gulden te leënen. Barmat heeft dit'nfe* gedaam Sehrëck nu wil weten of nog andere kommunisfen zich tot hem hebben ge wend om geld. RECLAME. Lüiüen - itaariemmersiraal 143 Barmat antwoordt hierop: De Neder- landsche kommunist Van Ravesleyn is herhaaldelijk bij mij geweest; geld heelt hij echter niet gekregen. Het Neöteri. Kankerinstitimt. Naar de Tel. van welingelichte zijde verneemt, hebben de sedert eenigen tijd gevoerde onderhandelingen tus- schen het Rijk en 't Nederlandsche kan ker-instituut te Amsterdam, met het doel dit instituut te vestigen in 't M.li- tair Hospitaal aan de Sarphatistraat al daar, tot overeenstemming geleid, zoo dat eerlang dit instituut dat op het oogenblik in 't Anthony van Leeuwen- hoekhuis is ondergebracht, naar het Militair Hospitaal zal worden overge bracht. Enkele technische onderdeejen moe ten nog nader worden geregeld en vast gesteld, in afwachting van het opma ken van het contract waarbij de over dracht zal geschieden. Het Rijk behoudt het Militair Hospi taal in eigendom, zoodat het NedeV- landsch Kanker-instituut dit gebouw in bruikleen krijgt op een zeer klein gedeelte na dat onder het Departement van Oorlog zal blijven ressorteeren. Tenslotte verneemt het blad nog. dat in verband met het in bruikleen krijgen van het Militair Bosp:taal het Rijks subsidie aan het Nederlandsch Kanker instituut zal vervallen. Ned. Jongelingsverbond. Woensdag 20 en onderdag 21 Mei, a.s. houdt hef'Nederl. Jongelingsver bond zijn 72e algemeene vergadering te Dordrecht. De «vergadering op Don derdag is openbaar en wordt gehou den in het gebouw „Kunstmin." Van half 9 tot half 10 is er gods dienstoefening in de Augustijnerkerk. In de middagvergadering spreekt Ds. G. P. de Vey Mesdagh, uit Rotterdam, over: „De beteekenis van het intercon fessioneel^ standpunt van het N.J.V. in dezen tijd." 's Avonds is er van 7 tot 9 uur nog een samenkomst in de Groote Kerk, waar o.a. de algemee ne secretarissen, de heeren Gordeau en Tabak, toespraken zullen houden. De schending van den St. Pietersberg. Bij B. en W. van Maastricht is een verzoek ingekomen tot den houw van een cementfabriek bij den St. Pieters berg. Heit Natuur-Histórisch Genoot schap in Limburg heeft heeft Vrijdag 1.1. door een daarvoor ingestelde com missie z'n bezwaren kenbaar gemaakt aan B. en W. tegen deze natuurschoon schending. Zij voerden daarbij aesthe- tisclie natuur-liistorische en hygiëni sche motieven aan. Men Schrijft aan de „Gemeentestem" van bevoegde zijde: Gelijk als bekend mag worden geacht zijn de gemeenten verplicht, in de bij de wet voorziene ge vallen de door het bestuur der Rijks verzekeringsbank krachtens de bepa lingen der Invaliditeitswet berekende wiskundige reserves te b'etalen ten be hoeve van de invaliditeitsverzekering der arbeiders, die den gemeentedienst zonder een dadelijk ingaand voor een bepaalden tijd .toegekend pensioen verlaten. Bij de invordering der uit dezen hoofde verschuldigde bedragen stuit echter het bankbestuur dikwijls op tegenstand; verschillende gemeen ten toch zijn en blijven weigerachtig, om in dit opzicht aan haar verplich tingen te voldoen. Naar wij vernemen,heeft het be stuur voornoemd thans besloten, aan dien tegenstand een einde te maken; de gemeenten, die niet goedschiks willen betalen, zullen n.l. voor den ci- vielen rechter worden gedagvaard. Tegen één gemeente is de dagvaar ding reeds uitgebracht; tegen andere zal zij spoedig volgen. BUITENLAND. DE BOMAANSLAG TE SOFIA. Massa-arresiatiss en executies. De politie te Sofia heeft 500 com munisten en boeren gearresteerd we gens medeplichtigheid aan den aan slag in de Kathedraal. Eenige arres tanten, die zich verzetten, werden door de menigte gelyncht. Kapitein Krotneff, die de ontplofbare stof aangeschaft zou hebben,, lieeft zelf moord gepleegd. De communisten heb ben, naar beweerd wordt, zijn vrouw vermoord, ten einde té voorkomen, dat zij verklaringen zal afleggen. Gistervoormiddag 0111 half elf is de aanstichter van den aanslag in de ka thedraal, die ook zelf de helsche ma chine heeft geplaatst do ingenieur en reserve-kapitein Mink off, bij een vuur gevecht tijdens zijn achtervolging', doodgeschoten. De regeering heeft een manifest tot de bevolking gericht, waarin zij be-> looft;, de orde en de rust te zullen her stellen, de misdaad zeer scherp brand merkt, en het Bulgaarsche volk op roept eensgezind te zijn en de regee ring in haar strijd voor het heil van het vaderland te steunen. Boelgarije's verzoek aan den Gezan- tenraad. De intergeallieerde militaire contro le-commissie van Versailles, waarvan, zooals men weetb Foch voorzitter is, heeft gistermorgen beraadslaagd over het. verzoek van de Boelgaarsche re geering, om het troepen-contingent, vastgesteld hij 't tractaat van Nob.illy niet .10.000 man te mogen vergrooten. Naar verluidt zou dit advies gunstig luiden. De gezantenraad zal waar schijnlijk vandaag beslissen. De inwilliging van het verzoek van Boelgarije zou eventueel voorloopig zijn en slechts tot het herstel van de orde gelden. DE DUITSCHE OUD-MINISTER HOEFLE OVERLEDEN. Dr. Hoefle, de gewezen Duitsche rijksminister van posteren, die enkele maanden geledén in verband met de zaak-Barmatin hechtenis werd geno men. is gistermiddag overleden. Hij was in de gevangenis ernstig ziek geworden en elk verzoek van zijn verdedigers, om hun cliënt wegens zijn kritieken toestand voorloopig in vrijheid te stellen werd afgewezen. Ook nadat hij de laatste sacramenten der stervenden had ontvangen bleef hij in de gevangenis. Pas gisteren is hij naar een zieken huis vervoerd. Mevrouw Hoefle werd pas tot haar man toegelaten, toen deze het bewustzijn reeds had ver loren. De rechter van instructie heeft zich, naar aanleiding van het over lijden van Hoefle, in verbinding ge steld met de directie van het zieken huis, waarin deze gestorven is, om vast te stellen, of Hoefle alleen aan de gevolgen van longontsteking is over leden, of dat er nog andere .oorzaken van zijn dood zijn geweest. Er wórdt namelijk gezegd, dat Hoefle Zondag groote hoeveelheden veronal en alcohol tot zich heeft ge nomen om vrijwillig een eind aan zijn leven te maken. DE VOLKENBONDSCOMriRENTIE OVER DEN HANDEL IN WAPENEN. Rusland weiger! deelneming. Het Yolkenbóndssecrètariaat te Ge- nève heeft gisteren het reeds ver wachte weigerende antwoord van Sov jet-Rusland öp de lütpoodigiiig tot deelneming aan de Volkenbondscol* ferentie betreffende den wapenhandel ontvangen. '-1 Tsjitsjerin herinnert aan de nega tieve houding van dè Russische re geering ten, aanzien van den Volken bond in zijn tegenwoordige organisa tie. Indien sovjet-Rusland somtijds aan zekere beraadslagingen onder leiding van den Volkenbond heeft willen deelnemen, .wannéér het vraagstukken van den tweeden rang betrof en voor al wanneer er humanitaire belangen bij betrokken waren, zoo heeft vde Russische regeering toch nimmer ver zwegen, dat deze medewerking geens zins de negatieve houding tegenover den Volkenbond verminderde, merkt Tsjitsjerin in zijn telegram op. In het tegenwoordige geval ver klaart de Russische regeering echter, onmogelijk met den Volkenbond te kunnen samenwerken bij de bestudee ring van een vraagstuk, dat de inmen ging van den Volkenbond in de bin- nenlandsche aangelegenheden van de sovjet-republiek zou medebrengen. Ook acht Tsjitsjerin het onmogelijk, dat Rusland zich zou moeten onder werpen aan de beslissingen en de tusschenkomst van den Volkenbond. ONWEER EN STORMEN IN AMERIKA. Vele slachtoffers en groote schade. Een buitengewoon hevig onweer heeft Zondag gewoed over het gebied van de Groote Meren, hier en daar ge paard met hevige regen- en hagelbui en, terwijl langs de Canadeesche grens van 5 tot 40 c.M. sneeuw viel. In sommige deelen van den staat Illinois en het Westen van Pennsyl vania bereikte de storm de hevigheid van een tornado en richtte groote ver woestingen' aan, waarbij vele perso nen, gedood en een 40-tal gewond wer den. De materieele schade wordt ge raamd op 15.000.000, waarvan alleen te Pittsburg 8.000.000. In het zakenkwartier van de stad Wheeling;in het,.Westen van Virginia werd ook veel schade aangericht, maar wegens de Zondagsrust waren de kantoren gesloten. Te Toledo (Ohio) vielen hagelstee- ncn van 2 c.M.doorsnee, welke tal rijke broeikassen en kappen van au to's vernielden. Vele daken werden door den, wind weggeblazen en som mige boerderijen vernield. In het Noorden van den staat New- York kongister wee? whiter sport ge in oden worden Ontploffing in Australië. Te Richmond (Victoria/ heeft Zon dagnacht een geweldige ontploffing plaats gevonden, waardoor de werk plaats van een electricien werd ver woest. De slag was zöo hevig, dat de geheele omtrek er door werd op geschrikt. De eigenaar, zijn vrouw en drie kinderen worden vermist. Vijftig hui zen werden ernstig beschadigd. Dit was voor het gespuis van de straat het sein tot een plundertocht totdat de politie op het terrein van de ramp verscheen. Mdn schat de aangerichte schade op vele duizenden ponden sterling. KORTE BERICHTEN. Dezen zomer zullen er nieuwe Duitsche postzegels met de beeltenis van wijlen president Ebert worden uitgegeven. De politieautoriteiten te Chrica- gó overwegen de instelling van een lucht-politiemacht van twintig avia- teurs. In de Noord-Westelijke Boheem- sche metaalindustrie hebben 80 fa brieken 12.000 arbeiders uitgesloten. In de Inlandsche wijk te'Bloem fontein hebben ernstige relletjes plaats gehad. Drie-en-twintig personen, die bij den opstand der Koerden waren be trokken, zijn in Diarbekir opgehan gen. De raad der Belgische socialis ten-partij heeft het standpunt ingeno men, dat de partij bij de regeerings- vorming geen concessies zou doen in zake het socialistisch regeeringsplan. De fabrieken van Ford te Ant werpen hebben verleden Zaterdag de 50.000ste auto afgeleverd. In tegenstelling met de chris telijke arbeiders, heeft de Beiersche christelijke boerenbond besloten, om voor Hindenburg te stemmen. UIT DE OMGEVING. SASSENHEIM. Be Tentoonstelling van afgesneden Narcissen Bloemen te Sassenheim. Hedenmiddag te 2 uur werd onder groote belangstelling onze Jaarlijksche tentoonstelling van afgesneden Nar cissen bloemen geopend. De heer G. Vlasveld, voorzitter der plaatselijke afdeeling Van de Alge meene Vereehiging voor Bloembollen cultuur voerde hierbij het woord. Hij sprak er zijn blijdschap over uit dat de tentoonstelling ook nu weer te Sassenheim wordt gehouden. Heemstede scheen voor dit jaar de aangewezen plaats, maar door het over- groote bezoek hebben de vakmensclien daar vaak geen gelegenheid dat wat hen interesseert eens. rustig te bekijken. Spr. bracht hulde aan de Commissie die deze tentoonstelling had voorbe reid, sprak den wensch uit dat de don kere wolken die vanuit Amerika drei gen, nog mochten worden afgewend.en hoopte tenslotte dat ook deze tentoon stelling de liefhebberij en. de kennis van ons mooie vak zou mogen bevor deren. Het behoeft zeker geen 'verbazing te wekken dat voor deze jaarlijksche show zooveel belangstelling onder de vakgenooten' is. Het kan toch niet worden ontkend dat de groote tentoonstelling te Heem stede voor de vakmensclien eenigszins een teleurstelling is, tenminste wat de tijdelijke tentoonstellingen betreft Hoe schitterend deze ook zijn, en hoeveel er vooral voor particulieren valt te bewonderen, een vakman kan den in druk niet kwijt raken dat het bloem bollenvak zelf er maar mager wordt bedeeld. En deze Sassenheimsche ten toonstelling is voor het vak van on getwijfeld veel grootere beteekenis dan al'les wat op de verschillende tijdelijke tentooiistellingen te Heemstede tot nu toe is te zien geweest. Het zal voor iedereen een zeer aan gename verrassing zijn geweest dat ondanks de strenge, late voorjaarsvor- sten en het stormweer van verleden week nog zooveel schoons bijeen kon worden gebracht. De kwaliteit der bloemen mag dan wat enkele soorten betreft niet zoo .volmaakt zijn als we andere jaren wel gezien hebben, er is een overweldigend groote collectie, en we durven wel zeggen, dat deze ten toonstelling alles overtreft, wat we tot nu toe ooit op het gebied van Narcis sen. hebben gezien. We kunnen thans slechts van de stands van de belangrijkste inzenders een overzicht geven, daar de tijcl voor het maken van dit verslag zeer be perkt was. We hopen morgen nog wel op het een en ander terug te komen. De Vereenigde Bloembollen Cultu ren van Noordwijk hebben ook nu weer getracht, evenals voorgaande ja ren de kroon te spannen. Wat is hier veel moois te, zien. Wat hebben we toch een heerlijk vak! Nooit geen stil stand, maar altijd vooruitgang, ieder jaar zien we weer wat nieuws en wat beters! Wat heeft de Schepper iri de natuur toch een heerlijke mogelijkhe den gelegd! En wat is het een voor recht dat wij nietige mensclien door onzen arbeid steeds weer nieuwe ver rassingen te voorschijn mogen bren gen. VVij zagen hier verschillende he- Radio-Programma. Wat ei vanavond te booten is. 6.NSF (Hilversum, 1050 M.) Voor- avondconcert door het H. D. O .-orkest onder F. Lupgens. 6.20 2LO (Londen, 3.65 M.) en 5XX (Chelmsford, 1600 M.). Tijdsein van Big Ben, -weerbericht, nieuws. 7.20 (Brussel, 263 M.). Causerie over de stichting van Rome, daarna gala-concert niet medewerking van mil. Morgïm. 7.20 5XX. Concert, militair muziekkorps. 7.20 (Munster, 410 M.) Lezing over: „Feindliche Propaganda gegen Deutsch- land". 7.20 2LO. Concert. 7.50 (Munster, 410 M.) Concert. Friih- lings- und Rheinlieder. 8.05 SFR (PaHjs, 1780 M.) Concert met medewerking van Mme. Herlsroy. 8.10 NSF. Concert, te geven door mej. Di Moöriag, sopraan, begeleiding mej. Annie Rappange, Herman Leydensdorff, viool, begeleiding Max van Gooi. 9.20 2LO. Tijdsein van Greenwich, weer bericht, nieuws. Philips en Radio. De N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken heeft den laatsten tijd herhaaldelijk bewe zen den radio-omroep een warm hart toe te dragen. Wij herinneren in dit verband aan haar schenking aan den H. O. D., de_ twee stalen radio-torens eri de bekos tiging van de uitzending der Mengelberg- concerten. Thans heeft zij ook in Frankrijk de behartiging van den omroep' ter hand genomen. Met het zendstation' van den Eiffeltoren (golflengte 2600 M.) te Parijs dat we gens zijn groote hoogte ver hoorbaar is en dat om zijn gunstige modulatie tot ver over de Fransche grenzen bij de luiste raars geliefd is, is overeengekomen speciale Philips-concerten uit te zenden. Deze zullen voortaan plaats hebben op donderdagavond van 7.10 tot 9.10 en wel om te beginnen 23 April, 30 April, Mei en 14 Mei. kenden uit voorgaande jaren, mooi en bekoorlijk als altijd. We noemen slechts Red Cross, Mrs. Barclay, de eigenaardige zacht rose trompet Mrs. G. O. Backhouse, die voor toekomstige kruisingen van groote beteekenis kan zijn.'Maar daarnaast ook weer nieuwe verrassingen als de helder sprekende Prince of Orange, de groote, goede ge vormde Daisy S chaffer, met haar mooie citroengele kroon, en zaailingen als No. 119 en 298. De fa. A. Frylink en Zoon alhier, heeft eveneens een jnooien stand. De reeds meer bekende Nobility was hier in. zeer goede conditie, liet blijft een lieve bevallige bloem. Richard M.. To- bin was mooi, en er waren ook nog goede bloemen van de groote Lord Wellington. Wat echter in dezen stand het meest opviel waren de schitteren de Poetaz zaailingen, die hier Waren te bewonderen, iets geheel nieuws, waarvan we de verdere ontwikkeling met groote belangstelling /tegemoet zien. Bij de fa. Pereboom en Co. zagen we mooie bloemen van de sprekende Do- rine en de lieve Nursemaid. Croesus was hier in schitterende conditie. De fa. Warnaar en Co. heeft een zeer uitgebreide collectie geëxposeerd. Invincible is dit jaar mooi, de nieuwe Poetaz Red Guard, met haar helder rood oog, en donker oranje gele peta len brengt een geheel nieuw type in de Narcissen wereld. Ook Xerxes vin den we een zeer verdienstelijke aan winst, evenals de groote -nieuwe gele Jonquil Golden Perfection. Ladij Cur- zon was hier zeer mooi, en ons oog viel op een enkel bloemetje van een nieuwe zaailing, die we een verbeterde Firetail zopdén willen,noemen, en be schouwen als een volmaakte Narcis. De fa. Berg Haver heeft een uit gelezen collectie gebracht. Hjer.schit teren John Evelyn en Doriiie in haar volle schoonheid, en ook hier was Lady Curzon zeer mooi. De fa. H. de Graaff van Lisse heeft eveneens een mooien stand. Hier kwa men vooral uit de schitterende Sine- roe, die' juist gister in Haarlem een Certificaat Eerste Klas verkreeg. Ook Irma vinden we mooi, en Scarlett Glow bekoorde ons door haar bijzon der mooie sprekende cup. De fa. L. van Leeuwen Zoon komt hoofdzakelijk uit biet een uitgebreide collectie, door haarzelf gewonnen zaai lingen, waarin verschillende mooie nieuwe variëteiten voorkomen, waar we in.de totkomst wel meer van zul len 'zien en hooren. De fa. schijnt veel gewerkt te hebben met de bekende Golden Frilled, we vinden althans dit type in een groot gedeelte der getoon de bloemen terug; In het kleine, maar nette standje van de firma BeerhQrst en: Zn., viel ons op een mooie vaas niet Orange Glpw Deze bloemen waren nog in vrij goede con ditie, en als we in aanmerking nemen, dat ze reeds een week .lang afgesneden waren geweest, gelooven \ye dat deze soort door haar zusjes nog moeilijk kan worden overtroffen. Ook Phyllida ach ten we een lieve Narcis. De heer II. Prins van L:sse.bracht 'n uitgebreide collectie, het was jammer dat deze fa. niet wat meer plaats te barer beschikking had, de bloemen stonden nu wat dicht opeen gedrongen. Brightling was hier mooi. èn ook de kleine Mad. Wentholt trok ons zeer aan. Onze plaatsgenoot, de heer G. Zand bergen, had mooie bloemen ingezon-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2