PIANO'S L H. BRUNEI!, Turfmarkt7 ORGELS ,b_ I. KUKLER S ZONEN LWITSERSCHE OMZET-MAAND DE HAAN, Nieuwe Rijn 44, Tel-1793 Slechts 40 cent kosten onze kleine Advertentiën Cadeau! Cadeau! Cadeau! Groote Afslag in de ROTÏERDAMSCHE VLEESCHMAATSCH. VOLLE MELK NIEUWE LEIDSCHË COURANT VAN ZATERDAG 11 APRIL" f925 -•'aatse een andere rooilijn is geprojecteerd '.an in andera weggedeelten, b.v. bij den h-: Kroone. De lieer Vermeer sloot i :li aan bij den heer Fijma. Spr begreep niet, v/at het bezwaar van den ingenieur kan zijn, waar het bekend is, dat. de adres sant bereid is, om op eerste sommatie zijn hek weer weg te nemen. Het advies m dpn ingenieur blijft dan toch maar een idries. De toestand is cr nu, vooral voor de Idnderen die er spelen, levensgevaarlijk. De Voorzitter voerde nog aan, dat de heer Keyzer reeds 85 c.M. straat vóór de dror het Rijk geprojecteerde rooilijn it. \v e mogen het Rijk niet tegenwerken. Ook moet tegen een precedent worden gewaakt. De heer Jansen sloot zich aan bij den heer Vermeer. Het kon nog wel 5 jaar duren eer de \v;eg wordt verbreed. Laten we tot dien tijd vergunning ver- leenen en rekening houden met de be staande rooilijn. De heer Loerakker ging met het voorstel van B. en W. mede, gezien dat ook B. en W. eerst na het advies van den ingenieur van houding zijn veranderd. Spr keurt het af, op dit cogenb!ik tegen B. en W. in te gaan. De heer V e r m eer bleek niet overtuigd. Het geldt geen huis, doch slechts een hekje, dat spoedig kan worden opgeruimd. De gemeente heeft het in de hand zelf voor waarden te stellen. Het door den heer Vermeer gesprokene werd onderschreven door den heer van Houten, die ook wees op den gevaar lijken toestand ter plaatse. De heer Hoogmoed was tégen de ver gunning, omdat het rijk hierin aanleiding zou kunnen vinden om minder vlug mede te. werken tot verbreeding van den straat weg. Met 11—2 st. (die van de heeren Ver meer en Jansen) werd besloten de ver gunning niet te verleenen. Een verzoek van de Nat. Commissie tot bestrijding v. h. Alcoholisme om ver mindering van het aantal vergunningen werd verdedigd door den heer Hoogmoed die een motie indiende, bedoelende om het aantal vergunningen te verminderen tot er één op de 750 inwoners zal zijn, en dan het uitsterf-systeem te gaan toe passen. B. en \V. stellen voor op het adres en de motie niet in te gaan. Zij werden daarbij gesteund door de 'heeren Loer akker en Fijma. Weth. Balvers, zelf drankbestrijder zijnde, verdedigde zijn stem aan B. en W. met op te merken, dat een besluit in den geest van de motie der heeren Hoogmoed slachtoffers zou eischen. Het zou te betreuren zijn, wan neer hotels als Sinterman of Flora zou den moeten verdwijnen. Uit de bespreking bleek, dat de heer Hoogmoed zijn motie anders had bedoeld, jni. bestaande verordeningen te behouden I totdat het max. van ;i> op 170 zou bereikt zijn. 1 De heer Vermeer steunde dit denk beeld, dat door den heer Hoogmoed in een voorstel werd omgezet De heer F ij ma stelde voor, het uitsterf-systeem toe jte passen, totdat een max. van X'. op de 150 zou bereikt zijn. Werd verworpen met 9—4 stemmen. Vóór de heeren Vermeer, 1 Hoogmoed, Fijaa en Jansen. I Naar aanleiding van het voorstel van B. en B. om op advies van de gas- jcommissie den gasprijs bij een gebruik van meer dan 50 kubL M. per maand [te brengen van til) op 8 cent, vroeg de heer Loerakker of het wel goed is, do menschen in»dezen tijd lot verkwisten to gaan opwekken. In antwoord hierop deelde de he^r Vooren, lid der gas- commissie als resultaat van een veelzijdig onderzoek mede, dat deze maatregel een zeer democratische is. Ruim' 51 pet van de muntgasmetershouders zal ervan profitcc- teeren. Het gasverbruik neemt nog steeds onder de muntgasmeterhouders maande lijks met eenige duizenden Meters toe. Tegen een bezwaar van den heer v. Hou ten, die vreesde voor benadeeling van de menschen, die electrisch licht gebruiken, voerde spr aan, dat het voor verlichting gebruikte gas slechts een zeer klein per centage vormt. De heer Loer akker bleef bij zijn waardeering voor de zuinige huisvrouw, gelijk hij het uitdrukte. Een verschil van drie cent is niet klein. De heer V e rm eer deelde mede, dat de gascommissïe eerst een algeheele ver laging had overwogen. Toen dit niet mo gelijk bleek, heeft men zich beperkt tott reductie voor de groote gezinnen, die toch het meest gebruiken. De bedoeling, en ook wel de kans is er, om over de ge heel e linie te verlagen. Deze toelichting bevredigde den heer Loerakker, wien de heer Vooren nog met cijfers aantoonde, dat de Commissie zoo ver mogelijk is ge- gaan. t Met algemeene stemmen werd daarop het voorstel van B. en W. aangenomen. Met betrekking tot het voorstel om een crediet van f 250 ineens, en een van f400 per jaar toe te staan voor de inrichting en controle van de administratie van het wa terleidingbedrijf, en den heer J. C. Bost te Amsterdam tot accountant te benoe men, stelden de heeren van Houten en Selhorst de vraag, of er in Hillegom niet genoeg personen zijn, die daarvoor in aan merking komen. De heer Klaver vroeg aanhouding van dit punt, omdat het ook niet de bedoeling van de waterleiding- oommissie is geweest om een vast amb tenaar te benoemen. Tenslotte werd een voorstel van weth. de Vreugd aangenomen om de zaak weer te renvoyeeren naar B. en Wu De raad besloot de gevraagde gelden toe te staan voor aanschaffing van 25 schoolbanken voor de Julianaschool. De voorgestelde af- en overschrijvingen op de begrooting 1924 werden goedgekeurd. Laatste punt van de agenda was het voorstel van B. en W. om in afwijking van het advies van het hoofd der O. L. school en dat van de Commissie van Toezicht op het L. O., niet over te gaan tot het aanstellen van een tijdelijke leerkracht aan die school, omdat de kosten uitsluitend ten laste van de gemeente zouden komen. Het voorstel werd bestreden door den heer Vooren, die er op wees, dat de toestand momenteel niet te houden is, en de aanstelling slechts noodig zal zijn tot aap de groote vacantie, omdat dan de leidster van de oude U.L.O.-klasse weer beschikbaar komt. Spar meent dat hier over het financieel bezwaar moet wor den heengestapt ten behoeve van het on derwijs. Weth. Ide Vreugd verdedigde het voorstel van B. en W. Spr kan het niet verantwoorden, om voor enkele maanden waarvoor misschien een andere oplossing zou zijn fe vinden, de gemeente op zulke hooge kosten te brengen, waar bij de ge vraagde aanstelling ook dc lcostcn voor het bijzonder onderwijs automatisch 'in boog' gaan, zoociat we eigenlijk 9 leer krachten zouden hebben te betalen. Deze bezwaren worden door weth. Balvers on derstreept. De heer F ij ma wees op het onderwijsb'elang, dat geen uitbreiding van het aantal leerlingen per klasse toelaat. De heer Vermeer constateerde, dat het hier een bijzonder geval gelch. Van liet onderwijsbèlang, dat hier tijdelijk in de knel geraakt, zullen B. en W. wel niet minder dan de schoolcommissie zijn door drongen. De bijzondere scholen ter plaat se ondervinden reeds jaren de bezwaren waarvoor de heer v. d. Wall nu slechts enkele maanden zal komen te staan. We staan hier niet voor een permanente ver slechtering. In September keert de goede toestand weer terug. De zaak' waar het om gaat is, dat men eigenlijk voor een 13 a 14 leerlingen f 2200 in een paar maanden zou moeten uitgeven. Spr zou' ter gelegener tijd, b.v. bij de begrooting, wel gaarne zien overwogen, of het aantal leerkrachten bij het bijzonder onder- w ij s niet op de gewenschte sterkte kon worden gebracht. Het voorstel van B. en W. werd ten slotte met 103 st. aangenomen. Tegen de heeren Vooren, Fijma en Hoogmoed. Aangenomen werd nog een voorstel om op advies van den techn. ambtenaar v. d. Waterstaat afwijzend te beschikken op het verzoek van H. R. A. Hylkema om te mogen afwijken van de rooilijn bij den bouw van een huis aan de Hoofdstraat, en tevens een voorstel om gunstig te be schikken op het verzoek van J. Spilker om een hek mogen plaatsen aan den Stationsweg. (Slot volgt). Ons Babbelhoekje. Beste jongens en meisjes, Jullie hebt zeker wel begrepen, waarom de vorige week de Babbelhoek ontbrak. Een gedeelte van de copie was al afgezet toen plotseling door een gebrek aan een van de gasbuizen in de straat de gas- toevoer werd afgesloten. Dat gaf'n heele consternatie, want alle zetmachines ston den ineens stil, omdat er niet mee gezet kon worden. Eenige uren later is het euvel wel weer verholpen, maar 't was toen al te laat om alle copie nog af te zetten. En zoo is toen ook ons heele hoek je buiten de krant gebleven. Het gevolg is nu, dat onze correspon dentie meer dan een week' oud is en niet heelemaal meer klopt op den werkelijken toestand. Maar 't stond nu eenmaal gezet en er waren ook' geen nieuwe briefjes, zoodat ik besloot het maar te laten staan. De meeste jongens en meisjes hebben nu zeker wel vacantie en wat niet minder prettig is, het weer begint nu al echt mooi te worden. Dat belooft dus wel wat voor de volgende week. Ik hoop, dat jullie allemaal recht pret tige Paaschdagen zult hebben en dat daar op een prettige vacantieweek zal volgen. Daar de lessen nu stilstaan, en er mis schien wat meer tijd dan gewoonlijk is voor de raadsels, besloot ik ditmaal maai eens weer prijsraadsels te geven. Na tuurlijk reken ik daarbij weer op een groot SB! aantal goede oplossingen. „Zangeresje", Leiden. Dat belooft een mooi versje te worden, maar dat gebeurt zeker pas tegen de groote vacantie? Ja, dat vers ken ik wel. „Vaders Jongste", Leiden. Ik hoop, dat je wcnsch vervuld wordt. Regen in de vacantie is vooral in 't voorjaar ver van prettig. E11 ik denk dat de boomen er ook' geen b&lioefte aan hebben. „Jan van. Schaffelaar", Leiden. Wel ge feliciteerd hoor, met Grootvaders jubi leum. .Wat prettig, dat je naar hem toe mocht de vorige week'. „De Germaan", Leiden. Dat was dus een heele dierentuin. Je wordt op die manier wel een goede pluimveehouder. Wat leuk' zeg, dat je een paar postduiven Krijgt. „Dirk III", Leiden. En heb' je nog ple zier gehad van je Aprilgrappen De mees te menschen rekenen er al zoo'n beetje op geloof ik'. Je moet nog maar goed je best doen deze maand. „S. en C. W.", Woubrugge. Dat was een goéde boodschap. Ik haé het trouwens niet anders verwacht. Nog wel gefelici teerd hoor. En vindt broer het al een beet je prettig op school? „Junior". Je moet maar eens zien, wan neer je komt. Mocht ik er toevallig niet zijn, dan is er wel een ander, om je een en ander te laten zien. Ja, 't was de 20ste Maart. „Moeders Meisje", Noordwijk. Wel ge feliciteerd hoor, met grootvaders verjaar dag. Dat is al een hoogen leeftijd. Ja, 't lijkt me een flink gewicht, 't Duurt nu zéker niet zoo lang meer of de eerste gas ten beginnen te komen. „Krielhaantje", Leiden. Nee, ze waren niet zoo erg moeilijk ditmaal. Heb je er erg veel werk aan gehad of viel 't nogal mee? „Waterlelie", Lisse. Wel bedankt voor je lange brief en hartelijk gelukgewenscht met Vaders verjaardag, met je overgang en met die prachtige prijs die je gekre gen hebt. Dat was wel een heel prettige verrassing. „Boschviooltje", Lisse. 't Is vorige week Vrijdag dus feest geweest bij jullie. Nog wel gelukgewenscht hoor, met dien blijden dag, en ook met je overgang naar de zesde klas. En hoe vond broer het op school „Blondine", Koudekerk. Ja, de tijd vliegt snel voorbij en daarom is 't altijd goed daaraan te denken en aan 't tweede gedeelte van het spreekwoord: gebruik hem wel. „Hendrik Hudson", Koudekerk. Wat leuk is dat, zoo'n rapportendag op school, vooral als je dan tot de gelukkigen be hoort. Me dunkt, je broer mag wel een anderen naam kiezen, die beter bij zulke hooge cijfers past. „Maurits", Leiden. Je vermoeden kon wel eens juist blijken, maar afwachten is het beste. Hoe lang duurt die vacantie 't Wordt nu weer een mooie tijd, want Pinksteren komt ook al dicht in de buurt. „Jonge Corrie", Koudekerk. En hoe is 't afgeloopen op school? Hebben jullie veel plezier gehad en ben je met een blijde boodschap naar huis gegaan? Je moet me de volgende week maar een en ander schrijven. „Rugby", Leiden. En heb je nog een goed bericht uit De Meer gekregen? Als je uitgaat moet je mij maar eens een an sicht sturen, dan weet ik meteen waar je ongeveer bent. Geen wonder, dat je wel. zin liadt om te gaan. „Roosje", Koudekerk. Hartelijk gefe liciteerd hoor, met Vaders verjaardag. Ik hoop, dat God hem nog lang mag sparen. Hebben jullie nog een prettigen dag ge had, verleden week Vrijdag? „Eekhoorntje", ,,Hartediefje" en „Scho lier", Leiden. Dat is wel een heel treurige Paschen voor jullie. Maar gelukkig, dat je gelooven moogt, dat Vader in den hemel is, verlost van alle pijn en smart. Moge God jullie en vooral je Moe kracht geven om dit kruis te dragen. Hier volgen de oplossingen van de raad sels. 1. Een drooge Maart, een natte April, is de boeren naar hun wil. Onderdeelen: droom, April, draagbaar, warenhuis, motten, leerlingen, regenten, e. 2. Eén en twintig Maart begint de lente. Onderdeelen: weide, winter, beitel, man den, geiten, tante, gang. 3. Zoo de waard is vertrouwt hij zijn gasten. v. L bas rozen Abraham peren put s En nu volgen weer de prijsraadsels Mijn geheel bestaat uit 46 letters. 12. 33. 27. 41. 38. 28 is een timmerman met vleugels. 6. 14. 36. 23. 7. 29. 4. I'S zijn vaak schadelijke diertjes. Een 18. 34. 9 is geen echte Hollandsche jongen. 19. ii. 39. 35 is een groot eiland. Een stuk land wordt vaak 31. i!i'. 25. 42. 37. 8. 44. Bij het einde der zeehavens zijn 25. 30. 17. 26. 20. 5. Een 26. 13.31'. 46. 24. 10. 40.21 heeft men bij vorst niet noodig. 2. 45. 16. 12 een verkorte meisjesnaam. Wie 3. 32. 22. 43. 29 moet weergeven. Mijn geheel bestaat uit 38 letters. 33. 6. 20. 36. 28. 10. 22 zijn gedroogde druifjes. In parken is vaak een 30. 3. 9. 16. 24. 38 kamp. 1. 17. 15. 13 is een graansoort. Na 4. 14. 12. 7. 8. 26. 32. 35. 12. 7. volgt licht. Een 11. 34. 37. 19 is een deel van de boerderij. Een 18. 21. 17. 27 kan soms heel lang zijn. Een 23. 2. 2. 25. 3S is scherp. 5. 31. 36 is ondeelbaar. Hier volgen enkele woorden, waartus- schen een ander woord geplaatst moet worden, dat zoowel bij het eerste als het tweede aansluit. B.v. pot gieter wordt potlood loodgieter. Wie kan nog meer dergelijke woordjes opgeven Bloem struik. Lampen blazen. Licht fabriek. Room vaas. Winkel knop. Rozen roover. Vele groeten, OOM FELIX. mm LEIDEN - Opgericht 1892 - TELEF. 1595 Door grooten Inkoop en Verkoop zijn DE HAAN's prijzende laagste Pracht Zijden Damestaschjes f 2.611/2. Stellen Kammen met goud 69 ct. Moderne Ringen f 1.65. Colliers en Broches 45 ct. Parfums 35 ct. Beugels 971/, ct. Schaar tjes 35 ct. Odolglazen 15 ct. Vazen29 ct. De nieuwste Armbanden 19ct.,29ct., 45 ct Sponsen 24 ct Reisrollen f 1.95. Drijf schalen 68 ct. Zakmessen 45 ct. Manchet- knoopen29ct. Sigarettenkokers f2.25. Tandenborstels 277s ct. Eau de Cologne, Zeepen, Pasta's, Haarkammen. Prima Scheermesjes lx/2 ct. enz. Spotprijzen. Doet Uw voordeel en koopt bij iiiHiiiiiiliiijiiiiiiilljiiiiiiiiiiiiiHiilijiiiifiiijiijiiliiiiiiiiiijixiiiiiijilijiiiitiiiiiiiiiiftiiiiiiftiiiiiiiiiijiiifti IKRACHT l l [ÊCONOMIEl oMMBU1 "Tim Mandenmakerssieeg 4 - Telefoon 2035 IMT" Een ieder, die Vrijdag en Zaterdag 4 Gulden besteedt, ontvang! gratis een pond extra fijne Rookworst cadeau of 1 Pond vet. Die 12.50 besteedt ontvangt een halt pond CADEAU. RUNDVLEESCH. per pond Soepvleesch en Gehakt45 Lappen, prima 50 Fijne Riblappen60 Ribstuk (kort model) 65 Rosbief (extra) 65 Rollade, gewoon 50 Rollade (v. d. Rib)60 Biefstuk en naas 85 Rauw Rundvet 60 VARKENSVLEESCH. per pond Karbonade. 6070 Magere lappen 70 Fricando 75 Filee of Rollade 75 Gehakt 60 Souseisjes 60 Vet Spek 50 Mager Spek 55 Rauwe Reuzel 60 Prima rauwe Rookworst 65 s s Dezo prijzen zijn uitsluitend a Contant aan de Bank. De winkel is geopend dagelijks van 7 tot 8 uur. Des Zaterdags tot 10 uur Beleefd aanbevelend, DE ONDERNEMER Mandenmakerssteeg 4 - Telefoon 2035 DE EERSTE Leidsche Glazenwasscherij is speciaal ingericht voor het Schoonmaken en Witten van Kerken, Scholen, Fabrieksgebouwen en leege Huizen. Zoowel binnen als buiten de stad schoonmaken van Geschilderde Plafonds, Trapgaten en Gangen door Vakkundig Personeel. 1676 Kantoor: v. d. Werfstraat 34 Papestraat 3 Telefoon 777.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7