Bezoekt ons met Uwe kinderen. HEDEN Blanke Hande Blahk Celaal NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZÏTERDAO 11 APRIL 1925 Dag-Agenda. Zondag 12 April 1925 Leiden. (Ie Paasclidag) 's avonds kalf zeven, Je- cuël, Groenesteeg 16. Spreker: de keer De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door &T- Varekamp, telefoon 1916. Den 2den Paaschdag wordt de dienst waargenomen door Dr. Timmermans, tel, No. 390. natuurlijk niet toe tot een vaste wor king majority. En door zekere omstan digheden in de Katholieke fractie is een meerderheid van Rechts en Vrij heidsbond voorshands niet verzekerd. Hier ligt het buitengewoon zware, het Jabnormale karakter van de taak, die ide heer Schouten op zich heeft geno men. Hij zal zich door eigen zelfstan dige kracht en meerderheid voor zijn voorstellen hebben te verschaffen. En dat dadelijk al voor zijn voorstellen rondom den factor 1925/26 Onze Bioemboilenuitvoer. Gedurende de maand Februari £s aim bloembollen uitgevoerd ruim ,'417.000 Kg., ter waarde van pl'.m. (f 437.000. Vorig jaar waren deze maandcijfers 248.000 Kg. en f227.000. In het eerste kwartaal van dit jaar is uitgevoerd 1.145.000 Kg. (in het zelfde kwartaal van 1924 pl.m. 638.000 Kg. bij een geldwaarde van f 1.208.000 vorig jaar f629.000. De Weeldebelasting. Door den bond van Nederlandsche grossiers in naaldspreekmachineplaten gevestigd te Amsterdam en een elftal importeurs van gramophones en pho- nografen is een adres gericht aan de 'Tweede Kamer, waarin ze te kennen geven met verbazing te hebben be merkt, dat in art. 81 a van het Ont werp van Wet tot aanvulling der Ze gelwet N 1917; met een recht van 10 ten honderd belast worden de kwijtin gen, welke betrekking hebben op o.m. phonografen, gramophones, platen en toebehooren. Adressanten verzoeken de Kamer om hij den betrokken Minister er op aan te dringen, dat de voormelde ar tikelen onbelast blijven of anders dat het wetsontwerp aldus worde ge- 1 wijzigd, dat slechts zegelbelasting zal j kunnen worden geheven van instru- 'i menten boven de f200 verkoopprijs en i van platen welke duurder dan f3.50 verkocht worden. Hei eiland Miangas. j Naar men weet, is tusschen Neder- jland. en de Vereenigde Staten een j compromis tot stand gekomen, waar- Ibij de vraag, of het eiland Miangas jaan Nederland dan wel aan de Ver eenigde Staten behoort, aan arbitrage wordt onderworpen. Naai* wij thans vernemen heeft prof. mr. C. van Vol lenhoven te Leiden een opdracht, als agent van Nederland op te treden voor het scheidsgerecht, dat uit een enkelen, nader in overleg met de Ame- rikaansche regeering aan te wijzen ar biter zal bestaan, aanvaard. Ba Glindhorst. Zooals men weet, heeft het nieuwe bestuur van de Glindhorst mr. A. Bosch, vice-president van den Hoogen Raad, uitgenoodigd, een commissie te willen samenstellen, om het heele be heer der Glindhorst van den stichtings dag af te ondezoeken, opdat zal kun nen blijken, of deze inrichting be staansrecht heeft dan wel zoo spoedig :mogelijk dient te verdwijnen. Mr. Bosch aanvaardde de taak. i Naar „De N. Crt." verneemt, is de commissie samengesteld uit mr. Bosch de Kamerleden Gerhard en Rutgers, mej. I. Esser, zuster van Klootsema, directeur van het Observatiegesticht te Doetinchem. Rijkscommissie voor werkverruiming. De Rijkscommissie voor de Werk verruiming vergaderde een dezer da gen te 's-Gravenhage, onder voorzit terschap van prof. W. H. Nolens. Vastgesteld werd de redactie van :een schrijven aan den Minister van Waterstaat, waarin wordt verzocht uitvoering van eenige groote openbare I werken in verhand met de begroo-' ting voor 1926 uit een oogpunt van werkverruiming te willen bevorderen. Eveneens werd in verband met het vorig bedoelde schrijven vastgesteld een brief aan den Minister van Finan- I ciën, waarin eenige maatregelen wor- j den aanbevolen, waardoor groote open hare werken in sneller tempo en in grooter aantal dan tot op heden zul len kunnen worden uitgevoerd, j De inhoud dezer missives gaven aan 'leiding tot een uitvoerige gedachten- wisseling, waarbij tevens de taak der Commissie werd ter sprake gebracht, i Besloten werd in een volgende ver gadering de organisatie van alles wat op de werkverruiming betrekking heeft, onder de oogen te zien. Goedgekeurd werd een adres aan den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw naar aanleiding van een verzoek aan de Regeering om mc- de het risico te dragen, verbonden aan het weder in bedrijf stellen van een industrieele onderneming, welke we gens gebrek aan bedrijfskapitaal was stopgezet. Belangrijke mededeelingen werden gedaan over de maatregelen, welke reeds zijn en nog zullen worden ge- RECLAME Wat ieder met Paschen zal opmerken. Het is te hopen, dat de feestdagen door mooi weer begunstigd zullen wor den, opdat iedei* zooveel mogelijk van de heerlijke lentelucht kan genieten en tevens op de wandeling kan waar nemen, wat de nieuwe mode zooal brengt in Dames- maar ook in Heeren- lcleeding. Dat er heel wat te zien zal zijn, is meer dan waarschijnlijk. De groote Mode-magazijnen hebben dezer dagen volop werk gehad om alle cliën ten te bedienen. Bij de Firma C. A. bijv. was het in de afgeloopen week zóó overstelpend druk, dat men er bij na geen raad mee wist. Dit is ook nauwelijks te. verwonderen, als men eerstens hare overweldigende collec ties ziet van de nieuwste snufjes op modegebied en voorts op de buitenge woon lage prijzen let. Het bekende C. A.systeem heeft wonderen gewrocht voor de prijsbepaling van Dames- Hee- ren- en Kinderkleeding. Vooral wat be treft Heerenkleeding schijnt de strijd tegen de duurte groot succes te heb ben. Het C. A.-systeem blijkt dus werkelijk bij machte, de prijzen voor kleeding beduidend te verlagen, waar van ieder zich persoonlijk kan over tuigen. Op verschillende plaatsen van ons land werden door de Firma C. A. nieuwe zaken geopend en allerwe gen betuigt het publiek zijne ingeno menheid met den strijd der Firma te gen dure Heerenkleeding. Thans is moderne, solide Heerenkleeding ver krijgbaar bij C. A. tegen prijzen, zooals men die tot dusver niet gezien heeft. Wie na Paschen nog iets nieuws wil koopen, hetzij Dames- Heeren- Meis jes- of Jongenskleeding, kan gerust naar de Firma C. A. Brenninkmey- er gaan, want daar zal men zeker slagen. troffen ter bestrijding van de werk loosheid in de Drentsche venen. Voorts werden er ook thans weer een belangrijk aantal gevallen behan deld, waarin de bemiddeling der com missie werd ingeroepen om te bevor deren, dat aan Ned. fabrikaat de voorkeur zou worden gegeven boven buitenlandsch of dat het nationale al thans bij het buitenlandsche niet ten achter zou worden gesteld. Bij de be spreking dezer gevallen bleek dat door overleg, zonder financieelen steun, nog veel voor de Ned. nijverheid kan wor den bereikt. Zoo werd b.v. door over leg met de directie van het Hoogoven- bedrijf bereikt, dat de Chamotte-Unie een order kon hoeken, waardoor deze fabriek voor drie maanden werk krijgt Met leedwezen nam de commissie kennis van het besluit van Ged. Sta ten van Friesland, waarbij goedkeu ring werd onthouden aan het besluit van den Raad van Workum om de levering van een gashouder aan een Ned. onderneming tegen een ietwat hoogeren prijs te gunnen dan waar voor een niet-Nederlandsche onderne ming had ingeschreven. UIT DE ANTIREVOL. PARTIJ. Het miilioen. Recapitulatie Kieskringen. Aanslag Ontvangen (z 20 pet res.) f 52575.80 Amsterdam f 5C000 Arnhem 75COO 64671,16 Dordrecht I2COOO 104977,21 Drente 4C000 36742,35 Friesland IICOOO 103014,33 's Gravenhage 5COC0 26510,871/2 Groningen ICOOOO 125948,65 Haarlem 50000 50877,85VS Den Helder 30000 22766,55 Leiden 70000 68720,06 Middelburg óeooo 49861,67, N.-Br., Limb. 2COOO 30337,29 Nijmegen 45000 23117,05 Overijsel 65COO 54303,30 Rotterdam 55000 55IIO,OD Utrecht 70000 65935,44 Verspr. giften 6976,8ll/2 f IOTCOOO f 942446,401/2 Stijdk'as Dordt 20443,72 f 962890,121/2 Gift Kuyperiiuis 50000,00 1 f 1012890,12 }Ja R. O. VERWEYCK, Secr. (wnd penningmeester). Bureau: N.Z. Voorburgwal 5860. Amsterdam, 8 April 1925. Internationale Bloemententoonstelling. Buiten, een ijzig-koude Noordenwind die een mensch het gevoel geeft dat hij geen kleeren draagt. Binnen, lente! nee! zomer?!nee.... Ik weet het niet, het was lente en zomer het was nog meer dan dat. Dadelijk bij het binnenkomen, al die anjers, al die kleuren, zacht en klaar- driest, een kleurenweelde, een kleuren symphonie. Niet ver van daar, als smetteloos-blanke vlekken in 't donke re groen, de hortensia's. Verderop de orchideeën, zoo echt de patriciërs onder de bloemen, wonder- grillig-rijk, die me zoo doen denken aan de sprookjes van duizend en één nacht. Verderopmaar het is me niet te doen om den heelen tentoon stellingscatalogus met u door te lezen; het allerbeste is, om zelf maar eens te gaan kijken. Het eerste wat ik dacht, toen ik overal de namen van Hollandsclie kweekers las, dat is: ons landje kan er nog wel zijn. Maar ik schrok een-beetje van m'n bedenksel; ze noefnen tegenwoordig zoo iets chauvinisme en dus heb ik die leclijke gedachte maai; .weer gauw laterr varen. Het tweede wat ik dacht was: wat een arbeid, wat een vernuft komt hier in klem* en vorm tot uiting. Maar naarmate ik verdere wandelde en meer onder den indruk geraakte, kwam één gedachte al de andere verdringen: Wat is God rijk, zoo rijk dat Hij zijn heerlijkheid bijna ver kwist 1 Dat maakt tenslotte de ten toonstelling mooi! Ik denk aan de symboliek van „dén Pastoor uit den bloeyenden Wi\i- gaerdt" van Felix Timmermans. „Voor mij is heel de natuur een kleed, waar mee God zich omgordt, en de versier selen van dit kleed: de hoornen, de sterren, de waters, de landschappen en de vruchten, de lente, de vogelen en de volken; 't spreekt mij allemaal van Zijn glorie, Zijn leven. Het is muziek voor mij, het ruischt gelijk een orgel. Het is een eeuwig Laudate Domi- numl" (Prijst den Heer), (Pniël). RECLAME HARRLEMMEHSTR.263-265 geven wij bij aankoop van 2 GULDEN een PAASCHEI - cadeau - Jongenspakjes Nieuwste Schortjes Heeren Overhemden Kousen en Sokken Corsetten, IP E O IC verkoopt uitsluitend degelijk goed. BUITENLAND. HET KABINET-HERRIOT TEN VAL GEBRACHT. Een votum van wantrouwen van den Senaat. Bij de behandeling in den Senaat van de interpellatie van den oud-mi nister van Financiën Marsal over de financieele politiek der regeering, stel de Herriot gisteren de vertrouwens kwestie. De motie van vertrouwen werd daar op met 156 tegen 132 stemmen ver worpen. Na de verwerping van de motie van vertrouwen nam de Senaat een motie van wantrouwen aan met 163 tegen 0 stemmen. Daarop begaven de leden der regee ring zich naar het ministerie van Bui tenlandsche Zaken, ten einde een col lectieven ontslagbrief op te stellen. Het verzoek om ontslag werd on middellijk na dezen ministerraad aan den president der republiek Doumer- gue overhandigd, die het ontslag aan vaardde. De voorgeschiedenis der crisis. Herriot's heengaan zal weinigen ver wonderen, die de gebeurtenissen der laatste maanden met aandacht hebben gevolgd Men weet, hoe het vertrouwen ïn, en daarmee de positie van de regee- ring-Herriot geruimen tijd was ge schokt. De premier zelf heeft het verzet te gen zijn regime in Kapler en Senaat vaak noodeloos versterkt en verbreed, in 't bijzonder door de wijze, waarop hij1 de religieuze gevoelens van vele Franschen in de kwesties der Vati- caanambassade en der leekenwetten krenkte. Maar terwijl1 [Herriot's handelingen op deze punten de meerderheid in de Kamer niet ten nadeele der regeering konden verplaatsen maakten zij het par- tijen-evenwicht in den Senaat zóó over gevoelig, dat men kon zeggen, dat iedere onwelgevallige daad van het kabinet de schaal1 te zijnen nadeele zou doen doorslaan. De behandeling der b'egrooting heeft inderdaad dat gevolg gehad. Herriot, die de situatie natuurlijk doorzag, heeft de eerste dagen der behandeling een halfslachtige politiek gevoerd. Zeggend alle inflatie te vermijden, prepareerde hij met zijn minister van Financiën, Clémentel een financieel plan, dat niet anders dan verkapte inflatie kon heet en. Toen „Clémentel RECLAME boorss60 •'So tt. FURQL den sluier over 't plan ^prematuurs- ophief, moest hij gaan. Zijn opvolger, De Monzie, wien men meer aanzien bij den Senaat toedichtte stelde daarop een plan op, waarin laan een beperkte inflatie een belang rijke plaats was ingeruimd en tevens een „vrijwillige leening" met duchtige sancties bij niet-inteekening was opge nomen, die de (pippositie dadelijk als een verbloemde kapitaalheffing brand merkte. Herriot, die reeds geruimen tijd door het hardnekkig, dagelijksch ver zet in den Senaat uiterst zenuwachtig was geworden, heeft haaèt geen gele genheid voorbij' laten gaan, om de vertrouwenskwestie te stellen. Don derdag slaagde hij' in de Kamer met deze tactiek volkomen, hoewel de meer derheid (290-246'' die zich vóór hem uitsprak, niet groot was te noemen. In den Senaat die letterlijk op zijn kans had zitten wachten zou echter de bom springen. Reeds Woensdag bracht een stem ming over een ondergeschikt punt der begrooting een resultaat, dat als een nederlaag der regeering was aan te merken. Een meerderl^eid van 2 stemmen (14*2-140; toch bleek bij na der onderzoek een minderheid van 2 geweest te zijn. De ministerraad kwam toen bijeen en besloot, den financi eelen strijd voort te zetten. Lang heeft het dat niet mogen doen. Dadelijk na de opening der debatten over de financieele wetten van De Monzie is eerst een vertrouwensmotie met aanzienlijke/ meerderheid ver worpen, daarna ten overvloede een motie van wantrouwen aangenomen. Daaruit heeft de regeering de conclu sie getrokken, dat ze moest heengaan. DE A.S. PRESIDENTSVERKIEZING. Een telegram van Hindenburg. Hindenburg heeft een telegram ge zonden aan Jarres, waarin hij het be treurt wegens de ongunstige verkie zingsvooruitzichten van Jarres tegen zijn wil de candidatuur te hebben moe ten aannemen. Hindenburg hoopt het vaderland, indien hij wordt gekozen, nog vele diensten te mogen bewijzen. Dit telegram heeft groote verwar ring en ontzetting veroorzaakt in het Rijksblok, wijl het bewijst, hoe slecht Hindenburg op politiek gebied is in gelicht. Het Rijksblok verklaarde nog denzelfden nacht, dat in het telegram een.... seinfout was geslopen(U Het blijkt meer en meer, dat de groot-industrie ten zeerste ontstemd is over de candidatuur-Hindenburg, aan gezien de buitenlandsche politiek in gevaar wordt gebracht. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK TE BARCELONA. Booden en gewonden. In [de nabijheid van Barcelona heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gevonden. Een trein bestaande uit twee wa gons derde en één tweede klasse, en waarin 180 reizigers gezeten waren, de railleerde in een bocht, tengevolge van te groote snelheid of door het niet werken der remmen. De heele trein liep tegen een tunnel te pletter; de wagons werden letterlijk tot splinters verbrijzeld, waardoor het t opruimingswerk ten zeerste wordt be moeilijkt. Tot nu toe zijin 24 lijken en 110 ge wonden van onder de overblijfselen te voorschijn gehaald. Verscheidene slachtoffers werden letterlijk in stukken gereden, terwijl verschillende personen vreeselijk zijn verminkt. Van een aantal1 gezinnen bleef niemand over. Volgens de bladen had de trein een snelheid van 110 K.M. De oorzaak van de ramp wordt toe geschreven aan een plotselinge onge steldheid van den machinist. ONLUSTEN IN DAMASCUS. Demonstraties tegen Balfour. Te Damascus hebben Donderdag ernstige onlusten plaats gehad in ver band met Balfour's verblijf aldaar. De menigte poogde het hotel' te bestormen, waar Balfour verblijf hield Zij wierp met steenen en viel' de po litie met stokken aan. De onlusten waren reeds' voorzien en Balfour waagde zich niet buiten. De actie concentreerde zich in de omgeving der uit de geschiedenis van Paulus zoo welbekende „Rechte straat. Troepen, waaronder cavalerie, en be schikkend over pantserauto's en vlieg tuigen, waaruit rookbommen werden geworpen, kregen ten slotte 'de me nigte onder bedwang. Enkele politiemannen werden ge wond, waarvan 2 ernstig. Van de burgers werden er onge veer 50 gewond, waarvan er 15, naar het hospitaal gébracht werden. De hooge commissaris generaal 'Sar- rail' begaf zich in den namiddag naar Balfour. Men gelooft, dat hij' hem ge adviseerd heeft, te vertrekken, daar Radio-Programma. Wat er vanavond te hoore^ is. 6.NSF (Hilversum, 1050 M.) Voor avondconcert door het H.D.O.-orcliest on der Francois Lupgens. 7.20 2LO (Lnden, 365 M.) en 5XX (Chelmsfrd, ;i6co M.) Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuwstijdingen. 7.20 (Berlijn, 430 en 505 M.) Uitzending van Faust, door Goethe. 7.50 5NO (Newcastle, 400 M.) Populair concert. 7.50 2BD' "(Aberdeen. '495 M.) Concert. 7.50 (Munster, 410 M.) Concert Lehrer Quartett. 8.05 5SC (Glasgow, 420 M.) en 5XX (Chelmsfort, 1600 M.) Concert in de St. Andrew's Hall. 8.05 SFR (Parijs, 1780 M.) Gala^concert, georganiseerd door „Le Martin". 9.50 2LO (Londen, 365 TM) en 5XX (Chelmsford, 1600 M.) Tijdsein van Green wich, weerbericht, nieuwstijdingen. 10.50 2LO en 5XX Concert. een afleidende beweging uitvoerden ongemerkt in zijn auto wegreed naar een onbekende bestemming. KORTE BERICHTEN. De bekende uitgever Fritz Bae deker, is, naar uit Leipzig gemeld 'wordt, in den ouderdom van 82 jaar overleden. In een verklaring naar aanlei ding van het te Londen gehouden Russisch-Britsch vakveremigingsco::- gres zeide Zinovieff, dat deze onder handelingen een succesvolle stap wa ren naar een verdere verboisjewie- king der wereld. Het Duitsche postbestuur zal bin nenkort postzegels uitgeven, met de beeltenissen van Goethe, Schiller, Bach en Beethoven. Naar de Roel verneemt, zijn de zer dagen alle te St. Petersburg ge vestigde juweliers gearresteerd. Wdke reden de autoriteiten voor dezen maat regel hebben, is niet bekend. In de Ver. Staten volgen de rampen elkaar met beangstigende snel heid op. Thans worden uit de ooste lijke staten op tal van plaatsen bosch branden gemeld, die veel schade aan richten. De Noordpool-expeditie vanA- mundsen is Donderdag van Tromsö met twee schepen (Farm en Hobby; naar Spitsbergen vertrokken. Vrijdag middag waren de beide schepen hal verwege het Bereneiland. Land- en Tuinbouw. DE INTERN. BOEMENTENTOON- STELLING. Opening der derde tijdelijke. Gistermiddag werd de tijdelijke ten toonstelling geopend, en in verband hiermede hebben we dé reis naar Heem stede nog eens ondernomert. Er was veel bezoek, wat trouwens niet te verwonderen is, daar ook de groote buitenbeplantmgen dagelijks meer kleur beginnen te vertoonen, zoo dat ook buiten reeds veel te genieten valt. De vroegere soorten der Narcissen staan thans in vollen bloei, en 't heer lijke voorjaarsweer der laatste dagen heeft ook de Hyacinthen een flink stuk vooruit geholpen. De tulpen laten hier en daar reeds haar knoppen zien en het laat zich aanzien, dat van nu af aan de geheele tentoonstelling van dag tot dag in schoonheid zal winnen. Wij kunnen dus onze lezers een uit stapje naar Heemstede ten zeerste aan bevelen, te meer waar er de geheele bollenstreek door reeds heel wat te zien is. De grootste attractie voor het oogen- blik is echter wel de zoo juist geopen- den derde tijdelijke tentoonstelling. Het groote tentoonstellingsgebouw maakt al direct bij het binnentreden een schit terenden indruk, en wij willen gaarne bekennen dat we slechts zeer zelden zoo'n heerlijke bloemenpracht aan schouwden als hier wordt tentoonge steld. Het is moeilijk vast te stellen, wat de meeste bewondering afdwingt, de groote verscheidenheid der getoonde bloemen en planten, de schitterende kwaliteit der tentoongestelde artikelen, of wel de buitengewoon smaakvolle wijze waarop alles is opgesteld. Vooral degenen, die ook in het buitenland wel eens een „show" heb ben bezocht moeten getroffen worden door de artistieke opvattingen die hier aan den dag treden. En we hoorden verschillende buitenlandsche bezoekers over deze tentoonstelling spreken op een wijze die van de grootste bewon dering en waardeering blijk gaf. Onze lezers moeten van wat hier to zien is geen volledig verslag van ons verwachten. Om wat hier lof stand gebracht is, recht te doen, zouden we veel meer plaatsruimte moeten gebruiken dan waarover we de beschikking hebben. We kunnen 'dan ook slechts een vluch tige beschrijving geven van wat ons het Balfour een.uur later, toemdegpepeii meest imponeerde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2