CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN advertentie-prijs Lm iiiimmer beslaat uit TWEE Bladen. j&ERSiJi BLAD. binnenland. *e JAARGANG frONDERDAG 9 APRIL 1928 NUMMER f485 AB onnementsprijs In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Posibox 20 Aan onze Lezers. Op den a.s. Goeden Vrijdag zal de „Nieuwe Leidsche Courant" Ni£T verschijnen. Y Stem dus verwachtingen. De voor cie sociaal-democraten gunsti ge uitslag van de verkiezingen in Bel gië gaf üe Volk-redactie aanleiding tot liet schrijven van een artikel, waarin de groei van 't socialisme wordt geteekend en waaraan wij het volgende ontleenen: „Wat nu in België aan den dag trad, is overigens slecnts een bevestiging van wat in het laatste jaar aan nieuwen, sterken vooruitgang der sociaal-demo- kratie in alle landen bleek. Engeland ging voor met twee verkie zingen die beide malen aan Labour meer dan een millioen stemmen winst brachten. In Frankrijk was de val van Poincaré schier uitsluitend een gevolg van de machtige toename der socialistische stemmen, gepaard gaande met een kora- plete aftakeling van het kommunisme. In Duitschland heeft eerst de Rijks dagverkiezing en nu dezer dagen de presidentsverkiezing geheel hetzelfde verheugende beeld vertoond. Zweden en Denemarken bleven niet achter doch zagen het socialisme op weg naar de meerderheid. En nu komt België een nieuwe, klin kende overwinning aan die prachtige reeks toevoegen. Voor ons land heeft de Belgische over winning nog wat speciaals te zeggen. In de eerste plaats moeten wij ons -eeds als Nederlanders verheugen over versterking der Belgische sociaal-de- mokratie, omdat die de meest afdoende fnuiking beteekent van het annexionis- me dat eenige jaren geleden bij onze zuiderburen zich zoo bedenkelijk roer de, het begeerig oog wierp op Zuid Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen en een onbehagelijke zelfs niet ongevaar lijke stemming tusschen de beide lan den schiep. Geen beter zegel op het gelukkig ac- 1 koord dezer dagen tusschen de twee re geeringen getroffen over eenige der han geride geschilpunten dan deze prach tige verkiezingsuitslag voor de scherpst antinationalistische partij in België. In de tweede plaats uervult ons de Belgische overwinning met nieuwen moed voor onze eigen Juliverkiezingen. In veel opzichten geleek de politieke toestand in België sterk op de onze. Ook daar was de reaktie aan het roer en ook daar beriep zij zich op de noodzakelijk- he d der sluitend-making van de staats begrooting om de ergerlijkste maatrege len door te drijven. Wat men in België aan de ambtena ren misdaan heeft geleek bijvoorbeeld als twee droppels water op wat het be wind Colijn hier uithaalde. En ookdaar was de onderdrukking van de demo krat ie door het konservatisme in het katholieke kamp de grondoorzaak, van het vastloopen der sociale politiek. In België hebben de door de reaktie kwaadwillig in hun levensbelangen benadeelde volksgrpepen bij de stem ming" van Zondag de rekening gepresen 'eerd. Een voorbeeld voor ons! Wij zullen het niet doen ontbreken anspsnning om dat vooibeeld na t volgen". ïiyii Komt ons voor, dat het Volk in ij.i overigens begrijpelijke opgewonden du een Kleinigheid over het hoofd ziet uló toen van gr ooien invloed kan blij- kcu ie zijn. Wij bedoelen dit, dat de strijd in de ons omringende landen niet als bij ons ten principieel karakter draagt. En waar dat hot geval is en waar bo- vend on de Sociaal-Democraten steeds i.cr geneigd zijn den socialistisch en j.\ met water le mengen, daar ligt het oor de hand, dat steeds meerderen de roede v aan volgen. ■A iö eenzelfde verschijnsel dat zich in ons land bij de linkerzijde tel- ns v/r-er voordoet. Hei l.ber&lisme, dat halverwege op i revolutionairen weg blijft staan, ver iost zijn aanhang ten koste van het meer radicale socialisme. En het is volstrekt niet onmogelijk, V. dit proces zich bij de aus. Juliverkie- ingen zal voortrekken. Maar daaruit volgt nog volstrekt niet dat de sociaal-democraten straks een grootere overwinning zullen hebben te boeken. Want met blijdschap mag het gecon stateerd, een groot deel van de kiezers weigert nog steeds zich door schoon schijnende leuzen te laten bekoren, om dat zij voor alles vasthouden aan hun Het is die beginselvastheid waarop 't socialisme zich steeds weer het hoofd te pletter loopt. Intusschen heeft wat in België ge beurde, ons wel een en ander, te zeggen. Aan inspanning om het daar behaal de resultaat ook hier te bereiken, zal het bij de sociaal democraten zeker niet ontbreken. Drie maanden lang zal een onafgebro ken en krachtige actie worden gevoerd waarbij men in de keuze der middelen volstrekt niet kieskeurig zal zijn, om de rechtsche meerderheid voor goed te ver nietigen en de roode vaan boven het regeerkasteel te doen wapperen. 't Zal een geweldige worsteling wor den, straks, laten we ons daarvan over tuigd houden. Maar juist daarom is het ook zoo drin gend noodig dat onzerzijds alle mannen en vrouwen in 't geweer komen, en dat alles wat mogelijk is gedaan wordt om dien dreigenden rooden vloedgolf te keeren. STADSNIEUWS. Wijdingsuur Marekerk. In do Marekerk werd gisteravond een wijdingsuur gehouden, uitgaande van de Ned. Herv. Gem. alhier. De bedoeling was, aan den voor avond van de a.s. feestdagen, de aan dacht der gemeente te bepalen bij de groote heilsfeiten, die de Christelijke Gemeente in de Goede Week en met Paschen herdenkt, en dit te doen op een andere wijze dan gewoonlijk, n.I. door zang, muziek en Schriftlezing, zonder dat er speciaal „gepreekt" wordt. Het was een avond, waarvan inder daad stichting uitging en die een mooi geheel vormde. En dat de gemeente deze samenkomst wist te waardeeren, bleek wel uit de groote belangstelling: geen plaatsje in het kerkgebouw bleef onbezet. Leider van den dienst was Ds. J. G. W. Goedhard, die nadat Mej. C. M. de Haas, organiste van de Waalsche kerk, op het orgel een Andante uit de G-moll sonate van Tartini gespeeld had, een wijdingswoord uitsprak, waar na door alle aanwezigen werd gezon gen Gez. 232:1 en 3. Vervolgens zong de sopraan Mej. M. H. H a g e m a n van Vlaardingen eeni ge soli v. Bach: „Leidenszeit", „Geth- semané", Gezang 123:1, „Es ist vol bracht I" en ,Jesus unser TYost und Le- ben", afgewisseld door vioolsoli, ge speeld door den heer G. Ko 1-1 ing van Zeist: een Aria van Bach, en een Lar go en allegro uit de G-moll sonate van Tartini, terwijl de liturg eenige ge deelten der Schrift voorlas, betrekking hebbende op 't lijden en sterven en de opstanding van den Heiland, alsmede een gedicht „Zondeschuld" van den 17de eeuwschen dichter Revius en een hoofdstuk uit de „Navolging" van Thomas Kempis. Ten besluite werd gezamenlijk ge zongen Gez. 199:1 en 4, waarna de voorganger de zegenbede uitsprak. Hei rooken doox kinderen. Namens den Ouderavond van de openbare lagere school, Duivenbode- straat B, gehouder op Donderdag 26 Maart j.l. heeft de Oudercommis9ie van deze school zich tot den Gemeenteraad gewend met het verzoek, de verorde ning van 3 April 1922 tot beteugeling van het gebruik van tabak door kin deren in dien zin aan te vullen, dat het aan kinderen beneden den leeftijd van 14« jaar verboden wordt op den openbaren weg of op een voor het pu bliek toegankelijke plaats tabak, siga ren of sigaretten te rooken. Ter toelichting van dit verzoek wordt het volgende opgemerkt: Waar Uw college in 1916 eene ver ordening tegen het rooken door kin deren in het leven riep en in 1922 deze verordening eenigermate verscherpte, daar meent onze commissie ontslagen te zijn van de verplichting, welke an ders stellig op haar zou rusten, om in den breede den nadeeligen invloed van het rooken door schoolkinderen te schetsen. Gevraagd mag enkel worden of door de bestaande verordening het doel, waarvoor ze werd afgekondigd, is be reikt of benaderd. O.i. moet hier beslist ontkennend geantwoord worden. Het aantal jeug dige rookers is nog schrikbarend groot Van de 26 jongens in het 5e leerjaar onzer school rooken er geregeld of zoo nu en dan 14, d.i. meer dan 50 pet. Dat op andere scholen en in 't 6e leer jaar de verhoudingen gunstiger zijn is niet waarschijnlijk. De Raad zal daarom na den eersten stap het strafbaar stellen van de verkoopers van tabak etc den twee den moeten doen, n.I. het rooken door de kinderen zelf moeten verbieden. Zoowel in .1916 als in 1922 zijn daar toe reeds pogingen-gedaan. Deze faal den echter, zij het echter ook met de grootst mogelijke minderheid achter zich. Het groote bezwaar bij de tegenstan ders van zulk een verscherping der verordening was, dat men het niet ge- wenscht vond, dat het kind op zoo jeugdigen leeftijd reeds in aanraking met den rechter zou komen. O.i. kan dit bezwaar gemakkelijk worden ondervangen door in de veror dening te bepalen, dat overtreding van het verbod gestraft zal worden met inbeslagname van het rookgerei. Wan neer de agenten van politie, brug- en parkwachters daartoe gemachtigd wor den zal in de practijk blijken, gelijk elders, dat deze natuurlijke straf vol doende effect sorteert. Uitbetaling Ouderdomsrente. Ons wordt verzocht ts melden dat de ouderdomsrente aan hén, die Maan dag 13 April voor uitbetaling in aan merking komen, zal plaats hebben op Zaterdag 11 April a.s. Vreemdelingen. De commissaris van politie vestigt er nogmaals de aandacht der ingeze tenen op. dat wie vreemdelingen in zijn huis herbergt, ook wanneer dit z.g. pleeg- of vacantiekinderen zijn, daarvan binnen 24 uur opgave moet doen aan het Bureau van Politie al hier. Een handwagen welke tijdelijk voor het perceel was neergezet, werd door een passeerend voertuig in de winkelruit gedrongen van het maga zijn van den heer v. d. H. aan de Haar lemmerstraat. Een winkelierster is gistermiddag de dupe geworden van de practijken eener dame-oplichtster, die een hoe veelheid koekjes kocht zonder ze te betalen. Op zichzelf wekte dit geen argwaan, omdat ze tevens een bestel ling deed, die ergens bij een familie aan den Witte-Singel zou moeten wor den thuisbezorgd. Toen het opgegeven adres niet te vinden was, werd het eerst duidelijk dat men met een op- lichtster had te doen. Een handwagen welks bestuurder na herhaalde waarschuwing niet ge neigd bleek om voor de aankomende tram de rails te verlaten, werd gister morgen op de Blauwpoortsbrug aan gereden. De wagen geraakte in de knel tus schen de tram en het trottoir, waar door de wielen en een der veeren bra ken. In de woning van A. J. D. in de Pioenstraat is gistermiddag om half twee een schoorsteenbrandje gebluscht De landbouwer E. R. uit Koude kerk wilde gistermorgen bij de O. L. School aan de Lammermarkt met paard en wagen door, inplaats van zooals zijn gewoonte was de markt op te rijden. Het paard liep uit de koers, en waar 't ge9pan nog al een tamelijke vaart had, kwam het met de borst op de ijzeren punten van het schoolhek terecht, als gevolg waarvan het bedui dende verwondingen opliep. Gistermorgen geraakte op de Bree straat een paard op hol dat gespan nen stond voor een wagen, bestuurd door den heer P. R. alhier. Het gespan werd op het Kort Rapenburg door een agent tot stilstaan gebracht. Belang rijke schade werd niet aangericht. Gistermorgen is op de Hooge- woerd de handwagen van den melk- slijter H. L. aangereden door een met paard bespannen wagen, bestuurd door A. R. uit Leiderdorp. Oorzaak was dat een der wagens doordat een wiel op de rails afsprong, uit de koers ge raakte. Van de op den handwagen ver voerde melk ging een hoeveelheid ver- loren. DE NIEUWE BELASTINGWETTEN. Hei afdeelingsverslag. Verschenen is het Voorloopig Ver- ag van de Tweede Kamer over de door Minister Colijn ingediende belas tingwetten, waaraan wij het volgende ontleenen De Inkomstenbelasting. Vele leden betuigden hun instem ming met de voorgestelde wijziging ten aanzien van de Inkomstenbelasting. Enkele dezer leden wilden echter ver der gaan en waren van oordeel, dat eenige progressie in den aftrek wen- schelijk zou zijn. Enkele leden waren van oordeel, dat de verhooging van den aftrek voor ge huwden achterwege had moeten blij ven. Zij achtten daarvoor geen gegron de reden aanwezig. Andere leden betoogden, dat een vrij stelling van f 1000 voor noodzakelijk levensonderhoud voor gehuwden niet te hoog is. Enkele leden waren van oordeel, dat de inkomsten van alle leden van het gezin te zamen als het totaal inko men van het hoofd van het gezin moes ten worden geschouwd. Geschiedt dit niet, dan zal het vaak voorkomen, dat het gezin een totaal inkomen v. f2000 en meer heeft en toch buiten de in komstenbelasting valt. Verscheidene leden vestigden er de aandacht op, dat de voorgestelde wij ziging van de Rijksinkomstenbelasling zeer bedenkelijke gevolgen zal hebben ten aanzien van de gemeenten. In de eerste plaats zullen de gemeenten, die opcenten heffen op de Rijksinkomsten- belasting, door de verhoogde belasting grens een groot bedrag aan opcenten derven. Doch ook de gemeenten, die een eigen plaatselijke inkomstenbelas ting heffen, zullen belangrijk nadeel van de voorgestelde wijzigingen onder vinden. De gemeenten zijn nu eenmaal verplicht, willen zij een voldoende op brengst van haar inkomstenbelasting krijgen, dit mede te Vinden uit een zeer groot aantal kleine aanslagen. Verhooging van de belastinggrens bij de Rijksinkomstenbelasting zal echter onvermijdelijk leiden tot een sterken aandrang om voor de gemeentelijke in komstenbelasting den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud even eens te verhoogen. Nog in ander opzicht zal de voor gestelde wijziging van nadeeligen in vloed zijn op de gemeentefinanciën. In de meeste gevallen geschiedt thans de aanslag en de inning van de gemeen telijke inkomstenbelasting door het Rijk. Door de .verhooging van de grens voor de Rijksinkomstenbelasting zal het aantal personen, die wel aan de gemeente, maar niet aan het Rijk be lastingschuldig zijn, aanmerkelijk worden vermeerderd. Dit zal derhalve vermoedelijk tengevolge hebben, dat de opbrengst voor de gemeente uit deze categorie van aanslagen sterk zal da len. De hier aan het woord zijnde le den vestigden er de aandacht op, dat de voorgestelde wijziging vérstrekken de gevolgen zal hebben ten aanzien van de schoolgeldheffing. Om al deze redenen achtten de hier aan het woord zijnde leden het ge- wenscht te streven niet naar vrijstel ling, maar naar vermindering van be lasting van de kleine inkomens en van de gezinnen met kinderen. In ieder geval, zoo werd betoogd, be hoort de voorgestelde wijziging van de wet op de Inkomstenbelasting niet met ingang van 1 Mei 1925 in werking te treden, omdat de gemeentebesturen dan niet in de gelegenheid zijn ter compensatie van de daaruit voortvloei ende verliezen tijdig andere belasting bronnen aan te boren. Sommige leden vestigden er de aan dacht op, dat ook de provincies door de voorgestelde wijzigingen een groot bedrag aan opcenten zullen derven en dientengevolge gedwongen zullen wor den het aantal opcenten te verhoogen. Gevraagd werd, of rekening is ge houden met den invloed van de voor gestelde wijziging op de rijwielbelas ting in verband met de bepaling van het laatste lid van art. I der Rijwiel belastingwet en, zoo ja, hoeveel de op brengst dier belasting dientengevolge vermoedelijk zal dalen. De successie-belasting. Verscheidene leden juichten de voor gestelde verlaging van de Successiebe lasting toe, omdat deze bij de bestaan de tarieven kapitaal-vernietigendwerkt en deze tarieven buitendien te boog Beiangtijksie ïéüws io liii liutnmss Binnenland Het Voorloopig Verslag over de nieu«- we belastingvoorstellen. De wethouderscrisis te Amsterdam nadert haar oplossing. Het compromis-voorstel inzake de wethouderscrisis te Rotterdam. De Gemeenteraad van Sassenheim besluit voorlGopig geen nieuw Raad huis te bauwen. Buitenland. Hindenburg aanvaard»: een Candida- tuur voor het Duitschc Rijkspresident, schap. De positie van Herriot is zeer wan kel geworden deer een stemming ia den Senaat Gver een vertrouwensvo tum in zake de Onderwijsbegrooting. zijn en daardoor onbillijk. In menig geval beteekent het erven volstrekt geen vermeerdering, doch integendeel vermindering van draagkracht van den belastingplichtige en toch wordt hem daarbij een belangrijk deel van zijn vermogen ontnomen. Andere leden merkten daartegen op, dat al moge in sommige gevallen ver erving geen vermeerdering van draag kracht tengevolge hebben, zij, die on der deze belasting vallen, toch steeds personen zijn met een zeker bezit. Sommige leden' zouden de heffing van successierechten gewijzigd wen- schen te zien in dezen zin, dat het En- gelsche stelsel werd gevolgd, n.I. de z.g. estate ducy, de boedelbelasting, waarbij een progressief successierecht wordt geheven van den onverdeelden boedel onafhankelijk van de vraag, wie de erfgenamen zijn, terwijl, d"an een daarnaast- geheven verkrijgïngsbe- lasting rekening zou kunnen houden met den verwantschapsgraad. Enkele leden wenschten, dat alle voorgestelde wijzigingen van de Suc cessiewet, die niet in verband staan met de voorgenomen wijziging van het belastingstelsel, zouden worden terug genomen, en eoo noodig bij afzonder lijk wetsontwerp zouden worden inge diend, omdat daardoor de overweging' van de wenschelijkheid dezer wijzigin gen beter tot haar recht zou komen; Enkele leden wenschten, dat alle voorgestelde Successiebelasting van onroerende goederen geheven wordt naar de verkoopswaarde ten dage van het overlijden (art. 47, le. a. der Suc cessiewed. Sommige leden vestigden de aan dacht op een ander gevolg van de be staande regeling der Successiebelas ting, dat, naar hun oordeel, als onbil lijk is te beschouwen. Volgens de thans geldende bepalingen krijgt Staat recht op een zeker deel van elk vermogen, nadat de bezitter daarvan is overleden, derhalve nadat deze een normalen levensduur heeft bereikt. Schenkt de bezitter echter op veel jon ger leeftijd een groot deel van zijn vermogen aan een ander, dan treedt de Staat zooveel eerder in het bezi' an het hem toekomende deel en ge niet dus een belangrijk voordeel. Voor vervroegde betaling wordt doorgaans een disconto genoten en daarom zou den de hier aan het woord zijnde leden het billijk achten, dat in dergelijke gevallen eeri aftrek op het verschul digde bedrag werd toegepast, gegrond op" de berekening van de contante waarde over het aantal jaren tusschen den schenkingsleeftijd en den norma len levensduur. De wethoüderscrisis te Amsterdam. Naar gemeld wordt, heeft de heer Wierdels (R.-KJ zijn wethouderszetel ter beschikking gesteld van de R.-K. fractie. Voorts wordt nog medegedeeld, dat de pogingen om het college van B. en Wi. op breeder basis te vestigen dan aanvankelijk noodgedrongen, in het voornemen lag van het z.g. „bur gerlijk bloc", met voortvarendheid wor den voortgezet. i Daarbij wordt slechts gerekend met het belang van Amsterdam en om, z op veel mogelijk, alle partijen die ver- antwoordeiijkheid wenschen te aan- vaarden, in het college te doen ver tegenwoordigen. Het ligt, aldus deelde Het Hdbl. mede, voor de hand, dat onder dio

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1