Tl „De A Ir Bonneterie" A. Parmentier s Cml Magazijn wmm Breestraat 128 PANTAtfNS NIEUWE LÊÏD SCHE COURANT VAN WÖENS"DAG^APRiLl925 Dag-Agenda. Maandag 13 April Leiden (2e Paasch ig). Jaarvergadering v. d. Afd. Zuid- ollaiid v. d. Ned. Bond van J. V. op G. In dc middagvergadering spre- an Minister H. Colijn en Dr. J. Wate nk van Amsterdam. De avond-, nacht- en Zondagdienst 'er apotheken wordt vaii Maandag 6 )t en met Zondag 12 April waarge- .omen door de apotheek van den heer A. Boekwijt, Vischmarkt 3, telefoon 552 ds de heer Driessen kans ziet deze ver en te helpen, heeft spr. daar geen be- waar tegen. De heer Huurman informeert naai en stand van de verbreeding van het egin an den Rijnsburgerweg, indertijd 'oor B. en W. toegezegd. De heer Mulder, Weth., zegt, dat le zaak reeds bij fabricage is. De heer Huurman zou wat meer poed gemaakt willen zien. De heer S y t s m a zou gaarne het ver- lere gedeelte van de Breestraat van trot- oirs voorzien. De Voorzitter zegt, dat dit thans iet gaat en ook niet noodzakelijk kan .•orden geacht. De raad gaat hierna in geheime zitting, ia afloop waarvan de vergadering wordt ;esloten. BINNENLAND. 'RIJ55ÈN VAN LEVENSMIDDELEN. Een RijkscoiiLróle-commissie. In antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid Staalman, betref- ende het instellen eener commissie it controleering van de prijzen van yvensmiddelen, deelt de mini-ter van vrbeid, Handel en Nijverheid mede, at hul N. V. V. en de S.D.A.P., dié ich in het eind van het vorige jaar Dt hem wendden in verband met de tijging van de-prijzen der levensmid delen, naar den minister is gebleken, liet zoozeer beoogden, aan te dringen ;p het nemen van regeeringsmaatre- ;elen tegen co duurte, doch veeleer >p het benoemen van een commissie, welke van cle prijsstijging op allerlei" febied 'studie zou maken, en zoo spoë- lig aan de regeering voorstellen zou doen,, voor eventueel te nemen maat-, regel en. Door de genoemde orgamsati.es .verd er op geweezn, dat de gegevens vaarcver men op het oogenblik be- chikt, weinig talrijk zijn, en daaren boven niet van veel nut. De regeering is na overweging tot le conclusie gekomen, dat een on- lerzoek als bovenbedoeld inde. daad nuttige gegeyens zou kunnen opleve ren en derhalve heelt zij in beginsel besloten, dat een kleine commissie voor het instellen van een .dergelijk onderzoek zal worden ingesteld. De samenstelling van zoo een commissie maakt, oj) het oogenblik nog een punt van overleg uit. STAKINGEN ÏN DE VEENSTREKEN. Een dijk doorgebroken. Tmihoopen in brand gestoken. Seder; «enigen tijd heerscht er jn de veenstreked in Friesland en Drente gxoote ongerustheid, doordat bij de werkverschaffingen een staking was utigebroken, van welke gelegenheid de veenarbeiders die ontevreden waren over ingevoerde loonsverlagingen, ge bruik maakten om nu ook het werk neer te leggen. Naar het schijnt spelen Communis ten en anarchisten in deze beweging aen groot e rol. In verschillende gemeenten is reedè een verbod tot samenscholing uitge vaardigd. Volgens nadere berichten begint de, omvang van de staking in den zuid oosthoek van Friesland af te nemen De burgemeesters van de gemeenten Schoterland, Engwirden, Haske: 3n Opsterïand werden door den minis ter gemachtigd de gesubsidieerde werkverschaffing weder open te stel len en daarin toe te laten de arbei ders, die er om vragen. Op verschil lende particuliere werken en bouwwer ken werd heden weer de arbéid her vat. Nu de burgemeesters tegen de monstraties kunnen optreden bestaat bij de werkwilligen minder vrees te worden gehinderd of bedreigd. Aangezien den stakers op den dag wordt belet in de open lucht hun bb- aenkosten te houden of demonstraties te organisëeren, komen zij thans dss nachts zoo mogelijk in bosschen of andere minder in het oog vallende plaatsen bijeen. Op onderscheiden plaatsen in het stakingsgebied werden, gelijk reeds gemeld, in de laatste nach ten telefoongeleidingen doorgeknipt. Vooral op de hoofdverbindingen heeft men het voorzien. Zoowel dit als de wijze waarop bij deze vernieling te werk wordt gegaan 'doet zien, dat de stakers in dezen deskundigen bijstand genieten. De verbroken verbindingen worden terstond weder hersteld, ter wijl aan de politie verscherpt toezicht is opgedragen. Gisterennacht is onder Beets een keerdijk van den Grooten Veenpolder over een lengte van ongeveer vier me- 'ter doorgegraven. Een groot complex grond werd ten gevolge hiervan onder water gezet. Met behulp van het elec- trisch gemaal was het ingeloopen wa ter spoedig weer uitgeworpen. Van rijkswege is een belooning- van twee honderd gulden uitgeloofd voor dengene die aan de Justitie zoodanige inlichtingen verschaft dat de daders van liet doorsnijden van telegraaf- en telefoondraden, het doorsteken van wa terkeeringen of andere daden van sa botage aan pubïieke^werken, worden gestraft. In de gemeente Odoorn is een ver bod voor samenscholing uitgevaar digd. Hoewel alles rustig is, worden van Communistische zijde de arbei ders tot staking aangemoedigd. Er is versterking van de politie aange vraagd. Op verschillende plaatsen in de ge meente Emmen zijn in den afgeloopen nacht ,wederom turfbulten afgebrand, ongeveer 50 dagwerk. In enkele plaatsen hebben zich de bakkers bij de stakers aangesloten, en wel te Emmer-Compascum en Emmer- Erf scheiderveen. Gistermiddag ging in Emmen een j tiental stakers uit Emmer-Compas- cuum bij de bakkers rond, om hen over te halen met bakken op te hou den. De bakkers werden uitgenoodigd .hedenavond op een vergadering te ko men om met de stakers in overleg te treden. Als motief voor het stilleggen der bakkerijen werd o.a. opgegeven, dat de arbeiders niet meer kunnen koopen en dat zij, die nog geld hebben, niet meer zullen koopen. De huisslachtingen. Door den heer Van Voorst tot Voorst is tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende schriftelijke vraag gericht: Kan cle ïvlinister reeds nadere mede- deeLng deen, omtrent hut resultaat van het onderzoek dat zou worden ingesteld in verband met Te bij de beraadslaging over hoofdstuk X der Staatsbegrooting voor 1925 door den Minister te kennen gégeven meening naar aanleiding van het door ondergeteekende gespro kene, inzake de toepasselijkheid van sómmige bepalingen der Vleeschkeu- 'ringswet op de huisslachtingen, meer bèpaaldelijk wat betreft cle verplicthing van bedwelming van slachtdieren, ten gevolge van het bekend arrest van den Hoogen Raad dat hc niet de bedoe ling van den wetgever is.de zaak op die wijze te regelen als de Hocge Raad ju ridisch uit de wet heeft afgeleid? .jj-.uch'ten" van gevangenen. Door mejuffrouw. Meijer zijn aan den Minister van Justitie de volgende schrif lelijke vragen gesteld: Is het den Minister bekend dat aan bedelaars, landloopers en souteneurs, die in het Huis van Bewaring zijn ge detineerd, slechts eenmaal per dag een half uur beweging in 'de lucht wordt toegestaan in tegenstelling met de an dere gedetineerden, welke tweemaal per dag éen half uur gelucht worden? (Zie art. 119, le; 117 Koninklijk besluit "van 7 Juni 1901 Staatsblad no. 142, ge wijzigd 21 Juni 1916, Staatsblad no. 285) Is de Minister bereid de redenen mee te deelen, die tot bedoeld onderscheid in de toepassing van genoemden hygi- enischen maatregel hebben geleid, en acht hij handhaving dier ongelijke toe passing noodzakelijk? ba Girodienst. De directeur van den postchèque- en girodienst brengt onder de aandacht dat cloor het in werking treden van het Kon. besluit van 26 Maart jl. (Staatsbl. no. 120) in het Girobesluit 1924 onder meer de navolgende wijzigingen van kracht worden: lo. Het maximum bedrag der post chèques welke zonder voorafgaande kennisgeving of toestemming als be doeld in art. 20 van den Gids, mogen wórden afgegeven, wordt van f5000 verhoogd tot f6000. 2o. Adviezen van po^tchèques welke later dan 14 dagen na den daarin ver melden datum van de chèque op het girokantoor worden ontvangen, worden alleen betaalbaar gesteld als zulks schriftelijk door den rekeninghouder wordt gevraagd. De bollenvelden. Op de bloémbolTenveldèn beginnen zoo meldt men aan het Hdbl. uit die streek de bloemen nu eindelijk wat kleür te toonen. Opnieuw is be wezen, dat vorst in de wintermaanden niet zulk een remmende kracht heeft op de ontwikkeling der bloemen als guur voorjaarsweer, Daar er dit voor jaar, na een zachten winter, waarvan men alles „vroeg" zou verwachten, steeds weinig zon was en ijswind, uit welken hoek, die ook kwam, wilden de planten maar niét tot bloei komen. Maar nu is hét anders. De vroege narcissen zijn in bloei, de hyacinthen staan gereed."Een paar mooie, zachte dagen 'en het kleurenspel is er weer. BUITENLAND. DE FRANSCHE CRISIS. Da Monzle's financieel program. In -den gistermorgen gehouden mi nisterraad is het Wetsontwerp tot sa neering van den financieelen toestand definitief vastgesteld. De groote verrassing er van is, dat met de verhooging van de limiet der bankbiljetten-uitgifte van 41 tot 45 milliard ook het voorschot van de RECLAME. Banque de France aan den staat met 4 milliard verhoogd is, en dientenge volge van 22 op 26 milliard is ge bracht. Dit is in strijd met alle tot nu toe door de regeering afgelegde ver klaringen, hoewel het feit op zich zelf logisch is, daar de schatkist al leen op deze wijze uit de verlegen heid geholpen kan worden. Er is lang beraadslaagd over den rentevoet van de zoogenaamde gecon troleerde vrijwillige leening. Minister De ^Vlonzie had 4 0/° voor gesteld, terwijl de socialisten, ten einde de leening meer het karakter van een heffing op het kapitaal te ge ven 1 h 2 voldoende achtten. Er is toen 'n oogenblik gedacht om dien lagen rentestandaard gepaard, te doen gaan met de mogelijkheid van het winnen van premies, maar ten slotte heeft men dit denkbeeld opge geven en is men tot overeenstemming gekomen, de rente op 30/° te stellen. Naar Kamerontbinding? Voor het geval de Senaat het fi- nancieele wetsontwerp afstemt, het geen waarschijnlijk is, zal het Car tel, d.w.z. de regeeringsmeerderheid, van 25 April tót 3 Mei eén actieve campagne voeren voor de gemeente raadsverkiezingen te houden op d;en laatsten datum, waarbij dan het con flict tusschen Khmer en Senaat als strijdleuze zal dienen. Daarna zal er Waarschijnlijk geen andere uitweg blijven dan een Kamer ontbinding. Deze mogelijkheid wordt l"ang7amer- hand door alle partijen in het oog gevat. De socia'isten schijnen er niet afekerig van te zijn. Hét grootste ver zet komt nog van de zijde der radi calen, die zetelverlies vreezen. DE BELGISCHE VERKIEZINGEN. De waarschijnlijke uitslag. De uitslag der Belgische verkiezin gen is nog steeds niet definitief be kend. Volgens de laatste gegevens (die van hedennacht 1 uurri zullen de so cialisten 79 zetels krijgen (thans 68-', de katholieken 78 (thans 80/, de li beralen 22 (thans 33-1, de Frontpartij met bondgenooten 6 (thaps 4/, de communisten 2. De socialisten zullen dus waarschijn lijk de sterkste partij in de Kamer worden. Hun winst bedraagt te Brus sel ruim 32.000 stemmen voor het heele land meer dan 140.000 stem men. 1 De fronters wonnen circa 20.000 stemmen. In vele centra van het Waalsche industriegebied hebben de socialisti sche arbeiders het succes van hun partij met een dag rust gevierd. In Henegouwen zijn ecnige relletjes voorgekomen. Te La Louvière kwam het tot een botsing tusschen de so cialistische en liberale jonge wachten, drie liberalen liepen daarbij vervvon- dingeh op. Elders in het land is alles rustig gebleven. DE DUITSCHE PRESIDENTSVER KIEZING. De candidatuur van rechts. De verwarring bij de rechterzijde is nog steeds zeer groot. Gisterochtend beweerde men in tal van politieke kringen, dat Hindenburg toch nog bereid zou zijn een candi datuur voor het rijkspresidentschap te aanvaarden mits alle 'partijen het hem zouden verzoeken. Gisteravond werd gemeld, dat de commissie Loebell uit Hannover van. Hindenburg de mede- deeling heeft ontvangen, dat hij] de finitief voo.r de eer bedankt. Voor .dat echter dit bericht te Ber lijn was aangekomen, had het Duitsch- nationale partijbestuur..zich reeds uit gesproken voor de candidatuur van Hindenburg. Het bestuur van de Duitsche volkspartij' vergaderde echter eeist, nadat men kennis had ge nomen van het besluit van den veld maarschalk en besloot daarop natuur lijk dr. Jar res opnieuw candidaat te stellen. Het 'is niet uitgesloten, dat het Duitsch-nationale partijbestuur nu opnieuw zal bijeenkomen om dan te. besluiten toch ihaar op Jarres te stem men. De commissie Loebell vergadert he denochtend en haar zal' dan wel niet veel anders 'overblijven dan zich voor dr. Jarres uit té spreken. Na de eerste stemming had men al gemeen verwacht, dat de commissie Loebell Jarres zou handhaven. Tot tweemaal' toe had de commissie'vcor de eerste stemming uitdrukkelijk ver klaard zulks van plan te zijn. Dat de benoeming van dr. Jarres thans zoo lang achterwege bleef, komt alleen doordat men het in de commissie Loebell niet meer eens was. De uiterste rechterzijde had name lijk plotseling bezwaar gemaakt tegen de candidatuur van Jarres, die haar niet réchts genoeg staat en ging op zoek naar een nieuwen candidaat. De verschillende vergaderingen, die de commissie na de eerste stemming heeft gehouden, moesten steeds weer worden verdaagd zonder een resul taat te hebben opgeleverd aangezien de Duitsch-nationalen nog steeds een nieuwen man zochten. Zaterdag werd plotseling medege deeld, dat Hindenburg de candidaat der Duitsch-nationalen zou worden. Hindenburg, die waarschijnlijk be greep dat hij niet de aangewezen man voor de moeilijke functie van rijkspresident is, daar het hem aan de noodige politieke ondervinding ont breekt, wenschte niet in aanmerking te komen en toen kwam de candida tuur Jarres weer op den voorgrond. EEN WAARSCHUWING VAN CHAMBERLAIN. Vrees voor een nieuwe catastrofe. De minister van Buitenlandsche za ken heeft te Birmingham een rede gehouden, waarin hij zeide, dat het onmogelijk was zich in internationale vergaderingen te bewegen en niet te voelen, dat er, al is de vrede dan ook zes jaar geleden geteekend, zelfs ten huidige dage geen atmosfeer van vrede is. Vrees houdt Europa bevangen, vrees voor een nieuwen oorlog, zij het dan ook misschien nog niet in onze dagen. En tenzij er vertrouwen, en veilig heid kan worden gebracht in de in ternationale sfeer, beweegt Europa zich angstig, misschien langzaam maar stellig zeker naar een nieuwe catastrofe. KORTE BERICHTEN. De Fransche Kamer heeft het wetsontwerp goedgekeurd, vo'gens het welk de vrouwen voor de gemeente raadsverkiezingen het actief en pas sief kiesrecht zullen krijgen. De Engelsche regeering zou geen bezwaar hebben tegen een door En gelsche financiers gewaarborgde lee ning aan Rusland. De partijen, die de candidatuur- Marx steunen, hebben zich tot een Volksblok aaneengesloten tot het voe ren van agitatie en een bijzonder bu reau ingericht. De Sovjet-regeering heeft zich aangesloten bij het in 1920 tusschen Engeland, de Vereen'gde Staten, Ita lië, Japan, Nederland, en de Skan- dinavische Staten gesloten verdrag in zeke Spitsbergen. - Op -de Duit:che werf te Hamburg is aan boord van een stapel' staand groot motorschip van 20.CO0 ton brand uitgebroken, Waardoor ontzaglijke schade werd aangericht. Te Calcutta is een pokkenepide mie uitgebroken. Van de 505 gevallen waren er 317 doodelijk. De Berlijnsche bladen maken mei ding van het aftreden van den Chï- neeschen gezant te Wasihngton, die waarschijnlijk minister van buiten landsche zaken van China zal worden. De Perzische regeering heeft troe pyen naar de Perzisch-Turksche grens gezonden omdat verschillende punten van deze grens door de opstandige Koerden worden bedreigd. UIT DE OMGEVING. HAZERSWOUDE De heer D. van Kempen alhier be haalde te Utrecht het vereischte di ploma voor hoefsmid. Bij de door B. en W. gehouden verpachting van grasland langs den Gemeeneweg waren twee inschrijvers ingekomen. Hoogste inschrijver was de heer W. J. van der Velde voor f135 per jaar, aan wien het grasland werd gegund. De Kiezerslijst voor deze ge meente bevat de namen van 1954 kie zers voor de Tweede Kamer, 1935 voor de Provinciale Staten en 1896 voor den Gemeenteraad. Het aantal nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere School bedraagt 16, voor de Christelijke School op het dorp 29 en voor dé Chr. School1 aan den Rijndijk 24. Door de leden der Chr. Meisjes- vereeniging aan den Rijndijk ztjh in het afgeloopen jaar 70 kleedingstuk- ken vervaardigd, die onder verschil lende behoeftige gezinnen werden uit gereikt. Tijdens het verschepen van een vat peper door schipper \Y. van de motorschuit, bezweek de bodem van het vat dat boven aan de lier hing, waardoor de inhoud als een stofregen naar beneden in de schuit terecht kwam. Predikbeurten a.s. Goede Vrij dag. Ned. Herv. Kerk nam. 7. uur Ds. Luuring. Geref. Kerk nam1. 7 uur Ds. Aalders te 's-Gravenhage. Burgerlijke Stand. Bevallen: ,C. E. .Offringa, geb. Huisman, Z.; J. Oppelaar, geb. van den Bosch, Z. Ondertrouwd: S. van Beek en A. Noordam. ,Q v e r 1 e d en: J« Bakhuizen, >7, mnd. Radio-Programma. Wat er vanavond te hoore*. Is. 7.zLO (Londen, 365 M.) causerie „TTie quaint side of parliamentary proce- dure"; door een lid van het Lagerhuis. 7.20 tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws, causerie (2ZY, Manchester, 375 M.). 7.55 kamermuziek. 710.50 5XX Chelmsford, 1600 M.) als Londen. 7.50 2 BD (Aberdeen, 495 M.) concert uitvoering St Matthaus Passion, Bath. 8.05 Radio-Paris (Parijs, 17G0 M.) con cert, fragmenten uit „Werther", Masse net. 7.15 FL (Eiffeltoren, 2600 M.) nieuws. 8.20 SBR Brussel, 2.65 M.) causerie, 8.35 concert. 10.20 nieuws. 7.—t (Münster, 410 M.) nieuws, 7.20 causerie. 7.50 voordracht. 9.20 Esperan to-cimsus. 6—8 NSF (Hilversum, 1050 M.) concert, H.D.O.-orkest. Daarna programma Ned. Chr. Radio-vereeniging. Nederl. Christ. Radio-vereeniginO Hedenavond te 8.10 wordt door nvddel van den zender der NSF te Hilversum (Golflengte 1050 M.) het volgende pro gramma uitgezonden j. Inleiding. 2. De Vesper, van Beethoven. Zang door het damestrio: J. v. d. Meer (sopraan), N. Janzen (Alt) en A. Meijers (alt). 3. „Gebed", van Hauptmann, door het zelfde trio. 4. Gezang 77. Koor. 5. Rede door Dr. J. D. Schmidt, Ned. Herv. pred. te KapeÜe bij Goes. Onder werp: „Overwinning". 6. Zondagmorgen. Nogarede. Koor. 7. Bede. E. Flipse. Koor. 8. Vrede. Koor. 9. Largo, van Handel. Zang, door mej. J. v. d. Meer, sopraan, met viool en orgelbegeleiding. 11'. Een nieuw lied van een meisje en een schipper., H. J. den Hertog. Koor. 12. Schelmenlied, van F. Gartz. Koor. 13. Rede. 14. Domine, Salvam fac Reginam Nos- tram, van A. Giesen. Koor. Aan het muzikale gedeelte zal' mede werken: „Het Utrechtsch Chr. Gemengd Zangkoor." Aan J. van Wieringen en P. J. Muller alhier werd aan de Nuts-Am- bachtsteekenschool te Alphen a. d. Rijn het diploma voor vakteekenen- timmerlieden uitgereikt. KATWIJK AAN ZEE. Burg.erlijke Stand. Geboren: Cornelis, zv. P. v. d. Oever en C. Houwaard, Willemina, dv. H. Houwer en W. Parlevliet, Jacob, zv. J. v. d. Bent en N. Zwaan, Teunis, zv. A. v. d. Boon en A. Kuijt, Klazina, dv. C. v. Duijn en J. A. v. d. Niet, Eli sabeth dv. A. v. d. Meij en C. v. d. .Meij, Dirk, zv. J. van Rijn en A. Haasnoot, Teunis, zv. B. v. Dijk en A. v. Duijn, Pieternella dv. P. de Raad en J. G. v. d. Ven, Annetje dv. L. v. d. Z\van en A. Haasnoot, Maartje dv. A. Abbink en J. v. Beelen, Wil- helmina Louise dv. L. Berkheij en H. Guijt, Huig zv. H. Ros en G. Hus, Dirk zv. T. v. Duijvenbode en D. v. d. Voort, Huibert Abraham zv. J. Vlieland en W, C. Gebuijs. Ondertrouwd: Fr. H. Th. van Elten en J. de Vreugd, J. van Bee len en D. Jonker, T. van Schie en M. Masmeijer, A. Vooijs en L. v. d. Oever. Overleden: Antonius Hubertus Pieters, oud 53 jaar, ongehuwd. LISSE. Gemeenteraad. Bij de rondvraag van de gister ge houden raadsvergadering drong de heer Segers er bij het hoofd van de politie op aan, geen schriftelijke ver gunningen meer uit te reiken voor don straatverkoop van afgesneden bloemen op Zondag. Behalve toch dat de bloemen, vooral Hyacinthen, meestal van diefstal af komstig zijn, wordt hierdoor ook de dag des Heeren ontheiligd. De voorzitter zei niet aan het ver langen van den heer Segers te kunnen voldoen. Bij het afgeven der vergun ningen wordt steeds geïnformeerd naar de herkomst der bloemen, en wat het principieele element betreft meende spr. dat de raad daarmede niet alleen heeft te rekenen, doch ook met het belang der verkoopers, die er soms aardige slagjes uit slaan, welke ai den slechten wintertijd goed te pas komen. Ook dient de gemeente net vreemdelingenverkeer te bevorderen, door tegemoet te komen aan het ver langen der bezoekers, die graag bloe men mee naar huis nemen. Het verzoek van den heer Segers werd krachtig verdedigd door Weth. Tromp, die opmerkte dat een zes 1 groot deel der inwoners ernstig aan stoot neemt aan dezen toestand, en dat met dit feit in den raad meer moer, worden gerekend dan met den wensch van een aantal vreemdelingen. Ook de heer Algera yerklaarde zicli om practische en vooral om principi eele redenen voor het intrekken der vergunningen voor verkoop op Zondag De discussie over dit punt werd eerst beindigd nadat weth. Warmer dam (R.K.) het verzoek van den heer Segers had bestreden, ojm. met het argument, dat de R.K. raadsleden z.i. reeds ver genoeg waren tegemoetge komen aan het verlangen van hun protestantsche medeleden, en dat ve' der doordrijven van de laatsten goede samenwerking slechts zou k'-u nen schaden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2