beslaat uit TWEE Bladeo. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belanorijlisie nieuws in dit ©e JAARGANG LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal e f 2.50 Per week -••••••! 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 E BLAD. BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Stemt) t? De stemplicht blijft. En de strafrechtelijke sanctie blijft ook, js zelfs nog eenigermate verscherpt, daar de berisping, die tot nu toe mo- g wa^ vervalt. Deze loop der zaken is niet te dan- -v.voidiiunaire leden -f iuceue Kamér. Ken voorstel om den wettelijken sternplicht af te schaffen werd door hen gesteund. Maar zoowel de Christelijk Histori- schen als de Kooinsch-Katholieken met uitzonde, ing van den lieer van Vuuien verklaarden zich tegen dit voorstel, met het gevolg dat het met groote meerderheid verwoipen werd. Het was Prof. Visscher die met groo- ten nadulc 't anti-revolutionaire stand punt uiteenzette en van wiens betoog wij hier een gedeelte laten volgen. Hij stelde op den voorgrond, dat het vraagstuk van den stemplicht niet he oordeeld mag worden naar utilisti- schen maatstaf in verhand met de vraag, of het voor de kiesvereenigin- gen bij den politieken strijd gemakke lijker is, wanneer zij gesteund worden door een gebod met een poenale sanc tie in de Kieswet. In het afgetrokkene kan men zich den Staat wel denken als een orga- nsme, waarin elke levenscel geroepen is om mede te werken aan den opbouw van het geheel. Maar de Westersche democratieën die het constituaUsme hebben voort gebracht leven uit een ander beginsel. De Westersche democratie is ge grond op een synthese tusschen ge meenschap en individu, tusschen ge zag en vrijheid, en het gevolg daarvan is onbetwistbaar, dat in ons maat schappelijk leven 'n onderscheid moet worden gemaakt tusschen zedelijke en wettelijke verplichtingen. Deze twee kunnen uit den aard der zaak niet zander meer opgaan in elkander, noch met elkaar ident gesteld worden. Men kan al wat zedelijk is niet wet telijk met een poenale sanctie vastleg- j gen. Vooral geldt dit voor den stemplicht, die ons brengt voor de vraag, welke I de verhouding is van den individu I tegenover de Staatsmacht. Het is reeds een vraag, of stemplicht gegrond kan zijn, omdat niet alle individuen, die in den Staat leven, geacht kunnen worden voldoende in staat te zijn aan een dergelijke verplichting, op zedelij ken grond, te voldoen. Het spreekt vanzelf, dat, indien ie mand geroepen is den stemplicht uit te oefenen en een keuze te doen met j betrekking tot de richting van het po litieke leven van het volk, allereerste eisch is, dat het subject, dat die keuze moet doen, volkomen zich bewust is van wat hij doet. Ik ben zeker niet buiten de werke lijkheid, wanneer ik constateer, dat dit bij duizenden en duizenden onge twijfeld niet het geval is. Zij weten volstrekt niet allen, wat zij in deze te doen hebben,- zij zijn zich niet allen bewust van de roeping, die zij hebben met betrekking tot de poli tiek. Reeds daaruit volgt, dat het niet aangaat de poenale sanctie pp den stemplicht te stellen en bij de wet voor te. schrijven. Dat kan daarom niet, omdat niet alien het inzicht hebben om met vrij moedigheid een keuze te doen. Als zij niet in staat zijn om die keuze te doen met welk recht kan de Staatsmacht dan straffen? Daarbij komt, dat in ons kiesrecht 't vrouwenkiesrecht is opgenomen, het geen voor talloos velen consciëntiebe zwaren doet opkomen. Men zegt, dat men zich daaraan kan onttrekken door schijnbaar naar de stembus te gaan, zonder dat men een keuze doet. Maar de wet mag niet me dewerken tot simulatie. Inderdaad is het simulatie, wanneer iemand naar de stembus opgaat, doet alsof hij een daad verricht, maar in werkelijkheid zich van die daad verre houdt. Ik hoor hier zeggen: „het is op- komstplicht." Maar aan die opkomst heeft de Staat geen behoefte, alleen hieraan, dat elk individu, dat met het stemrecht is uitgerust, dat recht nu ook uitoefent Als de wetgever oproept om formeel op te komen en den schijn aan te ne men, alsof men zijn plicht vervult, dan prikkelt de wet tot simulatie. Daarom ben ik van oordeel, dat de oplossing van het vraagstuk, die de Regeering voorstelt, toejuiching ver dient. Zi> stelt aan den eenen kant den zedelijken plicht. Ik hoor hier zeggen, dat het een wet telijke plicht is gebleven, maar wan neer men de poenale sanctie er aan ontneemt, dan is het inderdaad een zedelijke plicht geworden. Ik begrijp, dat de juristen, die altijd op hun eigen manier denken, tegen die terminologie bezwaar hebben, laat mij dan zeggen, dat het is een zedelijke verplichting in wettelijken vorm. De Regeering erkent dus, dat wan neer de wetgever ieder burger oproept om zich te kwijten van zijn zedelijke verplichting, hij dientengevolge iede- ren Staatsburger oproept een zoodanig inzicht te verkrijgen of veronderstelt te hebben, dat hij in staat is op juiste wijze zijn stemrecht te gebruiken. Maar het gaat niet aan dit met de poe nale sanctie op te dringen. Daarom schijnt het eenig juiste standpunt dat, hetwelk de Regeering inneemt, door aan den eenen kant te prikkelen tot het uitoefenen van hei stemrecht door daaraan een zedelijk karakter te verleenen, in de wet neer gelegd, zoodat ieder burger geroepen wordt zich de vraag te stellen, of hij in die richting zijn stem zal uitbren gen." Dit klemmende betoog vermocht niet de voorstanders van den stemplicht tot andere gedachten te brengen. Do stemplicht werd gehandhaafd. Met de bezwaren van de antirevolu tionairen werd geen rekening gehou den. STADSNIEUWS. Be „Aideelings^-vergadering op 2den Paaschdag a.s. Wanneer de vele voorteekenen niet bedriegen, en dit is haast niet denk baar, zal de jaarvergadering van de Zuid-Hollandsche afdeeling van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigin- gen op G. G. die hier op Tweeden Paaschdag staat te worden gehouden, een toogdag bij uitnemendheid zijn die moeilijk door een voorgaande is te overtreffen. Het slagen van het plan om een ex tra trein uit het zuid-Oosten van^Zuid- Holland te laten loopen, en het feit dat daaraan door het afdeelingsbest. officieel werd meegewerkt, wees er reeds op dat van dien kant een bij zondere groote belangstelling staat te wachten. De regelingscommissie be sloot dan ook al spoedig om de mid dagvergadering, waar Minister Colijn en Dr. Waterink zullen spreken niet in de Hooigrachtkerk, maar in de Stadsgehoorzaal te beleggen. Echter is bij nader' onderzoek ook deze maatregel nog niet voldoende be vonden, waar een ingestelde enquête volle aanleiding gaf voor de verwach ting dat zelfs de ochtendvergadering niet geheel in de Graanbeurs zal kun nen worden opgenomen, zoodat thans zoowei voor ochtend- als middagverga dering beslag is gelegd op do groote Stadsgehoorzaal. Behalve de reeds genoemde Bonds- trein, wiens traject begint bij Leer dam, zullen naar men ons mededeelt, ook nog verschillende extra treinen loopen, terwijl in de ochtenduren in de stad een speciale autobus-dienst zal worden georganiseerd. De rege lingscommissie toont de grootst moge lijke activiteit om de talrijke bezoekers op waardige wijze te ontvangen. Wanneer nu ook het weer mag me dewerken, kan het in alle opzichten een heerlijke dag worden. British Physiological Society. Nadat Zaterdag de leden van. de Bri tish Physiological Society hier waren aangekomen, werd om io uur in het Pharmo-Therapeutisch Instituut van Prof. Dr Storm v. Leeuwen aan het Rapenburg een bijeenkomst gehouden, waarin Dr. Marx, Dr. Bien en Prof. Storm van Leeu wen belangrijke demonstraties gaven. Naar deze demonstraties begaf zich het ge^lschaep naar het Physiologisch La boratorium van Prof. Dr. W. Einthoven aan de Zonneveldtstraat, waar eveneens vers hillende Phy.iologisch-wetenschappe- lijke demonstraties plaats vonden. Prof. Einthoven hi.rin bijgestaan door zijn assistenten, demonstreerde ver schillende proeven, en apparaten, welke zeer de aafyiach* V'okke» Dr. J. de Haan, Groningen, demon streerde den overgang van zwerfceUen in fibroblasten bij het 'kweeken in vitro. Dr. W. Cramer demonstreerde ver volgens de microchemisóhe methode voor de studenten die van de functie der bij nier. Dr W. A. M. Smart gaf hierna een demonstratie van eenige curven, geschikt voor physiologisch gebruik. Zeer de aandacht trok tenslotte een ver zameling microscopische preparaten van het Golgi-apparaat van het zenuwstelsel door Dr. C. A. da F ano (Italië). Na de demonstraties in het Physiolo gisch Laboratorium werd den Engelsohen gasten een noenmaal aangeboden. De middagvergadering werd gehouden in het Physiologisch Laboratorium on der leiding van Prof. Dr. W. E i n t h o- V e n. Spr. zeide verheugd te zijn, dat hij mocjit constateeren dat zoo vele Engelsche physiologen (er waren omstreeks 6o En gelsche gasten aanwezig) aan de uitnoo- diging om naar Leiden te komen, hadden gevolg gegeven. Immers hoewel het vas teland van Europa mannen als Boerhaave Donders, Helmholtz enz. heeft voortge bracht en thans ook Amerika vele goede physiologen telt, heeft Engeland op dit oogenblik ongetwijfeld nog steeds de lei ding, zooals het die ook had in de dagen van Harvey. Het borstbeeld van dezen geleerde prijkt in de collegezaal van het laboratorium. Prof. _D. V. Iiill, hoogleeraar aan het University College of London hield daar na een verhandeling over het effect van de lengte op de warmteproductie van de spiercontractie. Prof. Dr. E. Gorter alhier, sprak'over de bimoculaire vetlaag van roode bloed lichaampjes. Prof. R. J. S. Mc. Do wall (King Col lege, London) demonstreerde enkele krom men over het effect en de beteekenis van mitraal-insufficientie op den druk in de carotis, de linker voorkamer en de long- vaten en op den veneuzen druk, die ge lijktijdig geregistreerd waren. Prof. Dr. J. van de r Hoeve, Leiden behandelde enkele vragen, welke aan de hand van grafische voorstellingen wer den beantwoord. Dr. Dusserde Barenne, Utrech1:, deed mede namens Prof. Burger, mede- deelingen over een apparaat om de adem haling van den mensch te bepalen. Na de pauze heeft Prof. B u y t e n d ij k Groningen, gesproken over de vorming van melkzuur in een spier bij contractie. Prof. H. H. Dale van het Institute for Medical Research te Londen behan delde aan de hand van verschillende fraaie krommen den invloed van histaminen en andere stoffen op de perifere bloedvaten. Prof. Lange laan (Amsterdam) sprak over de beteekenis van het peespheno- meen bij den kikvorsch. Dr. Da F a n o, tijdelijk te Londen, gaf een demonstratie van enkele hersen- praeparaten over de nummering van se- rieconpes. Dr Brinkman, Groningen, sprak over de overbrenging van een vagusprikkeling van de eene rat op de andere, door mid del van bloed. Dr J. Bijtel, Amsterdam, demonstreer de verschillende psybhogalvanogrammen, teweeggebracht door een prikkel. De re flex verschijnt na een vrij lange periode. Tenslotte besprak Dr. C. J. A. van 11 e r s on, Leiden, verschillende curven, betrekking" hebbende op de psycho-galva- nische reflex. Hystericae in hypnose ver toonden geen galvanische reflex. Prof. Einthoven dankte hierna al len, die tot het welslagen dezer bijeen komst hadden meegewerkt en sloot hier na met een speciaal woord tot de gasten deez bijeenkomst. Hierna vereenigden allen zich aan een gemeenschappelijken maaltijd. Gisteren werd een bezoek gebracht aan de laboratoria van de Professoren Zwaar demaker, Magnus en Van Rooyen te Utrecht. Bezoek van Engelsche onderwijzers. Vandaag heeft op uitnoodiging van de afd. Leiden van het Genootschap Nederland—rEngeland en van 'tLeid- sche Pelgrim-fathers Genootschap een 40-tal Engelsche onderwijzers uit Aus tralië, Niéuw Zeeland en Afrika, be- hoorende tot de League of Teachers of the Dominions of the British Em pire een bezoek gebracht aan onze stad Na de bezichtiging van verschillen de merkwaardigheden werden zij des namiddags 4 uur in de Senaatskamer der Leidsche Universiteit ontvangen, waar prof. Van Nes, de voorzitter van ht Leidsche Pelgrimfathersgenootsch. hen toesprak en ververschingen wer den aangeboden. Zilveren Jubileum. De heer W. J. Metselaar hoopt 14 April den dag te berdenken waarop hij voor 25 jaren als conducteur in dienst trad van de Ned. Spoorwegen. Het Marekerk-£onds. Het fonds tot vernieuwing van de Marekerk te Leiden bedraagt tbsns f3086.55. SCHAKEN. Competitie Ned. Schaakbond, district Z. Holland, 3e kl., groep A. Voorschotensche sphaakvereeniging te gen Leidsche Volksschaakclub'. De uitslag van den gisteravond in café Neuf alhier gespeelden wedstrijd voor de competitie tusschen bovengenoemde clubs Was de volgende. Voorsch. Schaakv. L.Vodkssch.club' 1J. van Os Jr. C. P. de Blauw o 1! 2. N. v. d. Eist. O. J. van Goor J/2 3. D. de Jong. W. Segaar 1o 4. M. de Graaf. H. I. de Nie 1o 5. Dr. J. F. Sirks. B. Meijn. ,1o 6. A. Oudshoom. H. v. Duuren o 1 7. P. van Kooy. J. v. d. Wilk. }/iJ/s 8. A. C. v. ter Tooien. J. Worst 1 o 9. W. Jansen. P. J. v. d. Zeeuw, o 1 Totaal 6 4 zoodat de Voorschotensche schaakveree- niging dezen wedstrijd won met 6 tegen 4 punten. De heeren J. W. van Rijn en J. G. M. van Walsum, alhier tot arts be vorderd, zijn bestemd tot reserve-offi cier van gezondheid 2e kl. bij het le ger hier te lande. Aan de vakschool voor schoenma" kers te 's-Gravenhage is voor het g- zellendiploma geslaagd de heer G. Langezaal alhier. Naar de L. Crt. verneemt, zal aan de op 8 dezer te houden jaarlijksche vergaderihg van aandeelhouders der Leidsche Bouwvereeniging over het af- geloopen boekjaar een dividend Wor den voorgesteld van 5 pet. (als v. j.) Ten nadeele van O., is dezer da gen de inhoud van een aan Morsch- weg liggende kalkput gestolen. De in houd bedroeg naar schatting onge veer) 4 kuipen. Gistermiddag om vier uur had op de Hoogewoerd een droevig onge val' plaats. Het 5-jarig dochtertje Jó- hanna, van den heer v. d. B. PI., kwam bij het oversteken van de straat onder een passeerenden auto terecht, bestuurd döor Jhr. Mac. F. v. d. B. v. H. Het meisje bekwam naast enkele ontvèllingen ook een vermoedelijke schouderbreuk. Naar het oordeel' van ooggetuigen trof den besluurder geen schuld. Mej. R. werd gisteravond toen zij per rijwiel naar Voorschoten wilde gaan, op het Noordeindsplein aange reden door een auto, die, van den Witte Singel komende, een te groot en bocht nam. De wielrijdster bekwam zelf geen letsel, maar vaar voertuig- werd geheel vernield. Aangehouden is P. W. R., die gesignaleerd was als zijnde den rechter nog fo boete schuldig. BINNENLAND. Patrimonium. Patrimonium's Gewestelijke Organi satie Z.-Holland hoopt Woensdag 22 dezer in „Concordia", te Rotterdam, haar jaarvergadering te houden. I11 de morgenvergadering van 10 tot 12y* uur, zullen huishoudelijke za ken worden behandeld. Aan de beurt van aftreden als bestuurslid zijn: G. Burger, J. O. Vermeer, D. Snel en J. Zandberg, van wie de beide eersten niet meer herkiesbaar zijn. Als lid der financieele commissie is aan de beurt van aftreden G. C. Kunz uit Delft, eveneens niet herkiesbaar. Namen van candidaten voor het bestuurslidmaat schap moeten vóór 20 April ingele verd zijn bij het secretariaat,. Vrede- hofweg 12b, te Rotterdam. De middagvergadering, van 2 tot 5 uur, is bestemd voor de behandeling der een vorige vergadering uitgestelde rede van den heer G. Baas Kzn., uit Amsterdam, over: „Medezeggenschap in de bedrijven". De stellingen van dit referaat lui den als volgt: 1'. De gedachte van bedrijfsorgani satie, zooals die rees voor jarend in Christelijk socialen kring werd be pleit, bevatte reeds een beginsel van overleg en medezeggenschap. 2. Dit beginsel was niet te verwe zenlijken, eer de Uit het leven zelf opgekomen organisatie van werkge vers en werknemers tot behoorlijke ontwikkeling waren gekomen, en een groot deel' van de bij het bedrijf be trokkenen omvatten. 3. Onder medezeggenschap wordt verstaan een zoodanig overleg tus schen ondernemers en werklieden, dat de wenschen der werklieden een ele ment vormen, dat mee over het resub taat van, het overleg beslist. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22x/t cent Ingezonden MededeeHngen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden doge* lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland Door den Raad van Leiden werd be sloten de melkbezorging op Zondag te beperken. De Gemeenteraad van Leiden ver- weirp een voorstel tot verlaging van de slachttarieven. Het percentage der gemeentelijke in komstenbelasting in Oegstgeest op 2.5 vastgesteld (hetzelfde als verleden jaar Buitenland. De Belgische verkiezingen hebben winst voor de socialisten opgeleverd. De Fransche financieele voorstellen.; De oplossing der Patri archaais- kwestle. 4. Er ligt in de gedachte van mede zeggenschap sterke bekoring. Zij be doelt, door te verminderen den toe stand van sterke persoonlijke afhanke lijkheid van den arbeider, door het scheppen van een sfeer v,an vertrou wen, den arbeider weer zoover dit mo gelijk is, de plaats te geven van be langhebbend medewerker in onderne ming en bedrijf. 5. Er dient onderscheid gemaakt, tusschen medezeggenschap inzake ar beidsvoorwaarden en medezeggen schap voor zoover dit betreft de tech nische en commercieele leiding in be--- drijf en onderneming. 6. Ten opzichte van de arbeids voorwaarden moet vastgehouden wor. den aan medezeggenschap in de be teekenis van medebeslissingsrecht. Ten deele is deze medezeggenschap reeds bereikt. 7. De medezeggenschap in de lei ding der ondernemingen kan slechts een algemeen karakter bezitten en niet' dan van adviseerenden aard zijn. S. Aan personeel' in Overheidsdienst kan slechts in beperkten omvang me dezeggenschap worden gegeven. Te gen medezeggenschap ook voor deze groep arbeiders, behoeft geen prin cipieel bezwaar te bestaan. De gemeentebegrooting Wormsr. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben bezwaar gemaakt tegen de gemeentebegrooting van Wormer, omdat daarop voor komt een verlies post van f5000 voor de gasfabriek en niettemin de gasprijzen worden ver laagd. De gemeenteraad besloot echter de begrooting te handhaven. De raad is van oordeel, dat door de verlaging van de gasprijzen het verbruik zal toe nemen en het verlies daardoor kleiner zal zijn dan bij hoogere prijzen. De wachtgelders bij de spoorwegen. Vertegenwoordigers van vier organi saties van spoorwegpersoneel hebben Vrijdag een onderhoud met de direc tie gehad, die hun mededeelde, dat voor het administratief personeel geen enkele reden tot ongerustheid om op wachtgeld te worden gesteld behoeft te bestaan. Op de wagenwerkplaats te Amers foort zal de mechaniseering van een deel van het administratieve werk als proef worden toegepast en indien deze verandering voldoet eerst daarna in zeer geleidelijken vorm, op andere werkplaatsen. Over eenige maanden zal dan ook eerst blijken of er, en hoeveel, perso neel te Amersfoort beschikbaar komt. Van op wachtgeld, stellen zal wel geen sprake zijn daar er geregeld door pensionneer ing en overlijden vacatures te vervullen zijn. Eerst als de mecha- niseering aan alle werkplaatsen inge voerd is, zal moeten blijken, of er dan nog personeel overcompleet is. En met het oog daarop heeft de directie juist bepaald, dat voorloopig geen klerken en schrijvers, die thans op wachtgeld zijn gesteld, kans hebben om weder aangesteld te worden. Openlijke aanprijzing geneesmiddelen. Naar wij vernemen heeft het bestuur der Vereeniging tegen de Kwakzalverij aan de leden der Tweede Kamer een adres gezonden, waarin het bestuur zegt het aangekondigde wetsontwerp bevattende „bepalingen omtrent het met openlijke aanprijzing in het ver keer brengen van middelen tegen ziek te" met groote ingenomenheid te heb ben begroet Het bestuur betuigt voorts zijn volle adhaesie aan dit wetsont werp en spreekt de hoop uit, dat de Tweede Kamer er liare goedkeuring aan moge verleenen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1