WOENSDAG 1 APRIL 1925 STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. (Vergadering van gisteren). Het ontwerp tot bevordering van de richtige heffing der dire ct.e b.e lastingen komt in eindstemming. Wijziging Pensioenwet 1922. De heer Oud (V.D.) 2egt, dat in ver- oand met de aangebrachte wijzigingen de Vrijzinnig Democraten voor zullen stemmen. De heer Dresselhuys (V. zegt eveneens voor te zullen stemmen. Het ontwerp wordt z. h. st.' aangenomen. Het ontwerp tot wijziging van de B e- roepswet wordt z. h. st. aangenomen. De beraadslagingen worden hervat over het ontlwerp tot wijziging der Pensioen wet 1922. De heer Vaij Gijn (V.B.) stelt een amendement voor op art. 9 bepalende dat bij algemeenen maatregel van bestuur wordt vastgesteld, wie een gemeentebe stuur zal vertegenwoordigen. De Minister van Financiën de heer Colijn, heeft tegen de strekking van het amendement geen bezwaar. Hij geeft echter een kleine wijziging der redactie in overweging. Nadat deze is aangebracht wijzigt de Minister art. 9, dat zonder stemming wordt aangenomen. De heer Van Braambeek (S.D.A. P.) licht op art. 17 een amendement toe met de bedoeling om voor die gevallen, waarin de «iiznst op arbeidsovereenkomst dadelijk bij den vasten dienst aansluit, ge legenheid tot inkoop te geven. Door het artikel, zooals dit door den Minister wordt voorgesteld, vervalt deze gelegenheid ook voor de jaren die reeds zijn vermeld. Daarom is hier de datum r Juli 1922 vastgehouden. De heer S uring (R.K.) vraagt waarom de minister den imperatieven inkoop van het oorspronkelijke ontwerp heeft gewij zigd in een facultatieven inkoop, De Minister van Financiën, de heer Colijn zegt, dat de bepaling tot in- koopfacultatief is gemaakt om den be- trokkene vrijheid te laten. Tegen den in houd van het amendement heeft de minis- ter bezwaar. Er vervalt geen recht op pen- 'i sioen voor de jaren, die reeds zijn ver vuld. De voorsteller beoogt introductie van j een nieuw beginsel, waarvoor geen reden is dat in te voeren in de wet. Boven- dien geldt het voorgestelde ook voor de winkelbediende die ambtenaar wordt, moet de winkelier dan de inkoopsom betalen? De minister geeft den heer Van Braam beek in overweging het amendement in te trekken. Het amendement wordt ingetrokken. Het artikel wordt goedgekeurd. Bij art. 18 licht de heer Ketelaar (V. D.) een amendement toe om in plaats 'van de helft, een vierde deel te bepalen lals verhaal op den betrokkene op de 1 inkoopsom. j Minister Co.lijn meent, dat deze zaak I bij art. 134 thuisbehoort. Het gaat hier om een 300-tal personen, die allenv tus- schen Juli 1922 en Juli 1925. Voor hen blijft het imperatieve karakter bestaan en wel op 1/4 van den inkoopsom. Voor de andere groep, hen, die na 1 'Juli 1925 in dienst zullen treden, en daar vóór wachtgeld ontvingen, of bezoldigd waren, moet een hooger bedrag dan J/4 billijk geacht worden, wijl de inkoop ook facultatief, is. Het amendement van den heer Ketelaar wordt verworpen met 50 tegen 21 stem men. Het artikel wordt z.h.s. vastgesteld.^ De heer v. Braambeek (S. D.) licht ]bij art. 19 een amendement toe volgens hetwelk ook bij niet herplaatsing die 'wachtgeldjaren kunnen worden ingekocht. (Voor het fonds behoeft dit volgens spr. geen nadee5 op te leveren, wijl de inkoop- 1 som bij tarief wordt vastgesteld en de helft kan worden verhaald. Minister Colijn zegt, dat iemand wel pensioengerechtigd kan blijven. Een in- jkoop mogelijk maken voor iemand, wiens wachtgeldjaren een onbepaald begrip vor men ,is niet mogelijk. Het amendement is zooals het is, niet uit te voeren. De heer J. ter La an (S. D.) meent, dat het lichaam, in welks dienst de wacht gelder het laatst was, b ijzijn niet-her- plaatsing de volle premie moet betalen. Het amendement v. Braambeek werdt verworpen met $2 tegen 17 stemmen. De artikelen tót en met 22 worden goedgekeurd. Bij het volgend artikel zegt de heer Suring (R~ K.) op de overgangsbepalin gen eenige amendementen te hebben in- I gediend betreffende het recht op pensioen van ambtenaren, die niet op hun verzoek ontslagen zijn. Hij hoopt, dat de minister zich geruststellend ten dezen kan uitlaten. S De Mini ste r geeft den heer Suring in overweging, de wijzfigingen, door den j minister aan de hand gedaan op de amen- I dementen, nog eens na te gaan. De heer Tilanus (C. H.) licht op art. )23 een amendement toe, dat beoogt de j sedert vele jaren bestaande bepalingen oim tremt het vervroegd ouderdomspensioen zooveel mógelijk te handhaven en den leeftijd van 55 jaar te» verhoogen tet 58 1 jaar. Mej. Groene weg licht een sub-amen dement v. Braambeek toe, om de moge lijkheid te scheppen voor hen, die niet ver van de' mogelijkheid verwijderd zijn om op 5 5-jarigen leefqijd met pensioen te j gaan, dit recht nog te waarborgen. De heer J. ter La.an (S. D.) is van meening ,dat de Kamer, vóór de wijzi gingen worden vastgesteld, moet worden ingelicht over de niewwe wachtgeldrege ling. Voor de jongeren is er geen andere mededeeling, dan, dal korten tijd wacht geld zal worden gegeven. Minister Colijn antwoordt den hear v. Braambeek, dat dfct feit niet nieuw is, dat het voorkomt, da.t iemand door ver- meerdering van dienstjaren geen hooger pensioen krijgt. De Pensioenwet is niet vöe plaats om in wachtgelden te voorzien. Het benige, wat de minister kan toezegv geh, is, dat hij met zijn ambtgenoot van Onderwijs overleg zal plegen. Het nieu we artikel 48 stelt geen nieuwe kwestie. Pe vraag is gesteld wat de regeering zal doen ten aanzien van de jongeren. De veranderingen in de wachtgelden zal voornamelijk plaats hebben op de klasse B (korte wachtgelden). Vor klasse A kan de bestaande toestand worden be stendigd, voor klasse B wordt rekening gehouden met verlenging van wachtgelds- duur. In verdere bijzonderheden kan de minister niet treden. Wat het amendement betreft, zij opge merkt, dat voor ieder, die nu in dienst is, de oude regeling blijft gelden. Wanneer eén ambtenaar op 55-jarigen leeftijd li chamelijk geschikt is en toch met pensi oen gaat, heeft hij een privilege boven anderen. Dit is bovendien schadelijk vóór het pensioenfonds en voor den dienst, als het een ervaren ambtenaar betreft. De overheid heeft volkomen het recht, om iemand, die ongeschikt is, uit den dienst te ontslaan, maar dit heeft niets te maken met het onderhavige artikel. De voor gestelde wijziging brengt voor de overheid geen enkele verandering in haar bevoegd heid. Het amendfernent-Tilanus moet spr. dan ook ontraden. Het sub-amendement is beter op zijn plaats bij de overgangs bepalingen. Mej. Groene weg repliceert en trekt haar subamendement in. Mej. West er man repliceert. Zij Is door het antwoord van den minister ge deeltelijk tevreden gesteld. Zij vraagt een bijzondere regeling voor de gehuwde amb tenaren. Minister Colijn dupliceert. Wanneer er neiging bestaat om het amendement- Til anus aan te nemen, zou hij er nog de voorkeur aan geven, dat de oude toestand gehandhaafd bleef. De heer Tilanus wijzigt zijn amen dement in dien zin, dat de bestaande toestand blijft gehandhaafd. Het amendement-Til an us wordt ver worpen met 37 tegen 28 stemmen. De artikelen tot en met 30 worden z. h. st. goedgekeurd. De heer Tilanus (C. H.) verdedigt bij art. XXX een amendement, hetwelk beoogt, de verkregen rechten in zoover te handhaven, dat de beperking van cu mulatie van pensioen met inkomsten uit na het optslag ter hand genomen arbeid niet van toepassing zal zijn op dëgenen, die voor 1 Juli 1925 zijn gepensionneerd. De heer Ter Laan licht een amende- ment-v. Braambeek toe om in plaats van 90 pot., slechts 80 pet. te korten op het bedrag der overschrijding van de laatst genoten wedde door de som van het pensioen en het salaris der betrekking, aanvaard na pensionneering. De heer Snoeck Hen ke mans (C. H.) komt op tegen de aantasting van ver kregen rechten door het regeeringsvoor- stel De m.inister neme het amendement Tilanus over. De Minister ziet geen reden voor het amendement Ter Laan. Waarom moet iemand, die geschikt is om later bij het Rijk weer een behoorlijk salaris te verdie nen, meer krijgen dan een ander? Wat het amendement-Tilanus betreft, vergee tmen niet, dat zij, die na i Juli 192 2gepensionneerd zijn, reeds belangrijk hooger pensioenen genieten dan voor 1 Juli 1922. Bovendien treedt de nieuwe re geling volgens de overgangsbepalingen eerst geleidelijk in. Spr geeft den heer Tilanus in overweging het amendement nu in te trekken en het weder in te die nen bij de overgangsbepalingen. De heer Tilanus (C. H.) trekt zijn amendement op dit moment in. Na dupliek' van den Minister wordt de stemming over het amendement-Van Braambeek bepaald op hedenmiddag 1 uur De vergadering wordt gesloten. DE DOODELIJKE DRAAD, De heer N. M. H. Doppler, electró- technisch adviseur bij de arbeidsinspectie, deelt aan het Haagsche Correspondentie- bureau mede „Het Haagsdie Volk" van 26 Maart j.l. bevat onder het hoofd: „De doodelijk'e draad" het volgende bericht: „Een bewoonster van de Abel Tasman straat te Utrecht kwam gisteren bij da politie assistentie vragen, omdat, zooala zij mededeelde, de schutting achter haar huis onder electrischen stroom stond. Bij informatie bij den buurman van 19 bleek dat hij een afrastering had gemaakt en onder stroom gezet, om de katten van zijn erf af te houden. Een monteur van het eleotriciteitsbedrijf heeft de zaak on- «chadelijk gemaakt". De doodelijkë draad heeft hier door een toeval geen doodelij'Id ongeval ver oorzaakt. Dat de gevolgen echter gemak kelijk van hoogst emstigen aard hadden kunnen zijn, blijkt uit de vermelding van een ander, dergelijk geval, voorkomende in de dagbladen van eenige jaren terug. Volgens dit courantenbericht had een electricien in zijn tuintje een electrischen draad gespannen om zijn groenten tegen katten te beschermen. Helaas kwam het vierjarig zoontje van den electricien met den sterk geladen draad in aanraking, waardoor het kind werd gedood. Hieruit kan worden opgemaakt, dat het onder spanning zetten van draden in tui nen of op schuttingen om de katten af te schrikken een meer voorkomende lief hebberij is, die echter blijkbaar voor de huisgenooten en de bewoners der om geving niet minder gevaarlijk is. dan voor de katten, wier electrocute er mede be oogd wordt. Dit zal trouwens niemand verwonderen, die zich herinnert hoe tij dens den oorlog de elëctrisch geladen draden een veel toegepast, >doch helaas al te noodlottig werkend middel tegen grensoverschrijding bleken te zijn. Een ernstige waarschuwing dus, om deze gevaarlijke methode van kattenver- delging in geen geval in toepassing te brengen. GEMENGD NIEUW& Het drama in de bergen. Het is een droeve geschiedenis van die pe tragiek, die door de Indische bladen wordt onthuld omtrent den afgrijselijken moord op een theeplanter in het Parong- koedasche, door drie daartoe gehuurdë moordenaars. Op een theelandje, dat op naam stond van een Soedaneesche vrouw, met wis hij wettig was getrouwd, woonde en werk te, afgescheiden van die vrouw en liun beider kinderen, twee zoons en een doch ter, een Europeesche planter, in wilden echt verbonden met een Chineesche, bij wie hij ook' reeds twee kinderen had van wie echter een, ongeveer een jaar geleden, was overleden. Na vele jaren met de Soendaneesche in den echt verbonden te zijn geweest, had hij deze met zijn beide zoons ver stoeten, om zijn zorgen aan een jongere vrouw te kunnen wijden. Zijn twaalfjarig dochtertje behield hij bij zich en toen hij alvorens zich op zijp 'theelandje terug te trekken, administrateur van een afdeelings bank was, werkte Jhet meisje als klerk op zijn bureau. Toen nu, ongeveer een jaar geleden, nadat hij zich op zijn tneelandje^ gevestigd had, het tweede kind van da Chineesche vrouw was overleden, weet hij dit aan zijn wettige vrouw en haar kinderen, die, naar hij zeide, zijn ongeluk wilden, en wees hij ook aan zijn 18-jarige dochter de deur. Onder de Soedaneesche theepluksters kón men toen ook de dochter van den landheer haar bordje rijst met theeplukken zien verdienen. Geen wonder, dat het meisje geheel verinlandschte. Zij knoopte zelfs intieme relaties aan met den bediende van haar vader en hiermede was de schakel gelegd voor een vree- selijke wraakoefening door de verstooten vrouw en kinderen. Die bediende wist wel een stelletje boe ven te vinden, die, wanneer de zoons wer kelijk, zooals zij verklaarden, daarvoor een aardig sommetje over hadden, wel be reid zouden zijn, om den vader uit den weg te ruimen. Het plannetje werd goed gevonden en op een avond drongen drie inlandschs boeven, onder wie een van de Ombelin- mijnen gedroste en tevergeefs door de justitie gezochte ex-moordenaar, het huis binnen, waar de planter met zijn Chinee schë vrouw Svoonde. Hij zat juist de krant te lezen, zoodat hij de mannen, met (wit gemaakte en gespikkelde gezichten nist zag binnenkomen. „Lekas, Lekas", (vlug, vlug) hoorde de Chineesche vrouw nog zeggen, waarop zij zag, dat de boeven zich op den le zende wierpen en twee hunner dezen met hun messen afmaakten. Na fluks nog een en ander, wat van hun gading was, o.a. sieraden van de Chineesche en een geldkistje met een paar honderd gulden te hebben bijeen gegaard, maakten de boeven zich uit de voeten naar het huisje van een der zoons op de onderneming,, bij wie zij zich schuil hielden, tot de rust op de onderne ming zou zijn teruggekeerd. Daarop keer den zij ieder met 3 rijksdaalders in de hand, bij wijze van aflossing op de beloof de som, huiswaarts. Het lijk van het slachtoffer, dat wegens de afgelegen ligging van het land niet kon worden vervoerd, werd, toen de po litie ter plaatse was gekomen, in een door de zoons van den vermoorde getimmer de kist op de onderneming ter aarde be steld weenend stonden de zoons bij het graf. Spoedig kreeg de politie een belangrijke aanwijzing ,die tot ontknooping van het raadsel: „Ro,of moord of wat anders?" luidde. Toen bij het verhoor van de verschil lende personen op de, onderneming ook! de bediende van den vermoorde aan de beurt kwam, gaf deze blijken van zenuw achtigheid. En op een gegeven oogenblik liet de man zich ontvallen, dat men niet moest denken, dat hij den moord gepleegd had. Nadere ondervraging bracht meer aan het licht en zoo kwam het, dat weldra twee der moordenaars, en later ook de derde, werden geknipt, die allen hunne schuld bekenden. Kinderen hinderen. Voor, den officier van justitie te Middelburg zijn geleid een ongehuwde móéder, een een man, met wien zij had kennis gemaakt in een logement te Axel. Deze vrouw was met den man weggegaan, terwijl zij haar 2-jarig zoontje had achtergelaten bij een anderen logeergast, van beroep degen slikker en boeienkoning. Deze man had' er berouw van gekregen en wist ook niet goed, wat hij met het kind moest doen, waarom hij het aan de marechaus see had overgegeven. De aangehoudenen zijn na verhoor weer op vrije voeten ge steld; de vrouw werd teruggebracht naar Axel, waar zij weer in het bezit van haar kind werd gesteld. Troirw aan een gegeven woord„Het eerewoord v&n eeri gevangene is voor mij zoo goed als dat van ieder ander man", heeft majoor E. Goldie, de direc teur van de geyangenis ts .Wormwood Scrubs te Londen gezgd, toen men hem vroeg, of een gevangene teruggekeerd was, dien hij zonder toezicht eenige uren vrij had gegeven voor de begrafe nis van een zijner kinderen. Het betrokken 'departement had den 'directeur machtiging gegeven, in deze zaak te handelen naar eigen inzicht, waarop hij slechts het eerewoord van den man gevraagd had, dat deze stipt op tijd weer Leeft ingelost De directeur deelde mede, dat hij de laatste maanden herhaaldelijk gevan genen een tijdelijk verlof op eerewoord had gegeven en dat niet een zijn vertrou wen had beschaamd. Men moet hierbij echter in het oog houden, dat Wormwood oen gevangenis is, waarin slechts voor de eerste maal veroordeelden, en dan nog voor niet al te zware delicten worden opgesloten. Bloedige arrestatie. De onder opzien barende omstandigheden int. de gevan genis te Wesel gevluchte Nederlander Vermeulen, is in de Duisbvrgsche haven gearresteerd. Bij zijn aanhouding onLIond een bloe dige vechtpartij, tusscher arrestant en politie,waarbij een agent en een politie hond door revolverschoten zwaar wer den gewond. Te hulp snellende politiebeambten brachten den arrestant zware schotwon den toe. Vermeulen werd naar het ziekenhuis overgebracht. Hij had t- fee revolvers en 100 patronen in zijn bezit. Twee Hollanders gedood. Twee werk lieden, de 35-jarige A. G. K. en de 33- jarige J. J. F., waren te Triht in Noord- Frankrijk werkzaam voor de aannemers firma Kalis, met het uitbaggeren van kleine waters. Herhaaldelijk werden door het perso neel allerhande projectielen opgebag gerd. Plotseling sprong er een uit elkaar. De werklieden werden getroffen. Ze werden weggeslingerd, on eerstgenoem de werd vreeselijk verminkt gevonden. De familie is naar genoemde plaats vertrokken. Aanrijding. Gistermorgen te ongeveer half elf kwam op den N.Z. Voorburgwal ter hoogte van het Algemeen Handels blad te Amsterdam, een man in aanra king met een personenauto. Hij werd tégen den grond geslagen en bekwam eenige verwondinen aan het hoofd. In'bewusteloozen toestand werd hij stalhouderij binnengedragen, alwaar de eerste hulp verleend werd,-en daarna per auto van den G.G.D. nasr het zieken huis vervoerd. Aan. wien de schuld is, is nog niet vastgesteld, EEN FIDEELE GEVANGENIS. De geva.ngenis in het Fransche dusverre niet in een druk bezoek ver heugen, hoewel zij de reputatie genoot van een liefderijk tehuis te zijn voor veroordeelde misdadigers. •Maanden achtereen herbergde zij slechts een bankiéi", die in afwachting van de behandeling van zijn zaak hij zou zich hebben te verantwoorden wegens fraude zich daar zoo £oed en zoo kwaad als het ging, het le ven trachtte te veraangenamen. De bankier beschikte nog steeds over veel' geld en derhalve behoefde hij zich niet tevreden te stellen met het soberë gevangenismaal. Daar hij zich nog maar in voorarrest bevond mocht hij plaatsje Rochecjiouart mocht zich tot zijn maaltijden van elders laten komen. Hij d'reef de luxe echter nog verder, •door er een volledig stel bedienden op na, te houden, die hem op zijn wenken moesten bedienen. Het eenige verschil tu'sschën zijn vroegeren staat en zijn tegenwoordigen was, dat hij nu geen huur behoefde te betalen voor zijn woning en dat het hem niet vrij1 stond haar te verlaten. Maar overigens kwam hij niets te kort. ,Op zekeren dag kreeg hij onver wachts gezelschap van een lotgenoot, die zijn onvrijwillige woning kwam 'deelen. De nieuwe gast was echter niet zoo bemiddeld en hij moest zich dus wel' tevreden stellen met den ge wonen gevangeniskost. De bankier trok zich evenwel het lot van zijn medegevangene aan en zond hem lekkernijen van zijn eigen wel- voorzienen disch'. Zoo kreeg zelfs de andere gevangene ook een zekere luxë te genieten, die hij in het gewone "leven niet gewend was geweest. Het gevolg was dan ook, dat hij dezer dagen, toen zijn straftijd verstreken was, weigerde de gevangenis te verlaten. Slechts met geweld kon men hem ten slotte dwin gen te vertrekken. Land- en Tuinbouw. Schurftziekte bij appelen en peren. De P. D. meldt, dat het tijdstip, waarop de eerste bëspuiting" met Boraeauxsche ,pap ter bestrijding van de schurftziekte moet plaats hebben, weldra zal zijn aan gebroken. Zoowel voor appelen als pe ren toch is dit het tijdstip, waarop de roode of witte bloemblaadjes tusschen de groene kelkslippen van de nog gesloten bloemen zichtbaar worden. Dit nu zal bij peren binnenkort het geval zijn, bij appelen duurt het nog wat langer; bij laat bloeiende appelen treedt dit stadium1 natuurlijk' later in dan bij vroege. Zoowel peer als appel moeten dan bespoten wor den met 11/2 pet Bordeauxsche pap (1V2 K.G. kopervitriool en 1 K.G. kalk per 100 L'. water). Deze eerste bespuiting is zeer werkzaam, maar toch is het gewenscht haar door een tweede te laten volgen, die moet plaats hebben, als de jonge vruchtjes ongeveer de grootte van een knikker hebben bereikt. In voor de uit breiding van de schurftziekte bijzonder gunstige jaren kan zelfs een derde be spuiting noodig en rendabel zijn: deze wordt uitgevoerd, wanneer de vruchten de grootte van een 'pruim hebben be reikt, dus rpeestal zoo ongeveer eind Juli tot begin Augustus. Bij peren kan men dan weder Bordeauxsche pap gebruikep, die dan echter iets slapper genomen kan werden, n.l. 1 K.G. Kopervitriool en 3/4! K.G. kalk per 100 L. water; daar appelen in bebladerden toestand Bordeauxsche pap niet goed kunnen verdragen (de bladeren en vruchten krijgen er bruine, z.g. band- vlekken van en vallen soms af) bespuite men de appelen alleen den eersten keer met Bordeauxsche pap, maar den twee den en détdgn keer met Californische (zwavelkalk) j>ap, ter sterkte van 1 deel op 35 deelen water. Dit geeft ook nog het voordcel, dat de soms veel schade ver oorzakende appelmeettlauw er aanmerke lijk dopr wordt tegengegaan. Deze stof mag echter niet met een roodkoperen pul- versisateur worden verspoten, maar met een, geelkoperen of verlood ijzeren. Ook peren worden voor de tweede en derde maal met Californisrhe pap bespo- ten, ofschoon ze er eenigszins gevoelig voor zijn. Na e:n bespuiting met Cali fornische pap kleuren de vruch:ep mooi er. Bordeauxsche pap maakt de schil eenigszins ruw. Het is mogelijk met de schurftziekte tegelijk de wormstekigheid te bestrijden, door n.l. de tweede bespuiting te ver vroegen tot uiterlijk! 10 dagen na den. bloei en dan een arsenicumpracparaat te mengen door de Bordeauxsche of Califor nische pap. Te zijner tijd zal hierover een nieuw „Bericht" worden in het licht ge geven. I Voor nadere inlichtingen omtrent de bereiding der bovengenoemde middelen adressen, waar zij te' verkrijgen zijn, enz. wende men zich tot den Plantenziekten- kundigen dienst te Wageningen of tot de plaatselijke controleus bij den dienst. In de Telegt*. gaf Clinge Dooren- bos dit aardige versje: Koude Ako oogjes glommen In den Maandagmorgenstond; Vroolijk riep zijn Ako keeltje t „Ochtendbladen" in het rond. „Ako, hoe kom jij zoo vroolijk?" Én het antwoord kwam meteen: „Uitslag van den voetbalwedstrijd: Nederland won met tweeéén." „Voel je zooveel voor het voetbal? Voel je zóó voor Nederland?" „Nee, zei Ako „maar 'k verkoop nu j Bijna iedereen een krant." Kamerzitting of verkiezing Kortom, wat er ook gescniedt, Zonder grooten voetbalwedstrijd Slijt ik zooveel kranten niet. A En als ik dan van een duppie - .Wissel-centen geven moet, En zeg: Holland heb gewonnen.... Laat maar Ako, zóó is 't goed." Niemand vroeg er hedenochtend: - Wie is Duitsche president Iedereen vroegis de uitslag HollandDuitschland al bekend? Ingekomen en vertrokken personen. C. Binnerts, Hooigracht 41; N. de Bol ster, koopman, Vestestraaf 118; Mw. J. J. Brok, verpleegster, Rijnsburgerweg 3; Mw. E. J. M. Bruinsma Rijn- en Schie- kade 48; A. J. Dissel, kanioorbed., Bili- tonstraat 19a; Mw. I. H. Daminé, kin derjuffrouw, K. Hoefstraat 65a; Mw. W. v Egmond, dienstbode, Witte Laan 70; J. G. Grönloh en gezin, typograaf, Burg- steeg 9; Mw. A. M. W. Haak, dienstbode Maresingel 29a; A. H. J. Hfccpuebard en gezin, meubelmaker, Heucngracht 92; L. J. Hooisma, sigarenmaker, 4e Binnen- vestgr. 29; Mw. C, J. Kruit, verpleegster, Rijks-Ziekenhuis; G. v d Linden, los werkman, Looijerstraat 24; H. v d Meer en gezin, magazijnbed., Hogendorpstr. 3; M. L. Mustert en gezin, kantoorbed., Oude Rijn 7; H. D. Reerink en gez., groentenhandelaar, Langegracht 149; Mw. W. Stafleu, dienstbode, Voldersgr. 36; H. van Zanten, meubelmaker, P. Hendrikplein 2; Mw. J. M. E. en M. E. J% Zweypfenning, winkeljuf.. Haven 34; W. F. Lauwrier, de Wetstr. 8; Mw. L. A. .Magnus, dienstbode, Rozenpoort 4; W. G. A. Boswinkel, Schelpenkade 32a; Mw. N. Oldenhage, dienstbode, de Laat de Kanterstraat 2; J. Pekelharing, marinier le kl. MarinekustwachL Mw. H. Rijk- hoek, Aloëlaan 25; W. Kraal, Nic. Beets- straat 4; Mw. C. A. Baggerman, huis houdster, Oude Singel 142; Mw. C. R. Benthem Sijpkens, Papengracht 11; J. Haarlemm.str. 216a; Mw. A. Boezaard. Heemann, magazijnbed. Morschweg 55a; G. F. de Jong, winkelbed., Paradijsstr. Th. F. Hensing, Nieuwsteeg 12; J. L. E. 80"; G. Heemskerk en gezin, arbeider, dienstbode, Hoogewoerd 168; Mw. B. Stellingwerff, verpleegster, Acad. Zie kenhuis; Mw. M. S. C. Boonacker, huis houdster, Hoogewoerd 138; H. P. Korte- kaas, schoenmaker, Os en Paardenlaan 13; M. wed. J. v. Lunteren—Tuin, Hooge veepshof 2. Personen uit Leiden .vertrokken: J. H. Sijbers, Venraij, Henseniuspl. 10; Mej. N. C. Wassenburg, Oegstgeest 1 Morschweg 29; G. A. Betist, Amsterdam Langstraat 26; B. J. v d Zon, Voorburg. Veenkade 5; Van Egmondv cl B Schiedam, Parellelvveg 23011; D. J. Mul der, Den Haag, Weteringkade 77; Mej. G, v d Waals, idem, Hoogwerflaan 17; Mej. M. C. Moraal, Noord wijk, Zeeweg. Duin en Veldzicht; J. Borst, Zoeterwou- de, F 147; Mej. F. Zwisele, Noordwijk, Huis ter Duinstraat 26; Mej. J. Chr. Bree, Huizen (N. H-). Brede Englaan 225;^ J. F. de Bolster, Scheveningen, Gent- schestraat 7; H. J. M. Versteege, Veslen, F. Schulpweg 1 5; P. v Looij, Haarlem, v. Marumstraat ÏOrood; G. J. Hoitink, "Oegstgeest, Deutzstraat 19, Mej. A. den Hertog, idem, de Kempenaerstraat 54: Mej. S. M. v. d. Horst, Den Haag, Schie- straat 25; P. Fr. v d Laan, idem iedm; Mej. E. Baumeister, Rottweil, (Dl.), Siachthausstr. 11; M. A'. Eaumeister, id. id.; Mej. M. Th. Spijker, Zwolle Slccn- straat 3; Kl. SchellingerhouiAlphon a.d. Rijn, Emmalaan 59; L. Bogaards. Lisa#, Vierkant bij W. Goldberg; Mej. Chr. v. Rossen, Den Haag. Hofwijckplein S4; Mej. L. Beintema, Wageningen, Heeren straat 37; Mej. P. de Groot, geboren van der Meer, Zaandam, Smitspad 82; Mej. P. J. J. Garmico, Rijswijk. Rijswijk (Z.- H.), Haagweg 149; Mej, J. Ruitenbeek, Amsterdam, Nic. Maesstraat 109b; Johs. Freeke. Oegstgeest, Abspoelweg 8; Mej. F. de Wit, Den Haag, Stationsplein 33; Mej. M. Sanders, idem, iclom; J. Filippo. Wognum, Hoornscheweg J14; Mej. F. G. Vellekoop, Nigtvecht, bij Faher; Mej. S. van Anierongen, Den H.-.ag, Wetering plein 16; Mej. W. Robert, geboren Do Groot, Den Haag. Fahrenheit straat ©04: H. Robert?. Alphen a.d. Rijn, Pr. Hen drikstraat 170; Mej. C. S Ouwehand Noordwijk aan Zee, de Ruijterstraat 20; W. de Wildt, Rotterdam, Opzoomersir. 20b; W. Baso.ski. geb, Strengers, Rotter- da.fr!Burg. Meineslaan ai» -

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6