Dag-Agenda. Woensdag 1 April Leiden. Nederl. Chr. Radiovereèniging. Radio-avond in de kerk aan de Oude Vest te 8 uur. Spr. Ds. Bouwman. Woensdag 1 April Leiden. Jeruël, Br. v. d. Horst en kinderkoor. 8 uur. Woensdag 1 April. Leiden. Zanguit voering van de Chr. Zangver. „Leda- goh" in de Geref. kerk Hooigracht. 8 u. Woensdag 1 April Leiden. Eerste ver tooning van de Nat. Folklor. Film, „Ned. Volksleven in den Zomer" voor de L. Chr. Oranje Vereen. Donderdag 2 April Leiden. Buitenge wone vergadering van „Patrimonium" in het gebouw Hoogl. kerkgracht. Spreker Ds. J. G. W. Goedhard, 8 u. Donderdag 2 April Leiden. Tweede Filmavond Leidsche Chr. Oranjever- eeniging. Donderdag 2 April Leiden. Bijbelbe spreking, Jeruël, Groenesteeg 16, des avonds 8 uur. Donderdag 2 April Leiden. Uitvoe ring door „Zingt den Heer" in de Graanbeurs. 's Avonds 8 uur. Zondag 5 April Leiden. Jeruël, Br. v. Essen; 's avonds br. v. d. Horst. Dinsdag 7 April Leiden. Bachcom cert in de Remonstrantscbe Kerk. Aanvang 's avonds 8 uur. Maandag 13 April Leiden (2e Paascb dag). Jaarvergadering v. d. Afd. Zuid- Holland v. d. Ned. Bond van J. V. op G. G. In de middagvergadering spre ken Minister H. Colijn en Dr. J. Water rink van Amsterdam. De avond, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 tot en met Zondag 5 April a.s. waar genomen door de apotheken van de H.H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, j telef. 502, P. du Croix, Rapenburg 9. j vens met het oog op de aanwezigheid 1 van een voldoend aantal centrale 1 slachtplaatsen in deze omgeving, werd geconcludeerd, dat het hier nog al schikt met bezwaren tegen de vleesch keuringswet. Wel werd bezwaar gemaakt tegen de bepaling, dat ook voor dieren, waarvan tevoren reeds vaststaat, dat zij zullen afgekeurd worden, keurloon en soms zelfs slachtgeld moet worden betaald, zonder dat het, althans voor wat Leiden betreft, wordt gerestitu- i eerd. Hiertegen werd weer opgemerkt, dat dit voortvloeit uit de plaatselijke ver ordening, die lang voor de keurings wet bestond. Dit valt dus buiten de vleeschkeuringswet. Geconstateerd werd dat ook hier geen bepaalde gevallen zijn aan te j wijzen, die een protest zouden kunnen steunen, zoodat het schrijven voor 1 kennisgeving kon worden aangenomen Bij de rondvraag gaf de heer van i Zijverden enkele plannen in overwe ging om meer leven in de afdeeling te krijgen en haar meer practischaan den bloei van den landbouw in den omtrek ondergeschikt te maken. Zoo zou b.v. de mogelijkheid kunnen wor den nagegaan om Coöp. kaasfabrieken op te richten, het gebruik van kunst mest te bevorderen, en de landbouwers voor te lichten over veefokkerij en vee i ziektenbestrijding. I Van bestuurszijde werd opgemerkt, i dat deze dingen door het bestuur j reeds eerder onder de oogen gezien, j en dies ter hand genomen zijn, en er I was ook wel eenige belangstelling i voor, edochniet van de zijde der boeren, om wien het toch in de eer ste plaats gaat. Daarbij, zooals de heer v. Sillevoldt verder toelichtte, gelden hier ook heel andere omstandigheden dan in andere landbouwstreken van ons land, dat de heer v. Zijverden als voorbeeld heeft genomen. Een kaas- fabriek zou hier w'el op haar plaats zijn om prijsregelend op te treden, maar daartegenover staat de wees 1 voor achteruitgang in de kwaliteit van het product. Men is liier ook lie ver „eigen koning" al moet men het duur betalen, gelet op de voordeeten van coöperatie. e De voorzitter merkte op, dat hier in de buurt van de Zuid-Hollandsche ste den heel weinig saamhoorigheid on der de hoeren wordt gevonden. Men wil wel vruchten plukken, als een an der de risico voor den oogst wil dra gen. ^Tsdat bij de rondvraag de heer Lijst cokMe^enschelijkheid van meer pro paganda had besproken, werd de ver gadering met dank voor de opkomst gesloten. Reizende tentoonstelling voor Ouders en Opvoeders. Tentoonstelling van middelen tot bescherming van Dieren. In het Leidsche 'Volkshuis aan de Apothekersdijk vond gistermiddag de opening plaats van een tweetal be langrijke tentoonstellingen, waarvan de eene, die voor oudjrs en opvoeders- I uitgaat van de Leidsche afdeeling-van de Ned. Vereen, v. Huisvrouwen, ter wijl de andere is georganiseerd door ile Vereen, tot Bescherming v. Dieren. Op de parterre van de groote zaal op de tweede etage huist dc eerste expo sitie, op de galerij ervan de andere, zoodat een gelukkige combinatie ge vonden werd, die ongetwijfeld er het meest toe bijdroeg dat het overzicht van een en ander zoo'n imposanten in druk maakt. De tentoonstelling voor ouders en opvoeders is gewijd aan een rijke ver scheidenheid van leer- en ontspan ningsmiddelen, door kinderen zelf ver vaardigd speelgoed enz. waarbij ook een beduidende plaats werd afgestaan voor de leermiddelen welke worden gebruikt bij het onderwijs aan achter lijke, afwijkende en gebrekkige kinde ren, zooals hinde, doove en doofstom me kinderen. Het is waarlijk de be zichtiging waard, wat met betrekking hierop aanwezig is. De tentoongestel de voorwerpen zijn' wat de laatstge noemde categorie betreft alle aan het gebruik in de practijk ontleend, waar voor de medewerking werd verkregen van elders te lande bestaande inrich tingen, zooals te den Haag, Groningen en Amsterdam. Wat de speelgoederen en ontspan ningsmiddelen betreft is het aardig om te zien met welk een vernuft en over leg deze soms zijn vervaardigd. Er zijn heel treffende staaltjes van practische huisnijverheid bij, die een verbluffend beeid geven van wat er soms met uiterst primitieve materialen is te be reiken. Het belangrijkste van deze expositie is echter de op het podium gevestigde afdeeling, die speciaal aan de verzor ging van zuigelingen werd gewijd. Wetenschappelijk en practisch heeft deze tentoonstelling veel beteekenis, omdat zij zeer veel toont waarin een wenk ten goede is gelegen voor hen die met de verzorging van baby's zijn belast. Zoo staat er een uitgebreide collectie verplegings- en verzorgings middelen uitgestald, bij de keuze of constructie waarvan is rekening ge houden ftiet de lessen voor de ervaring en de wetenschap, terwijl daarnaast talrijke illustraties en gedrukte cita ten aanwijzing geven omtrent houding kleeding, wasschen, baden, slapen, voe ding, ligging enz. enz. Deze afdeeling zal dus ook wel de meeste belangstel ling genieten. Op een heel ander terrein, hoewel met dit toch weer in zeker verband staande, beweegt zich wat op de galerij de dierenbeschermings-tentoonstelling laat zien. Het hier aanwezige wordt al vrij goed gekarakteriseerd door wat den bezoeker reeds voor den ingang van de zaal treft: een model-hondenhok, met imitatie-be woner ervoor, dat een aanwijzing geeft voor de juiste inrichting van de wonin gen dezer trouwe huisdieren. De tentoonstelling bevat zeer vele in teressante bijdragen, onder welke vooral de inzendingen van freule des Tombe de aandacht trekken. Wij kunnen hier uiteraard niet op alle details ingaan, en moeten daarom volstaan met het noe- mèn van de neest urgente bescherhiings vragen, waarvoor hier een piactischè oT lossing wordt aan de hand gedaan. Zoo trof ons een stand" die het beschermen Van in boomgaarden enz. grazend vee tegen onweder in beeld brengt; verder een, die den trekhond in bescherming neemt, en demonstreert, dat een hond volgehs den bouw van zijn scelet niet o7" het verrichten van trekarbeid is aange legd. Verder de voorwaarden, die ge steld moeten worden bij het gebruik van den opzetteugel bij paarden; aan het behandelen van konijnen; het dooden van schadelijk gedierte en van insecten; het houden van sprinconcoursen en race's met paarden, het inladen en ver voeren van vee, terwijl ook aandacht is geschonken aan «het voederen der vo gels in den winter, en hrt beveiligen van huisdieren tegen wind en koudo. Niet ongeestig is een illustratie, die laat zien, hoe de motor van een auto zorg vuldig met een wollen deken wordt be dekt. terwijl het paard van den vracht rijder onbeschut in den wind staat. Ook het vangen van siervogels wordt sterk veroordeeld, en tevens eer middel ter voorkoming aanbevolen, docr b.v. ge- hruik.te maken van (hier 1c lande nog niet verkrijgbaar)- kunstbont (mollenvel- len) en kunstveeren (vervaardigd uit fijne grassen. Het bont is "even mooi en warm als echt bont, en dc veeren gaan wel 5 jaar (o, schrik' voor de modehui zen) mee, zonder beduidend in aanzien te verminderen. Men ziet dus, dat de dierenbescher ming hiér wel practisch wordt aangevat. Bij de officiefle'opening van de beide tentoonstellingen, die, zooals gezegd, gistermiddag plaats had, werd 't woord gevoerd allereerst door de presidente van de organiserende aid. v. d. Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, Mevr. Schots, die een bijzonder woord van welkom richtte tot Mev- de Gijzelaar, en tot de vertegènwoordirrs van het dag. bestuur der gen?eenV» de wethou ders Meijnen en Reimer nger. De afdeeling. aldus de presidente, hoe wel zij zich voornamelijk or huishou delijk geb;ed beweegt als behoorend in de eerste plaats tot haar tark. beschouwt als zoodanig evenzeer datgene wat dich ter bij het terrein van cle opvoeding van het jongere kind is gelegm. zoowel in tellectueel als practisch Wij moeten onze kinderen leeren hun oogen en han den te gebruiken, en hen loten zien. wat WOENSDAG fAPRIL 1925 RECLAME Een waarschuwing aan onze lezers. Het is een niet te loochenen feit, dat in den laatsten tijd, op het gebied van kleeding, vele nieuwe zaken geopend worden, welke nu juist geen aanwinst genoemd kunnen word ei} voor den winkelstand in het algemeen en voor den Leidschen winkelstand in het bij zonder. En dan Hebben- wij meer speciaal op het oog een z.g. „systeem van prijsver laging", hetwelk voor ons als onbe- vooroordeelden zooveel afkeurends- waardigs inhoudt, dat wij niet kunnen nalaten, onze lezers hiertegen ernstig te waarschuwen en te beschermen. We juichen het toe indien door ge- zamelijken inkoop en verbeterde orga nisatie, de prijzen belangrijk kunnen verlaagd worden, doch wij zullen te eenenmale blijven waarschuwen tegen practijken, welke slechts ten doel heb ben onze lezers door schijnmanoeuvres zand in de oogen te strooien. Zoo moesten wij dezer dagen con- stateeren, dat een firma, niet de klein ste onder de kleedingmagazijnen, zicli niet geneerde, een en hetzelfde cos tume, in éen dag tijds, voor vier ver schillende prijzen in de etalages uit le stallen. Zulke practijken verdienen ten sterk ste afgekeurd te worden, Zij kunnen niet anders dan onver diend een blaam werpens op den ge heelén winkelstand. Dat intusscben dergelijke methodes hier in Leiden niet lang stand zullen houden, daarvoor zal hét Leidsche koopend publiek wel het afdoende be wijs leveren. Het zal eenvoudig der gelijke zaken voor goed vermijden. Vertrouwen, ziedaar een der eerste vereischten, welke, juist bij het koopen van kleeding, door het publiek wordt verlangd. Vertrouwen was het, waardoor onze reeds lang bestaande kleeding magazijnen, zich zulk een reputatie konden venverven. Vertrouwen was het, waardoor, wij noemen slechts een voorbeeld, „de Faam's Kleeding magazijnen" zich hebben opgewerkt tot de allergrootste en meest gewaar deerde winkelzaken te Leiden. En in dien wij dan ook onze lezers zouden moeten adviseeren, dan zou het advies luiden: Draagt uitsluitend „de Faam's klee ding" dan weet gij, dat gij solide klee ding koopt, tegen de laagste prijzen, dan zijt gij er zeker van, uw keuze te kunnen doen, uit de meest uitgebreide sorteering. Met geschreeuw en veel bombari, „Wij zijn. toch voordeeliger" komt men er niet, omdat het publiek te verstan dig is, om zich door etalagegoochel toeren ernstig te laten beïnvloeden. Wij vertrouwen, onze lezers uit het bovenstaande Hun put zullen trekken, „er zijn in Leiden ?aken genoeg, waar men voordëelig zijn inkoopen kan doen." Wil meia liever dat wij een meer positief adres geven! Welnu dan raden wij u: Koopt in de Faam's Kleedingmaga zijnen, want wij hebben door deskun digen laten vaststellen, dat al is de Faam's Kleeding ook beter, duurder is zij niet. met ijver en overleg kan worden gepres teerd. Zonder de „vaardigheid" in het toepassen zullen onze kinderen aan de opgedane kennis niet veel hebben. Het bestuur stelde'zich in verbinding met het bestuur van. de reizende tentoon stelling, met dit gevolg. Belangwekkend is de tentoonstelling in meer dan een - opzicht, zeker ook hierom, dat zij aan geeft in welke richt', g' de. opvoeding moet worden geleid, en ook de behande ling, dit wat betreft de afdeeling voor baby zorg. Spr. vértrbuwt, dat do ten toonstelling in den smaak zal vallen, en besluit dan met den wênsch, dat velen eruit zullen leeren. Namens de Vereeniging v. Dierenbe scherming sprak hierna cle voorzitter. Prof. Andrè la Porie. Hij, dankte de Ver. v. Huisvrouwen, die zijn tentoonstelling met de hare wilde combineeren, er den wensch aan toevoegende, dat deze com binatie het succes voor beiden zou ver- grooten. De tentoonstellingen behooren ongetwijfeld bij elkaar, want het is een belangrijk stuk opvoeding, dat men de met het dier moet otmgaan. Tenslotte jeugd leert, hoe zij wel, en hoe zij niet bracht spr! dank aan de* vele inzenders, in hèt bijzonder aan freule des Tombe. (Applaus). Hierna werd thee gepresenteerd en nam de bezichtiging een aanVang. Jangel. Vereen, op Geref. Grondslag. Naar we vernemen rijdt ter gelegen heid van de Jaarvergadering van cle Zuid Hollandsche Afdeeling van den Bond van J. V. op Gerëf. Grondslag een extra-trein van Leerdam naar Lei den en 's avonds terug.'De deelr.ame is in elk geval zoo, dat het plan door gaat. De trein loopt via Dofdt, Rot terdam en Den Haag. Het is wel een "bewijs voor het krachtig ontwikkeld- organisatieleven onzer jongelingen, dat Voor een pro vinciale vergadering een extra-trein mogelijk is. Voor een deel zal dit wel te verkla ren zijn,uit het feit, dat de heer Colijn spreekt, maai'dat alléén verklaart het verschijnsel toch niet. Voor liet groot ste deel is -hetvde bloei van het Ver- eenigingsleven en de belangstelling- er voor bij d<s leden, die 'n dergelijke onderneming mogelijk maken. Leidsche Spaarbank. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand Maart ingelegd f 242.452.31 en terugbetaald f 257.495.05, terwijl 122 nieuwe inleggers zijn ingeschre ven en 57. boekjes geheel werden uit betaald. Het tegoed der 16673 inleggers b'e- droeg einde Maart f 5.338.665..02. Burgerlijke stand. Gedoopt: Cornells zv. J. de Jager en H. Teské; Geerdina Joha. Maria dv. P. J. v. d. Steen, en G. M. Kraak; Johannes Qurinus zv. J. T. v. d. Voort en G. Konst Johannes zv. W. C. Dijk en E. Devileë; Wilhelmus zv. J. Bos boom en H. Knijnenburg; Gerrit zv. J. Bosboom en H. Knijnenburg: Cor nells zv. C. v. Voorbergen en N. v. Sandijk; Aletta dv. C. v. .Voorbergen en N. v. Sandijk; Hendrik Antonie zv. H. v. Reenen en R. H. Wendt Evert zv. J. P. Mostard en J. A. Meijer; Dirk Leendert zv. L. N. Roodenburg en D. v. Leeuwen; Lea Margaretha dv. W. v. Zaal en H. C. v. Leeuwen; Anna Gerarda dv. J. G. v. d. Vlugt en A. E. Beumer; Josephus Willebror- dus zv. B. J. J. v. Oost en G. A. Groenendijk; Matthijs zv. M. G. v. Polanen en M. C. Holverda; Maria Everdina dv. j. G. Jansen en M. G. Rutten; Willem zv. R. de la Rie* en J. M. Opdendrees; Cornelis zv. J. Ver meer en A. J. v. Putten; Pieter zv. P. Philippo en J. C. Hofkes; Cornelia Hendrika dv. C. H. Overduin en T. Schotman; Cornelia Frederika dv. W- Verhoeven en G. Montanis; Bol zv. P. M. Schrijver enTVL A. Boon; Pieter Edward Jozef zv. J. J. Kanbier en B. H. Rombaut Hendrik zv. A. Labordus en C. v. Es; Pieter zv. J. de Kleer en P. J. v. d. Kraan; Sara dv. A. Bon en S. .Neuteboom. Overleden: J. J. Hakker wede. 64j.; M. H- G. Hendriks-Kruijt vr. 53 j.; M. Riethoven-de Jong wede. '35 j.; A. Ver rijzen-Willemsen wede. 79 j.; J. M. v. Weer en Wede Klijné 73 j.; G. P. de Gunst wedr. 73 j.; P. Per- fors dr. 17 mnd.; J. Blansjaar-Kas teel en vr. 58 j.; S. Taffijn-Landesber- gen vr. 24 j.; C. J. Koree zn. o j.; J. Schoenmaker zn. 12 j.; H. Bomberg .Wede. Gout 86 j.; H. Kok- v. ,d. Berg wede. 97 j.; J. Le Gras m. 49 j.; T. v. Gelderen-v. d. Laan vr. '35 j.; J. Hofkes zn. 2 mnd.; J.Bavelaar wedr 61 j.; M. Zaalberg dr. 2 j.; N. A. Smit zn. 14 mnd. BINNENLAND. HET PROCES INZAKE ART. 40. De vordering ontzegd. De Haagsche rechtbank heeft gisteren ontzegd de vordering door den Centra- len Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel, ten name van A. J. M. v. d. Wielen te Amsterdam, in ver band met de intrekking van artikel 40 van het Bezoldigingsbesluit tegen den Staat ingesteld tot uitbetaling van het geen aan salaris is gekort, beneden het bedrag van zijn traktement op 1 Juli 1922. In de dagvaarding werd betoogd, dat- aan de intrekking van Art 40 van het Bezoldigingsbesluit op 23 April 1924 voor de ambtenaren die op 1 Juli 1922 in dienst waren geenerlei rechtsgevolg kan worden gebonden, zoodat voor deze ^ambtenaren, de wedden d e hen door *dat artikel worden gegarandeerd, niet kunnen worden verlaagd, en zij dus recht htfbbep op al hetgeen daarop se dert cle intrekking is gekort. Gelijk bekend, had het O.M. in deze» zaak tot toewijzing van de vordering ge concludeerd. -1 In het volgend nummer geven wij de voornaamste overwegingen waarop de uitspraak van de Haagsche Rechtbank berust. Nederland en België. Uit Brussel wordt gemeld, dat in verband met de Belgisch "Nederland- sche önderhandelingen betreffende het Schelderegiem en de daaruit voort gesproten ontwerp-overeenkomst een gedelegeerde van het Belgisch depar tement van buitenlandsche zaken naar Londen is vertrokken, óm de Engel- sche regeering den tekst van dit ont werp voor te leggen. Wij geven, merkt de Maasb. hierbij op, dit bericht onder voorbehoud, om dat wij het nergens hoorden bevesti gen en bovendien demarches in. den aard van deze doorgaans door de am bassades geschieden. Ccmmissarisbenoeming. Met ingang van 16 dezer is aan Jhr. S. C. van Cittert eervol ontslag ver leend als commissaris der Koningin in de provincie Gelderland en is in zijn plaats als zoodanig benoemd Ba ron van Heemstra. Wijziging der Registratiewet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Registratiewet 1917. Do commissie van onderzoek, ingesteld om bezuinigingsmaatregelen bij liet dienstvak der registratie en domeinen te beramèn, acht de kosteloöze regis- Iratie van onde'rhandsche en buiten landsche aktén, gehecht aan notari- eele akten, een omvangrijken en vrij- Radio-Programma. V/at er vaztavond ie baars- Programma van den uitzeadavond van, de Ned. Chr. Radiovereeniging met den zender der N. S. F. te Hilversum op een Golflengte van 1050 M. op YVoensdag 1 April. Aan het muzikale gedeelte zrd med:- wcrkeii dhr M. F. Juriaanz uit Hilversum. Het Programma luidt: 1. Inleiding. 2. Es ist bestimmt in Gottes Rath, van Mendelssohn Bartholdy, be.verkt door Gustav Lange, piano. 4. Ds. W. J. J. Velders, Geref. pred. te Amsterdam. Onderwerp: „Verhoudingen". 5. Waldandacht, van Franz Abt, bewerkt door Gustav Lange, pianoo. 6. Le Poète Mourant, L. M. Gotisch Uk, piano. S. 'Mèlodiën uit de opera „Faust" van Gounod, orgel. 7. Ds. T. J. Hagen, Geref. Pred. te Delft Onderwerp: Bij het Kruis van Jezus". wel nutteloozen arbeid, die uit een oogpunt van bezuiniging behoort te worden afgeschaft. Deze registratie wordt echter dooi de Registratiewet 1917 voorgeschre ven. Een onderzoek heeft aan het licht j gebracht, dat het aantal aangehechte onderhandsche en buitenlandsche ak ten, dat jaarlijks kosteloos wordt ge registreerd, zeer "aanzienlijk is. Het 1 kan worden gesteld op 80.00090.000 waartegenover slechts pl.m. 6000 staan waarvoor het in de wet genoemde recht van f 1.50 wordt betaald (wan neer de akten niet binnen 3 maanden 1 na dagteekening worden aangeboden. De commissie stelt daarom voor om door aanvulling van art. 100 de vrij stelling van registratierecht voor ge noemde akten 'te veranderen in een vrijstelling van de formaliteit der re gistratie. De Minister van Financiën kan zichl met dit voorstel ten volle vereenigen. Geestelijke ontwikkeling militairen. Uit Bandoeng verneemt de Loc. dat aan het departement van Oorlog zal verbonden worden een kantoor voor j geestelijke ontwikkeling en ontspan- ning voor mindere militairen. Aan het hoofd van het kantoor zal staan de ge wezen gouvernements-secretaris, de heer Versluis, die medio April uit Europa terugverwacht wordt. BUITENLAND. COMPROMIS IN DUITSCHLAND. Soc.'dein. en Centrum steunen eikaars candidates. Marx rijkepresident en Braun premier van Pruisen. Gisteren is te Berlijn in principe een groote politieke transactie tot stand gekomen. De partijleiders der zoogenaamde coalitie van YVeimar zijn het er n.l. in beginsel over eens ge worden, de oplossing van de Pruisi sche kabinetscrisis en de verkiezing van den rijkspresident met elkaar te verbinden. De sociaal-democraten zullen, on voorziene omstandigheden buiten be schouwing gelaten, de candidatuur- Marx voor het rijkspresidentschap on dersteunen en' het Centrum zal langs een omweg den vroegeren Pruisischen premier Braun weer tot minister-pre sident van Pruisen maken. Alvorens men zoover is, moet deze transactie nog een aantal phasen door- loopen, maar ten slotte zal men wél tot bovengenoemd resultaat komen. Het verloop der onderhandelingen. De dag van gister, die van zoo groote politieke beteekenis was, begon met een bijeenkomst van het rijksbe stuur der Centrumpartij, dat besloot de candidatuur van dr. Marx voor het rijkspresidentschap te handhaven. Dit besluit wierp de verwachtingen der rechtsche partijen omver, die nog al tijd hoopten dat men een groot bur gerlijk bloc zou kunnen vormen rond om een meer rechtschen Centrums- man, zooals bijv. den oud-minister Ste ger wald. Daarna kwamen de leiders der frac ties van de coalitie van Weimar in den Pruisischen Landdag bijeen en bespraken de verkiezing van den mi nister-president voor Pruisen. In 'deze interfractioneele vergadering werden Me besprekingen voortgezet, welke reeds onmiddellijk na het bekend wor den cijefrs van He presidentsverkie zingen tusschen de linkerzijde begon nen waren. Twee punten traden duidelijk naar voren: vooreerst, dat de sociaal demo craten hun acht millioen kiezers niet op Marx konden doen stemmen als zulks den sociaal-democraten geen tast baar voordeel bracht. Slechts tegen den onvoorwaardelijken steun van het Centrum in Pruisen konden de sociaal democraten Marx in het Rijk steunen. Vervolgens bleek, dat er zoowel bij het Centrum als bij de democraten opposutie bestond tegen de onmiddel lijke verkiezing van Braun tot Prui sisch -minister-president, d ar dt d:or de rechterzijde als een uitdaging ge ëxploiteerd zou worden. Men kwam daarom ovrrein g'stir den cfèmccraaf HÖpker- lsc'.o f,- den huidigen minister van Finar.ci n, t? kiezen en hem voo:lo:p'g opd c'r te geven, opnieuw met al ie1 pa t" bespreking n te voeren.' Ton si' tie was Lot .j':

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2