l0^ERSP0Rt Tennis-Rackets Gülü: LANFERS Huis van Vertrouwen Fa. J. P. DRIESSEN P. J. HUEBER SCHRIJVERS Paasch-Reciame S MUHoen (6.000.000) Filiaal voor alhier: Leiden, Gal ge water 18. P. HOGENlIiRl ZIIIL Behangsel- Bedden, Matrassen, enz. Firma Gebr. RAMAKERS. Het goedkoopst en soliedste adres voor Meubelen. Firma Gebr. RAMAKERS, ÖINSüïïé 3f MAART 1925 Land- en Tuinbouw. Ca ciisiswetgevïng. Het Alg. Ned. Landbouwblad brengt in een artikel onder dit opschrift in. herin nering, dat de nog bestaande crisiswetge ving al meermalen een punt van bespre- iking heeft uitgemaakt in de vergaderingen 'van de georganiseerde!! landbouw. Het blad geeft van hetgeen successieve lijk terzake is verricht een overzicht en wijdt daarna een beschouwing aan het Kon. Besluit van 11 dezer, waarbij het Kon. Besluit van 30 Juli 1914 no. 72 is ingetrokken. Laatstbedoeld besluit hield „in. dat oorlogsgevaar in den zin, waarin dat woord in 's lands wetten voorkomt, aanwezig was. Niettemin blijft nu, na de intrekking van dit besluit, de wet van 3 Aug._ 1914 toch van kracht, waarvan art. 1 luidt: „Inge val van oorlog of oorlogsgevaar, alsmede zoolang niet door ons is verklaard, dat met betrekking tot deze wet ds door den oor dog of het oorlogsgevaar veroorzaakte bij zondere omstandigheden hebben opgehou den te bestaan, kan de uitvoer en de door voer van alle goederen en van bepaalde goederen, geheel of gedeeltelijk, al of niet oorwaardelvijk, zoowel voor het geheele grondgebied des rijks, als voorbeen ge deelte daarvan, worden verboden". Het Landbouwblad begrijpt niet.- hoe de wet van 3 Augustus 1914 nog van kracht kan blijven, nu toch uitdrukkelijk bij Kon. Besluit van 1 1 Maart j.l. is ver klaard, dat geen oorlogsgevaar meer aan wezig is. Waar geen oorlogsgevaar meer bestaat, hebben de door dit gevaar veroor- I zaakte bijzondere omstandigheden in de wet van 3 Augustus 1914 toch ook' opge houden te bestaan. Hoe het zij, de crisiswet van 3 Augus tus 1914 bestaat dus nog en daarmede ook hel gevaar voor de rechtszekerheid, waar- onder de voortbrengers van de land en tuinbouwproducten leven. Door deze wet blijft dus de mogelijkheid bestaan, dat kunstmatige belemmeringen ten opzichte van den uitvoer van onze land- en tuin bouwproducten te eeniger tijd kunnen wor den ingesteld, hetgeen iti een tijd, waarin de Nederlandsche land- en tuinbouw hun volle kracht aan de ontwikkeling van hun handelsrelaties geven, tot zeer nadeelige gevolgen zou kunnen leiden. Het Alg. Zuivel- en Melkhygiënisch Weekblad, wijdt eveneens een beschou wing aan et Kon. Beshluit van 11 Maart. Onder het opschrift Rechteloosheid schrijft dit blad o.m.: De Koningin heeft thans verklaard, dat de toestand van oorlog of oorlogsgevaar geëindigd is. Daaraan is echter de reserve toegevoegd, dat deze verklaring niet geldt ten aanzien van de wet van 3 Aug. 1914. Op grond van die wet worden thans nog practisch de uitvoerverboden gehandhaafd voor goud, boter en kas zonder rijksmerk. Als wij goed zijn ingelicht, dan is het uitvoerverbod van goud niet meer van be- teekenis, zoodat dan alleen resteeren de boter en kaas zonder rijksmerk. Wij kunnen thans vaststellen, dat de toe stand van oorlog of oorlogsgevaar ge ëindigd is en dat alle maatregelen, welke met dien toestand verband hielden, dus eveneens zijn opgeheven, doch dat er een onderdeel van ons landsbelang is, ten aan zien waarvan de toestand van oorlog of oorlogsgevaar nog niet geëindigd is en dit onderdeel is: de boter en kaas zonder rijksmerk. Voor deze artikelen wordt een uitvoer verbod door onze regeering gehandhaafd op grond van de overweging, dat de daar voor nog niet officieel aangegeven toe stand van oorlog of oorlogsgevaar zulks vereischt. Het is eenvoudig bespottelijk, dat wij genooodzaakt zijn hier te wijzen op een spelletej, dat gespeeld wordt met de letter van de wet, welk spelletje de regeering volhoudt, hoewel zij vermoedelijk niet zoo dom is, dat zij niet zou weten, hiermede iets uit te halen, dat in feilen strijd is met iedere uitlegging, die te goeder trouw ge geven kan worden aan de bevoegdheden waarop zij ?ich hier baseert. Het is toch duidelijk, dat de regeering op geen enkele wijze de bevoegdheid heeft om den uitvoer te verbieden van boter en kaas aarop het rijksmerk niet is aange bracht en dat de bepalingen, aarachter zij zich thans tracht te verschuilen, allerminst daarvoor geschikt zijn. Het is dan ook ons een raadsel, hoj men den treurigen, haast cynischen moed gehad heeft om een dergelijk daas besluit aan de Koningin ter teekening voor te leggen. Men moet wel gespeend zijn van ieder inzicht in en van ieder respect voor onze constitutioneel© monarchie om haar voor het uitvoeren van dergelijke acrobaten toeren te misbruiken en het komt ons voor dat het op den weg ligt van han, die op de hoogte zijn van de strekking van de boven gememoreerde Koninklijke beslui ten, om het volle licht te laten schijnen op de rechtsverkrachting, welke hier plaats heeft. Fordjes in de lacht. iVolgens een bericht uit Washing ton is Henry Ford voornemens een aanvang te maken met de productie van kleine bestuurbare luchtschepen voor één persoon, welke 8000 dollar per stuk zullen kosten. De ballon, die met helium gevuld zal1 worden, zal niet uit zijde, doch uit aluminium worden vervaardigd. De luchtschepen zouden een snel heid van 100 Engelsche mijlen per uur kunnen bereiken. De heer- Ford heeft groot vertrou wen in zijn plan en hij sprak de ver wachting uit, dat de lucht weldra op dezelfde wijze vol van deze miniatuur luchtschepen zal zijn als thans de stra ten van Ford-auto's. RECHTSZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN. Waarnemend kantonrechter is Mr. Nord Thomson. Voor openbare behandeling komen op de ról voor 44 zaken, voor niet- openbaar 5 zaken. A. v. S.cli. d. B., koopman te Hei den, is ten laste gelegd het vervoe ren van een ongeboren kalf. Beklaag de heeft wel een kalfsvel vervoerd, doch dit lag op schakels, zoodat het zich liet aanzien dat het een kalf was. Er waren ook nog snoeken in onder de maat, vandaar dat beklaagde zoo geheimzinnig was geweest. Getuige Hoogkamer, agent van politie te Lei den, heeft beklaagde op den Hooge Rijndijk ontmoet. Hij heeft in den zak gekeken en zag een ongeboren kalf onder in liggen. Hij heeft de zak ook nog betast. Beklaagde had ook ge zegd dat het „een slak1' was, doch weersprak dit nu. Eisch f 10 of 10 LI. Z. te Noordwijk'erhout, is ten laste gelegd, dat hij op zekeren avond te 8 uren zonder licht gereden heeft in die gemeente. Beklaagde zegt het niet geweest te zijn, daar hij van 7 tot 9 uren ergens was ge weest in de Zilk; hij heeft een getuige (Geerlings) meegebracht om dit te be vestigen. De verbalisant J. Steenvoor den, als getuige gehoord, veiklaart dat hier een vergissing in het spel' is. Beklaagde gaat vrij uit, hij was niet de persoon die bekeurd is. Vrijspraak wordt gevraagd. C. D. te Noord wijk, heeft een paard onbeheerd laten staan. Het dier stond vast aan de dissel, wat beklaag de dacht dat voldoende was, en ook voldoende is. Eisch fl of 1 dag. M. A. S., expediteur te Leiden, is ten laste gelegd het reizen met een trein niet voor buurtverkeer bestemd met een biljet buurtverkeer. Beklaag de beweert dat zulks niet het geval was. Hij heeft met een trein voor buurtverkeer bestemd gereisd, doch moest iemand afwachten uit den vol genden trein, die later met de elec- trische tram meegekomen is. Eisch t U of I dag. J. v. D., sdiïpper te Katwijk, heeft een verbaal gekregen omdat hij te hard heeft gevaren. Beklaagde doet een heel verhaal van het oude machinetje in zijn schuit dat zoo hard niet eens kan varen, en heeft bezwaar tegen de geëischte boete van f5 of 5 dagen, omdat het zoo'n cri- tieke tijd is. Maar je moet je toch aan de wet houden, zegt de kantonrechter. J. A. P., rijwielhandelaar Den Haag heeft te Oegstgeest te snel ge reden en kon zijn rijbewijs niet too- nen. "Beklaagde had even het stuur overgenomen, doch heeft wel een rij bewijs, overigens was het geen SJ-wie- lig, doch een 3-wielig motorrijtuig (zij span). Eisch 2 f 3 boete. N. Dr., koopman te Leiden, stond terecht omdat hij te snel gereden had met een 2-wielig motorrijtuig. Beklaag de kan hiet niet zeggen, want zijn (meter was stuk, en wees 60K.M., en zoo snel reed hij niet, al ging hij veel' harder dari 15 K.M. Eisch f5 of 5 dagen. Beklaagde vond het nogal zwaar aangepakt voor de eerste maal dat hij de wet eens overtrad. P. v. d. Wi, veehandelaar te Zoe- terwoude, heeft zonder licht gere den. Het was zoo, doch er was geen mogelijkheid, de lantaarn aan te hou den, zoo stormde het. Een betere lan taarn aanschaffen, adviseerde de kan tonrechter. Eisch f2 of 2 dagen. A. J. Fr., rijwielhersteller te Kat wijk, heeft Zaterdag 'smiddags een jongen arbeid doen verrichten. Be klaagde bekende, doch het is in der- winter de eenigste dag dat er wat te verdienen is. Vraag dan een anderen werkrooster aan, adviseert de kantor- rechter, Eisch f 4 of 4 dagen, wat beklaagde wel wat hoog vindt. De nieuwste soorten 1700 aangekregen. - Vraagt prijzen zonder U te verplichten. Hooge woerd 52 - ïeleph. 1931 Reparatie's, opnieuw besnaren, etc. Koornbrugsteeg 5, Botermarkt 2 Sedert 1807 - Telefoon 619. Bijzonder maken wij belanghebbende attent op onze collectie Kerkboekjes met gouden Slootjes. - Wij hebben bij de opening van 't Voorjaar-Seizoen, onze Etalages bijzonder aantrekkelijk gemaakt. Verlovingsringen. Werkplaatsen met Electrisch Bedrijf. Technische leiding. Inkoop oud Goud, etc., op zuivere waarde. NIEUWE RIJN 37 zijn ruim gesorteerd in: Stoffen, zwart en gekleurd. - Wollen en Katoenen Mousseline. - Sephirs effen en geruit, 1 1 Zijde, effen en gekleurd. Dames- en Heerenkleeding naar maat. Groote Jaarlêjksche van de N.V. Handelmaatschappij „DE VELUWE'.', met Filialen door geheel Nederland. HoofdkantoorScheepmakersstraat 6-8, te 's GRAVENHAGE. De N.V. Handelmaatschappij „De Veluwo" heeft hierbij het genoegen hare clientèle mede te deelen, dat zij evenals vorige jaren, ook dit jaar weder ruim eerste kwaliteit GROOTE versche Eieren aan hare clientèle gratis zal uitreiken en thuisbezorgen npiC Telle I 0 geven recht op Ó6n El, mits opge- UilIL lLUlLm plakt-in de opplakboekjes. 1674 Wij wenjeben onze clientèle een oleizierio Paaschfeest toe. TAPIJTMAGAZIJN VAN Sedert 188Ó alléén gevestigd! 1447 HAARLEMMERSTRAAT 150. Grootste Speciaalzaak in TAPIJTEN, UNOLEUMS, VLOERZEILEN, KRRPETTEN, VITRAGES, GORDIJN STOFFEN, LOOPERS, MATTEN, enz. vanaf 8 ct. per rol. Prachtcollectle Moderne afge paste Madras en Wollen Overgor- tile werkzaamheden worden door vakkundig personeel uitgevoerd. Bekende solide kwaliteiten. ..Lage prijzen. Massiel Eiken Linnenkasten Eiken Sehuiftafels Massiel Eiken Dressoir mei ovale 4 Stoelen 2 Fauteuils met leer 4 Stoelen 2 Fauteuils met Moquette Prima Eiken Salontafels f 32,50 f 15,90 f 42,75 f32,50 f45,50 f 12,75 Massief Eiken Buffetten, Madmaai 110 c.M. f 52,25 Alles onder garantie en franco thuis. Let op het juiste adres: Alleen 1443 Haarlemmerstraat 173 - Telef. 2080.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 8