DINSDAG 31 MAART 1925 is na zijn verblijf in het ziekenhuis hersteld naar zijn1 woning terug ge bracht. Zijn eene arm, welke zoo goed als verteerd was, is geamputeerd. De man wilde zich niet onder geneeskun dige behandeling stellen, zoo dat door het algemeen belang, de politie in grijpen moest. Naar wij vernemen zullen, in verband met de Jurisprudentie van art. 37 der Rijksinkomstenbelasting, alle schoolgeldheffingen, te rekenen van- laf 1 Jan. j.l., worden verlaagd. -Toen deze week eenige schok- k'ertjes van hun vangst terug keerden, en het uitwateringskanaal' wilden bin nen varen, kwamen een tweetal hier van op het strand te staan, om reden dat de zee vrij woest was, hetgeen veie toeschouwers op de been bracht. OUDE WETERING. De heer Ds. J. H. Groenewegen predikant bij de Remonstrantsche ge meente alhier, is met ingang van 1 April1 1925 benoemd tot legerpredi- kant (standplaats Arnhem). RIJPWETERING. Met ingang van 6 April' a.s. zullen de afsluitboomen bij de halte Rijp- wetering worden weggenomen. De po gingen van het gemeentebestuur om de afsluiting te behouden zijn dus zonder resultaat gebleven, hetgeen zeer zeker te betreuren valt, daar het ver keer over het baanvak nogal' druk is. Men lette dus vooral op voorge schreven waarschuwingsborden, alvo- rens den spoorweg te passeer en. OUD-ADE. Door de rijks- en gemeentepolitie 5s tegen de landbouwers J, K., J. C. en P. H. alhier proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de vleeschkeuringswet. NOORDWUKERHOUT. I Ds. P. Hofstede, die kort geleden I een reis naar Egypte heeft gemaakt, hield Vrijdagavond in de Gemeente- j woning een lezing over deze reis. Een serie mooie lichtbeelden verduidelijk- ten het gesproken woord over dit j merkwaardige land der oudheid, 'dat in gebruiken en zeden zoo gansch an- ders is dan ons land. Het was voor Ds. Hofstede een aangename taak vélen deelgenoot te maken van zijne ervaringen en voor de aanwezigen een leerrijke avond om van het land, waarover Gods [Woord ons zoo dikwijls spreekt, iets meer i te leeren kennen. LEIMUIDEN. De afdeeling Leimuiden van de Ned Vereen. Het Groene Kruis, hield in de zaal' van den heer Sneéboer een ledenvergadering. Dé opkomst der le- den was in één woord slecht te noe- i men. De voorzitter, de heer Dr. Bout hoorn,- opende de vergadering, be sprak het doel dezer vereeniging, na melijk om in samenwerking met de afd, Rijnsaterwoude te komen tot Wgjk verpleging en gaf vervolgens het woord aan den secretaris, den heer van Loon, om de notulen te lezen van de vorige vergadering, die onveran derd werden vastgesteld en geteekend. Het rapport van de Commissie, be noemd om te onderzoeken of Wijk verpleging voor onze gemeente finan- tieel te dragen was, werd vervolgens voorgelezen. [Uit het rapport bleek, dat de kosten zullen bedragen f1300 per jaar, waarvan Rijk en Pro vincie zullen bijdragen f540, de eerste drie jaren vanaf de oprichting f400 per jaar, zoodat de beide vereenigin- gen zullen moeten opbrengen f860 per jaar. De Commissie komt tot de slot som, dat als alle leden van Het Groene Kruis, ook Kd worden van de Wijk verpleging, zij een minimum contri butie zullen moeten betalen van f 1.50 per jaar en zij sprak vervolgens den wensch uit, dat de meer gegoeden meer zullen betalen. [Van de gelegen heid om over het Rapport te spreken, werd door enkele leden gebruik ge maakt. Door den heer Rietdijk werden eenige bezwaren geopperd over de contributie, voor de arbeiders; liever zou hij zien een klasseindeeling. Door Men voorzitter der Commissie, den neer Bakhuizen, werd deze meening bestreden; hij gelooft niet dat f1150 te zwaar zal wezen om te betalen voor zoo een nuttige zaak, temeer als de gelegenheid wordt opengesteld om dit in termijnen te betalen. Over het algemeen is men van ge voelen dat de contributie met hoog is. Het Bestuur van Het Groene Kruis zal' de leden aan huis bezoeken. De voorzitter bindt de aanwezigen op het gemoed om ieder in zijn eigen omgeving propaganda te maken voor deze nuttige zaak en sluit de verga dering. HAZERSWOUDE. Donderdagavond hield de A. R. Kies- vereeniging ..Nederland en Oranje" een vergadering in het lokaal achter de Geref. Kerk. onder leiding van den voorzitter, dhr D. de Bruijn en bijgewoond door 26 leden. De Voorzitter opende de verga dering op de gebruikelijke wijze waarop door den secretaris, dhr B. Offringa, de notulen werden gelezen, welke werden goedgekeurd. De voorzitter bracht verslag uit van de gehouden vergadering van denKamer- kieskring Leiden. Tot afgevaardigden naar d<? Deputa- tenvergadering werden benoemd de hee- ren D. de Erqijn, B. Offringa en IJ. de Bruijn, als plaatsvervanger dhr Jac. Bol. Door dhr H. van Hiltcn werd qp zeer duidelijke wijze behandeld „Staatk. Geref. partij", waarop een geanimeerde bespre king volgde. De voorzitter bracht een woord van dank voor de betoonde be langstelling en sloott de vergadering, waar o.p dhr H. van Hilten voorging in dank gebed. ZOETERWOUDE. Door de gemeenteveldwachter alhier is Zondag weer proces-verbaal opgemaakt tegen eenige leden van een Leidsche Ren en To er vereeniging voor het deelnemen aan een snelheidswedstrijd. Door den penningmeester van het Comité de gehouden Huisvlijttentooonstel- ling wordt medegedeeld, dat de opbrengst der tentoonstelling in haar geheel bedroeg f733,36, de onkosten f 191,53, zoodat er een batig saldo was van f 541,99.. Hiervan zal worden afgegeven aan het Ned. Herv. Kerkbestuur f 200, voor het inwendig opknappen der kerk, en aan de Chr. Zangveareeniging eert bedrag voor het aanschaffen avn een vaandel. In de Vrijdagavond gehouden spoed vergadering v. d. raad werd afwijzend be schikt op een verzoek van het R. IC. Schoolbestuur, tot beschikbaarstelling van gelden voor het bouwen van. een nieuwe Missieschool. De alhier in de Zuidb'uurt gehouden publieke verkooping van 91 Schapen door het R. K. kerkbestuur heeft opgebracht f 8.197, dat is gemiddeld f 57 per stuk'. Burgerlijke Stand. Geboren: Antonia Johanna Cornelia, dochter van C. P. Paardeldooper en van C. W. A. Men- tink. Cornells Jacobus Jozef, zoon van Ch. M. van der Meer en H. W. den Hol lander. Antonia Jaqueliane, dochter van qChr. R. A. Dekkers en A. P. Angement. Annie, dochter van A. v. d. Kloot en A. A. D. van Ingen Schenau. Aïida Maria, dochter van A. C. Slingerland en Ma rijke de Jong. Maria Johanna, dochter van P. Voorwinden en, H. de Vos. Hen drik, zoon vaat LWessel en F. van Vliet. Overleden: Marinus van Bevéren, 91 j. VOORSCHOTEN. Dat de Burgerwacht alhier niet dood is, werd Vrijdagavond weer bewezen, toen de wïnteroefenir«£en werden gesloten met een ónderlingen wedstrijd. Tegenwoordig waren: de burgemeester, en de inspecteur der burgerwachten, ka pitein Bakhuis. De voorzitter, de heer Turion, heette de talrijke leden hartelijk welkom, in zonderheid den burgemeester en kapitein Bakhuis. Tot bestuurslid werd bij' acclamatie ge kozen de heer Schram de Jong. Nadat het Wilhelmus gezongen was, opende kapitein Bakhuis den wijdstrijd. De uitslag was: Klasse A: 1. S. de de Groot (Wisselbeker). 2. C. van Eg- mond. 3. L. v. Mourik. 4. Luinenburg. Klasse 4. 1, A. Elskamp. 2. J. van Eg- mond. 3. J. Noort 4. J. v. Hillegersberg. Klasse C. 1. Baron Schimmelpennmck' v. d. Oye. 2. J. Duinisveld. Gedurende den wedstrijd zorgde een strijkje, bestaande uit de heeren Verrips, Verkerk en Limburg voor afwisseling. Na afloop reikte de burgemeester de prijzen uit. Een verguld zilveren medaille, doör den burgemeester uitgeloofd voor hem, die het trouwste de oefeningen heeft bezocht, viel ten deel vaan den commandant, dhr A. Elskamp. Met een toepasselijk woord werd de onderscheiding onder applaus der vergadering den winners op de borstt gespeld. Hierna hielden de burgemeester en ka pitein Bakhuis nog een korte toespraak waarin zij wezen pp het groot belang der burgerwacht. De voorzitter, dhr Turion, sloot hierop den geanimeerden wedstrijd' en dankte allen, die tot het welslagen hadden mee gewerkt. LEIDERDORP. B u r g e 1 ij k e Stand. BevallenJ. A. Straathof, geb. v .d. Berg, z. C. Kerk vliet, geb. van Gerven, d. W. Lindenburg, geb. de Gans, d. J. Rasser, geb. Koek, z. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth, dochter van B. van Beelen en O. van Duijh. Jacob, zoon van G. v. Duijn en A. van Reijn; Jacob', zoon van J. Barnhoorn en M. Haasnoot. Christi- aan, zoon van Tj. Rozema en N. Snij ders. Bertha, dochter van J. van der Bent en N. Vopijs. Johanna, dochter van H. Houwaard en J. van Dijk. Gehuwd: C. Ruwaard en J. de Jong. T. van Dijk en C. Marbus. Ondertrouwd: T. van Rijn en A. de Vreugd; C. v. d. Plas en M. van der Keijl. Overleden: Antonie Jacobus van Welie, oud 37 jaar, echtgenoot van M. Ouwe hand. Elisabeth Ros, 58 jaar, eahtgenoote van W. van Wijk'. Frederik Louis van der Plas, oud 1 jaar. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Geertruida, dochter van W. A. Vogels en J. L. David. Johanna Jacoba, dochter van J. G. Witteman en H. v. d. Liede. Cornelis Corinus, zoon van B„ A. Voorham en J. M. Gerrebrands. Ja cob, zoon van C. Zuyderduyn en S. H. Schroot. Overleden: Jansje van Dam, oud 61 j., echtgenooté van S. Buitelaar. Ondertrouwd: M. Welling en R. C. Röhm. GEMENGD NIEUWS. Een oog u i t g e s 10 k en. Gister avond heeft in de buurtschap Gaanderen een ernstige vechtpartij plaats gehad. Zekere M. was door het dakraam de woning van v. G. binnengedrongen Het liep uit op een gevecht, met messen, waarbij M. een oog werd uitgestoken. Ook de gebrs v. G. kregen verschillen de steekwonden. Een zeldzame operatie. Don derdagmorgen werd te Rijssel een zeker Olivier, de leider van een dieven- en moordenaarsbende geëxecuteerd. Terwijl de moordenaar zich naar de guillotine begaf, /ertoefden vier chirur gen op het nabijgelegen kerkhof 0111 zijn zijn lijk té ontvangen. Onmiddellijk na dat het mes gevallen was, werd het lijk in snelle galop naar het graf overge bracht: Hier verwijderden de doktoren een klier uit de keel, deden het object in een geprepareerd fluidum, en reden dan in volle vaart naar een ziekenhuis, waar een vijfjarig meisje, dat aan hartverlam ming leed, stervende was. Slechts gen delicate operatie, het in zetten van een nieuwe klier kon haar leven redden. De operatie slaagde volko men. Momenteel is de toestand van het kind zoo, dat de chirurgen alle hoop heb ben om het meisje geheel te genezen. Cycloon. Een cycloon, die boven Majorca woedde, Heeft groote .verwoe stingen aangericht. Een Duitsch stoomschip werd in de haven van Soller van zijn kabels gerukt en op het land geworpen. Goede vangst. De politie te New- York heeft twee personen gearresteerd, in verband met een diefstal van wollen goederen, ter. waarde van vijftig duizend dollar. De goederen werden ontdekt in een gebouw, waarin voor een waarde van circa een millioen dollar aan gestolen artikelen waren opgeborgen. Een aartsoplichter. Voor de recht bank van Rochechouart wordt thans een proces behandeld tegen een aarts oplichter, Louis Cognel geheeten, die onder verschillende namen oplichtin gen pleegde met waardelooze effecten, waarvan vooral het platteland slachtof fer werd, Niet voor het eerst komt hij met de justitie in aanraking. Verschillende ver- oordeelmgen heeft hij reeds achter den rug. In Normandië heeft hij vroeger eens een school voor koloniale ambte naren gesticht en er, gekleed als een hoofdofficier, een garnizoen voor zich laten defileeren. Na den oorlog kreeg hij amnestie en stichtte hij een koloniaal tijdschrift. Daar hij een zekere gelijkenis ver toonde met Herriot gaf hij zich uit voor den maire van Lyon en hield in diens plaats redevoeringen ter bevorcle- rng van de emigratie naar Algiers. Begaafd met een vruchtbare en onuit puttelijke verbeelding heeft hij slacht offers gemaakt in een tiental departe menten. Rooversbende voor hel gerecht. Te Florence is het proces begonnen tegen een bekende rooversbende. die vier jaar lang gedeelten van Toscanië terrori seerde. De bende bestaat uit 20 personen, waarvan een viertal: Scarselli, Nencin, Veracin: en Arrigoni als leiders be schouwd worden. Het hoofd der bende, Oscar Scharselli, werd ond^r romantische omstandighe den gearresteerd, docli ontsnapte uit de gevangenis en bevindt zich nog op vrije voeten. De geschiedenis der bende dateert van 1921. In dat jaar werd bij een vechtpartij in het dorp Certallo, nabij Florence, door de twee gebroeders Scarcelli een hard nekkig verzet tegen de carabinnieri ge pleegd. Bij de worsteling met de gewapende macht, werd Oscar Scarselli's duim af geslagen. Hij zwoer wraak, trok met een zeker aantal anarchistische aanhangers de bergen in en organiseerde een bende welke 4 maanden lang in talrijke buiten plaatsen invallen deed, verscheidene personen ontvoerde en als gijzelaars vast hield, en verscheidene moorden bedreef. Eén hunner misdaden was de moord, gepleegd op een ingenieur, Filipi ge naamd, een fascistisch leider van San Vivaldo. een sterke politiemacht ondernomen, Na een jacht van vele maanden, door werd de bende verstrooid en werden de voornaamste leiders gearresteerd. Ver scheidene ontkwamen over de Zwitser- sche grens, doch zij werden aangehou den en uitgeleverd. Vliegongeluk k e n. Uit Union- town (Pennsylvanië) wordt gemeld: De afgevaardigde Msleod "uit Detroit is ernstig gewond bij een vliegongeluk. Het vliegtuig, waarmede hij van Detroit naar Washington vloog, is in Union- town neergestort.: De Portugeesclie vlieger José Picar- ra werd gedood en zijn twee metgezellen werden doodelijk gewond door het neer storten van hun vliegtuig op 16 K.M. af stand van Lissabon. Het vliegtuig vergezelde het toestel van kapitein Correia, den Portugeeschen legervliegenier, die een tweede poging ondernam om van Lissabon naar Guinea te vliegen. Door dit ongeval moest hij zijn poging opnieuw opgeven. In dronkens*c hap Zaterdag nacht heeft eën beschonken jongmensch aan een der stations te Berlijn. d:e aan gemaand werd den trein te verlaten, om dat deze het eindpunt bereikt had, een conducteur doodgeschoten en tal van andere spoorwegbeambten met revolver schoten ernstig gewond. Als de politie niet spoedig ter plaatse was geweest, zou hij door het publiek zijn doodgeslagen. Hij was zoozeer toe getakeld, dat hij uit de pol diegevangen is naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. Een uur vroc-ger had e- ,1 eveneens be schonken persoon in het tuunelspoor 'n ambtenaar zoodanig met messteken ver wond, dat men er aan twijfelt, of de mis handelde er nog weer bovenop zal ko men. Rare h i n e e z en. Cnineezen, die in het buitenland wonen, zijn veelal lid van clubs, vereenigingen of geheime ge-, nootschappen, welke organisaties niet dan met elkaar overhoop I ggen, en dan tegen geen middelen op zien ook niet de verwerpelijkste om elkaar te scha den. Zoo heeft er in tal van groote steden in de Ver. Staten al vijf maanden lang een revolver- en dolkmesveete bestaan tusschen twee machtige Chineesche ge heime genootschappen. Hoe fel de haat oplaaide, moge blijken uit het feit, dat naar officieel bekend is 52 Chineezen in dezen sluipmoord- strijd werden gedood, waarnaast natuur lijk nog vele andere omgebracht zullen zijn, waarnaar geen haan gekraaid heeft. De beide rivaliseerende genootschappen waren de „Leongs" en de Hipsings". De voormannen dezer beide Chineesche genootschappen hebben thans vergaderd in New-York en er een formeelen vrede gesloten. Twee meisjes vermist. Sinds Donderdagnamiddag worden twee m.eis- jes van 13 en 15 jaar uit Gorkum ver mist. Zij waren per rijwiel van huis ge gaan. Ttft dusver heeft men niets van hen gehoord. Een nieuwe oplichterslruc. Door de politie te Zeist werd aangehouden zeker S., die met een nieuwe truc geld trachtte los te krijgen van argelocze eigenaars van honden. De man vervoegde zich bij dezen aan huis met eenigo dooden kip pen, voorgevende, dat ze door den hond des huizes waren doodgebeten. Hij eisch- te een bepaald bedrag als schadevergoe ding, om als hij dat had losgekregen, aan een ander adres zijn verhaal op nieuw op te disschen. Het onderzoek wees uit, dat de man nooit levende kip pen heeft gehad. Een fiets in het net. Twee botters, welke vischten tusschen den Marker vuurtoren en Enkhuizen hadden clezer dagen een eigenaardige vangst. Toen de netten werden ingehaald, bleek, dat, be halve een aantal spartelende haringen, zich ook nog een rijwiel in het visch- want bevond, dat vermoedelijk al eeni- gen tijd op den bodem van de zee heeft gerust, aangezien aan Ie fiets een,... belastingplaatje i.924 wras bevestigd. Het rijwiel is in vrij goeden staat, de banden zijn zoo goed als nieuw. Nadere inlichtingen omtrent dé her komst van dit rijwiel worde., ingewacht bij den burgemeester van Marken. Pokken in Rusland. Het Russische volkscommissariaat van. gezondheid neeft bericht ontvangen dat in het gou vernement 'Saratof in hevige mate de pokke heerschen. Er zijn daar verschil lende dorpen, waarvan de geheele be volking aan pokken lijdende is en er komen zeer veel gevallen met doode- lijken afloop voor. Ernstige brand te Delft. Gisteravond omstreeks 5 aur is brand ontstaan in 's Rijks opslagplaats van telefoonpalen aan den Parallelweg te Delft. Het vuur, aangewakkerd door feilen wind, greep zeer snel om zich heen, terwijl het brand bare materiaal voor de vlammen een Doordat in de nabijheid geen blusch- gretig voedsel bood. water ter beschikking was, stond de brandweer aanvankelijk machteloos. Een half uur na het uitsiaan van de vlammen werd water gegeven met een straal op de waterleiding. Om ongeveer 8 uur was het vuur, ge- bluscht. Circa duizend telefoonpalc-n, het terrein van de Westlandsche Stoom- opgestapeld in een voor eenige jaren op trammaatschappij gebouwde loods, gin gen verloren. Van het gebouw bleef niets behouden. De schade wordt ge raamd op f25 000. Men vermoedt, dat de brand is ont staan nadat jongens in de nabijheid een vuurtje hadden gestookt. Aan dit gevaar lijke spelletje had de straatjeugd zich in deze omgeving reeds meerder malen be zondigd. Terecht. De twee jongens uit Pan- nerden, L. en Hdie sinds eenige dagen spoorloos verdwenen waren, zijn te Utrecht boven water gekomen. Na eeni- gen tijd in Amsterdam rondgezworven te hebben, waren zij naar Utrecht afge zakt, waar zij zich uit eigen beweging bij de politie aanmeldden. Deze heeft de beide avonturiers weer naar Pannerden doen overbrengen. Moordproces te Chicago. Naar verluidt zal de rechtbank, die bei ast, is met het onderzoek naar de beschuldigingen in gebracht tegen William D Shepherd, dezer dagen opdracht geven tot het op graven van de lijken van mrs. Emma Mc. Clintock en dr. Oscar Olson. Shepherd wordt n.T. onder meer .be schuldigd van den moord op deze beide personen. Men vermoedt, dat deze opdracht door den rechter jlson, broeder van Oscar Olson is bewerkstelligd. Dit is de eerste officieele stap. die gedaan wordt, om op heldering te verkrijgen aangaande den geheimzinnigen dood van de personen, die met Shepherd in nauwe relatie heb ben gestaan. Tndien ziek'ekiemen wor den gevonden, die gelijk zijn aan die, welke den dood van den jongen Mc. Clintojk veroorzaakt hebben, zal dit de zaak voor Shepherd belangrijk vererge ren Shepherd verkeert op he oogenblik in liysterisehen loestand en weigert ook maar eenig voedsel tot zich te nemen. Hij vertelde aan zijn bewakers, dat het hem onmogelijk is, te slapen, hetgeen alleszins begrijpelijk is. De zaak is aanhangig gemaakt door den rechter Olson, clie omtrent het over lijden van zijnen broeder argwaan tegen Shepherd koesterde. Op de aanklacht van den rechter volgde reeds ëpoedig de arrestatie van den beklaagde. Mrs. Emma Mc. Clintock stierf zestien jaar geleden en liet een fortuin van 2.000.000 dollar na aan haar zoon Wil- liam, die onder voogdij van Shepherd werd gesteld, en zooals bekend, door dezen werd vermoord. Dr. Oscar Olson overleed drie jaren geleden na een bezoek, dat hij aan Shep herd bracht. De verhouding tusschen de beide mannen was sinds lang on vriendschappelijk en Olson s bezoek was het eerste, dat hen Shepnerd na vijftien jaar bracht. Ernstige val. Te Middelburg is Maan dag een 60-jarige timmerman van een 8 meter hoog dak gevallen. Inwendig verwond werd hij per brancard ne^r. het ziekenhuis overgebracht. Paarlen collier verloren. Mevr. D. K., wonende te Heemstede, deed aangifte bij de politie, dat zij, vermoedelijk op hei terrein der Internationale tentoon stelling te Heemstede, ee paarlen col lier heeft verloren. Gevolgen van koepokinenting. Het eid- genössische Gesundheiisamt in Zwitser land heeft "n vergadering gehouden ter bespreking van de pokken en de ineji- ting en daarbij een aantal hoogleeraren uitgenoodigd, om inlichtingen te geven- over de ernstige ziektegevallen, die vol gens courantenberichten door de inen ting waren veroorzaak' Het bleek, dat in vele dier gevallen geen samenhang tussch-h de inenting en de ziekte had bestaan, doch er waren twee kinderen die tien dagen na de in enting van meningitis serosa waren gaan lijden, waarvan sommigen den oor- zakelijken samenhang mei de inenting waarschijnlijk achtten. Met dezelfde stof, die voor de twee kinderen had gediend, waren nog 22.000 inentingen verricht, zonder eenig hin derlijk gevolg. De waarschijnlijkheid van samenhang kon niet met zekerheid worden uitge maakt. EEN LANBSGEVAAR. Prof. jhr. mr. W. J. M van Eysinga te Leiden schrijft het volgende: Er zijn twee dingen, die niemand ons land kan ontnemen: het water en de .wind. Het eerste heeft ons land groot ge maakt, is voor ons onmisbaar, maar te vens te overdadig, en om het op het juiste peil te houden, daartoe dient de wind. die onze voorbeeldige bemaling heeft mogelijk gemaakt. Sedert eenige jaren heeft de wind eenen krachtigen concurrent gekregen, die de windmolens wellicht geheel zal wegvagen: de electrische kracht Wij zullen nier niet in gaan op de redenen, waarom men gaarne den be- werkelijken molen ziet vervangen door het eenvoudig draaien aan eenen elec- trischen knop. Als werKtlijk de elec trische kracht doeltreffender is dan die van de wind, dan zal de liefde voor den Hollandschen molen als onmisbaar ele ment in het Hollandsche landschap, den molen niet kunnen redden dan in den vorm van eenige, zeer weinige, te sparen molenmonumenten. Maar is de electrische kracht voor ons land wel in elk opzicht doeltreffender? Zou het waarlijk in het algemeen belang zijn om de natuurkracht, die ons steeds voor de drooghouding van het land in voldoende kostelooze hoeveelheid ten dienste staat, te vervangen door iets, dat goeddeels afhankelijk is van het buiten land in den vorm van voor onze elec trische centrales noodige kolen? Is het verstandig onze afhankelijkheid van het buitenland, die op zoo menig gebied reeds zoo groot is, nog te vermeerderen door het prijsgeven van iets, wat wij nu qejis wèl zelf bezitten? Zijn onze wind molens eenmaal verdwenen, dan zijn wij tevens in hooge en veellicht dikwijls pijnlijke mate overgeleverd aan den vreemde en wel voor iets, dat een eerste levensbelang voor Nederland mag hee- ten: heL drooghouden van het land. Alvorens Nederland geheel te laten ontmolenen, behoort o.i. ook deze kant van het vraagstuk door de centrale lands overheden bekeken te worden met groote zorg; het windmolenvraagstuk is niet de som van een aantsl bijzondere polderbelangen alleen, maar ook een groot algemeen landsbelang. Het is zonder twijfel hoogst gelukkig, dat de Vereeniging ..Ds Hollandsche Molen" de Nederlanders heeft wakker geschud en gewezen op het gevaar voor het doen verdwijnen van den schat, dien ons land in zijne molens bezit aan landschapsschoon niet alleen, maar voor het doen verdwijnen ook van het kapi taal aan „voedingsorganen" voor onze electrische centrales, die wij in onze mo lens kunnen bezitten. De Nederland- sche molens afnemers en krachtleveraar tevens, voor de electrische centrales, dat is het ideaal, waarbij alle betrokken be langen wèl zouden kunnen varen en dat gelukkig van ingenieurszijde reeds dc volle aandacht heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7