DINSDAG 31 MAART 1925 Dag-Agenda. f'1 Woensdag 1 April. Leiden. Zanguit- voering van de Chr. Zangver. „Leda- t goh" in de Gerefkerk Hooigracht. 8 u. Woensdag 1 April Leiden. Eerste ver tooning van de Nat. Folklor. Film, *Ned. Volksleven in den Zomer" voor de L. Chr. Oranje Vereen. Woensdag 1 April Leiden. Vergade ring A. R. Propagandachib „Dr. A. Kuyper* p.m. 8 uur. Woensdag 1 April Leiden. Nationale J Film L. Chr. Oranje Ver. „Neerlands Volksleven in den Zomer", Stadsge- J hoorzaal. Donderdag 2 April Leiden. Alsboven Donderdag 2 April Leiden. Buitenge- wone vergadering van „Patrimonium" in het gebouw Hoogl. kerkgracht. Spreker Ds. J. G. W. Goedhard, 8 u. Donderdag 2 April Leiden. Tweede Filmavond Leidsche Chr. Oranjever- I eeniging. Donderdag 2 April Leiden. Bijbelbe- j spreking, Jeruël, Groenesteeg 16, des avonds 8 uur. Maandag 13 April Lelden (2e Paasch dag). Jaar'vergadering v. d. Afd. Zuid- Holland v. d. Ned. Bond van J. V. op G. G. In de middagvergadering spre- j ken Minister H. Colijn en Dr. J. Wate- rink van Amsterdam. De avond, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 tot en met Zondag 5 April a.s. waar genomen door de apotheken van de H.H. G. H. Blanken, Hooge woerd 171, telef. 502, P. du Croix, Rapenburg 9. telef. 807. maatschap van den Raad van State, waartoe H. M. de Koningin hem riep. Het Centraal Comité mag hoe eervol de redenen ook zijn, welke zoo wel zijn eersten als zijn tweeden voor zitter er toe drongen hun.zoo hoogst gewichtige officieele functies in onze partij prijs te geven niet verhelen, j dat de Deputatenvergadering hierdoor voor een moeilijke beslissing komt te staan. Juist de beide mannen, die als van zelf aangewezen waren om den voorzittersstoel in te nemen, traden |af. Gelukkig zal, zoo God hem het le- I ven spaart, 't afzijdig blijven van een I van hen, een slechts tijdelijk karakter J dragen. j Inmiddels zal de Deputatenverga- j dering in de aldus ontstane vacatures moeten voorzien en wel, volgens art. 25 der Statuten naar geheel vrije keuze. Aan het oordeel der vergadering zal voorts o.m. onderworpen worden het stembusprogram, een voorstel tot wij ziging van de statuten, in verband waarmee voorgesteld wordt ditmaal de verkiezingen voor leden van het C. C. niet te doen plaats hebben vóór, doch na de Deputatenvergadering. I Ook zal de vergadering te benoemen hebben een voorzitter en penningmees ter van den Raad van Beheer der Dr. I Abraham Kuyperstichting. Deze zaken komen in de middagver gadering in behandeling. Naar men weet, hoopt Minister Co- •lijn in de morgenvergadering de De- jputatenrede uit te spreken, j Het Ontwerp Stembusprogram der Antirev. partij. Het aanvankelijk opgestelde Con- cept-Program der Antirev. partij voor de stembus van 1925, heeft eenige wij ziging ondergaan. Zooaló het nu ter definitieve goedkeuring aan de Depu- taten vergadering wordt aangeboden, spreekt de partij uit in de komende jaren te willen streven naar: 1. Krachtige bestrijding van wat in het leven des volks de publieke eer baarheid aanrandt. 2. Voortgaande bezuiniging in 's Rijks dienst* in het bijzonder door reorgani satie en vereenvoudiging der Staats diensten, opdat het maatschappelijk 'en economisch leven kunne worden ontlast van den overmatigen belas tingdruk en vrijer kunne ademhalen. 3. Krachtige handhaving van de zelf standige positie, welke Nederland en Indië onder Nederlandsche leiding door Gods voorzienig bestel in lang durige, historische ontwikkeling heb ben verkregen; krachtige medewer king aan alle maatregelen, die in het volkerenverkeer de heerschappij van het recht kunnen bevorderen, en dien tengevolge den oorlog beteugelen; mits mtft behoud eener eigen weermacht n Nederland en Indië, zooals die uit ïotionaal en internationaal oogpunt is /ereischt, met besliste afwijzing van enzijdige nationale ontwapening. Overigens wenscht het C. C. zake- ijk te volharden bij het Program van .ctie, waarmede het de verkiezingen an 1922 tegemoet ging, voor zoover at program nog niet is uitgevoerd en .lder de sinds 1922 gewijzigde omstan gheden nog uitvoerbaar is. H. M. de Koningin ongesteld? De „Tel." berichtte gisteravond, dat M. de Koningin door een lichte pn- 3steldhe'id genoodzaakt was haar ka- .er te houden en gistermorgen eenigs- .ns koorts had. Naar.de Maasb. evenwel verneemt, dit bericht onjuist. Wel is I-I. M. een paar dagen geleden eenigszins on gesteld geweest. Gisteren was de Ko ningin echter weer volkomen hersteld. Het Koninklijk gezin naar Het Loo. Het vertrek van het koninklijk gezin naar Het Loo, dat vastgesteld was op gisteren te 2.51 uur. is nader bepaald op morgen, Woensdag, per Staatsspoor van 10.24 v.m. t De Zomertijd. Naar uit Den Haag aan liet Hsgz. wordt bericht wordt er op gerekend, dat van de 18 katholieke leden der Eerste Kamer maar 5 of 6 hun stem zullen geven aan het wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd. De verwerping van het wetsontwerp met groote meerderheid schijnt verze kerd, aldus het blad- De Tweede Kamerverkiezingen. Thans is definitief door den minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw bepaald, dat de stemming over de lijsten van candidaten en de daar op voorkomende .candidaten voor de Tweede Kamerverkiezingen, plaats zal hebben op Woensdag 1 Juli 1925 Te Haarlem is Zondag een zeer druk bezochte vergadering gehouden van r.-k. arbeiders, die zich niet kun nen vareenigen met de plaats, aan het Tweede Kamerlid Loerakker, toe gekend op het politieke advies. Er werd besloten, een comité te vor men om te bewerken, dat de verkie zing van den heer Loerakker alsnog verzekerd zal' zijn. Sovjet-Rusland en Nederland. Naar uit Berlijn wordt gemeld, heeft het Sovjet-gezantschap aldaar hem meegedeeld, dat in het vervolg aan Nederland geen visum voor Rusland meer zal worden verstrekt. Tot dus ver was dit reeds het geval, doch er werden talrijke uitzonderingen ge maakt op dezen represaille-maatregel der Russische regeering tegen de niet- erkenning van sovjet-Rüsland en te gen de weigering tot toelating van Russische journalisten in Nederland. Thans is deze maatregel zoodanig ver scherpt, dat geen enkele uitzondering meer zal worden toegestaan. De herhalingsoefeningen. De minister van Oorlog heeft aan de burgemeesters een schrijven gezonden met betrekking tot de herhalingsoefe ningen, waarbij hij, in afwachting van de toezending der beschikking, betref fende de regeling van de opkomst voor de in 1925 te houden herhalingsoefe ningen, spoedshalve een uittreksel zendt uit bijlage II van die beschik king, in welke bijlage zijn aangegeven de data van aanvang der herhalings oefeningen en van vertek met groot verlof voor de verschillende korpson- derdeelen en groepen, alsmede de plaats van opkomst. Met het oog op den korten tijd, wel ke nog beschikbaar is voor de oproe ping van de in dat uittreksel bedoelde groepen van dienstplichtigen, heeft de Minister, naar hij schrijft, die desbe treffende commandanten verzocht, de gebruikel. nominatieve opgaven betref fende tot de groepen behoorende dienst plichtigen, met den meesten spoed te zenden aan de burgemeesters van ge meenten, waarvoor zij zijn ingelijfd. Telegraaf en Spoorwegen. Nu na den laatst en storm opnieuw gebleken is, hoeveel vertraging en schade de langs de spoorbaan geplaat ste telegraafpalen en draden aan het spoorwegverkeer kunnen veroorzaken heeft de directie van de Nedeifland- sche Spoorwegen besloten, deze palen en draden successievelijk langs de spoorbaan te verwijderen. Zoo worden o^a. de telegraafpalen en draden, die bij den jongsten storm bij Delft omwaaiden, niet meer her steld en gaandeweg verwijderd. Ook is men reeds begonnen de langs de spoorbaan LeidenVoor schotenDen Haag geplaatste tele graaf palen en draden weg te nemen. De draden zullen nu in kabels langs den grond loopen. BUITENLAND. DE DUITSCHE VEILIGHEIDSVOOR- STELLEN. Het Fransche antwoord. Het Fransche antwoord op de Duit- sche voorstellen betreffende de veilig heid wordt thans door den Quai d'Or- say opgesteld. Het zal zeer Uitgebreid zijn, daar het een vragenlijst, omvat, te richten tot de Duitsche regeering ten einde definitieve verklaringen uit te lokken omtrent eenige punten be trekking hebbende op het veiligheids probleem in het algemeen en op de Duitsche voorstéllen in het bijzonder. Het antwoord komt neer op de .aanvaarding van de voorstellen als een basis voor onderhandelingen. Het zal naar den vorm een afzon derlijke Fransche nota zijn, doch de inhoud is een onderwerp geweest van besprekingen met de geallieerde re geeringen, aan wie het zonder twijfel zal worden medegedeeld, zoodat het kan worden beschouwd als een door ailen goedgekeurde stap Waarschijnlijk zal de nota, die zeer binnenkort wordt overhandigd, be halve de reeds genoemde vragenlijst, ook zekere algemeene aanduidingen van het Fransche standpunt in zak'c Ide veiligheid, bevatten. Herriot heeft gistermorgen een de putatie ontvangen van de Kamercom missie voor Buitenlandsche Aangele genheden, bestaande uit L'oucheur, Paul-Boncour en Milhaud. Deze deputatie heeft inlichtingen ge vraagd ten aanzien van de juiste be doelingen der regeering in de veilig heidsonderhandelingen en ten opzichte van het Rijnpact. Voorts heeft zij' er op aangedrongen, dat geen onderhan delingen met Duitschland gevoerd zul len worden zonder dat Duitschland onvoorwaardelijk tot den Volkenbond is toegetreden. De premier heeft der deputatie de termen van het oorspronkelijke Duit sche memorandum medegedeeld. .Ver klaard wordt, dat hij er speciaal den nadruk op heeft gelegd, dat hij geen verdrag met Duitschland zal teeke nen, voordat dit lid is geworden van den Volkenbond. Hij heeft er echter in toegestemd de onderhandelingen te beginnen voordat de formeele toetre ding tot den Volkenbond heeft plaats gehad. Het standpunt ran België, De Belgische regeering heeft door middel van den Franschen gezant te Brussel' aan de Fransche regeering doen weten, haar standpunt ten op zichte van het Duitsche voorstel in zake een veiligheidspact in het Wes ten. De Belgische regeering is van oor deel^ d^at het Duitsche voorstel in ern stige overweging moet worden geno men en wel om de volgende redenen: In de eerste plaats zou bij de schen ding van een pact als door Duitsch land wordt voorgesteld de staat, die deze daad beging, de geheele wereld tegen zich krijgen. Ten tweede hecht België de groot ste waarde aan de deelneming van Engeland aan een dergelijk pact. In de derde plaats moet zulk een pact blijven binnen het kader van het vredesverdrag. DE DUITSCHE PRESIDENTSVER KIEZINGEN. Toekomstcombinaties. De Duitsche bladen van gisteravond zijn alle zonder onderscheid van kleur of richting in de wolken over het Zondag behaalde succes en de neder laag der tegenpartijen. De situatie is juist als. in December j.l'. De cijfers worden met zekere han digheid gegroepeerd, zoodat het voor de „Rote Fahne" even gemakkelijk is te wijzen op het succes van den com munist Thalman als voor <le „Deut sche Ttg." op de overwinning van Jarres. De arme Ludendorff is er zeer slecht afgekomen. Men heeft alleen nog maar medelijden met hem. Behalve de overwinningsberichten, bevatten de bladen ook combinaties voor de toekomst. De lin.ksche bladen zijn het er over 'eens, dat zij op 26 April a.s. een ge- meenschappelijken Republikeinschen candidaat moeten hebben. Uit welke groep deze candidaat moet voortkomen, wordt wijselijk ver zwegen. Alleen het „8 Uhr Abendbl.'* ■wijst openlijk op een candidatuur Marx De socialisten zullen moeilijk daar voor te vinden zijn en dan nog alleen tegen zware concessies. .Waarschijnlijk zullen zij het premierschap van Prui sen voor Braun opeischen. De rechtsche bladen handhaven de candidatuur-Jarres en zullen waarschijn lijk pogen op het laatste oogenblik de Beiersche volkspartij en een deel van het centrum voor zich te winnen. Alle combinaties zijn echter nog voorbarig daar de verschillende frac ties vandaag of morgen bij elkaar ko men om het geval te bespreken. Het zal' vermoedelijk wel eenigen tijd du ren, eer de beslissing openbaar ge maakt zal worden. MIJNRAMP IN ENGELAND. Mijnwerkers van de buitenwereld afgesloten. Tengevolge van instroomend water zijn gisteren acht mijnwerkers in de „Montague"-mijn te Scotswood on Ty- ne, nabij New Castle, van de buiten wereld afgesltoen. Meer dan tweehonderd man bevon den zich in de schacht, doch de an deren wisten, zij het velen ook ter nauwernood, nog tijdig boven te ko men. De reddingsbrigade stelde alles in het werk, deze acht nog te redden, tot nog toe zonder resultaat. Duizen den bevonden zich in angstige span ning bij den ingang van de mijn. Vreemdelingen in Antwerpen. Havensteden hebben steeds talrijke pen is er toch bijzonder rijkelijk medé bedeeld, aldus „Het Laatste Nieuws" vreemdelingen-koloniën, maar Antwer- Op het einde van 1924 waren hier ruim 40.700 vreemdelingen ingeschre ven, terwijl het totaal der inwoners 310.686 bedroeg op dit oogenblik. Verreweg het talrijkst is de Hol- Iandsche kolonie met 17.395 zielen. In den loop van Janfiari én Febru ari zijn nog 1100 nieuwe vreemdelin gen mgeschreven, onder wie 454 Ne derlanders en 210 Polen. De Duitschers, die voor den oorlog de machtigste kolonie vormden, ko- RECLAME .men toch alweer op de zesde plaats voor wat de getalsterkte aangaat, 1237. Zonder te reeknen natuurlijk, de tal rijke Duitschers die zich omgetooverd hebben in Polen, Tsjechen, Êlzassers of iets dergelijks. Bij deze cijfers moeten er nog ette lijke honderden gevoegd worden, die nooit een inschrijving vragen, maar in hooge mate tot de onveiligheid bij dragen van zekere buurten. Egyptische geneeskunde. De Egyptoloog üreasicu neeft op de achterzijde van den beroemden Ed win Smith-papyrus over geneeskunde welke van 1610 v. Chr. dagteekent en aan het Historisch Genootschap te New York behoort, een hoofdstuk aangetroffen met het opschrift: „Hoe men een ouden man in een twintig jarig man kan veranderen?" De ver taling is nog niet gereed wegens de moeilijkheid met verschillende techni sche termen, maar in elk geval blijkt dat het hoofdstuk het werk van een kwakzalver is. Daarentegen geeft het voornaamst! stuk van de 15 voet lange papyrus rol, dat met een andere hand is ge schreven, blijk van een verbazingwek kende kennis van allerlei geneeskunde dige beginselen en van een werkelijk wetenschappelijke methode bij de be oefening der geneeskunde. Daarin komt geen toovenarij, of kwakzalverij voor, maar de auteur weet dat door verlamming van één kant van het li chaam een hersenaandoening aan den anderen kant veroorzaakt wordt, en dat de contróle over verschillende li- chaamsdeelen gelocaliseerd is in ver schillende gedeelten van de hersenen. Het oude Egypte kende dus, terwijl Europa nog barbaarsche kennis be zat, de l'ocalisatie der hersenfuncties, welke ons pas sedert twee menschen- leeftijden bekend is. De papyrus is stellig het belang rijkste geneeskundige document, dat sfriA aiopire xra ^Asu-eiudoo^ 'uodooi wij uit het Oosten bezitten. Rudolf Steinerf Naar Wolff uit Berlijn seint is Ru- dolf Steiner, de leider der anthropo- sofische beweging, na een langdurige ziekte, op 64-jarigen leeftijd gestor ven. Steiner, op 27 Febr. 1861' te Kralje- vio in Kroatië geboren, was de stich ter van het Anthroposofisch genoot schap, dat zich ten doel stelt de uit; kómsten der wetenschap met de In dische theosofie in harmonie te bren gen. Hij heeft zoowel daarover, als over economische onderwerpen veel ge schreven. Steiner woonde te Berlijn. KORTE BERICHTEN. Naar de Ekon. Sjisnj meldt, zullen er met 1' April1 weder eenige mijnen [in het Dongebied worden stilgezet, ten gevolge waarvan het aantal werkloo- zen aldaar met 7000 zal toenemen. De Turksche regeering heeft den geallieerden regeeringen een tiieuwë nota laten overhandigen, waarin ver zocht wordt te buitenlandsche gezant schappen over te plaatsen van .Con- stantinopel' naar Angora. Zondag is te Berlijn de koloniale week geopend. In een rede sprak Stre- semann de hoop uit, dat ook het Duit sche volk zich op den duur weer aan kolonialen arbeid zal mogen wijden. Zuid-Afrika zpu alle voorkeurs rechten voor Engeland en de domini ons afschaffen. Op 10 April wordt de 8-urige werkdag met eenige uitzonderingen bij de Fransche koopvaardij ingevoerd. Een groep parlementsleden heeft een uitnoodiging aangenomen om ein de Mei een week naar Polen te gaan. Het Duitsche index-cijfer voor de kósten van het levensonderhoud be draagt voor midden Maart 136,0 tegen |1!35,6 in de vórige maand. De Fransch-Belgische handels besprekingen worden morgen te Pa rijs hervat, Men verwacht te Brussel', dat zij den volgenden dag reeds tot een overeenkomst zullen leiden. Tusschen de Lettische en de sowjet-regeering worden onderhande lingen gevoerd over een rechtstreek- sche treinverbinding (voor passagiers- en goederenverkeer; tusschen Moskou en Letland. KERK EN SCHOOL. GEREF. KERK. Tweetal: Te Hillegersberg (vac. M. Rooseboom), G. O. Donner te Emmen en J. Meijer te Fijnaart. Beroepe n: te Groningen, G. R. ICuyper te Haarlem. Te Bedum, J. de Radio-Programma. Wat er vanavond te hGore^ is. 7.20 (Londen) Tijdsein Big ben. Nieuws. .720 (München) Concert en mededeelin- gen. 7.50 '(Londen) (alle stations) Sympho- nie-concert onder leiding van Sir Ed ward Ëlgar; keuze uit zijn eigen werken. Altsolo door Astra Desmond. 8.20 (Brussel) Voordrachten. Concerten nie u wsberichten 8.35 (Parijs) Mededeelingen> en laatsLe wedstrijduitslagen. 9.05 (Parijs) Concert met medewerking van mile Gabrielle Dauly (zang) en den componist Delmas. 9.40 (Zürich) Nieuwstijdingen. 9.50 (Londen) Greenwich tijdsein en nieuwsberichten. 9.50 (Berlijn) Litteratuur voor dracht. 10.20 (Brussel) Nieuwsberichten. Programma van den uitzendavond .van de Ned. Chr. Radiovereeniging met den zender der N. 5. F. te Hilversum op een Golflengte van 1050 M. op Woensdag 1 April. Aan het muzikale gedeelte zal mede werken dhr M. F. Juriaanz uit Hilversum. Het Programma luidt: 1. Inleiding. 2. Es ist bestimmt in Gottes Rath, van Mendelssohn Bartholdy, bewerkt door Gustav Lange, piano. 4. Ds. W. J. J. .Velders, Geref. pred. te Amsterdam. Onderwerp: „Verhoudingen". 5. Waldandacht, van Franz Abt, bewerkt door Gustav Lange, pianoo. 6. Le Poète Mourant, L. M. Gotischalk', piano. 8. Melodiën uit de opera „Faust" van Gounod, orgel. 7. Ds. T. J. Plagen, Geref. Pred. te I^elft Onderwerp: „Bij het Kruis van Jezus". Waard, te Bunschoten. Te Meppel, J. v. d. Heulen te Den Bosch. Bed ankt: Voor Driesum, H. R. Pel te Stadskanaal. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Zondagavond heeft cand. W. Sliet- h o f f van Rotterdam intrede gedaan bij de Herst. Ev. Luth. Gem. te Gorinchem, na bevestigd te zijn door Ds. J. W. Brass van Rotterdam, die tot tekst had 1 Cor. 123a. Ds. Spliethcff hield 's avonds een in- treepredicatie naar aanleiding van Joh. 13: 14, na afloop waarvan hij door Ds. C. F. Westermann uit Amsterdam werd toe gesproken. Ds. J. J. Knap van Groningen ba- vestigde Zondagmorgen met een predi- catie over 2 Cor. 2: 1417 Ds. A. Dijk stra bij de Ned. Herv. Gem. te Saaksum (Gron.). De bevestigde dead in den avond (dienst onder veel belangstelling intrede, sprekende naar aanleiding van Rom. 15 vers 29. Ds. van Eringa en ouderling Ro- zema spraken den nieuwen leeraar toe. Ds. H. H. van Ameide, te Putten o. d. Veluvve, die 't beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Dinteloord en Prinseland aannam, hoopt 10 Mei a.s. van zijn ge meente afscheid te nemen en Zondag middag 17 Mei a.s. te Dinteloord intrede te doen, bij de Ned. Herv. Kerk, na be-^ vestigd te zijn door Ds. A. M. den Oud sten, van Middelharnis, vroeger 'te Din teloord. In de Groote Kerk te Den Haag iiad Zondagavond door Ds. PI. A. Heyer van Vlaardingen de bevestiging plaats van Ds. S. van Dorp, gekomen van Utrecht. -De bevestiger had tot tekst gekozen Jes. 3:10 en 11. De talrijke schare, die van de plechtig heid getuige was, zong den bevestigde Psalm 134:3 toe- Ds. van Dorp hoopt Morgenavond in hetzelfde kerkgebouw intrede te doen. Hospitaalkerkschip „Be Hoop." Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is gisteren met een aantal leerlingen van de zeevaartschool te Amsterdam van IJ» muiden naar de Noordzee vertrokken voor een tweeden kruistocht. UIT DE OMGEVING. VALKENBURG. Tot lid van den raad is gekozen ver klaard in de vacature Visser, de heer Adr, Zandbergen (C. H.) Tot hoofd van de te Openen Chr. school is benoemd de heer Joh. v. d. Zwart alhier, en tot onderwijzeres mej. M. Jenned te Woerden. HAZERSWOUDE De echtgenoote van dhr P. v. d. P. kwam bij het verrichten van huishoude lijke werkzaamheden zoodanig te vallen, dat zij haar pols brak. De gehouden verkooping van 45 schapen ten bate van de R. E. Kerk in den Groenendijk heeft opgebracht de som van 'f 2488. Het kinderzangkoor, verbonden aan de O. L. School, gaf onder groote be langstelling zijn tweede uitvoering. De verschillende liederen die door hen wer den gezongen, werden met stille aan dacht gevolgd. Dhr A. N. van Exter bracht aan het einde een woord van dank tot allen, die tot het welslagen van dien avojnd hadden medegewerkt. VOORSCHOTEN. Tot onderwijzeres aan de Chr. School alhier is benoemd mej. J. Hartveldt alhier. WOUBRUGGE. Den 22 Augustus j.l. werd de heer lA. Bos ialhier benoemd tot keurings veearts in de plaats van den heer Kuipers en nu zal hij ons weder ver laten, daar hij een benoeming heeft ontvangen als gouvernements-veearts in Indië. 1Hoewel' het aantal leden klein is, heeft men toch alhier een afdeel ing opgericht van den Bijzonderen Vrijwi.- ligen Landstorm. Verwacht wordt, dat het aantal spoedig zal vermeerderen De verdeeling der stemdistricicn voor deze geemente loopt langs na tuurlijke grenzen. Het 1ste disltic ligt ten Oosten van de voudwaLr. met den hoek aan de .Veen, het 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2