CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN NUMMER 1476 OORANT 5e JAARGANo MAANDAG 30 MAART 1925 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 V' onderwijs het slachtoffer? In de Eerste Kamer werd door den heer Ossendorp betoogd, dat bet on derwijs in het bijzonder het slachtoffer is geworden van de bezuiniging. Aan Oorlog, zoo betoogde hij is maar 7 of 8 pet. bezuinigd, terwijl Marine zelfs is vooruitgegaan, maar Onderwijs heeft 13 pet. moeten bezuinigen. Deze voorstelling werd door Minis ter de Visser gewraakt. Voor de zaken die zuiver op het ge bied van het krijgswezen betrekking hebben, zoo zeide hij, vind ik voor de jaren 1921 tot en met 1925 respectieve lijk voorgesteld de volgende bedragen f 74 millioen, f 71 millioen, f 61 milli- oen en f 58 millioen Het eindcijfer voor 1925. is echter hooger omdat voor pen sioenen en wachtgelden de bedragen gestegen zijn van 5 millioen tot 12 mil lioen, wat het gevolg is van de bezui niging en de afvloeiing. De oorlogsbegrooting is dus feitelijk in verhouding tot alle andere begroo tingen het meest gedaald. Ditzelfde geldt van de begrooting van het Departement van Marine. Het bedrag van 1924 is vastgesteld op 48 millioen, terwijl het eindcijfer voor 1925 is vastgesteld op 45 millioen. Het juiste verschil bedraagt f2.600.000, ter wijl de heer Ossendorp zeide dat het bedrag gestegen was. De Minister voegde hieraan toe, dat eens duidelijk aan te geven om ver keerde voorstellingen die dienaangaan de bestaan, weg te nemen. Dit laatste is natuurlijk een onbegon nen werk. Men gaat ongestoord door verkeerde voorstellingen te verbreiden. Maar men kan het nu niet meer doen, zonder opzettelijk onwaar heid te spreken. STADSNIEUWS. A.R. Kiesvereeniging. Wij herinneren aan de openbare ver gadering van de A.R. Kiesvereeniging die hedenavond te acht uur wordt ge houden, en waarin Mr. H. B ij 1 e ve ld van 's-Gravenhage als spreker hoopt op te treden. Vanavond worden niet alleen de man nen, maar ook de vrouwen verwacht; niet alleen de ouderen, maar vooral ook de jongeren. Ook geestverwanten zijn hartelijk welkom. Rijksmuseum voor oudheden. Bij béschikking van den minister van Onderwijs, zijn bevorderd tot con servator aan het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden, de heeren A. E. Remouchamps en dr. W. D. van Wijn gaarden, beiden thans wetenschappe lijk assistent en is aan mej. J. P. J. Brants, wetenschappelijk assistente bij dat museum de persoonlijke titel van conservatrice verleend. L.E.DJLG.O.H. Woensdag 1 April hoopt bovenge noemde Vereeniging in de Hooigracht- kerk een concert te geven. Het koor zal o.a. ten gehoore bren gen enkele koren uit wDe Schepping" van Jos Haydn, en verder werkjes van Bach, Hellwig, enz. FEUILLETON. De Loods van Zwaankreek. Een verhaal uit het verre Westen. 6) Maar ik moest mijn opdracht vervul len en plakte dus op de deur van de Halte, vlak onder de kennisgeving van den grooten voetbalwedstrijd, de be kendmaking: „Godsdienstoefening zal worden ge houden te Zwaankreek in de gelag kamer van de Halte, Zondag over een week, dadelijk na afloop van den voetbalwedstrijd. Er was een zonderlinge tegenstrij digheid in de twee aanplakbiljetten', en tevens iets uitdagends. Den geheelen volgenden dag, een Za terdag, en ook de week daama be waakte ik mijn aanplakbiljet en ge noot van den indruk, dien het teweeg gebracht, en de opmerkingen, die het uitlokte. Het was de eerste nadering van een beschaving, die velen van hen met vreugde den rug hadden toegekeerd, waar sommigen voorgoed mee wilden afgedaan hebben. De heer J. P. Riedel zal eenige fluit- solo's spelen met begeleiding van het kerkorgel door den heer J. W. Snel Jr. Het belooft een mooien avond te wor den, en wij wekken dan ook ieder op dit concert hij te wonen. De toegangsprijs op f 0.30 (plus Sted. Bel) behoeft voor niemand een bezwaar te zijn. De toestand van mr. Schokking. Hoewel de p&tient nog steeds abso lute rust moet houden, blijft, naar „De Nederlander" meldt, de toestand van dr. Schokking toch langzaam vooruit gaan. Chr. School Noordeinde. Aan de ouders van de leerlingen van de Chr. Opleidingsschool voor H.B.S., Gymn. en U.L.O. is de volgende circu laire verzonden: Het Bestuur van de Chr. School voor L.O. aan het Noordeinde 40 brengt het volgende te uwer kennis: Zooals u hekend zal zijn heeft de On derwijswet bij de laatste herziening be langrijke wijzigingen ondergaan. Als i gevolg daarvan is de toevloed van leerlingen van dien aard, dat het Bestuur moest overgaan tot splitsing der klassen. Evenwel blijkt, dat meerdere maat regelen moeten worden getroffen om de school op peil te houden en aan haar bijzondere roeping te doen beant woorden. Op de laatst gehouden Bestuursver gadering werd daarom besloten, dat van af 1 Sept. a.s. een extra bedrag moet worden gestort hoven het gewone schoolgeld, en wel f 15 per jaar per gezin bij vooruitbetaling te vol doen. Dit bedrag zal geind worden door de Bank-Associatie alhier. Bach-concert. Op Dinsdag 7 Aprils zoo meldt men ons, geven Fred, de Nie organ, en Marie Schijfsma sopraan te Leiden, en Louise Scholte, Violiste te 's-Gravenhage, in de Remonstrantsche kerk Hoogland- sche Kerkgraoht, een Concert, gewijd aan Joh. Seb. Bach. De bekwaamheid van Fred, de Nie als organist is voldoende hekend, en Marie Schijfsma heeft ons eens ver rast met een klein, maar zeer goed de buut bij Con Amore. Ook Louise Schol te, die we reeds eenmaal in Leiden hoofden, is geen onbekende meer. Wij mogen dit drietal zeker in staat achten ons iets moois te geven. Ongetwijfeld zullen velen deze gele genheid, het eenigste Bach Concert van het seizoen, niet laten voorbijgaan Maatschappij Letterkunde. De eerstvolgende maandvergadering van de Maatschappij van Nederl. Let terkunde zal plaats hebben op Vrijdag 3 April a.s. 's avonds te klokke half acht uren in een der lokalen van het Nutsgebouw. Als spreker zal alsdan optreden de heer J. J. Smith B. A. hoogleeraar te Stellenbosch, met eene voordracht, getiteld „Die ontwikkeling van Afrikaans en de vereenvoudiging van die Afrikaanse werkwoordelike sisteem." Geref. Radiovereeniging. In aansluiting op wat reeds eerder hieromtrent werd medegedeeld, verne men wij thans, dat a.s. Woensdagavond Robert Muizert, een van de pas aan gekomen boeren, zag in deze kennisge ving een belofte 'van goede dingen: vooruitgang in zaken, markten, stij ging van landerijen, hoewel hij zich bezorgd afvroeg wie ten slotte de las ten zou moeten dragen. Zijn flink, haastig gebakerd vrouwtje redeneerde al zijn bezwaren weg en was met het oog op haar jongens van harte blij over de komst van een dominee. Al de moeders en het meerendeel der vaders deelden in haar gevoelen, maar de anderen, en met name dat drukke, beweeglijke troepje, de Club der Ede.le Zeven, zagen de komst van den zende ling met leede oogen, zoo niet erger, aan. Zij begrepen dat hun onbegrensde vrijheid van leven bedreigd werd. De Vergunning-avonden zouden in het vervolg, op zijn zachtst genomen, be sproken worden, de Zondagsche jacht partijen en wedrennen met de daarbij behoorende vermakelijkheden zouden voortaan plaats hebben onder het oog der Kerk, en dat zou het genot niet vei' lioogen. „Een mensch kon hier tot nog toe precies doen, waar hij lust in heeft, en dat zal uit zijn, zoodra die man komt" in liet kerkgebouw van de Geref. kerk aan de Oude Vest, een radio-demonstra tie zal plaats vinden, terwijl in deze sa menkomst zoo mogelijk- tevens tot defi nitieve oprichting van een radiovereeen. op Geref. Grondslag zat worden overge gaan. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: D. Koopman, jm. 28 j. en J. C. van Rijn, jd. 23 j. Bij beschikking van den minister van onderwijs in een commissie voor toezicht op het b'eheer van het Acad. ziekenhuis ingesteld. Zij bestaat uit de heeren: Dr. M. D. Horst; Prof. dr. Wj. A. Kuenen; A'. Couvée P. Jzn.; B. F. KrantzProf. dr. P. C. T. van der Hoeven, allen te Leiden; E. Vernède, burgemeester van Voorscho ten; Schölvinck, burgemeester van Warmond; Van Griethuysen, burge meester van Oegstgeest; A. L\ Rei- meringer, Leiden en Marks, admini strateur van de coöperatie „Vooruit" Leiden. De Zaterdag alhier gehouden algemeene jaarlijksche vergadering van aandeelhouders der N.V. Stoom- Zeep- Eau de Cologne- en Parfumerie- fabriek v.h. Sanders Co. Kon. Stoom- Zeépfabriek te Leiden, heeft de balans en de winst- en verliesrekening goed gekeurd en het dividend over het af- geloopen boekjaar bepaald op 5e/9 pet. (als v. j.) De heer E. F. W. Gugel werd als commissaris herkozen. Vrijdagmiddag brak op de Breestraat een der achterwielen van een door J. Sn., uit Wassenaar bestuurden wagen, die met hout was geladen. Nadat de la ding was overgebracht op een anderen wagen en de defecte van den weg was verwijderd, kon het verkeer, na eenige minuten te zijn gestremd .weer zijn ge wonen gang gaan. Vrijdagmiddag om half twee kwamen op het rijwielpad langs de Heerenstraat twee wielrijders, H. J. S. en A. M. J., met elkaar in bosting, doordat laatstgenoem de moest uitwijken voor een handwagen dien men op het pad had neergezet. J. bekwam een ernstige wond aan het achterhoofd, en moest direct onder ge neeskundige behandeling worden ge steld. De rijwielen werden licht bescha digd. Ten huize van mej. de wed. P., aan 'de Vliet is Vrijdagavond een schoorsteen brandje ontstaan, dat door brandweer mannen met emmers water kon worden gebluscht. Voor het proponents-examen '(2eged.) van de Rem. broederschap slaagde de heer J. A. de Koning alhier. Bij de Vrijdag gehouden aanbeste ding van het bouwen van een semi-per- manenten bijbouw bij het gesticht „Rhijn- geest" werd het laagst ingeschreven door G. H. M. 's Gravendijk te Den Haag voor f 14.827. De heer M. Boon alhier slaagde te 's Gravenhage voor het Machinisten-exa men. Aangehouden zijn twee gesignaleer- 'den, n.l. M. C. uit Amsterdam, die 14 dagen, en C. J. W. uit Utrecht, die nog 10 dagen opsluiting te goed had. Zondagmorgen 11 uur is een be gin van binnenbrand ontstaan bij den zei Bruce, zelf de zoon van een predi kant te Edinburg, en thans secretaris van de Club. Niemand sprak zoo bitter als hij over den „indringer" die pro- beeren zou beslag te leggen op hun vrijheid, hen in de kluisters zou willen slaan van een verouderde, schijnhei lige vormelijkheid. De andere Cluhgenooten, hoewel min der vijandig gezind, waren het er on derling over eens, dat de vestiging van een kerkelijk man in Zwaan kreek een bedenkelijk, onbeschaamd, ten eenen- male onnoodig inkruipsel was. Hi Kendal en zijn vriend Bill Brondo. hadden er natuurlijk geen eigen opinie over. Er was geen enkel aanrakingspunt tusschen de Kerk en hen. Een twaalf jarig verblijf in Montana had hun vol komen duidelijk gemaakt, dat een kerkgebouw een weeldeartikel der be schaving was, waar het Verre Westen heel goed buiten kon. Behalve de Club was er nog slechts een, wiens oordeel in Zwaankreek van eenig gewicht was, en dat was de Voortrekker. De Club had, geprobeerd hem tot zich te trekken door hem tot eerelid te be noemen, maar hij liet zich niet zoo ge kapper j. v. ,V. in djé Vrouwensteeg. De oorzaak' schijnt te zijn geweest het naar binnen slaan van de gasvlam. Het gaskastje brandde af, alsmede een •deel' van het behang. De vrouw was alleen "thuis, maar op haar hulpgeroep kwamen burgers aangeloopen, wien het gelukte met eenige emmers water de vlammen te blusschen. Door J. v. d. U. is bij de politie aangifte gedaan van mishandeling door zekeren v. P., die hem in de Dief steeg gisteravond om 8 Uur een drietal klappen op den linkerwang uitdeelde, die zoo aankwamen, dat hij uit zijn mond een weinig bloedde. Hedennacht is in het ziekenhuis aan de gevolgen van brandwonden overleden het 3-jarig kind van v. Z. Vrijdagmiddag was de kleine, ter wijl haar moeder in de keuken was, naar de kamer geloopen en had daar naai* 't schijnt aan de tafel getrokken waarop een snelkoker stond. Zij kreeg het heet water over 't hoofd en verdere lichaam en bekwam ernstige brand wonden. De moeder wikkelde het kind in een deken, waarna het naar het Acad. Ziekenhuis werd vervoerd. Gisteren tusschen half 10 en 's avonds 11 uur is ingebroken in den groentenwinkel van S. op den N. Rijn. Door openbreken vaneendakluikje. wis ten de dieven zich toegang te verschaf fen. TJit ©en opengelaten kast werd f300 ontvreemd, alsmede wat wissel geld t,'ot een bedrag van f15. Door P. v. d. K., arbeider te Noordwijkérhout, is aangifte gedaan dat hij gasteren zijn rijwiel' voor een woning in de Haarlemmerstraat had geplaatst, maar dat dit later verdwe nen was. iWjel' had men de vriende lijkheid gehad om er een ander voor in de plaats te zetten, zij het ook, dat "t iets minder mooi was. Zaterdagavond „liep" J. N. van Valkenburg met nog 2 personen in 'het Noordeinde. Hij was goed onder de olie, met het gevolg, dat hij kwam te vallen en een voorbijrijdende auto met een der wielen over zijn hoofd ging zoodat hij zijn linkeroor scheurde. Hij werd per politiebrancard naar het ziekenhuis vervoerd, maar stelde 9ich zoo woest aan, dat hij vandaar naar het politiebureau vervoerd werd met hetzelfde voertuig, teneinde wat tot ontnuchtering te komen. De heer W. E. v. P. had op een bank in de wachtkamer van de iN.Z.H.T.M. een bruin lederen koffer gezet, die evenwel na een kwartiertje bleek verdwenen te zijn. BINNENLAND. HULDEBLIJK AAN DL VLIEGERS. Juweelen-symboliek. Het huldeblijk, dat aan de vliegers zal worden aangeboden, is ontworpen door (VSC van Rossem du Chattel te Leiden, en stelt voor een zilveren plaat, rustend op een groen marmeren sokkel. Op deze plaat is, als landkaart de route Amster damBatavia gegraveerd. Amsterdam, diamantstad, wordt aan gegeven door een fonkelende diamant, door een helgroene sm.aragd. De vlieg- makkelijk weglokken uit zijn huis, hooggelegen tusschen de heuvelen, waar hij met zijn dochtertje Gwen en haar Indiaansche kindermeid Ponka woonde. Dat de Kerk zich met Zwaankreek ging bemoeien, scheen hij als een per soonlijke beleediging op te vatten. Daarin herleefde voor hem de bescha ving, die hij lang geleden met vrouw en kind ontvlucht was, en toen hij voor tien jaren het stoffelijk omhulsel zijner vrouw nederlegde in het eenza me graf op den groenen heuvel vlak tegenover zijn huisdeur, brak de laat ste band met het verleden. Hij schuwde alles wat aan de wijde wereld buiten de gren9 der prairie her innerde, zooals iemand terugschrikt voor het onverwachte aanraken van 'n oude wond. „Ik denk, dat ik verder zal moeten trekken", zeide hij somber gestemd. „Hé, waarom?" vraagde ik verbaasd, omdat zijn weivelden groot genoeg wa ren voor zijn kudden „Die beroerde Hemellloods." Hij vloekte nooit, dan wanneer hij werkelijk ontroerd was. „Hemelloods?" herhaalde ik. Hij knikte, en wee» zwijgend naar ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advert enÖën per regel 22 V» cent Ingezonden Mededeeüngen, dobbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiên b^ voocmtbetaiing van ten hoogste 30 woorden, wordeo dage- lijks geplaatst ad 40 cent Batavia, de hoofdstad van Insulinde, route Amsterdam-Batavia wordt aange geven door een draad, van zuiver, goud j vervaardigd, symboliseer end den gou den draad, gesponnen tusschen moeder land en koloniën; de verschillende lan dingsplaatsen tusschen Amsterdam en Batavia, voor zoover deze liggen in het Morgenland (het Oosten) door topazen (kleur (van de opgaande zon) en voorr het Avondland (het .Westen) door ame- ihysten, de kleur van de ondergaande zon. Rechts boven is op de zilveren plaat in kleuremaille aangebracht, de „Hol- I landia", een der schepen waarmede Cor nells Houtman de eerste reis deed naar Java (1595), rechts onderaan de wind roos of kompas, volgens de teekening van Jan Huygen van Linschoten, links onderaan is in kleuremaille aangebracht het silhouet van de „F. VU". Boven deze plaat is aangebracht een reproductie in zilver van het origineele vliegtuig, de „F. VTÏ.'\ waarmede de tocht ondernomen werd. Zij is vervaar digd op een tweehonderdste van de ware grootte. Het vliegtuig is naar het Oosten ge richt, en besrtijkt juist de geheele opper vlakte van de plaat, uitdrukkende de werkelijkheid, dat dit vliegtuig dit deel van de aarde, zooals de topografische teekening op de plaat aangeeft bestrekeD heeft. NEDERLAND EN BELGIë. Overeenstemming bereikt. Het Departement van Buitenlandsche Zaken deelt het volgende mede: Gelijk bekend is, zijn dezen winter in aansluiting op de onderlinge gedachten- wisselig tusschen do beidt- ministers van Buitenlandscche Zaken le Genève be sprekingen gevoerd over de afwikkeling va nd© in 1920 ontworpen herziening van de verdragen van 1839. Deze bespre kingen hadden het karakter van een tweede lezing, waarbij enkele punten nog voor zooveel noodig. nader onder de oogen zijn gezien en geregeld. Thans is ter zake overeenstemming bereikt. In politiek opzicht bepaalt het te slui ten verdrag zich tot het vastleggen van het vervallen derbepalingen van het ver drag van 1839, betreffende de voortdu rende onzijdigheid van België en de be perking, dat Antwerpen uitsluitend een handelshaven mocht zijn. Het vraagstuk van de Wielingen wordt geheel gelaten zooals het is. Beide regeeringen handhaven elk voor zich, hare souvereiniteitsrechten en het voorbehoud, dat zij bij vroegere tractaten te dien aanzien hebben gemaakt. Door briefwisseling zal dit werden vastgesteld Het Ontwerp-verdrag draagt overigens een economisch karakter- Het huldigt het beginsel, dat de Schelde te allen tijde zal dienen te be antwoorden aan de klimmende eischen door de scheepvaart gesteld. Iedere Staat zal de kosten van onder houd, betonnig en -erlichttng van het vaarwater op eigen gebied hebben te dragen. Wanneer in den bestaan den toestand verbeterig wordt gebracht, zal over de vraag, wie de kosten daarvan zal beta len, overleg worden gepleegd. Een Nederladsch-Belgischv commissie zal, voor zooveel de belangen der scheep het aanplakbiljet. „Kom.die zal u geen kwaad doen." „Ik kan het niet uitstaan; ik moet weg." „En hoe dan met Gwen?" vraagde ik, want zij was het licht zijner oogen. ,,'tZou jammer zijn uit te scheiden met haar lessen." Ik gaf haar namelijk eens in de week les aan huis. „Ik weet het niet. Daar ben ik het nog niet met mijzelf over eens. Ik zou zoo denken, dat zij genoeg weet voor Laag Heuvelland. Wat komt het er hier op aan?" zei hij bittet, en voor zich heen pratend, zooals menschen, die veel alleen zijn, wel meer doen. Ik wachtte een oogenblik en zei toen „Hoor eens, ik zou niet te vlug zijn met plannen maken", wel wetende, dat een voortrekker aan niets zoozeer het land heeft, als aan het veranderen vnn zijn levenswijs. „Misschien" voegde ik er bij, „zal hij niet lang hier blijven. Die mogelijkheid greep hij met beide handen aan. „Daar zeg je zoo wat! Er is in ieder geval niet veel, om hem hier te binden." Dit gezegd hebbende rood'bij naar zijn eenzame woning. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1