CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRDS 5e JAARGANG ZATERDAG 28 MAART 1925 "NUMMER W75 ABONNEMENTSPRIJS In Lelden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week .......i 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 bit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Het protocol van Geneve Aan den dwazen eisch van Mr. San- nes dat de Eerste Kamer zich door haar optreden impopulair zou maken, heeft Prof. Anema die bij de behande ling van de begrooting voor Buiten- landsche zaken het woord voerde, ze ker niet voldaan. De zeer belangrijke rede door dezen Antirevolutionairen Senator gehouden strekte niet alleen den spreker tot eer, maar verhoogde ook in niet geringe mate de beteekenis der Eerste Kamer. Van groot belang was wat de geleerden spreker omtrent den geest van de Volkenbondsvergadering op merkte en waaromtrent hij zich zeer waardeerend uitliet, maar ook de be schouwing die hij gaf van het Protocol van Genève. Toegegeven werd, dat na de veran derde houding van Engeland tegen over Frankrijk het Protocol een zeker deel van zijn belang heeft verloren. Dit feit. aldus de spreker, ontheft ons echter niet van den plicht om ons na der te bezinnen over sommige gezichts punten van het Protocol. Immers in feitelijken zin moge het van de baan zijn, formeel is het zulks niet, want het komt weer aan de orde op de eerstvolgende vergadering in September; en ook materieel niet, want de problemen, die in dat Protocol be handeld zijn, zullen op die nieuwe ver gadering weer den hoofdschotel vor men en zullen aan de orde blijven tot dat zij althans een vooiioopige oplos sing hebben gevonden. Wij moeten daarom de gedragslijn kiezen, die wij hebben te volgen en met name ons de vraag stellen: zullen wij in Nederland op de volgende ver gadering trachten te redden van dit Protocol wat er van te redden is; zul len wij trachten te komen tot een so lutie, die alt-hans zco dicht mogelijk benadert, wat nu niet tot stand zal ko men, of is de zaak anders, en is het eerder zoo, dat wij er niet rouwig om behoeven te zijn, dat het Protocol in dezen vorm geen kracht zal verkrijgen van internationaal recht en dat het be ter is, voorloopig andere banen in te slaan? Voor die vragen zal Nederland wor den gesteld op de eerstkomende ver gadering van den Volkenbond. En men kan dN; vragen niet vrucht baarder bespreken dan door zich te oriënteeren aan het Protocol, omdat zij daar in concreten vorm liggen Ieder weet, dat men hij het beschouwen van een zaak, los van een concreet voor stel, zoo licht verloopt in algemeenhe den, terwijl, wanneer men voor zich heeft een concreet voorstel, men een vaste basis heeft om thetisch en anti thetisch de zaak uiteen te zetten. Bij het bespreken van die vragen werd door Prof. Anema allereerst aan dacht geschonken aan de beginselen, die aan het Protocol ten grondslag j liggen. „Wanneer men die ontdoet van den zeer absoluten vorm, waarin zij in het Protocol zijn belichaamd, komen zij neer op de vier volgende: le. elke aanvalsoorlog, d.i. elke oor log, die niet is onmiddellijk eigen ver weer tegen vijandelijkheden, gepleegd met voorbijgaan van de geschillenre geling of in strijd met een geschillen- beslissing, en die ook niet is een oor log ter uitvoering van een rechtmatig genomen daartoe strekkende beslissing van het bevoegd internationaal orgaan, is een vergrijp tegen de internationale rechtsorde; 2e. gezamenlijk verweer tegen een aanvalsoorlog is in beginsel rechts plicht; 3e. internationale geschillen moeten op zoo onpartijdig mogelijke wijze in zoo ruim mogelijken omvang worden beslist langs vreedzamen weg; 4e. beperking van bewapening, voor zoover de voorgaande beginselen zulks gedoogen, is vereischt. Deze beginselen, aldus spr. onderschrijf ik van harte, omdat zij m.i, een vol strekte breuk vormen met het Volken recht zooals dat gegolden heeft tot ue stichting van den Volkenhond en c- - j dat zij terugkeeren in meer uit^c-vo. k ten vorm tot wat bij de Chris'e:ij schrijvers steeds is geleerd als gvr n beginsel van het internationaal rcebi COURANT BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Een Augustinus, een Thomas van Aquino, een Calvijn e.a. kwamen hierin overeen, dat oorlog alleen geoorloofd is ter zelfverdediging of tot rechtsver volging en dan nog steeds zoo gema tigd mogelijk. Ook Hugo de Groot, al brak hij met de Christelijke grondslagen der rechts leer, hield de leer over het recht tot den oorlog zelf vast, en verdedigde dit met krach',. Daarna is men hoe langer hoe meel den oorlog gaan beschouwen als een zuiver feit en praatte men niet meer over het recht tot den oorlog. Dit recht tot den oorlog is uit de vol kenrechtelijke handhoeken en uit de practijk verdwenen; het is uitgeloopen op het onbeperkte recht tot oorlogsver klaring, dat algemeen gehuldigd werd. Welnu, het feit, dat thans 50 van de ongeveer 70 Staten, welke op de we reld bestaan, in Genève op een zoo be sliste wijze deze beginselen hebben aanvaard, is 'n ommekeer in de rechts overtuiging, die, wat er ook verder van het Protocol moge komen, nooit meer ongedaan is te maken. Dit .beginsel zal blijven werken als een gist in het internationale leven en er zal geen rust komen, vóórdat dit be ginsel zich ook in de practijk zal heb ben doen gelden. Na dan vervolgens belangrijke be schouwingen te hebben gewijd aan de regeling van de sancties en de geschil lenregeling, kwam Pr'of. Anema tot de conclusie, dat het Protocol een mooi stuk werk is, maar dat liet niet ge grond is op de ontwikkeling en verdie ping van het internationaal en natio naal rechtsbesef. Alles wat men op het gebied van de internationale vredesbeweging ziet is nog niet meer dan een aanvang, het begin van het begin, het ontspruiten van knoppen. Daarom is het thans onze taak mee te werken tot verbetering van 't rechts besef, door systematische aankweeking van het gevoel van saamhoorigheid en door een daaraan evenredigen stelsel- matigen uitbouw, van de rechts- en vredesorde, waarbij de Christelijke be ginselen zoowel door het woord als door de daad een groote rol hebben te „Het Protocol als thans te aanvaar den rechtsregeling aldus eindigde Prof. Anema, is ten doode gedoemd en ik voor mij zal er geen rouw om dragen. Maar als oproep tot een betere inter nationale samenleving heeft dat Pro tocol een schok door de volkeren doen gaan en geve God, dat voor de volke ren die oproep worde ter harte geno men. Want het moge dan zoo zijn, dat de werkelijkheid het Protocol veroordeelt, in den waren en hoogeren zin is het juist andersom, veroordeelt -dit Proto col met een vernietigend vonnis de on houdbare internationale werkelijkheid, waarin wij op dit oogenblik leven." STADSNIEUWS. A.R. Kiesvereeniging. Wij brengen in herinnering dat Maandagavond voor de A.R. Kiesver eeniging alhier in openbare vergade ring hoopt op te treden Mr. H. Bijle- veld van 's-Gravenhage. Toen onlangs op de vergadering van de Kieskringcentrale Mr. Bijleveld het woord voerde, kwam hij de daar aan wezigen de wensch op, dat dezelfde rede ook hier zou worden gehouden. Aan dezen zeer gerechtvaardigden wensch zal nu worden voldaan en ver wacht mag dan ook worden dat het Maandagavond aan belangstellende hoorders en hoorderessen niet zal ont breken. Ook op de komst van de vrouwen wordt gerekend. De vergadering wordt gehouden in de Graanbeurs. Leitisch glas te Gouda. In 1603 schonk Leiden aan de Sint Janskerk te Gouda, waar de beroemde glasschilderingen van de gebroeders Chobeth te zien zijn, evenals andere Hollandsche steden (en waterschappen, c a. Rijnland) een geschilderd Dit glas werd door den Leidscli:-n glas schilder Cc.-ielis Klok bewerkt naar EK on .cc p van den bekenden Leid- rc'ncn schilde: en burgemeester Swa- K r g cn is van hoogc kunstwaarde f r' avven een oude repredue- I in van de ware groot te binnenkort hij de firma Sala zal worden tentoongesteld, stelt voor de geschiedenis van het oud-testamenti- sche beleg van Samaria (II Koningen VII), dat ziekere overeenkomst heeft in verloop en uitslag met het beroem de beleg van Leiden zelf, en geeft de voorstelling daarvan in levendige kleu ren en op waarlijk artistieke wijze we der. Het verkeert na drie eeuwen in een bedenkelijken toestand en moet noodzakelijk hersteld worden evenals andere ongeveer gelijktijdig geschil derde glazen in genoemde kerk, waar van de omlijsting thans ook gerestau reerd wordt. Nadat Rotterdam reeds f 10.000 heeft gegeven vpor de herstel ling van een ander, door die stad ge schonken glafe uit denzeifden tijd, kwam thans tot Leiden de vraag, of het het herstel van het door Leiden geschonken glas voor zijn rekening wilde nemen. De kosten zouden f7500 bedragen en het werk zou worden uit gevoerd door den hekenden Üelftschen glasbrander, den heer Schouten te Delft, binnen- en buitenslands als een kunstenaar van groote bekwaamheid erkend. Dezer dagen vormde zich hier ter stede een commissie met het doel om te trachten ten minste een deel van de benoodigde som hijeen te brengen. De commissie hoopt, dat zoowel hier ter stede, als door elders woonachtige Leidenaars en andere belangstellenden genoeg gevoeld wordt voor deze her stelling, die voor Leiden als een soort eereschuld dient beschouwd te worden door ieder die voor Leiden en z'n verle den gevoel heeft. De commissie bestaat uit de navolgende personen: Jhr. Mr. dr. N. C. de Gijselaar, eere- vooraitter, Prof. dr. P. J. Blok, voor zitter; A. (Joert secretaris; S. J. le Poole penningmeester, mevrouw de GijselaarViruly. mej. Caroline Coe- bergh, Dr. N. J. Beversen, Prof. Dr A. W. Byvanck, A. W. Frentzen, F. G. H. Gerlings, Dr. C. J. A. van Iterson, Prof. dr. P. Th. L. Kan, B. F. Krantz, Prof. dr. L. Knappert, H. van der Laan, Prof. dr. W. Mortin, Mr. dr. J. C. Overvoorde Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, Aug. L. Reimeringer, W. van Rossum du Cha- tel, J. F. X. Sanders, Dr. J. E. Kroon en Mr. Egbert de Vries. Wij kunnen tot ons genoegen mede- deelen, dat drie belangstellenden bui ten Leiden de commissie reeds hebben verblijd met een gezamenlijke gift van f1500. Hildebrand-Avond. Gisteravond werd in de Stadsgehoor zaal een Hildebrand-Avond gehouden ten bate van de Christel. Gezondheids- en Vacantiekolonies, afd. Leiden. De heer J. P. Mulder opende de drukbezochte bijeenkomst met een har telijk woord van welkom mede namens het bestuur van de Vereeniging voor Christelijke Gezondheids- en Vacantie kolonies. Van de voorgaande malen zult ge u nog wel herinneren hoe de Hildehrandclub met succes is opgetre den in ditzelfde gebouw, zeide spr. Was het steeds voor een liefdadig doel dat deze club haar krachten be schikbaar stelde, ook thans heeft het bestuur van bovengenoemde vereeni ging deze club bereid gevonden te wil len optreden en bij bracht de dames en heeren daarvoor hartelijk dank. Het doel van deze Vereeniging is zwakke kinderen in de gelegenheid te stellen een tijdlang in een gezonde streek door te brengen onder beslist Christelijke leiding. De kinderen gaan er alleen been op medisch advies en hoe meer kinderen gestuurd worden, hoe kostbaarder het voor de afdeeling is. De afdeeling moet n.L zorgen dat de verpleeggelden bijeen komen. Zij tracht deze bijeen te krijgen door het lidmaatschap en contributies en wordt daarbij gesteund door gemeente lijk subsidie, Doch dat alles is niet toereikend. En zoo zon het bestuur steeds op middelen om haar inkom sten te vergrooten. Een van deze mid delen is ook deze Hildebrand-avond. De club heeft zich veel tijd en moeite gegeven voor het instudeeren van de stukken die heden gegeven worden en het bestuur hoopt daarvan ook <Jezen avond een flinke bate te mogen boe ken, zoodat ook de heeren van de club met voldoening op dezen avond mogen terugzien. Het bestuur brengt dank aan de da mes van der Reyden en Flim die resp. door zang en pianobegeleiding dezen avond zullen opluisteren. Tevens wil hét. bestuur dankzeggen aan de firma Brijnen, die de piano heeft willen afstaan, en gebroeders De Leeuw die voor plantenv-ersiering heb ben gezorgd. Eindelijk bracht spr. dank aan den heer en mevrouw Beets voor de zeer gewaardeerde raadgevingen en voor de vriendelijke, attentie om aan de club af te staan blaadjes, vergulsel, inder tijd aan Nicolaas Beets zelf cadeau ge daan naar aanleiding van de schets: de verguldpartij bij bakker De Groot. Na dit openingswoord bracht Mej. v. d. Reyden op uitstekende wijze een 3tal liederen ten gehoore, n.l. „Moed" van J. P. J. Wierts, „Pasohen" van E. Hullebroek en „Lied" van B. Zweers. Vervolgens ging het scherm omhoog, en we kregen de verguldpartij bij hak ker de Groot te aanschouwen, bewerkt naar de „Camera Obscura." Het interieur der woning, de costu mes, het kapsel, alles was zooals dat in het midden der vorige eeuw tot den „bon ton" behoorde. Wat hebben de aanwezigen genoten van de ongedwongen vroolijkheid en de onschuldige manier, waarop de men schen zich in dien ouden tijd wisten te vermaken. 'tZou ons niet verwon deren als meerderen, die van dit tafe reeltje getuige geweest zijn, ook wel eens „pandverbeuren" willen gaan spe len met al den aankleve van dien Nadat eerst in een hoogdichterlijke ontboezeming Bakker de Groot zijn koeken had aanbevolen, werden deze in de pauze verkocht voor een kwartje per stuk ten bate van de Chr. Gezond heids- en Vacantiekolonies. Na de pauze liet" "Mej. v. d. Reyden ons nogmaals van haar heerlijke stem genieten en toen kregen we het twee de tafereel te zien: „Het diakenhuis mannetje vertelt zijn historie." .Het tooneel was een tuin met prieel, daar zagen we het diakenhuismanne tje eerst wat borstelénd aan de jas van mijnheer en diens schoenen poetsend; dan ontmoet hij mijnheer Hi ld ebrand, voor wien bij zijn hart uitstort. Het was een prachig nummer, soms zelfs aandoenlijk en het langdurig ap plaus bewees hoezeer de aanwezigen genoten hadden. Deze avond heeft er wel toe meege werkt, de belangstelling in het mooie boek van Hildebrand, de „Camera Obs cura" te verlevendigen, terwijl hij daarnaast ongetwijfeld een flinke bate heeft opgeleverd voor de Chr. Ge- zondheids- en Vacantiekoloniën. Leidsche Radiovereeniging. De buitengewone clubavond die de Leidsche Radiovereen. gisteravond in haar schitterend clublocaal in „Oud- Hortuszicht" hield, werd door de groo te opkomst een mooie vergadering, met een flinke propagandistische kracht. Er bleek tenminste veel be langstelling te zijn voor het onderwerp van den heer Swierstra, die de eigen schappen van de nieuwe Philips-lamp zou uiteenzetten. Na allen te hebben welkom ge heet en en het nut van het lid-zijn van de Radiovereen. te hebben uiteengezet, gaf de voorzitter, de heer J. M. .Vel- te ma het woord aan den heer Swier stra. De spreker deed zijn eigenlijke le zing voorafgaan van een duidelijke in leiding, over de werking van gedempte en ongedempte trillingen, waarbij ge bruik wordt gemaakt van mooie pro- jectiebeelden, die het gesprokene aan schouwelijk voorstelden. Tot zijn onderwerp komend, besprak de heer Swierstra de vinding van Edi son, die ook de eerste bruikbare kool- draadlamp vervaardigde, om de stroomsterkte in de lamp te kunnen meten, en zoo verder de electronen-the- orie. Verschillende door den tijd gedane proefnemingen besprekend, verklaar de de spreker, eveneens aan de hand van karakteristieke projectie-schetsen de electronen-emissie door de' ontvaxig- lamp, en in verband daarmede de be teekenis van de temperatuur en de anodespanning, aldus een inleiding ge vend op de bespreking van de 3-elec- trodenlamp, als vervangster van de oude kristal-detector. Achtereenvolgens demonstreerde spr den invloed en werking van rooster- spanning en voorspanning, waarvan de eerste dient om de lampdetector geschikt te maken voor het doorlaten van de geluidsgolf, en de laatste om haar hoorbaar te maken in de tele foon, in weerwil van de snelheid waar mede de golven elkaar opvolgen, die Gewone advertentién per regel 221/» cent Ingezonden Mededeeiingen, dubbel tarief Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advert en tién bij vo orait betaling ▼an ten hoogste 30 woorden, worden daflB» lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in dit Nummer Binnenland De Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot alschaflng van den Zomertijd. Het Voorl. Verslag van de Tweede Kamer inzake het ontwerp tot afschaf fing van de Staatsloterij. Mr. van der Hoeven neemt zijn be noeming als wethouder van Rotterdam niet aan. Buitenland. Nadere bijzonderheden betreffende de mijnramp in Lotharingen. Onderhoud van Coolidge met Borah over de a.s. ontwapeningsconferentie. De nood in de Engelsche mijnstreken oorspronkelijk zou moeten leiden tot, een constanten stroom of niet hoorbaar - heid in de telefoon. De negatieve voor- spanning die hiervoor noodig is, wordt tegenwoordig gewekt bij de verster-1 kerlamp, niet bij de detector. In dit verband besprak spr. verder uitvoe- j rig de werking van roostercondensator j en lekweerstand. De taak van de lekweerstand be-f staat in het productief maken van de' van de negatief geworden plaatroos- ter afvloeiende electronen. De ontvanglamp zal meer of min der beteekenis hebben naar gelang haar constructie de ontvangen triliin- gen beter moduleert, gelij'kricht, en het uit de 'trilling verkregen geluid beter versterkt.Stijlheid en versterkings factor zijn twee grootheden welke ken- j merkend zijn voor elke lamp. Deze) kwaliteiten van de lamp vast te stel-j len eischt het kunnen berekenen van de karakteristiek, hetgeen spr. aan de* hand van geprojecteerde schema's aan schouwelijk voorstelde. De spreker, die met groote aan dacht werd gevolgd, besloot zijn be toog met op enkele hoofdeischen voor de ontvanglamp nader in te gaan en ze te accentueeren. Interessant was daar- bij vooral de voorstelling van de vele constructiegebreken welke kunnen lei den tot geluidsvervorming, zooals een te kleine negatieve voorspanning enz. Tijdens de pauze werden gratis sche-1 ma's uitgereikt van de door den heer Swierstra verklaarde karakteristieken, die voor de keuring van ontvanglam- pen van groot prastisch nut zijn. Te vens werd met gebruikmaking van een tweetal monster-Philiplampen en een reusachtige Clartone-loudspeaker ra- dio-muziek ten gehoore gebracht, die ditmaal buitengewoon duidelijk en na tuurlijk was. Na de pauze ging de hoogst interes sante Philips-film, die op uitnemende wijze deze prachtige nationale industrie j 'in beeld bracht, en dan ook de aan- idacht voortdurend gespannen hield. Een warm applaus bewees de al-1 gemeene instemming met 's voorzitters woorden, toen deze den heer Swier stra dank bracht voor z$n interessante lezing en film. Eerste Leidsche Hulpbank. Aan het jaarverslag der N.V. „Eerste Leidsche Hulpbank", gevestigd te Leiden Oude Rijn 104, uitgebrach. in de alge- meene vergadering van Aandeelhouders gehouden 25 Maart j.l. ontleenen wij het navolgende: In 1924 kwamen in 565 (v. j. 560) aan vragen, tot een totaal van f89.084.(v. j. f81.865.Hiervan werden toegestaan 448 (v. j. 457) tot een bedrag van f62.034.— (v. j. f61.350) Totaal afgelost in 1924 f62.977.Per 31 December 1924 stond uit een bedrag van f41.839.85 (v. j. f40.056,32), verdeeld over 478 leeningen alzoo een gemiddelde van f87.53 (v. j. 480 leeningen met een gemiddelde van f83.45). Op drie leenin gen werd een verlies van f 175.64 afge schreven, overigens voldeden debiteuren behoorlijk aan hun verplictingen. De reserve debiteuren werd verhoogd tot f2.829.56 (v.j. f2.197.70) De reserve interest werd verhoogd met f 100.— tot f 1.500.— Het saldo der obli- gatieleening verminderde, tengevolge van inkoop en uitloting met f 2.350 en bedraagt thans f 13.650.—. Op liet gebouw werd totaal afgeschre ven f440.77. Dit komt thans op de ba lans voor metf 7.500. 1-Iet dividend bedraagt 3 pet. en is van af heden betaalbaar ten kantore der Bank.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1